NIEUWE No. 963. Zondag 20 December 1885. 10de Jaargang. De propaganda van het Rus sische schisma. BUITENLAND. Onschuldig verstooten. lüIlilSCIÏ C01IR4ÏT. ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Haarlemt 0,85 Voor de overige plaatsen iu Nederland fr. p. p. 1, Voor het Buitenland 1,50 Afzonderlijke Nummers0,06 Dit blad verschijnt Eiken WOENSDAG en ZATERDAG. BUREAU: St. Jansstraat Haarlem. AGITE BIA NON AGITATE. PRIJS DER ADVERTENTIÉN Van 16 regels30 Cents. Elke regel meer5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant. Advertentiën worden uiterlijk Dinsdag- en Vrijdag avond voor 6 uur ingewacht. Uitgevers: KÜPPESS LAUREY Onze lezers zijn genoegzaam bekend met de vervolgingen, waaraan onze Russische broeders in het Geloof, Katholieken zoo wel als geünieerde Grieken, sinds eenige maanden zijn blootgesteld. De despotieke kolussus heeft wel is waar siuds de regee ring vau Nicolaas I nimmer opgehouden den Katholieken Godsdienst te vervolgen, zijne bedorven Staats- en popen-orthodoxie door de lansen der Kozakken te versprei den en de gewetens geweld aan te doen, iu den laatsten tijd echter heeft zijn schisma tieke haat tegen Rome zelfs eeue pyramidale afmeting aangenomen. Wij spreken niet van de jongste gewelddadigheden jegens Katholieke Bisschoppen, Priesters en ge- loovigeu tegen de arme Geunieërden en tegen de Protestanten der Oostzee-provin- ciëu, ook niet van het echt Russische plan om slechts orthodoxe personen, dat wil zeggen schismatieken, tot ambteuareu van het laudsbestuur te benoemen, wij willen thans slechts gewagen van de allerjongste wandaden, die door de Russische godsdienst- propaganda zijn gepleegd. De Russische diplomatie dringt er op aan en heeft zelfs op de conferentie der diplomaten te Constautiuopel op barsche wijze geëischt, dat de Resurrectionisten uit Bulgarije zouden verdreven wordeuzij schaamt zich niet den cultuurstrijd van Von Bismarck na te apen. Wie ziju nu die Resurrectionisten? Een nog niet laug be staand genootschap van Priesters, hoofd zakelijk afkomstig uit Polen, dat zich niet het minst met de politiek bezig houdt, doch alleen voor het heil der zielen werk zaam is. De argwaan der regeeringstirau- nen te St. Petersburg meeut nu, dat achter den naam de resurrectione (van Christus' op standing) een politiek doel ligt verscholen, namelijk de opstand in Polen en aange zien men aan de Newa het Poolsche spook niet minder vreest dan aau de Spree, zoo bromt de ijsbeer op ontzettende wijze te gen dit dood onschuldige genootschap. De Resurrectionisten zijn in Bulgarije zeer werkzaam tot uitbreiding van het Katho lieke Geloof. Rusland echter is gewend, dit vorstendom als zijne provincie te beschou wen eu wil dus volstrekt niet toestaan, dat het gewest tot de Katholieke waarheid eu eenheid terugkeert, maar eischt, dat dit land door het schisma zijn steun zoekt bij den Paus-Keizer van het Noorden, dat het zjjn schismatieken haat behoude eu steeds goed Russisch gezind zij. Want voor het autocratische Rusland is de Godsdienst FEUILLETON. 