B 1 N E i\ L A N D. toch den in Servië vertoevende Bulgaren geenerlei overlast wordt aangedaan. Te Sofia dus heet het in een bericht uit Belgrado worden niet minder dau 200 Serviërs gevangen gehouden en overal wor den ze lastig gevallen. De Bulgaarsche Regeering noemt deze verzekeringen een voudig laster. Volgens de bepaling der nieuwe Zwit- sersclie drankwet, die eerlang in werking treedt, zal spiritus uit het buitenland met 50 centime* per liter worden belast. De opbrengst van dit recht wordt op 5 mil- lioen franks geschal, die van het recht op binneulandsche spiritus op 1 millioen. In Denemarken, waar, sedert den mislukten aanslag op het leven van den Minister-President Estrup, zich onder een deel der liberalen eene beweging open baart, die het midden houdt tusscheu vrees en berouw, blijft de Regeeriug krachtige voorzorgsmaatregelen nemen tegen mogelij ke uitbarstingen. Zij besloot, gelijk men weet, tot de oprichting eener gendarmerie, en de Koning benoemde reeds den bevel hebber dezer afdeling, den cavalerie- overste T. von Freiesleben. Aan dezen is nu de verdere samenstel ling van het korps opgedragen. Al de manschappen zullen door hem geworven worden. Men schijnt eene scheuring in de Folke- tkVu/s-meerderheid tegemoet te zien, voor de Regeering eene ware uitredding. Op last der Regeering van Canada zal door drie geneeskundigen een onder zoek worden ingesteld naar den staat der geestvermogeus van den opstaudehngeu- aanvoerder Louis Riel. Men heeft name lijk beweerd dat hij, wegens mindere of meerdere mate van krankzinnigheid, als ontoerekenbaar moet worden beschouwd. GEMENGDE BERICHTEN. Naar het Fad. verneemt, is de Bjgeering voornemens de volgende wijziging in art. 191 der Grondwet bij de Tweede Kamer in te dienen. Iu de eerste plaats zal het woord „overal" in de derde zinsnede geschrapt worden. In de twee de plaats zal de verplichting om het openbaar ouderwijs tc regelen, met eerbiediging van ieders godsdienstige begrippen, dus beperkt worden dat alleen eerbiediging van de godsdienstige be grippen der schoolgaande kinderen wordt voor geschreven. In de derde plaats zal eene bepa ling worden opgenomen, om schoolgeldheffing verplichtend te stellen. De Liberale Unie neemt heel wat hooi te gelijk op haar vork. Nu heeft haar Bestuur eergis teren weer geconfereerd met de heeren B. H. Heldt, J. C. Van Marken, dr. J. Th. Mouton O. Bommerts, Th. De Bót en D. W. Stork omtrent de onderwerpen die, naar hun oordeel, in de eerste plaats de Wetgevende Macht be- hooren bezig te houden tot verbetering van den nsaatschappelijken toestand der arbeiders. Ferry, de oudernemer van de Tonkin-expeditie, zsgt Het Dompertje, heeft althans voor zijne roe keloosheid moeten boeten. Niet alleen zijn Pre mierschap heeft hij daarbij verbeurd, maar ook de mogelijkheid om ooit weer een miuisteriëelen zetel te beklauteren. Ziet! honderden van zijne opportunistische compeers liggen daar ginds op het electoraal slagveld terneergeveld, en hij zelt is ternauwernood aan dat bloedbad ontsnapt. Van al zijne vroegere grootheid resten hem enkel de wraak en het doemvonnis van Frankrijk. Hoe geheel anders is het gesteld met onzen Fransen van de Putte, den even onbesaisden aanlegger en doordrijver van den niet minder noodlottigen Atji h-oorlog. Wel verre dat htm die bloed- en geldverspilling heelt geschaad in het oog der liberalistische bende, heeft deze haar lieveling nog warmer aan haar hart gedrukt en nog ijveriger voor zijue belangen gewaakt. Bij Kon. besl. is jhr. mrP.J. A. M. Van der Does De Wültbois, eervol ontslagen Mi nister van buitenlaudsche zaken, benoemd tot Mi nister van staat. Door Gedt p. Staten van N.