NIEUWE No. 057. Zondag 29 November 1885. 10(1* Jaargang. De onderwijszaak. Onschuldig verstooten. IEHE 001 ABOlfNBMSHÏSPBIJ S Per 3 maanden voor Haarlemr 0,8» Voor de overige plaatsen in Nederland fr. p. p. 1, Voor het Buitenland 1,50 Afzonderlijke Nummers0,06 Dit blad verschijnt Eiken WOENSDAG en ZATERDAG. BUREAU: St. Jansstraat Haarlem. AGITE MA NON AGITATE. PRIJS DER ADVERTENTIE!» Van 16 regels30 Cents. Elke regel meer5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant. Advertentiën worden uiterlijk Dinsdag- en Vrijdag avond voor 6 uur ingewacht. Uitgevers: K UPPERS LAUREY Dit nummer bestaat uit drie bladen. De schoolwetstrijd is nog volstrekt niet beslist. Veeleer zou meu kunnen zeggen, dat hij, nu het op eene beslissing aaukomt, in heftigheid toeueemt. Eu toch moet hij niet heftig worden gevoerd. De booze harts- O O tochten van haat eu nijd mogen bij deze worsteling van denkbeelden, wenscheu eu eischeu niet worden ontbrei leid. De zaak, welke bet hierbij geldt, is eeiie heilige zaak, allermiust eene partijzaak. Maar de libertijnen denken er anders over. Zij zijn zoo gewoon van alles partij geschil len te maken, dat zij dit ook doen met betrekking tot een vraagstuk, hetwelk niets met de partijen, dóch alleen met de dier baarste belangen des voiks te doen heeft. Gelijk wij echter reeds zeiden, deukt de liberale partij daar anders overs. Zij ziet in de onderwijs-quaestie boveu alles een middel om de gemoedereu tegen wat zij noemt de dompers eu d weepers op te hit sen. Ja, 't is maar al te waar, lezers, dat, men niet schroomt, om de gehechtheid van ieder geloovig mensch aan God eu Zijn gebod voor dotuperigüeid en dweepzucht af te schilderen. De ontkenners van alle hoogere waar heid beweren hoog op, dat het van dom heid, van gebrekkige geestesoutwikkeling getuigt, als meu zijne kinderen niet op de Staatsschool wil zenden, omdat daar niet van God en den Heiland mag worden ge sproken Dat wij, dit laatste schrijvende, aller minst ovtrdrijven, wordt zoo duidelijk mogelijk, als men nagaat wat nog onlangs geschiedde. Op eeuc Staatsschool was een eeuvoudig boekje met verzen in gebruik, waarin, naar de kinderlijke bevatting, van God werd ge spróken. Hoe lief dat versje ook klonk, hoe verheffend het ook was, dat zoo Gods lof over kinderlippen vloeide, hetgeen het hart van ieder weldenkende weldadig moest aandoen, toch was dat niet naar den zin van het Hoofd der school. De arme man (arm, omdat hjj niet rijk is in God) onderhield over die uitdrukking den (hulp)- ouderwijzer. Eerst was verhaald, dat hij laatstgenoemde had aangesproken over de zaak in tegenwoordigheid der kinderen; dat schijnt evenwel niet waar; d .ch dat F E V ILL E T O N. Geschiedkundige Novelle. 26. Vervolg.) Een glans van vreugde vloog over Engenius' ernstige trekken. „Ik dank u, mijne kinderen," sprak hij geroerd, „ik dank u uit den grond mijns harten. Maar ik zeide hit reeds, ik vorder meer van u, dan dat gij u in doodsgevaar be geeft gij droomt er van op het veld van eer te sterven, gelijk het helden past u wacht eene andere bestemming, wanneer daarboven in het boek des uoodlots van den eeuwigen Rech ter uw dood in dezen nacht besloten ware; niet te midden uwer kameraden, niet bezield door het vuur van den strijd zult gij vallen neen, eenzaam, in het diepe zwarte, akelige moeras zult gij verzinken, wanneer uw voet in nacht eu duisternis van de glibborige plank glijdt. Wien dat onheil treft, uit diens mond mag geen jammerklacht, geen hulpgeroep weerklinken