BINNEN LAN i). GEMENGDE BERICHTEN. moezeniers in de hospitalen eu gasthuizen van Parijs. De Kardinaal toont aan dat de reglementen waaraan de zieken in zake hunner gods dienstige plichten zijn onderworpen, ern stige hinderpalen worden voor de vrijheid van geweten. En nochtans, de zieken vragen niet an ders dan dat de Priesters aan hun ziekbed verschijnen. De Prelaat hoopt, dat de dag zal aan breken waarop men de noodzakelijkheid zal inzien om de Aalmoezeniers aan de hospi talen en gasthuizen terug te geven. Het vierde eeuwfeest van Christo- phorus Columbus zal te Calvi, Corzika, met grooten luister worden gevierd. Alen weet, dat de Abt Casanova in zijn jongste wer ken op bijna zekere wijze heeft bewezen, dat de beroemde zeevaarder te Calvi geboren is, eene meeniug, welke trouwens door de meeste Italiaansche geschiedschrijvers wordt gedeeld. De Vereenigde Staten zullen op eigen aardige wijze van hunne deelneming doen blijken. Men verzekert, dat de President der Amerikaansche Republiek, bij bizonder be sluit, al de Corsicauen tot burgers der Yereenigde Staten zal benoemen. Naar aanleiding van het verslag omtrent den post eu telegraafdienst des Rijks over de jaren 1882 1884 heeft de Duitsche Keizer aan Prins Bismarck opgedragen, de betuiging zijner erkentelijkheid over te brengen aan de ambtenaren bij dezen tak van dienst. De Keizer verklaart, zich hier toe gedrongen te gevoelen, wegens den gestadigeu vooruitgang in de geleidelijke ontwikkeling van posterijen en telegrafie, inzonderheid wegens de belangrijke verbe teringen in het verkeer met het buiten land, alsook uit aanmerking van de ver rassend gunstige financiëele resultaten, die het gevolg zijn van een degelijk bestuur, onder getrouwe medewerking van alle be ambten. Bij gelegenheid van 's Keizers jubilé is er wel geen amnestie uitgevaardigd, maar aan een aantal veroordeelden vermindering of vrijstelling van straf toegestaan. Volgens sommige berichten waren hiervan uitgesloten alle personen, die tot onteerende straffen waren veroordeeld. Vau Katholieke zijde zal men aan dr. Von Windthorst op diens 73e jaarfeest een geschenk in geld aanbieden, bestemd tot het stichten eener nieuwe R. K. Kerk in Hannover. Vroeger wees hij 't hem aange boden bezit van eene villa af. De levens wijze van den beroemden leider van het Centrum is zoo eenvoudig mogelijk. Als een nieuw bewijs voor de stelling, dat Duitschlaud liet land is der Intelligenz, wordt vermeld, dat men een kind van ze ven jaren schier gewelddadig wilde uitzetten. Het arme schaap werd ziek van schrik toen de politiemankwam om het te halen, ten einde het over de grenzen te voeren. De verkiezingen voor de nieuwe Spaausche Cortes (die tegen het einde van April moeten bijeenkomen) zullen waar schijnlijk worden uitgeschreven tegen half Maart. De Standard verneemd uit Caïro dat de betrekkingen tusschen de Eugelsche sn TurkscheCommis3arissen eenigszius gespan nen zijn. Noektar Pacha schijnt niet ge neigd tot eene overeenstemming te raken. Telegrammen uit Birma melden dat do toestand ernstig is geworden. Het aan tal gewapende rebellen rondom Maudolay, hetwelk geschat wordt op 10,000, breidt zich uit; zij staan onder bevel van de kouiuklijke Prinsen. Aan het Departement van justitie is, naar wij vernemen, andermaal de hand gelegd aan het ontwerpen van eene nieuwe wet op het notaris ambt. De bewerking van de nieuw-vervaardigde plakzsgels mag als bizonder net en doelmatig worden geroemd. Zij zijn veel kleiner dan de vroegere, eu wijzen nu ook van onderen de be paalde plaats aan, waar de datum van gebruik making moet worden gesteld. Door de plaats daarvoor van onderen te kiezen, wordt nu voor komen, dat gelijk dikwerf geschiedde de gebruiker den datum voor het zegel teven» liet dienen als datum van het stuk. Zij zullen zeer spoedig aan de ontvangers worden toegezonden, doch die ambtenaren zullen eerst de oude mo dellen moeten opruimen, voor zij de nieuwe mo gen