Blt\tUi\Ll i\ 1). GEMENGDE BERICHTEN. Het gerucht loopt, dat Koning van Beiereu met eeue aristocratische dame, eene weduwe, iu het huwelijk zou treden, die een vermogen van 70 millioen bezit. De Standard meldt uit Philippopel, dat de buitenlandsche consuls de protesten beantwoord hebben der 400 provinciale gedelegeerden, tegen het teuietdoen der Bulgaarsche unie. De Fransche en Etigel- sche consuls verklaarden, dat zij de weu- schen des volks gaarne zouden overbren gen, terwijl de Eogelsche er bijvoegde, dat Engeland alle pogingen aanwendt om de Bulgaarsche unie in stand te houden. De consuls van Italië en Oostenrijk, de laatste tevens den Duitscheu consul verte genwoordigende, zeiden dat hunne regeer- ingeu zich niet absoluut tegen eene uuie verzetten, maar de erkenning daarvan vooralsnog onmogelijk achten, terwijl de Oosteurijksche consul er bijvoegde, dat het verbond der drie keizerrijken de erkenning' thans ondoenlijk maakt. De Russische consul zeide, dat Europa zich tegen de Bulgaarsche unie verzet; daarom moeten de Bulgareu aan de conferentie gehoor zamen, ten einde het biuueurukkeu van Turksche troepen te voorkomen. Spanje heeft, bij gelegeuheid van het sluiteu van 't compromis nopens de Caroliueueilanden, teveus bewilligd in het verlengen van het handelstraotaat van 13 Juli 1883, dat reeds eiude Juni 1886 zou afloopeu, tot 1892. (Jit Caïro wordt aan de Daily News gemeld, dat uit het Zuiden alarmeerende berichten komen omtrent het snelle voort rukken van den vijand. Dépêches uit Mandalay melden, dat de Boeddistische opperpriester zijne onder- hoorigeu heeft aangespoord tot onderwer ping aan het Britsche gezag. De Eugel- schen orgauiseereu vliegende kolonnes, om de benden Dacoits uiteen te jagen. De Tweede Kamer heeft met 34 tegen 32 stemmen een amendement-Vermeiden aangenomen om ƒ1500 te schrappen voor een nieuwen con servator hij de geoiogie en mineralogie te Leiden. Aaugenomeu met 54 tegen 11 stemmen een amendement-De Beaufort, om 500 te schrappen voor vei hooging van het traktement van den directeur van het Etnografisch Museum te Lei den. Eeu ameudement-Bahlmann, om ƒ12,840 te schrappen voor den bouw van een nieuwe plan tenkas te Groningen, is aangenomen met 39 tegen 26 stemmen. Bij de afd. Middelbaar Onderwijs verklaarde de Minister aan den heer De Meijier, na de •ougste beslissing der Kamer de subsidiën aan ^Middelbare Meisjesscholen niet meer te kunnen voorstellen. De heer De Meijier zou nu eeu amendement voorsteden, ten einde den toekom- stigeu Minister vrij te laten. De heer Heldt drong, naar aanleiding van een ingekomen adres van den Bakkeraüoud, aan op kosteloos ouderwijs iu de scheikunde voor bakkersleerliugeu aan Hoogere Burgerscholen. De Minister verklaarde het geven van kosieloos ou derwijs in het algemeen^ aan .Rijksscholen bij herziening van de wet te zullen overwegen. De heeren Mackay en Vermeulen betoogden, dat het ouderwijs aan de H. B. scholen niet voorzien kan iu de behoeften der hakkers. Wij lezen in de N. R. Ct u De Britsche Royal Society for the Preven tion of Cruelty to Animals gaat tot Paus Leo XIII eeu adres richten, met dringend verzoek dat het bem moge behagen eene Encycliek uit te vaardigen aau de Prelaten en Geestelijken der Katholieke Kerk, opdat deze de onder hunne zorg staande geloovigen mogen aansporen tot barmhar tigheid ook jegens tie dieren. «Het bestuur