BINNENLAND. Allerheiligen-Allerzielen GEMENGDE BERICHTEN. voordracht tot verhooging der belasting op den brandewijn in behandeling komen. Bij de jongste verkieziugen te Berlijn hebben de liberalen de meerderheid in de Stedelijke Synode verloren. De conserva tieven hebben een meerderheid van zes stemmen verkregen. Thans wordt gemeld, dat de Pruisische Minister van Financiën bepaald geweigerd heeft, het initiatief te nemen voor eene ver hooging van het cijferder loten van de Staats loterij. Hij wil het doen van een voorstel overlaten aan den Landdag. De schier on houdbare toestandschrijft een Pruisisch blad dat de kleinere Staten, als Saksen, Brunswijk en Hamburg, hun Staatsloterijen ten bate van hunne schatkist, doch ten koste van de Pruisische, konden uitbreiden, zal alzoo nog vooreerst moeten voortduren. Vermoedelijk zal echter thans wel dooreen der ledeu van het Huis van Afgevaardig den opnieuw het voorstel worden gedaan om de Loterij uit te breiden. In de vorige zitting deed het graaf Von Limburg Sti- rum. De Fransche begrootiug van Oorlog voor 1886 bedraagt (gewoue en buitenge wone uitgaven te zamen) 64;91/g millioen franks. Dat is ruim een v ij f d e gedeelte van de Staatsinkomsten. Aan Le Monde wordt uit Rome geseiud, dat Z. H. de Paus als bemiddelaar in de quaestie der Caroliuen eene uitspraak ge daan heeft, welke voor Spanje gunstig is. Deze beslissing is aan de belanghebbende partijen, Spanje en Duitschlaud, medege deeld door tusscheukomst van de vertegen woordigers dezer Mogendheden bij het Va- ticaan Beide feesten wijzer ons, waarnaar wij moeten striven en wat wij moeten verwachten. Wij moeteu er naar streven iu den kring der zaligen, die Gods aanschijn genieten, te worden opgenomen, maar wij moeten er ook aan deuken, dat wij niet onmiddellijk waardig bevonden wor den, doch eerst eeue zuivering zullen ondergaan in het Vagevuur. Heilig te worden, is een hoog verheven doel en menigeen zegt moedeloos en bevreesd: „dat kan ik niet." Nu ja, ge kunt ook geen ge vierd redenaar worden en loeh opent ge dagelijks uwen moud en ge spreekt, zoo goed als ge kunt en uwe omgeving is er tevreden mede. Wie doet wat hij kan en den goeden wil heeft nog meer te doen, dien komt Gods genade te hulp. Niet ieder kan een beroemd held worden, maar een ieder kan een trouw soldaat zijn en als hij zijn leven lang zijn plicht doet, dan zal hij op den jongsten dag de woorden vernemen: Kom, goede en getrouwe knecht, omdat gij over weinig zijt trouw geweest, zal ik u over veel stellen!" 't Is onze zaak van goeden wil te zijn, voor het vol brengen, voor de uitvoering zorgt de Almachtige. He Heiligen waren groot in 't leven, omdat zij altijd aan den dood dachten. Als wij op Al lerzielendag naar het kerkhof gaan, dan zullen we allereerst aan de afgestorvenen deuken, maar ook aan onzen eigen dood. Iu zeker Trappis tenklooster staat aan de deur een skelet met het volgende opschrift: „Dezen nacht wellicht!" Wie goed wil leveD, moet steeds bedacht ziju goed te sterven. Wat ge wilt dat de menschen voor u zullen doen, doe dat ook voor hen. Evenals wij een maal zullen weuschen, dat de over'eveuden voor ons hunne gebeden en offers zullen opdragen, zoo moeten wjj ook thans der armen zielen, die nog moeteu lijden, gedacutig zijn. Wellicht zijn er onder haar velen, die door onze schuld zich bezondigd hebben eu daarvoor moeten boeten. Kunnen wij geen Heiligen worden, die als voorbeelden van