NIEUWE No. 952. Donderdag 12 November 1885. 10de Jaargang. Leo XIII en zijne providen- tiëele zending. BUITENLAND. Onschuldig verstooten. IIURLE«SU!l COIIHill. ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Haarlemt 0,85 Voor de overige plaatsen in Nederland fr. p. p. 1, Voor het Buitenland 1,50 AfiOiiderlijke Nummers0,06 Dit blad verschijnt Eiken WOENSDAG en ZATERDAG. BUREAU: St. Jansstraat Haarlem. AGHTE MA HOE AGHTATE. PRIJS DER ADVERTENTIËN Van 16 regels30 Cents. Elke regel meer5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant. Advertentiën worden uiterlijk Dinsdag- en Vrijdag avond voor 6 uur ingewacht. Uitgevers: KUPPERS k LAUKEY. Vervolg en Slot). Nog slechts weinig jaren geleden, den 24sten December 1879, heeft Z. H. Paus Leo XIII aau de grootsche en eminent christelijke opvatting van zijn Pontificaat uitdrukking gegeven in zijn antwoord op de gelukwenschen, welke het Collego van Kardinalen door den mond van Kardinaal Pietro tot den Paus richtte. .Geen aangenamere boodschap, geen actueeler wensch kon men mij gedaan hebben, dan dezen vredewensch, die zoo volkomen in harmonie is met het heerlijk schoone Kerstfeest. Ja, de Goddelijke Ver losser, als Vredesvorst, heeft in de ondoor grondelijke vvjjsheid Zijner raadsbesluiten voor Zijne komst op aarde het oogenblik gekozen, waarop het krijgsrumoer voor een korte wijle was verstomd: door de hemelsche heerscharen liet hij Zijne komst als een boodschap des vredes verkondigen. .Wanneer echter werd de behoefte aan vrede meer gevoeld, dan heden, nu de Kerk in hare leer, in haar gezag, in hare pro- videntiëele zending, op de meest geweld dadige wjjze wordt bestreden, nu de bur gerlijke maatschappij op hare fundamenten wordt geschokt en door de misdaden van booze en verwaten menschen met de op lossing van alle banden wordt bedreigd nu eindelijk het huisgezin wordt verstrooid, de eendracht tusscheu echtgenooten ver stoord, de gehoorzaamheid uit het hart der kinderen wordt gedreven. .Daarom is het thans noodzakelijker dan ooit, onze hoop opnieuw te doen herleven door onze blikken te vestigen op de ge boorte van Hem, Die, ingevolge de profe- tiën, de gerechtigheid en den vrede heeft gebracht. Hij, Hjj alleen, kan ons den waren vrede scheuken, den vrede, die op waarheid eu gerechtigheid is gegrondvest. Nu heeft Hij echter Zijne Bruid, de Ka tholieke Kerk, tot leerares Zijner waarheid en tot behoedster Zijuer gerechtigheid aan gesteld eu daardoor is Zij ook de rijkste bron en de zekerste toeverlaat van den vrede geworden. »Iu het bezit van dien rijkdom en vol milde liefde wenscht de Katholieke Kerk FEUILLETON. 21. Geschiedkundige Novelle. Vervolg.) V. Negen jaren waren sedert de in de vorige hoofdstukken beschreven gebeurtenissen ver- loopen; men schreef het jaar 1717. Prins Eu- genius, wiens hoofd inmiddels door de lauwe ren van Höchstadt, Rijsel en Malplaquei ge sierd was, had nu eindelijk de lauggewenschte gelegenheid gevonden om zijn lievelingsweusch te bevredigen en den Turk eene nederlaag toe te brengen, die hem voor langen tijd onbe kwaam maakte het heilige Roorasche rijk der Duitsche natie nieuwo nadeelen toe te brengen. Door de noodzakelijkheid gedwongen, had de Keizer met den Grooten Heer een vrede moe ten sluiten, die een deel van Hongarije aan de Turksche heerschappij prijs gaf; maar in toom- looze veroveringszucht had de Sultan in het jaar 1716 het verdrag gebroken en was Prins Eugenius uitverkoren, om de snoode trouw breuk te wreken. Temesvar