van de Rotterdamsche afdeeling der Nederlandsche vereeniging heeft dit adres mede onderteekend. Afdrukken ter onderteekeuing kunnen worden aangevraagd bij den secretaris der Society ie Londen, den heer John Colam- De verzamelde baudteekeiiingeu zuilen worden toegezonden aan een Kardinaal, die ze, ver gezeld van eene deputatie, persoonlijk aan den Paus overhandigen zal." Afgezien van de waarde der zaak zelve, blijkt uit dit feit opnieuw welken grooten invloed men van onkatholieke zijde iu onze dagen aan den Paus toekent. En toen men Rome met geweld ingenomen had, dacht men ook het Pausschap vernietigd te hebben! Hoe spoedig is de waanzinnigheid dier mee ning niet aan den dag gekomen', zegt de Maas bode zeer terecht. De commissaris des Kouings in de prov. Gelderland bevoelt de gemeentebesturen aldaar in een circulaire aan om het voorbeeld van de gemeente Voorst te volgen, alwaar tot wering van schoolverzuim: hij getrouw schoolbezoek ge durende 6 jaren aan de leerlingen een diploma wordt uitgereikt Deze weinig kostbare wijze van belooning schijnt aldaar zeer goede uitkomsten te geven. De oud-hoogieeraar Dr. J. J. de Hollander j te Breda, heeft zich thans met een uitvoerig I adres tot de Tweede Kamer gewend, waarin hij mededeeling doet van hetgeen hij naar aanlei ding van het in de Memorie van Antwoord van den Minister van Oorlog aan dien Minister Ier toelichting heeft geschreven. Zijne slotsom is, dat hij, met uitzondering van den hem gestelden elfdaagschen termijn tot het nemen van ontslag, volkomen vrede heefi met zijn eervol ontslag mits men dit niet beschonwe als een //voldoen aan een vroeger aanvaard beding." Te Londen moeten v a :i 10 e c e m- b r aile losloopende honden gemuilband zijn, en wel met een door de politie voorgeschreven muil korf van ijzerdraad, welke bijlen onmogelijk maakt, maar toch den hond in staat stelt te drinken en voldoende adem te halen. Deze maatregel wordt genomen om de hondsdolheid, waarvan in den laatsten tijd zoo vele gevallen voorkwamen, tegen te gaan. Honden zonder muilkorf worden opge pakt en, wanneer zij na verloop van drie dagen niet worden opgeëtscht door den eigenaar, die alsdan eene boete en de kosten van onderhoud moet betalen, afgemaakt. In Hydepark te Londen werd gis- teren eeue tentoonstelling van Bernardijuer houden geopend, ingezonden werden 300 honden, in 25 klassen verdeeld. De twee hoofdprijzen behaalden Plinlimmon en Lady Eva, twee voortreffelijke exemplaren toebehooreude aan den heer Chapman. De w i e 1 r ij d e r Stevens, die op een z/lweewioder" een reis rondom de wereld onder nomen heeft, is onlangs te Teheran aangekomen. In de drie laatste dagen voor zijn aankomst al daar, legde hij ruim 100 kilometer per dag af. (Men herinnert zich, dat onlangs door den Heer Kiderlen binnen de 24 uren ongeveer 200 kilo meter werd afgelegd.) De wegen, welke door hel kameelen-verkeer hard en glad geworden zijn, moeten daar zeer geschikt wezen voor het rijden met twee- en drie-wielers. De heer Bakker, te Weststelling- werf, heeft weiland gemest met zg. stijfsel, een specie die in de /,Klijn" (een der veenlagen) voorkomt en gewoonlijk zeer schadelijk werkt op de qualiteit der turf' Deze //stijfsel" is grauw van kleur en gelijkt veel op leem, doch aan de lucht blootgesield neemt zij eeue fraai blauwe kleur aau. De bemesting heefi zeer goede uit komsten opgeleverd. Uit