deugd de menschen ten goede leideD, dan moeten wij ten minste ons wel in acht uemeu ergernis te geven. Wee den menscb, door wien ergernis geschiedt! Wie ernstig en christelijk naar eigen licha melijk en geestelijk welzijn streeft, die heeft te gelijkertijd de kracht eu den aandrang, de be geerte ook voor het welzijn van zijne mede- meuschen werkzaam te zijn. Zulks kan en moet zelfs de geringste. Want niemand staat voor zich alleen, en elke goede daad werkt zegenrijk en heilvol op de omgeving, elke misdaad, elk vergrijp werkt daarentegen verderfelijk. Elke mi nuut brengt ons de gelegenheid goed te doen iu woord en in daad en wij maken ons helaas! uiet het duizendste gedeelte daarvan ten nutte. Men kan zoo hoog klimmen en zoo ver reizen als men wil, wanneer men slechts voet voor voet voorwaarts gaat zonder te verslappen of op kromme wegen te gaan. Ook de Heiligen hebben zich trapsgewijze moeten opwerken tot de hoogte, waarop zij zich thans bevinden. Volgen wij hun voorbeeld na, met moed volharding en geduld! Gods hulp maakt alle zwakheid goed. Z. M. de Koning heeft jhr. mr. Van der Dots de Willebois, op zijn verzoek, eervol ontslagen als Minister van Buiteclandsche Zaken en jhr. mr. Van Karnebeek, oud-Commissaris des Konings in de provincie Zeeland, als zoodanig benoemd. He heer Van der Hoes de Willebois gevoelde zich reeds sedert maanden zeer ongesteld en kor. daarom zijn gewichtige betrekking niet blijven waarnemen. Van Dr. Schaepman verschijnt binnen wei nige dagen onder den titel „Van strijd tot vrede," eene brochure, die handelt over eene mogelijke beslechting van den schoolstrijd in verband met de eventueele herziening van Art. 194 der Grond wet. Da fomuleering van dit artikel, welke Dr. Schaepman wenseht, zou aldus moeten luiden: „Het onder .vijs is vrij. „Net toezicht over het onderwijs en het onder zoek naar de bekwaamheid en zedelijkheid der onderwijzers worden geregeld bij de wet. „De gemengde school wordt van overheidswege lngericht mat eerbiediging van de Godsdienstige begrippen der schoolgaande kinderen. „Ter dekking vau de kosten der openbare school wordt van ieder schoolgaand kind een bijdrage geheven. „De kosten van het onderwijs aan kinderen van bedeelden, ouvermogenden en minvermogen den worden geheel of gedeeltelijk door de open bare kassen aan elke door deze kinderen bezochte school vergoed." Nader blijkt, dat Jeanne Lorette geen gratie had verzocht, maar verandering van haar 3 jaren gemeenschappelijke corr. gevangenisstraf in cel straf (in dat geval H/s jaar). Zroals wij mei Idea, is dat geweigerd. Velzen, 30 Oct. De Zeereerw. heer W. L. Mosmaus, pastoor te Driehuizen onder deze ge meente, herdacht dezer dagen ondëi vele blijken van belangstelling, den BOen verjaardag van zijne h. priesterwijding. Sohereningen, 30 Oct. De vuurtoren alhier rs thans teleplionisch verbonden met het Rijks telegraafkantoor, zoodat de berichten omtrent schepen, strandingen, aanvragen om assistentie of loodsen rechtstreeks kannen geschieden. Bergen-op-Zoom, 30 Oct. Van vertrouw bare zijde is alhier bericht ontvangen, dat de tram- verbinding met Antwerpen verzekerd is. Zwolle, 30 Oct. De rechtbank alhier heelt vonnis gewezen in de zaak van den jongen, die 31 Aug. jl. alhier eene glasruit heeft ingeworpen. De jongen is veroordeeld tot cellulaire gevange nisstraf van 1 maand en eene geldboete vau 10, subs. 1 dag cel. Haarlemmermeer, 30 Oct. Gisteren-avond Omstreeks