ii i i; M, A i\ 0. GEMENGDE BERICHTEN. heeft onverhoeds eene nieuwe bezitting iu den Stillen Oceaan ingelijfd. Het heeft zich meester gemaakt van de Samoa-of Schippera-eilanden, ten noordoosten van de Fidje- en ten zuidoosten van de Mar shall-eilanden. De bemanning vau de Duitsche korvet, die in de wateren van de Samoa eilanden stationeerde, is aan land gezet; vervolgens is den Koning aangezegd dat zijn rijk bij Dnitschland is ingeljjfd, en de vlag van Samoa werd daarop neergehaald. De Koning heeft de wijk genomen naar het binnenland en een gewapend verzet georganiseerd. De bevolking, verbitterd, heeft alle op de eilanden gevestigde Duitsche handelaren willen vermoorden. De Eugelsche en Ame- rikaansche consuls moeste 1 tusscheubeide komen om de voorgenomen slachting te verhoeden. De beide consuls hebben voor het overige in naam Luuner regeeringen verzet aaugeteekend tegen het bezetten der eilanden door de Duitschers. Gedurende het afgeloopeu jaar bedroeg de invoer in het Britsche Rijk 373 millioen pond sterling (/4.476,000,000). Dat is 16 millioen pond st. (ƒ192.000,000) minder dan in 1884. De uitvoer bedroeg 213 mill pd. st. (ƒ2,556,000,000), of 20 millioen p i. st. 240,000 000) minder dan verleden jaar. Uit Constantinopel verneemt de Dai ly Navs dat, naar men gelooft, alle plan nen voor het houden eener nieuwe confe rentie aldaar opgegeven zijn. Bulgarije heeft aan de Porte de volgende voorstellen doen toekomen: lo. Turkije erkent de Bulgarij- sche unie op grondslagen over welke later zal worden beraadslaagd 2o. Bulgarije stelt zijn leger voorwaardelijk ter beschikking van den Sultau; 3e Bulgarije gaat voort met de regelmatige tribuut-betaling aan de Turksche schatkist; 4e Bulgarije waar borgt de rechten van den Sultan op de ontvangsten der tolkantoren; 5e Alexander gaat naar Bulgarije om door den Sultan op zijn troon te worden bevestigd. Oostenrijk verzet zich tegen, doch Enge land ondersteunt deze voorstellen, over welke het Turksche ministerie beraadslaagd heeft zonder tot eeue slotsom te geraken. Onder voorzitterschap van den Khedi ve werd eergisteren de eerste bjjeenkomst met de Engelsche en den Turksclieu com missaris (Sir Henry Drummond Wolff en Mouktar Pacha) gehouden. Mouktar was van oorde-l dat het herstel van den vre destoestand in Soedan alleen mogelijk is met het zwaard iu de eene en den vrede palm in de andere hand. Slechts door een uitsluitend uit Muzelmannen bestaand Egyptisch leger zou dit doel verwezenlijk kuunen worden. De volgende bijeenkomst zal waarschijn lijk den 13eu dezer worden gehouden. De Minister van Staat, Minister van Binnenl. Zaken, overwegende dat volgens ingekomen ambts bericht de cholera Asiatics te Venetië voorkomt, gelet op artt. 1 en 2 der wet van 28 Maart 1877 (Stbl. No. 35), heeft goedgevonden de ha ven van Venetië besmet te verklaren. Aan de Tweede Kamer der Staten-Geoe- raal is een adres gericht door de firma M. L. Hermans Co. te 's-Gravenhage eu 58 andere ouderteekeraars, instemming betuigende met het adres vsn de firma J. J. Beijnes te Haarlem. Zij vinden daarin de grieven van de Nederlandsche nijverheid tegen de bestaande tariefwetgeving juist en zaakrijk uiteengezet, en verzoeken de Kamer, om iu den iu gemeld adres bedoelden geest eene herziening van die wetgeving, zoowel voor Nederland als voor de Koloniën, ter hand te willen nemen. Kunstmatige bescherming begeeren zij niet. Zij voelen z ch krachtig genoeg om, ondanks de on gunstige voorwaarden van voortbrenging, met liet buitenland te kunnen mededingen, wanneer de voorwaarden van mededinging gelijk staan. De Maatschappij t/b. van Bouwkunst heeft uitgeschreven de volgende prijsvragen: I. Het leveren van een plan voor een Turn- gebouw. II. Het ontwerp voor een binnenbo timmering van een eetzaal. III. Het ontwerp van etn waschbuisje in eene stedelijke wandel plaats. De stukken ter btanlwoording worden vóór of op primo December 1886 ingewacht. Verdere voorwaarden van mededinging worden gevonden in het