Boerderij. r-M mm, EL H. Lakens, Buckskins J* Karthaus, Verkoophuis, Groole Markt. TURF- en KOLENBAKKEN, A I) V E It T E N T I E V Gierstraat 6i, Haarlem. Opruiming! HET BOM PEUT JE IIaardstandaards, Haardstellen, F IJ U RU RA (1ERS, TURFTANGEN enz. Voor geest en hart. Het Gebed. STEDELIJK NIEUWS. Haarlem, 4 Nov. Door de Politie is alhier aangehouden en naar het huis van arrest overgebracht W. M. Van Leeuwen kleermaker van beroep, tegen wien door de rechtbank alhier rechtsiugaug was ver leend, terzake van misbruik van vertrouwen en waarvoor hij in het Algemeen Politieblad was gesigualeerd. Kerknieuws. Een gulden en vijftig cents PER JAARGANG. No. 3 is reeds verschenen. aangeschaft, welke zullen geplaatst worden op verschillende punten der gemeente, waar geen brandspuit in de nabijheid is. In het Journal officiel wordt den aan deelhouders in de Pauama-kanaal-Maatschappij eene storting van 125 fr. per aandeel aangekon digd, welke moet plaats h bben tn^chrn 1 en 5 Februari 1886. In een rondschrijven van De Lesseps aan de bovenbedoelde aa i deel houders wordt betoogd dat, evenals bij het Suez-k anaal het geval gewees' is, de voltooiing van het werk veel minder tijd zal kosten dan voor de voor bereidende maatregelen vereischt werd. Dj Les seps houdt vol dat het kanaal in 1888 gereed zal zijn De trom wordt eerlang ook in het Belgische leger weder ingevoerd. Zij is daar, evenals in het Fransche leger, een tijdlang afge schaft geweest, en zij werd voor eeriigen tijd ook in Frankrijk weder in gebruik genomen. Een paar dagen geleden (zoo deelt J. in het Mil. Blad. mede) kwam ik bij den Kapitein-kwartiermeester om honderd gulden te ontvangen op mijn kleedingfonds te goed gemaakt en door de vaderlijke zorg van het «Rijk" ruim een jaar «renteloos" voor mij bewaard. Ik keek vreemd op, toen ik, alvorens mijn geld te mogen medenemeu, nog vijf cent voor een plakzr-gel moest betalen. «Bevalt je dat soms niet?" werd mij gevraagd. Maar ik hield mij nog goed, en antwoordde: «Zeer wel ik ben alleen verbaasd, dat het stuk niet op zegel be hoeft te zijn, en dat ik er zonder leges afkom.// Wij vernemen dat de vermaarde Badhoeve, in de Haarlemmermeer, in haar geheel zal blijven bsstaan. In plaats echter van zuivel bereiding zal veefokkerij en vetweiderij het hoofddoel van den toekomstigeo eigenaar ziju Er is geen land, waar de vrouw uit het volk mser aan mishaudelingen van de zijde van haar man, blootstaat, dan Rusland. Ouder 220 veroordeelden, die dezer dagen te Odessa ingescheept werden, om naar een ver banningsoord vervoerd te worden, bevonden zich 60 vrouwen, waarvan niet minder dan 32 haar mannen vermoord hadden, tot hst uiterste ge dreven door hunne mishandelingen. In een Amerikaanse!» blad komt het volgende bericht voor: Bij de botsing der treinen werd niemand dan de machinist gewond; hij werd zwaar aan het hoofd gekwetst; men hoopt echter dat geene amputatie noodig zal ziju. Een automatische sappeur. In No. 35 van den Bulletin de la reunion des officiers vindt men eene korte beschrijving van eeu automatischen «excavateur", uitgedacht door den Engelschen Majoor Armstrong. Het