MARKTBERICHTEN, Laatste berichten. Waarom lachen wij? Voor geest en hart. Hoé velen haten hun naaste om geen andere reden, dan alleen omdat zij over tuigd zjjn, zelf huns naasten haat verdiend te hebben. Doe of zeg nooit iets, dan na vooraf bedacht te hebbeu, of bet Gode welgevallig, u tot voordeel, uwen naaste tot stichting zal zijn. God schat hem hoog, die zich zeiven laag schat. Menschelijke redenen moeten wijken voor de Goddelijke. Menigeen begaat tegen zijn wil eene nieuwe fout, alleen om niet te laten be merken, dat hij zich voor de eerste schaamt. Ter behartiging. Iets anders is goed doen, iets anders goed worden en gij wordt nog niet altijd goed, omdat gij iets goeds verricht. Goed doen, maar niet op eene goede wijze is letters schrijven en weer uitwisscheu. Het werk prijst zijn meester. Een penseelstreek van een vermaard schilder heeft meer waarde, dan duizend schilderyen van een auder, die zonder op lijnen te letten, zich vergenoegt kleuren op het doek te brengen. Iets goed doen is het doen juist zooals het is voor geschreven, dat is, op den tijd eu de wijze waarop het moet geschiedeu. Hij, die zoo werkt, doet veel, al verricht hij niet vele zaken Allerlei. STEDE LIJK NIEUWS. Haarlem, 4 Jan. Iu het onderdeel Haarlem van het schattiugsdistrict Haar lem zijn tegen de schaal van schatting, of tegeu de typenscliattiug der belastbare opbrengst van de ongebouwde eigendom men, vijf bezwaarschriften iugediend. Kerknieuws. mededeelingen, a 10 cents per regel. Ik had een hardnekkigen hoest, die al sedert drie jaar duurde en die oorzaak was van een slechte maag en mij langzamer hand geheel uitteerde. Ik besloot met uwe Capsules Guyot eene proef te nemen eu dat strekte tot miju geluk, waut de gezond heid is teruggekomen en ik zie er nu goed en frisch uit. «E. Redon, meester metselaar te Orleans.* De Echte Capsules Guyot worden vervaar digd, 19, rue Jacob, te Parijs. Prijs per flacon: 1 fl. 20. Men eische op het etiket de handteekeniug E. Guyot, in drie kleuren, verschillende kleur krijgen, ter onderscheiding van de doorgefourneerde briefjes. In de Spaansche provinciën Huelva, Cadix, Salamanca en Grenada heeft zich weder de cholera vertoond. De dagbladen dringen aan op voorzorgsmaatregelen. De firma Dobbelman te Rotter dam, heeft op oudejaarsdag aan de bureaux van politie doen bezorgen 25 sigaren voor iederen po- litie-agent, 50 voor iederen onder-inspecteur, 100 voor iederen inspecteur, en zulks uit dankbaar heid voor de hulp, die de politie hem onlangs schonk, toen diefstal op zijne fabriek was gepleegd. Het politie-pereoneel bestaat uit 400 man. Yet haar wordt door wasschen met eigeel geheel ontvet. Men moet het met lauw warm water nawasschen en met een warmen doek afdrogen. Donker haar kan men ook met soda be handelen; dit middel is voor blond haar niet aan te bevelen. Dit laatste wassche men met thee van kamillen. In het Cirque Royal te Brussel, vermaakte het publiek zich dezer dagen ontzet tend met het afgrijselijk mooie schouwspel van twee kleine meisjes, van zes- en achtjarigen leeftijd, Corrina en Judith Pasdeloup, die levens gevaarlijke toeren verrichtten op twee boven el kander gespannen koorden, toen het bovenste koord van