mede deelingen van de heeren RJira en Erlenmtijer, de bekende dirtcteur van de inrichtingen voor zenuwlijders te Blankenburg en te Bendorf, blijkt dat meer en meer geval len voorkomen van ziekten, die haar ontstaan hebben te danken aan het misbruik, niet ran je never, brandewijn, wijn, opium, morphine, maar van chloroform! Er zijr. er toch, die de dampen van dat verdoovingsmiddel bezigen om zich op te wekken (dus tot het eerste stadium van de werking zich bepalen) of tot bewusteloosheid toe met de inademing voort te gaan. Er zijn reeds gevallen bekend geworden, waarin wat niet te verwonderen is het misbruik den dood ten gevolge had. De jaarlijkscke tentoonstelling van gemest vee uitgaande van de ,/Smithfi-ld Cattle Club" werd Maandag in Agricultural Hall (Islington) geopend. De catalogus omschrijft 293 runderen, 190 perken met schapen en 90 per keu met varkens. Behalve verscheiden kostbare bekers en andere voorwerpen van waarde, waren ook nog prijzen in geld ten bedrage van 2500 uitgeloofd. Onder de met prijzen bekroonde ex posanten bevinden zich de Koningin, de Prins van Wallis en de voornaamste leden der Ei:gel- sche aristocratie. Den kapitalen prijs van 100 guinjes behaalde de eigenaar van een meer dan 15 centenaars wegenden vetten os. Het Gerechtshof te Arnhem heelt de zaak-Bulhley poging tot ontvoering van kindereu verwezen naar de rechtbank te Arnhem, en tevens de invrijheidsstelling van mevr. Bulkley gelast, die uit Zutfen naar Arnhem is vertrok- Ite i. Kloppers blijft nog in hechtenis te Zut fen. D e Monittur off. du commerce bericht, dat de Rsgeering in Spanje de beambten der douane heeft aangeschreven, geen wijn tot uit voer toe te laten, tenzij gebleken is uit deugde lijke attesten of scheikuudig onderzoek, dat hij niet vervalscht is met voor de gezondheid sch a- delijke stoffen. In het andere geval moet hij worden aangehouden, en tegen de uitvoerders proces-verbaal worden opgemaakt. De mechanische schrijn werker 8- fabriek van Eckmaun, te Stockholm, heeft voor de Duitscke kolonie in Nieuw-Guiuea tien houten huizen geleverd, waarvan er een in tegenwoor digheid van den üuitschen gezant Von Pfuel en van verscheidene andere genoodigden, in 1 uur en 3 minuten door 16 werklieden in elkaar gezet en binnen het half uur weer afgebroken werd. Eik huis is 57 voet lang, 32 voet breed en 10 voet hoog eu bevat 10 vertrekken, die op eeue veranda uitkomen, welke om het geheele huis heenloopt. In Noor d-A merika heeft zich sedert eenige jaren eene eigenaardige industrie ontwikkeld, ul. het inzamelen en verkoopeu van herfstbladeren. Deze bladereu hebben, zooals bekend is, in Amerika buitengewoon schoone kleuren, schitterend donker rood, goudgeel, scharlaken rood, roodgeel, bruingroen, gevlamd en geaderd. De mooiste exemplareu worden uit gezocht, evenals in herbatiëu tnsschen papier geperst, en daarna met eene dunne oplossing ran was overtrokken. Zoo bereid, worden zij gebruikt voor Mackart-houquetten, portretlijsteu eu bekieediug van vensters. Een domine-advocaat! Te Zaandam is, naar de Roepstem meldt, eeu proces-vei haal opgemaakt tegen de juffrouw der Clir. Ger. be waarschool, omdat zij niet voldoen Kon na i eene vordering van den geneeskundigen inspecteur, om de vaccinatiebewijzen van zichzelve, hare helpsters en de kioderen over te leggen. Deze zaak diende jl. Ziterdag voor het kantongerecht te