32 Geschiedkundige Novelle. Vervolg.) Het was dus van het hoigite belang zich te haasten en nieuwe moed deed de borst der waaghalzen zwellen; want aan gene zij le was bijna geen post te ontdekken; de weinige w achten, die er uitgezet waren, stonden in een groep bijeen en schenen, mei den rug naar h-1 moeras gekeerd, hunne gansche opmerkzaam heid aan het verloop van den strijd op en achter de muren te vestigen. Eu thans eene piuze was in het rumoer van den aanval, in den tegenweer ingetreden het was alsof men aan beide zijden adem schep te thans werd de grootste voorz:chtigheid, de diepste stilte gevorderd, zoo niet in het laatste oogenblik de koene onderneming zou mislukken. In niemands hart was deze overtui ging levendiger, dan in dat van den Dertigste; slechts een geschikt middel ter bevrediging van ziju heersch- en veroveringszucht. Ze ker heeft de Noordsche lompheid eu onbe schoftheid siuds den 18 September van dit jaar den Bulgareu veel leed veroorzaakt, waardoor zij een afschuw krijgen van het rijk der Czaren eu Rome meer eu meer naderen. Maar des te meer moeten de Re surrectionisten, nu Rusland spreekt, uit Bulgarije wordeu verdreven. Gaan we iets noordelijker, naar Oosteu- rijksch Gallicië, dan ontmoeten we weder om de Russische propaganda bij de daar wo nende Rutheuen. Deze stam maakt 47,7 pet., de Polen 40,9 pet. der bevolking uit; tusscbeu beide nationaliteiten heerschte vroeger de felste haat; iu de laatste jaren is echter de jong-Rutheensche partij tot de Polen genaderd, terwijl de zwakkere oud- Rutheeusche den ouden haat tegen Polen heeft behouden eu met Rusland coquetteert. Juist bij deze verbeten oud-Rutbenen heeft Ruslauds schisma ziju hefboom geplaatst. En dat deze hefboom niet van ijzer, maar van zilver is, weet bijna de gausche we reld. De oud-Ruthenen Rada russka< in te genstelling met de joug-Ruthenen of uRada narodnae) zijn thans aau 't woelen, zonder twijfel daartoe aangezet door bet fanatieke Russische schisma. De leden van de Rada russka hielden den 18 November eeue ver gadering te Lemberg, die wel is waar slechts door 200 personen werd bijgewoond doch waar zoo veel hatelijkheid tegen Polen eu tegen de Oosteurijksche Regeering werd verkondigd, dat het orgaan der Oud-Ru- theneu, *Slowo,« 't welk het verslag dei- gehouden bijeenkomst bevatte, iu beslag werd genomon. Men liet het niet bij de politieke en nationale aangelegenheden blijven, men tastte ook, ofschoon de Rutheneu van Gal licië geuniëerdeGrieken zijn, iu het kerkelijk gebied en daardoor nu werd het doel der Russische propaganda duidelijk. De verga dering werd namelijk met een votum van vertrouwen aan den bekenden Iwan Nau- mowitsch gesloten, dat onmiddellijk naar Kiew, de tegenwoordige verblijfplaats van dezen nieuwen en getrouwen aanhanger der Russische Kerk« werd getelegrapheerd. Dit i i dezelfde Naumowitsch, die vroeger als Pastoor der geünieerde Grieken in Gal licië, zoo ijverig in het belang van het schisma werkzaam was en later, toen de Oosteurijksche Regeeriug hem wegens po litieke agitatiën voor de rechtbank daagde, en Z. H. de Paus hem wegens schisma tieke handelingen ter verantwoording naar Rome riep, van de Kerkelijke eenheid af maai- hoe meer hij het gewe .schte doel naderde, des te helderder straalde zijn oog; „God, laat mij leven,"klonk het in zijn binnenste „on morgen zal Engelbreclit Von Zarnitz zijn zoon waardig vinden Wat was dat geluid, dat zich krakend onder zijne voeten deed horren? Het joeg hem on willekeurig eeae kille huivering door de leden en deed hem zich dichter tegen zijn voorman dringen, die zelf gedrongen en bijna het evenwicht verliezende, hem misnoegd terugduwde. Onder hem boog en brak de plankeen onervaren lnnd had, om het hout te verlengen, er een suk aan toegevoegd, het welk tengevolge van den bovenmatigen last, thans plotseling los liet. Hij tuimelde ter