m. 962. Donderdag 17 December 1885. 10de Jaargang. De Katholieke Kerk en de een wen. BUITENLAND. XT TT iRT- X 'T X Onschuldig verstooten. ABONNEMENTSPBIJS Per 3 maanden voor Haarlem t 0,85 Voor de overige plaatsen in Nederland fr. p. p. 1, Voor het Buitenland 1,50 Afzmderljjke Nummers 0,06 Dit blad verschijnt Eiken WOENSDAG en ZATERDAG. BUREAU: St. Jansstraat Haarlem. 1^;% 1 V'-' ik3~£l AGTTE MA HON AGITATE. PRIJS DEB ADVERTENTIES Van 16 regels30 Cents. Elke regel meer5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant. Advertentiën worden uiterlijk Dinsdag- en Vrijdag avond voor 6 uur ingewacht. Uitgevers: KÜPPEES k I.AUREÏ Niet zonder gewichtige redenen heeft onze h. Vader de studie der geschiedenis iu zijn bekend schrijven aan de Kardina len Pitra, Horgenröther en De Luca zoo warm aaubevoleu en door openstelling der Vaticaausche archieven zoo bij uitstek be vorderd en begunstigd. Paus Leo heeft de rechtmatige overtuiging, dat niets de ken nis van personen en inrichtingen zoo zeer bevordert, dan een terugblik op hun ver leden. Geldt dit reeds voor den enkelen persoon of Staat, des te meer voor de Kerk. De geschiedenis der Kerk biedt zoo veel glansrijke voorbeelden vau deugd zooveel merkwaardige schikkingen Gods en is zoo veelzijdig en zoo volko men ingeweven iu de geschiedenis der inenschheid vau de laatste achttienhonderd jaren, dat een meuscheuleven nauwelijks geuoeg is, haar in alle deelen te begrij pen. Wij wenschen heden slechts op een punt de aandacht te vestigen, en iu ver band met dit punt de achttien eeuwen dei- Katholieke Kerk vluchtig te döorloopeu. Om de weldaden der Verlossing voor alle meuschen toegankelijk te maken, sticht te Gods Zoon Zijne Kerk, welke hij op eeue rots vestigde, op Petrus namelijk, dien H ij tot zichtbaar Opperhoofd der Kerk benoem de. Deze eerste, door den Heiland zelf be noemde Opperherder der Kerk leeft voort iu zijne opvolgers, de Roomsche Pausen, tot op den huidigen dag en zal blijven voortleven tot liet einde der wereld. 't Is waar, met deze uitspraak wordt in ouzeu zeer verlichten(?), ongeloovigeu tijd gelachen en gespot. Wie kan, zoo bazelt men, wie kan zulk eeue uitspraak doen voor de toekomst? Wie kan zeggen, dat eene inrichting ouder de menscheu altijd zal blijven bestaan? Zijn niet de mach tigste rijken in deu loop des tijds vau de aarde verdwenen? Is het aanschijn dei- aarde niet veranderd? Ziju niet reeds vele Godsdiensten onder de menscheu vergaan? Zijn niet taal en zeden, zijn niet de ver schillende levenswijzen der meuschen iu den loop der tijden veranderd? Hoe kan men dan zeggen, dat de uit meuschen bestaande instelling der Katholieke Kerk met haar zichtbaar Opperhoofd »tot het einde der wereldzal blijven voortduren? En toch houden we die uitspra ik vol, gesteund door de woorden van den Heiland: ik blijf bij U, alle dagen tot het einde dei- wereld.Met deze woorden heeft de Ver losser aan zijne Kerk den waarborg harer onverdelgbaarheid gegeven en dat de Hei- F E U ILL ET O N. 31 Geschiedkundige Novelle. Vervolg.) De eenzame ster, welke ia de ure dei- diepste neerslachtigheid boven liet hoofd van deu Dertigste gefonkeld had, als een vertroos ting uit iioogere sferen, had zich reeds weder lang als schuchter verborgen, en de donkere on weerswolken waren daarover heengetrokken ge lijk reusachtige kinderen van den nacht. Onder hare bedekking sloop thans de kleine, moedige schaar, die het oog