-Hoiland is tot 4n geneesheer in het gesticht Meer-en-Berg be noemd de heer G. Jelgersma, thans prosector iu dal gesticht. Amsterdam, 3 November. De afsnijding der hoofdbuizen van de Hollandsche gasfabriek lig gende in de Weteringschans, heeft Zondag-mid dag te half zes ir. alle kalmte plaats gehad. 5 s Gravenhage, 3 November. Op de Boomsch- Katholieke begraafplaats aan den Scheveuingschen weg is gisteren-middag te één uur door den Deken van 'a Gravenhage, den Hoogeerw. lieer Q. F. Drabbe, op plechtige wijze ingezegend de uitbreiding van den doodenakker en de arcade, die een prachtig bouwstuk mag genoemd worden. Breda, 3 November. Zakere M., een wees meisje uit Amsterdam, dat tijdelijk alhier ver toefde om aanstaanden Donderdag met iemand uit Oosterhout in het huwelijk te treden, is Zondag te water geraakt en verdronken. Het zomerseizoen is voorbij; 't wordt koud eu onpLizierig op 's Bijks buiten verblijf „De Schans", in Ovtrijsel. In de vorige week hebben 21 logés hunne koffers gepakt en afscheid genomen; 17 werden echter met vacht geweld gedwongen, nog wat te blijven, slechts 4 slaagden er in, weg te komen, vermoedelijk met het doel om gedurende den winter in 's Bijks h.el te Leeuwarden te worden opgenomen. De bladeren der zwarte aalbes bezitten eere te weinig bekende geneeskracht; in verschen toestand fijn gehakt en op een pas ont stane wond gelegd, voorkomen zij ettering en brengen spoedige heeling aan. Het aftreksel der gedroogde bladeren, als thee gedronken, schenkt bij een niet te verouderd rhmmatistna, zooil geen herstel, toch meesttijds veel verlichting. Da in Juni geplukte en daarna gedroogde en in dichte bussen bewaarde bladeren worden ter hee ling van wonden even ir. lauw water gelegd eu alsdan zijn ze als versehe te gebruiken. Men zendt ons heden dit bericht; hopende dat een onzer lezers 't veiliger zal bewaren dan wij, geven wij 't nu maar ten beste. De Baad der gemeente Morra (Friesland) heaft het merkwaardige besluit geno men alle gemeentelautaarns af te schaffen en de straatverlichting voortaan aac particulieren over te laten. De Minister van Oorlog in Frank- rijk heeft besloten, met het oog op de vorde ringen welke in de wetenschap der luchtvaart in het park te Clralais-MeudoD, door de kapiteins Krebs en Seuard, zijn tot stand gebracht, een speciaal crediet aan de Kamers aan te vragen om die proeven voort te zetten: Het schijat nu de vraag te zijn, een electrischen motor te vinden, waardoor de duur der vaart kau worden ver lengd. Naar de Inde'pendance verhaalt, wor- den in de kazernes van Brussel jaarlijks een ont zettend aantal katteu genuttigd. De dieren wor den door de etenslucht des nachts in de keukens gelukt en daar door middel vau een net gevan gen. Het vleesch wordt door den Belgischen sol daat, bij voorkeur gestoofd en met uien toebe reid, gegeten. Hendrik was zeer gelukkig ge- huwd; bij hield dol vesl van zijue Geertruida. Zij mocht haar man niet minder graag, maar zou hem liever wat minder ruw, wat gezelliger weu- schen. Vroegtijdig giug Hendrik op karrewei en verdiende eeu flink loon, want het was een knap werkman. Maar Geertruida was altijd op als haar man de deur verliet en liet hem niet zelf wurmen om iets gereed te maken ten einde zich te ontnuchteren. Hij was zoo gewoon aan een borrel, die de maag verwarmt; en de eerste blik viel dan ook steeds op de fl