zijde zijn voet verloor het steunpunt, eene weeke kleverige massa om ving hem, en hij verzonk langzaam, duim voor duim. Tevergeefs deed hij eene wanhopige poging om er zich weder uit te werken, maar slechts te vaster hield de taaie brei hein vast. Geen klaagtoon, geen geluid kwam over zijne lippeu. De voorman keek om, de plaats, wa vallig werd, tot liet Keizerlijke Russische schisma overging en thans iu het oude Kiew nog meer roebels ontvangt dan vroeger. De hatelijke oud-Rutheeusche party ver stoutte zich zelfs Keizer Frans Jozef met hare klachten lastig te vallen, doch te vergeefs, want men kende deze lui te Wee- nen maar al te goed. Yan hunne ingediende aanklacht tegen de Jezuïeten werd geen nota genomen. Een ander verschijnsel van de propaganda van het Russische schisma wordt uit War schau gemeld. Men schreef onlangs uit die stad aan de Politische Correspondenz het volgende: »De gebeurtenissen iu de lauden van den Balkau hebben een sinds laug bestaaud verschil van gevoelen iu den schoot van de Slavische weldadigheidsvereeuigiug te St. Petersburg doen uitbarsten en daar door tot eene scheiding gevoerd. De ver tegenwoordigers der radicalere richting, die eene panslavistische propaganda onder alle Slaven door missiën ad hoc ten doel heeft) behielden de bovenhand; de minderheid zal eene nieuwe vereeniging stichten, die zich voorloopig bepalen zal tot de aaukweeking eu bevordering van de Slavische eenheid, voorloopig slechts door literarische propa gandas Ter opheldering onzer lezers voegen we hier bij, dat het middelpunt der schisma tieke propaganda niet juist het meer mo derne St. Petersburg, maar het meer oud- Russische Moskau is, waar Kattow en Ak- solov hun fanatisme drijven. Daar heeft ook het Slavische weldadigheids-comité zijn centraal-bureau, dat in zijne banier de orthodoxie* voert, dat wil zeggen het schisma en zijn haat tegen Rome. Het schismatieke fanatisme van het Russische Rijk zal eeu hernieuwden aan val doen voornamelijk tegen de Katholie ke Kerk, maar ook tegen de Protestanten der Oostzee-r rovinciëu, eu wel eerst in het rijk, later ook daar buiten. Wij kunueu nieuwe vervolgingen der Russische Katho lieken tegemoet zien. De Russische roebel zal dan weder eene groote rol spelen. De nederlaag der Serviërs eu de overwinningen van den Battenberger hebben immers het gevoel van eigenwaarde der Bulgaren op gewekt en het in den steek gelaten volk overtuigd, dat de zaken ook zonder Rusland zeer goed gaan. In Bulgarije au Oost-Rumelië heeft Rusland een groot ver lies aau sympathie geleden, en daardoor veel vau ziju politiek gewicht verloren; dit zal nu weder op den weg van het Apostolaat van het schisma worden goedgemaakt. de Dertigste nog zoo ven gestaan had, was leeg! Hij begreep wat er gebeurd was, maar hij stak niet eins de hand uit om eene poging tot redding te doen want zijn eigen leven zette hij op het spel, wanneer de hand van den verzin kende in doodangst hem zelf van de smalle plank trok om het akelige graf te deelen eu buitendien duidde geen geluid, geen enkele be weging de plek aan, waar bet ongeluk was ge schied. Was hij dadelijk verzonken of .was hij zijn eed indachtig, om zondar geluid den gevaarvollen weg (e betreden en ook zonder geluid, indien het ziju moest, te sterven? Hij gedacht den eed; stom bleven de lippen, terwijl een lichte kreet hem wellicht redding had kunnen aanbrengen. Hij vernam hoe de eerst op hem volgende de plank van hand tot hand