BUITENLAND. III N N E N L A i\ 1). GEMENGDS BERICHTEN. Repressie baat niet; tot preventie moet het op dit terrein noodzakelijk komen. De aandacht der volken, allereerst ook die der volksvertegenwoordigers, blij we op dit belang ernstig gevestigd. Bij de Regeeriug moet telkens sterk worden aaugedrougen op verscherping der wetgeving. De wer king van het nieuwe strafwetboek behoeft niet te worden afgewacht. Teder nadenkende, in onpartijdigeu zin, weet nu reeds, dat de nieuwe bepalingen het kwaad volstrekt niet kunnen keereu. Zelfs de gezonde oplossing der sociale quaestie zal door het bevredigen van ons verlangen in de hand worden gewerkt. De werkman zal dau tenminste zuivere waren voor zijn zoo moeilijk verdiend geld kunnen koopeu. Dezer dagen vierde dr. Wiudthorst zijn 75e jaarfeest. Bij die gelegenheid bracht het Cemtrum hem, in vereeniging met andere vereerders, een zeer geestdriftvolle hulde. De keereu Vou Franckensteiu en Yon Schorlemer-Alst spraken hem toe. Laatstgenoemde verklaarde o. a., dat, hoe meer men dr. Windtkorst aanviel, hij des te inniger door zijne geestverwanten zou worden gevierd en geëerd. De Centrum partij was er trotsch op, dat hij haar lei der was en, als zij hem verliet, dau zou zij verraad eu een zelfmoord plegen. In den strijd komt het zeide spr. bo ven alles aan op de solidariteit tusscheu de geestverwanten; op een trouw eu innig samengaan, ook bij ondergeschikt verschil. Ouder de aanvoering van Zijn Excellentie Wiudthorst zullen wij niet wankelen, maar volharden iu een kamp tot wij de zegepraal zullen verworven hebben. De Braziliaansehe landverhuizings-agent Grüber is wegens verleiding tot landver huizing uit Pruiseu verdreven. Z. H. de Paus heeft aan den Miuis- ster Cauovas dezelfde decoratie geschonken als aan Prins Von Bismarck is verleend. Beide benoemingen staan, gelijk mou weet, in verband met de oplossing der Caroli- nen-quaestie. In de Frausche Kamer heeft Roche- fort een voorstel ingedieud, strekkende tot het verleeuen van amnestie aan de gevau- geneu, die geen gratie hebben gekregen. Hij vroeg daarvoor de urgeutie, welke de Minister Goblet bestreed, daar de misdrij ven, gepleegd door heu, die Rochefort op het oog heeft, vergrijpen zijn tegen het ge- meene recht. De urgeutie van het voorstel werd niettemin met 251 tegen 248 stem men uitgesproken. Naar gemeld wordt, heeft de Minister van binueulaudsche zaken de Prefecten aangeschreven, dat zij voortaan op de spoorwegen in gereserveerde rijtuigen plaats moeten nemen. Deze voorzorg is genomen, omdat hun leven in menig departement gevaar loopt. De Minister der Posterijen en Telegraphie heeft een besluit uitgevaardigd, waarbij een som van vijf honderd zeventig duizend frs. ter onderliuge verdeeling aan de post en telegraaf beambten wordt toegestaan aR schadeloosstelling voor de buitengewone o O door hou verrichte werkzaamheden tijdeus de verkiezingen. Naar het Vad. verneemt, is het antwoord van deu Minister van Justitie op het Verslag der Tweede Kamer over de Invoeringswet gereed. Een plan tot uitbreiding van de sluis- en havenwerken te IJmuiden is in gereedheid. Tegen de verralsching van natuurboter door kunstboter zullen, voor zoover het nieuwe Strafwetboek daartegen niet reeds voorziet, nadere maatregelen van Regeeringswege worden ge nomen. Een regeling van het oogstverband (pand recht) voor geheel Nederl. Indic geldende, zal, naar de Minister van Koloniën