B1 N N E N L A N D, Voor geest en hart. Vroolijkheid ia de olie ia onze leveus- lamp. Scherts niet met uw mindere, want deze zal zich te veel verheffen; en niet met uw meerdere, want deze vergeeft het u niet. In een huis vol gekijf ligt de zegen op 't sterven. Hij dwaalt niet, die God tot zijn kompas neemt. De blik van een rein mensch oefent een wonderlijke kracht uit en zegt dik werf meer, dan woorden in staat zijn te doen. De vriend. Eer gjj met iemand vriendschap sluit, moet gy hem zeer goed kennen. Een vriend is een schat; zie echter wel toe, eer gjj er een uitkiest, geen glas voor dia mant te outvangen; want evenzeer als deze in kleur overeenkomen, verschilieu zij in waarde. Slechts de beste mag uw vriend zijn. Onder de nieuw gekozen Afgevaardigden vau nationaal-liberale kleur in Hannover1 behoort ook eeu apotheker. Die partij schijnt zich dus ziek ts gevoelen en altijd eeu artsenij-bereider bij de baud te wil len hebben. Uit Parijs wordt eene bezending ka nonnen op 100 spoorwagens naar Servië gezonden, welke de Regeeriug van Koning Milan in de Fransche hoofdstad heeft be steld. Onder voorwendsel dat de Geestelijken in het Zuiden van Frankrijk de monar chale comités, welke voor de verkiezingen opgericht werden, bestendigen, wordt hun eenvoudig geen traktement uitbetaald. Tot nu toe had de Regeeriug dezen maatregel alleen op de Geestelijken in het Noorden des lands toegepast. Doch ieder zijne beurt, denkt zij wellicht; en het be zuinigt alweer. Tonkin kost ook zoo veel. De verkiezing van eeu nieuwen Presi dent van het gemeenebe3t, welke uiterlijk 30 December moet plaats hebben, zal waarschijnlijk op 12 December worden bepaald. Volgens een telegram uit Rome zou Z. H. de Paus een grondslag gevonden hebben tot overeenstemm'ug tusscheu Spanje en Duitschland in de questie der Garolineu, en zouden beide Regeeringen zich met die schikking hebben vereenigd. De te Madrid verschijnende Liberal meldt, dat ook op de Paloua-eilandeu waarheen een Spaansch fregat is gegaan om ze voor Spanje te bezetten, reeds overal de Duitsche vlag geheschen was, waardoor de zaak der Carolinen weder een ernstiger karakter heeft aangenomen. GEMENGDE BERICHTEN. Allerlei. Een nieuwe betalings-methode. Eerste student. Nu ben ik waarlijk Verplicut mijn beste jas naar den lommerd te breugen. Tweed e student. Waarom? Eerste student. De kleermaker wil geld hebben. STEDELIJK NIEUWS. Pasteur'» ontdekking van een geneesmiddel tegen hondsdolheid heeft in de weteuschappslijke wereld groot opzien verwekt. Maar de beroemde geleerde vindt daar nog niet algemeen geloof. D.-. Jules Giurin o. a., die als een man van gezag beschouwd wordt, acht het doeltreffende van zijne inentiugen nog volstrekt niet bewezen. Inmiddels komen telkens personen, die door dolle honden gebeten werden, hulp bij Pasteur zoeken, o. a. nu weer een werkman uit Dusseldorf, nis met zijn patroon en op diens kosten de reis onderneemt. De gemeenteraad van Marseille heeft 1000 franks bestem:! voor het afvaardigen van eeu geneeskundige tot het bijwonen van Pasteur's proefnemingen, en 2000 franks voor het aanschaffen van de verschillende benoodigdheden (smetstof enz.) om ook te Mar seille proeven te nemen. Eerstdaags wordt ie Toulon een bataljon marine-fuseliers verwacht, dat 21/» j*ar in Tonkin en op Madagascar gediend heett. Van de 600 man, waaruit het bij ziju vertrek bestond, zijn er slechts 113 overgebleven. Dezer dagen trouwde eene doc li ter van een bekend schilder te Parijs. Aan het dejeuner waren een groot aantal gasten en daaronder enkelen, die noch de vrouw des huizes, noch de familie der bruid kende en van wie de één dacht, dat de ander ze had uitgenoodigd Toen echter vele aanwezigen hunne portemonnaie misten, bleek het, dat deze heeren, ongevraagd te midden van de honderd gaster, mede naar binnen gegaan, en zich naar hartelust te goed doende aan de rijk gedekte tafel, brutale zakken rollers waren geweest. Toen men tot deze over