it i i; I. A l>. GEMENGDE BERICHTEN. den wetisch der Rvtmeliërs om Vorst Alex ander toe hun Gouverneur te erlangen. Engelauds strijdkrachten aan den Nijl zulleu gedeeltelijk versterkt worden door de regimenten uit Caïro, daar naar Caïro regimenten van Malta en Gibral tar zullen gezonden worden naar gelang van de behoefte. Naar men verzekert zullen weldra de militairen uaar Dongola oprukken. Aan de grenzen vau het tegenwoordige Egypte, bij Koshay, is de toestand weinig bevre digend. De Daily News meldt uit Constauti- uopel, dat de maarschalksraad geadviseerd heeft tot onmiddellijk gewapend optreden. De Daily Chronicle verneemt dat Sa lisbury het nieuwe Parlement ontbinden zal indien er door een verbond tusscheu liberalen en Parnellieteu aan de Regeeriug eene nederlaag mocht woruen toegebracht. Volgens de Hamb. Korresp. bestoud ouder de Duitsche Vorsten het plan om den Keizer bij zijn 25jarig jubilé als Koning van Pruisen op feestelijke wijze geluk te weuscheu. Dit plan moest echter worden opgegeven, nadat deKeizer geweigerd had aan eenige offioiëele feestviering van de zijde der bevolking deel te nemen. Bij de behandeling der begrootiug in den rijksdag verklaarde Bötticher, dat als tusschenhaven voor de gesubsidieerde Duitsche post-stoombooten, bi] wijze van proef, Antwerpen voor één jaar gekozen is, en onder voorbehoud later, wanneer het wenschelijk schijut, eene andere haven te kunnen kiezen. Men telegrapheert uit Warschau aan Dziennik Poznanski, dat men in de ge noemde stad nihilistische woelingen heeft ontdekt en talijke huiszoekingen gedaan en personen gevangen genomeu zijn. De onttroonde Birmasche majesteit Theebow zal als peusionuaire der En- gelsche Regeeriug ziju verder leven moe ten slijten te Arcot, een klein stadje in het Presidentschap Madras. Uit Melbourne wordt gemeld, dat aan boord van de te Townsville aange komen stoomboot Dorundavan de Queeus- land-lijn, een epidemie is uitgebroken, die men voor cholera houdt. Tot heden zijn 20 personen door de ziekte aangetast en 5 overleden. No. 229 van het Stbl. bevat een kon. besluit van ilen 7den DcCenaoer, houdende nadere vast stelling van den vorm van het plakzegel voor quiiantiëu en handelspapier. Voor hst zegelen van quitantiën en van handelspapier wordt met lo. Januari 1886 een nieuw model van plakzegel ingevoerd. Dit zegel is van reckthoekigen vorm en heeft eene lengte van 29 millimeter bij eene breedte van 22 millimeter. De kleur is paarsch voor het zegel van vijf cent en lood voor de zeg ls van hoogere bedra gen. Het draagt aan het. hoofd 's rijks wapen, vastgehouden door twee gekroonde leeuwen boven een lint met de spreuk „Je Maintiendrai" alles op een gebloemden achtergrond. E:n onge kleurd rechthoekig vak onder het lint behelst de aanwijzing van den prijs, die aan den toet van het zegel nog eens vermeld staat. Daartus- schen komen, op acht regels, veertien malen voor de woorden: Nederlandseh plakzegel''. De plakzegels volgens het bestaand model kunnen, voor zoover de voorhanden voorraad strekt, worden uitgegeven en gebruikt. Men schrijft uit 's-Gravenhage: Het heeft de aandacht getrokken, dat in de laatste maan den benoemingen tot burgemeester, professor, leeraar eu andere ambten, die tot het Departe ment van biunenlandsche zaken behooren, in de dagbladen vermeld stouden, voordat zij in de Staatscourant verschenen. De reden hiervan is, naar wij thans vernemen, dat sommigen der benoemden weigerden de kosten van hunne aan stelling te betalen; zij vermeenden, dat het vol doende was, dat hunne benoemiug door de Staatscourant was bekend gemaakt en wilden hunne aanstelling niet in ontvangst nemen, om dat deze zooveel geld kost. Voor iedere aanstel ling moet behalve zegel eu registratie nog betaald worden één percent van het traktement voor leges, zoodat de aanstelling bijna drie percent van het traktement kost. De leges worden niet in de schatkist gestort, maar