een der haken losschoot eu de acht jarige artiste naar beueden stortte. De schok en de schrik deden ook de kleine Judith het even wicht verliezen, zoodat beide kinderen van de vrij aanzienlijke hoogte, in den circus vielen doodelijk gewond werden zij naar het hospitaal gebracht. Wegens het hooge invoerrecht, door Pruisen op lijnolie geheven, wordt de lijn oliekokerij en vernisfabriek der heeren Alberdingk, voor eenige jaren te Leeuwarden opgericht, ver plaatst naar Osnabrück. Oude gebruiken blijven soms nog lang in stand niettegenstaande de geest der tijden ze soms min of meer bespottelijk maakt. Zoo is het b. v. te Borger gebruikelijk, bij de zooge naamde buurdiensten bij teraardebestelling, dat ieder der buren («ldaar nabers genaamd) aan den timmerman, die de lijkkist heeft gemaakt, vijf centen betaalt als timmerloon. Ofschoon dit ge bruik zou worden afgeschaft bij de ingebruikstel ling van het nieuwe kerkhof aldaar, bestaat het nog voort, en betalen de goedgezinden, terwijl naLt gen den timmermau aanleidiug tot klachten geven. Te Londen brak in 1885 twee dui zendmaal een hevige brand uit. d. i. veel meer dan in vorige jaren. Er kwamen 60 menschen in de vlammen om en 40 werden door de brand weer uit doodsgevaar gered. De Londensche correspondent van de N. K. Ct. schrijft van Donderdag avond: Met de jongste boot der Casf/e-etoomvaartlijii ziju hier aangekomen drie Transvaaleche knapen, zoons van den magistraat Koek. Zij gaan naar Nederland om daar hunne opvoeding te voltooien, eerst op de school te Doetichem, later op eene hoogeschool, vermoedelijk Utrecht. Zij willen een tiental jaren in ons vaderland doorbrengen, alvo rens naar Pretoria terug te keeren." In een partieulieren brief uit Transvaal, district Rustenburg, wordt medege deeld, dat er aldaar op den avond van 27 No vember een prachtige sterrenregen werd waarge nomen, die zeer lang aanhield. De agenten van politie 8e klasse (nachtwakers) te Dordrecht zullen voortaan in uniformkleeding verschijnen, die hun voor ge meenterekening verschaft zal worden. Voorts zijn hun uniformpetten verstrekt van kepie-model. Naar de D. C. verneemt, ziju de beambten zoo ingenomen met deze kleeding, dat zij hun chef collectief hebben verzocht, voor eigen reke ning, tegen geleidelijke afbetaling, ook van uni formbroeken te worden voorzien. De voorvader lijke klap der nachtwakers zal ook verdwijnen. Uit Amsterdam wordt os s gemeld: Twee verslaggevers van dagbladen, die de ver gadering der socialisten in het Café Zincken op den 18sn November hebben bijgewoond, zijn door den rechter-commissaris gehoord over het ont binden dier vergadering door de politie. Gistere n-n acht is de schildwacht, voor de cell.-gevangenis te Amsterdam geplaatst, door slaap bevangen geworden en zoodoende in de gracht aan de Wetering Schans terecht ge komen. Door dit bad gewekt, wist hij er spoedig weer uit te klauteren, zoodat hij er ditmaal en kel met den schrik en een nat pak afkwam. Door het bestuur van deVereeni- ging voor Christelijke verzorging van krank zinnigen en zenuwlijders, is besloten tot uitgifte van een derde serie groot f 50.000 a 4 pCt., welke gelden noodig zijn tot voltooiing van het gesticht Veldwijk te Ermeloo o. d. Veluwe. De Chineesche Regeering heeft besloten eene militaire zendiDg naar Europa af te vaardigen: jeugdige officieren van verschillende wapens, die in de hoofdsteden der groote Rijken, Parijs, Berlijn, Weenen, St.