BUITENLAND. BINNENLAND. GEMENGDE BERICHTEN. Het is nu bepaald, dat de algemeene Duitsche tentoonstelling te Berlijn in 1888 zal gehouden worden. Duitschland heeft nu ook met een derde koloniale Mogendheid, nl. met Portugal, verschil omtrent zijue overzeesche bezit tingen. Het beweert nl. dat de Duitsche bezittingen aau de westkust van Afrika zich uitstrekken tot voorbij de 18e breedte graad, en tevens de binuenlandeu ten zuiden daarvan, tot aan het meer Ugami en de Zambeze. Maar Portugal beweert, dat een gedeelte van die landen zijn ei gendom is, en het is weer de oude strijd, evenals bij de Carolinen-eilanden. De Brusselsche correspondent der Natio nal Zeitung maakt melding van een onder houd dat hij heeft gehad met den heer Taunt, die volgens de opdracht der Re- geeriug van de Vereenigde Staten van N.-A. een tocht gemaakt heeft naar den boven-Congo. Taunt verklaarde dat de streek van den beuedeu-Congo ongezond en moeilijk bewoonbaar is, maar dat Stan ley niet heeft overdreven ten aanzien van het gebied waardoor het bovendeel dei- rivier loopt. Dat is eeu prachtig land, hetwelk eene groote toekomst heeft, mits er eeu spoorweg worde aangelegd. De grond is daar zeer vruchtbaar, en het kli maat gezond genoeg om Europeanen in staat te stellen er zich gedurende verschei den jaren op te houden. Naar men verzekert, heeft de heer De Freycinet er van afgezien een nieuw Kabinet samen te stellen, daar hij, na met eenige staatslieden gesproken te hebben, de overtuiging heeft gekregen, dat het bijna onmogelijk is de parlementaire frac- tiën met elkaar in overeenstemming te brengen, wier medewerking noodzakelijk is tot het verkrijgen van eene duurzame meerderheid. Iutusschen is nog niets voor goed beslist. Er heeft zich eeue commissie gevormd om in 1887 het vijftigjarig bestaan van den eersten spoorweg in Frankrijk te vieren. In 1837 werd namelijk de eerste spoorweg, van Parijs naar Saint-Germaiu, geopend. Men wil die feestviering gepaard doen gaan met eene internationale tentoonstel ling van al wat op de spoorwegen be trekking heeft en met een internationaal congres ter behaudeling van tariefquaestiëo, van veiligheid en gemak op de spoorwe gen, enz. Z. H. de Paus heeft de geschenken, welke hij persoonlijk ontving in de laatste jaren, alle te gelde gemaakt en het bedrag ongeveer 250,000 aau de Pro paganda geschonken. De Britsche Regeeriug heeft beslo ten het aautal kruisers in de Noordzee belangrijk te vermeerderen, ten einde eeu strenger toezicht te houden op smokke laars, en vooral het verderfelijke stelsel van coopering» geheel uit te roeien. De Standard verneemt uit Belgrado, dat de Regeeriug van Servië de vredesonder handelingen zooveel mogelijk tracht te belemmeren, uitgaande van de onderstel ling dat Servië kan wachten, terwijl uit stel het uitgeput Bulgarije zou ruïneeren. Daardoor hoopt Servië later betere vredes voorwaarden af te persen. Omtrent de plannen van den Minister van Fi nanciën tot herziening van de wet op de Perso- netle Belasting wordt ons medegedeeld, dat dit vrij omvangrijk werk o. a. op de volgende hoofd beginselen zal berusten. De belastbaarheid zou eerst aanvangen bij een huurwaarde vau ƒ100, inplaats van de belast bare opbrengst van 67, thans aangenomen. De deuren en vensters zouden als grondslag van belasting vervallen. Daarentegen zou voor het mobilair eeu booger tarief vau belasting voor gesteld worden tn zouden de klassen van dienst en werkboden of paarden, thans onbelastbaar of lager belastbaar in de belasting begrepen worden. Hoofddoel is den druk voor den middelstand zooveel mogelijk te verlichten en meer gelijkma tig te verdeelen. Leeuwarden, 4 Jan. Er worden pogingen gedaan om, als er eene nationale arbeidsbeurs tot stand komt, hier terstond eene afdeeling daarvan op te richten. Kralingen, 4 Jan. Een 4-jarig meisje viel Woens dag alhier in een pot