B I ft K i\ L A N 1). GEMENGDE BERICHTEN. omwentelingen eu thans president van het voorloopig bestuur te Philippopel, gedwon gen is af te treden, wegens de aanklacht van omkooping. Thibaw's antwoord op het ultimatum van Engeland is in vijandige termen ver vat, wat betreft Engeland's eisch om over de buitenlandselie aangelegenheden invloed te erlangen. Thibaw zegt dat hi] vooraf Duitschland, Frankrijk eu Iialië raadple gen moet. Dit antwoord wordt beschouwd als volstrekt niet bevredigend, eu de Brit- sche troepen zullen dus zoo spoedig mo gelijk over de grens trekken. Reeds ziju er vier regimenten op stoombooten op de Irawaddy ingescheept. Zaterdag hebben de ambassadeurs in de conferentie zich bepaald tot eeue wisseling vau inzichten omtrent de quaestie iu 't algemeen. Er was sprake van het status quo ante te maken tot grondslag der be raadslagingen, maar na de opmerkingen van sommige ambassadeurs werd het ver kieslijk geacht, het debat niet zoo nauw te beperken. Intusschen gelooft men wel dat de conferentie tot het herstel van het status quo ante zal besluiten. Ook gelooft men dat, tengevolge vau de reserves vau enkele Mogendheden, er over de quaestie der dwangmiddelen niet beraadslaagd zal O O worden. De Daily Neios meldt uit Konstautiuo- pel, dat Ruslaud, Oosteurijk eu Duitsch land aan de Porte het mandaat willen geven, Oost-Rumelië gewapenderhand te bezetten, ten einde het status quo ante te herstellen. Rusland wendt, hoewel te ver geefs, krachtige pogingen aan iu geheel Bulgarije, om eene omwenteling te bewer ken, onder belofte van erkenning der Bulgaarsche Unie, iudieu Prins Alexander wordt weggejaagd. Vijftig Servische soldaten zijn eergis teren bij Rakita, in het district Trurn, over de Bulgaarsche grens getrokken en hebben een Bulgaarschen post aangeval len, die, hun vuur beantwoordende, één Serviër doodde. Een andere vijandelijke daad werd door de Serviërs in het district Kusteusdil begaan. Deze feiten doen ver moeden, dat Servië een casus belli zoekt, ten einde plotseling Bulgarije te kuunen binnendringen. Er ia van de hand van Z. M. den Paus eeue Encycliek verschenen, gsliteld: de civitatum con stitutions Christiana d. i. over de christelijke in stelling der Staten. Deze Encycliek bevat drie deelen. Het eerste gedeelte omvat de grondbeginselen van den chris- telijken Godsdienst ten opzichte van de instelling der Staten. Die grondbeginselen hebben al het noodige in zich, om den volkeren het geluk te verzekeren doch om hierin te slagen moeten zij de Kerk er kennen, zooals zij gesticht is door Christus, dat willen zeggen als eeue volmaakte en zichzelf re- geerende samenleving, opdat zij vrij hareu welaa- digen invloed op de burgerlijke samenleving kunne uitoefenen. 2o Het tweede gedeelte doet zien dat de sa menleving, die van deze christelijke gioudbegiu- seleu is afgeweken; die gevestigd is op grondbe ginselen, strijdig niet alleen met de openbaring, maar met de natuurlijke rede zeive dat deze samenleving, in plaats van het geluk der volken te bewerken, niets heeft bewerkt dan de rampen en de verstoringen, waaraan zij nu lijdt. 