B11\ E i\ L A 1M 1). GEMENGDE BERICHTEN. daarop het bedrag van hst vischloon en het door de equipage geleden verlies opgeven, wat door de ju y werd genoteerd ten bedrage van duizend franks. Hij roemt zeer de zorg, die de Commissaris van politie Tilckens voor hem en zijne equipage heeft gehad; hij liet hen door zijue manschappen van het staliou naar de Richtbank brengen en na afloop weer terug, wat bleek zeer uoolzakelijk te ziju geweest, daar de Hollanders anders aan allerlei mishaudelingen hadden bloot gestaan. sclie zijde; zonder moeilijkheden zal dit wel niet gaan. Veeleer weuscht de Ser vische grensbevolking en die van Pi- tot in de eerste plaats aanhechting bij Bulgarije. Voor de Mogendheden zal er dan nog tamelijk wat te regelen zijn. Beide legers hebben veel te lijden van een strengen vorst. Er zijn dagen, dat wel dertig mau van koude sterven. Het krioelt te Parijs van Duitschers. De Regeering zal dan ook een onderzoek doen instellen naar hen, die geen voldoen de middelen vau bestaan hebben, om ze in dat geval naar hun vaderland terug te zenden. Z. H. de Paus heeft aan den Frauschen Gezant bij het Vaticaan eeue nota doen overhandigen, waarin geprotesteerd wordt tegen de niet-uitbetaling van de tracte- meuten aan de Geestelijkheid, als zijnde in strijd met den geest en de letter van het Concordaat. Gisteren vingen te Berlijn de onder handelingen aan over de militaire conven tie, welke tusschen Pruisen en Brunswijk zal gesloten worden. Brunswijk zal daarbij, in militairen zin, opgaan in Pruisen. De Standard meldt uit Shanghai, dat een Amerikaansch, Japausch en Chineesch eskader naar Korea gestevend zijn, waar ernstige onlusten uitgebroken ziju. De officiëeie Gaceta behelst een re- geeringsbesluit, waarbij de amnestie, die voor Spanje uitgevaardigd is (voor druk- persvergrijpeu), ook van toepassing wordt verklaard op Cuba en Porto Rico. In het proces te Warschau tegen de deelnemers aan een revolutionnair verbond tegeu de maatschappelijke orde, zijn de vrederechter Bardowsky, de genie-kapitein Lury en 4 andere beschuldigden veroor deeld tot de doodstraf door den strop; 18 persoueu tot 16 jaren dwangarbeid in de mijnen, twee tot 10 jaren en 8 maanden dwangarbeid met levenslang verblijf in Siberië, en twee tot levenslange verbanning naar Siberië. Dépêches uit Rangoen melden, dat in Birma de opstand zich uitbreidt. De opstan delingen, onder aanvoering van Pkongyee, gaan voort met het plunderen en verbran den van dorpen. De Eugelscheu beramen een aanval van drie zijden op de rebellen en hebben eene premie uitgeloofd op de uitlevering van Pkongyee. Gevolg gevende aan het besluit, genomen in hare algi meene vergadering dd. 9 dezer, heeft de Ver. v. en v.Ned. Industriëelen bij de Tweede Kamer een adhaesie-adres aan dat van de firma J. J. Beynes, te Haarlem, ingediend, waarbij de adressante vermeent zich met het volste vertrou wen te mogen wenden tot de Tweede Kamer der Siaten-Generaal met het diiugend verzoek, dat zij, des uoodig, het initiatief moge nemen tot zoodanige wijzigingen in de Tariefvvetten op den invoer in Ned.