Bouwk. Wbl. van 9 Jan. Gisteren-avond te 8 uur keerde de E rste Kamer, ingevolge bet iu 't vorige jaar genomen besluit, tot hervatting van hare werkzaamheden terug. De Kamer heelt de justiciëele wetsontwer pen en de Staatsbegrooting af te doen, de laatste na onderzoek in de afdeelingen. Daaraan zullen derhalve de eerste dagen worden besteed. Ter wijl dus de discussie schriftelijk wordt voorbe reid, kan de beraadslaging over de jnridieke ont werpen plaats hebben. Op voorstel des Voorzitters, werden die ont werpen aan de orde gesteld tegen Donderdag a. s. te 11 uur. Het nieuwbenoemde lid der Kamer, de heer Elout Van Soeterivoucle, nam, na door den Voor zitter te zijn gecomplimenteerd, zitting. (Hij zal tot de 2e afdeeling belmoren). Verder had de Kamer gisteren niets te doen. Er waren slechts weinige stukkeu en adressen ingekomen (o. a. het bericht van het overlijden des heeren Geertsema, oud-lid der Eerste Ka mer, welk bericht voor kennisgeving werd aange nomen) en de Kamer ging dan ook, na een kwartier zitting te hebben gehad, tol Donderdag uiteen. Amsterdam, 12 Jan. De firma Lens Bergs- ma heeft hare betalingen gestaakt. s'-Hertogenbosch, 12 Jan. De crediteuren van het kassiershuis Bosch Zn. zijn tegen morgen tot regeling eener overeenkomst van betaling trr vergadering opgeroepen. Een der firmanten kwam op nootlottige wijze om het leven. s'-Gravenhage, 12 Jan. Esrgisteren-namid- dag te 5 uur is alhier, in den ouderdom van 59 jaren, na een lijden van eenige dagen, over leden de Broeder-Overste der Vincentius-scholen ts dezer stede, de Eerwaarde heer G. M. E. Leenders. E e n i g e n t ij d geleden werd het ouderwetsche spinuenwiel ingevoerd in het krank zinnigengesticht op het eiland Man, met het doel om de patiënLeii bezig te houden. Deze schenen verheugd dat zij op die wijze tot hun onderhoud konden bijdragen, en hun geest werd zoo vervuld van hunne nieuwe bezigheid, dat hunne uerveuse verschijnselen hier langer de bo venhand hadden. Zooais dokter Richardson, de directeur van het gesticht, het uitdrukte de zt- uuwkrucht had eene andere richting verkregen eu hun toestand was vorbeterd. De proef is iu andere gestichten te nemen. Onder de koffiehuisbedienden te Rome is eeue beweging ontstaan mei het doel de vrouwelijke bediening der gasten iu eet- en koffiehuizen te doen ophouden, welk doel te Na pels reeds bijna geheel is bereikt. Een zonderling geval van wat men //lynch law" zou mogen noemen, heeft zich dezer dagen voorgedaan in Eigelaud. Een hoop razende mannen en vrouwen heeft een deurwaar der, na vreeselijke mishandeling, de dagvaar dingen doen opeten, die hem door lord Duu- sauole tegen diens pachters in handen waren gegeven. Geheel bewusteloos werd de ambtenaar naar het politiebureel gebracht. De paardenslacbterij te Muu- tendam (Gr.) levert tegenwoordig gerookt paar- denvleesch en dito worst naar Amsterdam, Rot terdam, Haarlem, Kampen, Zaandam, Gronin gen en elders, terwijl het „versche" vleesch der geslachte dieren in de omgeving van Muntendam grelig aftrek vindt. De man slacht soms iu eene week 20 paarden. Het aantal brieven en briefkaar- ten, over de gansche aarde in 1884 ter post bezorgd, is 6926 millioen, d. i. dooreeugeiiomen 19 millioen daags. Voegt men hierbij het aan tal couranten, drukwerken, circulaires, monsters enz., dan komt men tot een totaal vau 11640 millioen. Europi heeft 63,000 postkantoren eu een personeel voor dezeu tak van dienst van 334,800 beambten. Eene kat, die tijdens de over- strooming van 1880 bet huis van haar me ster te Druueu ontvluchtte en sedert niets vau zich liet hooren, is dezer dageö, na een 5-jarige af wezigheid, plotseling in haar oude woning terug gekeerd, waar zij zich aanstonds weer scheen thuis te gevoelen. De Duitsche professor Mommsen was zeer verstrooid of liever zeer verdiept in zijn studiën. Op zekeren dag bracht zijn huisbediende in p ofessors werkkamer het diner eu noodigde zijn heer uit, aan tafel te gaan. De professor werkte en nam er geen