komen ten voor- deele van de ambtenaren aan de miuisteriën; deze ambtenaren hadden alzoo uadeel van het niet aannemen der aanstelling. Ten einde nu de nieuwbenoemde ambtenaren te noodza ken, hunne aanstelling te belalen waardoor de ambtenaren aan de miuisteriëu hunne leges behouden, heeft men aan het Departement van biunenlandsche zaken er op bedacht, om, zoodra iemand oenoeml is, aan dezen per briefkaart kennis te geven van zijne benoeming met opga ve der kosten van zijne aanstelling. Eerst als de aanstelling betaald ia, wordt de benoeming in de Staatscourant geplaatst. Deze handelingen van het Ministerie van biu nenlandsche zaken heeft reeds herhaaldelijk ten gevolge gehad, dat iemand, die benoemd was tot burgemeester, niet in dienst kon treden op den dag in het koninklijk besluit vermeld. Er bestaan intus'chen geen wettelijke bepalin gen om iemand ts noodzaken zijne aanstelling te betalen. Vandaar bet gebruik van een zuch ten dwang aan het Miniale ie van binnenlandsche zaken, met het erkende doel om de nieuwbe noemde ambtenaren in den vorm van leges- gelden te laten betalen aan de ambtenaren van de ministeries. Tot dusver heeft alleeu het Ministerie van binnenlandsche zaken bovengenoemden maatregel genomen, en is geen der andere miuisteriëu daartoe overgegaan. Naar wij vernemen, moet de heer Straet- mans, afgevaardigde ter Tweede Kamer voor bet kiesdistrict Maastricht, voor: emens zijn, om redenen van gezondheid zijn mandaat neder te leggen. Naar het Vad. uit goede bron voor eenigen tijd vernam, lag bij de Rekenkamer meer dan één belangrijk goedgekeurd mandaat van ettelijke duizenden gulden, dat niet mocht worden afgegeven, omdat daarvoor hij den betrok ken betaalmeester geen geld in kas was; deze mandaten betroffen betalingen voor werken, die de Staat reeds lang in gebruik heeft. De aan nemers moeten thans langer dan billijk is, rente betalen van de door hen opgenomen gelden, omdat er geen behoorlijke orde op de betaling is gesteld. Blijkens eene aan de Tweede Kamer over gelegde gedetailleerde opgave der herstellingen in de jaren 1881 t/m. 1884 aan Zr. Ms, ramto- renscbip Koning der Nederlanden verricht, be droegen de gezamenlijke kosten daarvan de bagatel van 381,585. üe Tweede Kamer heeft Dins lag jl. het algemeen debat over Hoofdstuk Marine voort gezet. De heer Seret verdedigde den Minister in al diens voorstellen, welke dringend uoodig zijn om het vtrval der Marine te voorkomen- Torpedobooten zijn bekende zaken, en met de aanschaffing behoeft ni-t te worden gewacht. De heer B'ussé hal overwegende bezwaren tegen het eindcijfer. Langzame, behoedzame ver betering van de Marine binnen onze financieële krachten is mogelijk. Zonder inkrimping vau de uitgaven stemt hij tegen het Hoofdstuk. De heer Sluiter wenscht ook uitstel van nieuwe uitgaven totdat de Minister een algein -en plan zal hebben ingediend. De heer Vau der Slsijden bestrijdt ook de uitgaven voor een nieuw oorlogsmateriaal. Gisteren heeft de Tweede Kamer met 60 tegen 2 stemmen verlof verleend aan deo beer Bahlman om zijne interpellatie over de exploi tatie van de lijn AmersfoortNijmegen te houden bij de Spoorweg-begrooting. Bij het voortgezet debat over de Mariuc-be- grooting repliceerden de heeren Viruly, Reuther en Kielatra. De heer Hrldl drong aan op Rijksbijdrage voor pensioenen aan werklieden aan de Rijkswerven en ondersteuning voor oude werklieden aan de werven. De Minister van Marine herhaalde, dat bij in bet belang van de maritieme defensie niet tot uitstel van de voorgestelde uitgaven kon beslui ten. Pensioueering van oude werklieden aan de Rijkswtrven zou in de gegeven financieële om standigheden bezwaarlijk kunnen worden toege staan. Het algemeen debat is gesloten. Baarn, 15 Dec. Voor ruim f 100,000 is er geteekend voor de koudwater-geneesiurickling alhier. Groningen, 15 Dec. Thans is tot het bou wen vau eet:e tweede 11. K. kerk besloten. Met het