want het geringste gedruisch zou de geh ele on derneming verraden, waarvoor ik u uitzend, terwijl deze, wanneer zij gelukt, ontelbare uwer kameraden den dood bespaart en onsterfelijkheid verzekert. Gij weet nu wat er van u gevorderd wordt: wie gaan wil, die ga, die niet gaan vermindert niets aan het feit, dat het be wust Schoolhoofd* zonder Christenhart, niet wilde, dat de kindereu zongen tot Gods lof. Wij vragen, kan het erger en ergerlij ker? Wat moet er worden van een volk voor welks zonen en dochters de naam des Scheppers wordt verborgen gehouden? En nu willen «ommigeu de Staatsschool red- deu, door deu bedoelden hoofdonderwijzer voor te stellen als eene uitzondering, maar dat gaat niet, dat houdt geen steek. Wij zullen zeggen, waarom die bewering niet houdbaar moet wordeu geacht. Ouze lezers zallen dadelijk beseffen, dat wij gelijk hebben, als wij herinneren, wat eeumaal in 's lands raadzaal is betoogd over de richting, waarin het onderwijs moet wordeu gegeven. Indertijd nameljjk, dat de heer Fock, de Commissaris des Konings in de Provincie Zuid-Holland, Minister van biuueulaudsche zaken was, kwam in de Kamer de vraag ter sprake, of in de Staats school mocht wordeu gerept van God eu de onsterfelijkheid. Men leefde destjjds nog in de dagen der onverzwakte opperheerschappij der liber tijnen. Zij durfden dau ook toen uog alles te doen e:i te wagen. De schoolmannen zwaaiden uog Onbeperkt den heersckersstaf op politiek en parlementair gebied. Mr. Fock vreesde dus hen te mishagen; h j kon vermoeden, dat het hun onwelgevallig zou zijn, als kj ook maar de minste concessie deed aan de geloovigen in deu lande. Hj verklaarde daarom stoutweg, dat van God noch de onsterfelijkheid op de openbare school niet mocht worden gesproken, wont dat waren dogmas. Dogma's. Yau dat woord zullen de libe ralen hebben zitten rillen. Een leerstuk des Geloofs is hun een waar gruwel. Li berale dogma's mogen daarentegen niet alleen in de loges, maar ook op de scholen naar hartelust wordeu gepredikt en aanbe volen. De hoofdouderw jzer in quaestie, die Gods dierbaren en hooggeloofden naam uit een kinderboekje weerde, deed dus eigen lij k uiets anders dau de leer iu praetjk breu- gen, officieel door de Regeeriug verkondigd. Men vergete toch niet, dat geen liberaal tegen die uitspraak van Mr. Fock protes teerde en dat z j van de Ministertafel nooit werd teruggenomen. wil, blijve; hij zal er mij niet minder dierbaar om zijn!" Er heerschte eene diepe stilte. De uitdruk king eener geweldige gemoedsbeweging was op aller gelaat leesbaar; doch slechts een oogenblik duurde deze aarzeling. Een donderend geroep weergalmde in de tent: „Leve Prins Engenius! Getrouw tot in den dood?" De Generaal strekte beide handen naar de soldaten uit. „Zoo hoopte ik het vau u iu den grond mijus harten. Verue mt nu wat ik ont worpen heb Hij zette zich in zijn zetel eu begonDoor verspieders ben ik van deu toestand der bezet ting en verdediging van Belgrado onderricht. Met onvermoeide waakzaamheid worden de wal len en toegangen der vesting door onze vijanden bezet, negens is eeu zwak punt te vinden, hetwelk onzeu aanval zou kunnen verlichten. Slechts aan ééne zijde is de vesting bijna gebet l zonder be manning, aau die zijde namelijk, waar zich tusscheu ons en de belegerde stad het breede, diepe moeras uitstrekt, dat uog geen meusche- lijke voet betreden heeft, en dat naar hunne meaning, aan die zijde de vesting beter beschermt dau kanonnen en soldaten. Er zijn slechts