MARKTBERICHTEN. Voor geest en hart. Ter behartiging. Allerlei. te'/,, 7V» mededeelingen, Het volgende wordt als histo- rÏ8oli aan de Arnh. Ct. medegedeeld: Een huis vader uit de volksklasse, wiens materiële belan- gea wij bespraken, werd gevraagd of hij deel hebber was in een ziekenbus of begrafenisfonds. „Ja meneer, 'k ben in 't begrafenisfonds", ant woordde hij, „maar mijne vrouw wil er mee ophouden, want, zegt ze, we betalen nu al vijf jaar voor niets en een mensch wil toch ook eindelijk wel eens wat trekken." De drie nieuwe mailbooten, welke door John Elder te Glasgow voor de Mij. Zee land worden gebouwd, zullen den overtocht in een uur minder dan de nu snelst varende boot doeu, ui. in 7 uren. Een inwoner der gemeente Broek- sittard, zekere C. Ehlen, bezaaide Woensdag jl. zijn akker, die voor de helft op Pruisisch grond gebied, onder de gemeente Wehr, is gelegen. Een Pruisisch ambtenaar, die op de loer lag, liet onzen zaaier pasBeeren tot over de Pruisische grens, arresteerde hem toen en bracht hem naar het „Zollamt," waar Ehlen, ondanks alle pro testeeren, voor zijne zaaitarwe volgens het „Zoll- gesetz" 3 Mark en eeuige pfennigen (ruim f 1.80) „Ordnungstrafe" betalen moest. Een inwoner van Doeurade moest onlangs voor eene zelfde over treding negen Mark betalen. Ongeveer een jaar geleden werd te Delftshaven bij H. C. d« Z. ontvreemd eene theestoof met ketel enz. zonder dat de dader ontdekt werd. Zaterdag II. iu den vroegen och tend nu, vond de eigtnaar dezelfde theestoof met alles wat er destijds bij was, in denzelfden toe stand weder op de stoep zijner woning staan. De doctoren van Par ij» en de om- streken hebben de aandacht van de bevoegde overheid gevestigd op het groot getal kinderen, die aan hunne zorgen werden toevertrouwd. De prefect van politie heeft aan de opzichters van het scheikundig laboratorium last gegeven, zich naar de speelgoedwinkels en marktkramen te be geven en er een nauwkeurig onderzoek van het te koop gestelde te doen. Eene aanzienlijks hoe veelheid speelgoed, vooral duitjes, die met ver giftigde stoffen geschilderd waren, werden in be slag genomen, alsook lekkernij, dat in vergiftigd gekleurd papier whs gewikkeld. Proces-verbaal tegen de verkoopers dier schadelijke voorwerpen werd opgemaakt. Het dieue tot waarschuwing aan de ouders! Het werk van Axel Gustafson tegen het drankmisbruik „de bronnen des doods" best het dat juist zijn vierden druk beleeft, wordt nu in het Birmaansch en in de taal der inboorlingen van Madagascar overgebracht. Er zal ook een Kussische vertaling van dat werk uitgegeven worden. Een der meest ervaren dokters, van Berlijn zegt, dat vtrkoudheid genezen wordt, indien de lijder bij herhaling, in den loop van den dag, eeuige droppelen levertraan door de neusgaten opsnuift. Doch het allerbeste is, volgens dezen man vau gezag, dat men zich eens voor goed tegen de verfoeilijke kwaal in veiligheid stelle, door zijne slijmvliezen te onderwerpen aan een hardiugs-procès. Men snuift daartoe des ochtends eu des avonds een weinig water op, aanvankelijk lauw, en dan zoo trapsgewijze k oud, kouder, koudst. Van de 220 K a m p e r v r ijw i 1 1 i g e r s, die in November 1830 naar de grenzen uittrok ken, waren Domltrdag-avoud 17 van de 25 over levenden kameraadschappelijk bijeer, eu werden feestelijk