B U i T L A M ii i i: i, a i). GEMENGDE BERICHTEN. over de aarde laat schijnen, terwijl het licht reeds op den eersten dag aanwezig was. Zoo lang echter de wetenschap zelfs de vraag van het wezen des lichts nog O O niet kan beantwoorden, zoo lang het licht voor haar, naar grond en wezeu, het meest onbekende phenomeen is, zoo lang men nog strijdt over emanatie- en undulatie- theorie, over den samenhang van het licht met de overige imponderabilen warmte, magnetisme, electriciteitzoo lang kan van eene ernstige disharmouie tusschen wetenschap en Geloof geen re den zijn. De Schriftuur zegt alleen, dat het op Gods bevel op den eersten, tweeden en derden dag licht is geworden. Hoe God dit licht heeft bewerkt, daarvan zegt zij niets en al wordt nu de aarde regelmatig door de zou verlicht, dan zal toch de na tuurwetenschap nooit kunnen bewijzen, dat, alvorens de tegenwoordige betrekking der aarde tot de zon was vastgesteld, God niet door een ander middel het licht zou kun nen bewerkt hebben. Thans is zeker voor den wasdom der planten licht en warmte der zon noodzakelijk. Waren echter voor den vierden dag licht en warmte niet op dezelfde wijze als thans aan de zon verbon den, dan was ook de vegètatie toenmaals niet in dier voege, als thans het geval is, van de zon afhankelijk. (Slot volgt.) Onweegbare dingen. In het Lagerhuis verklaarde de voor zitter, dat ieder lid constitutioneel verplicht is, den eed af te leggen, en dat hij den heer Bradlaugh niet kon beletten, den eed af te leggen, op diens eigen verantwoor delijkheid omtrent de daaruit vloeiende wettige verplichtingen. Daarna heeft Brad laugh den eed afgelegd. Het nieuwe Frausche Ministerie is se dert 1870 het 21e. In dit tijdperk kon Frankrijk bogen op 16 Ministers van oor log, 16 van Marine, 17 van Financiën, 15 van Buiteulandsche zaken en 28 van Binnenlandsche Zaken. Al die Kabinetten zijn slechts voorhij- gaande geweest; alleen het Ministerie-Fer ry bleef 26 maanden aan het bewind. En dan heeft dit laatste Ministerie nog reeds te lang voor de belangen van Frankrijk geleefd! De Standard verneemd uit Athene, dat Griekenland weigert, overeenkomstig de uitnoodiging der mogendheden, zich te ontwapenen. Naar de Daily News uit Coustantinopel verneemt, naderen de Grieksche troepen de Turksche grens en schijnt er eeue bot sing op handen. De Vorst van Bulgarije begeeft zich onmiddellijk naar Coustanti nopel. De Sultan zal hem aanstellen als Gouverneur van Oost-Rumelië. I) Agenzia Stejani van Rome meldt, dat de Japausche Regeering meer en meer neiging toont om aan den Christelijken godsdienst volkomen vrijheid te geven en dezen officiëel te erkennen op dezelfde voet als do andere godsdienstige gezind heden. Het schrijven van Z. H. den Paus aan den Keizer van Japan had daartoe veel bijgedragen. De Eerste Kamer heeft aangenomen, met al- gemeene stemmen, de herziening van het Wet boek van Strafvordering, na eenig debat, waariu de Minister beloofde op sommige punten bij de invoeringswet voor het Strafwetboek nadere wij ziging te zullen overwegen. In April zal een vergelijkend onderzoek plaats vinden van adspirauten voor de betrekking van surnumerair bij het vak der posterijen, waartoe vijftien plaatsen ter vervulling zijn open gesteld. De adspiranten behooren zich vóór 1 Maart tot den Minister te wenden. De voorwaar den van aanmelding zijn vermeld in de Staatsct. van 14 dezer. Door den Minister van Waterstaat enz. zijn de verschillende Spoorweg-Maatschappijen uitgenoodigd, met elkander in overleg te treden omtrent de verwarming der 3e klasse rijtuigen en de wijze, welke de voorkeur zou verdienen. Het Openbaar Ministerie heeft staande ge houden, dat een begin van uitvoering van eeue poging tot ontroering der kinderen van den heer Ho«k heeft plaats gehad en dientengevolge ge- ëischt voor mevrouw Bwlkley en Kloppers ieder twee jaren en voor mejuffr. Schlingemann, met aanneming van verzachtende omstandigheden, 4 maanden cellulaire gevangenisstraf. Naar