-Petersburg en Lon den, de organisatie en de werking der verschil lende legers zullen gaan besludeeren. In Algerië, vooral in het depart e- ment Bone, is zulk eene hoeveelheid sneeuw gevallen, dat volgens een telegram van 2 dezer het verkeer er door gestremd is. Een politieverordening te Ober- lahnstein verbiedt het rooken op alle openbare plaatsen aan ieder, die nog geen volle 17 jaar oud is, op een boete van 1 tol 9 mark, Op an dere plaatsen in üuitschland bestaan soortgelijke bepalingen, doch gaat men met het oog op den leeftijd iets minder ver. In de winkelkast der naaimachi- nenfabriek van Mai.asse in de Markgravenstrasse te Berlijn, is sedert eenige dagen eene muziek- makende naaimachine in werking te zien. Hon derden nieuwsgierigen staan voor 't raam te kijken want de tonen van het muziek-instrumenl over- stemm n het gt raas, dat deze naaimachine maakt en men kan ze zells op straat hooren. Bijna iedereen, wien deze vraag gedaan wordt, zal daarop ten antwoord geven „Waarom wij lachen? Wel, omdat wij ons over het een of ander verheugen." Dit is echter volstrekt niet het geval en die vrij algemeene dwaling moet waarschijnlijk daaraan worden toegeschreven, dat wij doorgaans bij het lachen een gevoel van vreugde ondervinden. Dit gevoel is evenwel eer gevolg dan oorzaak van het lachen. Men ver blijdt zich namelijk omdat men reden tot lachen heeft, maar de grond van het lachen zelf ligt in de tegenstelling, die men opmerkt tusschen de voorstelling, welke men zich van iets maakt, en hetgeen men waarneemt als de gebeurtenis wer- lijk plaats vindt: alzoo tusschen voorstelling en werkelijkheid. Hoe grooter die contrasten zijn, des te meer neiging tot lachen men zal gevoelen. Doch het feit alleen dat wij ons verheugen doet ons niet lachen. Laat iemand eene som gelds ontvangen, waarvan voor hem veel afhangt, dan zal hij zich daarover ten hoogste verheugen, doch er om lachen zal hij niet. Treurig gestemde mer.schen lachen minder en niet zoo spoedig als iemand die opgewekt ia. Dit is zeer natuurlijk. Het levendige spel der geesteskrachten van genen wordt, juist door het geen hem aanleiding geeft tot neerslachtigheid, zeer benadeeld en tegengewerkt: de vrije geest van den opgeruimde daarentegen is beter in staat en bovendien meer geneigd, de zich voordoende verschillen op te merken en te vatten. Esn zeer bekende anekdote strekke tot bewijs van het vorenstaande. Twee kindereu kibbelen samen; ieder hunner tracht aan te toonen dat zijn vader meer man van aanzien is, dan die van zijn makker. Einde lijk overbluft een van hen den anderen met to zeggen: „Ei, mijn vader heeft eene hypotheek op zijn huis, en de jouwe niet!" Er is niets in die aardigheid, dat ons kan verheugen; en toch wij lachen er omde gedachte dat men het hebben van eene hypotheek op zijn huis als blijk van grooter welgesteldheid aanhaalt, staat immers zoo lijnrecht tegenover onze denkbeelden omtrent dergelijke „gouden daken"1 Een dergelijke grap, een variatie op