-Iudië, als haar in haar wijsheid billijk mogen toeschijnen, inzonderheid met het oog op de belangen van den nationalen arbeid het kapitaal vau den weikman. Wij vernemen dat eene voordracht van den Minister van Marine, inhoudende een nieuwe re geling der arbcidslooueu van de mindere geëm- ploieerden en werklieden van 's Rijks werven door Z. M. den Koning is goedgekeurd. Hierdoor wordt aan de mindere geëmploieerden de gele genheid gegeven om van eeue vaste aanstelling voorzien te worden, waardoor zij aanspraak op pensioen bekomen. De leden der Eerste Kamer zijn tot her vatting der werkzaamheden bijeengeroepen tegen Maandag 28 dezer, des namiddags te twee uren. De vestiugbegrooting is met 47 tegen 14, de oorlogsbegrooting met 45 tegen 19 stemmen door de Tweede Kamer aangenomeD. Overveen, 22 Dee. Onze gemeente leed een gevoelig veriies. De heer VV. J. Grippeling, sedert meer dan veertig jaren Genees-, Heel- en Ver loskundige alhier, bezweek, Zaterdag, na een langdurig en smartelijk lijden. Gedurende zijn veeljarige praktijk zag hij meer dan een geslacht komen en gaan. Hij was dan ook de vraagbaak van jong en oud, arm en rijk, en menigeen, waaronder ook ouden van dagen dankt, naast God, aan hem ook nog in het laatst van zijn leven, het herstel zijner gezondheid. Maar niet slechts als geneesheer zal zijn gemis diep worden gevoeld, ook in den gewonen maat- scbappelijken omgang werd zijne vastheid van karakter door allen zonder onderscheid gewaar deerd, en wierp zijne opgeruimde gemoedsgesteld heid vaak een lichtstraal in menige woning waar hij als een goede oude bekende binnentrad. Nitt het minst zal ziju gemis betreurd worden in den breeden huiselijken kring, dien hij achter laat, en waarvoor hij steeds een zorgend man en vader was. Seheveningen, 22 Dec. Daar de Schevening- sche reeders voor de verzekering van hunne log- gerschepen zeer hooge premiën hebben te betaleD, is door hen gezamenlijk besloten eene onderlinge Assurantie-Maatschappij op te richten. Voor de bomschuiten bestaan reeds twee dergelijke maat schappijen, welker statuten echter niet toelaten de loggerschepen te verzekeren. Alkmaar, 22 Dcc. In dit jaar zijn "alhier ter markt aangevoerd 3500 lasten granen, zaden, erwten en boonen, hetwelk eene vermindering aan wijst van 800 last bij 1884. Deze verminderde aanvoer wordt door velen toegeschreven aan Int vervroegde marktuur, hetwelk buitendien voorde stad en hare neringdoenden zeer schadelijk is. Een blad, dat op Cuba verschijnt, weet van een patiënt in een militair hospitaal te vertellen, voor wien alle geneesmiddelen niet baten mochten. Reeds 15 maanden werd de man daar kosteloos verpleegd, toen een vernuftig geneesheer op de gedachte kwam, naast ziju bed op derr Schotscken doedelzak te laten spe len. Hu geuas de patiënt, en thans weet men ten minste dat de doedelzak tot iets goeds dienen kan. Evenals te Londen reeds bestaat, zal ook te Parijs een Tehuis voor Duitscbe dienstmeisjes worden opgericht. De Kroonprinses van Duitschlaed heeft zich beteid verklaard, over die inrichting het patronaat te aanvaarden. In Batignolles is een huis voor 195,000 franks gekocht, dat men in Januari voor het doel hoopt te openen. Door de politie te Zwolle is ge arresteerd A. Bagker, postbode van Zwolle op Zalk. Hij wordt verdacht op postwissels, welke hem in zijne betrekking waren ter hand gesteld om die aan de geadresseerden uit te betalen, valschelijk de handteekeuiug der geadresseerden te hebben geschreven en het geld ender zich te hebben gehouden, totdat hij later, op diezelfde wijze vau andere postwissels zich weder geld had toegeëigend, aldus met de ééue valscheid de andere trachtende te dekken. Het aantal patiënten, die onder behandeling van Pasteur ziju, ter genezing van deu beet van