onthaald. De oppasser, die te 's Grave nhage met ƒ200 van een officier op den loop ging, is tot 3 maanden en de dief van gouden ringen in verschillende winkels li t 6 maanden cellulaire gevangenisstraf veroordeeld. In Egypte worden in den laat sten tijd vele begraafplaatsen ontdekt, waarin zich hon derden mummiëu bevinden. Tengevolge daarvan zjjn vele kldnere provinciale museums iu Frank rijk, üuilschland, Engeland en elders in de ge legenheid zich tegen billijken prijs eene mummie aan te schaffen. Terwijl ongeveer dertig jaar geleden een dragelijk exemplaar meer dan duizend thalurs kostte, kan men thans voor 100 mark de schoonst* mummie bekomen. Ja, men moet eigenlijk van een bepaalde paniek op de mummiëubeurs spre- keu, daar het aanbod de vraag thans verre overtreft. De vrouw vau den landbouwer P. v. d. M. te Duurswoud (Fr) bezeerde zich voor ongeveer 14> dagen aan den vinger, waardoor eene kleine wond outstond. Na verloop van een paar dagen zwol de hand op en later de arm, met het ongelukkig gevolg dat jl. Vrijdag de arm moest geamputeerd worden. Te Helder zijn drie gevallen van pokziekte voorgekomen. Een dure hoed. Uit Dortmund reed een werkmau per spoor naar Barop. Plotseling ontrukte eene windvlaag, die door het open ven ster woei, hem zijn hoed. Dadelijk gaf hij het noodseinde trein stond stil en onze werkman kon bedaard den vluchteling achterhalen. Hjj stapte woer in en zette de reis voort. Vooraf echter moest hij zijn naam opgeven. Met welk doel dat geschiedde bleek later, toen hem een nota van 30 Mark werd toegezonden, wegens verschuldigde boete voor het onbevoegd gebruik maken van het uoodsein. Als een feit waardoor het bewije geleverd wordt hoe sterk ook in Engeland de industrie kwijnt, mag genoemd worden de aan kondiging oi langs door de bekende firma Mar shall Co. fe Leeds (Holbeek) gedaau, dat hare vla8spiuuerij (vroeger de grootste van Europa, waarin 5000 werklieden en vrouwen een 'bestaan vonden) over zes maanden zal gesloten worden. In den laatsten tijd had de firma nog slechts 1000 personen in dienst. Als redenen voor de aanstaande sluiting wordt gebrek aan werk, over productie, scherpe concurrentie eu dientengevolge totaal gemis aan winst, reeds sinds langen tijd geconstateerd, opgegeven. Zaterdag lag te Muntendam (Gr.) een schipper met een halve hectoliters-vat tus- schen de rails te slapen. Het vat werd verbrijzeld en de tram met de rem uit de rails getild. De schipper zelf bleef gelukkig ongedeerd. Als een bewijs dat er dit jaar veel wild is, kan dienen, dat door enkele jagers Maan dag te Rilland 42 hazen zijn geschoten. Bijna alle werden door de jagers meegenomen naar Antwerpen. Een boterkoopman te Parijs is tot twee dagen gevangenisstraf veroordeeld, om dat hij verzuimd had, het gewicht van het pa pier, waarin hij de boter verkocht, bij het wegen in mindering te brengen. Ds Burgememeester van Helder heeft namens het Oostenrijksche gouvernement het gouden kruis van verdiei.ste uitgereikt aan den loodsschipper Jb. Disper, het zilveren kruis van verdienste met kroon aaa deu zeeloods H. Schol, en het zilveren kruis van verdienste aan de loods-leerlingen P. Dekker, T. Luidiuga, W. Poll en H, Hemelrijk, allen opvarenden van den Tesselschen lookskotter No 5, als blijk van er kentelijkheid voor het redden der equipage van de Oostenrijksche bark Ballhasar, bij het ver ongelukken van dit schip op 13 December 1883. Een Delvenaar, van de eene straat naar eene andere verhuisd zijnde, wendde zich met de volgende missive tot den Gemeenteraad: Aan den Gemeenteraad van Delft. De ondergeteekende verzoekt vriendelijk Reu- zieteuzie van plaatselijke Belasting daar hij in de maand Juni verhuisd is van de Choorsiraat naar het Rietveld no. 15. 