Zaandam. Nadat de inspecteur als getuige gehoord was, en het O. M. schuldigverklaring en ƒ10 boet subsidiair één dag gevangenisstraf geëischt had, hield ds. Van der Hoogt eene pleitrede, waarin, ook op grond van de geschie denis der quaestie, de eisch van het Openbaar Ministerie bestreden werd. Te Smilde heeft eeu knaapje van 12 jaar de stoutmoedige daad verricht van in de Hoofdvaart te springen, om een zes-jarig kind dat in dit kanaal was gevallen, te redden. De moedige daad werd met gunstigen uitslag be kroond. Dezen zomer is door ongeveer 6000 mannen en vrouwen uit Noorwegen en Zweden aan Koning Oikar een adres gericht, met verzoek dat de Rgeeriug afdoende maat regelen nemen zou tegen onzedelijke literatuur. De Koning uam dit verzoek zen' welwillend aau. Nu eene herziening der perswet aanstaan de is, hebben 28 aanzienlijke mannen zich vereenigd om opnieuw eene uiting der algemeene meaning in dien zin uit te lokken. De Burgemeester van Den Hel- der heeft de vergunning voor het lastige zg. //iiieuwjaarweuscheu" ingetrokken. Een voorbeeld van moederliefde eener muis wordt door Duitsche bladen mede gedeeld. Te Barmen vond men onlangs, in het huis van eeu winkelier, eeu muizennest, met vier jongen, in een kartounen doos. Zoodrn men de doos uit de kast nam, kwam ook de oude muis te voorschijn, ging op haar jongen zitten, en bleef daar onbeschroomd, totdat de kal, welke men er bij riep, haar en haar klein tjes opat. Het getal ton risten, dat in den afgeloopen zomer Noorwegen bezocht heeft, wordt volgens een matige berekening op 8000 geschat. In Engeland is aangkomen een Afrikaansch Prinsje, Sakala, de 12-jarige zoon van den Koning van Vivi en troonopvolger iu het Kiouzo-laud, dat tegenwoordig door zijn oom wordt geregeerd. De Prins werd naar E' gelar.d gebracht door den heer Van de Velde, van den Congo-Vrijstaat. Sakala schijnt een intelligent ventje te zijn. Zijn voortanden zijn op een bi- zondere manier afgeslepen, wat 'a lands gebruik voorschrijft als herkenningsteeken van een ver- moedelijken troonopvolger. Keizerin Eugenie heeft aan het meer van Como eeue. villa gehuurd, waarin zij dezen winter eenigen tijd hoopt door te brengen. Een voddenraper in VVehringhau- sen heeft een ezel, die jaren lang vol ernst en waardigheid zijns meesters wagen trok. In den laatsteu tijd scheen grauwtje niet recht zeker van den weg meer te zijr. en na grondig onder zoek bleek, dat het beest bijziende geworden was. Spoedig werd eeu bril geslepeu en langoor op gezet. Fier en deftig stapt hij nu weder als weleer langs den weg. Te R e n k u m werden V r ij d a g aan den heer M., Gedempte Binnenrotte te Rotter dam, per postpakket twee konijnen afgezonden. Eenige couranten, waarin de konijnen stevig waren ingepakt, zijn behoorlijk aau het adres bezorgd, maar de inhoud was verdwenen. De kastelein uit de O. O. O. te Goes schijnt er in geslaagd te zijn, ten behoeve zijner staitgenooteu eeue prijsverlaging van (1e Directie der gasfabriek aldaai af te dwingen. Den gasprijs (14 ets.) acht men ul. veel te hooar en de kas telein, die 7000 kub. el 's jaars verstookt en dus een der grootste verbruikers is, heeft rui gedreigd met terugkeer naar de petroleum als de gasfabriek niet schappelijker wordt. Deze wordt nu schappelijker. Te Leeuwarden is A. P. de J., te Joure, door het Gerechtshof veroordeeld tot 2 maanden celstraf voor het