afleveren. Haar ons ter oore kwam, is de opbrengst der rijksmiddelen over 't afgeloopen jaar belang rijk minder dan de raming. Omtrent het gevolg, door de Regeering te ge ven aan de motie der Tweede Kamer betreffende de maatregelen tot uitbreiding der schutterijen, kan thans worden medegedeeld, dat over de schorsing of intrekking de koninklijke besluiten van Augustus en September het advies van den Raad van State wordt ingewonnen. Borgharen, 8 Jan. De raadsleden alhier schijnen thans genoeg te hebben van de werk staking. Vijf zijn reeds beëedigd en geïnstalleerd. Thans is eindelijk ook de rekening over 1884 onderzocht en vastgesteld. Amersfoort. 2 Jan. Ia een ijzeren hulpbrie venbus in de St. Jansstraat alhier, werd gisteren door een paar baldadige kwajongens een bran dende lucifer geworpen, waardoor eenig druk werk, wat daariu lag, geheel is verbrand. Vreemd is het, dat niemand van de buren of vooibij- gangers, en evenmin de politie, daarvan iets heeft opgemerkt. Deventer, 8 Jan. Da Wiener bierbrouwerij en mouterij, met woonhuis en bijliggende gron den, heeft bij toeslag in massa opgebracht ƒ45,000. Koopars zijn de haeren Van den Harten, uit Eindhover, eu Lutkie, uit 's-H-rtogenbosch. Te Duisburg is op Oud e-j a a r s- avoud eeu 1500 Kg. zware klok iu bet kerkge bouw neergekomen eu daar uiteengespat. Geluk kig werd uiemaud gedeerd, daar de dienst nog niet was aangevangen. Ouder de student en der hooge- school te Edinburgh, heeft eene algemeene stem ming plaats gehad over de vraag of zij al dan niet mutsen en tabbaarden of een van beide zou den gaan dragen, evenals de studenten der E i- gelsche hooge scholen. Van de 3094 stemden 1901 mede, en met eeue meerderheid van 595 stemmen werd de wenschelijiheid van de eeu of andere bisoudere kleederdracht aangenomen. Het staat nu aau dan Senaat te beslissen, of de nieuwigheid zal ingevoerd worden. De bekende socialist Barth. Van Ommeren, die eerg.-middag bij den Procureur van het Gerechtshof te Amsterdam moest ver schijnen, om zijne straf te ondergaat), is niet op- gekomeu. Esaige ureu later werd hij op het Wa- terloopleiu voor het koffiehuis De Leeuw van Waterloo, te middeu der menigte, zonder eenig verzet, gevangeu geuomen. De oudste officier van liet Ne- derlaudsche leger is op dit oogenblik, blijkens de naam- eu ranglijst der officieren voor 1886, de Luit.-Geueraal op nouactiviteit P. G. J. Van der Sciirieek, lid van de Tweede Kamer der Siaten-Generaal. Deze hoofdofficier werd den 3 Sept. 1831 op 19-jarigeu leeftijd benoemd tot 2eu luitenant bij de infanterie eu verkreeg zijn tegeuwoordigen rang den 3 Sepi. 1881. Hij is thans bijna 74 jaren oud, waarvan ruim 54 jaren officier en is, gelijk bekend is, met eenige tus- 8che»poozen, sedert Februari 1876 lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Aan een in Limburg gevestigd arts, die iu bet buitenland deu graad van doctor iu de geneeskunde beeft verkregen, is op zijne vraag aau het geneeskundig staatstoezicht, in hoever hij vrijheid heeft dezeu tit 1 hier te lande te voeren, gewezen op eeue missive van deu Minister vau Binuenlandsche Zaken, waarin deze vraag toestemmend wordt beantwoord, iu deu zin evenwel, dat aan dezen titel geen rechten zijn verbonden. De oudste Burgemeester in Zuid- Hollaud, de heer J. D. Preuijt, te Geervliet, beeft aan Z. M. deu Koning eervol ontslag ge vraagd. De Heer Preuijt werd den 1 September 1823 benoemd. Op hem volgt thans in ouderdom be heer J. Vim 't Hoff, burgemeester vau Heer- jausdam, die deu 19 Augustus 1827 werd be- uoemd. „E e n goede buur is beter dan een verre vriend;" maar een Cicade! Terwijl er veelal zeker vriendschappelijk gevoel ontwaakt bij personen, die „met elkaar op éeu trap ge woond en van éeu boer melk geuomen" hebben, zijn er echter ook uitzonderingen. Dit bleek uit eene klacht, door eene vrouw te Amsterdam aan het poiilie-bureau der 3e sectie gedaan. Iu plaats vau gezellig met elkander oudejaars-avond te vieren, had