1885. In afwachting van mijn verzoek. Noem ik mij uw vriend (C. van A.) In de vertrekken der Koningin van Servië in het paleis te Belgrado, heerschl, naar men bericht, groote bedrijvigheid. Er zijn daar niet miuder dan 40 naaimachines geplaatst eu de Koningin is er, mei een aantal dames van het Hof en uit de aanzienlijke kringe i, bezig met het gereedmaken van linnen en kleederen voor de soldaten van het leger. Te Par ij s wordt het meer en meer gebruikelijk de tafels te verrijken met schotels apenvleesch. Zooals gezegd wordt, houdt de smaak vau dit vleesch het midden tusschen hazeu- en fazantenbout, en moet het daarom alleen reeds voor geheel het beschaafde fijntongige Europa eene gezochte spijze worden in de naaste toekomst. Dat zal dus een heele opruiming onder de apen en een grooten zegen voor de menschen geven. Onlangs heeft men te Pavia, bij wijze van proefneming, een paar zwaluwen, die jongen hadden, naar Milaan gebracht, en ze daar, op een bepaald oogenblik, losgelaten. De zwa luwen waren na 13 minuten weder bij hun nest. Zij hadden niet minder dan 2334 meter in de minuut afgelegd. Een sneltrein van 60 kilometer in het uur, legt slechts 1000 meter in de minuut af. Baars, de strijdlustige barbier te Amsterdam, is wegens het lossen van een pistoolschot op 28 September, lot eene maand celstraf en twee boeten, een van f 100 en een van f 10, veroordeeld. Eene kat van den daglooner A. N. in de gem. Oosterwolde heeft een hans gevangen eu naar huis gesleept. Men is gewoon, ooft in den k el der of op zolder te bewaren. Dit is verkeerd, getuige de rimpeligheid vau huid, die appelen en peren in deu wiuter aannemen, wanneer ze op die wijze bewaard worden. Waarom ze niet liever, evenals aardappelen, ingekuild op een droge, beschutte plaats in den tuin? Wie een tuin heeft, moest dit reeds lang gedaau hebben, eu wel op de vol gende wijze. Op eene hooge en droge plaats maakt men een soort langen kuil, bedekt bodem en wanden met stroo, waarop de appelen en peren niet hooger dan 7 palm gelegd worden en niet meer dan 5 HL. in één kuil. Vervolgens dekke men ze met stroo eu blad, terwijl, wanneer de vorst invalt, deze bladereu met een 3 palm dikke laag aarde bedekt worden. Iu deze „kuilen" wordt het vleesch van het ooft smakelijk en vol strekt niet slap. Hecht gij aan eer? Zoek dan de ware. Zwak en wankel is een vertrouwen, dat zelf de handen niet uit wil steken. Hij is nooit gelukkig, die niet gaar ne anderen gelukkig ziet. Gij kunt, al wilt gij het, niets zon der God; Hij, al kan Hij het, wil niets zonder U; gij met God vereeuigd, zult tot alles in staat ziju. Moeilijk is het te twisten zonder de liefde te kwetsen. Gelijk een schat zoo laug hij verborgen is, wel zijii6 innerlijke waarde heeft, maar weinig voordeel aanbreugt, even zoo is liet met de deugd gelegen, die zich ia den mensch zelveu terugtrekt; toout zij zich echter uitwendig, dau is zij