Bijvoegsel behoorende bij de NIEUWE van Zondag 15 November 1885. BUITENLAND. B 1 N N E N L A N D. MARLIMSC De Prins-Regent van Brunswijk heeft zijn eersten ordezegeu op zijn getrouwe onderdanendoen nederdalen. De eerst- beloonden zijn natuurlijk de hoogstge- plaatsten. Later zullen de lager gestelden wel volgen. Hij zal velen met een lintje willen hechten aan zijn Troon. De Standard heeft uit Athene ver schrikkelijke berichten ontvangen, die al daar uit Epirus waren ingekomen. De Turksche Albaneesche troepen deserteeren in menigte, plunderen de christendorpen nemen er het vee weg en dooden iedereen die tegenstand biedt. Er heerscht pen al gemeen terrorisme. Uit Larnaca wordt aan de Standard gemeld, dat er in Syrië een jammerlijke toestand heeischt. Het Turksche Bestuur heeft op wreede wijze de jongste conscriptie doorgedreven, vele dorpen zijn geruiueerd en de bewoners er van vertrokken. Opnieuw hebben wanordelijkheden op Haïti plaats gehad. Een 20-tal jonge lingen viel de bureelen van het provin ciaal bestuur aan. Na een hardnekkig gevecht, werden zij gedwongen den strijd op te geven. Twee van hen werden aan gehouden en onmiddellijk gefusilleerd. De twee belhamels zijn naar Monte- Christi gevlucht en de overige oproerigen naar de consulaten. Men vreest voor nieuwe wanordelijk heden. De Minister van financiën heeft inge zonden zijne Memorie van beantwoording omtrent zijn hoofdstuk. Daaruit blijkt dat de onderhandelingen met de Nederlandsche Bank over de wijziging van haar octrooi vóór den vervaltermijn is verstreken, moes ten worden afgebroken, zoodat de thans loopende termijn zal afloopen en de wet gever zelfstandig omtrent eene nadere regeling zal kunnen beslissen. De Minis ter hoopt nog gedurende dit zittingjaar een wetsontwerp dienaangaande in te dienen. Amsterdam, 13 November. Heijer, Saur en Geel, de bekende socialisten, waren heden ruim een half uur op audiëntie bij den Burgemeester. De beide eersten ver strekten inlichtingen omtrent den arbei- dersnood en vroegen raad. De Burgemees ter verklaarde zich dankbaar voor de in lichtingen, doch zeide dat hij persoonlijk niet in alle nooden kan voorzien. Straat demonstraties achtte hij allerminst geschikt om hulp te verleen en. Kwam men zooals heden, dan zou hij ieder aanhooren, en hij beloofde zijn invloed aan te wenden om nog meer dan reeds geschiedde, werk te verschaffen en nood te lenigen. Heijer en Saur waren blijkbaar ingeno men met de welwillendheid des Burge meesters. Geel had zich daarna te ver antwoorden over onjuiste berichten om trent handelingen van de politie. GEMENGDE BERICHTEN. Het museum der Amsterda m- sche diergaarde is rtrrijkt met een opgezette Alca impennis of ,groote alk", een vogel, die in de Noordelijke IJszee te huis behoort of eigenlijk te huis behoorde. Deze vogelsoort, welke geen ontwikkelde vleugels heeft, zoodat zij niet spoedig kan vluchten, is namelijk door de jagers ten laatste geheel uitgeroeid. Ook de omstandig heid, dat zij in den broedtijd slechts één ei legt. heeft daar het bare toe bijgedragen. Vogel en ei want beide zijn in het bezit des muse ums behooren derhalve tot de hooge zeld zaamheden, en vertegenwoordigen eene waarde, welke men leert beoordeelen indien men verneemt, dat er verleden week door een Eugelsch ver zamelaar vruchteloos zes-en-veertig honderd gul den voor is geboden. Op de reede voor Maassluis a n- kerde eergisteren eeu Engelsche lischsloep, welke aldaar 19 personen ontscheepte, om door tus- schenkomst van den consul naar hun vaderland teruggezonden te worden. Zij behoorden tot de bemanning van deri Schotschen stoomlogger The Grave, welke den vorigen avond op onze kusten verbrandde. Met groote moeite hadden zij zich in hunne sloep kunnen redden, en eerst na eenige uren op de Noordzee rondgezwalkt te hebben, slaag den zij door middel van vuurpijlen er in da aandacht te trekken van eerstgenoemd vaartuig. De brand was ontstaan door hel broeien der kolen. Een der merkwaardigste hoo rnen van Europa, de vijgenboom in het Oapu- cijner klooster te Ilosoff, staat op het punt om in 't openbaar verkocht te worden met den aan- grenzenden grond en tuin. De boom, die in 1621 geplant werd, beslaat eene oppervlakte vau 4 84 vk. meters en kan 200 meuschen bevatten. KB RKBEHIC UTEN Kathedrale en Parochiekerk van tien H. José). Zondag. te 7 eu 8 uur de gelezene HH. Mi3seu met Ouderrichtiag, te 10 uur de Hoogmis met Preek, te 2 uur de Catechis mus, te 3 uur het Rozenhoedje en de Li tanie, te 6 uur het Lof ter eere van het H. en O. Hart van Maria met Preek. Eiken middag te 3 uur het Rozenhoedje. Donderdag-avond, te 7 uur het Lof tot inteutie van Z. H. den Paus. Zaterdag te half 9 de H. Mis ter eere van het H. en O. Hart van Maria, tot bekeering der zondaars, met 500 dagen aflaat; 's avonds te 6 uur het Lof en van 5 tot 10 uur gelegenheid om te biechten. In de Week de HH. Missen te half 8, 8, half 9 eu half 10 eu de Catechismus volgens gewoonte. Parochiekerk van den H.Anloniue van Padaa Zondag, de HH. Missen, te half 6, waar na uitstelling van het Allerheiligste, 7 en half 9, te half 11 uur de plechtige Hoogmis, te half 4 uur de Vespers, te 6 uur het plech tig Lof, Predikatie eu Groote Processie, waarna met den Lofzang Te Deum het feest van Gedurige Aanbidding zal geslo ten worden. Dinsdag, te 8 uur de gezongeu H. Mis

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1885 | | pagina 3