BINNENLAND. GEMENGDE BERICHTEN. Duifcsclie nijverheiilsgtreken over Hamburg Bremen naar zee verzonden worden. Het blad eischt dringend billijke tarie ven, daar na het proefjaar zonder twijfel Antwerpen voor den geheelen duur van het geheele coutract zal gekozen worden. Immers, tegen Antwerpen spraken nu reeds zulke gewichtige redenen, dat die haven niet eens voor eene proef had mogen ge kozen worden. Maar, ongelukkig geuoeg, hebben de kringen, welke over de keuze beslisten, zich laten leiden door bijzaken, maar niet het belang vau Duitschlands nijverheid en dat der belasting betaleuden overwogen. De akte van bemiddeling tusscheu Duitscklaud eu Spanje is op liet Vatikaan geteekend door de vertegenwoordigers van beide landen en door Kardinaal Jacobiui. De Pall Mall Gazette heeft reden te gelooven, dat de plannen van Gladstone ten opzichte van Ierland de volgende zijn: lo. een parlement te Dublin, dat de vol ledige controle heeft over de zuiver Iersche zaken; 2o. het recht van veto zal door de Kroon worden uitgeoefend, alleen op advies van het Ministerie voor Ierland; Bo. Ier sche afgevaardigdeu zullen blijven zitting hebben in Westminster voor de algemeene Rijkswetgeving; 4o. de Iersche politie zal geheel staan onder Iersche controle; 5o. Parnell zou voldoende waarborgen moeten geven voor loyale bescherming der min derheid en voor de handhaving der wet tige rechten en belangen van de grond eigenaars. De Daily News verneemt uit Semliu dat aldaar de overtuiging heerscht, dat de onderhandelingen over den wapenstilstand slechts dienen om tijd te winnen en om daarna den krijg krachtiger dan ooit te her vatten. Het Japansche hof heeft voor 21 da gen den rouw aangenomen wegens het over lijden van Koning Alfonsus van Spanje. Het is de eerste maal, dat men daar rouwt om een Europeeschen Vorst. Blijkbaar wil de Keizer hierdoor opnieuw tooneu, dat hij en ziju volk zich nauw verbonden gevoelen met de beschaafde volken van Europa. Het Marokkaansche gezantschap, dat te Madrid was gekomen,Jheeft aan de Re- geeriug voorstellen overgebracht tot wis seling van eeuig groudgebied, eu het Spaansche Kabinet heeft die voorstelliug gunstig opgenomen. Volgens telegraphische berichten uitSan Francisco heeft de politie aldaar eene socialistische samenzweering ontdekt, ten doel hebbende den Gouverneur van Califor- nië en andere voorname personen te ver moorden. Er hebben vele arrestatiëu plaats gehad. De Tweede Kamer heeft de begrooting van marine aangenomen met 50 tegen 22 stemmen, nadat o. a. was aangenomen een amendement van den heer Reutker, om het aantal aan te bouwen torpedobooten op de helft te brengen. Bij het algemeen debat over Hoofdstuk Finan ciën, bestreed de Heer De Bruyn Kops de uit breiding van de directe belastingen, drong aan op keering van den zoutsmokkelhandel en ver laging van den suiker-accijns. De heer Clercx wilde een compromis tusscheu de voorstanders van directe en indrecte belastin gen, door heffing van eene rentebelasting en verhooging van de inkomende rechten, te zamen meer opbrengende 12 millioen. De hh. Van den Borch en W. van Dedem wenschten wijziging van de wet op de herziening van ongebouwde eigendommen. De heer De Ranitz drong aan op regeling van het burgerlijk pensioenfonds. De Heer Mees wensckte dat de Minister, zoo dra hij inzag de gegrondheid van de grieven der suikerraffinadeurs, daaraan tegemoet kwam. De heer Van Baar kwam op tegen eene