notitie van. Toen de tweede schotel werd opgedragen, stond de eerste nog onaangeroerd. De knecht ontfermde zich daar over, verorberde bet eerste gerecht en zette bet tweede gereciit neer. Maar met het tweede en derde gerecht ging het precies zoo. Emige uren later voelde de professor toch eenige leegte in de maag en belde om zijn eten. De knecht was, naar men zich kan voorstellen, niet op zijn ge mak. //Maar professor, u heeft toch al gedineerd!" //O, dat is waar ook, hoe kan ik zoo ver geetachtig zijn!" mompelde de hoogleeraar, ler- tvijl hij weer aan het werk ging. Aan den neger, die op het sla g- veld in Zoeloelaud het lijk van den Franschen Keizerlijkeu Prins heeft opgenomen, is een pen sioen toegekend door Keizerin Eugénie, nadat deze vernomen had, dat hij een diamanten riug, dien zij hem had geschonken, uit armoede heeft moeten verkoopen. Zekere weduwe Courtot, teVil- lette (Parijs), had een waakhond, die onge veer een half jaar geleden eten weigerde en ieder aanblafte. De toestand van den hond werd bij den dag erger eu eindelijk beet hij een meisje eu een werkman. Daar noch de eigenares noch iemand andeis op de gedachte kwamen, dat de hond dol kon zijn, werden geen maatregelen ge nomen. Da hond werd echter later op bevel van een veearts gedood eu de werkman en het meis je, die beiden gebeten waren, overleden kort daarna. De weduwe Courtot is nu door de recht bank wegens nalatigheid tot 300 fr. boete ver oordeeld. T e N e w-Y ork is 22 December een wedstrijd gehouden in liet openen vau oesters. Om 250 dollars werd gewed, dat Prank Bar rett 2500 oesters zou open maken in korteren tijd dan John Gillin noodig zou hebben om er 2300 te openen. De operatie duurde 2 uur 18 minuten 19.Vj seconden en Gillin ging inet de dollais strijken. Een hevige brand heeft te Aken gewoed in de wolspinnerij van Kayser en Biesiug. Eon groot gedeelte der gebouvven is vernield en acht arbeiders kwamen iu de vlammen om. Da brand ontstond dior een vlokje wol, dat in een open gaslicht vloog eu een partij garen vlam deed vatten. Kleine oorzakengroote gevolgen. Superator. Ouder dezen naam treedt eene uitvinding voor den dag, die gerechtigd schijnt de aandacht van een groot deel der iudustriëalen en autoriteiten op zich te vestigen. De stof wordt iu de bepaaldelijk (laarvoor inge richte eenige Duitsche Superator-fabriek te VViirz- burg uit Cauadeesclie asbest in ee.i bizouder sterk vveefstl gefabriceerd. De stof is onverbraud- baar en waterdicht, eu laat geoue warmte, koude, vocht, geluid, gassen en electricileit door. Zij kan in verschillende sterkte, lengte, kleur ctiz. gemaakt worden tot vuurvaste bedekking van buiz:u, schuren enz., om fondamenten te isoleeren enz. De naamlooze veuootschap: Maatschappij tot Huwelijksver zekering, gevtStigd te Amsterdam, is in staat van faillissement verklaard. Een bediende van dn Amster- damscbe Bank, die, om beursspeculatie/! te dekken, zich eeue som van ongeveer ƒ4000 aan coupons van de Bank toeëigoudo, heeft eergisteren getracht zich te 's-Bosch van het leven te bn- rooven. Dit voornemen mislukte, maar de be weegredenen werden bekeud, zoadat de man, reeds nagenoeg hersteld, na zijn outslag uit liet gasthuis te 's-Bosch, aau de justitie zal wordeu overgeleverd. De directie der Bank werd gisteren door de politie te 's-Bosch per telegraaf van bet gebeur le onderricht. Een prachtig Noorderlicht werd Zaterdag-avond omstreeks 9 urer. op Texel waargenomen In du bureau's der Wiener Illustrirte Zeilung waveu toevallig eenige bloemen van sneeuwklokjes iu eeue flesch gezet, waarin ani line inkt was, eu reeds een balt uur later zag men, dat de witte bloemblaadjes door roode strepen geteekead werden. Dit werd uog eens herhaald, mat deuzelfden uitslag. Later zag men soortgelijke proeven m:t bloemen van Ldietjes der dalen, van Allium neapolitauum, witte Lelies, enz. De bloemen werdeu afgesueden en iu rooden inkt gezet. Allen werden door roode strepen ge- teekend of werden rood geaderd. Lelietjes der