BINNENLAN 0. GEMENGDE BERICHTEN. uitgevaardigd als wraakoefening op de Katholieke party, wegens haar weinige sympathie met de Duitsche eenheid, gelijk die in keizerlijken vorm, alzoo met vermin dering van de zelfstandigheid der afzon derlijke Bondsstaten,was tot stand gekomen. Het onfeilbaarheids-dogma was veel meer voorwendsel dan oorzaak. De Frausche Regearing houdt zich bezig met het vaststellen van een wets ontwerp, waarbij de buitenlandsche ver zekering-maatschappijen aan eene bizonde- re borgstelling worden ouderworpen, om het Fransche kapitaal en de maatschap pijen tegen de mededinging der buiten landers in bescherming te nemen. Z. H. de Paus heeft den 15n Januari het geheim consistorie gehouden, dat aan gekondigd was. Na eene allocutie, heeft Paus Leo XIII verscheiden Aartsbisschop pen geprecouiseerd. Z. H. heeft verklaard, dat hij met ge noegen de taak van scheidsrechter had aanvaard, omdat hij aldus kon medewer ken tot bevordering vau de eendracht en tot het welzijn der menschheid, en deelde de historische redenen mede, waarom het Yaticaan gemeend had de souvereiniteit van Spanje over de Oaroliueu-eilanden te moeten erkennen. De dagbladen maken den brief be kend, dienVon Bismarck aau Z. H. den Paus geschreven heeft, om hem zijn dank te be tuigen voor de hem verleende decoratie. Von Bismarck verklaart in den brief, dat hij elke gelegeuheid, bestaanbaar met de plichten jegens ziju meester en zijn land, zal aangrijpen om den Paus zijne erkentelijkheid te toonen. aanmerking wenschen te komen, moeten daarvan kennis geven vóór 1 April a.s. aan het Depar tement van Oorlog, met opgave van naam en voornamen, van woonplaats, met aanduiding van straat en nummer, van de gemeente waarvoor geloot is, van het lotingsnummer en van de lengte (zonder schoeisel) en onder overlegging c. q. van de door hem bij inlichtingen van onderwijs verworven getuigschriften, akten of diploma's. Leiden, 19 Jan. Een zoon van den banket bakker B. alhier, heeft de ouderlijke woning op geheimzinnige wijze per rijtuig verlaten, mede nemende een bedrag van ongeveer f 1300, aan zijne ouders toebehoorende. Dordrecht, 19 Jan. In deze gemeente is gis teren in den vroegen morgen een agent van po litie 3d klasse, bij het doen van zijne ronde meer dan waarschijnlijk doordat de slaap hem bevangen had in de Knolhaven alhier gevallen en kort daarna lerenloos opgehaald. D e Arnh. Ct. 1 e v e r t eene b ij d r a g e in cijfers voor de kennis van de babbelzucht en schandaalliefde van het Nederlandsche volk: over het familie-drama Bulkley-Hoek hebben de Nederlandsche dagbladen te zameu zich uit Arnhem 44,483 (vier-eu-veertig duizend vier honderd drie-eu-tachtig) woorden moeten laten telegrapheeren, als offer aan den geest hunner lezers. 's Rijks schatkist verdiende dus ten minste een kleine f 500 aan de zaak. Yoor het Gerechtshof te Leeu warden heeft een 31-jarige timmermansknecht uit Saumeer, W. E. De B., terecht gestaan, omdat hij bij een landbouwer een varkenskop uit den schoorsteen gestolen had en, om dit te kunnen doen, den schoorsteeu gedeeltelijk had afgebroken. Hij kreeg 2 jaren gevangenis straf. Het programma voor de Nederlandsche bede vaart naar Rome, Lorefo en Assisië is thans ver schenen: Het doel der bedevaart is, om aan de voeten van onze H. Vader de huldeblijken der Neder landsche Katholieken neer te leggen; om op de plaatsen door den marteldood der HH. Aposte len Petrus en Paulus