BUITENLAND. B 1 N N E N~L A N D. GEMENGDE BERICHTEN. Voor geest en hart. Hartstochten. All e rj^ e i. zij wetten op ket ouderwijs kunne» maken, welke niet alleen geen subsidie-beginsel bevatten, maar den toestaud no» veel er- ger maakt, dan hij thans is. Daarom moet iu de Grondwet in hoofd- idee de zaak worden vastgesteld. Plannen, ten volle desbevoegd, o. a. Dr. Rekaepmau, houden zich met de zaak reeds bezig; zij zullen het wel eeus worden over een gemeenschappelijk voorstel. Komt het daartoe, dan mag worden verwacht, dat de Minister Heemskerk, die reeds zulk een belangrijken stap op den goeden weg zette, ook bereid zal bevonden worden nog ver der te gaan in het tegemoetkomen aan nationale wenschen en dat hij mitsdien ten slotte in het aannemen van het subsidie stelsel zal berusten. Koning Alfonso XII van Spanje, de met edele geestesgaven en deugden bevoor rechte doch lichamelijk zoo zwakke Vorst, is op slechts 28 jarigen leeftijd ten ge volge van keelontsteking en tering over leden. Zijme vijfjarige dochter de Infante Maria de las Mercedes is nu Koningin van Spanje, onder regentschap van hare moeder Maria Christina. De Ministers heb ben hunne portefeuilles in Christina's hand gelegd eu een nieuw Kabinet, een Minis- terie-Sagasta, is benoemd, terwijl Maar schalk Campos belast is met het commando over het Noorder leger. Dit laatste is niet zonder gewicht; want men begrijpt dat hij streng het oog zal houden op eene eventuëele herleving der Carlistische be weging, waarvan sinds eenigen tijd de sporen reeds werden waargenomen. Ook van republikeiusche agitaties wordt gewag ge maakt. Het zoo zwaar beproefde Spanje gaat dus nogmaals eene zeer zorgvolle toekomst tegemoet, daar van een Ministerie-Sagasta waarlijk niet veel heil is te wachten. Blijkens een telegram aan de Indépendan- ce Beige is ook Maarschalk Serrano te Madrid overleden. Servië laat den moed gehsel zakken. Het bewilligt zelfs niet meer iu een wa penstilstand. Het vecht eenvoudig niet verder. Koning Milan gaf bevel alle vijan delijkheden te staken, en deed dit zijn besluit aan de Bulgaarsche aanvoerders mededeeien. De Standard verneemt uit Belgrado, dat er algemeen groote bitterheid bestaat tegen de Regeeriug en den Koning, wiens bewind gevaar loopt door eene dreigende omwenteling. Iedereen noemt reeds als zijn opvolger Karageorgevics. De Fransche krijsmacht in Tongkiu bestaat thans uit 23,000 man infanterie, 4000 zeesoldaten en 7000 man Tongki- neesche troepen. De zeemacht telt 75 schepen eu 9000 matrozen, die het volgende jaar verminderd zullen worden tot 45 schepen eu 4500 man. Onder de kweekelingen der landbouw school te Montpellier is een oproertje ontstaan. De directeur der school heeft dientengevolge den Minister vau landbouw om instructiëu gevraagd en voorloopig de inrichting gesloten. Te Triëst hebben weder ongeregeld heden plaats gehad van »irredentisten Er hadden Maandag eenige gevechten in de straten plaats, eu 's avonds gaf eene irredeutistische betooging in een der schouwburgen aanleiding tot een aantal inhechtenisnemingen. Vele bladen zijn in beslag genomen. Bij de Tweede Kamer is ingekomen een wets ontwerp tot voorziening in de dekking van het nadeelig slat der Algemeene Rekening wegens de Siaatsontvshgsten en uitgaven voor het dienstjaar 1883. Daarbij wordt voorgesteld dit nadeelig slot, groot /22,570,476.49y2, te dekken door eene uitkee- ring van gelijk bedrag uit de opbrengst van de bij de wet van 20 Juli 1884 vastgestelde geld- leeuing beschikbaar 6,615,720.62y2, welk be drag zal kuriDen dienen tot dekking van het na deelig saldo der rekening over het dienstjaar 1884. De Tweede Kamer heeft eergisteren de voor dracht van wet tot vereeuiging der gemeenten Rotterdam en Delftshaven met algemeene stem- meu aaugenomen. 