dalen, aldus verkleurd, werdeu in een bouquet gebruikt en maakten door het contrast een aardig tffeci. De proef is werkeiijk niet on aardig eu kan zelfs iu enkele gevallen dienst doen, maar dan ook alleen als hat otn eeue ver rassing te doen is. Zj is overigens gemaKkelijk na te volgen. Een man van zijn tijd. Iu Amerika vindt men vele winkels, waar iu den gevel staat: //Opgericht in 1772." Barnaul maakte hierop de aanm<rking, dat hij zich zou schamen, open lijk bekend te maken, dat hij het uog niet venier in de wereld gebracht had dan zijn ovei- grootvader. Esn Engelscliman ging uaar New- York eu liet op een bord boven zijn wiukel- rauw zetten: //Opgericht in 1804," roemende op de oudheid van zijne zaak. Den volgenden dag parod:ëerde zijn Yankeesehe mededinger dit opschiift door een bord, waarop te lezen stond: //Gisteren opgericht. Geen oude goederen voor handen." Voor liefhebbers van feestjubilea-. De S c h e n- keusehiins is dit jaar 300 jaren oud. Zij werd iu 15 86 door Maarten Schenck gesticht. Een der vraagstukken, die Baeo reeds opperde, was: hoe het hout kneedbaar te maken. Dit vraagstuk is thans opgelost; immers bet hout wordt, na eerst tot fiju meel of zaagsel gemaakt te zijn, met lijm en eeue oplossing van looistof gemengd, waardoor het een deeg wordt, dat zich in alle vormen laat kneden eu bjwerken en daarna steeuhard op droogt. Men bearbeidt het alsdan met beitel en vijl, eu kan bet polijsten. Op deze wijze ver vaardigde stukken moeten duurzamer zijn dan die vau gewoon hout, en de voorwerpen, zóó in vormen gemaakt, kunnen niet van bet beste snijwerk worden onderscheiden. Het Bat. Hbl. doet de zeer practi- eche vraag om verkrijgbaarstelling van gezegelde briefkaarten voor hen, die daarop quilauties willen schrijven. 't Is een slechte tijd! zegt het Rott. Nbl. Ook standbeelden beginnen zelfs duur te worden. Sedert men te Amsterdam met het beeld van Prins Hendrik gezien heeft, dat men 't best met een buste af kan, is men echter weer uit den nood. Ook voor Sarphati zal een buste op een pilaar worden opgericht. Nog een beetje geduld en deze //koppeusuellers-hulde" maakt plaats voor. het tentoonstellen van een photographisch portret op een staak! De socialist B. van Ommeren is Vrijdag van Amsterdam naar de cellulaire ge vangenis te Groningen overgebracht. Omtrent de bewaking van W. H. Vanderbilt's graf, op bet kerkhof der Moravi sche broederschap te New-Dorp, Stateu Island, wordt gemeld, dat de ijzeren sluitbekken eiken avond te 6 urtn gesloten worden, terwijl dan vier detectives, tot de tanden gewapend, vervan gen worden door vier andere, even goed gewa pend, om op hun: e beurt te waken over de tombe van den overledenen milliouaair. Behalve deze vier wachters zijn uog andere manschappen ron dom de tombe geposteerd en worden ook de af sluithekken nauwkeurig bewaakt. D; nis, waarin de lijkkist van den doodeii millionnair is geplaatst, staat iu verband m:t een electrisch alarmtoestel waardoor de diefstal van bet lijk onmogelijk wordt gemaakt, zelfs al slaagden de dieven er in om een tunnel te graven van buiten naar de tombe. Em andere alarmklok is aangebracht, waardoor de schildwacht met korte tusschenpo- zen zijne tegenwoordigheid aan het hoofdkwartier der detectives bekend maakt. De tegeuwoordige waakzaamheid zal onderhouden worden tot het Vanderbilt-mausolaum gereed is, hetwelk ondoor dringbaar wordt geacht voor lijkroov:rs ot hunne hulpmiddelen. Naar men verneemt, zal nog dezen winter iu de doorgaande treinen op de Staats spoorwegen de verwarming van de 3e kl.