mededeelde, eerst daags tot staud komen. De Regeering heeft de algemeene beschou wingen der Eerste Kamer over de Staatsbegroo- ting beantwoord. De Minister van financiën her haalt, dat de indiening der herziene bankwet, voor zooveel van hem afhangt, nog in den loop van dit jaar zal geschieden. Binnen kort zal een wetsvoorstel ingediend worden tot herziening der suikeiwet van 20 Juli 1884. Met het oog op de adressen der raffinadeurs, heeft de Minister deze herziening onverwijld ter hand genomen. De Regeering verklaart het beginsel van vrijen handel als grondslag onzer tariefwetgeving te handhaven. De Eerste Kamer heeft gisteren Hoofdstuk Biunnenlandsche Zaken met algemeene stemmen aangenomen, na een kort debat tusschen de heereu De Sitter, Van Naamen en den Minister over de Normaallessen, de Gymnasia, de hoofdonder wijzers! xamens en het zeevaartkundig onderwijs. De Wed. R. J. Huistra gel). Van den Hoek, te Woudseud, (Friesland) vierde Woensdag onder vele blijken van belangstelling, haar lOOslen verjaardag. D e Arnli. Ct. deelt mede, hoe 't gaat met de kal van Jeanne Lorette en hoe't afliep met de tamme mui:', die te 's Hag e de een zaamheid van genoem le jonge dame deelde. Hu de Minister van Justitie toch heeft gezegd, dat moeilijk te bepalen valt, waar belangstelling voor misdadigers ziekelijk begint te worden, kau er dit bericht ook nog wel door, zal de Arnh. Ct. zeker hebben gedacht. De laatst overgebleven soldaat van da lijfgarde van Lodewijk XVIII, de heer Paul De Moriert, is in 88jarigen onderdon te Cholet overleden. Een luitenant der artillerie, te Nimcs in garnizoen, werd dezer dagen door een ongewoon leven in een vertrek naast zijne slaapkamer gewekt. Hij stond op, stak eene bougie aan eu betrapte een dief, die bezig was zijne kasten te plunderen. Moedig, zouals het een krijgsman betaamt, wierp hij zich op deu kerel, die hem iu de worsteling met twee revol verschoten verwondde. Gelukkig snelde de op passer te hulp, die deu dief, welke inmiddels weggevlucht was, inhaalde, en naar de kamer, waar de misdaad gepleegd was, terugdrong. De dief wa3 een net gekleed jongmensch eu han delsreiziger van beroep. De oppasser is door den commandant van het garnizoen, om zijn moedig gedrag, tot brigadier bevorderd. De politie te Delfzijl heeft proces- verbaal opgemaakt tegen den socialistisoheu voorganger, een 21-jarigen Groninger, die zijne voordracht voorlas, zoodat du politie meteen zwart op wit had wat deze maatschappij-her vormer te vertellen had en zelfs datgene wat hij zou gezegd hebben, als men hem had laten uitpraten. Donderda g-n acht werden d o g e b r. Oudenaarden aan het toepad te Kralingeu door het aanhoudend geblaf van eeu hond uit hun slaap gewekt. Daar de houd niet ophield met blaffen, dacht men aan onraad in de buurt. Buiten komende, bespeurden zij echter na lang zoeken, dat er iemand aan het toepad door het ijs was gezakt. Het gelukte hun den drenkeling met veel moeite op het droge te krijgen, en zij brachten hem daarna naar hunne woning. Nadat de drenkeling was verwarmd en van droge kleeren voorzien, kwam hij tot zijn be wustzijn, waarna zij hem naar zijne woning te Kapelle a/d IJsel geleidden. Da man was door dronkenschap in de vaart geloopen, en zou, zoo de hond niet gewaarschuwd had, het leven er bij hebben ingeschoten. Een onverwachte erfenis wordt doorgaans als een geluk beschouwd; maar niet altijd is dit zoo. Dat hebben nu 26 a 30 