's Gravenhage, 27 Nov. De socialist Van Raay is door de rechtbank alhier, veroordeeld tot f 25 boete, wegens het bekende beleedigend i/Stemrechtlied." Hillegom, 27 Nov. Dc opbrengst van het personenvervoer der Noord-Zuid-Hollandsche Stoomtram-Maatschappij HaarlemLeiden, be droeg in de maand October 4265.58, het goede renvervoer bedroeg /586.78y2 zijnde over het totaal 5.244/2 per dagkilometer. D e Goessche Ct. verneemt langs o f- ficieusen weg, dat het classicaal bestuur Ds. Huet dringend heeft uitgenoodigd, zich van spi ritistische handelingen te onthouden, He nieuwe sten o-t achy graph i- sche vereeuiging, die zich reeds over geheel Dnitsch- land eu Noord-Ameiika verbreid heeft, voert een nieuw suelschrifi in, dat het mogelijk maakt achtmaal sneller te werken dan met gewoon schrift. Ongeveer 40 schrijfteekeu» eu 18 regels zijn voldoende voor da Dnitsche taal, zoodat, naar verzekerd wordt, een goed geheugen en eene ge oefende hand slechts een paar uren uoodig heeft om zich de geheimen dezir nieuwe schrijfkunst vertrouwd te maken. Zij heeft reeds 30,000 leer lingen in 8000 plaatsen gevoadan300 onder wijzers en twee te Berlijn verschijnende bladen ziju werkzaam voor hare verbreidiug. Dezer dagen is tePaderborneen man tot zes jaren tuchthuisstraf veroordeeld we gen» een straatroof, welke hem 80 Pfennig (48 cent») opleverde. De straf is zwaar iu ver gelijking van de gestolen som, maar het misdrijf blijft natuurlijk hetzelfde. uSuperator" is de u a am vau een g e- heel nieuw voortbrengsel, bestemd om den strijd tegen de elementen aan te binden. Onverbrand baar, waterdicht, ondoordringbaar voor warmte, koude, geluid en electriciteit, weerstaat bet alle weersgesteldheid en paart hieraan groote duur zaamheid en lichtheid. Versehilleude in het openbaar, te Wtirzburg, Breslau en elders, ge houden eu geslaagde proeven, hebben vele dezer zeer belangrijke eigenschappen volkomen gestaafd. Hierdoor kan men veilig aannemen, dat nSupera tor" weldra veelvuldige toepassing zal vinden als voor dakbedekking, omkleedingen, emballage enz. enz. Het kind, dat onlangs te Finster- wolde plotsdi ig blind werd, is nu weêr ziende geworden. Bij een fabrikant in de Fransche hoofdstad is onlangs door nachtelijke indringers het onderste gedeelte van de brandkast open gebroken eu een daarin liggende stapel bewijzen aan toonder, tet waarde van 50.000 franks, ge stolen. In bet boveugedeelte, dat zwaar bescha digd, maar niet opengebroken was, lag voor een waarde vau 100,000 franks aan goud en bankbiljetten. Er wordt alles in het werk gesteld om de dieven, die zich zoo «vergrepen" heb ben, op te sporen. Alle bankiers eu geldwisse laars ziju gewaarschuwd. De bekende scheepsbouwers, John Elder Co, te Glasgow, hebben hunne uitgebrei de zaak overgedaan aan eens nieuwe uaamlooze vennootschap ouder den naam «Fairfield Engi neering and Shipbuilding Company". Het bestuur van liet Ned. brood koek- en banlsetbakktrsbond heeft zich tot den Minister van binueulandsche zaken gewend, met het verzoek dat voor brood-koek-eu bauketbak- keraleerliugeu bij het middelbaar onderlijs de ge legenheid worde opengesteld tot het gratis bijwo nen van lessen in de scheikunde. Van dit adres is, naar de Bakkers Ct. meldt, ook afschrift gezou- deu aan de leden der Tweede Kamer. Het over lij den wordt gemeld van den heer Graveaux, den uitviuder van de eerste snelpers. Emile De Girardin schafte zich iu 1847 deze pers aan voor het dagblad la Presse, Een borstbeeld van beschilderd was, dat sinds geruimen tijd te Rijsel tentoon gesteld was, en door zijne zeldzame schoonheid de algemeene belangstelliug wekte, is door den kunst handelaar Wiukel te Kopeuhagen aangekocht. Men heeft te vergeefs gotrachl don maker der buste te ontdekken; sommigen houden baar voor een antiek kunstwerk, anderen schrijven haar aan Rafael toe; meer algemeen wordt zij aan Lsonaril da Vinei