toestel moet dienen tot het maken van loopgraven: de beweegkracht bestaat uit eene eh ctro-dynamische machine van V3 paard-kracht, waardoor zoowel de voortgaande beweging als de te verrichten arbeid wordt veroorzaakt. Volgeus da beschrijving zou deze onbezielde loopgraafwerker zich met eene snelheid van 0.6 M. per minuut voortbe wegen, gravende eene voor van 1.2 M. breed en 0 9 M. diep. De Duitsche Rijks-tabaksfabriek te Straatsburg had onlangs verzuimd, haar fa brieksmerk, de bekende zwarte hand, te behoor lijker tijd opnieuw te laten inschrijven, en zag dat nu in gebruik genomen door een particuliere tabaksfirma: Schalter b Bergman», 'riet rechts geding, dat zij tegen die fabrikanten instelde, is 1.1. Donderdag echter te haren gunste beslist. Het uitsluitend recht op hetgenoemde fabrieksmerk werd haar toegekend. Van de gerechtskosten moeten de gedaagden twee derden en de eische- res een derde gedeelte dragen. Er bestaan, volgens het Journal des Roses, niet minder dan 6340 soorten van rozen waaronder 579 soorten vau theerozen. Een En— gelsch bloemkweeker moet nu er in geslaagd zijn nog eene nieuwe soort, nl. groene rozen te ver krijgen. De rozen zijn klein, vol en fraai van kleur. Hare bladeren moeten minder op die van gewone rozen dan wel op de bladeren vau de stokroos gelijken. Terwijl de Vol en dammers den won- derkuil niet meer mogen gebruiken, wordt naar men aan de Amst. schrijft voor hunne haven door Zaansche visschers met dat tuig ge- vischt. Het toezicht schijnt nog veel tewenschen over te laten. De zaak Bulk 1 ey-K loppers is naar het Hof te Arnhem verwezen. Do poging tot ontvoering van kinderen is als punt van be schuldiging genomen. Een nieuwe soort var. pendule is uitgevonden; de wijzerplaat bi-staat uit een tamboerijn, op welks veld de uren door geschilderde bloemen zijn voorgesteld en tusschen welke zich twee bijen bewegen, eene groote en eene kleine, de eerste tot aanduiding van de uren, de laatste van de minuten. Deze twee insecten schijnbaar niet in verbind» g met het uurwerk, ontvangen hunne beweegkracht van twee magneten achter bet tam boerijn vel. Als eene b ij d rage tot het leven onzer dhnstboden deelt «Schorer's Familienblatl" het vohende als historisch feit mede: «Eene fa milie had des Zondags-avonds eene wandeling gemaakt en hoopte bij hare thuiskomst zich met een lekker kop thee te verfrisschen. Zij misten echter de dienstbode en vonden ook nergens licht. Toen zij de lamp hadden aangestoken, za ger. zij tiiRSchen den rand van den spiegel een visite-kaartje met de woorden: «Ik heb mij ver oorloofd hedeu-avond naar mijn kransje te gaan. Elize Brandau. Den sleutel heb ik." Te Heeg (Fr.) is dezer dagende schipper P. levenloos uit het water opgehaald. De man laat eene vrouw en kinderen na. Door den werktuigkundige De Meritens te Parijs is een electrische spoorstoo f ontworpen. Het inwendige bestaat uit draden van nieuw zilver, die door een krachtieeu stroom worden verhit. Onkunde is voortdurende kindsheid, zij sluit deu lediggang iu zich, die elke ou- deugd voortbrengt. Vrienden ziju dikwerf gelijk aan de zwaluwen; als de