voor zich zel ve en voor andereu voordeelig. Een goed hart. Kapitein. Waarom hebt gij mij niet om 5 uur gewekt, zooals ik u had bevolen? Oppasser. Kapitein, toen ik u wilde wekken, was u aan 't droomen; u riep: Kellner, nog een karbonade! Toen heb ik nog een half uur gewacht, om u den tijd te geven het be-itelde te verorberen. Op 't examen. Projessor. Noem mij de na men ran de schedelbeenderen. Student. Ik heb ze alle in 't hoofd, Professor, maar huune na men willen mij niet te binnen schieten. Versproken. Reiziger. Dal studenten-leven is zeer aangenaam, ik wenechte dat ik ook had gestudeerd. Student. Ik ook. Chineesche opvatting. Een Chinees beschreef eens een Eugelsch rechtsgeding als volgt: „Eén man houdt zijn mond, een ander praat al maar door, en twaalf lieden veroordeelen den man, die geen woord heeft gezegd." Verandering van lucht. Dame (wier zoon tje eigenzinnig en ontembaar is, tot den aanwe zigen arts). Ach, dokter, Kareltje is altjj i zoo zenuwachtig en opgewonden, ik geloof dat het kind verandering van lucht moet hebben. Dunkt u ook niet Geneesheer. Zeker, Mevrouw, werp hem de kamer uit. Gerechtvaardigd. A. Schaamt ge u niet, des Zondags met een gescheurde jas te loopeD? B. Waarvoor zou ik mij schamen; de jas behoort immers niet aan mij. Aan table d' höte. Eerste gast (tot zijn buurman, die alle asperges op zijn bord heeft ge nomen). Zeg eens, mijnheer, ik eet asperges ook graag. Tweede gast. Niet zoo graag als ik, mijn heer! STEDELIJK NIEUWS. Haarlem, 11 Nov. in de vorige is een I7jarig meisje plotseliug gestorven, volgens gerucht tengevolge van verregaan de mishandeling, op haar gepleegd door hare stiefmoeder. De justitie eau heeft on derzoek doen instellen, waarbjj de juistheid vau dit gerucht is gebleken. De ontaarde vrouw, die alles volmondig heeft erkeud, is 11. Zaterdag-avond gearresteerd eu met haren zuigeling van 9 maanden naar het huis vau arrest overgebracht. BURG. STAND DER GEM. HAARLEM. Ondertrouwd: J Wiagge en E P v. d. Meulen; H W Wolken en C v. d. Spek; P v. Boogaard en A E Open tij, W v. El eu M G Hessels; W F de Vries en M de Waal; AH Hagedoorn en H M de Droog; P G v. d. Colk en H Duijs; EC Toeset eu J Lijuzaad; DC Moorhoff en J M Plok; - C J v. Oploo en M A de Graaff. Getrouwd, A Smit en A v. d. Haak; Cv. Schin kel en A M Baiters; J Eu we a eu A Jonkmans;-—J P de Klerk en S Schoute; G J Peschar en D Rees; A Bos en A M Koppen. Bevallen: S P Klinker geb. Tweehuijzen d. W v. Leeuwen geb. v. Beck d. A A Mekenkamp geb. v. Beek z. E v. d. Veldt geb. Slobbe z. C H Waale- wiin geb. v. Nieuwenbuizen d. M Blom geb. Verschoor z# DC Claus geb. Moolevliet z. C v. Gelder geb. Sluiters d. R C Verdel geb. Hanegraaf d. N Burdorf geb. de Lange z. H Saeijs geb. v. d. Kolk z. E A Donkerwolcke geb. Massee z. J W Slagter geb. Langeveld d. CM Geels geb. Bolmer d. B Hölaken geb. Meijer z. A J Lodder geb. Homburg z. M P Blok geb. Brandauw d. MA Saliakas geb. Rozeraulder z. M Roud geb. Geijlvoetz. A Mieras geb. Langeveld d. SC v. Gog geb. Kirsch z. AC Braspenning geb. Bilderbeek d. S Reiualda geb Raap 2. HM Kling geb. Jansen d. N Dekker geb. Blokker z. A D v. Dijck geb. v. Biero d.E r. d. Kodde geb. v. Wees d. P IJlstra geb. Bambach d. C A Kriege geb. Becker z. W Jacques geb de Jong d. HM. Znurendonk geb. Boeree z. C v. Eijk geb. de