NIEUWE No. 968. Donderdag 7 Januari 1886, 11 de Jaargang. Engeland en het Katholicisme. Pierre Coignard. H44RLM ABONNëMBNTSPB IJS Per 3 maanden voor Haarlemr 0,85 Voor de overige plaatsen in Nederland fr. p. p. 1, Voor het Buitenland 1,50 Afzanderlijke Nummers0,06 Dit blad verschijnt Eiken WOENSDAG en ZATERDAG. BtJBE AU: St. Jansstraat Haarlem. (!01IR4 AGITE MA HON AGITATE. PBIJ8 DEB ADVEBTENTIÉB Van 16 regels30 Cents Elke regel meer5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant. Advertentiën worden uiterlijk Dinsdag- en Vrijdag avond voor 6 uur ingewacht. Uitgevers: K UPPERS LAUREY §KF"" Wegens den feestdag van Drie-Koningen verschijnt dit nummer een dag vroeger. De bekeeringen van meer of minder vooruatne en hooggeplaatste Eugelsche Pro testanten tot de Katholieke Kerk zijn in de laatste jaren zoo menigvuldig geworden, dat zij thans slechts bij uitzondering de openbare aandacht trekken of door de pers worden besproken. De vermelding van enkele feiten is echter lang niet geschikt, ons een juist beeld van den vooruitgang der Katholieke Kerk in Engeland te geven, evenmin om eeue gevolgtrekking van de verdere ontwikkeling te scheppen. Dit ech ter veroorlooft ons een artikel van deu Correspondant, gevloeid uit de pen van deu met land en volk bekenden Professor der theologie deu Eerwaarden Abbé Martin te Parijs, waarvau wij het volgende weu- schen mede te deeien. »Zal Engeland wederom Katholiek wor den?® vraagtde schrijver. »Naar de statis tiek te oordeeleu, moet dit eene quaestie van tijd worden geheeteu, aangezien het En- gelsche Protestantisme deu Rubicon reeds is gepasseerd. De Eerwaarde heer Mar tin bevond zich, nog niet lang geleden, bij een vriend in het Graafschap Sussex en men sprak daar over de Protestautsche bewering, dat de Katholieke Kerk niet vooruitging. »Hoe,« sprak de Eugelschmau, »hoe durit men beweren, dat het aan tal Katholieken niet grooter wordt? Twintig jaren geleden waren hier nog slechts enkele Katholieken en een of twee zeer bescheiden kapellen, eu op dit oogen- blik zijn er duizenden Katholieken, men bouwt dagelijks nieuwe kerken, men ver dubbelt de parochiën en de parochiaueu nemen steeds meer en meer in aantal toe. En wat bier geschiedt, kan ik constatee- ren van alle mij bekende gewesten; overal boor ik spreken over bet bouwen van nieuwe kapellen en deze worJen steeds de centrale punten van eene Katholieke be volking. In een district, waar vroeger slechts een kerkje bestond, telt men thans twaalf fraaie kerken en kapellen, in eene paro chie, waar ik toen slechts vijf en twintig Katholieken telde, zijn er thans meer dan driehonderd. Vernemen we tevens het oordeel van «en Protestant. De heer M. J. A Froude, een bekend Engelsch auteur, zegt, dat in ge westen, waar in het begin dezer eeuw de FEUILLETON. Op den 18n October 1800 veroordeelde de crimineele rechtbank van het departement der Seine een man van ongemeen verslande lijken aanleg en uitnemende koenheid, wegens herhaalde diefstallen bij nacht, door middel van inbraak, tot veertien jaren galeistraf. Die man heette Pierre Coignard. Vijf jaren later be schaamde hij al de op hem gevestigde waakzaam heid, en ontsnapte uit het bagno van Toulon, waar hij gevangen zat. In den nacht van zijne outkoming scheepte hij zich in op een klein Spaansch vaartuig, dat naar Catalonië zeilde, waar hij kort daarop behouden voet aan wal zette. Zijn gesternte leidde hem naar eene kleine stad, niet ver van de kust, en deed hem daar huwen met een meisje, Maria Rosa, nog in dienst bare betrekking ten huize van den Graaf Pontis de St. Helène, een Fransch emigrant, die kort te voren overleden was. Die Graaf stamde af uit een oudadellijk geslacht in de buurt van Soissons, had Frankrijk vroegtijdig verlaten, om in het koninklijke Spaansche leger dienst te Katholieken uiterst zeldzaam waren eu waar men bet denkbeeld van een terug keer tot het Papisme* eene dwaasheid zou hebben genoemd, ditzelfde »Papisme« met eene kracht en snelheid weder op treedt, die verbazing wekt eu onverklaar baar is. 