NIEUWE No. 958. Donderdag 3 November 1885. 10de Jaargang. De richting ten goede BUITENLAND. B I N N E N L A N U, 27. Onschuldig verstooten. liAllIISCH COURANT. ABONNEMENTSPBIJ8 Per 8 maanden voor Haarlem Voor de overige plaatsen in Nederland fr. p. p. Voor het Buitenlaud Afxonderljjke Nummers Dit blad verschijnt Eiken WOENSDAG en ZATERDAG BÏÏBS All: St. Jansstraat Haarlem. t 0,85 1»— 1,50 0,06 AGITE MA NON AGITATE. PBIJ8 DEB ADVEBTENTIÉN Van 16 regels30 Cents. Elke regel meer5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant. Advertentiën worden uiterlijk Dinsdag- en Vrijdag avond voor 6 uur ingewacht. Uitgevers: K UPPERS L AU REI De politieke profeten wijzen met vol doening op bet ontwaken van den conser vatieven geest in bijna alle landen van Europa, in Frankrijk, Belg'ë, Duitschland, Spanje, Oostenrijk en nu ook dezer dagen in Engeland en begroeten deze verande ring ten goede als een geluk-voorspelleud teeken. Italië alleen maakt eeue uitzonde ring; het revolutiounaire liberalisme blijft in dat ongelukkige land nog steeds heer- schen. Of die richting ten goede zal blij ven voortduren? Wij kunnen zulks niet voor zeker aannemen, wij hopen bet echter van harte. Voor het oogenblik verheugen we ons in de tegenwoordige toestanden, die van verbetering getuigen ten aanzien der kerkeljjke aangelegenheden in die lauden, op welke de Katholiek sinds jaren slechts met het hart vol droefheid kon nederzien, namelijk Frankrijk en Oostenrjjk. De politieke verbrokkeling en oplossing der maatschappij is in Frankrjjk verder gevorderd, dan ergens elders. Op politiek gebied bestaat er in Frankrjjk slechts eene groote massa individuen zonder eenig on derling verband, zelfs niet het natuurlijke verband van het huisgezin. Vereenigiugeu en genootschappen mogen er volgens de wet niet bestaan, elk verbond wordt als eene misdaad tegen den Staat gepleegd, be schouwd. Er bestaan slechts individu's, hoofden. Een vertrouwd auteur, die langen tjjd zich in Frankrijk ophield en met de ver schillende toestanden in dat land volkomen op de hoogte is, vergelijkt het Fransche volk, niet ten onrechte, met een koorn- veld, welks topzware halmen zich naar elke richting bewegen, welke de heer- schende wind hen gebiedt. Voor denkende Frauschen van alle partijen is het echter reeds lang eene uitgemaakte zaak, dat de verbrokkeling der maatsehappjj niet kan bljjveu voortduren, zal het land niet totaal uitgeput geraken en een speelbal der overige machten worden. Maar alles wat zonder de Kerk tot hernieuwing van den maatsckap- pelijken bouw is beproefd geworden, is meer of minder deerlijk mislukt. Frank rjjk heeft, op den keper beschouwd, iu vele opzichten op maatschappelijk gebied, geen gelijken tred gehouden met andere landen. Zooals in het begin der middel eeuwen moet daar van meet aan gebouwd worden. De grond nu kan slechts een gods dienstige zijn. Want nergens ter wereld zijn maatschappelijke inrichtingen op een anderen bodem gewassen. Door den Gods dienst, door de Kerk moet de wederge boorte der maatschappij plaats hebben. De Kerk met hare scheppingen is de eeuige inrichting die onverwoestelijk is en zich steeds geljjk blijft. FEUILLETON. Geschiedkundige Novelle. Vervolg.) Onwillekeurig bogen zich de knieën en uit meer clan een oog welden heete tranen van dank baarheid op. Diep geroerd trad de Prins in het midden der dapperen en belett. het hun niet, dat zij zijne handen grepen en met kussen overladen. Nu begon hij te vragen, een ieder op zijne beurt, en de harten ontsloten zich voor zijne liefderijke toespraak. Deze had tehuis eene on verzorgde moeder, gene eene geliefde zuster, een andere een grijzen vader. Met onuitputtelijk geduld hoorde de Prins hen aan, elk verlangen in zijn notitieboekje opschrijvende, overal troos tende, overal belovende. „Eu gij mijn zoon?" Hij was bij den laatst» van den kring, bij den Dertigste