Ba- densche burgers tot hunne schade ondervonden. Zij kwamen ongeveer zes jaren geleden, ingevolge eene oproeping in de dagbladen, op als erfgenamen van zekeren heer Berndt, die te Berlijn overleden was en eeu vermogen van 170,000 Mark had nagelaten. Na velerlei formaliteiten was de na latenschap eindelijk verdeeld. Aau nog eeuige rechthebbenden, die zich later aanmeldden, werd bij ondeilinge schikking eene som uitgekeerd, ter vermijding vau processen. Maar daar kwam plotseling, nu twee jaren geleden eene dame op, die, als veel nader dau de anderen aan den erflater verwant, uitkeering van de geheele erfenis eischte. In het eerst lachte men ongeloovig om hare aanspraken. Maar het bleek ernst te zijn. Zij stelde een gerechtelijken eisch in, en die is haar nu onlangs door de rechtbank te Mosbsch toegewezen. De arme erfgenamen moeten thans de erfenis waarvan zij iu de zes jaren eeu groot deel verbruikt nebben aan de laatst op- gekomene uitbetalen, en bovendien nog 16.000 Mark gerechtskosten voldoen! De coöperatieve winkelvereeni- ging van Eigen hulp te Zwolle, heeft iu 1885 een verlies op de exploitatie geleden van ongeveer ƒ360. Eeu voorstel tot liquidatie is in de Maan dag gehouden vergadering van leden met alge meene stemmen aangenomen. In een Franse h blad leest men dat het zeer vermakelijk is om tegenwoordig de treinen te zien vertreKkeu, nu de moorden in de treinen meer voorkomen en men zelfs don moed heeft gehad een Prefect in een volkrijke buurt in een spoorwegwaggon om het leven te brengen. Wanneer de reizigers ingestapt zijn, beginnen zij elkander aan te zien. Vooral wanneer in een nachttrein toevallig twee personen bij elkan der komen te zitten, die elkander r,nt kennen, ziet men ze op het oogenblik van het vertrek van den trein uitstappen en ontsteld in een ander gedeelte van den trein plaats nemen, zoodat de een in 't begin van deu trein plaats genomen heeft, terwijl de andere den laatsteu waggon kiest. Reizigers, die alleen reizen, willen aan de tus schen—station» uitstappen, wanneer zij een reis gezel b komen en roepen zelfs den stationschef, die het sein tot vertrek geelt, toe, dat hij nog moet wachten. Er zijn er ook, die zich alleen met revolvers en ploertendooders op reis begeven en het zal een geluk te r.oemeu zijn, wanneer de reizigers elkander niet op deu een of anderen dag vermoorden uit wederzijdsche vrees. De bekende wonderdokter Sirie le Wageningen, die onlangs wegens het onbevoegd uitoefenen der geneeskunde veroordeeld werd tot eene maand gevangenisstraf, heeft, op zijn gedaan verzoek van Z. M. den Koning, eene verminde ring van straf gekregen tot acht dagen celstraf. De van den Salomo n-a r c h i p e 1 te Sidney aangekomen schoener Fairlie heeft daar het bericht aangebracht, dat een handelaar, Childe genaamd, door de inboorlingen der Bagga-eilan- deir is vermoord. Naar't schijnt lokten de ver raderlijke wilden Childe uit zijne hut en doodden hem met hunne toma-hawke. Nadat zij van het lijk het hoofd hadden afgesneden, kookten zij den romp en hielden er eene maaltijd van, Aan genaam bericht voor den h or Vou Bismarck om te lezen tusschen twee annexatiëu. Eene nieuwigheid op het punt van papierbewerking zijn de papieren pantoffds. Eu fabrikant te Londen heeft patent gevraagd voor het vervaardigen van zoodiuig kleedingstuk. De geleerde Duitsche reiziger Anderlind, die zich thans in Syrië bevindt, schrijft uit Byrnth: dal hij de