3o In het derde gedeelte wijst Z. H. de levens regels aan, die door de Katholieken gevolgd moe ten worden, verplicht in deze samenleving te ver- keeren. Die regels zijn de richtsnoer vau hunne daden, zoowel in het bizonder als iu het open baar leven. Men vindt er praktische raadgevin gen in, opdat de Katholieken zouden verceuigd ziju in het verdedigen van den Godsdienst, eu vooral wordt die eensgezindheid aanbevolen in de katholieke pers. De pauselijke brief beslaat niet minder dan veertig bladzijden. Hij stelt de waarheid ander maal op haar rechte plaats en wijst den weg aan, die tegeerders en geregeerden te volgen hebben, willen zij niet reddeloos verloren gaan. Sedert het verschijnen van den Syllabus, is er geen merkwaardiger document verschenen dan deze Encycliek. In Zeeland is 18 pCt. der bevolking inde personeele belasting aangeslagen, in Groningen 17 pCt. en in de overige provinciën 15 pCt., be halve Limburg, met siechts 9 pCt. Op zijn landgoed Sandonburg te Neder- 'angbroek is op 59jarigeu leeftijd overleden de heer mr. C. Th. Graaf Van Lijnden van Sanden- burg, Minister van Staat, lid van de Eerste Ka mer der Staten-Generaal. Amsterdam, 10 Nov. Meer dan 100 gezin nen alhier ontvangen geregeld sedert den 2 No vember dagelijks een brood voor rokening van eene liefdadige dame. Deventer, 10 Nov. Dr. C. J.Themmen, prac- tiseerend geneesheer alhier, herdacht dezer dagen zijn 90n geboortedag. Bergen op Zoom, 10 Nov. De kapitein T. H. alhier, is van zijn paard gevallen, een eiudweegs medegesleurd en een uur daarna aan de gevolgen overleden. Heemstede, 11 Nov. Gisteren-avond gsf de Dames- Zangvereeniging Excelsior alhier, ouder directie van den heer H. Andriessenin het lokaal van den heer J. Steenvoorden, eeu concert, ditmaal met vereerende mede werking van Mejuffrouw J. Landrêen de heeren H Loots en J. B. Peyra, allen uit Haarlem. De uitvoering mag in alle opzichten zeer gunstig geslaagd heeten. Op eene wijze, die van ernstige studie en toewijding getuigde, werden de verschillende nummers van het programma ten gehoore gebracht. De vertolking van Romberg*t Lied von der Glocke en van HoVs blinde König (beide voor gemengd koor) was, vooral van het eerstgenoemde, hoogst verdienstelijk. In deze nummers hadden de solisten van den avond gelegenheid van hunne buitengewone talenten te doen blijken. Zoowel Mejuffrouw Landrêeene jeug dige dilettante, begaafd met eene zilverreine en hoogst welluidende sopraanstem, als de heeren Loots en Peyra hebben zich op uitstekende wijze van hunne moeilijke taak gekweten. Eerstgenoemde droeg in de tweede afd. twee liederen van Schuberth voor. De keurige wijze waarop Mej. Landrê deze juweeltjes vertolkte, wekte, algemeene bewondering. Op aanhoudend verlangen zong zij een bisnummer, n. 1. Schuberth's Neugierige.In dit num mer gaf Mej. Landrê opnieuw eeue proeve vsn hare uit stekende talenten. Het werd met zeer veel smaak en methode door haar vertolkt. Ook de heeren Loots eu Peyra gaven nog eenige soli ten beste, die alle met veel succes werden voorgedragen. De solo voor piano a 4/m, door de dame9 Landrê en Van Luenen ten gehoore gebracht, en die van de geoefendheid der beide execu tanten getuigde, droeg veel bij tot het succes van den avond. Zonder iets op de inderdaad zeer verdienstelijke voordracht der overige Dames-koren af te dingen, mo gen we toch Bargiel*s Frau Kukuk het be9t geslaagde heeten. Dit nummer werd op bizonder schooue wijze door de Dames vertolkt en op verzoek gebisseerd. Zoowel de solisten als de koren werden met luid ap plaus door de talrijke aauwezigen begroet. De talentvolle directeur, de heer N. H. Andriessen alsmede Excelsior*s ijverig Bestuur, mogen met de meeste zelfvoldoening op den avond van gisteren terugzien. Hun komt ongetwijfeld een woord van lof en hulde toe, voor het genot, dat zij den kunstlievenden leden van de Dames-zangvereeniging Excelsiorop muzikaal gebied, hebben verschat t. In Januari 1815 Hond in eene Ber- lijnsche krant de volgende advertentie: /Klank- dichte Muren. Eeue vereenigins; van ingezetenen