Vries d. E v. d. Vosse geb. v. Doesburg d. A. v. Kampen geb. Neg rijn d. A J Ten Brink geb. Paulen d. Overleden: F J Jutting 70 j. Riviervischmarkt; A P Boeijing 1 mn. z. Zuiderstruat: A J Bogaart 51 j. Tuinstraat; A G J Geutskens 17 j. Verl. Oranjeb. laan: J v. d. Have 44 j. Bantel Joiisstraat: J S Merens 86 j. L. Begijnestraat; K de Grijs 18 j. z. Bakenessergr. P Wapsira 61 jCampbuijsstraat. A M v. d. Lelij 3 j. z. GroendalaUeg; H Toepoel 69 j. Janstraat; A Subelis 57 j. Turfmarkt; A Klootwijk 72 j. wed. v. P Knijser L. Heerenstraat; J J Kastren 70 j. wed. v. M Hesemans Amsterdamstr. P v. Looij 62 j. Comelissteeg. HAARLEM 9 Nov. Ter graanmarkt van heden gedaau: roode tarwe f 6,60 a witte f 6.60 a f 6,90 rogge f 5.20 a f 6.30 Haver f 3.75 a f350, gerst f f4,60a j duiveuboonen f-,a —>T» paardeuboouen f bruine boouen f a f 6r. erwten f AMSTERDAM 9 Nov. Ter veemarkt waren aangevoerd 435 runderen, van welke de prijzen waren vette lste qual. f 0.75. dito 2de qual. f 0.65 dito 3de qiialiteit J 0,60 per kilo; melk- en kalfkoeien 110 a 260, graskalv. a 42 nuchtere kalveren J 5 a 12, 8 schapen en lammeren a vette varkens 44 a 37 c.; beiden per kilo.—biggen f a paarden J a ROTTERDAM, lONov.Opde veemarkt waren gisteren en heden aangevoerd: 8 paard, 1476 runderen, 468 vette-en graskalveren, 10 nuchtere kalveren 1386 scha pen of lamineren, 531 varkeus, 272 biggen, bokken. De pijzen van bet vee, besteed ter markt van heden waren als volgt: Runderen lste qualiteit 74 c. 2de qual. 63 cr., 3de qual. 45 c.; kalveren lste qual. 90 ca 2de qual. 70 c., schapen 84c., alle» per kilo. Men besteedde voor goede qualiteit weivarkens 44 en 43 c. per kilo. De prijzen ,der botei waren beden alt volgt lste f 60 qualit. f 56 3de qual. f 52. ALKMA AR, 7 Nov. De aanvoer van vee en daarvoor bestede prijzen volgt: koeienJa 10 nuchtere kalveren /12 a 21,— vette kalveren a4 schapen 13 ay 23 - varkens fper kilo, 42 ma- gere dito f 19 a 12,—, 14 bokken J 4 a 10 1 paarden 95 alammeren f - a 9 Nov. Ter veemarkt werden verkocht - koeien van a ,73 kalveren van f 35 a 110 4 nuchtere dito van f 14 a 21, l58schapen f 38a 48,158 varkens 43 a 38 c.27 magere 17 a 13 c. per kilo. SCHIEDAM, lONov. Moutwijn per Ned. vat f 8, Jenever f 13,50, Amsterd. proef f 14,75 Spoeling f2,10 dito commissie f 2,10. LONDEN, 9 Nov. Ter veemarkt zijn aangevoerd Runderen 3500, Schapen en Lammeren 12900, Kalveren 230 Zwijuen Prijzen Beste Runderen 3/8 5/4 Schapen en Lammeren 3/9 a 5/6, Kalveren 2/6 a 4/8 Zwijuen 4/- 4/6. LEIDEN, 7 Nov. Aan de markt van heden waren de aanvoeren en prijzen der granen als volgt: 3 litct. tarwe winter- azomer- af heet. - rogge winter- f -,— a -—.zomera 6 heet. gerst zomer- a chevalier -,a 9 heet. haver, zware- a De prijs der boter was heden per l/* vatlste qual 66.— a 72.—, 2de qual. f 58.— a64. HOORN, 7 Nov. Op de weckmarkvan heden waren de prijzen en aanvoeren der granen als volgt: - heet. tarwe f 8,— a 7,50 heet. rogge f heet. gerst 4.75 5.heet. haver f 4,— mosterdzaad a karwyzaadf heet. boonen: heet. bruine 19,a 12,gele f f hec paardeboonen f aheet. erwten a üect.groeue 10.a, 11 heet. grauwe ƒ13a heet. witte f heet. aardappelen J a manden appelen ƒ- a -.alles per heet. De aanvoer van vee en daarvoor prijzen be aaide waren als volgt: paarden van f 40 tot 200 veuleua f a —koeien van ltot kal veren van f 12 tot 22, schapen van 20tot 24, - lammeren van f 10 tot 19, varkens van 12 a 20, zeugen a biggen van 3a 8, PLTRMEREND, 10 Nov. Kaas: aangevoerd 253 stapels prijs der kleine kaas f34,middelbare BE URSBERIC HTEN. Amsterdam, 10 November 1885 Prijzen der onderstaande effecten Nederland. ('oriif. Werk. Schuld Hongarije. Obl. Lecuing 1867 5 Goud leening Italië. Obl. Pausel. Leen. 18ÖÜ-Ö4 5 Oostenrijk. Obl. in papier (Mei—Nov.) 5 v zilver (Jan.