dolle honden, is nu tot 200 ge klommen, en bijna dagelijks komeu er nieuwe bij, uit allerlei lauden. Ook een zoon en een dienstmeisje van den schilder Meissonier, die door een dolgeworden wachthond gebeten werden, hebben zich ouder behandeling van den beroem den geleerde heeft gesteld. In het Perzische district Tschakk Penne, waar men in den laatsteu tijd grooten last had van tijgers, is dezer dagen door den Schah eene groote tijgerjacht gehouden, waaraan ook de leden der vreemde gezantschappen deel namen. Bij die jacht werden zeven groote tijgers geschoten, waarvan twee eigenhandig door den Schah, die deze diereu laat opzetten. Van het jachtpersoneel werden twee mannen ernstig ge wond. Zij worden zorgvuldig verpleegd, en de Schah heeft hun een levenslang pensioen ver zekerd. In Zwitserland zijn 26 maatschap- pijeu of vereenigingeu met aandeelen tot het vervaardigen van papier, alsmede lot het druk ken en uitgeven van boeken, waaronder 6 boek drukkerijen met een kapitaal van 357,000 fr.; 9 couranten-vereenigingeu met een kapitaal van 523,000. fr.; eeue uitgeversmaatschappij met een kapitaal van 300,000 fr.; en een boekhan del met een kapitaal vau 250,000 fr. Nog eenszwanen als gerécht. Zwanen waren in de middeleeuwen, ook in ons land, eeu geliefkoosd gerecht: ze prijkten niet slechts op den disch van Vorsten en edelen, maar ook op de maaltijden, die door stedelijke instellin gen oudtijds werden gegeven. Zoo was het aldus leest men in de beschrijving van de Illustre Broederschap te 's Hertogenbosch voorkomende in het Tijdschrift voor Noord-Bra bants geschiedenis en oudheidkunde, Deel I van ouds een gebruik, dat voor de maaltijden dezer broederschap een of meer zwanen werden bereid, welke zij van voorname edellieden tot dit doel ten geschenke ontving. Die persoueu werden dan als belooning tot eereleden benoemd en ontvingen den naam van „zwaneubroeder." De oude Par (jsche brug Pont Neuf, waarop het beeld vau Hendrik IV staat, is door het gezwollen water van de Seine in een staat gebracht, dat zij dreigt in te storten. Het ver keer is er verboden, en men heeft nog andere voorzorgsmaatregelen genomen. De zegswijze, van ouds onder de Parijzenaars gebruikelijk: Je me porte comme le Pont Neuf, verliest dus haar recht van bestaan. Eergisteren werd een schild wacht, bij het arsenaal te Woudrichem op post staande, verrast met een aardig buitenkansje. Hij zag een fluwijn van de grootste soort van het dak der Groote Kerk vallen; het dier kwam onzacht op een hoop steeneu terecht eu bleef een oogenblik bewegingloos liggen, doch kwam spoedig weder b(j. Toch wist de soldaat zich van het roofdier meester te maken. Zooals be kend, zijn dtze diereu zeer zeldzaam, en is hare fraaie huid zeer gezocht. Een tiond wijzer dan zijn meester. Een neef van den Hertog Eberhard von Würtemberg had een houd, die hem overal volgde. Toen het dier echter eens op het Stuttgarter kasteel door de jachthonden van den Hertog leelijk toege takeld was, vergezelde het zijn meester niet verder dan tot aan de slotbrug en ging dan weer naar huis.