geheiligd, het Jubilé te verdienen, en te bidden voor het welzijn en de bekeering van ons Vaderland; om de heilig dommen van Loreto en Assisië te bezoeken en om het katholiek gemoed te bevredigen door het bezichtigen der merkwaardigheden van Rome Milaan, Genua, Pisa en Florence. Circulaires zijn op aanvraag gratis verkrijgbaar bij de leden Tan het comité. Het antwoord van de Regeering op het af- deeliugs-verslag der Tweede Kamer over de wij. ziging van art. 194 der Grondwet (ouderwijs) wordt tegen het laatst dezer maand tegemoet gezien. In het nieuw opgericht Batav. Nbl. leest mei: de volgende Inzonderheid uit de staatkun dige loopbaan van den heer Heldt: „Toen deze nieuw gekozen Volksveitegenwoor- diger jaren geleden optrad, en met zeer veel re denaarstalent zijue denkbeelden verkondigde over algemeen stemrecht euzoovoort, toen bleek reeds, dat hij gemakkelijk te leiden zou zijn. Een paar handige politici maakten van den gunstigeu aanlig gebruik, namen deel aan de uiterst kalme beweging, en waren weldra zoo „erin", dat de heer Heldt op vergaderingen openings-reden hield, welke door een hunner waren opgesteld. „Dit liep in het oog, toen de „redenaar" op een gegeven oogeublik niet kon wijs worden uit het slechte schrift van zijn politiekeu mentor, en diens hulp moest inroepen om verder te kunnen gaan. „Sedert handelde en sprak de heer Heldt steeds in den geest, waarin de andere schreef en daar deze laatste in de Tweede Kamer zitting heelt voor een district zeer nabij dat van Sneek gelegen, waar hij en zijne vrienden en verwanten grooteu invloed uitoefenen, zoo is het niet moeilijk na te gaan, langs welken weg de heer Heldt naar 't Binnenhof is gekuierd". Naar aanleiding van den aandrang van eenige leden der Kamer, die in 't V. V. bij Hoofdstuk IX der begrooting klaagden over het groote tekort op den dienst der Rijkstelegraaf, en in verband met zijne toezegging de herziening van het tarief in ernstige overweging te nemen, moet bij den Minister van waterstaat het voornemen bestaan binnen koiten tijd dat ta ief te ver- hoogen. De in werking treding van het nieuwe internationale tarief met 1 Juli a. s. dat den grondtax afschaft en een algemeen woordtarief invoert, geeft gereede aanleiding telijkertijd bet binneulandsch tarief te herzien, ook daarbij den grondtax af te schaffen en het tarief per woord te verhoogen. Hoe hoog het zal worden opge voerd moet nog niet vaststaan, maar wordt het eeuigszius aanzienlijk verhoogd, dan bestaat het voornemen aan perslelegrammen eenig rabat toe te kennen. De handel zal grootendeels het gelag moeten betalen. Met de iuvoering van het nieuwe internatio nale tarief, zullen onze bizondere overeenkom sten met België en Engeland worden be stendigd. De Miuister van Oorlog heeft de aandacht van de militieplichtigen voor de lichting van 1886 gevestigd op het Koninklijk besluit van 14 December 1883 betreffende de militie-luitenants. Wie voor de opleiding tot militie-luitenant in Hetduidelrjkst blijkt volgens den Brusselschen correspondent der N. Rott. Ct. namelijk het treurige van den tegeuwoordi- geu tijd hieruit, dat van de twaalf Brusselsche schouwburgen, die steeds door een vrij talrijk publiek plachten bezocht te worden, er in min der dan ééue week reeds drie f Alcazar, le Musée du Nord en la Renaissance wegens onvol doende verdiensten genoodzaakt waren, hunne artisten te ontslaan en hunne deuren te sluiten, welk voorbeeld waarschijnlijk