N I E IJ W E b c i t k Vla d. No. 961. Zondag 13 December 1885. 10de Jaargang. De vierde stand Onschuldig verstooten. IÜMEISCH (III ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Haariem 0,85 Voor de overige plaatsen in Nederland fr. p. p. 1, Voor het Buitenlaud 1,50 Afzonderlijke Nummers 0,06 Dit blad verschijnt Eiken WOENSDAG en ZATERDAG. BUEBAÜ: St. Jansstraat Haarlem. AGTTE MA NON AGITATE. PBIJS DEB ADVEBTENTIÉN Van 16 regels.30 Cents Elke regel meer5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant. Advertentiën worden uiterlijk Dinsdag- en Vrjjdag avond voor 6 uur ingewacht. Uitgevers: KÜPPERS I,AUK EY Wij hebben steeds beweerd, dat de de mocratische richting, genomen in den zin van een regeeren door alleniets onbe staanbaars moet genoemd worden. Overal waar het heette, dat zij werd geïntrodu ceerd, bleek zij eigenlijk niet te bestaan. Zoodra alleman bestuurt, heerscbt meer dan ooit één man. Gambetta (om dat voorbeeld eens te kiezen) liet zich op de armen der prole tariërs naar den gezagszetel dragen. Nau welijks was hij zeker van zijn invloed, of hg brak met al de theorieën, welke bij eenmaal had verkondigd. Napoleon III werd door hem bij herhaling afgeschilderd als een tiran van de ergste soort; de zalen en zaaltjes, waarin de volksmenner optrad, daverden van de verweuschingeu, die bjj uitbraakte legen den dwingeland op de Tuilerieën. Hij, Gambetta, zou liet volk, het arme volk, zooals de volksredenaar steeds met groote meewarigheid placht te zeggen, zon de natie driewerf gelukzalig maken. Zoo orakelde hij; naar zijne taal werd steeds met de grootste geesdrift geluisterd; wist met zijn kolossale stem zijne hoor ders te electriseereu. Na Sédan viel Napoleon. De Fransche natie ljjdt nooit nederlagen; als zij een slag verliest, dan hebben altijd de Gene raals, de bevelhebbers het gedaan. Op 4 September 1870 werd de nieuwe Republiek gesticht. Een troep volksmenners begaf zich naar het stadhuis en proclameerde de Republiek, terwijl eenige heereu, tot groote verbazing van den concierge in het ge bouw, zich er als machthebbers nes telden. Ook Gambetta behoorde onder die lie den, die zich zelveu tot regeerders van het land benoemden. En het land volgde de bevelen van ééne stad. Frankrijk accepteerde de Republiek uit handen vau Parijs. Eenmaal de baas van 't spul, toonde Gambetta hoe innig hij aan het volk, de niet-btzitters was gehecht. Aanvankelijk schuchter, later meer duidelijk, eindelijk zoo brutaal mogelijk, verloochende hij al de theorieën, vroeger door hem, onder 't handgeklap der proletariërs verkondigd. De volksvrieud van weleer, werd gehaat door de menigte; zij zag in hem een ver rader barer zaak; de volksliefde waarin Gambetta zich eenmaal verheugde, werd veranderd in volksbaat. Toen hij ten slotte, na door Thiers uit het gezag te zijn ver drongen, en langen tijd, door den invloed van andereu, er uit te zijn gehouden, weder gezaghebber werd, had hij eene nieuwe F E U 1 L L E T O E 30 Geschiedkundige Novelle. Vervolg.) „Onschuldig? Rudolf onschuldig?" Als door den bliksem getroffen wankelde de oude man op deze tijding was hij niet voorbereid. Prins Bugenius ondersteunde hem met den arm en voerde hem naar zijn eigen zetel. „Als hem een verwijt treft," ging de afvallige voort, „dan is het een ie groot vertrouwen en modelijden voor hem geweest, die zich aan hem met al de blijken van innige deolnemiugals een hulpvaardig vriend en zelf ongelukkig, als een slachtoffer der Turken en arglistige vijauden voorgesteld heeftdoor list, onder een mom van vroomheid overreedde ik hem, niet door omkooping, en toen ik mijn doel bereikt had, mijne mauschappen, die in het woud verborgen lagen, den weg naar de stad gevonden hadden, leer bedacht. De communist, de socialist was opportunist geworden. Dat woord nu is eene mooie aanduiding voor eene leelijke zaak. Een opportunist vraagt niet naar beginselen, volkstrekt tiiet; zijn beginsel is niets dan zijn oogen- hlik belang. Gambetta aanbad zijne eigen opkomende zon. Die zonnedienst, bij welke natuurlijk ook de Godsdienst werd achter gesteld, zon Gambetta zedelijk hebben ge dood. Voor bet tot die hoogte of laagte kwam, stierf de volksagitateur. Zijn dood, wekte meerdeelneming ouder da bezittersdan onder hen, die ontberen, en voor wier belangen hij meer dan eeus had verklaard zijn leven te zullen offeren. Juist tijdig genoeg om niet in discrediet te komen bij de Natie, stierf Gambetta; bij was een ster geweest, misschien, doch dau zeker niet anders dan eene verschie tende