winter komt verlaten ze ons. Hoe meer gij iemand lief hebt, des te nauwkeuriger moet gij al zijne gebrekeu bestrijden. Wie groot wil zijn, zal het door zelf vernedering wordeu. Een kwaad, dat onze vijanden treft, tegelijk met ons zeiven, schijnt ons veel lichter. Leeuwen wordeu getemd, tijgers mak gemaakt, ijzer wordt gebogen; maar er is geene kracht, die deu meusch kau be dwingen; hier schieten kunst en natuur te kort. Die eer komt alleen aan het ge bed toe; het is de beheerscheres der zielen en buigt ze, waarheen het wil. Het gebed is eene leerschool; het scheukt den waren geest, verbetert de natuur, breekt de in gewortelde gewooute, ontvlamt de traag heid, ouderwijst de deugd. Gave Goi, dat die school vele leerlingen telde. Allerlei. gons bezet zijn, dan rijden we met onze biljetten derde klasse, netjes eerste klas. Conducteur. Iu- suppen! Derde alles bezet! Tweede alles bezet. Als u nog mee wilt rijden, stapt dan gauw in den ledigen veewagen. Bijtend Aan den voormaligeu directeur van het Burgtheater te Weenen, Diugelstedt, las e u auteur een blijspel voor, dat hij wenschte te doi n opvoeren. Dingelstedt luisterde ernstig toe, maar geen spier van zijn gelaat, vertrok zich. Aan liet einde van het tweede bedrijf las de auteur: «hier l cht de Graaf". Nu, die kan van ge luk spreken, riep Dingelstedt uit. Altijd dezelfde. Muller. Hoe gaat het met uw zoon? Is hij al gehuwd? Of verloofd? Ltvie. Helaas! neen, en dat maakt mij juist zoo'n ver driet. Mijn Mozes is veel te kieskeurig, hij heeft de schoonste partij kunnen krijgen, de schoone Rachel Meijer met 200,000 gulden, reeds voor tien jaren. Denk eens wat eeu renteverlies! Onaangename situatie. Jong ambtenaar (tot den chef-de-bureau). Mijnheer, daar is eene dame, die u wenscbl te spreken. Chef. Is zij schoon? Ambtenaar. Ongetwijfeld, mijnheer. CheJ (in t kantoor terugkeereude). Nu, hoor eens, jij hebt ook smaak! Ambtenaar. Ik kon immers niet we ten of het uwe echlgeuoote was. Chef. Nu, die is hel ook. Monoloog van een sociaal-democraat. WaiPl Ik zou een vijaud zijn van het kapitaal? Onzin! Ik ben het maar zoo lang het in andere handen is. Een bliksemafleider Geneesheer. Ik weet iuderdaad geen oorzaak, mevrouw, waarom ge zoo opgewonden zijt. Uwe ziekte is niet gevaar lijker geworden en bovendien heeft u thans eene brave, goede dienstmaagd, in plaats van de vo rige, die u zooveel verdriet veioorzaakte. Mevrouw. Ja, maar, dokter, dat is het immers wat mij zoo spijt; dat heeft heeft mij vroeger zoo veel af leiding gegeven. Mislukte speculatie. Tourist (tot zijne echt- genoote). Marie, laten we wachten lot alle wag- Scherp. Mevrouw Jones, de vrouw van een Amerikaanschen bankier, neemt les in het Fransch en roemt zeer bij haar man op de vorderingen welke zij maakt. Mijn leermeester yertelt zij zegt dat ik reeds zoover ben, dat ik al spoe dig in het Fransch zal gaan denken, en wanneer men eens zoover is, gaat men met reuzenschreden vooruit. ,Nu" luidde het niet zeer ga lante antwoord van den Amerikaan «ik mag lijden dat de Franschman u in het Fransch zal leeren denken; dan zijt gij tenminste verder, dan ge 't ooit