weinig posten uitgezet eu deze zijn nalatig in den dienst, Kon men nu de overzijde bereiken, zonder door deu vijand bemerkt te worden, zoo ware de stad gemakkelijk te overrompelen. Wij zullen hier niet onderzoeken, of zulk eeue school zonder God, eene school is, welke zelfs de wet- van 1878 bedoelt. Op pervlakkig beschouwd, zou men moeten zeggen: neen, want er wordt toch nog in die wet gelezen, dat onderwjs moet wor den dienstbaar gemaakt aau het aaukwe9- ken van alle maatschappeljke eu Christe lijke deugden. Door eeu eeuvoudig mensch zou nu wordeu gemeend, dat eene Chris tel jke deugd zonder Christus niet denk baar is; doch de moderne wj/.en weten dat anders en beter. Zj leereti (God vergeve 't hun) dat de Heiland der wereld uiets was dau eeu mensch, zoodat Zjue deugden niets waren dan menschel jke deugden Menscheljk eu Christeljk is dus eigeuljk (volgens de godloochenaars) precies het zelfde. Christeljk is alleeu heel best men scheljk! De geloovige Christen heeft uatuurljk, ook voor zju kroost, aan zulk een Chris tendom niet genoeg; hj kan zich zelfs geen Christendom deuken zonder Christus, eu wel Hem beleden als zju Heer en God Dat Geloof door de Katb. Kerk bewaard en zuiver gehouden, wil de geloovige mensch ook aan zijne kiudereu zien gebracht. En nu biedt de leeriug zeker wel iu de eerste plaats de gelegenheid om de kindereu der geloovigen in die leer op te leideu, doch ook iu de school moet het kiud ademen in eene atmosfeer van het Christeljk Ge loof als doortrokken. Daarom is de Staatsschool een gevaar voor het kind; daar wordt het niet ge worteld iu deu bodem van het allerhei ligst Katholiek Geloof. De openbare school is, op dien grond, niet aannemelijk voor eeue Christen natie, gelijk wj de ouze, over 't algemeen nog mogen noemen. Jaren achtereen werd dau ook strijd ge voerd door de geloovige Katholieken eu Protestanten om eene wet te krjgen op het lager onderwijs, waarbj dit onderwjs zoo zou worden geregeld, dat het oprichten van bizondere scholen tot regel zou kunnen worden. Toen de grondwetsherziening, tegen den zin der Katholieken, werd aaugekoudigd eu voorbereid, trachtte men gedaan te krjgeu, dat zj ouderwjsbepaliugeu zou bevatten gunstig voor de Christelijke volksopvoeding. De Commissie met de taak der wijziging „En dit," ging hij levendiger voort, terwijl hij weder opstond, „dit is de taak, die ik u opdraag. Na zorgvuldig onderzoek is gebleken, dat het moeras op eene enkele, smalle strook iu slaat is eeu last te dragengij zult het waag stuk volgenderwijze ondernemen: twee lange eu smalle pluukeu zulleu u tot pad dienen, de laatste in het gelid neemt de verlaten plank op eu laat die van man tot man tot deu voorsten overgaan, die haar opuieuw als weg gebruikt, als wig tot de hoog-te eer. Terwijl gij echter het zwakste punt der vesting inneemt en de wachten o -erroinpelt, bestormt ons leger de wal len van Belgrado. Zijn gehede troepenmacht, al zijn verdedigingsmiddelen zal de vijand naai de door ons bedreigde punten richten, eu zoodra de verrassing ontdekt wordt, zich in verwarring verdeelende, ons de overwinning gemakkelijk maken. Dan zal de halve maan van Belgrade's tinne verdwijuen eu het Kruis met gouden glans ill hare plaats stralen. U echter, hekleu, zal de Christenheid danken voor den zegepraal van haar Geloof, de Keizer, voor de overwinning van zijne wapens!" De veldheer had gesproken; hij zette zich neder en nogmaals was het de Dertigste, die het woord opnam. „Uit naam mijner kameraden spreek ik