sch. Dat z ag Geertruida en dacht: verwarmen doet da borrel niet, eer verbranden. Maar zij sprak niet, han delde wel. Op zekeren morgen is zij vroeg uit de veeren en nadat Hendrik gekleed is, ziet hij haar iets dampends op de tafel neerzetten. „Kom mijn beste Hendrik, neem eerst een bord soep voor je aan den arbeid gaat, 't zal je goed doen." Hendrik keek wel wat vreemd op, maar autwoordde toch: „ik wil alle eer aau je soep doen, wijfjelief". De soep scheen hem te smaken. Een blik op de flescb, maar geen borrel; zoo ging Hendrik aau deu arbeid eu Geertruida aau den hare, die altijd zoo werd overlegd, dat Hendrik geen rommel, maar iets prettigs eu gezelligs vond als hij thuis kwam. De soep werd geregeld opgediend en de flasch verdween iu een hoek der kast. Geertruida had gerekend en berekend; 't kwam haar volstrekt niet duurder uit, waut er bleven rij wat stuivers beschik baar door ze niet aan een tweeden, derden, vierden borrel na dien eersten uit te geven. Het jonge paar werd ouder, doch Helde en huiselijk ge luk bleven in de bescheiden woning standhouden. Had dat de soep, of wei het hart, het verstand en de liefde van Geertruida gedaan? Het rijk der tournure zal nu, naar mei: hoopt, weldra uit wezen. Het sein tot de afschaffing komt weder uil Parijs. Daar versche nen, bij hst huwelijk van Prinses Marie van Orleans met den Deenschen Prins Waldemar, de bruid en al de aanzienlijke dames zonder het wanstaltige uitwas. Men verwacht, dat, dit goede voorbeeld algemeeue navolging zal viudeu. Dan is tevens het gevaar van terugkeer tot de crinoline, welker wegbereidsters de tournures waren, voorloopig afgeweerd. In den gemeenteraad van Assen heeft dr. D. Culron in overweging gegeven, be- patiugen te maken tegen het opblazen van vleesch, welke praktijk nagenoeg alle slagers toepassen, vooral op dat van kleiu eu jong vee. Het geschiedt verlal met den mond, drich ook met blaasbalgen. Het werd beide hoogst schade lijk voor de gezondheid geacht, want ook met blaasinstrumenten zouden de zwevende bacteriën in den' vleeschwinkel in het vleesch warden gr - bracht. Het werd tijd, daartegen paai en pel k te stellen. Te Berlijn was men voorgi gaan, want volgens een tijdschrift waren daar vtrbjdab pa lingen ten bedoelden einde gemaakt. Een schoen- en b r e u k b a d e n m a- ker te Arnsberg heeft dezer dagen pal ;ui aange vraagd voor eene. door hem uitgevonden, „kunst hand voor het hanteeren van werktuigen." Daar mede moet het mogelijk zijn, ook bij het gemis van eene hand, allerlei ambachten uit te oefenen. In een n oordel ij ke gemeente van deze proviuchie zou dezer dagen des ontvangers kas vanwege Gedeputeerde Staten worden opge nomen. De ambtenaar was natuurlijk dadelijk bereid en toonde ziju beheer. Alles kwam uit, er waren zelfs 35 centen te veel iu kas. Het trok echter de aandacht der autoriteiten, dat de schik king der geldswaarden anders was dau bij andere ontvangers: kleingeld en groot geld, centen eu bankbiljetten, alles lag in bevallige wanorde door elkander. Waarom? //Ja, ziet u," zeide de in derdaad zeer gelortUDeerde gemeente-ambtenaar tot verklaring van 't geval, „dat kau hier zoo precies niet altijd gaan; kom ik klein geld in mijn zak te kort, dan neem ik het uit de kas, en komt de kas klein geld te kort, dan geef ik het weder uit mijn zak. Maar," voeg Ie hij or bij: „in het voorjaar, heere", dan i« de kas hee- lemaal niet precies, want dan ga ik mijn koeien koopen; en die koeieu loopen dau secuurder in het land, dan de bankjes hier zouden