leggen van de grondslagen wordt reeds een begin gemaakt. D e Frank/. Ztg.. bericht dat het talrijke personeel der kantoren eu werkplaatsen van een der grootste Duitsche etablissementen in Frankenthal eene ukaze" van den patroon ontving, waarbij alleu gelast werden voortaan op straat hem, zijne bekenden eu de leden van bet gerechtshof te groeten. Zij moesten zich schriftelijk tot die beleefdheid verbinden. Hoe zal dit nu nagekomen worden, viaagt de Frank/. Ztg. Moeten nu de bedienden aan iedereu heer, dien zij ontmoeten, vragen of bij ook een be kende is vau hun patroon of zullen de kennis sen van den patroon voortaan eene kokarde met het fabrieksmerk der firma gaan dragen? Te Amsterdam zal nog weeree n s eene nieuwe brouwerij de „Deli-Brouwerij" worden opgericht. De bouw is voor f 209,976 aangenomen. Het lijd schrift «La Nature" heeft uitgerekend, hoeveel kracht er toe noodig is om de wijzers van een horloge in beweging te bren gen en komt tot bet resultaat dat dit 0,000,000,047 paardekracht bedraagt. Eene stoommachine »an één paardekracht zoude dus tweehonderd dertien millioen horloge» in beweging kunnen brengen. Naar het British Medical Journal meldt, zijn er thans reeds 62 personen, die door de gevolgen van dollehondsbeet bedreigd worden, onder Pasteur's behandeling. Een gierigaard is onlang6 aan een groot gevaar outsnapt. Hij had een plotselinge», heel ongewone» aanval van gulheid toen hij een jammerende weduwe ontmoette. Tot zijn geluk echter bemerkte hij, toen bij zijne hand in ziju zak stak, dat hij zijne portemonuaie had vergeten. De socialist Eortuyn wordt ook vervolgd wegens het dragen van eene revolver (dit wapen werd hem te IJmuiden voor eene vergadering ontnomen). Uit Nieuwe Niedorp wordt ons gemeld: Esn ingezetene dezer gemeente kocht onlangs op de markt te Sehageu eenige kilo bo ter, volgens den verkooper alles zuivere grasboter. De marktprijs werd daarvoor dan ook betaald. Tehuis gekomen, begon de kooper twijfel te koes teren, of hij wel zuivere waar had ontvangen voor zijn geld, en weldra bleek bem, dat die twijfel al te gegrond was geweest, want eene doos, met die boter gevuld, werd tot onderzoek naar het proefstation te Wageningeu opgezonden, en spoedig kwam van daar het bericht dat de zoo genaamde zuivere grasboter eukel kunstboter was. De Gemeenteraad van Wonsera- deel (Friesland) heeft besloten, dat ook de Ge meente-secretaris voortaan het recht zal hebben in de Raads-vergaderingen het woord te voeren. De Voorzitter gaf echter den Raad kennis, dat hij dit besluit niet ten uitvoer zai brengen, daar het in sttijd is met de Wet. De balans der Araerikaansche posterijen over het staatsjaar 1884/85 wijst een tekort van 8.384.571 dollar aan. In 1882 1883 was er een batig saldo van 1,033,233 dollar. Het tekort is grootendeels te wijten aan de ver mindering van het port voor biuneulaudsclie brie ven (van 3 tot 2 cents) en de verhooging van het briefgewicht (vau Va tot 1 ons). Het jaar 1883'84, in een deel waarvau de verandering werd ingevoerd, leverde reeds een tekort op van 5,246.951 dollar. Op de openbare meisjesscholen te Brussel, waar, zooals men weet, sedert eenigeu tijd het koken onderwezen wordt, is nu ook het theoretisch en practisch ouderwijs in het was- schen, bieekeu, strijken enz. ingevoerd. De Araerikaansche tentoonstel- ling welke in 1886 te Londen gehouden zal wor- deu en waarvau men groote verwachtingen heeft, zai deu len Mei door Presideut Cleveland par telegraaf worden geopend. Men verhaalt zelfs, dat er maatregelen genomeu worden om deu Presi deut in staat te stellen, door middel van een electrisch toestel, van Washington uit, de stoom machine, welke de beweegkracht aan de werk tuigen verschaft, aan deu gang te breugeu. Minnie Haak, de welbekende pri ma donna, heeft thans het voorbeeld gegeven, om alle geschonken van bloemen te weigeren. Zoodra haar bouquetten toegeworpen worden laa zij