in komstenbelasting, De Heer Van der Loeff verzocht andere re geling van de schnepsmeting. De heer Dr. Schaepman vroeg verlof om, naar aanleiding eer,er in de Staatscourant voorkomende benoeming, aan den Minister van binnenl. zaken eene vraag te mogen richten naar aanleiding der aan den Minister verzochte inlichtingen omtrent het adres van oud-wethouders en oud-raadsleden der gemeente Andel. Het verlof werd verleend en de interpellatie bepaald Zaterdag na de pauze of, zoo er dien dag geen zitting is, Maandag bij den aanvang der zitting. Het Hoofdstuk Financiën is gisteren met alge meene stemmen aangenomen, na eene discussie vooral over de uitvoering van de Wet op de Staatsloterij. Het debat over Hoofdstuk oorlog is aangevangen De Haagsche correspondent, die beweert dat er geene termen bestaan om een benoemd ambtenaar te noodzaken de kosten van zijne aan stelling te doen betalen, heeft zoo schrijft men aan het L. D. over het hoofd gezien dat de daaromtrent vroeger geldende bepalingen bij art- 20 der wet van 11 Juli 1882 StblNo. 92) zijn gewijzigd als volgt: //De besluiten, ordonnantiën of akten, bedoeld bij artikel 11 No. 1 der wet van den 16den Juni 1882 (Stbl. No. 29), worden door den be trokken secretaris of griffier, binnen twintig da gen, op straffe van dubbel reebt, op het afschrift of uittreksel, of zoo dit ontbreekt op de minuut ter registratie aangeboden. Het recht wordt te ruggegeven indien de post, het ambt, de bedie ning of de vermeerdering van bezoldiging niet wordt aangenomen, mits de teruggaaf wordt ge vraagd binnen den termijn van verjaring." Aangezien het recht wordt geheven van de inkom sten van elk bezoldigd ambt bij het rijk, de provin cie, de gemeente of het waterschap, volgi hieruit dat een benoemde wel kan weigeren eene aan stelling te ontvangen en dan vrij blijft vau leges- gelden, maar niettemin het verschuldigde zegel en registratierecht zal moeten betalen. In verband met het bij de Tweede Kamer aan hangig Nederlar.dsch-Duitsch Zwitsersch zalm- tractaat heeft de Regeering nu ook eene wijziging van art. 10 der Jacht-en-visscherij-wet voor gesteld, waardoor de Koning wordt gemachtigd tot regeling vau al wat op de elftvisscherij be trekking heeft. De heer jlir. mr. P. J. Elout van Soeter- woude heeft verklaard, het lidmaatschap vau de Eerste Kamer der Staten-Generaal aan te nemen. Bij de commissie tot herziening vau de belastbare opbrengst der ongebouwde eigendom men in het schattingsdistrict Assen, zijn onge veer 200 bezwaarschriften ingediend tegen de schatting der als typen gekozen ongebouwde eigendommen en tegen de schaal der schatting. De gemeenteraad te Neuiliy heeft voor omstreeks eene maand met eenparige stemmen besloten het schoolbataljon te dier plaatse op te heffen. Meu vond dat het soldaat je spelen den kinderen zoo goed beviel, dat de lust voor het gewoon onderwijs en de schooltucht er onder leden, en dat de soldaatjes de maniereu van volwassen soldaten giugeu aannemen en her bergen bezochten. Het voorbeeld vau den ge meenteraad te Neuiliy is sedert door verschei dene andere gemeenten gevolgd. Eene firma te Wormervee r, die haar kantoor telephonisch wil verbinden aan het telephoonnet te Amsterdam, heeft daartoe van den Minister van Waterstaat etiz. verlof ontvangen, mits tegen belaliug van f 100 's jaars aan 's Rijks kas. De N. R. Gt. deelt den uitslag der veiling van het kabinet der familie Alewiju mede, en