dezer atad heeft eeue belooiliug uitgeloofd voor den- gene, die de muren klinkdicht kan maken tegen het hakkelen en trommelen op de piano's." Het schijnt, helaas, dat zulk een vindingrijk hoofd tot heden toe niet gevonden is. Sedert eenigen tijd vinden wij in de Duitsche bladen de eilanden in den stillen of Grooteu Oceaan, waartoe ook de Carolineu bebooren, met deu nieuwen naam vau /Micro nesië" bestempeld. Is bet niet wat al Ie onei genaardig om eilanden al zijn zij klein in vergelijking met Borneo en Nieuw-Guinea, zóó te verkleinen dat men er 't woord "micron' voor gebruikt, waarby men denkt aan de kleinste maat: Viooo mil limeter! Meu bedenke dat klein en klein twee ziju en dat een micron vreemd klinkt voor eene landstreek, die in elk geval eenige honderddui zenden vierk. mijlen oppervlak beslaat. De meette Amerikaanse he en Engelsche bladen zijn er vol van dat een Ruben?, geteekend ,/Pietro Paulo Rubens, 1614" in het bezit zou zijn gekomen van eeu Antwerpschen kleermaker, die het „vuile doek" voor ééu frank zou gekocht hebben. Aan het hof van Koning Thebau vau Birma eischt de etiquette, dat alle personen, zelfs de Ministers en de hoogste grootwaardig- heids-bekleeders zich, alvorens voor Zijne Majes teit te verschijnen, van hun schoeisel moeten ontdoen. In de nabijheid der koninklijke vertrek ken bevindt zich dan ook eene kleine ruimte, waar allen, die ter audiëntie verschijnen, de laarzeu en zelfs de kousen uittrekken, die dan door een beambte in bewaring worden genomen. Een Kamerheer des Kouings inspecteert daarna de onderdanen der bezoekers, of die zich in behoorlijken staat van reinheid bevinden; loopt het onderzoek goed af, dan wordt de gelukkige bezitter der goedgekeurde voeteu door twee die naren ouder de armen genomen en naar het audiëntie-vertrek gebracht. De kamerheer, die den weidscheu titel: „Kouiuklijk Birmaansch laarzen-uitlrekker" voert, hoewel hij eigenlijk met het laarzeu uittrekken niets te maken heeft, is er met zijn hoofd aansprakelijk voor, dat geen onzindelijke voet het vertrek des Kouings zal ontwijden. De Koningin Garola van Saksen heeft dezer dagen de zorg voor de opvoeding van een vijfjarigen knaap op zich genomen, een waar wouderkind op het gebied der muziek. Het knaapje is de zoon van een gewoon werkman in eene fabriek; zonder ooit de minste opleiding te hebben genoten, speelt hij elke melodie, onver schillig iu welken toon zij is gezet, terstond op het klavier, nadat hij haar heeft gehoord. Een jongmensch van goeden aan leg en ontwikkeling was sergeant bij de infanterie te Arnhem eu door zijne supeiieuren zeer geacht. Hij woonde geregeld den cursus bij en deed, eenige maanden geleden, met goed gevolg exa men voor den hoofdcursus. Alvorens zijne nieuwe bestemming te mogen volgen, moest hij opnieuw worden gekeurd, eu daarbij bleek, dat hy door te sterk gymnastiseereu een lichte breuk bekomen had, die, volgens de verklaring vau den chef van den geneeskundigen dienst te Utrecht, van zelf zou genezen, als hij zich slechts eeu half jaar outhield van buitengewone lichaamsiuspanning. Toch moest men hem afkeuren als toekomstig officier; doch wilde hij blijven dienen als gewoon sergeant, dan was daartegen geen bezwaar. Ver mits dit laatste voor een beschaafd jongmensch niet bizon der aantrekkelijk mag heeten, werd hij dus op 21-jarigen leeftijd plotseling uit zijne carriere gerukt. Hij, die dus ongeschikt werd be vonden om met de lichte wapendracht van offi cier te dienen, werd geschikt geacht om als ser geant een zware wapendracht te blijven torschen. Te Lubeck is een gezin van