toegeschreven. Het is de buste van een jong meisje met roodblond haar, blauwe oogen en zeer fijne trekken. Het hoofd is eeuigszins gebogen, de cogen neergeslagen en de gelaatsuit drukking weemoedig peinzend. De gelijkenis van deze buste met da Vinci's beroemde schilderij van Moua Lisa is treffend. Omtrent het r ij wiel, waarmede de Heer Kiderlen Zoudag zijn tocht naar Leeuwarden heelt volbracht, verneemt het D. u. N., dat dit is van het model Light Roadster, welke hut mid den houdt tusschen een raee- en eene loerma- chine; zij is niet zwaar, van stevige constructie eu bezit een wiel van 54 inches middellijn. Aan het wiel is een cyclometer bevestigd, welke bij aankomst een afgelegden weg van 215.5 Eng. mijlen of ruim 346 KM. aanwees. Te Esscheu, even over de Belg i- sche grenzen, is Dinsdag-middag zekere A. Claasseu door het steigeren van een os, die voor ziju wagen gespannen was, onder de wielen geraakt en zoo hevig gekneusd, dat hij weldra was bezweken. Hij laat eene vrouw en twee kindereu iu behoeftige omstandigheden achter. Opmerkelijk is het, dat zijne twee broeders en drie zusters vroeger ook door een ongeluk zijn omgekomen. De Parijsclie politie heeft onlangs weder eene bende dieven gevat, die hun werk maakten van het berooveu van menschen die in het kantoor van het Credit Lyonnais geld ontvangen hadden. Zij hielden, daar de wacht en als zij een geschikt slachtofer zagen, gaven zij elkaar een teeken, drongen den aangewezen persoon bij den uitgang tegen het lijf, tu ont roofden hem ondertusschen behendig zijn brie- ventasch of geldzak. Hunne zonderlinge wijze van handelen trok echter eindelijk de aandacht van politie-agenten, en de bende was' toen spoedig gevat. De dieven zijn allen tot gevangenisstraffen veroordeeld, en vooreerst onschadelijk. Maar de beschreven wijze van stelen wordt tegeuwoordig te Parijs zeer dikwijls toegepast. Als eene proeve hoe van sl'eia- recht in E igelar.d gebruik wirlt gvinnkt in vergelijking van de vaak liesrschende lanwhiil hier te lande, deelt het H. blad mede dat het Huhche stoomschip European, dat gewoonlijk s' Woensdagsmorgens van Amsterdam vertrekt, ofschoon het deze week pas 's Maandagsuamid- dags een uur daar aankwam, met allen spoed werd gelost en geladen, om nog Dinsdag-namiddag te kunnen vertrekken eu Woensdag in Huil aan te komsu, oplat enkele der zeelieden nog in staat zouden gesteld worden aan de stemming deel te nemen. Dezer dagen kwam te Stockholm eene rechtzaak in behandeling tegen den redac teur eener courant, die aangeklaagd is wegens niet minder dan 63 artikelen in zijn blad. De Jury was verplicht al dia artikelen aan te hooreu, alvorens tot het verhoor over te gaan. Koning Lodewijk van Beieren schijnt niet al te zeer gebukt te gaan onder zijn staats- en geldzorgen. Ten minste, het Berl. lageblverhaalt, dat hij groot vermaak vond in liet volgende avontuur. Op eea zijner eenzame wandelingen stuitte hij op een kwaadaardigen o», die hem den doortocht door eeu haag belet te. In het eerst (o monster-doodende konin gen der heldenzangen van weleer!) wachtte Z. M. geruimen tijd of het den os ook zou behagen, heen te gaan. Maar toen het dier bleef staan, nam de Koning een plank op, welke daar lag, en ging daarmee iu eeu aanvallende houding staau. Toen keerde de os zich brommend om, en giug langzaam weg. De Koning vond dit voorval zoo aardig, dat hij zich in de genoemde houding met de plank heeft laten photogra- pheeren! £;n andere gewichtige zaak, welke in den laatsten tijd dezen koninklijken geest bezig hield, was het zieken naar eeu zoo natuurlijk mogelijke nabootsing van den nachtegaalslag voor de uitvoeringen van Wagner's Parsifal. Er zijn op dit oogen blik niet minder dan 62 personen bij den hoogleeraar Pasteur iu behandeling, die geheten door een dollen hond, zich tot hem vervoegd hebben om iugeënt te