gekomen. Een lichte blos kleurde vluchtig het magere aangezicht van den gevraagdehij haalde eer. verzegeld schrijven uit den zak van zijn wam buis en reikte het den Prins over. „Ik heb noch vrouw, noch kind te verzorgen," sprak hij met bewogen stem, „geene bruid ziet angstig mijn terugkeer tegemoed, geen woonhuis tooit zich voor mij met frisch groen en toch heb ik Yan den Staat, met zjjne aanhoudende wisselende vormen, heeft Fraukrijk niets te hopen. Het land kan slechts weuschen, dat het eene Regeering verkrijge, die de her nieuwing, de wedergeboorte der maatschap pij door de Kerk, niet hinderend in den weg treedt. Hoogstverblijdeud zijn in dit opzicht de laatst gehoudeu verkiezingen, welke tenminste coustateeren, dat de ver bonden legitimisten, Orleauisteu en Bona- partisteu voorwaarts rukken. Hun succes hebben zij te danken, behalve aan de alge- meene ontevredenheid, welke over het wan beheer der republikeinen heerscht, aan hunne eenheid, die voor de eerste maal sinds het bestaan der republiek is tot stand gekomen. Mocht deze eenheid ook in het vervolg meer en meer gevestigd blijven. Ook Oostenrijk gaat, als men het pro- gnosticon der politieke weerprofeten geloof mag scheuken, eene conservatieve aera te gernoet. De Oostenrijksche patriot kan we der met meer hoop en vertrouweu in de toekomst zien, sinds de eerwaardige kei- zerstaat van het pseudo-»liberalisme* heeft begonnen zich te emancipeeren. Bij de verkiezingen voor den Landdag der kroon landen in 1884 was een achteruitgang der liberale partij duidelijk merkbaar, terwijl de Katholieke minderheid in gestalsterkte aanmerkelijk toenam. Opper-Oostenrijk voornamelijk heeft na de glansrijke over winning der Katholieke partij eene Katho lieke meerderheid en daardoor is de libe rale partij, die tot schande van het land en tot niet geringe ergernis van de be lasting betalenden den Landdag zoo lang beheerschte, gefnuikt. Evenals in België heeft ook in Ópper-Oostenrijk, na een lan gen nacht van nood en wee, de Christe lijke waarheid en de patriotische idee over den geest van leugen en tweedracht geze gevierd. Dat dit zoo geschied is, heeft het Katholieke volk naast zijne eigen kracht en vastberadenheid, vooral aan zijne wak kere patriotische Geestelijkheid te danken, die, onder een zoo edelen, voor zijne Kerk en zijn volk bezielden Opperherder, als Bisschop Rudigier was, een bron van ze gen voor het land en zijne bewoners is. Ook eene Centrumspartij is in Oosten rijk in wording en zij zal stellig tot stand komen, trots den spot, waarmede de li bertijnen haar begroeten. Zeker, het Katholicisme heeft in Oos tenrijk gezonde en diepe wortelen; de be volking is Katholiek gezind en juist de Ka tholieke geest was het, die net dynastieke gevoel zoo krachtig maakte, dat de Staat de stormen van den strijd der nationali teiten te boven kwam. Maai ook de tal- looze tegenstanders van het Katholicisme waren onafgebroken aan 't werk, om den Staat iu zijne levenskiemen te verwoesten. Gedurende eene reeks jaren was het hun een wensch aan u voor te dragen, doorluchtige heer. Wanneer ik niet terugkeeren mocht van den gevaarlijken tocht, open dan dit papier en zorg er voor dat het daarin vervatte schrij ven ir. handen kome van dengene voor wien het bestemd is. Zeg hem dat de Dertigste ge leefd en gewandeld heeft als een vroom, chris telijk soldaat, dat hij elke onderscheiding als onverdiend afgewezen heeft »n in den dood gegaan is voor zijn Geloof en zijn Keizer. Zeg hem dat hij hem duizendmaal groet en hierbo ven voor hem bidden zal Hij zweeg, tranen verstikten zijne stem. Vol ontroering ontving de Veldmaarschalk het papier. „Wat gij in dezen gewichtigen, plechtigen stond in mijne hand gelegd hebt, sprak hij, „zal eene dierbare herinnering zijn wanneer het nood lot u in dezen nacht van de aarde afroept. Als ware het een aandenken van een zoon, wil ik het in eere