beroemde ceders van dei L banon geteld heeft; zij zij ra 870 iu getal. Onder de oudsten zijn er zeven, die uit Salomous tijd zouden dagteekenen. De Duitsche inspecteur der hosschen Gsricke komt in de Blatter für Forstlehre tegeti deze bewering op en zegt, dat de ouds;e ceders van den Libanon hoogstens van den tijd der Kruistochten dagteekenen. In het lokaal blad van eeu be- kende E igelsche badplaats leest men het vol gende: „Eindelijk zal ons bekoorlijk sladje zijne gewone Bedrijvigheid en vroolijkheid terugkrij gen. Binnen de eerste drie weken verwachten wij niet minder dau 300 lijders en lijderesseu in de verschillende grjote hotels. Volgens de statistieke opgaven van het Keizerlijk departement van Volksgezond heid te Berlijn over het btloop der sterfte in Duitsche steden vau 40,000 en meer inwoners in de week van 27 Dec. 1885 tot 2 Jan. 1886 neemt Wiesbaden onder de 52 genoemde stedeu, uit het oogpunt der gezondheid, de beste plaats in. De verhouding vau het aantal overledenen op de 100 inwoners en per jaar berekend, was in bedoeld week slechts 8.4, het laagste getal der geheele opgave. Wiesbaden was dus volgens gemelde opgaven ook met Nieuwjaar da gezondste van alle groote steden van Duitschland. Het vermaarde Hei del berger vat zal waarschijnlijk bij gelegenheid vau het 5e eeuwfeest der iioogeschool te Heidelberg met wijn gevuld worden. E;n ondernemende wijn- huishouder is op het deukbeeid gekomen, en zal het vullen en tappen op zich nemen. De Gemeenteraad is gunstig gesterad voor het plan maar de toestemming vau het bestuur der Groothertogelijke domeinen wordt nog vereisoht. Of liet vat (dat 283,200 flesschen wijn bevatten kan) geheel of slechts voor een gedeelte gevuld zal worden, is nog niet bepaald. De Rechtbank te Maastricht hoeft eene vrouw van deftige alkomst wegens herhaalde openbare dronkenschap tot 10 dagen gevange nisstraf veroordeeld. Een andere dronkaard, wien een gelijke straf werd opgelegd, zal na het eindigen vau zijn Straftijd voor drie maanden naar een werkiurichtiug worden opgezonden. Een vermogend muzieklief he li- lier te Parijs liet onlangs eeu kostbaar strijk kwartet na, namelijk: le eene viool, vervaardigd door Stradivarius iu zijn sterfjaar, 1737, en door hem „zijn Zwanenzang" genoemd, 2e eene viool van denzelfden maker van het jaar 1704, 3e eene alt-viool van het jaar 1728 en 4e eene violoncel van het jaar 1696, heide insgelijks van Stradivarius. De echtheid eu ouderdom dezer snaar-instrumenten worden door onbetwijfelbare bewijsstukken gestaafd. De laatste bezitter betaalde voor de eerste viool 17000, voor de tweede 12750, voor de alt 19000 eu voor de violoncel 17500 franks. Voor de betrekking van direc- Rur der gemeentereiniging te Dokkum, opeu- gekomen tengevolge van overlijden, hebben zich niet minder dan 257 sollicitanten aaugemeld. Dat er niet te spotten valt met de maatschappelijke plichten van groote dames, als het hijwonen van bals, recepties enz., en matigluid iu deze is aau te raden, is dezer dngen te Washington weer uit eeu treurig voor beeld gebleken. De dochter van deu Amerikaan- scheu Minister Bayard zou de zuster van Presi dent Cleveland ter zij staan b(j eei e reciptie in het „Witte Huis." Maar op het laatste oogen blik kreeg men daar bericht dat de jonge dame plotseling was overleden. Miss Bayard, die den vorigen avond nog aan eene partij ten huize van haar vader deelnam, werd dool iu haar bed gevonden. Zij