„Mijn Sultan is wijzer dan ik,'' zeidezijn mees ter. «Omdat hij eens aan het hof niet goed behan deld is, komt hij niet terug; maar ik laat het mij niet tot waarschuwing strekken, dat er reeds zoo dikwijls tegen mij geblaft en gebromd is. In het „Volkspark", te Amster dam, daartoe door de afd. Amsterdam van deu Sociaal-democratischen Bond gehuurd, kwameu Zondag velen bijeen tot het bij wonen van eeue aangekondigde vergadering. Bij den ingang van het terrein en daar binnen waren politie-aganten aanwezig, en toen de bijeenkonlst zou aanvan gen, had de heer Stork, Commissaris van politie, met eeu paar inspecteurs en eauige politie-agen- ten in het lokaal plaats genomen. Fortuyn, sprak hier in plaats van Van Rray, van's Graven- hage, die het onderwerp: „Macht boven Richt" zou hebban behaudeld de vergadering toe. Hij wees op de buitengewone machtsontwikkeling der politie, thans weder getoond, en op het art. in de wet op het recht vau vereeuiging en ver gadering, waarin bevolen wordt, dat eene Ver gadering, waarin de openbare orde gestoord, op verordeuing van de politie moet uiteengaan. Daar de bepaling van „verstoring der orde" nu zeer rekbaar was, wenschta het bestuur de aanwe zigen niet aan de gevolgen van eene opvatting vau dat art. bloot te stellen, eu had daarom besloten de vergadering niet te doen doorgaan. Door het bestuur zou een rechtskundig advies worden ingewouneu omtrent de bevoegdheid der politie om een u i e t-publiek terrein te bezit ten. De betaalde toegaugsgelden kon men des verlangd terugverkrijgen. Hierop ging de ver gadering uiteen. Eenige weken geleden trad eene vrouw te Dordrecht in het huwelijk met eeu varensgezel, die wegens zijn beroep genoodzaakt was, kort na de voltrekking van het huwelijk op reis te gaan. Gedurende zijne afwezigheid werd de vrouw ongesteld, en ter betere verzor ging begaf zij zich naar hare moeder, waar spoedig bleek, dat zij aan roodvonk lijdende was. De mosder begaf zich naar de politie, om van het geval aangifte te doen, maar iutussehen ontving de zieke bericht, dat haar mau in de stad was gekomen. Zij koa aan den wen sell om hem te zien geen weerstand bieden, wikkelde zich goed in doeken en deken, en trok naar hare eigen woning. De politie liet zich door dit bewijs van liefde niet vermurwen. Integendeel, toen het feit haar ter oore kwam, constateerde zij dit bij proces-verbaal, wegens het overtreden der wet op de besmettelijke ziekten. Te Pjeyrechin, in Siberië, moet, naar de Temps meedeelt, een hevige dynamiet- ontploffing (8000 kilogr.) hebben plaats gehad, waarbij 100 menschen zijn gedood. Een ander bericht spreekt van 1000 slachtoffers. Te P a r ij s zal men t ij d e n s d e nieuw- jaarsdrukte een aantal jonge meisjes in dienst nemen, om behulpzaam te ziju bij het triëeren en uitzoeken der visitekaartjes op de postkantoren. Men mag waarlijk de hoop koestereu, dat ook in de groote plaatsen te onzent eens iets meer dan gewoon zal gedaan worden. Tot dusver weet men, worden de Nieuwjaarskaartjes slechts voor een gedeelte op den dag zalf uitgedeeld, de ge- heele verzending echter loopt eerst vele dagen later af, ondanks aileu ijver van het geheele post-personeel. Petronella Abigine Snelli, geb. Ackerman, te Rotterdam, vierde eergisteren in volkomen gezondheid haar lOlsten verjaardag. Een broeder van Koning Thee- ban van Birmah heeft zich als pretendent naar deu troon opgeworpen en de bevolking aangespoord zich om hem te scharen, daar hij anders een veelbelovend laudsvader inderdaadhare dorpen in brand zal sttkeu. Te Maastricht is een alleen wo nend persoon door het onvoorzichtig open laten staan vau eene kachel gestikt. Aan een particulieren brief uit Davos (het bekende Kurort voor borstlijders) van 17 dezer, is het volgende ontleend: Het weer is hier thans