—Juli) 5 Portugal. Obl. buitenl. 1853-80 3 Rusland, bij Hope& Lomp. Oude Russen 5 Obl. Nic. Spw. 1867 69 4 1877 Amst. L 20-100. 5 Spanje. Obl. buitenl. 1S67, 1871 76. I1 4 18762 (Perpetueele)4 Turkije. Obl. Alg. Schuld 1865. w 1869. 6 ffigypfco. Obl. Leeuing 1876 4 N",-Amerika. Obi. Vereen. Staten 1876 4' 18" 4 Columbia. Obligation4s 4 Peru. Leening 1870.6 1872 .5 Oostenrijk. Annd. Nationale Brnk. divid Nederland. Holl. IJz. Spw. A and. M. tot Expl. St. Spw. Ahüd. Cent. Spw. gestemp. Obl Indische Spw. Aand Rijn Spw. volg. Aand. n Boxtel Wezel Obl41 if w w 1878. 5 itulie. Zuid-Hal. Spoorw. Obl8 Ruslana Gr. Spw. Maatsch. Aand.. 5 Baltische Spw. Aand.. 8 Jelez Griasi Obl5 Kiew Brest Aand5 Kursk Chark. Obl. J 1000.. 5 Morschanak Sysran Aand. 5 Riaschk Wiasma 5 ttumeuie Aandeelen Spwdi* Amerika. Chicago N. W. Uert. Aand N. York Lake Erie W. S. Aand Illinois ('ert. Aand Miss Kansas Texas Obl. Gert.. 7 PliEMLE-LEENINGEN. cüedeiiaud. Loten Amsterdam 100. 8 n Rotterdam8 Gemeente Grediet.. 8 Belgie. k Stad Antwerpen 1874. Oostenrijk. Staat»). genoteer pCt. de koers 2' 69%, 82 102',, 98s/. S61/, 93 65'"/.. 6513/IS 45 too?/, 843/, 97'/, GllilltOOi'i i 854 1860 1864 1864 1866 prolongatie 3 45'/, 53% 63 110»/,, 121 19s/a 10% 116'/, 136 105 138 85 13 57% 116 56'/, 91'/. 96'/, 54% 53'/. 22% 135% 109% 107 101'/. 100 102'/, H'l'/s 113 138 131 f231/, pet. LAATSTE BERICHTEN. LONDEN, 10 November. Eeue firma te Glasgow outviug heden-middag eeue dé pêche uit Rangoon, waariu gemeld wordt dat de Birmasche Regeeiiug deu oorlog aan Eugelaud heelt verklaard. PARIJS, 10 November. De Kamer heeft deu heer Fioquet gekozen tot voorloopig voorzitter met 390 stemmen. BELGRADO. 10 November. Naar meu verzekert, heeft Koning Milan aan enkele buitenlaudsche Kabinetten doeu weten, dat hij zich weldra genoodzaakt zou zien, ziju leger de Bulgaarscke greuzen te doeu over sell rijden. BERLIJN, 10 November. De stoomboot Indus, vau de P. fy O. Steamship Company, ia de vaart tusschen Calcutta eu Londen, leed bij Ceylon sckipbreuk. Volgens een gerucht hebben de Russische joden, die te Rixdorff (eene voorstad van Berlijn) zijn gevestigd eu die er zeer talrijk ziju, aanzegging bekomen, dat zij binnen vier weken het land moeten verlaten. a 10 cents per regel. Merkwaardig effect der Capsules Guyot tegeu de ziukingeu of catarrhes: «Sedert zes jaar leed ik aau ziukiug met beklemdheid, die mij niet veroorloofde te gaan, noch mij alleen te bed te begeven. Ik heb gebruik gemaakt van uwe voor treffelijke capsules, d. i. drie bij eiken maaltijd genomen. Ik ben er over verrukt. Ik slaap, eet eu loop als iemand van twintig jaar. Maiik. De eebte Capsules Gnyot kosten 1,20 per doos. De bandteekeniug E. Guyot staat op elke witte capsule. Fabrikatie, 19, rue Jacob, Parijs.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1885 | | pagina 3