weldra door nog andereu zal gevolgd worden. W. Michel te Amsterdam heeft een eenvoudig zelfwerkend remtoestel voor hand karren bedacht. Voorloopig bestaat zijn model slechts in kleine afmeting, maat wanneer proeven de verwachting mochten verwezenlijken dat de inrichting practisch is, behooren alle karren er van te worden voorzien. Nauwelijks heeft het Gemeente bestuur van Londen een bevel uitgevaardigd tot een algemeen muilbanden van de houden als voorbehoedmiddel tegen de hondsdolheid, of er doet zich een sterfgeval voor van hydrophobic tengevolge van den beet eener dolle kat. Zullen nu voortaan ook de katten worden gemuilband? en, als het waar is, wat de „Coroner" beweerde, dat ook dolle ratten een gevaarlijken beet met zich ronddragen, dan ook de ratten? Ook de Nederlandsche Rijnspoor- wegmaatschappij j,is eergisteren begonnen met de verwarming der derde klasse-rijtuigen door middel van waterstoven. Een practisch oud gebruik. In de m i d- deleeuwen werd in Frankrijk iemand, die van laster overtuigd was, veroordeeld om een kwar tier lang op handen en voeten te staan en als een hond te blaffen. Als dit gebruik tegenwoor dig ook nog bestond, zou er nog al wat geblaf worden gehoord. Een ernstig zeegevecht heeft de zer dagen, naarAmerikaansche bladen verhalen,in de Chesapeake-baai (Maryland) plaats gehad tusschen de politie-stoomboot Governor Thomas en acht visschersvaarluigtn, waarmee men bezig was, de oesterbanken in die baai te plunderen. De ge zagvoerder vau het stoomschip, Kapt. Griffith, betrapte de oesterdieven 's avonds te elf uren, en wilde hunne vaartuigen in beslag nemen. Maar de mauueu boden wederstand, en er werd van weerskanten hevig geschoten, totdat eindelijk Kapt. Griffith met kanonschoten begon, waarop de roovers de vlucht namen in volle Zee, achter volgd door de stoomboot. Het gevecht heeft twee uren geduurd, en er moeten aau beide zijden ver scheidene mannen gedood of gewond zijn. O tijden, o zedenEen wethouder (van Bosch-Kapelle) is door de Rechtbank te Middel burg eergisteren verooroordeeld, wegens dronken schap, tot 10 dagen celstraf en drie maanden verblijf in eene Rijkswerkinrichting. Nuttige mieren. Een Engelschman, die in eene der provinciën van China gereisd heeft, vermeldt eene aardige manier om een nuttig gebruik van mieren te maken. In vele streken van de provincie Canton hebben de orai je- boomen veel te lijden van wormen; en om van die plaag bevrijd te worden brengen de inboor lingen mieren in de oranjerieën. Die mieren ha len zij van de naburige heuvels en zij vangen ze door de opening van eene varkensblaas aan hunne nesten te houden. Dati worden zij tusschen de takken der oranjeboomen gezet, waar zij kolo nies vormen en van boom tot boom worden bamboesrieten gelegd om de mieren iu staat te stellen zich door de oranjerie te bewegen. De Duitsche apothekers hebben op eene vergadering te Keulen besloten, een ver zoekschrift aan den Rijksdag te zenden, om vrij stelling van het apothekersbedrijf, d. i. afschaf fing van beperkende bepalingen omtrent het op richten van apotheken. Het verzamelen van postzegels door leerlingen van lagere scholen, wordt ia de Vereenigde Staten van hooger hand zeer aange moedigd. Dit is het gevolg van den goeden invloed, die deze liefhebberij op de ontwikkeling der jeugd in de eerste plaats in de geschied en aardrijkskundige vakken uitoefent. Op eene onlangs gehouden vergadering van onderwij zeressen