goed, eu de koude niet streng, daar het 'smorgens in de vroegte slechls 6» Réaumur vriest. Wij hebben hier reeds een nacht gehad van I6V20 Réaumur, dat echter nog lang niet het maximum van koude moet zijn, 24° komt hier niet zelden voor; dat is dus 54® Fahrenheit beneden het vriespunt. Het geheele dal zit thans in het sneeuwkleed, dat niet weer uitgetrokken wordt voor April. De Eugelscheu amuseeren zich in het bizonder met hunne kleine sleden (voor één persoon), waarmede zij zich in vliegende vaart van de berghelliugeu laten afglijden. Ook de ijs baan is voortdurend voor velen een aautrek- kiugspuut. Bovendien is thans de tijd aange broken voor sledevaarten, en tal van arresleden gaau hier voortdurend op en neer. Men meldt uit Apeldoorn aan de Zutph. Ct., dat het bericht omtrent de prach tige arreslede, welke aan Z. M. den Koning als eeue verrassing uit Arolseu zou zijn toegezonden, gebeel onwaar is. Wel heeft Z. M. zelf een ar in Dusseldorf bestelt, maar deze is nog niet aangekomen. Uit Bussum wordt gemeld, dat door de geneeskundigen een revolverkogeltje ver wijderd is uit het been vau den heer P. L tnger- buizen, op deu huize Zuid-Craile. De inbrekers hadden twee keer geschoten. Hel eene schot, dat op het hoofd schijnt gemikt te zijn, miste; de kogel werd den volgenden dag gevonden. Het tweede eu lager gemikte schot trof het been, De kogels blijken gemakkelijker te vinden te zijn dan de misdadigers. Koning Leopold van helgië moet een eigenhandig schrijven aan Vorst Bismarck gezoudeu hebben, om hem zijn dank ie betuigen voor de keuze van Antwerpen tot aanleghaven voor de nieuwe Duitsohe stoomvaartlijnen. Schipper Keus en zijne manschap pen zijn van Ostende te Schevening n terug; de schipper der Osteudesche sloep No. 103 trachtte het afkappen van de netten te ontkeunen, doch de verklariug van Keus eu de zijnen werd be vestigd door den schipper van de sloep No 14, mede te Ostende thuis behoorende. Keus moest Wanneer men dezer dagen veel van den Anéinotropa hoort spreken, zal het mis schien uiet ieder duide ijk zijn, dat dorr dit erg klassiek klinkende woord een parapluie wordt aangeduid. Toch is dit het geval, maar er moet bij gevoegd worden, dat bedoelde parapluie eeu buitengewone is en tot de amphibieën in htar soort behoort; want meu behoeft slechts boven aan deu slok eene schroef los te draaien en het lak" te verwijderen om een wandelstok te hebben, terwijl men de zijde, wat vooral op reis gemakkolijk is, kan weg bergen. Om het omslaan te vo irkom u, heeft de vernuftige uit vinder het dak draaiend gemaakt, zoodat Eolus, hoe hard hij ook blaze, op deu Auémotrope geen vat heeft. Dit reeds alleen is een aanbeveling in een land, waar een parapluie, onder Welken naam ook, een onmisbaar voorwerp is. De prijs van den Auémotrope is slechts twaalf gulden en het is de Compagnie des Bronzes op den Kneuter dijk te 's Hage, die deze primeur hier te lande heeft ingevoerd. Te Luik heefteen merkwaardige tentoonstelling van aardappelen plaats gehad. De zwaarste woog 1450 grammen. Da langste was 32 centimeters. Van de aardappelen, die den prijs wonnen voor den grappigsten vorm, geleek er een op den kop van een buldog, de tweede op een laars. Ingezetenen of inwoners van de gemeente Zandvoort heben zich tot de Tweede Kamer der Siaten-Generaal gewend met een be zwaarschrift tegen de voorgenomen onteigening van duinen in die gemeente ten behoeve der Am- sterdamsche