des veldheers uitverkoren had, voort. Slechts duisterend werd er een woord gewisseld, opdat het geringste gedruisch hare nadering niet mocht verraden. Zij waren ter plaatse gekomen. Over de zwarte diepte lagen reeds twee lange planken, nauwelijks breed genoeg voor één man en schier onafzienbaar breidde zich voor hen in nacht en nevel het moeras uit, dat nog nimmer door een land aau zijue beloften is getrouw geble ven, dat toont ons de geschiedenis der Kerk zoo helder en duidelijk, dat slechts onbe kendheid met de historie of gebrek aan oordeel, of booze wil zulks kan trachten te loochenen. Volgens menschelijk begrip is de Katho lieke Kerk op zeer bekrompen wijze begou- uen; het werk van twaalf arme Gallileesche visschers, een geestelijk rijk Gods onder de menscheu en voor alle menscheu te stichten, moest wel, naar 't menschelijk oordeel, zonder succes blijven. De Aposte len echter stoorden zich niet aan het men schelijk oordeel, zij lieten zich door het schijnbaar min gunstig vooruitzicht, van hun arbeid niet afschrikken, maar vervul den de opdracht van den Heiland, niette genstaande alle hindernissen, die zich aan hen voordeden. Ook na den dood der Apos telen vervolgde de Katholieke Kerk haren weg, onder de menschlieid zegen versprei dende; en zij verminderde niet, zij verdween niet, zij veranderde niet in haar wezen, maar wel iu hare uitbreiding, want steeds greoter werd het aantal barer aanhangers en vereerders en thans, na achttienhonderd jaren, is zij alleen een ondeelbaar rijk, verspreid over de gausche aarde, iu alle deelen der wereld en zij wordt geregeerd door den Opvolger van den Apostel-vorst Petrus, die nog op den huidigen dag aan het graf van zijn voorganger in de eeuwige stad gezeteld is. Wel heeft men in deu loop der tijden der Katholieke Kerk ver kondigd, dat haar laatste uur geslagen had, maar de verkondigers van die uitspraak bleken steeds leugenprofeten te zijn en de woorden de3 Heilauds »tot het einde dor wereld,zijn tot heden nog steeds be waarheid geworden. Millioeuen meuschen zijn gestorven, machtige rijkeu zijn ver- gaau, eeuwen ziju verloopen, maar de Ka tholieke Kerk is niet gestorven, zij staat nog lieden zoo machtig en krachtig als steeds en zoo zal zii tot het einde dei- wereld blijven bestaan. Doorloopen we vluchtig de eeuwen. On telbare vijanden zoowel in eigen boezem als daar buiten, hebben de Kerk aange vallen met alle macht, met alle list, met alle gruwelijkheid, waartoe het menschdom iu staat is; maar alle aanvallen heeft zij weerstaan. In de eerste drie eeuweti woed den de verschrikkelijke vervolgingen tegen de Katholieke Kerk bijna zonder ophouden. Duizenden menscheu stierven onder de vreeselijkste smarten voor de belijdenis van het Katholieke Geloof, maar de eeuwen der vervolging gingen voorbij en de Ka tholieke Kerk stond in de wereld vaster, menschelijkeu voet betreden was, een uitge strekt., huiveringwekkend graf. Ieder hunner bedacht dat dit het zijne kon wordenen in ieders borst klopte het in bang voorgevoel, in het bewustzijn der nabijheid van een ontzettenden dood, wanneer het onderzoek, waarvan Prins Eugenius gesproken had, niet goed was geweest wanneer de smalle plank met haar last wegzonk of de voet afgleed van 't glibberige hout, wan neer de vijand te vroeg onraad bespeurde en de koene heldenschaar met een goed gericht schot wegvaagde. Daar donderde het eerste schot: de aanval begon en zij