ze eenvoudig op den grond liggen, en na het vallen vau bet gordijn worden zij meedoo- genloos weggeveegd. Van vriendelijkheid zal men haar voorzeker niet kuunen beschuldigen. L avert u, een der Amsterdamsche paueelzagers, is in het Binnengasthuis te Am sterdam overleden. Uit Rotterdam se h r ij ft men aan het DagbladToen in de vorige week ieder werk kon krijgen bij het wegruimen van sneeuw, wa ren er veie werkeloozeu, die voor het „sehooi- ersloon", dat vau wege de stad betaald werd, niet wilden weikeu; dit loon is f 1.50 daags.de dag berekend van 's morgeus 7 uren tot donker, terwijl de Gemeente zorgt voor het benoodigde gereedschap. Onder de gesignaleerden in het laatst verschenen Politieblad komt voor: Jonkheer Tuk, koopman in lucifers en houder vau voor lezingen, door het kantongerecht te Tiel wegens d.onkenscliap veroordeeld. Als een voorbeeld van trouwen zelfop ff rend dienstbetoon, deelt bet Hbl. mede, dat iu een gezin te Amsterdam de huisvrouw met Zes kinderun aan de mazelen ligt cn deze zieken uitsluitend worden verpleegd door het dienst meisje, dat met ijver en nauwgezetheid haar moeilijke taak vervult, terwijl de huisvader des daags wegens beroepsbezigheden afwezig moet zijn en de familie, voor besmetting vreezende, het huis niet durft binnenkomen. Voor de betrekking van secret a- ris van Rijnland (jaarwedde ƒ2500) zijn thans 78 sollicitanten; de meesteu van hen ziju meester in de rechten; virder ziju er tal van officieren onder, en ook een bierbrouwer. Uit Ne w-Y ork wordt gemeld, dat uit het Zaterdag voorgelezen testament van Van- derbilt, blijkt dat zijn vermogen ongeveer 180 millioen dollars bedraagt. Overeenkomstig zijne uiterste wilsbeschikking verbindt de familie zich, het vermogen, voor zoover het belegd is in spoor- waarden, bijeen te honden, zoolat niets kan ver kocht worden zonder gezamenlijke goedkeuring, waardoor men de eeuheid der spoorwegnetten van Vanderbilt verzekerd acht. De kinderen erven eik 10 millioen dollars; de weduwe krijgt het restant met uitzondering van enkele legaten. Uit Heerewaarden meldt men: Naar men verneemt, is tegen beide wethouders alhier, proces-verbaal opgemaakt, wegen3 bel jagen op verboden terrein, terwijl buitendien slechts een hunner van eene jacht-akte zou zijn voorzien, zoodat dit als eene dubbele overtreding moet beschouwd worden. A a n de Daily News wordt geschre- ven, dat er niemand zoozeer treurt over den dood van den Koning van Spanje als ziju dashond „leelijk." Het arme dier jankte om den Koning te vergezellen naar het Pardo, toen hij daarheen vertrok, doch het werd den trouwen vriend niet toegestaan. De houd kwam er toch, maar niemand weet hoe. Toet de Koning dood was, werd het rlier onder diens legerstede gsvonden in een toe stand van onbeschrijflijke droefheid. Sniert heeft het steeds voedsel geweigerd, en om nu te ver- hoedeu dat bet sterft, aaa uitputting van krach ten, giet men het met geweld melk en soep in de keel. Meu vervaardigt in Amerika duizenden meelzakken uit het zoogenaamde Ma nilla-papier, hetwelk aan stevigheid niets te wen- scheu overlaat en daarbij het groote voordeel bezit van zeer goedkoop te zijn. Ia eene fabriek te Cmajokarie zijn zeven machin ;s aan 't werk, Wslku dagelijks 140,000 zakken leveren. Volgens de officiëele opgaat is aan hei hoofd-commissariaat van poluie te 's-Hage als gevondou aangegeven een „bouten dameshalsbaud". Het ontbreekt bij ons te lande geenszins aan commissiëu; maar van een com missie tot onderdrukking vau het rooverwezen hebben wij gelukkig nog niet behoeven te ver nemen. Eene zoodanige commissie bestaat te Alexuudrië. Zij heeft in deze maand 3 movers ter dood veroordeeld, 17 tot levenslangen dwang arbeid, 17 tot 15 jareu eenzame opsluiting, 20 tot 10, 2 tot 8, 2 tot 5, 14 tot 3, 1 tot 6 maauden en eerre vrouw lot 6 maanden gevange nisstraf. D r. M e z g e r beeft Z o n d a g-a vond wederom aan honderd beboeftigen