vermeldt dat er voor een portret, geschilderd door J. A. Krusemau, ƒ4010 werd betaald. Het was het portret vau Cath. E. W. Suouck Van Loosen. De Amsterdamsche Ct. nu zegt: //Voor dit portret, hoogstens ƒ25 waard, werd zulk eeue hooge som betaald, daar het tot el- ken prijs moest worden opgekocht, omte worden verbrand. Die verbranding moet, naar wij vernemen, geschieden ingevolge testamentaire btpalieg der onlangs gestorven zuster van de afgebeelde, waarbij is voorgeschreven, dat alle portretten der familie Suouck Van Loosen door het vuur moeten vernietigd worden." De tabakshandelaar te Leeds, die onlangs betrapt werd op het binnensmokke len van tabak en sigaren in uitgeholde üoom- stammen, is voor dat bedrijf veroordeeld tot eeue boete van 1986, zijnde Uet drievoud der waar de van het gesmokkelde en van de daarvan verschuldigde rechten. Eene keukenmeid te Brussel had haren meester eenige loten in bewaring gegeven met verzoek de trekkingen na te gaan. De heer, die genoegen schepte in de spaarzaamheid van zijne dienstbode, deed dit met de grootste zorg. Toen er op een der loten een prijs viel, verzweeg hij het echter, daar het meisje op trouwen stoud met een jongmensch, op wiens gedrag nog al iets aan te merken viel. Op den raad haars meester knoopte zij andere betrek kingen aan, en deelde zij nu eenige dagen ge leden haar aanstaand huwelijk met een knap en ijverig werkman mede. Toen kwam de heer met het nieuws voor den dag, dat op een barer loten een prijs vau 50000 frauks was gevallen. Het ij s heeft o o k t e Dubbeldam zijne slachtoffers geëischt. Twee varkens begaven zich, terwijl hun stal werd schoongemaakt, op het ijs. Zij schijnen echter niet goed bekend te zijn geweest met het spreekwoord: (/Die op glad ijs danst, glibbert", ten minste een oogeublikje later waren zij in een bijt gesukkeld, met het ongelukkige gevolg, dat zij ouder het ijs schoten en alle pogingen tot redding vruchteloos waren. Er zijn in de Yereenigde Staten meer dan vijftig iuchthuizeu en 2400 gevange nissen, die te zamen ruim 50,000 misdadigers bevatten. De kosten van aanleg wordeu op 1200 millioen gulden begroot. In de fabriek van rauurtegeltjes der firma S. Tjallingi, te Hnrlingen, is Maan dag een dubbel feest gevierd. Zoowel de oudste firmant, de Heer D. Tjallingi, als de werkman B. Oosthuis, waren op dien. dag 50 jaren achter een aan die inrichting werkzaam geweest. Beiden ontbrak het Diet aan bewijzen van hartelijke be langstelling. Men sc h r ij ft ons uit Ter Apel: Hoe gunstig de keuring van vee en vleesch ook werkt voor den gezondheidstoestand vau de stedelingen^ op het platte lar.d weet men niet eens, dat er zoo iets als toezicht op vleesch be staat. Wanneer er een varken lijdende is, en geen herstel venvacht kan worden, is de eerste raad de beste: slacht, en eet tegen verminder den prij'. Met koebeesten gaat het dikwerf even- zoo, ja zelfs bedelt men om een stuk vleesch van een beeit, waarvan men weet, dat het aan ziekte gestorven is. Is het mogelijk de koe te slachten vóór den dood, dan is het geen bizon- derheid, dat tegen lagen prijs ieder buur een stuk vau het beest koopt. In de iaatste jaren is daarbij nog gekomen het slachten van paar den, dia te oud eu gebrekkig zijn om eeuig werk te verrichten en dikwijls aan allerlei kwa len lijden. Zinspeelt men er op, dat zulk Heesch wel eens schadelijk zou kunnen zijn, dan ziet men u aan alsof gij niet recht wijs