moesten deu vrijwillig op zich genomen plicht vervullen. Er had eene kor ie beraadslaging plaats; onwillekeurig wilde iedere voet angstvallig de eerste zijn, om zich op het gevaarvolle pad te wagen. Maar fluks besloten trad de Dertigste voor en zonder een woord te verliezen, liep hij over de beide planken van liet eeue eind tot het andere, en daarop naar het uitgangspunt terug- keerende sprak hij machtiger en heerlijker dan ooit, want zij was immers gekleurd met het purper van het martelaarschap vau zoo vele getrouwe belijders van haar Geloof. In de vierde, vijfde en zesde eeuw tra den vijanden uit eigen kring tevoorschijn en verkregen door list en bedrog een groot aanzien, zooals de A'ianen, Nestorianen, Pelagianen en anderen, en de mogelijkheid, dat de Katholieke Kerk door ketterijen zou te gronde gaan, scheen naar men- schelijke berekeuig zeer waarschijnlijk Maar de Kerk overwon al deze ketterijen zij zag ook het eenmaal zoo machtige Romeiusche Rijk oudergaau; zij zag wilde, heidenscke volkstammen invallen in de Christelijke landen, maar zij overleefde al deze ellende, al de revoluties iu Europa en daar buiten De zevende, achtste en negende eeuw naderden. Onheilspellende verwikkelingen ontstonden iu hetOosten door de he rsclizucht der Keizers. E.i nu kwam ook in Arabië de aartsvijand der Katholieke Kerk, Mo- kamed, te voorschijn, die eene eigen ge maakte leer verkon ligde en zijne opvolgers verspreidden door 't geweld der wapenen de leer van deu bedriegerzij onderwier pen uitgestrekte gewesten eu vonden mil lioeuen aanhangers. Maar de Katholieke Kerk kouden zij niet vernietigen, want zij overleefde met hare wonderbare levens kracht, ook dezen moeilijken en gevaar vollen tijd. De tiende, elfde en twaalfde eeuw, de tijd der voortgezette verdrukking eu de tijd der daarop volgende kruistochten, ook deze eeuwen verliepen eu de Kerk ging haren weg in de geschiedenis der mensck- O O beid. Iu de dertiende, veertiende eu vijftiende eeuw hadden verderfelijke oorlogen plaats en er kwamen andere ketters: Albigenzen, Waldenzen eu Hussieten, maar de Katho lieke Kerk zag ook deze tijden verdwijnen en zij bleef, alles trotseerend, bestaan. Iu de zestiende eeuw verhief zich een nieuwe vija id der Katholieke Kerk, Mar ti" Luther. Ziju aanval scheen, naar men schelijk begrip, van zulk een ingrijpenden aard te zullen ziju, dat Luther deu volko men ondergang der Katholieke Kerk pro- pheteerde. 't Is echter gebleken, dat hij een valsch profeet is geweest. De Katholieke Kerk overleefde ook dezen aanslag; wel verloor zj in Europa een groot aantal harer aanhangers, doch dit verlies werd door de bekeeriug van ontelbare heidenen iu andere werelddeelen rijkelijk vergoed. De zeventiende eeuw zag deu dertigja rigen oorlog met al zijue ellende, maai de Katholieke Kerk hield stand. De aclit- ffGij ziet liet, kameraden, liet draagt ons. Hoe het verder gaan zal, b God b kend Voor waarts! Eugenius wacht op ons: laat mij echter de laatste zijn, vertromv mij de taak toe de verlaten plank op te nemen en, ze van hand tot hand overgevende, aan onzen voorman te doen toekomen, ten einde deze ze weer neder- legge." Niemand bracht hi r iets t gen in; want het was de gevaarlijkste post om welken de raad selachtige man verzocht; maar al te licht kon de voet van den zich bukkende van de pla ik afglijd ut. Dj tocht begon. Heviger klonk van Belgra de's wallen de donder van het geschut, maar