drie personen gestikt door het te spoedig sluiten van de schuif der kachel in hunne slaapkamer. In sommige onderkiesdistricten van Pruisen ging het bij de verkiezingen voor den Landdag heel gemiithlich toe. In het district Liegnitz ging op den dag der stemming 's och tends vroeg de omroeper met eeu groote bel rond, om bekend te maken: „De verkiezing voor den Landdag zal heden plaats hebben; de kiezers moeten precies 9 uur in het lokaal van 'i stem bureau Wizen. Voorts wordt bekend gemaakt dat heden-middag en avond versch wildbraad en versche metworst te bekomen is bij H. Aide, im „Frieden."" Dezer dagen deed zich het zei d- zame feit voor, dat op het jachtterrein van den heer V., bij Loosduineii, een prachtige vos werd geschoten door Kapitein v. H, Meu vermoedt, dat het een vluchteling is, die uit den tuin van het kon. zuöl. bot. genootschap in Den Haag sedert verleden jaar werd vermist. In de instruct i e-b oekjes der Eransclte soldaten komt een uitvoerig questionnaire usuel Frangais-allemand voor, waaraau de Kreuz- Zeitung de volgende vertolkiug ontleent: Aux armes inns guévair Aujourd'hui hoyte Camp Lagueur Capitaine hoouptmaun Ctdre apfailvaiu Coucher Chlaffen Iritin éraire Marchriktoung Linge Layueundzoyg La route traverse-t-elle?feert de strasse nak? Combien y a-t-il d'habitants dans? vi lil ainvou- [ueur zind in? Ou est l'ennemi? Vo stalt dair faynd? Aan het station Kempen, niet ver van Venloo, had een 24jarige bremser uit Spel- dorf, het ongeluk tusschen de buffers vau eeu rangeerenden trein te geraken, waardoor bij korten tijd daarua overleed. Stervende sprak hij nog verstaanbaar de woorden: „Heden vóór 15 jaren werd mijn vader ook hier overreden en gedood." De lachplant. In Engelse lie reisver- slagen vau den laatsteu tijd wordt die naam gegeven aan eene plant, die wel niet zelve lacht maar aan 't lachen mankt. Zij groeit in Arabië, en haar zaad moet, volgens die berichten, dezelf de werking doen als het zoogenaamde lachgas. De bloem is helder geel, de zaadhuisjes ziju zicht en wollig, terwijl het zaad zelf op zwarte boontjes gelijkt, die bij twee of drie tegelijk in het hulsel liggen. De inboorlingen drogen die zaadpitten en wrijven ze tot een poeder, dat bij kleine dosissen genomen, den bedaardsten mensch in een soort van circus-clown verandert, die zich allergekst aanstelt. Hij begint te dansen, te zingen, te lachen, trekt de malste gezichten en blijft uren lang iu dien zonderlingen toestand. Als de opgewondenheid gedaan is, volgt afge matheid, eu daarop slaap; na het ontwaken is er niet het geringste spoor van herinnering dat hij zich zoo gek heeft aangesteld, bij hem over gebleven. In Drente gaau vele landbouwers en arbeiders er toe over om hun eigen brood te bakken. Naar hun zeggen, krijgen zij op die wijze het roggebrood ongeveer D/s cent per KG. goed- kooper dan het door de bakkers wordt verkocht. Een Pruisische „Eeldwebel", die nu te Frankfort woont, had in deu Eranscii- Duitscheu oorlog te Nancy te zamen met ziju oppasser, een paar oude lieden, bij wie hij in gekwartierd was, verdedigd tegen deu aanval van twee slechte kerels. De oude lieden zonden hem sedert dien tijd, als bewijs van hunne dankbaar heid met Kerstmis een geschenk in geld van 1500 franks. Dezer dagen outving de „Eeld- webel", die mau en vader is, een brief, waarin hem bericht werd, dat de oude heer te Nancy over leden was, eu bem eene som van 20,000 franks had vermaakt. Tevens werd daarin het adres van den anderen redder, den oppasser, gevraagd. Toen de gelukkige erfgenaam antwoordde, dat deze (die indertijd reeds met