verklaarde eene harer onder anderen: Ik heb in mijne laagste klasse twee jongens, die ieder bijna sinds een jaar postzegels verzamelen, maar geen jongen uit de hoogste klasse kan het in de bovengenoemde vakken met hen op nemen. Zij weten den naam en het jaartal der troonsbestijging van iederen vorst ter wereld, verder de bevolking, het muntstelsel en zijne verhouding tot het onze, het wapen en de vlag vau ieder land of bezitting, die postzegels uitge- geveu hebben. Ook bezitten zij betere algemeene kundigheden over de aarde, de betrekkelijke grootte harer rijken en den trap van beschaving harer volken dan vele volwassenen. E-;ne andere Lerares verhaalde bij dezelfde gelegenheid, hoe een inspecteur van het onderwijs gedurende een speeluur in hare klasse kwam, met het doel om aan het in zijne oogen afkeurenswaardige postzegelverzamelen een einde te maken. Juist werd een postzegel van Sarawak ter ruil geboden. De Lerares begon toen te vragen: Van welk land? Wiens portret? Welk jaartal? Welke waarde? Waar ligt Sarawak? Wie regeert Borneo? Hoe heet de hoofdstad? Op deze en een tiental ver dere vragen gaven de jeugdige filatelisten zulke uitstekende antwoorden, dat de inspecteur ter stond zijne eigen kinderen met het verzamelen van postzegels liet beginnen. Ook schenkt hij sedert dien tijd aan ieder schoolkind, dat meer dan vierhonderd verschillende zegels zelf verza meld heeft, een exemplaar van het beste be staande album. Dezer dagen kwam te Rozen daal een man, onlangs weduwnaar geworden, aan den ambtenaar van den burgerlijken stand verzoeken, zijne „trouwpapieren" iu orde te maken. Op de vraag, met wie hij voornemens was te trouwen, antwoordde de man leukweg: „dat weet ik nog niet, 't is er eene uit deze of uit eene andere gemeente!" Zekere C., een jager te Breukeler- veer. (bij Breukelen), was dezer dagen met eene boot uit gevaren, om zoo mogelijk uit eene hut in den polder, waterwild te schieten. Door de jongste strenge vorst overvallen, vroor zijne boot vast. Er was te weinig ijs om daarover te dur ven loopen, en toch te veel om met de boot er door te kunnen gaan, zoodat de man genood zaakt was twee dagen en twee nachten te blijven waar hij was, midden in den poider. Eindelijk werd hij, door middel van eene op schinkels geplaatste boot, uit zijn ueteligen tosstand ver lost. Toen hij eindelijk nabij zijn hui* gekomen was, viel hij bij ongeluk iu het water, en zijne vrouw, die hem trachtte te helpen, eveneens. Gelukkig werden beiden spoedig gered. Een onderwijzer leSoerabai», o n- laugs zijn 50n verjaardag vierende, ontving van een zijner leerlingen de volgende felicitatie: ik wensch u veel geluk eu zegen met de ver meerdering uwer jaren eu ik hoop, dat gij iu eer en deugd moogt opgroeien. werd hij door drie kerels aangevallen, die hem de portefeuille met de waarden ontnamen. Er kwam hulp; de dieven ontvluchtten, maar de jas van een hunner was in handen van een "be ambte gebleven. De zakken werden doorzocht eu de portefeuille werd er in gevonden. De be stolene keerde met zijn geld en een bijna nieuwe overjas terug. Aan de wed. P. GeertsteZeven- bergen, wier man onlangs door een der treinen is overreden, is door de Maatschappij tot ex ploitatie van Staatsspoorwegen eene gift geschon ken van /"500. Uit den Haag maakt men melding van een koddig verzoek, dat de vereenigde petro leum-venters te 's-Hage tot Z M. den Koning heb ben gericht, nl. om den heer Rutten, eertijds