half negen brak door eene onbekende oorzaak brand uit in de woning van v. W. staande aan den Sloterweg, achter de Badhoeve. Iu korten tijd lag alles in asch, terwijl er geene gelegenheid was, iets te redden. De belendende perceelen bleven behouden. Naar wij vernemen, was alleen het huisraad verzekerd Onfier de Leil scha studenten is eene „Leidsche Studeuten-wielrydersvcreeuiging" opgericht. Bij het naderen van den winter is meldenswaardig, het volgende middel voor winterhanden: Men kookt in een gewonen water ketel zooveel korenzemeleu als er iu gaan, met voldoend water voor volkomen inzuiging. Zaodra de zemelen aan de oppervlakte een weinig be ginnen op te zwellen, aantoonende dat de op- borreliug in gang is, gooit men den inhoud van den ketel in eene diepe schotel, en dompelt er aanstonds het met „winter" aangedane lichaams deel in. In dezen toestand brandt het kokend mengsel niet. Men moet het verdragen zoo w rm mogelijk en de handen er iu houden tot het begint te verkoelen. Vervolgens wikkelt men om het door winter aangedaue deel een dikke wollen stof om de warmte te bewaren. Toepassing van dit middel 's avonds voor het naar bed gaau verhaast de uitwerking. Dit hoogst eenvoudig recept naar behoefte gedurende eeuige dagen herhaald, zegeviert over de hardnekkigste win- teraandoeningen, mits zich in de huid geen bar- steu of kloven bevinden. Rusland heeft iiu ook vrij hooge invoerrechten gesteld op Eau-de-Cologue, welk reukwater, zooals men weet, daar te lande meest als sterke drank wordt gebruikt. Een pianohandelaar le Kopen- hagen verkocht aan een victualiëuhandelaar een piano en ontving een oude iu ruil terug. Hij was uiet weinig verrast daarin twee spaarboekjes te vinden. Op het eene stond 8000 kronen en op het andere 1800 kr. Hij bracht ze onmiddel lijk aan den eigeuaar terug, die er zeer ver wonderd over was. Msar zijn vrouw herinnerde zich toen voor vele jaren haar spaarpenningen in een bank gebracht, en de boekjes in het oude instrument geborgen te hebben. Zij had ze nog niet gemist. Gelukkig wie zoo spareu kan, zeker! Ook een jubilaris. „Als het overmor- gen-avond weer zitting is, dan vier ik precies miju honderdste Raadsverslag. Verzoeke van rouwbeklag verschoond te blijven." Zoo schrijft de Utrechtsche correspondent der N. B. Ct. De beroemde Belgische schil- der en beeldhouwer Wiertz gaf op zijn sterfbed den wensch te kennen, dat „de zegepraal des lichts", hetwelk hij als het beste zijner beeld houwwerken beschouwde, een» in reusachtige afmetiugen uitgevoerd mocht worden. Er is nu eene commissie gevormd, met het doel, aan dien laatsten wensch vau den kunstenaar gevolg te geven. De beeldengroep zal geplaatst worden op den berg Herbuchenr.e, aan welks voet Dinant ligt, de geboortestad van Wiertz. De hoogte zou, volgens de Flandre libérale, 45 mjter bedragen. Dat is ruim de helft van den wesiertoren te Amsterdam. Het volgende kluchtige middel om mager te worden doet het Petit Journal de la tante11 aan de Hand: Bovenmatige zwaar lijvigheid is voor vil: menschen een bron vau verdriet. Eenigen onderwerpen zich aan een strengen eetregel, waarbij meelspijzen zorgvuldig geweerd worden; anderen verslinden schadelijke apothekers waren. Ziehier een der eenvoudigste en krachtdadigste verinageriugs-middelen: de eenige voorwaarde voor de aanwending is, (lat men een tamelijk uitgebreid vertrek bewoont. Op het oogenblik van het tiaar bed gaau zet men al de