de aan gehaalde mogen wij wel zeggen, die wij eens lazen, kan ous bijna weemoedig, treurig stem men niettemin zal menigeen er, evenals wij deden, om lachen. De verteller laat het kind, dat zijn makkertje niet langer wil overbluffen, ten laatste uitroepen; „Ja, maar morgen moet mijn pa zijn grio'mcë begraven, eu de jouwe niet!" Ook hierin is niets dat verheugen kan. Integendeel zal het denkbeeld dat iemand zijn grootmoeder begraven moet, ons den uitroep ont lokken kunnen: „Arme man!" Maar juist de tegenstelling dat iets, waarom wij den man „arm" noemen, als bewijs van rijkdom aangehaald wordt, maakt dat wij lachen, zij 't niet zóó dat wij er van schudden en den buik moeten vasthouden. Ware sterk en veelvuldig laehen bewijzen van groote vreugde en herhaaldelijk zich verheugen, het gezegde van Jezus Sirach „Een gek lacht luid, een wijze maar eventjes (of, zooals Lessing zeideeen verstandig mau lacht met de herse nen), zou tot de onjuiste gevolgtrekking moeten leiden, dat een gek zich vaker verheugen, en dus ook, althans in zekeren zin, veel gelukki ger zijn zou dan een wijze. De gezichtskring echter van een onwijze is zoo nauw begrensd, dat zich zeer dikwijls sehreeuwende contrasten aan zijne onrijpe voorstellingen voordoen vandaar dat hij zich kenmerkt door een luid en menig vuldig lachen naar het oordeel van verstan- digeren „dikwerf zelfs om niets." De meeste gebeurtenissen, daarentegen, die een wijs en er varen mensch waarneemt, passen in diens ge zichtskring, zoodat bij hem de tegenstellingen minder voorkomen daarom lacht hij dan ook zeld zamer en minder luid dan zijn meer geeBtelooze natuurgenoot. Hetgeen altemaal evenwel niet wegneemt, dat we gaarne nu en dan zóó recht hartelijk lachen, „dat wij er onze lever van voelen schudden "1 Op de hoogte van den tijd. Uitspraak van een slimmerd'). Tot dusver heeft men voor het opstijgen van een luchtballon steeds gas ge bruikt, de tijd is niet meer verre, dat men daar voor electrisch licht zal bezigen. Ook een bezwaar. Patroon, 't Spijt me mijn heer, ik kan u voor mijne zaak niet eugageeren. Ge zijt te dik; mijne klanten zouden deuken: wat moet die man verdienen, die zoo zijne bedienden voedt. Aan 't stationsloket. Beambte. Tweede klasse? Leerling van de hoogere burgerschool Neen, in de derde blijven zitten. Smakelijk. Gast (tot den kellner). Waarom houdt gij het bord met mijn biefstuk met beide handen vast? Kellner. Ja, ziet u, de- biefstuk is al eenmaal op den grond gevallen, ik zal er nu wel goed op letten, dat mij zulks niet voor de tweede maal gebeurt. Dubbelzinnig. Burgemeester bij de sitting van den Raad). Terwijl wij thans hier vergaderd zijn, acht ik het mijn plicht het onlangs gestorven Raadslid te herdenken; zijn dood was een zwaar verlies voor de maatschappij Een dér Raads leden. Voor de levensverzekering-maatschappij meent u zeker! De beste vrienden. Dame. Dat kunt ge gelooven, Mevrouw X is slordig en lui. Koken kan zij niet eu de kinderen worden slecht opgevoed. Heer. Hoe weet ge dit alles? Dame. Wel, zij is immers mijne beste vriendin. Onze dienstboden. Heer. Voortaan moet je zorgen, dat mijne kleeren beter worden schoon gemaakt, of denk je dat ik kost en loon betaal om zoo