haar buurman haar, op ben laatsten dag des jaars, voordat de tijd om te wenschen kwam, van de trappen der gemeenschappelijke bovenwoning gegooib. Haar gespalkte arm speelde de rol van stuk vaii overtuiging. In 1885 zijn ruim 3600 vreemdelin gen, als zijnde zonder middel van bestaan, over de grenzen des Rijks gebracht. De „Commissioner of Statistics" in deu Slaat Ohio heeft eene berekening gemaakt van de kosten van onderhoud voor de gezinnen van werklieden, waarbij hij tot de conclusie is gekomen, dat een werkman dagelijks 32 cents (d. i. 80 c. Nederlaudsch) voor zijn hoofd noo- dig heeft, terwijl een gevangene den Slaat 55 cents (d. i, f 1,37) daags kost. Er is thans te Ne w-Y o r k e e n „A m e- rikaansch Pasteur Instituut" gesticht, dat zich ten doel stelt de inenting tegeu hondsdolheid te bestudeeren eu toe te passen. Na lang debat heeft (ie Gemeen- teraad van Amsterdam, in zijne zitting van eergiste ren, overeenkomstig de uitspraak van de jury, de beursplannen aldus bekroond: f 10,000 aan piar. IJ van den heer Cordounier te Rijsel, f 6000 aau het plan geteekend: In hoe signo Jloresco, van Grollmau, een Nederlander, iu vereeniging met den heer Ohman te Weenen gemaakt; t 5000 aan het plan La bourse ou la vie van Völmar te Berlijn; f4000 aau het plan Merca- turae, van de heeren Sanders en Berlage, te Amsterdam; f3000 aan het plan Amerack, van Ludwig Kliugenberg en Tauschenberg, te Bremen. Menig bezoeker van Eaton Hall, bet paleis van den Hertog van Westminster, moge hebben geglimlacht ovei den livrei-trots waarmede de lakkei de salonstoelen aanwijst, die ieder f375 hebben gekost. Zulke we dde-artikel m moeten echter onderdoen voor de stoelen van eet) Amerikaausch burger, die op f 500 per stuk wor den geschat. Zooals van algemeene bekendheid mag worden geacht, is er bijni geen tak van industrie zoo bloeiend in Duitrchland dan het fabriceeren vau naalden en spelden. Iu 1882 verbruikten de acht fabrieken van Berlobn alleen 600 (E igelscbe) ton ijzerdraad; zij hadden in dienst 800 mannen, behalve 700 vrouwen en kinderen, en bezigden zeven stoomwerktuigen met vier waterraderen, elk van 230 paardekraclit. De Parijscbe „Vereeniging tegen het misbruik van tabak" zoekt bij haar streven een bondgenoot iu het toouecl. Zij zal iu het begin der volgende maand een tooueelstuk op voeren, getiteld: Drames de la nicotine, en zij wekt ouders en voogden op, om hunne kinderen eu pupillen die voorstelling te doen bijwonen, teneinde hen op de treffendste manier oekend te maken met de grootste gevaren der tabak. Een afschrikkend voorbeeld waartegen herhaaldelijk van alle kanten geijverd is, kwam dezer dagen te Z;rbst (Auhalt Dessau) voor. Daar is een meisje gestorven tengevolge van eeu te nauw geregeu corset. Zij viel, op een fees', waar zij druk meedanste, plotseling door eene beroerte getroffeu, levenloos op deu grond. Men zegt dat er aan het Hof wei- nig gelachen wordt, maar op Nieuwjaarsdag is mm aan bet Belgische Hff verplicht geweest, van dezeu regel af te wijken. Een hoog ambte naar, die in de plaats van zijn chef de aan spraak moest voorlezen, richtte zich, nadat hij di ii Koning en de Koningin toegesproken had, naar rlea kant, waar zich gewoonlijk de Graaf en de Gravin van Vlaanderen bevinden, eu las voort: „Monseigneur, Madame,...." tot het einde toe. De man, die enr bijziende is, had niet bemerkt dat de Graaf en de Gravin af wezig waren. vele voorsteden, die aan den oostenwind het meest zijn blootgesteld, ligt de sueeuw verschei den voeten hoog. Een boerenknecht bij den 1 a n d bouwer W. H., te Suawoude, kreeg verleden week, door bet eten van soep, een beentje in de keel hetwelk door eer,e kunstbewerking van den ge neesheer, Dr. Kramer, te B:rgum, naar de maag is verplaatst, opdat het zoo mogelijk afgevoerd zou kuunen worden. De patiënt lijdt thans on dragelijke pijnen, zijn lichaam zet zich uit en hij geeft dikwijL bloed op, zoodat zijn toestand als zeer ernstig