ster. Zijne ervaring is uiterst leer zaam. Wat het lot van volksmenners is, doet zijne geschiedenis daghelder aan schouwen. Zoo lang zij nog naar boveu klimmen, worden zij gevreesd; als zij bo veu zijn, als zij het toppunt hunner weu- schen hebben bereikt, dalen zij in de schat ting van hen, die hen eenmaal veraf goodden. Ook in ons vaderlaud hebbeu wij dezer dageu gezien hoe bet volk deukt over hen, die het als leiders begroette, van 't oogen- blik, dat zij iets te zeggen hebben ge kregen. Men weet dat de heer Heldt. als voor zitter van bet werklieden-verbond in hooge eere was bij de lieden, die zich bij dien boud aansloten. Niet enkel bij hen, ook de sociaal-democraten droegen hem (zooals het scheen) groote sympathie toe. Hij streed met hen voor het algemeen stemrecht. De democraten en de sociaal-democraten waren broederlijk saam verbonden. Doch wat gebeurt er? De liberalen te Sueek, misschien wel omdat zij ge9u goeden candidaat in eigen kring konden vinden, lieten het oog vallen op Heldt; hij moest gekozen worden als vertegenwoordiger van den vierden stand. Hoog gaven de liberalen op van de be langeloosheid, van welke zij deden blijken. Ondanks alle waarschuwingen, dat het toch niet helpen zou, dat de vierde stand niets uit de hand van den derden stand wilde aannemen, erlangde Heldt te Sueek de meerderheid, hoewel tegenover hem een man stond, wiens liefde voor het volk, wiens belangeloozt toewijding aan de belangen vau den werkman, bekend waren. Heldt had echter, toen hij in de ver gadering der liberalen, in het district Sneek toen liet ik den verraderlijk overvallen jonkman weten, dat het hoofil zijns vaders vallen zou, wanneer hij het waagde slechts een enkel woord te verraden van datgene, waarover hij in het woud voor het beeld der Moeder Gods gezworen had te zullen zwijgen." In stomme smart verzonken zat (le grijsaard voor zich uit te z'eu. Doch plotseling op den afvallige toespringende, riep hij„Mijn zoon geef mij mijn zoon terug, wien ik naam en titel heb ontnomen!" „Uwe Doorluchtigheid, (le zaak wordt ernstig," meldde de binnentredende Adjudant; „naar het schijnt is er een zekere verwarring onder de bezetting ontstaan." „O! indien hel gelukt ware!" Onwillekeurig ontglipte deze uitroep aan de lippen van den Generaal, maar te gelijk heiinnerde dit hem aan iets andershij dacht aan het schrijven) dat de Dertigste aan hem had overhandigd, en een voorgevoel doorkruiste als een bliksem straal zijne ziel. gehouden, het woord voerde, zich zeer ge matigd uitgelaten. Hij had speciaal toege geven, dat het algemeen stemrecht niet maar zoo pur et simple was in te voeren. Die woorden van Heldt vormden de gereede aanleiding van een storm tegen hem te doen opstekeu in den Kiesreehtboud, eene vereenigiug bestaande uit democraten en sociaal-democraten. In eene bijeenkomst van dezen kring werdt Heldt als een af vallige gebrandmerkt, ten slotte werd hij zells van zijn lidmaatschap vervallen ver klaard. Wij zullen het niet onderzoekeu, of Heldt werkelijk ontrouw werd aan hetgeen hij vroeger schreef en sprak. Daar wjj buiten de gelederen der heereu democraten staan, raakt ons die quaestie geeuszins. Heldt zelf beweert, dat hij te Sneek zich niet auders uitliet, dau hij steeds had gezegd of bedoeld. Op dit oogeublik is het ons enkel te doen, om te doeu uitkomen, hoe volkomen on geschikt de vierde stand moet geacht wor den te regeeren. De democraten willen toch nooit in eenig vergelijk treden met de andere stan den. Heldt wordt uitgeworpen, eenvoudig omdat hij, teneiude zijn stelsel te zien triumfeereu bij de uitvoering ervau, iets wil laten afdingen. Naar de opvatting der demo craten en sociaal-demoeraten moet men alles krijgen of niets. Dat gaat echter zoo niet aan in deze werelder zijn menscheu van onderschei den richtingen, en als men regeert of ge zag heeft, moet men rekening houden met de uiteeuloopende weuschen. Zjjne beginselen verzaken rnag men nooitmaar wel mag men, ais het op de toepassing aaukomt, met andereu in overleg treden. Tot het onmogelijke is uiemaud gehouden. Alleen op het gebied van den Godsdienst mag men nimmer eenige concessie doen. De democratische richting wil niet re geerendoch tiranniseer en', zij duldt niet dat iets bestaat of wordt gedaan tegen haar geest. Daarom is het zoo gevaarlijk en daarom is het ook onmogelijk om haar te vertegenwoordigen in eene vergadering, waarin ook niet- democraten zijn gezeten. Heldt ervaart dat en na hem zullen nog velen het ondervinden. De vierde stand bezit zoolang laj zich niet