't Is, helaas! onmogelijk, op grond van de officiëele volkstelling het aantal Katho lieken met juistheid te bepalen, aangezien deze geen nota neemt van de godsdien stige belijdenis der inwoners, maar de vol- geude cijfers, uit eeue andere statistiek ge trokken, zijn volkomen juist. Tien jaren geleden (in 1875) bedroeg het aantal Ka tholieke Priesters in het eigenlijke Enge land (zonder Ierland eu Schotland) 1364; thans zijn er 2198. In datzelfde jaar be zaten de Katholieken 874 kerken of ka pellen, thans echter is dit getal tot 1259 geklommen. Voor zulk een kort tijdsbe stek ongetwijfeld eene enorme vermeer dering. Eenige jaren geleden publiceerde een Engelsch tijdschrift onder deu titel vau Romes Recruits(de recruten van Rome) een artikel, dat sensatie maakte. De schrij ver, Mr. Gordon-Gorman, gaf daarin eene gansche lijst van meer dan 1500 hoogge plaatste eu voorname personen, die allen sinds het begin dezer eeuw tot de Katholieke Ke^k zijn overgegaan. Het artikel verscheen in 't vorige jaar als brochure eu in den vijfden druk van dit vlugschrift vinden we in plaats van de 1500 namen, nu meer dan 3000, wier dragers allen eene voor name positie in de maatschappij bekleeden. In een land als Engeland, waar rang eu geboorte, wetenschap, talent en sociale po sitie van zooveel beteekeuis zijn en zulk een grooten invloed uitoefenen, mag men de bekeerlingen niet zoo zeer tellen dan wel wegen, want het is in waarheid lang niet hetzelfde of men honderd werklieden, dan wel houderd geleerden bekeert. »Er bestaat,zegt de Eerw. heer Mar tin, geen enkele patricische familie, die ouder hare hare leden, niet een of meer bekeerlingen telt. Alle standen ziju verte- geuw. ordigd: de adel, de burgerij, het le ger, de marine, de geueeskuodigen, de rechtsgeleerden, de letterkundigen, de pre dikanten en professoren. Alle klassen dei- maatschappij hebben voorname mannen geleverd, die thans de Katholieke Kerk, deels in de wereld, deels in den Geeste lijken stand dienen. In het Hoogerhuis nemen, en was naar Zuid-Amerika gezonden geworden, waar hij zich bij Buenos-Ayres roem rijk had onderscheiden. Hij bekleedde aldaar een hoogen militairen rang en men hield hem wegens zijn moed en zijne dapperheid hoog in eere, maar klimaat en wonden dwongen hem» nog jong zijnde Amerika te verlaten en zoo kwam hij in Spanje terug, om in een rustiger corps ver plaatst te worden. De dood kwam echter sneller dan zijne benoeming, en zoo stierf hij ver van zijn huis en zijne weinige verwanten, en liet niets na, dan enkel zijne laatste bezitting zijn degen. Gedurende zijne ziekte en tot aan zijn dood had Maria Rosa hem zorgvuldig op gepast, en uit dankbaarheid vermaakte hij haar dus het weinigje dat hem was overgebleven. Maria had den kleinen inboedel, die haar was toegevallen, al zoo gaande weg verkocht, om althans te eten te hebben, maar die kleine spaarpot was eerlang geleegd en van heel de nalatenschap had ze niets meer over dan een klein koffertje met oude schrifturen en perka menten, dat de Graaf, als 't kostbaarste dat hij bezat, aan hare