slecht te worden bediend? Dienstmaagd. En ik verzoek mijnheer voortaan een anderen toon aan te slaan, of denkt u soms, dat u tot uwe echtgeuoote spreekt? Het Stedelijk Museum van Schilde rijen eu Oudheden op het Raadhuis is iu de maand December bezocht door 474 personen tegeu en 363 zouder betaling. Iu het jaar 1885 werd het Museum be zocht door 8162 personen tegen eu 4521 zonder betaling. Vrijdag herdacht de heer J. Van Ek hoofd der firma J. Van Ek en Zoon, tim merlieden en bouwkundigen in de Gier straat alhier, den dag, waarop hij zich vóór 50 jaren vestigde. Van vele zijden ontving de heer Van Ek bij deze gele genheid bewijzen van achting eu vriend schap, terwijl eenigeu uit zijne werklieden hem de gevoelens van erkentelijkheid en waardeering, welke hen jegens hun pa troon bezielden, op hartelijke wijze aan boden. Eigenaardig mag het heeten, dat de heer Van Ek vau al de tegenwoordige bewoners het langst iu genoemde straat heeft gewoond. In het afgeloopen jaar 1885 zijn door de politie alhier opgemaakt 424 processen- verbaal, wegens mis-en wanbedrijven; 869 processen-verbaal ter zake van politie-over- tredingen, waaronder 589 wegens dronken schap op straat. Aan boete wegens politie- overtredingen is vrijwillig betaald 224,50. Z. D. H. Mgr. J. A. Paredis, Bisschop van Roermond, heeft benoemd tot Kapelaan iü de O. L, Vr. Munster kerk te Roermond den Eerw. heer F. A. J. H. Bloemen, tot dusverre Kapelaan te Melick. HAARLEM.4 Jan. Ter graanmarkt van heden gedaan: roode tarwe f 6,50 a witte f 7.10 af f7, rogge f-.—a f -.Haver f 3.57 a f375,gerst f dnivenboonen f 6,90 a -,paardenboonen f—a bruine boonen f a f Gr. erwten f 7-,— a AMSTERDAM, 4 Jan. Ter veemarkt waren aangevoerd 436 runderen, van welke de prijzen waren vette 1ste qual. f 0.75. dito 2de qnal. f 0.68 dito 3de qualiteit 0,60 per kilo; melk- en kalfkoeien 100 a 240, graskalv. a 64 nuchtere kalveren 7 a 15, 2 schapen en lammeren a vette varkens 40 a 45 c.; beiden per kilo.—biggen f a paarden a ALKMAAR, 4 Jan. De aanvoer van vee en daarvoor bestede prijzen volgt: 1 koeien/ 120 a7 nuchtere kalveien /14 a 24,— vette kalveren f a a schapen 18 a/ 28 132 varkens f 37 48 per kilo,ma gere dito a bokken a - - paarden a lammeren f - a SCHIEDAM, 4 Jan. Moutwijn per Ned. vatf a7,50 Jenever f13,Amsterd. proef f 14,25 Spoeling 11,60 dito commissie f 2, LONDEN, 4 Jan. Ter veemarkt zijn aangevoerd Runderen 2500, Schapen en Lammeren 1100, Kalveren 170 Zwijnen Prijzen: Beste Runderen 3/7 5/ Schapen en Lammeren 4/- a 5/9, Kalveren 2ff a 4/9 Zwijnen 3/8 4/2. LEIDEN, 2 Jan. Aan de markt van heden waren de aanvoeren en prijzen der granen als volgt: 2 heet tarwe winter- ZOmer- af heet. 2 rogge winter- a zomer- a 7 heet. gerst zomer- -.a -.chevalier a 10 heet. haver, zware- a De prijs der boter was heden per '/4 vatlste qnal. 64.