de Ned. Industrieel verneemt, heeft de firma Beijnes verleden week wederom deel genomen aan eene aanbesteding van 17 spoor- wegwaggous, en is gebleken, dat zij daaibij 900 mark per Waggon lager was dan de naastvolgeude Duitsche fabriek. Het is te weuschen, dat de firma eenigszius schadeloos worde gesteld en hare daartoe ouvermoeid in het buitenland aan gewende pogiugen met meer succes bekroond worden, dan de bestelling van ettelijke derde— klasse-waggons tot kostenden prijs, van Duitsch- land's zijde slechts „een doekje voor het bloeden" en van den kant der firma Beijnes louter een offer aan liet talrijk personeel dezer in ons land en in hare soort eeuige inrichting. Niet alleen toch, dat zij zich eene Europcesche vermaardheid heeft weten te verwerven voor den bouw van hare spoorwegwagens, maar haar uitgebreid magazijn van eigenvervaardigde 1 uxe-rijtuigen verdient niet minder de aandacht; niet minder dan een twintigtal staat ter aflevering gereed, en nog een ander twintigtal voor drie-vierden afgewerkt. Wil men een maatstaf voor de vermindering van welvaart, zoo kan men er hier een vinden. In 1885 heeft de firma Beijnes niet Óen nieuw luxe rijtuig, die anders zoo gezocht zijn, kunnen af leveren. Door het Hoofdbestuur der Posterijen is bepaald, dat voortaan alle drukwerken, waaron der ook bestelkaarten van den boekhandel, die ongeoorloofde schriftelijke bijvoegingen bevatten of niet aan de gestelde eischen beantwoorden, zooveel mogelijk vóór de verzending met de noodige inlichtingen aan de afzenders ter ver betering teruggegeven moeten worden. Ingeval de onregelmatigheid aan de aandacht van het kantoor van afzending ontgaat en de verzending dus heeft plaats gehad, wordt het port, hetwelk voor ongefrankeerde brieven van hetzelfde ge wicht zou verschuldigd zijn, toegepast. Groningen, 15 Jan. In deze gemeente heeft het ijsvermaak al weder een offer geëischt. Twee knaapjes ziju alhier door het ijs gezakt, met het ongelukkig gevolg, dat het jongste verdron ken is en het andere slechts met veel moeite werd gered. Amsterdam, 15 Jan. Het lijk, Zondag aan de Prins-Hendikkade opgehaald, bleek heden te zijn dat van den heer J. K., Leidsch student. Men schrijft ons uitNijmegemDe- zer dagen zijn de autoriteiten van het 5e regi ment infanterie alhier tot de ontdekking gekomen dat in de magazijnen een groot aantul patroon hulzen, die aldaar bewaard werden om te ge legener tijd te Delft in 's rijks magazijnen te worden ingeleverd, ontbraken. Men spreekt zelfs van 5 a 6000 kilogram. Een sohlaat, die juist een partijtje verkocht, werd op de daad betrapt. Naar men verneemt, moeten ook onder-officieren aan den verkoop van hulzen, die hadden be- hooreu ingeleverd te worden, schuldig zijn. Er is een streng onderzoek naar deze feiten inge steld. Bij den reeds vermelden grooten brand te Aken, in de wolspinnerij van Kayser en Blesiug, zijn waarschijnlijk 17 menscheu om gekomen. Het aantal slachtoffers kan eerst met zekerheid vastgesteld worden als men gereed is met het wegruimen vau het puin. Te Salem, in den staat Massa chusetts, Noord-Amerika, heeft men dezer dagen een flink stuk werk verricht. Een ronde schoor steen van eene fabriek, van baksteen opgtrokken ter hoogte van 2772 meter, met 1,98 m, door snede aan zijn voet en 1,52 m. aau het boven einde, is in zijn geheel verzet 3072 meter van de plek, waar hij oorspronkelijk was opgericht. Men had berekend, dat hij vermoedelijk zou vallen, indien het gevaarte slechts 76 millimeter uit 't lood geraakte. De poging om dit moeielijk werkstuk uit te voeren, zoo deelt de Deutsche Bauzeitung mede, is naar wensch geslaagd. Het gewicht van den schoorsteen bedroeg 130 ton, d, i. 130,000 KG. Te Renkum werd een jonge vrouw door een jongen, die met sneeuwballen wierp, zoodanig in een harer oogen getroffen, dat zij bewusteloos nederviel, en voor altijd het gebruik van dat oog zal moeten missen. De onlangs te Arnhem aangeno men verordeningen op de heffing enz. van de