houden! Ja, gelijk een zoon beschouwde ik u, en zoudt gij den zegen uws vaders niet ontvangen hebben, zoo neem den zegen uws veldmaarschalks, die op u en uw vlekkeloozen levenswandel acht gegeven heeft den zegen van Eugenius van Savoie!" De Dertigste verborg zijn aangezicht in beide handentoen hij ze zinken liet, waren zijne trekken als verjongdzij ademden eene frisch- heid; die men nooit te voren aan hem waarge nomen had. „Eugenius vac Savoie heeft mij doel liet Katholicisme te belasteren en te benadeeleu. Maar nog schadelijker dan het liberalisme is de lauwheid der Katholieken zeiven. De onverschilligheid van velen zou als eeue echt Oostenrijksche hoedanigheid kunnen beschouwd worden, als zij zich niet elders, helaas! ook in ons dierbaar vaderland, jammerlijk openbaarde. De Oos tenrijksche pers laat zich dan ook niet on betuigd en verkondigt luide dat er »ner- gieke voorzorgen en maatregelen dienen te wordeu genomen, wil men de Kerk in hare levensvoorwaarden niet bedreigd zien. Eene gelukkige reactie zal ontstaan door de vorming eener Centrumspartij. Het Ka tholieke Centrum, zoo melden de Katho lieke nieuwsbladen, zal vooreerst uit de Katholieke Afgevaardigden van Opper- en Neder-Oostenrijk en Vorarlberg bestaan; de Tirolers zullen zich ook wel te gelegener tijd aansluiten. Er worden reeds zestien namen van Afgevaardigden genoemd, op welke men met zekerheid kan rekenen. De sympathie der Katholieke bevolking ver gezelt deze beweging met de beste wen- schen. Zeker is het dan ook, dat de ge varen voor Staat en maatschappij in Oos tenrijk, die door het toenemende chauvinis me der nationaliteiten zijn ontstaan, slechts met de hulp van het Katholicisme kunnen worden bezworen. Nog moeten we ter loops gewag maken van de vergadering der Öostenrijksche Bisschoppen, die in het begin van dit jaar te Weenen werd gehouden. De school- quaestie, de christelijke opvoeding der jeugd, de stichting van eeue Katholieke hoogeschool te Salzburg, kwam daar ter sprake. De Christelijke burgerij in Weeueu gaf van hare belangstelling in de verga- deriug van het dertigtal kerkelijke Groot- waardigkeidsbekleeders de oudubbelzinnigste blijken. Toen echter de herderlijke brief van deze vergadering in Juni jl. verscheen, werd hij door de gezamenlijke pers een oorlogszuchtig manifest, eene bedreiging der Grondwet genoemd. Eu toch bevat dit manifest niets, dan de eischen, die ieder Katholiek moet stellen, wil hjj op den naam van Katholiek werkelijk aan spraak maken. Ongetwijfeld heeft het goede voorbeeld van Duitschlands Centrum gunstig op de Oostenrijksche Katholieken gewerkt. De par lementaire vertegenwoordiging der Katho lieken in den Duitscheu Rijks- en Landdag is dan ook bewonderenswaardig door hare tucht en haren moed; hare leden zijn hoogst godsdienstige mannen, strijders, wier vurig Geloof en innige overtuiging algemeen bekend en gewaardeerd wordeu. Mochten alle leiders der Katholieke par tijen in Oostenrijk steeds met zulk een Geloof, zulk een geest en ontembaren moed gezegend!" riep hij met krachtige stem; gij hebt het gehoerd, gij kunt het getuigen, en nu voorwaarts, voorwaarts, kameraden Elke minuut die wij verzuimen is verloreuVoorwaarts, de eer roept ons!" Zonder het bevel van den veldheel af te wachten stormde hij uit de tent; blakende van moed volgde hem de kleine schaar. Prins Eugenius was alken. Peinzend staarde hij op het schrijven, (lat hij nog in de hand hield daarop stak hij het bij zich, en den blik ten hemel opslaande bad hij halfluid: „Almach tige God, bescherm hem, bescherm hen allen 1" Eene minuut bleet hij in gedachten verzonken staan. Daarop klingelde hij met het zilveren schelletje dat op zijn schrijftafel stond. De Ad judant verscheen. „Is alles voor den storm gereed?" vroeg hij, thans geheel en al weder soldaat. „Om u te dienen, Uwe Doorluchtigheid! De aanval kan terstond beginnen!" „Het zal