met kokend water, terwijl de moeder zich even had verwijderd. Het kind bekwam vreeselijke brandwonden en was niet buiten gevaar. Botterdam, 4 Jan. Aan den Beugeldijkschen weg werd gisteren-avond door een der treinen van de Hollandsche spoorwegmaatschappij een wisselwachter overreden. De ongelukkige laat eene vrouw en vijf kinderen na. Maastricht, 4 Jan. Alhier is op Nieuwjaars dag een tweede diefstal van geld gepleegd, ten huize van dun logementhouder H., te W ijk. Men heeft daar uit eene latafel ƒ200 ontvreemd. Ge- I lukkig dat de dief of di8ven een aanzienlijk be drag in bankpapier niet opgemerkt hebber; al thans het bleef onaangeroerd liggen. Eene bijdrage tot de eigenaar- dige gesteldheid van onze boter-ir.du3trie deelt het Mbl. tegen vervalsching van levensmiddelen mede. In eene correspondentie, door een lid van de Friesche Maatsch. voor Landbouw uit Lon den ontvangen, komt het volgende voor: „Zand nooit boter over Amsterdam of Vlissingen, want dan wordt het hier voor kunstboter aangemerkt; zend over Harlingen, al is dit duurder, want dan is het natuurboter!" In de Berlijnsche schouwburgen moet voortaan, ingevolge eene nieuwe politie-ver- ordening, alle houtwerk, dock van schermen enz. op scheikundige wijze onbrandbaar worden gemaakt. Wat voor de „Eerste Kamer" in de Vereenigde Staten der Unie al op de huis houdelijke begrooting voorkomt: voor reparatie van een velocipede 17 dollars; voor toilet-artike len (op één dag: 22 November) 934,53 d.; ver der posten voor snuif, chiniue-pillen, Appoloua- ris-waler, gemberbier, citroenen, haarborstels, taudborstels, kammen, zwam, zeep, reukwater enz. Het Amsterdamse he Panopticum werd in 1885 door ongeveer 90,000 personen bezocht. Er was in den Beierschen Land dag een afgevaardigde, Baron Von Soden, die onder meer ook eigenaar van eeue bierbrouwerij is, en die veel van zich deed spreken door zijn ijveren tegen ontduiking van belastingen in het brouwersvak en voor gestrenge bestraffing der vervalschers van levensmiddelen. Maar hij is een vos gebleken, die de passie preekte. Kort na een zijner heftigste redevoeringen tegen ontduikers en vervalschers, is de Baron Von Soden gerech telijk veroordeeld tot eene geldboete vau 180 Mark, wegens het ontduiken vau de mout wet, ter wijl de beheerder van zijne brouwerij wegens biervervalschiug, tot betaling eener boete van 300 Mark werd verwezen! Te Leipzig is weder een anarchist, Scupin genaamd, wegens het binnensmokkelen van opruiende nummers van Der Rebel, Die Frei- heit enz, aan de Belgisch-Duitsche grens, tot 25 maanden tuchthuisstraf veroordeeld. Scupin zat reeds vroeger een jaar gevangen wegens een brief aan zijne moeder, welks inhoud „hoogverraad" was. Het nieuwe c 0 n t r a a 1-s p o o r w e g- station te Amsterdam zal door 25 booglampen van elk 2000 kaarsen electrisch worden verlicht. Deze inrichting is, in concurrentie met buiten- landsche fabrieken, opgedragen aan de firma Willem Smit en Comp., van Slikkerveer. Een oude kantoorknecht te Am- sterdam, die Donderdag voor het laatst bij zijn patroons werkzaam was, ten einde het verder gedeelte zijns levens in rust te slijten, is door eene beroerte doodelijk getroffen. Hoewel de man de vruchten van zijn arbeid zou gaan genieten, onderstelt men, dat zijn peinzen over het af scheid van den werkkring, waarin hij zich geluk kig gevoelde, niet zonder invloed is geweest op het ongeval. De meeste geabonneerden op de telephoon te Arnhem hebben op 1 Januari hunne verbindingen laten afsnijden, omdat de Maat schappij niet geneigd was het abonnement (f 120 's jaars) te verlagen. Uit Helmond wordt ons gemeld: Het nieuwjaar-wenschen kostte hier het leven aan zeker persoon, bijgenaamd Cebus De Beest. Na zijne medemenscheu alles goeds in het nieuwe jaar toegewenscht te hebben, geraakte hij zoozeer in kennelijken staat, dat hij in het water liep. Hoewel