deuren der woning open, doet alie lichten uit, gooit ilria dozijn knikkers door de kamers te grabbel en gaat eerst slapen ua het zes-en-dertigste kuikkerlje teruggevonden te heb ben. Het middel is eenvoudig en goedkoop en na verloop van een half jaar met deze verma kelijke oefening, kan men er verzekerd van zijn verscheideue ponden te hebben verloren. De Engelse he Spertsman Lowe kocht onlangs een volbloed paard voor 735 (ƒ8,820). Maar onderweg naar Aldershot schrikte het kostbare dier zoozeer van den olifant eener menagerie, die het ontmoette, dat het plotseling met zweet overdekt, dood neerviel. Te Berlijn, zoo meldt men aan de Köln. Volksxtg., kan men thans de kaas niet kwijt worden. Da kaas loopt de winkels uit, zoo vol zitten ze en in bijna iedere straat is een kaaswinkel. Door de beschermende rechten i» de kaasproductie enorm toegenomen, in Oost- Pruisen en Beieren maakt men thans ook „Zwit- sersclie kaas," die nog den meesten aftrek heeft. Hierbij komt nog dat Zwitserland zelf, de kaas niet naar Italië en Frankrijk wegens de quarau- taine, kunnende uitvoeren, alles naar het Noor den heelt gezonden. Eine wahre Kaeejluth ist über Berlin hereingebrochen. Het onderhoud (voeding) van de celgevangenen te Deventer is aangeuomen tegen ongeveer 20 ets. daags voor ledereu persoon. Uit Santa Cruz in Californië wordt het volgende gemeld dat zich bij eeue terechtzitting voordeed. Terwijl namelijk de rech ter, Rauntree genaamd, het vonnis uitsprak over zekeren John Kennedy, kreeg deze twist met den gerechtsdienaar, die hem bewaakte en die ten slotte een paar geduchte klappen vau hem kreeg. Toen de rechter dit zag, rees hij van zijn zetel op, ontdeed zich van zijn toga en ranselde den veroordeelde zoo ducblig af, dat deze weldra jammerend om geuade smeekte. Daarop stak de rechter zich weder ia ziju ambtscostuum en hernam zijn gewone plaats. Deftig veroordeelde hjj toen den b-klaagde nog verder tot dertig dagen gevangenis wegens „oueerbiedlg gedrag voor de rechtbank." De Noorder Gymnastie k-o nder- wrjzers-Vereeniging heeft jl. Zondag te Veendam vergaderd, met 7 tegen 5 stemmen uitgemaakt, dat het dansen in onzen tijd niet meer tot de opvoeding behoort. Het innaaien van de gedenkschrif ten van Generaal Grant zal twee maanden duren. Ongeveer 300 menschen zijn er mee bezig. De 400 boekhandel-colporteurs, die er voor reizeu, hebben reeds 400,000 inteekeningeu verzameld. Het werk zal uit twee deelen bestaan, eu 1200 bladzijden tellen. Het eerste deel verschijnt in December; het tweede in Maart e. k. Zooals men weet is het werk aan het Amerikaausche leger opgedragen. Onderhen die zich dezer dagen bij de politie te Amsterdam hebben aangemeld, om naar een der bedelaarsgestiehten te worden opgezonden, bevindt zich een gewezen onderwij zer hij het M. U. L. O. Aan den drank geheel verslaafd, had de ongelukkige zich na herhaalde veroordeelingen wegens openbare dronkenschap bij rechterlijk vonnis naar eene rijks-werkinrichting verwezen gezien. Inde Chicago Tribune lezen wij een ingezonden stuk van een rechter, die gaarne de heiligheid van den eed gehandhaald zag. Doch hij maakt één voorbehoud. Hij stelt voor, dat men vrouwelijke getuigen eerst haar leeftijd vra gen zal, om haar dan eerst den eed af te nemen dat zij de waarheid en niets dan de waarheid zeggen zullen. Een man, die voor eenige jaren, aan den Hoogemval te 's Hage door den bliksem werd getroffen en sedert op krukken