ontvreemden van een flesch madera, op een Jouvvster kermis-avoml, uit de gelagkamer van een logement. Het Gerechtshof van het Zwit- sersche kanton Graubunderland heeft besloten, dal de advocaten voortaan niet langer dan 1 Va uur zullen mogen pleiten. Een zeer geschikt middel tegen hoofdroos, is, volgens Prof. Pekelharing, salicyl- zuur. Wanneer eiken ochtend het hoofd goed wordt ingewreven met eene oplossing van 1 gram salicylzuur in 100 gram spiritus vini, waaraan 5 a 10 gram glycerine is toegevoegd, verdwijnt de lastige afschilvering in weinige dagen geheel, vooral wanneer de kuur wordt ingeleid door het hoofd door middel van eene wassching met groe ne ztep in spiritus eenmaal goed te reinigen. Wordt het inwrijven met salicylzuur nagelaten, dan recidiveert de kwaal spoedig, om echter ter stond weer te genezen, zoodra men met de des infectie opnieuw begint. In de omstreken van Deventer wordt nog veel ijzererts gedolven, waarmee vele daglooners een goed loon verdienen. Gebrek aan werk is daar niet. Een eigenaardige berenjacht is dagen te Lysefjord, in Noorwegen gehouden, Vijf boeren roeiden daar des Zondagsmorgens met hunne vrouwen en kinderen (te zaraen 13 per sonen) naar de kerk, toell zij plotseling aan land eeu grooten bruinen beer zagen. Zij hadden in den loop van den zomer menig schaap verloren, en zonder twijfel was daar nu de (lief van hun vee. Zonder zich te bedenken, gingen de mannen aan land. Zij lieten de vrouwen en kind ren in de boot eu stapten, ongewapend als zij waren, op den heer los. Het dier ging onder eeu toor nig gebrom op de achterpooten staan en kwam op den voorsten man los. O-ze bleef eerst schijn baar beangst slaau maar slechts voor een oogen- biik, want spoedig nam hij een grooten steen op, gooide (lien naar den brer, en trof li X dier zon, dat. het brullend op den giond viel. Nu snelden alle vijf de mannen er op los en gooiden het woe dende dier met een hagelbui van steenen, totdat de beer eind lijk op de vlucht ging, en in het water zijn vervolgers trachtte te ontkomen. Maar de mannen roeide nu iu de boo', met hunne vrouwen en kinderen, hem na, wierpen hem een strop over den kop en (rokken dien dicht. Nu volgde r eeu vreeselijke worsteling. De woedende beer sloeg telkens met de voorpooteu in de boot, zoodat deze groot gevaar liep van om te kantelen, maar eindelijk gaf hij den tegenstand op. De hoeren roeiden nu zoo snel zij konden voort, en toen zij aan land kwamen, gaf de achter hen aan gesleepte beer bijna geen teekenen van leven meer. werd met eeu paar me/steken geheel afgemaakt. Zijne overwinnaars hadden, behalve de eer, ook nog geldelijk voordeel van hun buit. Voor het vei werd hun, door het bestuur van eeu museum 32 kronen betaald. Het vieesch verkochten zij voor 25 kronen, eu als premie kregen zij van de R geering 40 kronen uitbetaald. W. H. Van der Bilt, de Amerikaan- sche millionnair eu „spoorweg-koning" die zoo als wij in ous vorig nummer reeds vermeld lubben, in zijne woning te New-York, ploiseling is overleden, was, zooals de naam reeds aan duidt, van Hollandsehen oorsprong, en behoorde tot de families der knickerbockers. Hij werd ge rekend, op drie na, de rijkste man ter wereld te zijn. Zijn kapitaal schatte men op 25 mil lioen pond Sterling (300 millioen gulden) en zijn inkomen bedroeg 1 250.000 per jaar, 3.460 per dag en 140 (ƒ1680) per uur. De Maire van eene