— a 2de qual. f 48.a HOORN, 2 Jan. Op de weekmarkvan heden waren de prijzen en aanvoeren der granen als voigt: - heet. tarwe f 6,50 a 7,50 - heet. rogge f7,heet. gerst 5.5.heet. haver I 4,mosterdzaad a karwijzaadf heet. boonen: heet. bruine (8,a 10,— gele f hec paardeboonen f -,aheet. erwten f a beet. groene f .9 a, 12 heet. grauwe 13 a heet. witte f heet. aardappelen a manden appelen f- a alles per heet. De aanvoer van vee en daarvoor prijzen betaalde waren als volgt:paarden van f 40 tot 150 veulens f a —koeien van ftot ——kal veren van 10 tot 24, schapen van —tot—,1 lammeren van 14 tot 19, varkens van 12 a 18, zeugen a biggen van 5a 8,50 BEURSBERICHTEN. Amsterdam, 4 Januari 1886. Prijzen der onderstaande effecten pCt. Nederland. Certif. Werk. Schuld. 2' 4 k k Hongarije. OM. Leoning 1867 5 Goml leening5 Italië. Obi. Pausel. Leen. 1860-64 5 Oostenrijk. Obi. in papier (Mei—Nov.) 5 zilver (Jan.Juli) 5 Portugal. Obl. buiten). 1853-84 3 Busland. bij Hope A Comp. Oude Russen 5 Obl. Nic. Spw. 1867 69 4 1877 Amst. L 20-100 5 Spanje. Obl. buitenl. 1867, 1871 75. 1' 4 18762 (Perpetueele) 4 Turkije. Obl. dig. Schuld 1865, 5 1869. 6 Egypte. Obl. Leeuing 18764 N.-Amerika. Obl. Vereen. Staten 1876 4' 1877 4 Columbia. Obligatien4® 4 Peru. Leeuing 1870. 6 1872 5 Oostenrijk. Aand. Nationale Bank. divil Nederland. Holl. JJz. Spw. Aand. M. tot Bxpl. St. Spw. Aand. Oeat. Spw. gestemp. Obl Indische Spw. Aand Rijn Spw. volg. Aand. Boxtel Wezel Obl4' 18755 Hallo. Zuid-Hal. Spoorw. Obl8 RuslandGr. Spw. Maatsch. Aand.. 5 Baltische Spw. Aand8 Jelez Griasi Obl5 Kiew -Brest Aand5 Kursk Cliark. OM. /1000.. 5 MorscUansk Sysrau Aand.. 5 Riaschk Wiasma 5 Humeule. Aandeelen Spwdiv Amerika. Chicago N. W. Oert. Aand.. N. York Lake Erie W. S. Aand. Illinois Oert. Aand Miss Kansas Texas Obl. Cert.. 7 FJiSMIE-LEENINGEN. Nederland. Loten Amsterdam 100. 5 108 Rotterdam8 102 Gemeente Orediet.. 8 ilOO'/s Belgie. Stad Antwerpen 187 4. I1003/< OoatenrUk Stantsl. 1854 4 102'/4 18605 11174 1884136 Rusland. 18845 139 18665 1127 Goldkoers prolongatie 3 pot. genoteer de kowa 69'/s S2®/4 1027e 100 87 91 66®/, 66'/, 45 Vis 100®/4 851/4 99 4474 50>/4 5'/s 647, 110 19"/,, 12»/,, 9'/s 117®/, 138'/, 1U8 623/4 138 84 13 55 57®/, U6S/, 57 Vis 93 98 54 527, 1347, 2674 1367, IU PARIJS, 4 Januari. De heer De Freyclnet heeft, ua eeue nieuwe bijeenkomst met den President der Republiek, de taak aanvaard om een nieuw Kabinet samen te stellen. ATHENE, 4 Januari. De Regeering heeft in eene nota aan de Mogendheden in krachtige bewoordingen er op gewezen dat Griekenland het verlies van duizenden broeders van Grieksche nationaliteit, ten gevolge van de vereeniging van Rumelië met Bulgarije, smartelijk gevoelt, eu als compensatie vraagt het herstel der grenslijn, welke door het Congres van Berlijn was vastgesteld. De Regeering eindigt met de verklaring, dat zij hare militaire toebereid selen te laud eu te water voortzet teu einde de erkenning van de rechten der Grieken te eiscken. LONDEN, 4 Jauuari. Reuter seint dat Servië, naar verzekerd wordt,in den vrede za! toestemmen, op voorwaarde dat weder- zijdsch grondgebied in het statu quo ante gehandhaafd blijft eu niet betaling eeuer oorlogsvergoeding wordt geëischt. Servië is ook bereid een haudelstractaat met Bul garije te sluiten volgens de in Europa geldende beginselen. De Daily News verneemt van den 2en uit Coustantinopel, dat Moukhtar Pacha zou hebben gerapporteerd, dat zonder de medewerking van Turkscke troepen de vrede in Soudan niet kan hersteld worden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1886 | | pagina 3