springt, pas seerde Woensdag-ochtend de Veenkade om naar de kerk te gaan, toen een onweerslag door de lucht weerklonk. De man schrikte hiervan zoo hevig, dat hij bewusteloos ter aarde viel; toen men hem ophielp, kreeg hij een hevig zenuw toeval. Hij werd eeu winkel binnengedragen, waar men hem hulp verleende en van waar men hem naar zijne woning vervoerde. Gedurende het onweder, dat Dins- dag gedurende een korten tijd boven Tilburg woedde, waren verschillende personen iu de ge legenheid eeu natuurverschijnsel te bewonderen. Een meleoroliet schoot met verbazende snelheid uit het zuidwesten eu spatte met een hevigen knal tegen het leieq dak van den stadstoren, boven de wijzerplaat, uiteen. De luchtsteen had eene doorsnede van ongeveer een decimeter eu gaf een hel licht af. In het militair hospitaal te Utrecht wordt sedert eenigen tijd verpleegd de wachtmeester B. van het le regiment veld-ar- tillerie, die het ongeluk heeft gehad, om een gulden, dien hij waarschijnlijk uit de grap in den mond stak, door te slikken: en welk geld stuk meu nog niet heeft kunnen verwijderen. Onlangs verzochten eenige pa r- ticulieren aan den Raad der gem. Meppel liet kosteloos gebruik van een gemeentelokaal, voor de oprichting van eene spijskokerij, ivegens den gedruhten toestand der arbeidende klasse. Deze laatste woorden waren oorzaak, dat de Raad nu het verzoek van de hand wees, omdat hij het bestaan van dien toestand te Meppel be paaldelijk ontkent, De zeventien-jarige jongeling G. de Bier Hz., te Steeuwijk, die Dinsdag aan het jagen was, werd door tiet oaverwaeim afgaan van ziju geweer zoodanig getroffoi, dat hij spoe dig aan zijne verwonding is overleden. Omtrent Liszts verblijf in Tyrol (op Sehloss Itter), wordt aan de bladen ge meld, dat (le 74jarigo 's morgens geregeld te 3 uur opstond eu dan aan het corrigeeren van gedrukte composities- ging. Diarna ging hij een poosje in een fauteuil uitrusten en bezocht te half 8 de H. Mis; na het ontbijt bleef hij den geheelen morgen wérken, ua den middag ging hij aan het klavier zitten. Na het diuer een uur siësta en avonds ua het avon leten werd, daai hij een groot vriend van hst kaartspel is, geregeld gewhist. Dezer dagen overleed in eeu H o n- gaarsch dorpje een oud man, Ironye genaamd, voor wien meu aanspraak maakt op de eer der uitvinding van de chemisch bereide lucifers. Anderen hebben echter met die uitvinding for tuin gemaakt, en hij is aim gebleven tot zijn dood. Hoe voorzichtig men ziju moet met de aanwending van huismiddelen, blijkt uit het navolgende voorval. Een jong meisje te Oirachot verwondde eeu barer vingers met een zoogenaamd hakseline». Zij trachtto de wond te geuezen door eene spinnewebbe er op te leggen. Die webbe schijnt vergiftigd te zijn geweest. Dit althans is zeker, dat de patiënte spoedig daarop zwaar ziek, zelfs krankzinnig werd en korte dagen daarna is gestorven. Eerlijkheid in de Parijscht Halles. Yer- leden Zaterdag zag eene mme. B., in de Halles te Parijs, die er o. a. boterhammen verkocht, bestaande uit twee op elkander gelegde sneden brood met vet, haar man beschonken aankomen. Vreezenie, dat hij haar geld zou afuemeti, legde zij 16 stukken van 2 frs., welke zij verdtend had, tusscheu hare boterhamraeu. De mau zeide haar, dat hun dochtertje ziek was geworden. Zij ijlde naar huis, zonder verder aan haar geld te denkeu. Toen zij terugkwam, had de man al de boterhammen verkocht. Iutusschen zijn al de