geschieden, ik zal zelf tegenwoordig zijn. Verder nog iets te melden „Ja, Uwe Doorluchtigheid! Sidder Engel- brecht Von Zarritz is zooeven, jubelend begroet, met eene sterke afdeeling vrijwilligers in het leger verschenen en wenscht aan de ophanden bestormiug deel te nemen." Het gelaat van den Prins Eugenius verhel derde. „Aha, die oude, dappere ijzervreter," zijn bezield. Het land zou er ongetwijfeld wel bij varen. De Begrootings-commissie in den Rijks dag hoeft den post vau 4,400,000 mark voor subsidie aan overzeesche stoomvaart lijnen aangenomen, ouder voorwaarde dat het bedrag naar evenredigheid zal worden ingekort, wauneer de vaart niet den 1 April 1886 is begonnen. Het voorstel om 100,000 mark te be stemmen ter bevordering der hoogzeevis- scherij is in diezelfde zitting onveranderd goedgekeurd. Eene te Yerviers gedrukte brochure, ge titeld Grévy-Zerois aan de Fransche gren zen in beslag genomen. Deze brochure was op de eerste bladzijde versierd met het portret van deu President der Repmbliek, voor een gedeelte verborgen in eeue reus achtige slaapmuts met veelkleurige cocarde. Afgevaardigdeu van de feuiansche broederschap hebben, 270 iu getal, te New-York vergaderd en besloten deu dynamiet-oorlog iu Engeland voort te zetten. De Cortes zijn tegen 27n December bijeengeroepen. De Minister van binneulansche Zaken heeft eene circulaire gericht tot de prefec ten, waarin verklaard wordt, dat de po litiek der Regeeriug zal strekken tot ver dediging van de constitutioueele legitimiteit, van de vrijheid en de publieke orde. Uit Belgrado en uit Nisch wordt aan de Standaard getelegrapbeerd, dat het bericht van den wapenstilstand allerwege verbittering veroorzaakt, vooral iu militai re kringen. De openbare meeniug dringt krachtig aan op het voortzetten van deu oorlog. De Serviërs blijven hunne oorlogs toerustingen krachtig voortzetten. Het Comité van de Nederlandsche Bedevaart naar Liurdes heeft besloten in Mei van het volgend jaar 1886 eene pelgrimsreize naar Rome te ondernemen, en den Nederlanders aizoo de gelegenheid aan te bieden, het Jubilé in de Eeuwige Stad zelve te gaau vieren. Z. H. de Paus heelt alreeds Zijne groote ingenomenheid met dit plan te kennen gegeven en uit gar.scher harte Zijn zegen geschonken aan de leden van het Comité, om ben aan te moedigen in bun godvruchtig voornemen Wij twijfelen niet of de Katholieken van Ne derland zullen ook van hun kant dit voornemen toejuichen en met verlangen uitzien naar de wijze waarop deze pelgrimstocht zal worden ge regeld. Aan dit verlangen zal spoedig worden voldaan; de voorbereidende werkzaamheden aan de regeling van zulk een tocht verbonden, zijn reeds zoo ver gevorderd, dat binnen weinige weken het geheel plan zal kunnen worden mede- riep hij; „wij zijn tenminste, al zij het een vluchtig, een welkom verschuldigd. Yoer hem tot mij, de aanval kan intusschen beginnen." „Tot uwe orders, Uwe Doorluchtigheid „Ook iets te melden?" vroeg Eugenius, daar de Adjudant was blijven staan. „Ja, Uwe Doorluchtigheid, men heeft in het leger een man gevangen genomen, van wien men met zekerheid meent te kunnen zeggen, dat hij een Turksche spion is. Hij zweert ech ter bij hoog en laag dat hij onschuldig is en beroept zich op de gerechtigheid van Uwe Doorluchtigheid." „Heb ik tijd om te overwegen wat recht of onrecht is?// vroeg Eugenius. „Eu toch, ik kan de zaak afmaken terwijl de Zarnitzer hier is wellicht kent deze zelfs daar hij onder de Tur ken gewoond heeft, den kerel. Laat hem hier brengen." De Adjudant verwijderde zich en weinige mi nuten later drong krijgsrumoer door de stilte van den nacht. Trommen roffelden, bevelen werden gegeven, men hoorde den regelmatiger) stap van marcheerende troepen, het rollen der kanonnen en nu dreunde het eerste schot de aanval op Belgrado was begonnen. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1885 | | pagina 1