tuiging kwam, was het te laat. De gauwdievsn hadden zich met hun buit reeds uit de voeten gemaakt. Te Ravestein verkeert weer eens een man in levensgevaar, doordien men eene wond, die hij beliep, trachtte te genezen door er spinnewebben op te leggen. Dezer dagen werd in eene rergade- ring van methodisten-predikers (meest kleurliu- gen) te Washington (Ver. St.) een zendeling, Prof. Solader, voorgesteld, die algemeen belang stelling wekte in zijne hoedanigheid van gewezen wenschender. Hij verhaalde de vergadering dat hij, als inboorling der Fidsji-eilandeu, van zijne vroegste jeugd af dikwijls /gebraden zendeling met rijst" had gegeten, maar dat hij, sedert de 35 jaren welke hij zelf als zendeling werkzaam is, zich natuurlijk van het vlessch zijns gelijken heeft onthouden. Op de belang t diende vraag van een der aanwezigen hoe het smaakte? ant woordde hij, dat het vleesch van een mensch moeit:lijk van dat van een boa-constrictor te ondersclieideu was. Daarna vervolgden de heeren hunne werkzaamheden. schrijvers, die als ten onzent, niet van hunne pen kunnen leven Te Assen delft waar onlangs in eene druk bezochte vergadering, in tegenstelling met de woorden van burger" Eortuyn, het denkbeeld van werkverschafli ig zeer werd toege juicht, heeft men thans een begiu vau uitvoering daaraan gegeven door het maken van een Hinken w-g van het dorp naar het Noordzee-kanaal. Voor velen, die daar zonder werk waren, wordt aldus tijdelijk daarin voorzien. Figaro verhaalt van een zonderling erfenis-proces, dat voor een der Rissisehe recht banken hangende is. Eene rijke dame, Prinses X., had stervende aan eene vriendin haar hondje,Gypsy, toevertrouwd en eene som van 1000 roebels be stemd om op rente gezet te worden voor het onderhoud van het diertje. Dat was alles in orde. Maar onlangs stierf Gypsy, en zij ne nieuwe meesteres, die hem trouw verzorgd had, meende nu recht te hebben op het kapitaal, waaromtrent het testament niets bepaalde. Dit wordt haar echter betwist door den eigenaar van een jong van Gypsy, die voor zijn hondje aanspraak maakt op de erfenis en de zaak voor het gerecht bracht, 't Is om een Salomo verlegen te maktn\ De nieuwe Lord Mayor van Londen die Maandag zijn ambt aanvaardde, is John Stap les, eert gewezen kofR-huishouder, en een lid van de behoudende partij, even ais zijn voorganger. De Commissaris des Konings in N.-Brabant, overtuigd geworden dat de vrij algemeeu lieer- schende meening over de gebrekkige uilvoering van de Drankwet in die provincie niet overdreven is, heeft de Burgemeesters aangeschreven, aan die wet streng de hand te houden en niet te dul den, dat getapt worde zonder //Vergunning" zooals in ééne gemeente zelfs wel door 200 per sonen geschiedt of de verboden gemeenschap met andere neringen blijve bestaan. De opbrengst van 'sRijks middelen in Oc tober jl. bedroeg ƒ11,064,722,'tegen ƒ9,427, 949 in October 1884. De optireugst der 10 eerste maanden van dit jaar Was ƒ87,156,023, tegen ƒ85,066,392 in het vorige jaar. Het 10/u der ramiug bedraagt ƒ89,408,645. De heer M. J. van der Hoogt, predikant bij de Chr. Ger. gemeente te Zaaudnm, heeft aan de Tweede Kamer een adres gericht, waarin hij aandringt op atscliaffing van hetgeen hij noemt den ineutingsdvvatig. Aan de N. R. Ct. deelt men een geval mede, dat nadenken zal wekken en bij voorko mende gelegenheden zeker zal blijken niet ver geten te zijn. Het laat zien hoe onrechtvaardig in Duitschland soms gehandeld wordt bij aanbe stedingen. Genoemd blad vermeldt het feit, dat bij eene inschrijving voor de levering van rijtui gen aan de Pruisische Staatsspoorwegen, de firma J. J. Beynes te Haarlem zooveel lager was dan 10 Duitsche inschrijvers, dat elk rijtuig 1900 a 2300 mark goedkooper kwam dan dat vau den laagste Duitschen iuschrijver, zelfs met bereke ning van 10 pet. inkomende rechten. /,Aan de firma Beynes zegt de N. R. Ct. verder Werd de levering echter niet gegund. Da teleurstelling moet voor die firma te