in het Engelsch hebt gebracht". In de afgeloopen maaud October is het Stedelijk Museum van Schilderijen en Oudheden op het Raadhuis bezocht door 247 personen tegen betaling en door 359 kosteloos. Mej. G. Lindo te 's Graveuhage, is benoemd tot conservatrice aan het Koloni- aal Museum alhier. Zij zal in Januari hara functie aanvaarden. Gedurende de maand October zijn door de politie alhier 51 personen vervolgd wegens dronkenschap op straat. In de maaud October van het vorige jaar was dit getal 45. BURG. STAND DER GEM. HAARLEM Ondertrouwd: A O verakker en FC Moerbeek; D Westendorp en J A den Oever, J B Kamp, en H Muller, HA Tweehui9en en M G Bogaard. J Pollé en M A Fouraux, J v. Kampe en J H Gou verneurs, J W Jansse en C E Kenaen, A v. Nierop en C H v. d. Lis, P Deijs en J C Winkel J Peper en H Klerk, G Bos en H P de Smit, L Eugers en N Hangjas P Elgersma en A Ferdinaudus. G-etrouwd. V H Roosdorp en H M Herstmanshoff, A Ramakers en W v. Wij Ir, H v. Didden en G W Rotman. J Bouwman en M Martens, J Antonisse en C Kluit, J. Heiuhuis en M Boonekamp, W H v. Parreren en M v. Beaumont, W Zomerdijk en J H Bijster. Bevallen: J Soellaart geb. Wensing d. M W Servaa9 geb. v. d. Vossen d. G M Koelemeijer geb. Derni8ou z. - L A O v. Turnhout geb. Kaper z. J Harkmans geb. Hubert z A C v. Gaale geb. Kuipers d. J W F v. Ommeren geb. Hos z. A v. d. Steen geb. Lodder d. A Hoogeboom geb. Duits z. CS v. d. Leeuw geb. Bijster d. M v. Westerhoven geb. Volbregt d. J Schuller geb. v. d. Berg d. M Broekman gob. Weaseling z. E Hessling geb. De Koe z. M Smink geb. v. d. Bak z. CP v. d. Wal geb. Jansen d. J Klumper geb. Wolper d. A C Westhof geb. Blijieven d. A H J Hartog geb. Blom z. C J Mooij geb. v. d. BergzL H Zaudstra geb. v. 't Hek d. J Stegeman geb. Boekhout d. M Zalm geb- Bruijn d C M Steenken geb- Kollaard d. H v. d. Schaar geb Mouthaan d. H E Veering geb. v. Uden d. D Steffers geb. Bleeker d. W M v. Honschoten geb. v. d. Horst z. H Luijten geb. Nieuweuhuijsen z. W v. d. Heijden geb. Fuhrloge d. AP Tijken geb. G rosso uw z. Overleden: T A Timmer 4 mn. z. Spiarnw. straat; E D Donleoen 38 j. echt. v. J E H Evertsen Kruis straat; H Wijndeis 11 mn. z. Klaverstraat; Een als levenl. aangeg. kind van het mannelijk geslacht van J M v. Norden Essenstraat, K A v. d. Berg 34-j. echt. v. J J Kramer L. Keereu9traat; E H Wagenaar 28 j. echt. v. G Nieuwenhuijs Pasrlaarsteeg; E M v. d. Anker 65 j. echt v. Koppen Fraukenstraat; J d. Langen 66 j. Parklaan; J Vogelzang 36 j. Palmstraat; A P Piek 21 mn. d. Krom. NE Sterk 78 j. echt. v. J M Swart Begijuhof; H W J Divendal 6 mn. d. Lin9chotenstraat; -Cv. Opzeeland 61 j. echt. v. J Graaman Spmrnwouderstraat; C T d. Oude 71 j. echt. v. N v. Beek Jaeobij nest raat; G F W Graaff 17 dg. z. L. Boogaardst.aat, T Trompetter 7 mn. z. Zijlstraat: E H Lauwert 19 mn. d. Moleusteeg; Een als levenl. aangeg. kind van het manuelijk geslacht v. H Franse Bakenessergracht. Z. D. H. de Aartsbisschop van Utrecht, Mgr. P. M. Snickers, heeft benoemd: tot zijn Secretaris den Weleerw. Zeergel. heer A. G. M. Schaepman, doctor in het kano- nieke recht, en tot Adsist. der