tot onzen geliefden veldheerzijn plan is goed overlegd en vol vreugde nemen wij aan het belust, wilde (althans hare meerderheid) niet van zulk eeue verandering weten. Te gen haar gevoelen kwam, met auderei', ook de outslapeu eu onvergeteljke Staats man Van Nispen iu verzet. Door de Regeering werd eerst gedeeld iu het gevoelen, dat herziening van arti kel 194 niet uoodig was. Later, beter in gelicht omtrent de ware volksstemming, stelde de Minister van biuuenlandsche za ken eeue verandering van het betrokken artikel der Grondwet voor. Dankbaar moe t worden erkend, dat h j eeu artikel ontwierp, waarin iets goeds gelegen is. Zuiver toe gepast zou, ouder de werkiug van dat ar tikel, de bizondere school regel, het staatson- derwjs uitzon ieriug of aanvulling kunneu wordeu.Eeu loyale uitvoeriug is eveuwel niet gewaarborgd. Het artikel zal daartoe nog aanvulling vereischeu. Er is echter uog meer. De Regeeriuw O >5 stelt niet in de Grondwet voor, dat aau de bizondere school geldeljken steun uit de openbare kassen zal kunnen verstrekt wor deu. Eu dat is toch noodig, want al schreef de Grondwet voor, dat er niet meer Staatsouderwjs behoeft te wordeu gegeven dau uoodig is om aan te vullen wat aan de algemeenheid van het bizouder ouderwjs ontbreekt, dan zou daarmee het vije ouderwjs niet veel zju gebaat. Hoe zou het geld bjeenkomeu om die vrje scholen te stichten? De geloovige meuschen betaleu toch al reeds genoeg voor de Scho len. Zj doen dat ('t is waar) met liefde, doch alles, ook het weldoen, heeft zjue grens. Daarbj mag niet wordeu voorbj gezien, dat de Staatsschoolmauueu putten uit de Staats- of Gemeentekassenz j kunnen dus wel coucurreereu met de bizoudere school. Wil men rechtvaardigheid betrachteu, dau moet in de Grondwet worden bepaaldj dat aau de bizondere schooi oudersteuuimr zal kunnen of moeten wordeu verstrekt. De toepas ing vau dat beginsel zou dau bj eene speciale wet kunnen geschieden. Maar iu de Grondwet moet het beginsel worden opgeuomeu. Verschuift meu de zaak tot eene speciale ouderwjswet, dau loopt men gevaar, dat er nooit iets van het subsi- diëereu der bizondere school komt. Als d e Tweede Kamer liberaal werd samengesteld (hetgeen tot de gebeurlijkheid behoort) zou uit ie voeren; hoe grooter het gevaar, des te grooter de eei. Wij beloven derhalve den ge vaarvollen tocht te wagen, zwijgend en stom wij beloven dat geen geluid uit onze borst zal ontsnappen, zelfs wanneer de voet van de smalle, wankelende plank zou afglijden. Zwijgend willen wij vallen, zwijgend verzinken eu ster ven." „Wij zweren het!" klonk het weder in den kring. Het oog van den dapperen veldheer flikkerde. „Nooit was ik tro'.sch op litels eu waardighe den," z ide hij„gij maakt het mij heder, daar ik mij uw aanvoerder mag noemen. Maar in deze hoedanigheid blijft mij uog een plicht te ver vullen: gij doet eeu gevaarlijken tocht. Gij weet het: bij den geringsten schijn van onraad, eer gij aau deu andereu oever zijt eu de posten overrompeld hebt, vernietigt u de vijand; de geringste struikeling en gij zijt de prooi van het bodemlooze moeras maakt mij daarom uwe wenscheu kenbaar en ik zal ze nauwgezet ver vullen, ingeval gij den dood vondt in den dienst der ter. Het zij moeder of bruid, het zij kind of echtgenootc allen, allen, die u na aan het harte liggen, om wier lot gij u beangstigt, zoodra hun uw steun ontvalt ik zal hen beschermen, ik zal hun vader zijn Wordt vervolgd).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1885 | | pagina 1