wordt beschouwd. De liefheb her ij voor biljart we d- strijden in het Noorden des lands schijnt nog steed9 voort te duren. Blijkens eeue aankondiging iu de bladen, zal deu 15 en 16 dezer te Gro- uiugen eeu Nationale B.ljart-wedstrijd p'aats hebben. De eerste prijs is ƒ150. Om den heer Stead, den gevangen redacteur van de Pall Mall Gazette, wat op te vroolijken, heeft bet Verlossingleger", naar men verbaalt, 150 muzikanten aangenomen, om da gelijks op straat, voor zijne gevaugenis, allerlei opwekkende muziekstukkeu te spelen. Te Deutichem beeft een echtpaar, waarvan het tienjarig dochtertje is ingnsetireveu in eene levensverzekering en iu een begrafenis fonds. Het arme kind werd echter door de ouders, uit lage geldzucht, op de erbarmelijkste wijze mishandeld eu zou zeker weldra bezweken ziju aan gebrek en vervuiling, had niet een bloed verwant bij tij Is van zich doen hooreu. Hij vond Vrijdag het meisje in een hok opgesloten, zonder eenig voedsel en in een deerniswaardigen toestand. H;t ia doer hem iiarr huis medege nomen en zal bij eene zorgvuldige Verpleging nog wel behouden kunnen blijveu. De justitie beeft de zaak in handen. Te Padua, Treviso, Udiue, Verona en Vieeaza ziju hevige aardschokken van lange- ren of korteren duur gevoeld. Te voren was groote angst bij allo huisdieren opgemerkt. De Müucheners s c h ij n e n in de zorg voor hun eigendom nogal nalatig, of goed van vertrouwen te ziju. In deu Nieuwjaarsnacht vond de politie, bij hare ronde, niet minder dan 538 huisdeuren openstaan. Voor een metselaar te Grimma (Saksen) ia 1885 een gewichtig jaar geweest; in dat jaar verscheen hij niet minder dan zeven malen in het bureel van den burgerlijken stand. Den 5n Jan. 1885 werd hem eene dochter ge boren; deu 20u Febr. stierf zij ie vrouw; deu 13u April stierf het op 5 Jan. geboren kind; deu 30u April werd hij weer in ondertrouw opgenomen; den 24n Mei werd het huwelijk voltrokken, eu deu 29n December 1885 werd uit dezeu echt een kind geboren, dat den 30n December 1885 weer overleed. Te Deutichem is geen woning te krijgen, noch in koop, nog iu huur. Dat men ook niet al te puriteinsch in de taal moet zijn, bewijst een door de Rechtbank te Oudenaarden genomen beslissing tot nietig verklaring van een testament, waarin een Bel gisch notaris het woord dicteereu had willen vertalen door opgeven, terwijl een beroep op de Nederlaudsche wet uiet-oulvankelijk werd ver klaard omdat werkelijk (naar het Weekblad v. h. li. herinnert) onze wetgever opzetleiijk het woord gedicteerd door het woord opgegeven heeft willen vervangen, welk woord echter, naar de interpretatie yan een Belgischen rechter, een bi- zondere beteekenis heeft en veeleer beteekeut doen kennen, ingeven dan voorzeggen. Donderdag werd in de nieuwe Stadsherberg te Meppel de gewone jaarlijksche verhuring van schippersknechten gehouden. Er werd 30 a ƒ40 minder besteed dan iu het vorig jaar. De beste knechten bedongen ƒ250 per jaar, met den kost. Te Charleroi is eene waarzegster in hechtenis genomen, die geruimen tijd in het geheim voordeel trok van de bijgeloovigheid barer stadgenooten, totdat de politie een eiud maakte aan haar bedrijf. Eu het werd tijd. Want eeu der vrouwen, die haar bezochten, is volslagen krankzinnig geworden (zij was het z-.ker al hall) tengevolge van de akelige formaliteiten waaraan de waarzegster haar onderwierp, en waarvan zij, „op straffe des doods", niemand iets mocht ver tellen. Een dier formaliteiten, was het afknippen van den zeer weligeu haardos der vrouw, welke de waarzegster daarna verkocht. Eenige bakkers te Barnevcld hebben na,wegens de concurrentie van de Amers- foortsche broodfabriek, den prijs van het witte brood met 20 pCt. verlaagd. Verleden jaar werd te Weenen het eerste „kappers-congres" gehouden waarbij de Weeuer haarkunstenaars „zich vrijmaakten van de heerschappij der Parijrche mode", en een eigen Weener kap-mode vormden. Dezer dagen had het tweede congres plaats, ter