liggen. Moet ik storten, oc dan heb ik wel weer geld!" Een heele geruststelling voor Gedepu teerden Door de Haagsche politie is in den Zondag-nacht een oude bekende der justi tie aangehouden, die eenige oogenblikken te voren uit de vestibule van bet hotel Maasen in de Wagenstraat een koffer met tafelkleeden van een reiziger had gestolen. Den koffer wierp hij in liet water van de' Prinsengracht, en hij wilde juist den inhoud in de Lige Nieuwstraat ver knopen, toen hij in hechtenis werd geuomen. Als eene nieuwheid wordt uit Parijs medegedeeld dat daar tegenwoordig voor dames „chapeaux gibus" ziju te bekomen, die inzond :rheid voor reizen eu het bezoeken van concertzalen enz zijn aan te bevelen. De bizondere samenstelling dier hoedeu schaadt niets aan de fraaiheid van den vorm en men kan ze tot een platten koek ineen duwen. Pas zijn de groote verwachtingen, door Ferrau's „cholera-geneeswijze" opgewekt, als rook vervlogen, of er is alweer een genees kundige opgestaan, die beweert een onfeilbaar middel tegeu die vreeselijke ziekte gevonden te hebben. Het is een 80jarig Italiaausch dokter, Autouio Biforgiato, van Cataua. Hij weigert zijn geheim te verkoopeu; bij wilgeen fortuiu er mede maken, maar hij is bereid, alle lijders kosteloos te helpsu. Hij vermengt bij het ziekbed ziju middel met een weinig water, maakt daarmede een doek nat, en legt dien op de maag van den lijder, wieu hij teveas een pil te slikken geeft. Daarna gaat hij heen, met de verzekering, dat de zieke genezen is. Eu men zegt, dat allen, die hij behandeld heeft, werkelijk hersteld zijn. „Men zegt." Maar de tijd zal leeren wie gelijk heubeu: zij, die Bfforgiato voor een gek of een kwak zalver, dan wel zij, die hem voor een „weldoener der menschlieid" houden. Baron Edmond de Bothschild, te Parijs, heeft aan Prinses Waldemar vau Dene marken, als bruidsgeschenk, eene verzameling fraaie plamen, orchidaeën, gezonden welk een waarde heeft van 25,000 franks. Kort na de uitvinding der blik- seraafleiders, had men voorgesteld geksche- reuder wijze zeker om ieder meuoch met zulk eeu afleider te voorzien, die iu den vorm eener kettiug, onder de kleeren verborgen, van den top vau deu hoed naar deu grond zou kuu- nen loopen. Een „eleclricus," ile heer Dclauy te New-York, heeft dit denkbeeld weer opgevat door voor te stellen, de meuscheu te voorzien van een bliksemafleider, die zich met beu ver plaatst. Sleike koperen draden volgen alle lede maten en vereeuigeu zich in eeu centraalpunt in den rug, van waar één draad uaar beneden, naai metallische hielen, en één naar hoven loopt, naar een punt ter hoogte van den boed, der parapluie of iets dergelijks. Het doel van den uitviuder is echter niet om als wijlen Ajax het vuur des hemels uit te dagen of ook zelfs zich hiertegen te beschermen uaar hel pduutieve denk beeld bovengenoem 1 zijn doel is meer prak tisch en moet daarheen leideu de talrijke onge lukken te voorkomen bij de onwillekeurige aan raking van electrisehe geleidingen, die de over brengers zijn vau dynamische slroomeu vau hooge spanning. Iemand, die op genoemde wijze gewa pend is, kau zonder gevaar ook de .sterkst gela den draden behandelen, als hij slechts de voorzorg neemt dat zijn hielen den grond raken op een deugdelijk geleidende plaats. Op de Markt te Brussel zijn v e r- gelijkeude proeven begonnen tusschen elcctriscii licht en gas. De gaslautarens, weike in het rnid- deu van het plein opgesteld ziju, bevatten ieder 5 vlammen, met eeue lichtsterkte vau 13 carcels eu verbruiken