heelt, naar men gelooft, haar gestel ondermijnd „door een al te ijverig waar nemen van hare maatschappelijke plichten." Het gevaar i ij ke vau postzegels met der. mond te bevochtigen, of de gegomde strooken als pleister te gebruiken waartegen reeds zoo vele malen gewaarschuwd is bleek dezer dagen op nieuw uit een afschrikkend voor beeld te Neustadt bij Leipzig. Daar is eeu werk man, die een klein schrampje aan het been had en een stukje postzegeipapier daarop plakte, overleden aau bloedvergiftiging, veroorzaakt door de gom op dat papier. In de naburige gemeente Ierseke zoo meldt men ons uit Goes heeft men op dit oogenblik eene niet onbelangrijke quaestie op het gebied vau het gemeentebestuur. De Bur gemeester heeft een nieuw benoemd lid vau den Raad biëedigd en tot deelneming aan de werkzaamheden toegelaten in dezelfde vergade ring, waarin diens geloofsbrieven waren onder zocht tn waarin tot toelating was besloten. Hij meende daarloe gerechtigd te zijn, omdat de Raad voltallig was, niemand bezwaar tegen de toelating had en op het oproepingsbiljet vermeld stond, dat het genoemde lid zou biëedigd wor den, zoo er geene bezwaren werden ingebracht. Anderen zijn echter van oordeel, dat de Burge meester gehandeld heeft tegen art. 35 der ge meentewet, waarin bepaald wordt, dat Gedep. S aten binnen 8 dagen, na het besluit tot toela ting omtrent die beslissing uitspraak doen, en dat eerst daarna de nieuwe leden hunne betrekking aanvaarden. Iu dit geval zouden de in die zit ting genomen besluiten nietig zijn, ook die, welke op voorstel van het nieuwbenoemde lid wareu ge nomen, en waarbij de gemeente groat belang heeft. Uit Hamburg wordtgemeld, dat de internationale commissie tot regeling der spoorwegdiensten besloten heeft de Conferentie, ter regeling van den winterdienst 1886/87, te doen houden den 17en Juni te Amsterdam. In een steenkolenmijn te Almy, Wyoming, (Ver. St.), heeft eene ontploffing plaats gehad, juist op het oogenblik dat een trein met 13 arbeiders ei binnen reed. De wagens met de mannen werden uit de mijngang geslingerd met vervaarlijk: kracht en natuurlijk v - brijzsld Men vond (la overblijfselen van mensoben en wagens, mat brokken steenkolen vermeng 1, tot op groo te» afstand van de mijn. Een groot stut hout viel door het dak vau een huis, en kwam tusscheu twee bedden terecht, zoader dat de slapers iu die bedden werden gedeerd. Een ander huis werd door eeu zwaar steenbrok verbrijzeld. Gelukkig gebeurde de ramp 'i nachts, toen zich niemand dau de 13 verongelukten iu de miju be»ond. Ware hst overdag geschied, dan zouden er hon derden slachtoffers zijn geweest. Ir. G r o a t i z ij n de w o 1 v e n, b ij d e hoogliggende sneeuw, bizonder stoutmoedig; zij wagen zich 's uachts tot in de dorpen. Bij Suimobor zijn een boer en zijne dochter 's avonds door wolven aangevallen eu verslonden. Men vond den volgenden dag de laarzen en andere kleedingstukken der ongelukkigeu in de sneeuw. De onthullingen van den heer Maginnis in the Engineer omtrent de onbetrouw baarheid vau staal als constructiemateriaa 1 voor stoomketels, hebben eeu stortvloed vau corres pondence doen ontstaan, waarin o. a. ook ge wezen wordt op het feit, dat stalen plateu eu hoekstaai voor den sehecpshouw gebruikt, en beproefd door Lloyd's inspecteurs, iu verschil lende gevallen dezelfde vreemde gebreken ver toonden, die zich niet gedurende de beproeving zelve, maar eerst uren