grooter zijn geweest, omdat zij reeds voor een drietal weken 100 werklieden heeft moeten ontslaan en, zoo er niet zeer spoedig bestellingen komen, hare fabriek zal moeten sluiten. „Wij laten nu de redenen, waarom de levering voor de Pruisischen spoorwegen niet aan de Haarlemsche firma is gegund, daar. Maar wij hebben eene andere opmerking. „Bij de aanbesteding te Elberfeld is gebleken dat deze Nederlandsche fabriek het werk goed kooper leveren kan dan Duitsche fabrieken. En het is bekend genoeg, dat zij, wat soliditeit van bewerking en sierlijkheid van uitvoering betreft, de vergelijking met buitenlandsche fabrieken met glans kan doorstaan. Hoe verklaart man het dan dat er, zooals ons bekend is, nog op ditoogeu- blik in Duitschland druk voor Nederlandsche spoorwegen wordt gewerkt? „Dat het zeer treurig is, dat de eeuige fabriek voor spoorwegrijtuigen in geheel Nederland geen werk kan vinden om haar bekwaam en geoefend personeel iu dienst te houden, zal niemand ont kennen. Maar is dat niet dubbel treurig, wan neer het vaststaat, dat onze groote maatschappijen om het werk goedkooper gedaan te krijgen, met hunne bestellingen niet naar het buitenland be hoeven te gaan?" Dat de N. R. Ct. de redenen niet wil bespre ken, waarom de levering voor de Pruisische spoorwegen niet aan de Haarlemsche firma is gegund, wil het Dagblad ook wel gelooven, want die „redenen" veroordeelen het freetrade-systee.m van do N. R. Ct. In Duitschland beschermt men, zegt genoemd blad, wel de binnenlandsche industrie; den laudgenoot wordt vóór en boven den Vieemdeling de levering van de nationale behoeften gegund. V\ ij hebben reeds sedert lang gevraagd, dat men ten onzent, vooral nu de nijverheid zoo jammerlijk kwijnt, hetzelfde zou gaan doen. Maar wij klopten aan doovemans deuren. £r is nog meer en gewichtiger. Duitschland heft ook eeu beschermend recht aan zijne grenzen. Al» Nederland ook 10 pCt. inkomend recht van de rijiuigeu hief, die hier worden ingevoerd, dau zou in de meeste gevallen de vreemdeling niet voor Nederland, tegen concurreerende prij zen kunnen werken. Doch wij laten of het invoerrecht weg, of heffsn hoogstens een laag fiscaal recht. Daar zit de .knoop. De N. R. Ct. kan dus meer doen dan zuchtenzij kan hare partij op wekken tot een de nijverheid beschermd handelen over te gaan." Het hoofdbestuur van het Pensioenverbond heeft bij uitvoerig adres, aan beide Kamers ge richt, aangedrongen op medewerking der Staten- Ganeraal, opdat spoedig worde uitvoering gege ven aan de voorstelleu door de laatste Staats commissie ontworpen. In de Tweede Kamer is het algemeen debat over de Indische begrooting voortgezet. DVoor zitter maande de leden aan om de geschiedenis van den oorsprong van den Aijeh-oorlog niet ver der ter sprake te brengén. Do heer Rutgers hield vol, dat de Atjeh-blok- kaïle fictief is geweest; hij vroeg opheffing van de geheimhouding van hetgeen iu comité-gene raal daaromtrent was gesproken. De heer iCielstra achtte den Atjeh-oorlog ge rechtvaardigd, maar weet den langen duur aan het inconsequen thandelen in Atjeh. De heer Cremer achtte de Indische spoorwe gen wel rentegevend en bleef aanlringen op steun voor de industrie. Do heer Gleichman stond aan zijne zij Ie en bestreed den Heer Van Kerkwijk, die volnield dat bescherming van suikerfabrikanten onrecht vaardig was en de Iud. Staatsspoorwegen nooit rentegevend zouden zijn. De heer Keuchenius hield vol, dat de Gou verneur-Generaal Loudon oorzaak is van de voort zetting van den Atjeh-oorlog. Een paar jaar geleden zegende een predikant in Zeeland een huwelijk iu. De jong gehuwden schonken hem een paar aaudeelen in een schip. De predikant was recht in zijn schik doch hij moest deelen in de ongunst der tijden. Het schip maakte zulke slechte zaken, dat er geducht bijbetaald moest worden, in plaats van winst van de aandeelen te hebben. De predikant bood den gevers hunne aandeelen terug, maar vond doove ooren. Eene jonge vrouw, die