hondenbelasting, waarbij een onderscheid van f 7 is gemaakt voor honden beneden en honden bo ven de maat van 50 cM., zullen wel niet tot de uitvoering komen. De commissie voor de ver ordeningen, aan wie zij waren gerenvoyeerd, maakt bezwaar tegen de wijze van perceptie, om dat het niet is uitgemaakt, hoe de meting moet plaats hebben. Die nieuwe hondenbelasting was nog om andere reden een curieus stuk: honden, beneden den aanvalligen leeftijd van vier maan den, waren vrij van belasting, maar er was ver geten een leiddraad te geven, om te weten, hoe een hond van vijf maanden of vier en een halve er uit ziet. De gemeenteraad, door de commissie op die leemten in de verordeningen gewezen, heeft ze erkend en besloten, alles op nieuw te renvoyeeren aan de commissie, met opdracht, zelve eene wijziging in de thans geldende veror deningen in overweging te nemen. Aan boord van het eergisteren- morgen van Queensborough te Vlissingen aan gekomen stoomschip Willem, Prins van Oranje, heeft zich op de uitreis, Maandag-avond 11.de bizonderheid voorgedaan, dat bij het overslaan eener stortzee eene gansche school haringen op dek werd geworpen, waarvan er een vierentwin tig tal voor de kluisgaten liggen bleef en door de bemanning voor goeden buit werd verklaard. 'tKint de Roodenbeeke, de on trouwe oud-kassier van de Banque de Belgigue, heeft dezer dagen de gevangenis verlaten, waarin hij bijna 10 jaren heeft doorgebracht. In Rusland, waar men, zooals ge meld is, thans de veenexploitatie is begonnen, wordt met succes turf bij de spoorwegen gebruikt, in plaats van hout of kolen, hetgeen naar de „Turf eu Steeniudustrie" zegt, eene bespariug van 50 pet. geeft. Oak in de fabrieken te Mos kou wordt meer en meer turf aangewend. Men fabriceert aldaar deze brandstof m ichinaal (door middel van de Maltgofen Schliekeisen'ache ma chines) eu bekomt dagelijks 30 a 40,000 stuks turf. De Russische venen zijn bizouder uitgestrekt en diep. In het tuchthuis teRiom is Dins- dag een begiu van oproer uitgebroken. Een groot aautal gevangenen weigerden te werken, ver schansten zich op de binnenplaats, en uitten bedreigingen tegen den Directeur. Maar na een woeligen nacht werd, met behulp van de overheid, de rust volkomen heisteld. Met de stoomschepen der Maat schappij „Zeeland" werden gedurende December 1885 aan goederen vervoerd: naar Engeland 1210 tons stukgoed eu hop, 550 tons kunstboter en 265 tons visch; van Engeland 255 tons stukgoed en wol. De naar E igelsnd verscheepte stukgoe deren en hop kwamen uit Duitschland, de kunst boter uit Brabaut, en van de visch, mosselen en oesters uit Zeeland, garnalen uit Vlissingen, eu spiering en verdere soorten van visch van de Maas. Een zeventienjarig jongeling uit Groningen is door koude en vermoeidheid omgekomen. Den volgenden morgen heeft men zijn lijk buiten de stad gevonden. De veldweg naar Maastricht van het op vijf kilometers van daar gelegen dorp Be- melen, loopt op eenigen afstand vau het dorp, door een doorgegraven heuvel, die thans geheel met sneeuw is bedekt. Eene boerenvrouw, die zich naar de markt te Maastricht begaf, raakte den weg bijster eu zakte op genoemde plek door de sneeuw. Een platte korf met hare koopwaar, die zij op het hoofd droeg, bleef op de sneeuw staan. Een dorpsgenoot, die er een kwart uur later voorbijkwam, vond den korf eu outdekte daardoor haar gevaarlijken toestand. Hij moest naar het dorp teruggaan, om hulp te halen, daar hij alleen haar niet kon verlossen. Met schoppen werd zij uitgegraven, Voornemens zijnde zich in het huwelijk te begeven met eene te Rotterdam wo nende weduwe, meldde zich eergisteren ter se cretarie te Sliedrecht een werkman uit die ge meente aan, om aangeteekend te worden. Aan 's mans verzoek kon echter niet voldaan worden omdat hij den naam zijner aangebedene niet kende. De Koning van Zweden heeft van zijne kinderen eigenaardige nieuwjaarsgeschenken ontvangen. De drie jongste zoons van den Ko ning boden hem een door hen gemeenschappelijk