een goed zwemmer, verdronk hij onder de oogen der toegestroomde menigte. In de gasfabriek te Dublin vatte eergisteren het gas in een der groote retorten vuur. Eene reusachtige vlam schoot daarbij zóó hoog de lucht in, dat zij de gansche stad in eeu lichtgloed hulde. Een geval van trichinose heeft zich onlangs te Mechanisiville, Slaat New-York, voorgedaan bij eene familie van vier personen, die na het gebruik van rauw varkensvleesch ernstig ziek werden, zoodat men voor hun le vensbehoud vreest. Ook in de stad New-York zijn verscheiden gevallen van trichinose voorge komen. D e Arnh. Cl. meldt, d a t d e n 12n J a- nuari door den Burgemeester van Arnhem „een dansante receptie" zal worden gegeven. Da „dansante receptie" was tot dusver noch nicht dagewesen. Nog steeds ga at de Italiaansche politie ijverig voort met het opsporen en vervol gen van handelaren in kinderen. Dezer dagen zjjn weder een orgeldraaiei en zijne vrouw gevat, die twee knapen, een van 16 en een vnn 7 jaren, bij zich hadden, welke zij van de ouders der kin dereu voor ƒ60 en voor 8 per stuk gekocht hadden, om hen naar Frankrijk uit te voeren. Den Helder heeft geen nachtwa- kers meer. Het personeel der politie-agenten is uitgebreid en verricht nu behoorlijk den nacht dienst zonder klapprrmanshulp. Een wonderlijken indruk maakt een bericht in het Dagblad van Kopenhagen, dat de Maatschappij tot bescherming van dieren al daar een ambulance-wager. heelt aangekocht en verhuurd, terwijl in daizelfde blad een klacht voorkomt van iemand, die een van zijn familie leden in het Frederiksborg hospitaal had willen plaatsen, en bij die gelegenheid had vernomen, dat genoemd hospitaal geen ziekenwagen bezat. Sedert eenige dagen is men in Parijs van gemeentewege bezig de verkiezings- Liljetten van de muren af te krabben. Het aan tal werklieden daartoe gebezigd bedraagt niet minder 2700 en dit werkje zal 25,000 frs. kosten. Volgens le Génie Civil kan men touw- werk op de volgende wijze tegen rotting vrijwa ren: „Men laat het touwwerk gedurende 4 dagen in eeu bad van 20 gram zwavelkoper-oplossing op een liter water liggen en droogt het daarna. Het heeft dan eene hoeveelheid zwavelkoper op genomen, die het tegen parasiten en schimmel beschermt. Men fixeert het het koperzout met teer of zeepwater. Voor de laatste methode is eene oplossing van 100 gram zeep op 1 liter water noodig." Op 1 Januari waren 278 predi kantsplaatsen bij de Ned. Herv. Kerk vacant. Eenige steden in Westelijk Noord» Amerika liggen op zeer groote hoogten boven het oppervlak der zee: zoo ligt o. a. Lradville op 3111 M.Hotsprings op 2753 M., Silver- ton op 2811 M.. Marshall's Pass op 3294 M. Het Bureel voor den Signaaldionst der Ver. Staten op Pike's Peak ligt op de huiveringwek kende hoogte van 4314 M. boven het opp-rvlak der zee. Bij een alleenwonende rentenier ster te Parijs zijn eergisteren dieven ingebroken, die alle sieraden en geldswaarden meegenomen hebben, zoodat deze dame geheel geruïneerd is. Het belicht van de Amst. Ct., als zou de Hoilaudsche Gasfabriek van de stad Amster dam, wegeus het intrekken der gasconcessie, eeue schadevergoeding vragen van f 8,000,000 is geblekeu onwaar te zijn. Zooals men zich zal herinneren, werd in de dagvaarding van 8 Nov. aan de Gemeente dan ook geen som genoemd, maar is daar sprake van vergoeding, nader op te maken bij staat. Het antwoord van de stad op dit exploit van dagvaarding en de deswege gevolgde conclusie van eisch laten nog steeds op zich wachten. Tot heden is door de Gemeente nog niet van conclusie van antwoord gediend. Ougeveer 5000 telegraphische nieuwjaarskaarten zijn den In Jan. te Amsterdam ontvangen en verzouden. De Duitsche regeering heeft be sloten hare enquête omtrent de vaccinatie voort te zetteu, en, in verband met het belangrijk rapport door voor- en tegeustauders der inen ting uitgebracht, omtrent