haar werk maakte van kinderen stelen, i» te Parijs in hechtenis genomen. Toen dit geschiedde, had zij een jongentje bij zich, dat zij gestolen had. Het kind is aan zijne moeder teruggegeven. Een heer uit Kopenhagen had op den Parijschen boulevatd keuuis gemaakt met twee onbekende heeren, met wie hij naar de opera en daarna soupeeren ging. Na het souper viel de Deeu in slaap en toen hij weer wakker werd, miste hij zijne ringen, ter waarde van 5000 franks, zijne porteininnaie met 4000 franks, een praebtigeu gouden chronometer met ketting en zijue twee "vrienden". Op de Maandag te Hoorn gehou- den najaars-koemarkt zijn vier hazardspulers aan gehouden, die op den openbaren weg met hun praktijken bezig waren en, op het bureel vau politie gevisiteerd, in het bezit bleken te zijn van sigarenbons in den vorm van bankbiljetten. Zij zijn in voorloopige bewaring gebleven. Ihe Newcastle Daily Chronicle brengt in herinnering, dat er iu de Londeiische brouwerij van den heer Whitbread een stoomwerktuig ge vonden wordt, dat nu juist 100 jareu iu ge bruik is geweest. Oorspronkelijk had het eeu vermogen van 35 paardekrachten, doch na 10 jaren gewerkt te hebben, vond muu het noodig dat vermogen te verdubbelen. Het werktuig werd o. a. bezichtigd door Koning Giorge III en Koningin Charlotte iu 1787, die zich bij deze gelegenheid in een onderaardsche kuip het bier voortreffelijk lieten smaken. Te Norwich is een blinde Bur gemeester gekozen, mr. John Garney. Het zal dezen mayor gemakkelijker dan een zijner voor gangers valles, om zonder aanzien des persoons te handelen. Drie personen uit een gezin in de Waaistraat, te 's-Gravenhage, zijn dezer dagen hevig ongesteld geworden na het gebruik van zoetemelksciie kaas vau eenzelfde stuk. De on gesteldheid openbaarde zich bij alle drie in braking en pijn iu de ingewanden. Door verschillende ge neeskundigen werd hulp verleend, waardoor men onmiddellijk gevaar te boven is gekomen. Men vermoedt, dat zich vergiftige deelen iu of op de kaas gezet hadden. V De wintercampagne schijut te Gent vreeselijk woelig te zijn; de politie moet eiken avond tusschenbeide komen om de fluiters uit te drijveu. Deze hebben nu, om aan de blik ken der politie te ontkomen, Aaitjes met een met wind gevulde blaas uitgevonden, welke zij onder bun voeten plaatsen. Dit is eene nieuwigheid, welke wij nog niet kennen. Inde gevangenis van Tongeren zit een kerel, die in zijne eel valsche munt maakt en uitgeeft. Hij heeft het middel gevonden om met een medegevangene in betrekking te komen en hem de voordeelen van dat bedrijf te doen kennen. De twee deugnieten sloten een verbond en met ver.eenigde werkzaamheden slaagden zij er in een aantal geldstukken te vervaardigen, welke zij behendig in de beurzen der andere gevangenen wisten te doen overgaan, om er goede stukken, die zij er uit haalden, te ver vangen. Hoe ongelooflijk ook. schijnt het toch waar te zijn. De Académie E r a n 9 a i s e heeft een bronzen medaille doen slaan ter eere van Jean Baptists Gupille, die, om anderen te redden, een dollen hond doodde en door dezen gebeten werd. Zooals men weet, is hij door profes»or Pasteur genezen. Nieuw kortschrift. Aan de stenograph ie („Kortschrift" schijnt een meer nieuwe, meer Nederlandsche benaming) wordt hier te lande nog niet veel gedaan. We meenen 0113 te herin neren, dat er vóór eeuigen tijd sprake was van eene toepassing van het stelsel van den Abbé Duployé op onze taal. Tot dusver heeft zich dit, voor zoover ons bekend is, niet bevestigd. Doch inmiddels is nu bij Hugo Suringar te Leeuwarden een „Nieuw Kortschrift" in het licht gegeven, dat meer op de leest der Duitsche stel sels is geschoeid. Deze zijn er, zooals bekend is, op ingericht, niet alleen iu de Parlementen ge bruikt te worden, maar tevens om te kunnen dienen als handels- en correspondentie-stenogra- pliie. De bewerkers zijn dr heeren P, R. Goud schaal, Kapitein bij hst Ned. leger eu E. Wilhelm Bussmann, stenograaf