geschreven boek aan: „Vara Minnen" (Onze her inneringen) getiteld. In dit werk deelen de drie Prinsen de indrukken mede, welke zij op hun verre reizen hebben verkregen. Prins Eugenius spreekt van de schitterende receptie, welke hij bij de Drusen gehad heeft; Prins Oscar vertelt zijn bezoek aan de Püilippijnsche eilanden, en Prins Karei beschrijft zijne reis naar Jeruzalem en Iudië. Het werk is met vele illustratiëu versierd, waar van de meesten door Prins Eugenius geteekend zijn. Het boek is opgedragen aan den Koning en de Koningin, slechts weinige exemplaren zijn er van getrokken, war.t het wordt niet in den handel gebracht. Als een bewijs dat de huurwaarde van bouw- eu weiland belangrijk verminderd is, kan dienen, dat bij eeue verhuring van een bouw- manswouing met 20 bunders bouwland en ruim zooveel weiland, beiden le soort, op het eiland Putten, het hoogst voor f 52 werd ingeschreven, tegen ruim f 80 bij een vroegere verpachting. De heer De Lesseps, die den 28n dezer maand van Southampton naar Panama zal vertrekken, heeft de Kameis van Koophandel te Parijs, Marseille, Havre, Rouaan, Bordeaux en Dyon uitgenoodigd, elk een gedelegeerde te willen aanwijzen om hem op zijne reis te vergezellen. Ook Engeland, Nederland, Duitschland en de Vor- eenigde staten zullen afgevaardigden zenden. Al les geschiedt op kosten der Panama-maatschappij het doel toch is om op deze wijze eiken twijfel aangaande de voltooiing van het kauaal weg te nemen. De uitvoering is opgedragen aan aannemers, die allen aan bepaalde termijnen van oplevering ziju gebonden. In eene beschrijving van Holland verhaalde o.a. een reiziger: „Het rookeu van ta bak is in Holland zoo algemeen, dat men eene ka mer binnentredende, waar eenige heeren bij ei kaar zijn, nooit zien kan wie er ziju". „Ei als men iemand spreken moet"? „In dat geval gaat er iemand, die daartoe is aangesteld, rond met een blaasbalg en blaast den rook vóór ieders gezicht weg, tot hij zijn mau gevonden heeft". Bet Londensche blad Railway News heeft de berekening gemaakt, dat de gezamenlijke spoorwegen der wereld in 1885 een personenver voer hadden van 2400 millioen passagiers, d. i, 6,500,000 daags. Te Dover woont een koffiehui s- houder, die niet minder dan 505 pond weegt. Zijn naam is Thomas Lougley en hij is in 1848 in die stad geboren, Een Amerikaan heeft hem 50000 franks geboden, wauneer hij zich op eene reis met hem door Amerika wilde laten zien, doch Long- ley heeft hiervoor bedankt eu blijft liever bij zijne vrouw en drie kinderen, waarvan de jongste ze ven jaar is. Da gezondheid van dezen reus is be trekkelijk goed en zijn eetlust niet zoo bizonder groot als men verwachten zou. In de „Haagsche Sprokkelingen" van het ütr. D. leest men de volgende proeve van Nederlandsche beeldspraak: „De tauü des tijds, die zoovele trauen droogt, zal ook over deze bittere wonde het gras der vergetelheid doen groeien". Een jong zijdefabrikantte Par ij s, Barnard genaamd, ging op den dag van zijn hu welijk met zijn 18jarig vrouwtje zijn vader bezoe ken, die tien jaren lang in eeu krankzinnigenge sticht was opgesloten. De oppasser zeide hun, dat de krankzinnige juist zeer kalm was en dat het hem zeker genoegen zou docu de jonggehuw den te zien, van w;e hij veel had gesproken. Maar nauwelijks was het jonge paar de cel bin nengetreden of de oude Barnard vloog op ziju schoondochter toe, die juist eenige lekkernijen 70or hem te voorschijn haalde, greep haar bij de keel, met den uitroep: „Gij zijt de booze heks, die mij hierheen verbannen hebt!" en trachtte haar te worgen. Hit arme vrouwtje werd met moeite uit de macht van den razende bevrijd, maar weinige uren later stierf zij, tengevolge va n den hevigen schrik. Eenigen tijd geleden hebben w ij rasldiug gemaakt van twee zangeressen, die, uitgt-floten zijnde, zich dit zoo zeer aangetrok ken hadden, dat zij 't met den dood bekochten. Opnieuw wordt van zulk een treurig geval mel ding gemaakt. Mile Camille Odezanne, chanteuse