worden en alzoo de gjvolgen van den dollehondsbeet te ontgaan. O ider deze personen zijn er, die van de verst verwijderde streken uit Frankrijk zijn gekomen. Iedereen weet dat men per uur pleegt te biljarten. Maar minder gewoon is, wat in eeu paar herbergen te Baden-Baden geschiedt. Daar kan men leverworst, zuurkool enz. eten, zooveel men wil, per uur voor 1 Mk. 50 Pfg. Eveneens kan men er wijn drinken voor 1 M. en 1 M. 20 Pf. in het uur, 1 M. 60 Pf. en 1 Af 60 Pf. per twee uren, en 2 M. en 3 M, 10 Pf. per drie uren. Een kastelein te Lörrach heeft zelfs bepaald, dat men bij hem per uur tegen vast tarief betaalt, en het tweede uur krijgt men gratis eten toe., Eene drankwet zal daar stellig niet onuordig zijn. Verleden Maandag weerklonk in den muntschouwburg te Brussel, terwijl eene re petitie gehouden werd, de kreet «Brand, braud!" De glazen kastjes, waarin de sleutels der vlucht- deuren hingen, werden stukgeslagen, de koristen zochten een goed heenkomen, de muzikanten volgden en in een oogwenk was het gansche ontstelde personeel buiten gevaar. «Eu nu, kin dereu! aan het derde bedrijf!" riep thans de re gisseur-generaal uit. «We hebben eens een brand gerepeteerd en alles is uitnemend gegaan, be halve met het orkest." Het was namelijk gebleken dat de inrichting van de zitplaatsen der muzi kanten, de lessenaars enz. hen zeer in de vlucht belemmerd hadden, en men zal nu trachten, hieiin te voorzien Te Per n is is gisteren schipper L. Koster binnengekomen van de visscberij, waarbij bij de geheele korde heeft verloren. Hij onderstelt, dat zijne netten zijn vastgeraakt aan den toren van den gezonken monitor Adder. Te Portsmouth is van stapel ge- loopen het voor de Engelsche oerlogsmarine ge bouwde gepantserde schip Camperdoum. Dit is weer het grootste en hel zwaarste pantserschip, dat tot heden gebouwd werd. Men oordeele: het heeft een inhoud van 10,000 ton, eene laadruimte alleen voor steenkolen van 900 ton; sn zijn bewapening zal bestaan in vier 63 ton wegende achterlaadkanonnen,zes achterladers van 6 deci meter, 12 zespoudskogels zeer snel afvurende kanonnen, 4 mitrailleuses en 18 Whitehead'sche torpedo's. Dezer dagen kwam te Madrid een Engelsch dierentemmer, Williams genaamd, om daar eenige voorstellingen te geven. Maar's nachts werden door moedwillige handen ziju leeuwen- hokken met petroleum overgoten en in brand gestoken. Al de leeuwen kwamen in de vlam men om. Verscheidene personen, die men van deze lage daad verdacht, zijn in hechtenis ge nomen. Eenige dagen geleden, des mor- gens tusschen vier en vijf uren, is een Egmoudsch visschersvaartuig. dat bezig was zijne .netten in te halen, op de Noordzee, ongeveer twee Duitsche mijlen van de IJmuider kust, door het naar Huil varende stoomschip European aangevaren. De gezagvoerder stelde alles in het werk, wat een goed zeeman behoort te doen, om de beman ning van de visscher»sschuit te redden. Hij slaagde er in allen aan boord te krijgen; onge lukkig genoeg viel een der mannen, Vuil genaamd, in zee en verdronk. De stoomboot nam het ge havende vaartuig op sleeptouw en bracht het te IJmuiden binnen. Door de justitie is een ou- derzoek ingesteld, eu reeds zjjn de commandant van dt» European en eenigen van de equipage voor een der commissarissen van politie te Amst. gehoord. De proefueraingsn met bestuur- bare luchtballon warden iu de militaire werk plaatsen te Meudou ijverig voortgezet. Naar men zegt, zijn de laatste moeilijkheden overwonnen, welke de bestuurbaarheid der ballons in den weg stonden. Met behulp der oredieten, welke de Kamer binnenkort zal toestaan, zal eeu ballon gemaakt worden, die voortaan tot model zal die nen en in werkelijkheid bestuurbaar zal zijn. Wij vernemen dat de Burgemeas- ter van 's-Gravenbage besloten heeft, de sabels der beambten van politie te doen vervangen door een houten