ieder 1 M3 400 gas per uur. De lantarens ziju naar het model der Parijsche maat schappij; de geiieele verlichting der plaats zal door 50 lantarens geschiedeu. De kosten dezer verlichting zijn iets hooger dan die met electrisch 'icht zoodat het zuinigheids-vraagstuk hier bui ten gesloteu blijft. Er dient hieraan nog toege voegd, dat de lichtsterkte van ieder der electri- eclre lampen, die nog eiken avoud branden, m.er dau 500 carcels bedraagt. Op 1 November sluit de Antwerp- sche Tentoonstelling hare deuren, maar zij zal meer dau eene enkele herinnering achter zich la ten. Wij vernemen toch, dat eeGe groep personeu zich gevormd heeft, om voor Autwerpen een ge deelte der voordeelen, welke die stad dit jaar heeft mogen genieten, voor haar te behouden. De tuinen zouden bijua iu hun geheel blijven be staan, met bun paviljoenen, koffiehuizen, chalets enz., en andere zulke inrichtingen zoudeu cr wel dra bijkomen. Eeu gedeelte van het groot ge bouw zou ook blijveu bestaan, maar misschien ook wel vervangen worden' door eeu kleiner, voor het doel der oprichters meer geschikt. Iu het tentoonstellingsgebouw zouden jaarlijks vak- tentoonstelling plaats hebben, evenals sinds jaren te Londen en andere Europeesche steden. Iu 1886 zou er kunnen gevolg gegeven worden aau eene tentoonstelling van oudheden en kunstvoor werpen uit het verleden. Maar nuttiger nog be- doeler de opwerpers prijskampen uitte schrijven voor voortbrengselen der hedendaagsche kunst nijverheid. Voorwerpen zoudeu er aangekocht worden, met liet doel om eeue gemeentelijke ver zameling te vormen als kern voor eeu later in te richten nijverheidsmuseum. Op dtzs wijze, met zulke gedeeltelijke vaktenloonslelliugen, vermijdt men ook het nadeel, voor deu kleinen handel verbonden aan de met groote tentoonstellingen on vermijdelijke bazars. Aldus het Handelsbl. v. Antw. Men s c h r ij f t uit Apeldoorn: „Het opschrift Princes Wilhelminatuin"boven den ingang van den bekenden speeltuin alhier (eene stichting van Mevrouw Bulkl-y, eu waar van H. M. de Koningin beschermvrouw is), be nevens het wapen, dat daarvoor prijkte, zijn ver wijderd, het wapen weggenomen en het op schrift oververfd." Dezer dagen heeft men, tusschen Greil en La Villette, proeven genomen met het overbrengen van electrisehe kracht, over een af stand van 58 kilometer. Deze proeven zijn, naar de heer Marcel Deprez in de Fransche Acade mie van wetenschappen meedeelde, zeer goed ge slaagd: van de 80 paardekrachien kwamen 40 over, zonder dat de stroom den draad gloeiend maakte of het toestel b schadigde. De kosten der proefneming werden gedragen door Baron Both schild. Eene proef, in de Vereen igde Sta ten genomen, om Indianen als soldaten te ge bruiken bij de geregelde troepen, is zeer goed gelukt. De ludiaansche soldaten, welke voor eeui- geu tijd aaiigeworveu werden, ontvingen dezer dagen hun eerste soldij, eu zij voldeden zoo goed, dat men eerlang een geheel regiment van rood huiden zal vormen. Er zijn te Londen dit jaar negen tien menschen overleden aau de gevolgen van den beet van dolle honden. Ook eldirs kwamen ver scheidene gevallen van dien aard voor, en het cijfer der aan hondsdolheid gestorven personen in de verschillende landen te zameu is zeker we der aanzienlijk. Als de geneeswijze van Pasteur werkelijk, zooals hij verwacht, oufeilbaar blijkt, dan zal de gelegeuiieid tot toepassing er van uiet ontbreken. Een gelukkige vader, een schoen- maker, koudigi iu liet Leipziger Tageblatt de ge boorte van zijn negen en twintigste