gemeente in het Landesdepartement is tot 200 fr. boete ver oordeeld, omdat hij op 4 October twee vrouwen aan de verkiezing had laten deelnemen. De Fransche afgevaardigde Ro- que de Fillol heeft een wetsvoorstel ingediend, tot het strafbaar verklaren van beleedigingeu op briefkaarten. Men dacht eerst over algeheele af schaffing van de brn fkaarlen. Maar het gemak er van voor het publiek is te groot, en boven dien brengt (le verkoop van briefkaarten deu Slaat jaarlijks ruim 5 millioen franks op. Het vertrek van Dr. Mezger naar Rome zal op 16 dezer plaats vinden. De behan delingen in het Amstel-hotel worden alsdan tot 6 Januari a. e. geschorst. Een arbeider te Wanneperveen beeft een otter tot huisdier afgericht. Het dier is mak en aan zijn meester gehecht als een houd, laat zich door he n streelen en volgt hem overal. Zijn lievelingslied rijf, de vischvangst, oefent hij ongestoord uit en keert daarna naar zijn hok terug. Alleen tegenover vreemdelingen toont hij zich schuw. Als een bewijs van,/slechte t ij deu" ook te Parijs, wordt gemeld dat vo'gens amb telijke opgaven, aldaar verleden jaar in de ban ken van leening niet minder dan 28000 trouwringen werden verpand, en dat slechts eeu klein ge deelte daarvan weder is ingelost. De onafhankelijke Cong o-S t a at treedt voor de eerste maal op in den Almanack de Gotha. Het centraal Gouvernement beslaat uit drie personen: de heer Van E lvdile, voor Buitenlandsche Zaken en Justitie; de lieer Van NeusS, voor Ficanciën, en de lieer Straucli, voor Biuueulandsche Zaken. In Congo fungeert als al gemeen bestuurder sir Francis De Winton; als onder-gouverneur de heer Janssen. Er zijn 78 blanke agenten op verschillende punten verspreid; de Slaat bezit een legermacht van 2000 zwarten, vier stoombooten en vijf stoomsloepeu. Het corps diplomatique bestaat uit één agent: die van de Vereenigde Staten. De oppervlak te van het grond gebied wordt geschal op 2,735,400 vierkante mij len; er zijn ca. 27 millioen inwoners. De jaar- lijkscbe begrooting bestaat uit eene dotatie, be paald door dtn Koning, ten bedrage van 1 milli oen. De plaatselijke ontvangsten worden ook op 1 millioen geschat. De handel is vrij in Congo; de te In fPn rechten mogen niet meer bedragen dan het onderhoud van de onmisbare agenten en gestichteu kost. De uitvoer-artikelen zijn: aman delen, aardnoten, palmolie, koffie, sesamzaad, caoutchouc, verfhout, rijst, copal, was, ivoor eu huid<n. De artikehn van invoer zijn: geweren, kruit, spiritus, weefsels, glaswerk enz. Het Museum voor natuurlijke historie te VVeeueu is dezer dagen verrijkt met eer.e verzameling van 700 doodshoofden, indertijd bijeengebracht door Dr. Weiszbach, eu thans een geschenk van den bankier Salo Cohn, tijdens zijn verblijf te Constantiuopel, als directeur van bet OosteurijkschHongaarscke ziekenhuis aldaar. Die verzameling wordt vooral belangrijk geacht, omdat zij schedels van Oostersche volken bevat, welke niet gemakkelijk voor wetenschappelijke studiën te bekomen zijn, 195 schedels van Tur ken. 131 van Grieken, ei: voorts vau Serviërs, Kroaten, Hongaren, Renteniers, schedels van oude Byzantijnen, enz. De nieuw uitgekomen Almanack de Gotha voor 1886 de 123e welke verschijnt bevat de gewone opgaven en staten, met eenige noodig geachte wijzigingen eu aanvullingen, en

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1885 | | pagina 2