staf, overeenkomstig het model, door de E igelsche politie als wapen geroerd wordende, Ter gelegenheid van het straf- congres te Rome, wordt eene tentoonstelling ge houden rati modellen van allerlei «ellen en ca chotten, bij de verschillende natiën in gebruik om misdadigers van de maatschappij af te sluiten. Algemeen wordt erkend, dat de Nederlanders en de Eugelschen hun gevangeuen met het meeste comfort logeeren, terwijl de cachotten vau de Italianen het minst prettig vau alls ziju inge- rieht. De tentoonstelling heeft te grooter toeloop omdat bij elk model-cachot een model-gevangene en «en model-cipier gezeten zijn, qua ledcpoppen. Te Middelburg hebben zich, op eene daartoe door eene werklieden-vereeniging aldaar gedane oproeping, 227 personen aangemeld als zijnde zonder werk. God vordert ouzeu dieast geeuzins om niet; Hij schenkt eeuwig loon voor weinig arbeid. Goede raad is duur, slechte raad loordt het. Men moet de boetvaardigheid zoo plegen, dat berouw in het hart, belijdenis in den mond, voldoening iu de daad zij. Men mag niets beginnen zonder God geraadpleegd te hebben. Geen zwaarder kruis, dan dat van de tragen; immers zij moeten metde ijverigen dezelfde lasteu dragen, doch genieten niet dezelfden lusten, De hoofdbron van alle rampen, welke tot nu toe de wereld geteisterd hebben, zijn de ongetemde hartstochten; daarom is de goede regeling daarvan niet alleen een bizonder maar ook een algemeen be lang. Ons hart is eeu paleis van God, en wij makeu er een stal van, waarin even zoovele dieren huizen, als wij ongetemde driften voeden. Deze toch ziju aan wilde dieren gelijk, ja nog erger immers zjj schudden het juk der rede at, dat de die ren niet hebben te dragen. Toekomst - dienstboden. Caroline. Doe je vaudaag je gouden coilidr om of dal mot de di amanten? Anna. Geen van beide; heden draag ik de prijsmedaille, die ik gekregen heb, omdat ik vier welcen iu deuzelfden dienst beu gebleven. Versproken. Vader. Wat dunk je, als ik Karei eeu horloge op zijn verjaardag ten geschenke gaf? Student (die den vacautielijd te huis door brengt) Wat moet bij daarmee beginnen? HieroP het dorp is immer» geen lommerd. In de kazerne. OnderofficierTe drommel» kerel, het paard wordt totaal schuw. Trek je hoofd meer terug. Als het beest stroo ruikt, wordt het wild. Kinderlijke belofte. Herman dringt er by ziju vader op aan dat deze hem op zijn verjaardag eene trom zal geven. «Nean jongen, ik wil niet den ganscheu dag dat getrommel hooren," «Ik beloof u, pa, dat ik alleen zal trommelen als u slaapt Zonder proces. Advocaat. Ik zie, dat uw buurman de sebuning op ziju groud nu toch heeft laten repareeren. Dat zal u geld gekost heb' ben; maar 't is dan ook een last als ziju kippen u altoos den moestuiu 't ondetst boven halen. Het heeft me 3 dozijn eieren gekost.Gek heid; hy is zeker bang gew orden voor een pro ces. Daar heb ik maar niet weer over gep raat, want dan zette hij het hoofd op. Ik heb hem drie weken achter elkaar een dozyn eieren laten brengen, met de boodschap, dat zijne kippen al die eieren op mijn land kwamen leggen. Geheel enthusiast. Uit eene verkiesiugs- ovatie. Een waar patriot moet te allen tijde gereed zijn, voor zija vaderland te sterven, al moest het hem ook het leven kosten! (Daverend applaus). Eene satire op de Fransche restauraties. Een konijn en eene kat, dus vertelt san Parysch blad,hadden vriendschapgesloten eu gingen op zeke ren morgen samen wandelen. Toen zij geruimen tijd geloopen Hadden, werden zij moede eu hongerig en besloten eene herberg binnen te gaan. Toen zij aan een dergelijk lekaal gekomen waren en juist wilden binnenstappen, lazen zij op het uit— hangborJ: «Het gestoofde konijn." O is konijn holde weg zoo hard het maar kon. De kat holde echter nog bander

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1885 | | pagina 2