kind aan. Te W inters w ij k miste dezer da gen een heer uit Zwolle des avonds zijne porte- monnaie waarin ongeveer ƒ50 aan geld moest zijn. Den volgenden morgen begaf hij zich uaar het station, om te onderzoeken of hij het voor werp ook daar kon hebben verloreu. Beeds ter stond werd hem door den chef verzekerd, dat hij niet ongerust behoefde te zijn. Een der be ambten had de portemonnaie gevonden en aan der. chef ter bewaring gegeven. De jongste mystificatie op ge- schiedkundig gebied is Young's History of the Netherlands, verscheneu in Amerika en weldra ook iu Londen uit te geven. Die geschiedenis brengt het tot het jaar 1713 iu 620 pagina's, en van dat jaar tot onzen lijd in 21 pagina's. Daar komen prenten in voor verbeeldende het stadhuis te 's-Gravenhage, met het onderschrift View in Botterdam en deu dom te Utrecht met het stadhuis, onder den titel Maastricht. Een herkenning steeken der eerste Christenen. Tijdens de eerste vervolgingen, die de Christenen te verduren hadden, waren zij gewoo.i het beeld vau een visc'n boven de deur hunner woningen aan te brengen, teneinde iugewijdeu zoudeu weten dat daar ter plaatse geloofsgenooteu woonden. O.is woord „visch" luidt namelijk in het Griekach „iclithus". Neemt men nu de eerst® letters van dit woord ieder afzouderlijk, dan kunnen die ook beschouwd worden de beginletters te vormen van eeu geheelen zin, en wel dezen: Iesos Chris- tos Theou tJios Sooter, welke, in het Nederlandsch vertaald, beteekent, Jezus Christus, (de) Zoou Gods, (is onze) Bidder. Behalve dat er reeds uit aardap- peleu jenever, meel, gist, kaas en stroop gemaakt wordt, is het nu gebleken dat er ook uitstekende biljartballen eu meerschuimen sigarenpijpeu vau kunnen gefabriceerd worden. En nog klaagt men over overproductie, zoodat men b. v. iu Friesland nu alweer begint met aardappelen aan de varkens als voeder voor te zetten. In geheel den Staat Virginië zijn slechts elf schouwburgen, meest kleine. De Detroit Post zegt dienaangaande: Is zulks voor Virgnnë uiet genoeg? Eeu volk als het onze, dat zelf zoovele tragedies en comedies opvoert, mid den op straat, met vuisten, missen eu dolken, teu aai)8chouwe van honderden nieuwsgierigen, heeft geen apart komedie-gobouw van uoode. Te Berlijn wordt een Maatschap- pij opgericht tot bevordering der landverhuizing naar Zuid-Amerika. Zij zal een kapitaal hebben vau 16 millioeu Mark, in aandeeien van 1000 Mark, Het geweten hoofd der politie van Kroonstad, Kapt. Golowotschew, zal nu met eenige handlangers te St. Petersburg terecht staan, wegens oplichterijen, afpersingeu eu schur kerijen van allerlei aard, door hem, gedurende zijn negenjarig bestuur, ten koste vau de bur- gerij gepleegd. Er ziju 150 getuigen tegeu hem opgeroepen, en de akte van beschuldiging bevat honderden misdadige feiten, door hem gepleegd, maar het aantal van dio, welke niet ter sprake komen, moet nog veel grootei zyn. Te Terheiden bij Breda, waar het rundvleesch reeds sedert geruimeu tijd voor 65 a 70 c. per kilo werd verkocht, is het in de afgeloopen week voor 25 a 30 c. per half kilo geveild. Te Newmarket werden deze week 20 renpaarden vau wijlen den heer Bowes ver kocht voor een bedrag van 17.145 guinjes. De hoogste prijs werd bedongen voor „live Devil to Pay", een 2 jarige voshengst, De beer Mauton kocht dit noude dier voor 4100 guiujes, zegge f49,200 N. Ct. Het Gemeentebestuur van Lee u- warderadeel heeft twaalf brandbluschgranatch

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1885 | | pagina 2