waart. Quelle est la reine la plus agée de ('Europe? C'est la reine de Sarbie, car elle a mille aus (Milan). De mi ii van Vorst Alexander van Bulgarije is eer.e Italiaansche, die Carolina Pico- lata heet en te Fellre, in de nabijheid van Ve netië woont. Hoewel zij reeds acht-en-vesrtig jaar oud is, kan zij nog zeer schoon worden ge noemd en zij draagt dan ook bij het volk den bijnaam „la belle." Dank zij de ruime toelage, die de Vorst haar geeft, leeft zij zeer onbezorgd. Onmiddellijk na de eersle zegepraleu, die haar gekroond zoogkind in Servië behaalde, verzocht zij een journalist in Feltre, om een schrijven van gelukwenschitig voor haar op te stellen, dat zij met een dik kruis onderteekends. Eniige dagen geleden ontving zij eeu eigenhandig schrijven van den Vorst, waarin zich een photographisch portret van Alexander bevond met het vriondelijke op schrift: „Alla mia cara balia il suo figliaccia Alessandra." (Zijner waarde min, van haar zoog kind Alexander). I'Etoile Beige meldt, dat een elec- trisch toestel uitgevonden is, 't welk voor de oogen zal zijn wat de telephoou voor de ooren is. Door deze uitviudiug zoa men dus den per soon kunnen zien, met wien men per telcplioon spreekt. Het ijzeren varhen. Een der vleugels van de kazerne „Markiezenhof", in de Steenberg- schestraat te Bergenopzoom, verkeert in zulk een daeruiswaardigen toestand, dat ieders blik er op gevestigd is. Een der veld-arlill;risteD, bijge naamd „het (jzeren varken", heeft 's nachts in aan waanzin grenzende dronkenschap, niet min der dan 120 ruilen en een 7-tal ramen en ko zijnen kort er. klein geslagen. Tot bereiking van zijn doel, heeft hij van eeu aantal sabels gebruik gemaakt, die thans, grootendeels geheel onbruik baar, wijd en zijd verspreid liggen. De razernij van den man was zóó hevig, dat niemand hem durfde genaken en alle mede-bewoners der kamer in allerijl de vlucht namen. Thans zit hij dood nuchter, als een lam, in een der arrestantenka- mers over een en ander na te denkeu. De schade aan kazerne-ameublement, wapens enz. wordt op f160 geraamd. Een jubileum, dat vermelding verdient-, Elisabeth Bakker, te Rotterdam, is he den 35 jaren dienstbode in ééu gezin. In een onlangs verschenen boek je deelt de Duitsche reiziger Flegel eenige uit treksels mede uit het dagboek, dat de twee Haus- sa-negers, die voor eenigen tijd Berlijn bezoch ten, tijdens hun verblijf aldaar gehouden hebben. De beide negers gedroegen zich, zoo herinnert Flegel, in zijue inleiding, overal zeer waardig en verwierveu zich spoedig algemeene sympathie in het wonderrijk, waar hunne stamgenoten hun een wissen dood voorspeld hadden bij de blanken, die geen land hadden, maar op schepen, of als de visschen in het Water leefden, enz. Zij be toonden zich, zooals het welopgevoeden lieden paste, over niets wat zij zagen verbaasd, maar in hunne aanteeker.ingen drukkeu zij hunne verwondering uit over eeu aantal vreemde dingen, Welke zij aanschouwden en waarvan zij een zeer eigenaardige opvatting hadden. Zij verhalen 'o. v. van de gas-iiluminatie op den 88n verjaardag van Keizer Wilhelm: „Wij zagen een licht, een licht vau den wind en de lucht, dat uit den grond te voorschijn kwam, eeu licht van een boozen geest. In een licht waren wel duizend lichtjes vervat." Voorts spreken zij met ingeno menheid van „dansend water" (fonteinen) op het bal iu het huis des Keizers, van de gouden, zil veren en diamanten sieraden, welke