en Peter Wardijn waren de eerste sporten van de nieuwe zegelad der, welke de Keizerlijke generalissimus beklom. Al diehter en dichter naar zijne eigene grenzen niets vuriger dan alle menschen de koste lijke vruchten van dien vrede te doen smaken. Zeker, zij staat vast eu onwankel baar, als Haar Goddelijke Stichter zelf, in de verdediging der eeuwige beginselen der waarheid en gerechtigheid; maar zij gaat tegelijkertijd, als eene teedere moeder, de verdwaalde zonen te gemoet en biedt zelfs aan hare vijanden de gaven des heils. .Zoo zullen ook wij, nu de Voorzienig heid in hare ondoorgrondelijke wijsheid ons aau de spitse der Christelijke volkeren- familie heeft gesteld, de geestelijke en wereldlijke rechten der Kerk en van den Apostolischen Stoel onophoudelijk bescher men en verdedigen; tegelijkertijd echter vervult innig medelijden met de dwalendeu onze ziel eu onze armen zijn geopend om ook hen tot den Verlosser te voeren en daardoor hunne zaligheid te bewerken. Want in Hem vinden de kranke harten vrede en gezondheid; in Hem komen de door dwaling en misleiding verduisterde, door eene valsche wetenschap op een ver keerden weg gebrachte geesten tot het licht vau de echte Evangelische waarheid. Ja, door tot Christus terug te keer en, zal de zoo diep geschokte menschelijke maatschappij wederom betere tijden bele ven; de gemoedereu zullen zich door de lie'de verzoenen; haat en nijd zullen ver dwijnen en de Christelijke volkereu-familie zal zich spoedig iu de zegeningen des vre des verblijden.* Maar de Vorst des vredes* op den Stoel van Petrus, behoort niet tot die klasse van zwakke zielen, die den vrede tot eiken prijs willen, die hunne beginselen prijs geven om den vrede te kunnen be groeten; de ware vrede toch is slechts mo- lijk wanneer het rechtmatige gezag onge schonden blijft. Het is aan de wijsheid van Leo XIII niet ontgaan, dat de ontevredenheid onzer dagen, dat wil zeggen de ondermijning van alle sociale orde, iu den opstand tegen het gezag haren grond heeft. Vandaar zijn onwankelbaar besluit, het gezag van den Paus, der Regenten en der B'sschoppen naar krachten te steunen. Zoo deed hij iu de eerste encycliek »Ius- crutabili Dei mysterioden innigen samen hang tusscheu de wereldlijke macht eu de vlood het vijandelijke leger, vervolgd door de zegevierende Keizerlijken. Nog hield de Turk met den moed der wanhoop het laatste bolwerk bezet, dat hem in Hongarije overgebleven was. Het kwam tot een beslissendeu slag voor de muren van Belgrado en nogmaals schonk God aau de Christelijke wapens de overwinning; geslagen, schuimende van onmachtige woede, trokken zich de Turken in de vesting terug, welke de natuur en de krijgskunde als het ware onneembaar hadden gemaakt. Voor Belgrado lag het Keizerlijke leger, het welk de stad en de vesting als in een ijzeren baud omkneld heid. Een breed oudoorwaadbaar moeras scheidde van de eene zijde de belegerden van het christelijke leger, dat daar langs niet naderen kon, en tot de bestorming der wallen van de landzijde kon de meiischlievende Prins Eugenius met het oog op de ontzettende offers) welke zulk eene onderneming zou kosten, on danks den aandrang zijner onderbevelhebbers nog altijd niet besluiten. De nacht was aangebroken; in het loger der Keizerlijkeu flikkerden de wachtvuren, boute groepen vertoonden zich bij hun schijnsel, drinkende, pratende, spelende. Het was een zonderling, woelig, bont gekleurd tafereel, dat zich aan het oog vertoondealle lar.tien, alle nationaliteiten