bizondere zorg had aanbevolen. In dezen toestand bevond zich het meisje, toen Coignard haar leerde kennen. Beiden zonder hulpmiddelen, bekenden zij elkaar eindelijk hun zitten veertig Katholieke Pairs; de mees ten van hen zijn bekeerden. Het leger le vert aan de lijst 150 namen, waaronder twaalf Generaals en een vijftigtal Oversten. De Eugelsche Clerus en de Protestautsche hoogescholen hebben insgelijks e8n aanzien lijk contingent aan de »recruteu van Rome* geleverd; ook de vrouwen figureeren daarbij in grooten getale en men kan zonder over drijving beweren, dat er ten huidigen dage geen voorname familie in Engeland is, waar vau niet het een of ander lid tot bet Katho licisme is toegetreden. Anglicaansche bis schoppen hebben daar hunne broeders,zusters, neven of nichten, niet zelden zelfs hunne kinderen; 't is nog niet lang geleden, dat eeue bekeering van dien aard groot opzien baar de. De Graaf Granville gaf aau de Kerk eenigen zijner zusters. Nelson twee of drie kleinzoons, de laatste bisschop van Can terbury en de tegenwoordige bisschop van Oxford worden door twee zwagers vet te gen woordigd; van lord Byron vinden we eene kleindochter. Een neef van Gladstone studeert voor Katholiek Priester. Het is waar dat de bekeeriugen in En geland niet in massa geschieden, doch deze zijn in onzen tijd niet zoo gemakkelijk; maar een feit is het, dat de afzonderlijke overgaugeu zoo talrijk zijn, dat zij in vele kerken van Londen jaarlijks het aantal van 6000 ver overtreffen. Eenige jaren ge- Iedeu had de bekeeriug van twee Vicaris sen van de St. Bartliolomeus-parockie te Brighton, deu overgang van meer dan 300 parochianen ten gevolge, en eenige weken geleden meldden de nieuwsbladen, dat ten- nevoh'e van religieuze voordrachten van cz Ordeusgeestelijken, die uit Fraukrijk waren verjaagd, onderscheiden plattelandsgemeen ten voor het grootst gedeelte tot deu Ka tholieken Godsdienst waren overgegaan. Om de kansen te meteu, welke de Ka tholieke Kerk heeft, otn allengs het grootste oredeelte van het Eugelsche volk naar het o Geloof zijner vaderen terug te voeren, moe ten we het Protestantisme zelf beschouwen, de vele veranderingen, welke er iu heb ben plaats gehad en ook die nog worden voorbereid. Een groot gedeelte der Eugel sche maatschappij neemt, zonder Katho liek te zijn, meer en meer een Katholieke physioguomie aan. Engeland biedt ons het zoo eigenaardige schouwspel dsr zooge- uaamdeRitualisteu ofEngelsch-Katholieken, die den Ritus eu de gebruiken der Katho lieke Kerk weder invoeren, zonder eclitër troosteloozeu toestand en doorzochten de nalatenschap, maar vonden niets meer. De nood was nochtans drukkend eu zoo besloten zij, het kleine kostbare koff-rtje aan een jood, die er reeds op geboden had, te verkoopen. Echter wilde Coignard voor de aflevering den inhoud monsteren. Hij ontdekte spoedig, dat de oude perkamenten de origineele stukken betreffende des Graven afkomst en adel, zijnde dienststaten, ridderdiploma's en zij ie belangrijkste brieven waren, en oogenblikkeüjk kwam de gedachte bij hem op, welk voordeel hij zelf uit deze ontdek king in een land als Spanje trekken kon, waar adel en titels van ouds onbetaalbare waarde hadden. Des anderen daag9, 's morgeus reeds, verliet hij met Maria Rosa het stadje eu kort daarop Ca talonië, om naar Estramadura te gaan en hier als Graaf en Gravin Pontis de Saiute Helène op te treden, een naam, dien zij niet weder aflegden. Hun eerste optreden was gelukkigCoignard liet zich onder zijn nieuwen naam aan Generaal Mina voorsiellen en werd door dezen