zij ten hove aanschouwden, van het „uitglijden op natte we gen (schaatsenrijden) op „water dat hard en koud was als steen." Ook maken zij met bewon dering melding van het „huis van den vuurdoo- der" (de brandweer), van het „huis der smeden, waar zwart ijzer mat medicijnen bestreken wordt totdat het zilver schijnt," van het huis vau den „eigenaar der bedrukte papieren (de drukkerij van het Bérl. Tageblattwaar alles met ijzer ge schreven wordt, waar meer dar. honderd mannen en vrouwen werken en waar meu op een dag wel 10.000 boeken schrijft" enz. Aan het einde van dezen zomer vond meu, dat de grond i:i Siberië nog 1.4 meter diep bevroren was. De dooden, die voor 150 jaar daar begraven zijn, werden nog in ongeschonden staat teruggevonden. Over onvoldoende kennis van de eerste beginselen der aardrijkskunde wordt af en toe in alle landen geklaagd, en dat de Denen in dit opzicht niet boven andere volken uitmunten van de Belgen hebben wij inder tijd anders ook prachtige staaltjes medegedeeld is onlangs gebleken bij een examen van recruleii voor leger en vloot. Toen b. v. den manschappen van de lijfwacht naar de hoofd stad van Zwedeu werd gevraagd, werden Am sterdam, Parijs, St. Petersburg, Louden, Madrid en Constantinopel onder de antwoorden genoemd. De voornaamste steden va:i Denemarken waren, volgens de wakkere kiijgers: Linden, Weenen, Parijs en Berlijn, en de voornaamste gedeelten van dat land: Amerika, Indië, Afrika, Australië en Europa. D: antwoorden bij dat examen beb- ben algemeene verontwaardiging verwekt, te meer omdat verscheidene der ergitea onder dia knappe bollen ouderwijzers ten platten lande ziju Door de Amsterdamsche politie is eergisteren-avond in de Warmoesstraat de col porteur Eekhard jr. van het blad De Opstand in arrest genomen. De man was verregaand brutaal tegenover hot puoliek en de politie. Of het uit droefheid was wegens zijns meesters verbauning of om redenen daar buiten gelegen, zooveel is zeker dat de witte olifant van Theebow den 6n Dec. te Ma nialay is gestorven. De hooge cornac van het „Iteilige" dier, Kin Wait Mingyi verzoent vergunning, dat de iloode kolossus volgens landsgebruik drie dagen, sierlijk uitgedost, tentoongesteld mocht worden. De Engelsclie resident, Generaal Wbite, weigerde dit ech'.er om gezondheidsredenen en gaf in overweging, dat het dier een ander bewijs van achting zou worden gebracht. Den volgeu- den dag werd (1e olifant op hot kerkhof in tegenwoordigheid eener groote volksmenigte met priesters van Boeddha aau h:t hoofil, ter aarde besteld. De Birtnasche waardigheidsbekleders waren daarbij in gala. Of er toespiaken aan de groeve gehouden zijn, wordt niet gemeld. Een veteraan van het „groote leger," K. Rjzenboum, is Zateruag te Heerle, in den ouderdom van 93 jaren, overleden. Hij heeft verscheideue gevechten ouderNapoleon mede gemaakt en verhaalde gaarne van dien ouden tijd. Bij het scheikundig onderzoek van wijnen, te Parijs van stadswege gehouden, zijn van de 670 monsters, uit den voorraad der wijnhandelaars, niet minder dan 548 slecht en nadeelig voor de gezondheid bevonden. Papieren flesschen enz. Volgens den Paper World worden zulke flssschen ver vaardigd uit eeue massa samengesteld uit 10 d. lompen, 40 d. stroo en 50 d. houtpoeder met kalk en bloed te zamen gekneed eu tot vellen uitgeperst. De flesseheu worden verkregen door tien vellen in een vorm te persen. Zulke voor werpen moeten