waren hier vertegenwoordigd; want evenals vroeger de naam van Wallenstein, was die van Prins Eugenius in Zuid en Noord algemeen bemind, en allen stroomden ouder waardigheid eu onafhankelijkheid vau den Pauselijkeu Stoel doorschitteren; .Deze Apostolische Zetel,* zegt Leo XIII, is het, die uit de puiuhoopen der oude wereld verzameld eu gered heeft, wat redding waard was. Hij was het licht, dat de nieuwe Christelijke maatschappij bij hare vesti ging heeft verlicht. Hij was het reddings anker in den orkaan der eeuwen, het on wankelbare centrum, waar Vorsten en vol keren waarheid, raad en troost hebben gevonden, eu het blijft een onsterflijke roem van het Pausdom, de beschuttende dam te zijn geweest, welke de maatschappij heeft gered van het zinken in het oude bijgeloof eu iu de oude onzalige barbaarsch- heid. De aanvallen tegen het gezag der Vorsten,* aldus besluit de Paus, wareu de noodzakelijke gevolgen van de aanvallen tegen de autoriteit van deu Paus, als Vorst van den Kerkelijken Staat.* Ook in de encycliek Quod, apostolici muneris toont Christus' Stedehouder den Vorsten, die overal door den dolk en de kogels der sluipmoordenaars worden ver volgd, eu die noch in laffe concessies, noch in de aanhankelijkheid hunner onderdanen, noch in den glaus van den roem hunner overwinningen eene bescherming vonden tegen de revolutie dat de bron van hun heil en van hunne veiligheid nergens te vinden is, dan iu de erkenning vau het Goddelijk gezag, in hetwelk elke mensche lijke autoriteit baar onwankelbaar funda- meut bezit. Dezelfde beschouwing ontmoeten we eveneens in de toespraak van den Paus, gehoyden tot de vertegenwoordigers der Katholieke pers (22 Februari 1879): .Waar lijk niet de Kerk is het, die de muitende scharen ophitst; zij verzoent hen en brengt ze tot kalmte; niet de Kerk is het, die haat, tweedracht en ijverzucht zaait; zij verstikt ze; niet de Kerk is het, die de trotschheid prikkelt en de heerschzucht op wekt: zij beteugelt ze door te wijzen op deu rechterstoel van den Allerhoogste; niet de Kerk is het, die in de rechten van den Staat treedt: zij geeft hem een vasten grond en de ware kracht; niet de Kerk is liet5 die naar overheersching der volkeren streeft; zij wil enkel eu alleen het haar door God toevertrouwde Apostolaat besturen en juist zijne vanen bijeen, wanneer de trom der wer vers roffelde. Daar lag de trolsclie Spanjaard in donkere kleeding, hot geelachtige gelaat door een donkeren baard omlijst, op deu gro"d uit gestrekt, hier onderzocht een zwak, ellendig uitziende zoon van I, rland het slot van zijn musket, daar klonk een zwaarlijvig kind van het Beiersche Hoogland met een reusachtigen Fries; overal leven, overal druk ge.voel hier klonk een lustig drinklied, daar een stemmig gezang; marketensters, jong# enoude, dwaalden tusscken de troepen rond met de blinkende kannen in de hand, Hebreeërs slopen van den eenen tot den anderen en vroegen heimelijk of er niets te sjacheren viel; ordounancen kwamen en gingen en nu en dan klonk de vaste, gelijke pas der patrouilles, die voor het bewaren der rust en van deu vrede iu het kamp moesten waken. Voor een der wachtvureii zat een kleine groep jongelieden in een druk gesprek gewik keld, het waren vrijwilligers, zonen van voor name familliën, die enkel en alle ;n uit verlan gen om onder den grooten Eugenius eeu veld tocht mede te maken, dienst hadden genomen. Hun gesprak liep over den slag voor de muren van Belgrado en over de besluiteloosheid van den Prins oppervelhebber, om een storm te on- nemen. „Het commando om storm te loopeu blijft altijd een beangstigend bevel,-7 meende de oud ste der om het wachtvuur zittende jongelieden „zoo met een woord het leven vau duizenden daardoor ook voor de heilige groudvesten van alle orde, van den waren vrede en van de echte beschaving waken.