de richting van den wind verdoofde den glans naar die zijde en de grootste voorzichtigheid werd gevorderd om de koene heldenschaar voor de aandacht der uitgezette Turksche posten te verbergen. Voorwaartp, voorwaarts, het geldt uw leven!" De plank wankelde en trilde onder de voelen maar zij droeg toch den last van de mannen, die als naclit- tiende eeuw zag liet helsebe plau, den Godsdienst geheel eu al af te schaffen, de wereld werd met een vloed van onzalige geschriften overstroomd, waarin het heilige werd bespot eu verguisd en aan het einde dezer eeuw brak de Frausche revolutie uit, met al hare gruwelen en verschrikkingen. Maar de Katholieke Kerk ging niet te gronde; zj zag ook deze eeuw verdwjnen eu overleefde haar, iu glaus en glorie. Thans zij u wj iu de negentiende eeuw, die binnen betrekkelijk weinige jaren zal worden afgesloten. Bj het begin dezer eeuw was de Paus^ iu gevangenschap, maar door Gods beschikking kreeg lij zijue vrjheid terug. Voortdurend bedreigen vjauden van allerlei aard de Katholieke Kerk, maar ook deze eeuw brengt haar niet ten val, zj overleeft haar met de heerlijke frisch- heid der jeugd. Ook de twintigste en wellicht de der tigste eeuw zal komen ea verdwijnen, maar de Katholieke Kerk zal onveranderljk blij ven, want zj alleen heeft van alle op deze aarde bestaaude instellingen de Goddelijke belofte van haar voortbestaan tot het einde der wereld. Dj poorten der hel zul len haar niet overwinnen. De begrafenisplechtigheid van Kouing Alfonso heeft Zaterdag te Madrid plaats gehad. Zj begon om 10 uren iu tegen woordigheid van zooveel genoodigden, dat de meesten uiet iu de kerk kouden komen. De indruk was zeer grootsch. Acht-eu- dertig Prelaten waren bij deu dienst te genwoordig. Eene menigte kransen bedekten het lijk kleed. De plechtigheid is in goede orde af- 1 geloopen. Door den Aarsbisschop van Val- ladolid werden, in eene lijkrede, de deug den des overledenen zeer geprezen. Uit gezaghebbende bron wordt uit Londen gemeldt dat de vrede tusschen Bul garije ea Servië thans is verzekerd, ten gevolge van tie tusschenkomst der Mogend heden. Eene commissie zal onverwijld worden gevormd met de militaire atta chés vau Weenen, ter bepaling van eeue demarcatielijn. De bizon derheden en de voorwaarden vau deu vrede zullen la ter worden bepaald; middelerwjl zal men trachten, bet eens te worden over de ver- eeniging van Ruinelië met Bulgarje. De toestand van vroeger zal, niet worden hersteld, maar men zal onder zekere voor waarden, streven naar de bevrediging van spoken voortslopeu. Meer dan een voet was bijna uitgegleden, maar nog te rechter tijd had hij het evenwicht weten te herstellen en verder ging li t, rechts en links het gapende graf, verder op deu oever aau, tern ijl de aanval op de vesting steeds verwoeder werd. Heeds tweemaal had ils Dertigste zijn gevaar volle taak volbracht, tweemaal had hij zich gebogen om de zware juist verlaten plank op te heffen, teil einde zj aan den voorman te doen toekomen. Ze waren nu in het midden van het moeras gekomenin vage omtrekken vertoonde zich aau hen de torens en wallen der vesting, af en toe door het opflikkeren van een raket of eau springende bom verlicht. Maar hoe zelden dit schijnsel ook in drze richting viel, die vlak tegenover de aangevallen zijde gelegen was het kon toch hun nade ring- aan den vijand verraden. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1885 | | pagina 1