geld stukkeu op écu na sedert door de koopers vau hel brood teruggebracht. Het ééne tweefrauksiuk, troost zich mme B., is zeker iu handen gekomen van een uitgehongerd schepsel, die het later wel zal teruggeven. De reuzenstoomboot Great Eastern is voor 27,200 aan den meestbiedende toege slagen. Men is van plan, er eeu drijvende wereld tentoonstelling vau te maken eu daarmee een reis om de wereld te doen. Een onderwijzer had z y n leerlin gen aan het verstand gebracht dat men ouge- iijkuamige grootheden uiet by elkander kan op tellen en dat bv. twee paarden en twee koeien samen geen vier paarden of vier koeien kunneu uit maken. „Maar meester", riep de jeugdige spruit van eeu melkboer, „twee kan melk en twee kau water maken samen toch vier kan melk!' Als eene bizon derheid wordt on» medegedeeld, dat door jhr. A. Bareel de Mau- regnault, te Beers bij Grave, een witte patrijs is geschoten. Dat een paard wegen» overtreding der drankwet in arrest wordt genomen, zal wel tot de zeldzaamheden behooren. Dit had te Breda plaats. Niet omdat dit paard dronken was, maar de mau dia er op zat. Deze, H. R. genaamd, knecht bij den heer C. B., in den Teteriugschen dijk, bevond zich Zondag-avond 11., ongeveer te 5 uur, met ziju paard iu de Brugstraat, en wel iu zóó „keuuelijkeu" toestand, dat men dewijl er ong-lukken te voorzien waren, meende hem onschadelijk te moeten maken. Aangezien hij echter zijn paard niet in deii «teek wilde laten eu men ook uiet wist wat daarmede aan te van gen, werden i paard èu ruiter naar het politie bureau overgebracht waar ze verbleven, tot laatstge noemde ziju roes had uitgeslapen. Te Helder is eergisteren-avoud de bliksem iu de haven geslageu iu de n abijheid van de Nederl. bark Johanna, welk schip er echter zonder schade afkwam. De loods, die zich op het dek bevond, werd neergeworpen, eu het zelfde wedervoer eenige sjouwerlieden, die in de nabijheid aan den havendijk stonden Geen hun ner bekwam echter eenig letsel. Dezer dagen is in de Argent ij n- sche Repnbliek een „verre spreek-verbinding" langs de teli-graafl.ju, volgens het stelsel Vau Rysselberghe, geopend, en wel tusscheu Buenos Ayro» en Rosario een afstand, ongeveer zoo groot als die van Parijs naar Brussel. De president vau het gemeeuebest en vele liooge ambtenaren wa ren bij de opening tegenwoordig. Men is algemeen zeer voldaan over de verkregen uitkomsten met het nieuwe stelsel. De profetische gedachte, onge— veer 40 jaren geleden uilgesproken door onzen landgenoot C. M. Roentgen, om de stoomkracht toe te passen op schepen voor de vaart onder water heeft hare volmaakte toepassing gevoudeu in de uitvinding eener onderzeesehe hoot van den Zweedschen kapitein Nordenfelt. Met dit buiten gewoon vaartuig zijn de volgende verrassende proeven genomen: lo. vier personen zyu gedu rende 6 uren, zonder luohtverversching, opgesloten geweest, zonder de minste onaangename gewaar wording te ondervinden; 2o het vaartuig heeft men herhaaldelijk laten zinken en is omstreeks eeu uur onafgebroken op meer of minderen af stand van den bodem gebleven; 3o lot nog toe heeft men het vaartuig niet dieper laten tinken dan tot 16 voet: 4o door de afwisselelide bewe ging der loodrechte schroeven, heeft men, met afwijking van slechts één voet, de gewenschte diepte kunnen houden; 5o geheel gesloten kan het vaartuig 16 myleu, met eeue snelheid vau

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1885 | | pagina 2