-rijtui gen worden ingevoerd. Noll, een Duitsch geleerde, deelt mede, dat de zoogdieren op de eilanden van den Oceaan zich meereudeels onderscheiden door klei nere afmetingen dan hunne stamgenooten op het vasteland. Het is bekeud boa de kleinste paarden, de ponnies, op de Shetlands-eilanden, op Corsi ca, Sardinië ea IJsland wordeu gevonden. Zoo zijn op Falklands-eilanden de paarden zoo klein geworden, dat ze voor de jacht met den lasso te zwak bleken, en men voor dit doel uit La Plata paarden moeten laten koman. Zoo vindt men op de West-Azoren koeien niet hooger dan 1 meter. Zelfs op schapen, varkens, honden, katten en rat ten is de opmerking van toepassing, daar deze alle op Nieuw-Z /eland, Mauritius enz. slechts s/a van de gewone grootte bereiken. Zeker geneesheer trachtte eens met het plaatsen der volgende adverteutië recla me te maken: //Iu geval mijne behandeling niet tot genezing mocht leiden, zal de helft der be grafeniskosten door mij wordeu vergoed." Of hij dat stelsel lang beeft volgehouden, zegt de ge schiedenis niet. Men heeft nu naast hetvleesch- extract ook visch-extract. De ingenieur Sahlström, te Bergen, vervaardigt preparaten uit verschil lende vischsoorte», o. a. een viscli-ex'ract, uit kabeljauw en zeekreeft, dat, in warm water op gelost, en met groenten en kruiden smakelijk ge maakt, eene goede vischsoep geeft. Dit extract kan ook met erwtenmeel iu beschuitvorm worden gebracht, om erwtensoep van te maken. Zulke beschuiten kunnen tot prcviandeering van tro«- peu en schepen dienen. Iu de Vereenigde Stateu maakt men sinds een paar jaar voedings-extrac- teu uit vissollen, die gereeden aftrek viuden. Ofschoon kleurspelingen in de natuur meer voorkomen, is het toch wellicht vermeldenswaard, dat te Ollerterp (Fr.) dezer da gen door den Heer J. Koopmaus een witte haas is geschoten. Het Vorstendom Moutegreuo heeft nu voor het eerst een burgerlijk wetboek gekregen. Esu Russische staatsraad stelde liet sa men uit de eeuwenoude daar heerschende ge bruiken en bepalingen. Meu kwam in het land der zwarte bergen met dit werk heel wat vlugger klaar dan elders. Tot liet //gewoonte-recht" iu Montenegro behoort o. a. ook het verbod om wapenen ta dragen, als straf vooi zekere misdrij ven. Dit staat gelijk met een korter of langer buisarrest, want cea Montenegrin, die zonder wapenen iu bet openbaar verscheen, zou zich daardoor terstond als een gevounisde doen kemieu. Bij eeneverkooping ineen huis hij de IJokey, VVorehester, was onlangs de af slager druk bezig met het afhameteu vau het laatste zootje. //Niemand niet? Daar gaat-ie dan!" riep hij, en op hetzelfde oogeublik viel bij met twintig personen, die zich in liet vertrek bevon den, door den inzakkenden vloer naar beneden. Gelukkig was geen der gevallenen ernstig ge wond. Alle kwamen met dun schrik en eenige lichte kwetsuren vrij. Bij de Haagscbe rechtbank is strafrechterlijke vervolging aanhangig tegen For- tuij'i, wegens een lasteilijk artikel iu Recht voor Allen. V r ij d a g-a vond werd een tot nog toe onbekend persoon tusschen Margraten en Kadier en Keur bewusteloos iu de sneeuw ge vonden; hij is Zaterdag-avond tengevolge der geleden koude overleden. Volgens hetgeen men uog van hem beeft kunnen vernemen, moet bij schipper van beroep zijn eu eene vrouw met 7 kinderen achterlaten. Wederom heeft een lampenist een gedwongen reisje medegemaakt bover. op een wagen. Het gebeurde met den sneltrein, die Zon dag 3 Januari ji. 's avonds te 7 uur van Dor drecht vertrok naar Breda. Er waren eenige lich ten uitgewaaid, en terwijl de lampenist bezig was ze aan te steken, klonk het sein tot vertrek. Men bespeurde hem wel, maar juist toen het te laat was. De man is er gelukkig bij 't eerstvol gende station heelhuids afgekomen. De penningmeester der te's Her- togcnbosch gevestigde lypographische vereeuigii.g Door eendracht t'zaam verbonden, J. H. ge naamd, heeft misbruik gemaakt vau het blijk baar te groot veitrouwen, dat de leden gedurende vele jareu in hem hebben gesteld. Al de hem toevertrouwde geldeB, ruim f 700, in kleine ge deelten bijeengebracht, met de bedoeling om bij mogelijke ziekten van leden dezeu godurende den tijd, dat zij niet werken kunnen, van die fondstii wekelijks eene uitkeeriug te verstrekken, zijn door hem zoek gemaakt. Te r ontwikkeling van Duitsch- land's handel in boter is de Regeering van het

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1886 | | pagina 2