rijke geschenken bedacht werd door het dankbare echtpaar) overleden was, ontving hij spoedig een tweeden brief, met het bericht, dat dan een den oppasser toegedacht le gaat van 10.000 franks, volgens de bepalingen vau het testament, nu ook voor hem bestemd was. Al de treinen van de onderaar d- 8cbe spoorwegen te Londen zijn onlangs voorzien van een uiterst vernuftig bedachten toestel, door middel waarvan een oogenblik, voordat een trein een station bereikt, plotseling de naam daarvan in alle coupés zichtbaar wordt. Tony, de-bekende schoenpoetser van de goederenbeurs te New-York, betaalt jaarlijks zeshonderd dollars voor het privelegie, om de laarzeu der beursbezoekers te mogen poet sen. De man heeft verscheidene poets-artisten in dienst en was gewoon, on dagelijks een half uur vóór afloop der beurs twee zijner trawanten naar de beurszaal te zenden; om daar bun werk te verrichten. Dit laatste vooi recht is deu braven Tony onlangs door het „Floor-Comité"' ont nomen en hij heeft thans medegedeeld, dat hij tengevolge daarvan zal genoodzaakt zijn, sur séance van betaling te vragen, daar zijne inkomsten zóó zeer zijn verminderd, dat hij niet in staat is zijne verplichtiugen na te komen. Onder de negen journalisten, die dezer dagen door de Boheemsche Reegeering zijn verbannen, bevindt zich volgens de Frank furter Zeitung o. a. eeu Hollander. Een pauw op tafel als schotel ziot men thans zelden anders dan in de Opera opge diend. Ter gelegenheid vau liet huweiyk van Prinses Marie met Prins Waldcmar, is dit oude gebruik echter weer ingevoerd en prijkte een pauw met ontplooide staart op deu hruiloftsdiach. De eer om het gebraad voor te snijden viel, vol- g?ns oud gebruik, aan een Prins in den bloede ten deel. Vrijdag zou een paar te Sloterdijk zich iu deu echt laten verbinden; doch toeu alles voor de plechtigheid gereed was, ontstond er ver schil over het gewichtige punt, of de rijtuigen met één, dan wel met twee paarden bespauneu moesten ziju, welke twist zoo hoog liep dat het huwelijk afsprong. Gelukkig dat dit verschil van gevoelen over eeu zoo belangrijk vraagstuk nog bijtijds is gebleken. Een vervaarlijke drinkster heeft onlangs de Jura-Bern-Luzern-spoorwegmaat- sohappij uit haar dienst ontslagen. D-ze vrouw, die te St. Iinineu baauwachterswerk moest ver richten, dronk vau 20 Januari tot 17 Aug. 11., dus iu 200 dagen, niet minder dan 345 liter sterken drank. Uit een statistiek o»er het stoom wezen in Engeland blijkt, dat het getal stoom werktuigen iu het Vcreenigd Koninkrijk is ge klommen tot zoodanig cijfer, (lat men 400 millioen menschen aan het werk zou moeten stellen om dezelfde resultaten te verkrijgen als deze werk tuigen opleveren. Wanneer dus al de iuwouers vau Engeland dag eu nacht iu het zweet huns aanschijns werkteu, zouden zij nog niet zonder de stoomwerktuigen het tegenwoordig opbrengend vermogeu van Engeland kunnen opleveren. Mevr. de wed. Bulkley, thans iu hechtenis te Zulfen, heeft door hareu notaris aan deu burge meester van Apeldoorn ƒ300 gezonden,om hier voor kleedingstukkeu ot iets anders aan te koopen en te doen verdeelen onder de arme kinderen te Apeldoorn, op den 10 November, zijnde de verjaardag van ten der kleiukiuderen, welke zy onlangs poogde te ontvoeren. Ongeveer 700 werkeloozen, die hun naam als zoodanig geteekend hadden, om stuwd door evenveel nieuwsgierigen, trokken Maandag te Amsterdam in geregeldeu optocht naar het stadhuis om den Burgemeester den ar- beidersnood te openbaren. De Burgemeester was echter door de gewone vergadering van B. en W. verhinderd, beu te woord te