parochie van den H. Mar- tinus te Utrecht, den Weleerw. heer G. J. Beverborg. Z. D. II. de Bisschop van Haarlem, Mgr. C. 3f. J. Bottemanneheeft benoemd tot Pastoor te Middelburg den Zeereerw. heer J. F Bernscn thans Pastoor te Schoorl. MARKTBERICHTEN". HAARLEM ,2 Nov. Ter graanmarkt van heden gedaan: roode tarwe f 7,90 a witte f 7.30 a f6,75 rogge f5.a f 5.50 Haver f 3.75 a f355, gerst f f4,20a -.duivenboonen fa paardenboonen f bruine boonen f a f Gr. erwten f a AMSTERDAM, 2 Nov. Ter veemarkt waren aangevoerd 548 rundereu, van welke de prijzen waren vette 1ste qual. f 0.72. dito 2de qual. f 0.62 dito 3de qualiteil J 0,57 per kilo; melk- en kalfkueien 110 a 270, graskalv. j a 28 nuchtere kalveren ƒ6» 13, 54 schapen en lammeren a vette varkeus 44 a 38 e.; beiden per kilo.—biggen a paarden a ROTTERDAM, 3 Nov. Op de veemarkt waren gisteren en heden aangevoerd: 11 paard, 1626 runderen, 277 vette-en graskalveren, 4 nuchtere kalveren 1430 scha pen of lammeren, 515 varkens, 236 biggen, bokken. De pijzen van het vee, besteed ter markt van heden waren als volgt: Runderen 1ste qualiteit 70 c. 2de qual. 60 cr., 3de qual. 50 c.; kalveren late qual. 90 cs 2de qual. 80 c., schapen 60 c., alles per kilo. Men besteedde voor goede qualiteit weivarkens 44 en 48 c. per kilo. De prijzen ,der botei waren heden als volgt lste f 62 qualit. f 593de qual. f 56. ALKMAAR, 31 Oct. De aanvoer van vee en daarvoor bestede prijzen volgt: koeienja10 nuchtere kalveren 14 a 25,— vette kalveren a40 schapen 13 a y 23 varkens f - per kilo, 42 ma gere dito 16 a 24,—, 16 bokken J 4 a 8 paarden alamineren f a 2 Nov. Ter veemarkt werden verkocht - koeien van a 107 kalveren vau f 35 a 108 12 nuchtere dito van f 16 a 22, 228schapen f 29a 20,44 varkens 43 a 38 c.12 magere 18 a 13 e. per kilo. SCHIEDAM, 3 Nov. Moutwijn per Ned. vat f 8, Jenever f 13,50, Amsterd. proef f14,75 Spoeling fl,80 dito commissie f 1,80. LONDEN, 2 Nov. Ter veemarkt zijn aangevoerd Runderen 3400, Schapen en Lammeren 10 )00, Kalveren 260 Zwijnen PrijzenBeste Runderen 3/6 5/4 Schapen eu Lammeren 3/8 a 5/4, Kalveren 2/6 a 4/8 Zwijnen 4/- 4/6. LEIDEN, 1 Nov. A an de markt vau heden waren de aanvoeren en prijzen der granen als volgt: 3 heet. tarwe winter- f -,a -,zomer- f -,a f heet. 2 rogge winter- J -,— a .zomer- -,a 9 heet. gerst zomer- a chevalier a 15 heet. haver, zware- f a De prijs der boter was heden per 1/4 vatlste qual 66.— a 72.—, 2de qual. f 58.a64. HOORN, 1 Nov. Op de weekmark van heden waren de prijzen eu aanvoeren der granen als volgt: - heet. tarwe 1' 8,— a 6,75 - heet. rogge fheet. gerst 4.25 5.25 heet. iiaver f 4,75 mosterdzaad a karwijzaad f heet. boonen: heet. bruine f7,50 a 12,50 gele hec paardeboonen f -,a heet. erwten a heet. groene 10.a, 13 heet. grauwe ƒ16a— heet. witte heet. aardappelen J a mandeu appelen a alles per heet. De aanvoer van vee en daarvoor prijzen betaalde waren als volgt: paarden van f 40 tot 200 veulens f a —koeien van ftot kal veren van 14 tot 24, schapen van 23lot 18, lammeren van f 12 tot 15, varkens van 10 a 17, zeugen a biggen van 3a 8, DELET, 1 November, Heden werden aangevoerd 41 9tapels kaa9, wegende te zamen 10,852 kilo; floa 18.per 100 kilo. ALKMAAR, 1 Nov. Aangev. 