Duinwater-maatschappij. Onherstel bare verliezen zouden zij lijden, iudieu alle cul tuur onmogelijk werd gemaakt in de daiugronden waar de water-kanalen zoudau worden gelegd, terwijl daareutogen h. i. even goed het benoodigde water kan worden getrokken uit de onbewoonde en onbebouwde duinen der gemeenten Overveen en Bloemeudaal. De dynastie van het Huis Van- derbilt, zegt een Amerikaansch blad, stelt zich voor, vooreerst niet uit te sterven. In het nieuwe graf, voor de leden dezer familie gebouwd, is plaats voor 72 lijken. De Vanderbilt grafkelder moet 250,000 dollars hebben gekost. Bêtises humaines oü sont te» limitesDe heer Stroud, eeu fabrikant te Louden, die voor eenige dagen stierf,heeft een vermogen van twee mil- lioen viermaal honderd duizend gulden aange wezen voor het doel om een stuk grond, op een uur afstaud van de stad gelegen, te koopen eu tot een kerkhof voorpaarden in te richten. Zestig duizend gulden is bestemd voor een marmeren groep, waarvan 't beeld van het lievelingspaard vau den fabrikant het middelpunt moet uitmaken. De erfgeuamen ziju tegen de bepalingen vau het testament opgekomen en men verwacht, dat het van onwaarde zal worden verklaard. De Mexicaansche Regeering ic voornemens, ter hoogte van 6000 meter een metereologisch observatorium te stichten. De in strumenten, door den heer Hottinger, te Zurich, te leveren, zijn er op berekend om een geheel jaar achtereen in werking te blijven. Prof. Alex. Muller heeft belang- rijko proeven bekend gemaakt nopens het zui veren van rioolvochten door middel van turflil- tratie. De uitkomsten van die proeven waren bevredigend. Vezelige turf (turfstrooisel eu molm) biedt der doorstroomende vloeistof op den duur minder tegenslaud en eeue grootere oppervlakte dan de zandige turf. Het te reinigen vocht kan geheel gezuiverd worden. Het scheikundig absorp- tie-vermogen is bij beide soorten van tuif voor verschillende sloffen verschillend, maar moeilijk vast te stellen. Iu alle gevalle is het filtraal van het spoelvocht zelfs zonder verdere verdun ning, bij ruime toetreding van lucht, het tijd perk der stuitende rotting voorbij gtkomen en voor de verwijdering zelfs van groote massa's van zulk een fill,raat, blijkt een tienvoudige ver dunning met matig stroomend water voldoende. Bij gelegenheid van het diner bij den Duitschen Kroonprins op den eersten Kerstdag zal de hoofdschotel gevormd worden door een osseribbetje van 150 a 180 pond. Daar toe wordt de geheels rug genomen van een voor deze gelegenheid speciaal gemesten os. Dit stuk vleesch wordt in ziju geheel aan eeu spit gebra den, van welke bewerkiog men iu de keuken van deu Kroonprins bizonder veel slag moet hebben. Vergiftige honing. BI ij kens de m e d e- deelingen van deu drogist Bley, te Dresden, wordt uit Trebisonde vaak vergiftige hor.iug aange voerd. In die streken groeit de Datura-stam in het wild, de bijen bezoeken de plant en dra gen de vergiftige stoffen naar hun werk, dat dan naar alle streken wordt verzouden. Officieel is geconstateerd, dat ziekte en ook dood het gevolg zijn van het gebruik van dat product. Ook in honing uit Amerika heeft men vergiftige be- stauddeelen, met name gelsemium, gevonden. Door de politie te Sloterdijkis een bedelaar aangehouden, die ruim ƒ1400 aan papiereugeld en nog eenige horloges bij zich droeg en verdacht werd, dit niet op eerlijke.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1885 | | pagina 2