de ziel van de vereenigitig „Handel en Nijver heid", den onvermoeide:: bestrijder van „Eigen hulp,", de hem voor eenige jaren toegekende orde van de Eikenkroon te ontnemen, omdat hij tegen grossiersprijzen petroleum in 't klein verkoopt en daardoor aan den kleinhandel eene onhoudbaarder concurrentie aandoet dan „Eigen Hulp" ooit kan in 't leven roepen Naar de Tielsche Courant meldt, zou te Rossum eene vrouw met haar kind v an gebrek omgekomen zijn. Zij waren huiszittende armen en toen er hulp kwam, was het te laat. De minste betrekking, die in de dagbladen aangeboden wordt, opent de sluizen voor stroomeu sollicitanten, die, kon men de aanvragen op de verschillende admiuistratie-bu- reaux der bladen eens te zien krijgen, verbazing zouden wekken. H>e zonderling klinkt het dan, dat er reeds lang eene betrekking, zij het dan ook op het gebied der rechtswetenschap, in de kolonie Suriname vacant is, waaraan f 10,000 verbonden is en waarvoor zich nog geen enkele sollicitant heeft aangemeld! Men weet niet, hoe een koe een haas vangt; maar hoe een visch een vogel vangt, leert het volgende: Een groote z e-arend zat bij een wak aan de zuidkust van Gothl and en ont dekte eene buit, want hij valt eensklaps in het wak en slaat zijne klauwen in den rug van den visch. Er ontstaat een strijd op leven en dood tussshen den visch, vermoedelijk een snoek, en den grooten arend. Ds klauwen zaten vast in den rug vau den visch, zoodat de arend ze niet kon losrukken; de visch dook eensklaps, terwyl de vogel, na het water met zijn vleugels tot schuim gezweept te hebben, onder het ijs schoot en zoo den dood vond. Voor de nieuwe leening van de stad Amsterdam van 2 millioen, is 60 millioen, dus 30 maal het bedrag, ingeschreven. In de uitzending van wege het Nieuws v. d. Dag van een geneeskundige, die zich persoonlijk op de hoogte zal stellen van de patliologisch-hygiëuische ondejzoekingen van prof. Pasteur te Parijs is eergisteren eene beslissing geuomen. Door de professoren, die zich welwil- Lnd hebben belast met het toezicht op die uit zending, is uit de sollicitanten gekozen dr. R. II. Saltet arts en privaat-docent in de gezondheids leer eu adsistent aan het Hygiënisch Laborato rium te Amsterdam. De directie vau het Nieuws v. d. Dag heeft zich met die keus vereenigd en dr. Saltet hoopt weldra aan de bedoelde zending te voldoen. De G r o o t-H ertog van Sakse n-W e i- mar-Eisenach neemt maatregelen tot taalzuive ring in zijn land. Hij laat in alle takken van den Staatsdienst lijsten opmaken van alle daar in zwang zijnde vreemde en bastaardwoorden, om die door goed-Duitsche woorden en uitdrukkin gen te doen vervangen. Voorts is, onder zijne bescherming, te Weimar eene „Duitsche Taalver- eeniging" gesticht, welke zich teu doel stelt, den strijd tegen bastaardwoorden ook in uitgebreiden kring te voeren. De oudste banknoot. In het museum van St. Petersburg vindt men eene banknoot, die zeker wel de alleroudste is. Zij is van de Keizerlijke Bank van China, door de Chiueesche regeering uitgegeven, en draagt het jaartal 1399. Een Parijsch koekbakker ziet zich gerechtelijk vervolgd, omdat hij iu een „drie koningenbrood" een klein porseleinen figuurtje heeft gebakken. Een koopman, die mede van dat brood at, heeft nl. het poppetje, dut hij voor suiker aanzag, om het te verbergen, zoo gauw als hij kon ingeslokt, toen hij het in de hem toebedeelde snee van de koek vond. Het bleef hem in de