bij den Oostfrieschen land dag. Pen en zwaard hebben zich dus ditmaal lot een werk des vredes veereeuigd. Een v r ij willig brandweercorps voor de museums is dezer dagen door de studen ten te Christiauia opgericht. Het telt 270 a 280 leden. De eigenaarvaneene groote fabriek te Lyon, dus vertelt Figaro, meende redenen te hebben om aan de eerlijkheid van zijn procura tiehouder te twijfelen. Om den man tot inkeer te brengen, schreef hij hem een briefje, waarin hij hem over zijn misdrijf onderhield eu uit- noodigde den volgenden dag op zijn kantoor te komen. Jn zjjn, overigens begrijpelijke ontroering vergiste de chef zich echter eu hij adresseerde het schrijven aan zijn kassior. Den volgenden dag ontving hij een groot couvert, waarin zich eene torn van zestigduizend frank» bevond, met de volgende regelen: „Mijnheerl Ik heb in het geheel twee en zeventig duizend franks verduis terd, eu zal u de ontbrekende twaalf duizend frauks ook nog doen toekomen; stort het hoofd van een huisgezin uiet iu het ongeluk!" Een rondzwervende knaap, zich noemende Emil Rudolph Garutzsch, wonende te Dresden, en zeggende te Amsterdam te zjjn ge komen om met een of ander «chip naar zee te gaan, is door de politie te Amsterdam in be waring genomen. Drie vechtersbazen uit Weert hebben, zonder eeltige aanleiding, een bejaard man een schouder stuk geslagen. Een diender-letterkundige wan- delt dagelijks door de straten van Berlijn. De man, die zich geheel door eigen studie gevormd heeft, is, 11a afloop van zijne ambtsbezigheden steeds vlijtig aan het schrijven en studeeren. Hij is vier talen machtig. Dezer dagen verscheen een door hem bewerkte vertaling van het werk van Tscheng-Ki-Toug over „Cliina en de Chineezen," welke zeer geroemd woidt, eu eerlang zal een bundel schetsen van zijne hand verschijnen, ge titeld: „Uit het dagboek van een Berlijnsch ge rechtsdienaar." Ziji) arnbt stelt hem ruimschoots in de gelegenheid tot opmerken en overdenken, Miuehien zou het aanbeveling verdienen voor Naar gelang. Hoe slaapt de dappere?" vraagt eeu dichter. Dat hangt iu de eerste plaats af van het aantal katten in de buurt. Teleurstelling«Nu, toen is ons schip dan bij New-Fouudland uit elkaar geslagen en en raakten wij allen te water. Maar deuk je, dat eeu van die hooggeroemde houden on» toen kwam redden? Larie, hoor!" Hij zong. Iemand iu een spoorweg-cou pé, be gon eensklaps zoo vreesslyk te kreunen, dat zijn medereizigers er medelijden mede kregen, en een hunner hem zelfs zijn fleschje cognac aanbood De man nam een duebtigeu teug en bedankte vriendelijk. Gevoelt ge u nu wat beter? werd hem gevraagd. O ja eeu heeleuboel. Wat scheelde u? Ik begrijp u niet. Waar om zat ge dan zoo te kreunen? Ik, kreunen? Wel sapperloot, ik zong. In den muziekwinkel. Boer. Mag ik voor een kwartje muziekpapier hebben? Winkelbe diende. Voor Zang of piano? Boer. Neen, voor eeu schoolmeester. Te veel verlangd. Anna. Voor morgen moe ten wij het gauscue A B C op de lei schrijven, ik kan het zeer goed, alleen die x is zoo moeilijk; kunt gij mij leeren die letter te schrijven? Betsy. Wat deuk je wel ben ik dau een professor? Gevaarlijke hoogte. Een tenorzanger zong onlangs zoo plieuouieuaat hoog, dal het publiek schier ademloos iu de hoogste ipanning verkeerde. Plotseling riep eene stem van het „schellinkje". „Mannetje, pa» op dat je niet vau de toonlad der valt!" Haarlem, 14 Nov. Gisteren-avoud te half tieu is op tiet bovenhui» van perceel 14 «taande aan de Bakenessergracht alhier, brand ontstaan, die door de brandweer spoedig werd gebluscht. Het huis heeft door het vuur en water veel ge leden, zoodat de schade niet onaanzienlijk mag genoemd worden. Te eeu uur in deu afgeloopen nacht brak opnieuw een hevige brand uit in het perceel No 21 in de Korte Begijueustraat alhier. Het gansche huis is eene prooi der vlammen geworden. De oorzaak van beide branden ii onbekend.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1885 | | pagina 2