tot officier bij een regiment onder zijne orders benoemd. Als zoodanig onderscheidde hij zich bij ver schillende gelegenheden en werd om zijn moed werkelijke Katholieken te willen zijn. Deze navolging is reeds zoo ver gedreven, dat, als men slechts op het uiterlijke let, menig Katholiek zich zou kunnen vergissen. Na tuurlijk ziju de ware Katholieken niet bijs ter gesteld op 't gezelschap van de Eu- gelsch-Katholieken en deze nabootsing van hun Ritus en hunne geloofstellingeu is te onaangenamer, naardien er genoeg opper vlakkige lieden zijn, die met dit namaaksel zich tevreden stellen en zoodoende op den weg naar de Roomsch-Katholieke Kerk worden opgehouden. Bovendien zijn de Ritualisten iu den regel scherpere tegenstanders van de Katholieken, dan de orthodoxe Puseyïs- ten. 't Schijnt dus, eu velen beweren het, dat voor 't oogeublik het Ritualisme den vooruitgang van het Katholicisme in deu weg staat. Iutussehen, meent de Eerw. heer Martin, moet men het eind-resultaat af wachten. Het Ritualisme moge vaak menigen Protestant vau den terugkeer naar de Moederkerk afhouden, doch daar voor leidt het vele anderen te zekerder naar het doel. Ernstige geesten, die een maal met de Katholieke gebruiken van het Ritualisme bekend zijn, zullen zich ongetwijfeld de vraag stellen, waarom twee Godsdiensten, die zoo op elkaar gelijken, nochtans gescheiden blijven. Zij komen tot nadenken, gaan aan 't onderzoekeu en koineu ten slotte tot de ontdekking, dat er één echt, authentiek Katholicisme is en een ander, dat er slechts den uiterlijken schijn van heeft. Is een tnau van ka rakter, een ernstig naar waarheid zoe kend gemoed eeumaal op dit punt aange komen, dan valt de laatste eu beslis sende schrede niet meer moeilijk. De orthodoxe Anglicanen zelfs, beschouwen het Ritualisme uit dit oogpuntzij vosleu dat de verplanting van Katholieke Geloofs stellingen en gebruiken iu de Eugelsche Protestautsche Kerk, de oorzaak zal zijn van veler overgangvandaar Luu verbit- terdeu strijd tegen het Ritualisme. Niet tegenstaande alle aauvallen neemt deze beweging steeds toe; alles wordt getrans formeerd en alles nadert het Katholicisme, zonder dat de Katholieken zelveu ergens de baud daarbij iu het spel hebben. Men moet daarin ongetwijfeld een bewijs zien, dat de Goddelijke Voorzienigheid eeu ver heven doel w'l hereiken eu dat er in de toekomst ook iu het grijze Albion groote diugen zullen geschieden. met de Alcantara's- en Wladimirsorde versierd. Dit was de aanvang van eene loopbaan, die hem al meer en rae.r tot eene duizelingwekkende hoogte zou opvoeren. Men kent de gebeurtenissen, die den oorlog tusschen Frankrijk en Spanje eu de Fransclie invasie tengevolge hadden. Coignard, die een paar maanden te voren het Spaansche leger verlaten had, stelde zich nu aan den Maar schalk Soult voor, toonde dezen de dienststa ten van den Graaf de Saiute Helène, zoo uit Amerika als uit Spanje, en verzocht om eene b noeming iu Franschen dienst. De Maarschalk, ingenomen door het uiterlijk van den man, door de papieren bedrogen en rekenende dat een met 's vijands terrein en leger zoo goed bekend officier van grooten dienst zou kunnen zijn, behandelde hem met veel onderscheiding en droeg hem in de vleiendste uitdrukkingen den rang van bataillonschef op. Coignard betoonde zich dit vertrouwen waardig, verwierf spoedig de achting zijner meerderen en genoot op be tamelijke wijze de onderscheiding, welke den Graaf en de Gravin de Saiute Helène overal te beurt viel. Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1886 | | pagina 1