daarna, zonder eenigen invloed van huiten, openbaarden. Het is, dunkt ons, geraden deze zaak met de grootste aandacht te volgen, daar ook hier te lande in den laatsten tijd meer eu meer vau staal zoowel voor stoom ketels als scheepsbouw gebruik is gemaakt. Iu het Nieuwe Sc h eve r, iugsche park zal ook eene orthopedische inrichting ge opend worden, ouder leiding van eeu geuees- kuudige van naam. Da inrichting zal gevestigd zijr. in eeu nieuw gebouw van groote afmetingen, dat dezen winter is opgetrokken en dat voor het begin vau het badseizoen zal voltooid zijn. Het geval der met zaagsel gevul de Russische torpedo's heeft een tegenhanger gevonden in Groot Brittannië. In het Engelsche leger heeft men ill. de ontdekking gedaan, dat een groot aantal sabels en bajonnetten volkomen onbruikbaar zijn, zoo goed alsof zij vau bordpa pier waren. Bij eene proefneming in het kamp le Aldurshot b. v. is gebleken, dat in het geheele 2e bataljon van het 33e linie-regiment eens Wellington's regiment geen enkele bajonnet langer d au 5 minuten dienst kon doen zonder te breken. Een verder onderzoek toonde aan, dat bij negen van de tien bataljons de toestand even treurig was. De nederlagen der E.igelschen in Soudan, zoo bericht men, moeten voor een groot deel toegeschreven worden aan het slecht gehalte van de sabels en bajonnetten, die vooral in de gevechten daar te lande te pas kwamen. Maar het is dan wel zonderling, dat de schan delijke toestand niet eerder bekend werd, en nu eerst ontdekt moest worden. Men vermoedt groote knoeierijen bij de leverantie» aau het leger, eu er zal, naar men verwacht, een gestreng onderzoek worden ingesteld. Een reusachtige zeepaliug is Maandag aan het Westerstrauii van Texel ge vonden. Het dier was niet miuder dan 2 Meter lang en woog 25 halve k. g. De heer Koning werd eigenaar van dezen reuzeupaling. Een burgervader vau een der Zuid-Hollaudsche dorpen was boven iu den toren der dorpskerk, om met de werklieden eeuige her stellingen te bespreken, toen zijne dienstbode hem kvvaui melden, dat professor Mullens hem weuschte te spreken. Hij haastte zich den hoog geleerde, die door de dienstbode misschien wel iu het salon was gelaten, te woord te staan. Maar in torens is het nogal stofferig. De burge meester kwam daarom zijne woning door de achterdeur binueu en kleedde zich eerst wat heter aau om den heer professor te sprekeu. En deze? Deze vroeg toen om in de dorpsher berg eene voorstelling te mogen geveu in de edele goochelkunst!! Of de burgemeester ook schik had!! De milicien der artillerie Daim beschuldigd van stroopen en van het vei wonden vau den jachtopziener des Konings te Baar», is ver oordeeld tot 2 jaar celstraf. Eene vrouw van 106 jaren is dezer dagen te San Joan Bablista de Camaquam, in Brazilië, overleden. Zij laat 14 kinderen, 90 kleinkinderen, 172 achterkleinkinderen eu 11 achter-achterkleinkinderen na. Dat waren dus niet minder dan 287 personen als naastbestaau- den bij de begrafenis. Door den heer Th. C h. M ague nat te Amst., is bij den Raad een adres ingediend, om concessie tot oprichting van een Véiocipè ie- Besteldienst in die gemeente. De onvoorzichtigheid met g a s- kraantjes heeft dezer dagen te Stockholm weder zes slachtoffers gemaakt. Daar zijn in een slaap zaal van eeu oudemanneugesticht, vier grijs aards tengevolge van zulk eene ualaligheid gestikt,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1886 | | pagina 2