aau den voorman deed toekomen, hij hoorde hoe de zachte schreden zich steeds verder van hem verwijderden; in weinige oogeublikken moesten zij den oever bereiken. Nu hoorde hij niets meer. Hij was alleen. Om het eigenlijke doel van elke religie, den dienst van God, de heiliging en het eeuwige heil der meuschen, bemoeit de Russische popenkerk zich even weinig als Pontius Pilatus om de waarheid. Het schis ma is voor baar een politiek middel, niet meer en niet minder. Oudanks alle schismatieke listen zal het Slavische Comité teu Zuiden van den Donau weinig succes oudervinden. Rusland vindt daar, wegens zijne tirannie, geen sym pathie meer. Wie weet of niet bij de Bul garen, wellicht bij de Serviërs, de berin nering oprijst, dat hunne voorouders een maal er dicht bij waren zich bij Rome aan te sluiten! De verdrijving van Russen en Oostenrij kers uit Pruisen zal thans bij den Rijks dag andermaal ter sprake komen. De vrij zinnige partij heeft namelijk een voorstel ingediend, luidende: De Rijksdag verklaart, dat de verdrijving van Russische en Oosteu rijksche ouderdauen, zoo als die op last der Pruisische Regeeriug plaats heeft, naar haren omvang en aard niet door het na tionale belang gerechtvaardigd is, geen inachtneming van humaniteit doet blij ken, en voor de materiëele belangen van de onderdaueu des rijks nadeelig is. De nieuwe Aartsbisschop van Keulen heeft jl. Maandag zijn intocht iu Keulen gedaan. Z. D. H. werd met veel hartelijk heid ontvangen. Hij gaf, in antwoord op eene tot hem gerichte toespraak, te kennen, dat hij het als zijne roeping beschouwde om te leven en te werken voor den Gods dienst, voor de Christelijke charitas en eu voor het heil der gemeeute. Dinsdag jl. had in den Dom de inthro- nisatie van den Aartsbisschop plaats. Die plechtigheid geschiedde met den grootsteu luister, waarna zich Mgr. dr. Krementz iu op tocht naar het Aartsbisschoppelijk paleis begaf. De Berliner BörsenJcurier, welke aanzieu- lijke voorstanders van beschermende rech ter. vertegenwoordigt, valt zeer heftig de keus van Antwerpen als aanleghaven aau. Daardoor zullen zegt het blad de Duitsche booten eigenlijk slechts voor de Belgische en de Engelsche nijverheid gesubsidieëerd wordeu, terwijl de geheele nijverheid van Oostenrijk eu Duitschland (b. v. Silezië) van de voordeelen der subsidie uitgesloten is, te meer omdat de tariefpo litiek van Pruiseu's Minister voor spoor wegen, tot dusver weigerde een uitzonde ringstarief voor goederen, welke uit die den dood prijsgegeven, alleen in bet uitgestrekte moeras en steeds dreigender ontsloot zich onder hem de diepte. Hij hief de oogen ten hemel en sloot met hem het leven af. Hij dacht aan zijn vader en bad voor hem. Nu, wist hij, zou de onverdiende veroordeeling opgeheven worden, waarmede de Zurnitzer den zoen 'oeladeu had. De dood verbrak het zegel zijner tong en voor de morgen grauwde had de vader de waarheid vernomen. Hij wist dat er tranen vloeien zouden bij zijn onmetelijk graf, de tranen des vaders, de tranen van een held Eugenius van Savoie. Eene zonderlinge blijmoedigheid maakte zich van hem meester; wat bekommerde hij er zich over, dat elke seconde eene nieuwe laag onder zijne voeten bezweek? Hij begeerde niet meer te leven, hij verlangde naar rust en vrede. Slechts een aardschen wensch voedde hij nog: te vernemen of de kameraden de overzijde on verlet hadden bereikt. Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1885 | | pagina 1