* Vooral echter wil de Paus iu de Kerk zelve, iu alle rangen der hiërarchie, het beginsel van gezag staande houden. Reeds op den dag zijner verkiezing sprak Z. H. tot een Frausch Bisschop: Wees overtu igd, dat ik voor de Bisschoppen insta.* Eu toen eenige dagen later de bestuurders van ver schillende Katholieke vereenigiugeu iu Frankrijk ter audiëntie verschenen, sprak Paus Leo XIII op stelligeu toon: .Alle Ka tholieke werken moeten aau de Bisschop pelijke autoriteit ouderworpen en door deze worden goedgekeurd.* Wetenschap eu vrede, beide gegrond vest op bet beginsel van gezag: om dit program van zijn Pontificaat met volhar dingten uitvoer te brengen, bezit Leo XIII in booge mate de noodzakelijke eigeuschap- peu: wijsheid, onbuigzame wilskracht, mil de liefde, wijze matigheid eu heiligheid des levens. De Belgische Minister vau Oorlog heeft de lezing van socialistische Belgische eu Fransche bladen iu de kazernes verboden. De uitslag der verkiezingen voor het Pruisische Huis van afgevaardigden is thans bekend. Er zijn gekozen: 137 conservatie ven, 61 vrije conservatieven, 70 nationaal- liberalen, 43 vrijzinnigen, 102 Leden van het Centrum, 15 Polen, 2 Denen eu 3 zoogenaamde .wilden.* Het Huis van afgevaardigden bestaat uit 433 leden: de meerderheid is alzoo 217. De Fransche Ministers hebben Za terdag iu eeu ouder leidiug van President Grévy gehouden Kabinetsraad, huune porte feuilles ter beschikking gesteld. De Presi dent heeft echter het aaugeboden ontslag niet aangenomen, van oordeel zijnde dat de tegenwoordig samenstelling van het Kabinet beantwoordt aan den door de jong ste verkiezingen iu 't leven geroepen poli- tieken toestand. Het Ministerie heeft daarop besloten, zich aan te vullen eu zoo voor de Kamers te verschijnen. De Standard verneemt uit Sofia, dat dr. Stransky, bewerker der Oost-Rumelische op het spd te zetten, waar de uitslag zoo twij felachtig mag genoemd worden,is geen kleinig heid voor zulk een godvruchtigen en mensck- lievenden veldheer als onze Prins Eugenius." ,,Uat wij bebloede koppen zullen halen is zeker," meende een tweede„wij loopen ze legen de muren, wanneer pek, zwavel eu kanon nen ze niet reeds te voren van onze schouders weggeblazen hebben, en daarbij is de Turk zoo waakzaam als eeu hofhond. Verrassing is niet mogelijk." „Maar wij moeten toch spoedig ons deel be reiken, merkte ei-n Noord—Dmtscher aan; „het leger wordt ongeduldig, en, let wel, ik verwed er iets onder, dat als er niet spoedig iets plaats vindt, de „Dertigste" op eigen gezag de vesting bestormt 1" Allen begonnen hartelijk te lachen. „Waar lijk, daartoe was hij wel in staat 1" riepen zij in koor; „maar wij zouden hem volgen!" „De Dertigste?" vroeg do jongste van de groep, een jongeling vau negentien jaar, wien de geestdrift om voor het Geloof te strijden uit de armen zijner moeder had gerukten die zich sinds kort bij da vereeniging der vrijwil ligers had aangesloten, waar hij als een jongeren broeder werd beschouwd. „Be Dertigste!" her haalde hij; „welk eene zonderlinge beraming. Wat bedoelt gij daarmede Wordt vervolgd).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1885 | | pagina 1