de waarde der verschil lende soorten der vaccine, vergelijkende proeven te doen nemen met gehumaniseerde en met animale vaccine. Een gedeelte van de miliciens zal daarom met animale en een ander gedeelte met gehumaniseerde stof gevaccineerd worden. De auimale stof wordt door het park te Ber lijn geleverd. Een schoorsteenveger te Leeu warden is Donderdag in deD vroegen morgen aan een groot gevaar ontsnapt. Nadat hij vol gens afspraak des morgens om 6 uren bij een ingezetene aldaar den schoorsteen in de keuken had schoongemaakt en het huis weder wilde verlaten, loste de zoon des huizes, die meende met inbrekers te doen te hebben, in de gang een revolverschot op hem, hetwelk gelukkig in den muur terecht kwam, zonder den schoorsteen veger te raken. Men had reeds des nachts ge meend eenig verdacht rumoer in het huis te hooren, en dit had het vermoeden versterkt, dat er werkelijk inbrekers in huis waren. Omtrent het uitgeven van val- sclie guldens, te Amsterdam, vernemen wij, dat de makers twee schilderskuechts zijn, die gerui- men tijd zonder werk geloopen hadden en door een echten gulden in gips af te drukken, den vorm voor het gietsel in tin kregen. Bij eene poging om deze valsche geldstukken in eene kroeg uit te geven werd door de politie de hand op hen gelegd. Bij een onderzoek in hunne woning zijn verschillende werktuigen, voor de vervaar diging noodig, gevonden. Ook hebben zij vol ledig bekend. Een hunner had reeds een vonnis ondergaan. J h r. Van S w i n d e r e n, te R ij s, heeft bij 80 van zijne huurboeren elk éen arbeider gezonden, om dien aan het werk te houden ge dureude den winter in het land en voor zijne (jhr. Van Swinderen's) rekening, dus boven het getal arbeiders, dat de boer voor zijn eigen werk reeds in dienst had, van welke er geen mag worden vervangen, door zijn werk op te dragen aan den door den heer v. S. gezondene, die enkel werk heeft te doen, dat de boer de voor zijne rekening arbeidende personen niet zou laten verrichten. Zoowel te 's Bosch als te Breda en omstreken komen voortdurend sporadische gevaileu van pokziekte voor, meereudeels bij niet gevaccineerde personen. Men moet dezer dagen in de Chi- neesche provincie Shansi een groot aantal Ro- meinsche munten gevonden hebben, uit niet minder dan dertien Regeeringstijdperken, van Keizer Tiberius af tot Aurelianus toe. Twee inspecteurs van het maga zijn Bon Marché betrapten eene dame op het stelen van stoffen. Zij volgden haar naar hare woning, waar zij terstond alle kasten en meubelen gingen doorsnuffelen. De dame, ziende dat zij verloren was, sprong uit het venster en werd dood opgenomen. Te Helder zal in 1887 eene ten toonstelling van nijverheid worden gehouden. Teneinde de 3070 telegrammen. :e Amsterdam op Nieuwjaarsdag aangeboden, op denzelfden dag „geseind" eu bezorgd te krijgen was het noodig den telegraafdaad te hulp te komen, en men nam het middel te baat, dat bij storingen steeds dienst doet. De b. v. voor Haar lem bestemde nieuwjaars-telegrammen werden allen bij elkander gepakt, een ambtenaar speelde voor electrische vonk, door er mee op den spoor te gaan zitten en ze te Haarlem aan het tele graafkantoor af te geven, en hier werden zij door de bestellers van dit kantoor bezorgd. Anders zou.menigeen zijti telegram niet hebben ontvan gen. Naar wij vernemen hebben sommige afzen ders ook hier weer, voor de grap", deu spoedigen gang van den arbeid belemmerd; zij maakten de telegrammen zoo lang mogelijk. De allercom- pleetste titulatuur werd uitgezocht, en er zijn kaarten aangeboden, die daardoor dertig woorden bevatten. Z;er geestig inderdaad! Volgens de Ntd. Sport, heeft het Bestuur der Schaatsenrijders-vereeniging te Ham burg en Altona bekend gemaakt, dat voor de luternationale Hardrijderij prijzen in geld bij de medailles zullen gevoegd worden, en heeft zij Paulsen levens dringend