bewust is van den eisch der gemeen schap met de andere standen, elke levens vatbaarheid op regeeringsgebied. Zou niet de staud bij tooverslag be kwaam ziju, om deel te krijgen aan het Staatsbestuur Die op deze vraag toestemmend zou kunnen antwoorden, zou der geschiedenis in het aaugezicht slaan. Zelfs heldenmoed Hij trad op den Zarnitzer toe. „Laat het lot van dezen man zijn loop hebben, Engelbrecht Von Zaruitz!" sprak hij goedig: „Geef u echter niet aan wanhoop over; terwijl ik mij naar buiten begeef om het laatste bolwerk van onzen erfvijand aan te tasten, moet gij uwe gebeden opzenden voor iemand, die met hetzelfde doel zijn leven waagt, voor iemand, die mij dierbaar is als een eigen zoon en indien hij levend het einde van dezen nacht ziet, zal ik hem in de eerste morgenschemering tot u voeren. God geve dat het zij binnen Belgrado's christen muren. Vaarwel, de plicht roept mij Hij zette der. helm op, die op een tafeltje lag, wierp een donkeren mantel om en ijlde uit de teut, door het buitenstaande militair gevolg met gejuich begroet; achter hem voerden de wachten den afvallige weg. Wilczy's wensch werd vervuldberouwvol stierf hij in het christelijk geloofeen P riester des Heereu bad bij zijn lijk om genade voor zijne arme ziel. was uiet in staat de bezwaren te overwin nen aari het vervullen van een mandaat, door den vierden stand toevertrouwd. Heldt beteekent nu in de Kamer niets meer. Hij vertegenwoordigt louterzich zelf. De Sueeksche liberalen hebben (en dat was te verwachten) een ij del werk gedaan. De gansche comedie loopt op niets uit. De vierde stand wordt niet gebaat door de quasi-opofferiog door bet Sueeksche libe ralisme gebracht. De vierde staud moet nog wachten leeren. En de werklieden kun nen dat te eer, nu het naar waarheid macr O worden geconstateerd, dat de derde staud uitnemend voor hunne belangen zorgt. Al wat ten nadeele der werkgevers door on tevreden werknemers wordt verteld, is groo- teudeels gelogen. Ordentelijke werklieden vinden billijke belooning en waardeering. Er bestaat dus volstrekt geen haast met de praktische meerderjarig-verklaring van den vierden stand. Men vevleene hem het algemeen stemrecht niet. Dat recht kan hem dau eerst, zonder vrees voor nadeelige ge volgen, kunnen verleend worden, als de algemeene stemming onder de werklieden zoo zal zijn, dat van hen, van hun woe- leu en drijven, geen gevaar uieer zal zijn te duchten voor Troon en Altaar. liet gerechtelijk onderzoek der zaak van de ontrouwe betaalmeesters iu Pruisen loopt ten eiude. Men betreurt het zeer, dat het militaire Strafwetboek voorschrijft, dat alles wat militaire strafvervolgingen betreft, O O moet wordeu geheim gehouden, daar vooral iu deze zaak openbaarheid gewenscht zou wezen. Toch verneemt men, dat de Regee- riug, na afloop van het gerechtelijk on derzoek, eenige mededeeliug omtrent het- geeu bij de instructie aan het licht kwam, zal publiceereu. De zaakt maakt onder het publiek groote seusatie. Volgens de Hamburger Nachrichlen heerscbt er, ten gevolge van gebrek aan Duitsche oorlogsschepen, in Duitscb Nieuw- Guinea en op de naburige eilanden vol slagen anarchie. Amerikaansche avontu riers plegeu met de stoomboot Golden Gate rooverijen en hebben de Duitsche handels- factorijen overvallen. Vau verscheidene zijden wordt het be richt bevestigd, dat tusscheu Oostenrijk en Rusland over de oplossing vau de crisis ouder de Balkaustateu eene opheldering is verkregen, waardoor het vreedzaam verloop verzekerd is. Prins Alexander zal waar schijnlijk tot Gouverneur van Oost-Rumelië benoemd worden en naar den Keizer van Rusland reizen, om zich met dezen te ver zoenen. Ridder Eng lbrecht Von Zarnitz bleef alleen in de tent des veldheers achter eene wijl stond hij als bedwelmd door hetgeen hij zoo even ver nomen had; toen verraaude hij zich. „Hij strijdt, hij gaat in den dood," sprak hij tot zich zeiven, „en ik zou hier werkeloos, in bange verwach ting verwijlen? Op Engelbrecht Von Zarnitz, toon nog eenmaal dat uwe oude ledematen nog niet te stram zijnWellicht is het u gegund aan zijne zijde te vallen. Wellicht kunt gij hem op deze armen dragen, wanneer een kogel hem op den grond uitgestrekt of een sabelhouw zijn hoofd heeft gekloofd. De woorden van Prins Eugenius hadden eene diepere beteekenis mijn zoon, mijn Rudolf is nabij.naar buiten, om hem te zoeken, om hem met mij te verzoenen I Dan moge het afgeleefde lichaam ten grave dalen, het heeft de rust verdiend (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1885 | | pagina 1