staan, maar liet weten dat hij te spreken zou zyn, mits men dan kwam zonder optocht. Het groote vat te Heidelberg dat in de vorige eeuw een der grootste sieraden van het keurvorstelijk bof was, zal eerlang dienst dom om eene andere vorstelijke huishouding te verrijken. Naar namelijk uit Heidelberg gemeld wordt, zal het studenteukorps dier stad het erf- grootHertogelijk echtpaar als huwelijksgeschenk eene kopie van het vat, in de gedaante vau een zilveren bowle, aanbieden. De inhoud van de bowle is slechts een zeveii-eu-twiutigduizendste deel van het groote orgineel, dat, wanneer het gevuld is, 236,000 flesschen kan bevatten. Een eigenaard ige wedstrijd had iu eene groote stad van Frankrijk plaats tusschen twee voorname dames. De quaestie was, wie van beiden iu een gegeven tijd de meeste woorden kon uitspreken. Beiden lazen manuscripten. De eene bracht het in 3 uren tot 203,060 woorden, de tweede echter won hel iu raahcid en bracht het tot 296,310! Een Parlementslid als zetter. De heer Walther van Ue limes, was in het voorjaar van 1833, kort na zijne terugkeer in het Parlement als afgevaardigde van Berkshire, iu de drukkerij van de Times, toen er een expresse van Parys aankwam, die de troonrede van den Koning van Frankrijk bij de opening der Kamers inhield. De tijding kwam 's morgeus te 10 uur aan, nadat de courant was afgedrukt, eu de redacteur en zetters naar huis waren gegaan. He! was van be lang dat de troonrede terstond zou worden gedrukt eu uitgegeven, en de heer Walther ging on middellijk aan het werk. Eerst vertaalde hij het stuk, eu toen door slechts éeu zetter geholpen, ging hij voor de letterkast staan en begon met zetten. Toeu de drukkersgezellen te eer. uur terug kwamen, zagen zij tot hunne verwondering deu heer Walther, lid van het Parlement, in zijn hemdsmouwen aan het werk. De troonrede was gezet eu gedrukt, eu de tweede editie werd te éen uur uitgegeven. Had hij dit niet gedaan, dan waren de kosten van het bericht per ex presse vergeefs geweest. En waarschijnlijk had in de geheele drukkerij geen ander dit dubbel werk iu zulk eeu korten tijd kunueu verrichten. Beduimelde couranten en boeken leveren het hoofilcontingeut voor pakpapier, niet alleen aan slagers, maar aan de meeste handelaren iu eetbare waren. Te OfLubacb bij Frankfort heett de overheid zich dit mübruik aangetrokken. Daar bestaat sedeit 8 Sept. jl. eeue politie-ver- ordening, die liet verpakken van eetwaren iu reeds voor andere doeleinden gebruikt papier verbiedt. De Burgemeester dergemeente Beverwijk waarschuwt tegen een persoon van 40- jarigeu leeltijd, met lilteekeus ouder het liukt-ruog eu op de linkerwang, zich noemende Teuuis Oosterom, Oostrum en Oosteraeek, armoedig ge kleed en met klompen, die voorgecll te zijn ge- gageerd Oost-Indisch militair eu Ridder vau de militaire Willemsorde 4e klasse, zoomede dat zyne papieren zich bevinden iu zijn koffer iu eene slaapstede te Groningen. Hij stelt voor die pa pieren op te vragen en verzoekt inmiddels gel delijke ondersteuning, om iu ziju levensonderhoud te voorzieu. Hij zegt aanspraak te hebben op uitbetaling vau gagement over het loopend jaar, daar hij de» zomers als veedrijver aan dat geld geen behoefte heeft Als een bewijs hoe moei) ij k hef tegenwoordig ook voor gtëxamiueerde leeraren bij het middelbaar ouderwijs is, eeue betrekking te verkrijgen, meldt men dat er zijl), die iu het najaar vau 1881 de akte voor aardrijkskunde of geschiedenis verkrtgei: eu nog steeds te vergetls solliciteeren naar plaatsing.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1885 | | pagina 2