keel steken; hij werd akelig benauwd en moest een pijnlijke kunstbewerking ondergaan. Thans eischt hij van den koekbakker 3000 franks schadevergoeding. De gedaagde beroept er zich op, dat hij gehandeld heeft volgens het algemeen gebruik onder zijne vakgenoote». De rechtbank zal eerstdaags beslissen, of er al dan niet grond bestaat tot schadevergoeding aan den gulzigen verslinder. Te Leiden heeft het heel wat moeite gekost, een 20 tal der zonder werk rond- loopende arbeiders te bewegen, tegen 12 ets. in het uur aan de sneeuwopruiming mede te helpen. Te Hellevoetslnis is door iemand een brief ontvangen, gedateerd Dordrecht 16 Mei 1871. Daar de afzender destijds op Z. M. moni tor Tijger diende, ligt het vermoeden voor de hand, dat een ander hem voor bem mtê naar deu wal heeft genomen. Neemt men evenwel in aanmerking, dat de brief afgestempeld is: Am sterdam 11 Jan. 1886, dan rijst de vraag: waar heeft die brief gedurende 15 jaar gezworven. Een heer was aan het kantoor eener Maatschappij te Brussel eene som van 10,000 fr, gaan ontvangen. Toen hij terugkeerde De arme Koning van Beieren is, door zijn geldelijke moeilijkheden, nog veel een» zelvigtr geworden dan vroevrer, en tot een diepe neerslachtigheid vervallen. Hij heeft, volgens een berichtgever van the Standard, in veertien dagen geen woord gesproken, Alles, wat hij te zeggen heeft, schrijft hij op stukjes papier, en zijne die naren moeten hem op dezelfde wijze antwoorden. In antwoord op een verzoek om behandeling, tot protessor Pasteur gericht, heeft deze het volgende geantwoord: „Gij behoeft niet over te komen. Elke dolle hond, of hij eet of niet, sterft binnen eenige dagen aan zijne dolheid; indien hij eet, komt de dood langzamer, maar dit duurt niet langer dan 8 of 10 dagen. Iu dien tusschentijd vallen verschijnselen van dolheid op te merken. „Sluit dus den hond op eene veilige plaats op, waar hij twaalf dagen lang met zorg gevoed wordt. Men kan hem ook door een vee arts laten bewaken. Indien de houd na verloop dier twaalf dagen nog leeft, kunt gij veizelcerd zijn, dat hij niet dol is. Iu afwachting meet gij voor uw beetwonde zorg dragen. Deze moet niet verwaarloosd worden. „De kwijl van den hond, zelfs van een gezonden, bevat microben, die vreemd zijn aan de smetstof, abcessen kutinen te weeg biengen eu in zeer zeldzame eu vrij buitenge wone omstandigheden een septicemie kan doen ontstaan. Iu geval de hond dol blijkt te zijn, kom dan onverwijld over, om door mij iugeëut te worden." Uit Den Haag meldt men ons: By voortduring doen zich bij het regimeut grena diers en jagers gevallen van hersenontsteking met zeer epoedigen doodelijken afloop onder de man schappen voor. Op dit oogeublik althans staan er in het militaire hospitaal alhier drie lijken van aan die ziekte overledenen boven aarde, terwijl nog enkele lijders iu zeer bedtnkelijken toestand verkeeren. Voor de Spaanse h el a fa d te Eula- lie, die met den Hertog van Montpensier in het huwelijk zal treden, is door de firma P. Baert, te Brussel, een kanten sluier met tablier en waaier vervaardigd, die den goeden tijd der Brusselsche kantwerknijverheid iu de herinnering terugroept. De vervaardiging kost 15,000 fr.den lu De cember werd de sluier besteld eu en maand later was hij gereed. Er werdeu 700 werksters bezig gehouden met dat kunstwerk, hetwelk thans Brussel wordt tentoongesteld.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1886 | | pagina 2