uitgeuoodigd te verschijnen. Deze heeft hierop getelegrapheerd „Ik zal komen, indien mg de reiskosten betaald worden, wanneer de rijderij niet kan plaats vin den." Er werden onmiddellijk lief hebbers genoeg gevonden om hem dit te waarborgen, zoodat op zijne mededinging zeker wel kan gerekend worden. Een brutale diefstal heeft te Weert plaats gehad. Ruim 1700 K. G. zout, door den ambtenaar in beslag genomen en in eene loods nabij het kantoor van den rijks— oatvanger geborgen, ziju daaruit ontvreemd. Da ders oubekend. Zooals men zich nog zal herinneren, werd verleden jaar op gelijke wijze aldaar ge stolen. De Hongaarsche Regeering heeft van Prof. Pasteur te Parij3 vergunning verzocht en verkregen, om hem een geneeskundige te zen den, ter bestudeeriug van zijne inentingen tegen de hondsdolheid. Naar aanleiding van onze mede- deeling over rijtuigen, waarvan men de paarden kan losmaken zoodra zij op hol slaan, maakt men er ons opmerkzaam op dat reeds eenige jaren geleden zulk eene inrichting aan rijtuigen bedacht is door deu bekenden rijtuigfabrikant J. Geesink, te Weesp. Door op eene veer te drukken 't zij binnen in, 't zij op den bok zelfs zou het mogelijk zijn op beide plaatsen de inrichting aan te brengen, doch daartegen bestaan groote be zwaren kunnen de paarden van het rijtuig gescheiden worden, waarna tevens het voertuig zouder schok in eene rechte lijn blijft voortloopen. Beide maatregelen bevorderen natuurlijk in hooge mate de veiligheid van rijdeuden. Zondag-voormiddag te lP/s uur is bij het rangeeren van de stoomtram tusschen Haarlem en Leiden onder Oegstgeest eeu 12jarig meisje ore.reden, ten gevolge waarvan zij vrjj ernstig aan been en arm verwond werd. Zij is onmiddellijk ter verpleging naar het academisch ziekenhuis te Leiden gebracht. Het ongeluk moet gebeurd zijn doordien hel kind achter op een goederenwagen was gaan zitten. Eene vreeselijke gebeurtenis heeft plaats gehad in het dorp Kulakowilz. Daar werd werd een varken gebeten door een dollen hond. De eigenaar van hel varken doodde het dier niet, maar boud het aau een boom in het bosch, om te zien hoe de zaak zou afloopen. Het varken werd daar door eeu wolf aangevallen en verscheurd. Waarschijnlijk heeft het varken zich verweerd en den wolf gekwetst. De wolf toch werd op zijne beurt dol en verwonde tien menschen en een groot aantal huisdieren. Eerst had men moeite de gebeten menschen in isoleercellen on der te brengen. Men vroeg Pasteur te Parijs om raad. Deze berichtte, dat men de lijders naar Parijs moest zenden. Voor de onbemiddelden nam hij alle kosten voor zijne rekening. Voordat de formaliteiten der reis in orde waren, is reeds een 8-jarige jongen aan dolheid bezweken. Of de reis voor de andere gebetenen nog doorgaat, wordt niet gemeld. Atjeh zegt het A. Dbld ver bruikt kolossale hoeveelheden lelephoondraad, die telkens door de Atjehers worden afgesneden en weggehaald, onlangs werd een zekere hoeveelheid ervan terugbezorgd in een kluwen, als kogel uit een kanon door het venster in eene woning van een officier geschoten, aan het einde van Oleh- leh- DeHollandsche spoorweg-maat schappij heeft de voor eenigen tijd bepaalde op heffing van bestelgoederen-bezorging op de stations Koog, Zaandijk, Schagen, Krommenie en Purrne- rend weder ingetrokken, zoodat de op die sta tions aankomende bistelgoederen weder ain huis worden bezorgd. Johannes Wittebol, gesignaleerd in een algemeen Politieblad als ontvlucht bij zijne overbrenging naar de cel-gevangenis te Go- rinchem, is Zaterdag te Velzen aangehouden en naar Gorinchem overgebracht. Met de eerstvolgende Staats- loterij zullen de loten volgens een nienw model worden uitgegeven. Eik lot is eeu couponblad bevattende twintig twintigste gedeelten. Do classicale loten zullen voor elke klasse eeaft

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1886 | | pagina 2