bizonder sterk en veel minder breekbaar zijn dan glas. Ook gasbuizen uit deze massa vervaardigd, dreigen de ijzeren met eene sterke concurrentie, zij ziju goedkooper, lichter en naar men beweert duurzamer. Voor stedeu met weekeu bodem, zooals Amsterdam en vele andere plaatsen iu ons land, kon hierin voordeel gelegen ziju. Eeu papieren schoorsteeu is onlangs te Breslau opgericht, 16 M. hoog. De blokken voor den bouw gebezigd, bestaan uit lagen saamgeperst papier met een silicaat-cement ver mengd. Deze schoorsteen is min of meer veer krachtig en tevens onbrandbaar gemaakt; ook verwacht men minder kans om door den bliksem getroffen te wordeu. Griekenland beproeft een nieuwe leeuing van 30 millioen drachmen aau den man te brengen, „uitsluitend bestemd voor de ont wikkeling der strijdkrachten te land en ter zee". Wie lust heeft om daarvoor zijn geld beschikbaar te Stellen, kan het van nu at kviijt raken bij den Cousul-geueraal te Amsterdam. T Schijnt eeue reutelooze premie-loterij te ryn. Voor het hof te Amsterdam ver- scheen eergisteren ais beschuldigde de makelaar Gerrit Visser, oud 34 jaren, geboren te Velsen, laatst wonende te Beverwijk. Gelijk men weet, is hij op 9 Maart 1885 ontvlucht uit de gevan genis te Haarlem, waar hij destijds voorloopig iu hechtenis zat, ouder verdenking van bedrie- gelijke bankbreuk. Te Parijs werd echter de vluchteling ontdekt en later aan de Ned. justitie overgeleverd. De beschuldigde is eeu jonge man, met een flink uiterlijk; de meeste toe schouwers gevoelden meer sympathie voor den beschuldigde, dan voor dengene, die hem te Parijs aau de politie verraadde. Dit is nu een maal de eigenaardigheid van het HollaDdsch hart. De besch. was makelaar en koopman in verduurzaamde levensmiddelen te Beverwijk. By vonnis der rechlbauk te Haarlem dd. 14 October 1S84 werd hij iu staat van faillissement ver klaard, en mr. Th. de Haan Hugeutioltz tot curator benoemd. Het onderzoek van den cura tor bracht eenige feiten aan het licht, op grond waarvan de justitie zich iu de zaak meende te moeten mengen. Die leiteu gaven lot zijne te rechtstelling voor het hof aanleiding. Negen ge tuigen waren ter terechtzitting beroepen om de beschuldiging te Btaveu. Mr. J. R. Boerlage verleende Visser den noodigen rechtsbijstand. Het requisitoir van het O. M. strekte tot ver- oordeeliug tot 1 jaar celstraf. De verdediger concludeerde tot vrijspraak. Als een voorbeeld van goede ge zondheid eu onverzwakte lichaamskrachten, wordt ons uit Oost woud (N.-H.) gemeld, dat drie ge broeders aldaar, de gemeente-ontvanger R. Smit, en de arbeiders G. Smit en H. Smit, 85, 82 en 80 jaar oud, verleden Zaterdag een wandeltochtje van hunne woonplaats naar Hoorn hebben ge maakt, zijnde een afstand vau drie uren, zonder eenige vermoeidheid te laten blijken. E e r g i s t e r e n-n a m i d d a g werd Z. M. de Koning op het Loo verrast met eeue fraaie arreslede, welke uit Arolsen (Pyrmout) kwam. Dit prachtstuk word op eene waarde van f9000 geschat. Zooals van algemeene bekend- heid is, voldoet ons vloeipapier in zooverre niet aau alle eischen, als bet niet tevens de inktvlek ken doet verdwijnen en men deze bij gevolg naderhand op eenige andere wijze moet trachten weg te maken. Het Journal des fabricants de papier doet nu het middel aan lie baud, om bel vloei papier aan het hoogere doel van geheele uit ma*

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1885 | | pagina 2