eene uitdeeling gedaan iu het Amstel hotel te Amsterdam. Ieder der weduwen of hoofden van gezinnen kreeg eeu wolleu dekeu eu vijf gulden. Ook eene drankwet. Dronkenschap is iu menig opzicht een duur genot, ook in Ma dagascar. De Regeering van Madagascar legt eene boete op van zeven ossen en zeven dollars aan ieder dronkaard in bet gewest van Iinerina en het invoeren van sterken drank wordt gestraft op eene boete van vijf ossen et: vijf dollars welke sommeu betrekkelijk veel grooter kunnen geschat worden wegens de armoede vau het volk. Eén Forst failliet. De rechtbank te Laasphe in Westfaleu heeft Vorst Lodewijk Sayn-Wittgenstein-Hoheustein, „heer van Ho tn- burg, Voliendar, Neumttgon, Lobra en Klelten- berg," zooals de almanak van Gotha bem noemt, in staat van faillissement verklaard. Tot de ontdekkingen, door den Duitschetr reiziger Eiuwald in Zulu-laud gedaan, moet ook die van uitgestrekte eu zeer guustig gelegen goudvelden behooren. Hij zou naar Duitschland terugkeeren, om zich daar het uoo- dige personeel eu de werktuigen voor de ont ginning te verschaffen. In een handelsmagazijn te Bir- mi igham, van de firma Lewis, is Zaterdag een hijnchtoestel met elf personen naar beneden ge vallen. Het aantal bedienden, die in de lift wa ren, was meer dan deze eigenlijk bevatteu kon, eu door die overlading, misschien ook door een of ander gebrek, knapte het ijzertrouw af, eH het toestel viel, ter hoogte van de derde verdie ping, •ngeveer 40 voet. De elf bedienden werden r.aar het gasthuis gebracht. Zij blekeu gekneusd te zijn; maar slechts twee buuner zoo ernstig, dat zij ter verpleging iu het ziekenhuis bleven. Het graf der slachtoffers van den groolen brand van het Ringtheater te Weenen werd op den gedenkdag van de ramp, den 8n Dec., als alle jaren, druk bezocht. Op Allerzie lendag wordt er eeu katafalk opgelicht, welke tot den 8a Dec. blijft staan. Aan den voet van dien katafalk lagen tal van fraaie kransen, waar onder een van den Oosteurijkschen Kroonprins en zijne gemalin, en van bet VVeeuer Gemeente bestuur. In het Zuiden van Oostenrijk heerscht buitengewoon strenge koude. Te Triëst heeft mt ii een sneeuwstorm gehad, en voor bet eerst sedert vele jaren zijn de straten vau Fiume met sneeuw bedekt. De waterstand van deu Rijn is steeds rijzende. Te Keulen en in andere steden zijn laaggelegen wijken overstroomd. Ook de Ntckar en de Moezei zijn zeer gezwollen. Maar als bet koude weder voortduurt, vreest meu geen ernstige overstroomingen, zooals in 1883. Het gebruiken van bloedhonden tot bet opsporen van misdadigers of verslagenen wordt door de Loudeneche politie tegenwoordig veelvuldig toegepas*, eu men heeft besloten, steeds een zeker aantal, van het zuiverste ras, in voor raad te houden. Nog onla> gs werd het kind vau het echtpaar WittLy vermist, en weken lang had men huis en tuin vruchteloos doorzoelit. Maar eindelijk werd, met behulp van twee bloedhonden het lijk van het knaapje onder een houten vloer gevonden. Het kind bleek door zijne ouders ver moord te ziju. De pokziekte maakt te Breda van tijd tot tijd eenige slachtoffers. Meest onder kin deren, doch ook onder volwassenen zijn eenige gevallen voorgekomen. De lijders worden nu ver pleegd iu het algemeen Ziekenhuis in plaats van iu liet R. K. Gasthuis eu op verzoek vau het gemeentebestuur hebben zich eenige eerwaarde Zusters met de verpleging der poklijders belast. Zwanen als gerecht. De Romeinen mest- ten eertijds de zwauen, eu staken hun te dien einde de oogen uit. In de middel eeuwen vindt meu ook zwanen en pauwen als lievelingsgerecht beschreven. In eene rekening van uitgaven van het huis Northumberland, in de 14e eeuw, staat opgeteekend, dat in den loop van één jaar 21 zwanen aan de hertogelijke tafel waren verorberd. De gebroeders Paulsen te Chris», tiania, gaven den 6den dezer des avonds bi|

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1885 | | pagina 2