bepaling vaa de kap-modes voor 1886. De beslissing daar over was ditmaal, voor het eerst aan eene jury van vijftig dames overgelaten, en de verschillende kappers hielden eeu wedstiijd welke eeu half uur duurde. Engeland werd Woensdag door een zwaren sneeuwstorm bezocht. De meeste spoortreinen kwamen te laat aau eu het verkeer in de straten van Londen werd door het storten van de paarden op het glibberig plaveisel zeer belemmerd. Op vele plaatsen werden de over stralen en huizen loopende telegraaf-en teiephoon draden afgerukt en op straat geslingerd, waar door het verkeer nog meer werd gestoord. In I n eene der buiten w ij ken te Ti 1- burg heeft onlangs het volgende treurige voor val plaats gehad. Terwijl twee kinderen aan het spelen waren, dronken zij uit een pot, waarin water dat gediend had om garens voor de weverij bestemd, te laten weekei). Den vol genden dag vertoouden zich bij de kinderen sporen vau vergiftiging, die zoodanig toenamen, dat het jongste na eenige dagen bezweek eu het oudste nog in levensgevaar verkeert. Zóó weinig wordt in Duitschlaud met de eerste klasse gereisd, dat het geheele jaar door op eea der beste spoorweglijueu niet meer dan drie biljetten eerste klasse weiden af gegeven op elke duizend passagiers. Een ergerlijk geval is in het Pa- rijsche gasthuis Beaujon voorgekomen. Daar heeft een der oppassers een eruslig ziekeu ouden man, die het hem 's nachts wat lastig maakte, door het vragen om hulp, uren laug in eeu kolenhok opgesloten. De arme zieke, die eerst bevrijd werd toen eene der Liefdezusters hem vermiste, overleed weinige oogeublikken nadat hij weer ts bed was gebracht. De gerechtelijke lijkschouwing zal moeteu uitmaken, of de onder gane mishandeling ziju dood verhaast heeft. De ziekenoppasser is iu hechtenis genomen, eu van de uitkomst der lijkschouwing zal het afhangen of hij wegens manslag voor het crimineel gerechts hof, dan wel wegens mishaudeliug voor de cor- rectioneele rechtbank zal terechtstaan. Bij het Oostenrijksche leger zal eerlang de verplichte koepok-iueutiug worden ingevoerd. De maatregel is voornamelijk door gedreven door Kroonprins Rudolf. Le Soir meldt dat de gewezen Maarschalk Bazaine, die zich thans te Madrid bevindt en iu behoeftige omstaudighedeu ver keert, vau deu Hertog vau Aumals eene gift van 4000 fr. heeft ontvangen. De Hertog van Au- male bekleedde indertijd het voorzitterschap in den krijgsraad, voor welken Bazaine, na dea vrede met Duitschlaud, wegens de overgave van Me tz heeft terecht gestaan. De Turksche Sultan heeft ook aan kerstgeschenken gedaan. Hij zond den Ojsten- rijkschen Kroonprins eeue panij Turksche tabak, en aan de Kroonprinses een Ojslersch suikerge bak, als Kerstgave. Een telepkoonquaestie is dezer dagen door het gercclitsbof van üouai beslist. De vraag was, of eene teiephoou-maatschappij het recht heefi om palen en steunsel voor hare geleidingen op huizen te plaatsen, zouder toe stemming vau de eigenaars. De rechtbank te Boulogne sur Mer had die vraag ontkennend beantwoord. De betrokken tL-lepboou-maatschappij kwam in booger beroep, maar het hof te Douai heeft haar thans ook in het ongelijk gesteld, en het vonnis der eerstgenoemde rechtbank bevestigd, waarbij onverwijlde verwijdering gelast werd vau de houten toestellen van het huis des eigenaars, die daarentegen in verzet was gekomen. D e Great Eastern, die zoo lang leeg en werkeloos in Milford Haven lag, heeft van haar nieuwen eigenaar weer eens eeu vrachtje gekregen. De boot zal eerstdaags met 10,000 ton steenkolen naar Gibraltar in zee «teken. De Minister van Oo rlog, de heer Weitzel, heeft Woensdag ziju 70steu verjaardag gevierd. Als eeu bewijs van belang9teiliug met dezen heugelijken dag ontving hij een keurig bloemstuk met eene bewerking van zijne iulialen en de jaartallen 1816 eu 1886 van den Secre taris-generaal, de hoofden der zeven afdeelingeq

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1886 | | pagina 2