légere te Nimes, is veertien dagen geleden, na eeu stormachtige voorstelling van La Juive ziek geworden en slechts 23 jaar oud, Zondag over leden. Door een der militaire facteurs ir. Den Haag is eergisteren een brief ter bestelling outvangen onder het volgend adres: „Sohoen- haagen on de Willemskeserneue naar de on ten haag tsekuknaaries bij de arttelerie 1 er eerste van rotterdam klasse, den heer Kaaimans." Op de scheepswerf van Poillon te Brooklyn wordt thans eeu vaartuig gebouwd dat, in plaats van door eene stoommachine, door een electrischen motor in beweging wordt ge bracht. De motor bevindt zich in het ruim onder de wateiliju en moet daarom bizonder geschikt ziju voor oorlogsschepen, omdat hij door kanou- schoten niet vernield kan worden. Volgens op gaven van den uitvinder is die motor op elk vaartuig te gebruiken en neemt hij niet meer dan de helft of eeu derde der ruimte in, die eene stoommachine noodig heeft. Voor zijne be- dieuing zijn slechts weinige personen noodig en de bedrijfskosten zijn uiterst gering. Onlangs hebben de douanen aan de Belgische grens in N.-Brabant e«n der paarden doodgeschoten van eeu wagen, waarmede tabak gesmokkeld werd. Thans wordt gemeld, dat de Belgische smokkelaars hunne paarden met een ijzeren dekkleed omhangen, waarop de kogel afschampt. Te Leiden woont een oud soldaat Authonie Bije, die werd geboren den 19den Januari 1792. In 1812 maakte hij den veld tocht mede naar Rusland, waarvoor hij het eere- teeken op de borst draagt naast het Metalen Kruis. Hij is gewoon eiken Zaterdag in het koffiehuis de Pauw te komen om daar voor dezen en genen nog boodschappen te verrichten en daardoor eene kleiuigheid te verdienen, waar hij geheel van leven moet. Bij het Christel ij k onderwijs, zijn thans ook reeds meer dan 100 onderwijzers, die geeue betrekking kunnen bekomen. In de herberg van den Heer H. Tackx te Etteu (N.-B.) werd dezer dagen eeu tooueelstuk vertoond, getiteld: De Verrassing of een uurtje Wonderdokter. Terwijl men hiermede bezig was, hebben eenige dieven in het achter huis ingebroken en den rijken voorraad worst, spek, hammen enz., uit het rookmagazijn mede genomen. Toeu na afloop der voorstelling de dilettauteu op eeu hartig brokje zouden onthaald worden, bleek, dat geen stuk meer in het maga zijn aanwezig was. Tot nu zijn de daders van deze „verrassing" nog niet ontdekt. De grootste „huurders-kazerne", te Berlijn is de zoogenaamde Meyershofin de Ackerstrasse, Dat gebouw, hetwels slechts twee huisnommers heeft, bevat 232 wouinger., met ongeveer 1000 menscheu. In het adresboek staan 62 personen als zelfstandige huurders ver meld. Het voortdurend strenge winter- weder eu daardoor het gemis van het noodige voedsel, jaagt de herten van de Veluwe „deu boei" op. Bijna dagelijks verlaten ze de Hoog- soerensche eu Mservelderbosscheu en worden in troepen, soms van achttien bij elkander, op de uitgesirekte heide tusschen de buurtschappen Uddel en Meerveld gezien. Esn merkwaardig schouwspel i3 het de dieren daar te zien weiden of hunne wilde vaart te aanschouwen over het vrije veld. Ook komen ze zelfs vaak in de be bouwde en bewoonde gedeelten dier buurt schappen. De Landdag van Salzburg moet in eene geheime zitting den verkoop van Gastciu aan den Keizer van Oosteurijx voor 450,000 goedgekeurd hebben. Eeuige afgevaardigden heb ben zich naar Weeoeu begeven, om het contract door den Keizer te laten teekeueu. De arrondissements-rechtbauk te Maastricht heeft eeu conducteur in dienst van de spoorwegmaatschappij Grand Central BAga veroordeeld tot eeue geldboete van f 5, subs. 2 dagen gevangenisstraf, ter zake van in strijd met art. 92 van het Kou. besluit, regelende deu dienst op de spoorwegen, zich gedurende den loop van den trein vau de eene afdeeling van een rijtuig naar de andere te hebben be geven, zonder dat dit voor de veiligheid van deu trein of van daatiu zich bevindende reiziger^

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1886 | | pagina 2