5000 H.L.Granen.Men be steedde voor tarwe 762, a 650, rogge a 5 ,75 gerst 5,50 a 4,65, dito ehev. a haver J 3.25 ƒ4,15 paardenboonen a - bruine dito J 8,50 a duiven dito kauariezaad j a rood mosterdzaad J12 a geel dito karwijzaad ƒ26,50 a blauw maanzaad J ,11 groene erwten ƒ10,— a 16,— grauwe dito a vale dito 8,25 a 14,— Witte f a Kaas. Heden zijn ter waag gewogen 472 stapels, wegende 118746, kilo. hooi kleine fcommissie f middel bei bare f laagste prijs f.Gras kleine f34,— com missie f 33,m ddelb. f. 34.50 per 50 kilo. PJRfllfiRBND, 3 Nov. Kaas: aangevoerd 260 stapels prijs der kleine kaas f 35,middelbare J 35 50. 1*35 a 1.40 per kilo. Runderen- angevoerd 396 vette koeien lager in prijs; melk prijshoudend; gelden beter in prijs kalfkoeien 127 Vette kalveren aanvoer stuksprijs 50 a 80 c. per kilo, handel vlug; nuch tere dito: aanvoer 93 stuks, prijsf 10 h 20 per stuk hande vlug. Vette varkens: aauvoer 154$tuks, prijs 42 52 c. per kilo met matigen handel; magere dito aan voer 40 stuks, prijs f 11 a 25 per stuk met vluggen handel. Biggen aanvoer: 328 stuks, prijs f 4 a 7. LAATSTE BERICHTEN. Op grond. dat er iu 's lands kas som tij'Is eeu aantal millioeneu ongebruikt eu renteloos liggen, heeft de Minister van financiën aau de Tweede Kamer voorge steld die sommen productief te maken, door het ter leen verstrekken van gelden, tegen zakelijke zekerheid, uitgezonderd koop ma us waren eu roerende goederen, als ook verhaudelbare fondsen. Tot 1 April 1889 verwacht de regeering van dat mid del eene versterking van inkomsten met enkele tonnen gouds. BERLIJN, 3 November. Iu particuliere brieven uit Madrid heet nog steeds de ge- zoiidsheidstoestaud van Koning Alfonso hoogst bedenkelijk; op eeu spoedigeu afloop van des Konings lijden moeten zelfs de mo narchistische groepen zich reeds voorbereid houdeu Te huur gevraagd eene niet tr groote BOERDERIJ. Brieven franco, letters H. H., bij den Boekhandelaar. H. M. HEEK, te Maarssen. TAILLEUR. in Belanghebbenden wordeu herinnerd dat de najaars-Koemarkten, te Velsen, dit jaar invallen op Zaterdag, den 7den en den 21sten November. De Burgemeester van Velsen, J. C. ENSCHEDÉ. Velsen 23 October 1885. Vraagt op zicht ter passing: uit sluitend prima kwaliteit OVERHEM DEN. Geheel exceptioneels prijs f 15 per 6 stuks, a compiant. MENCKFi, Speciaal Hemdenmaker, Heerengvacht 244, Amsterdam. van den ouden Valentijn, verschijnt tweemaal per maaud in 4o royaal formaat. Abonnementsprijs franco per post INHOUD VAN No. 1: Aan mijne getrouwe lezers. Twee kunstrechters in den Nederlandschen Spectator. De boevenliefde van on zen tijd. Op den vooravond van de al of nier Grondwetsherziening. De toenemende beschaving in den En gelenbak". De Lntaaru. De «Dom me r/geerii g van het Diploma." Advertemiën. OPNIEUW ONTVANGEN: eene zeer mooie collectie Verder voorhanden eene uitgebreide sorteering HANG- eu IAFi L jAM- PEN, in alle prijzen. Tevens verkrijgbaar de nieuwste en beste soorten BRANDERS,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1885 | | pagina 3