~1ïaMtberiohten. Voor geest en hart. Die vroeg zaait, heeft deu tijd voor zich, die laat zaait, achter zich. Niemand wordt arm, dan hij, die niet rekenen kan. Den besten dienaar heeft hij, die zich zeiven bediend. Het booze is vau eene sombere stemming: het neemt de vlucht voor een vroolijk gelaat. In de ziel van sombere, mismoedige ffieuschen, doet de zware, zwoele lucht alle bloesems des geestes eu huu zede- lijken groei verstikken. Ter behartiging. Niemand vau ous kau weten tegeu welke aanvechting wij te kampen zullen heb ben, of welke kracht wij zullen hebben om ze t9 bestrij len. Maar wij kunnen allen oas eeu denkbeeld vormen vau het geen wij doen moete n; wij kunnen ous allen eeu begrip maken vau een rein, deugdzaam en schoon karakter, van een edelmoedig en rechtsebapen gedrag, en wij kunnen ons beijveren zoo na mogelijk aan ons ideaal te komen. Allerlei. STEDELIJK NIEUWS. Eau nieuw kunstwerk vau ouzeu hoogge- acliten stadgenoot,den keer F. L. Stracké Jzn, is tkaus geplaatst in de katkedrale kerk te dezer stede, 't Is liet beeld van den H. Jozef, patroon dezer kerk. Vervaardigd uit een stuk pracktig wit marnier, met verguld kopereu attributen en staande op eene sierlijke zwart marmeren zuil, mag dit beeld eeu keurig pendant wordeu genoemd van het Madonna-beeld, dat door genoemden kuustenaar in het vorige jaar in dezelfde kerk werd geplaatst. De schoone vormen de ar tistieke bewerking wekken tot bewondering vau de kunstvaardige band, die de Katho lieke tempels van bier eu elders reeds met zoo menig kunstproduct verrijkte. Morgen-avoud te 6 uur zal het beeld ouder een plechtig Lof wordeu ingewijd. Het aantal lokaliteiten alhier waarin met vergunning sterke drank wordt ver kocht in het klein, dat op 1 Januari 1885 222 bedroeg is op 1 Januari 1886 gedaald tot 215. Ia 1885 was de opbrengst vau bet ver gunningsrecht f9,708.34°, tegeu f10,068,75 in 1884. 1. J O J i. en Jac. D. te Beverwijk, over ver boden grond loopen en bel. bed. beambte in functie ieder f 2,50 boete of een dag subs. gev. straf de le nog 2 X f 8 boete of 3 dagen subs, gev. straf voor iedere boete. 2. P J. v. d. VV. te Haariem, openbare uronkeu9chap. 3e herli. 14 dagen gev. straf, met last tot plaatsing in eene rijkswerkinrichting voor 3 maanden. 3. J H. te Zaandijk, als voren 4e herh. bij verstek 14 dagen gev. straf, met last als voren voor 6 maanden. 4. A M. Pz, te. Zandvoort, eenv. diefstal 3 dagen cell. gev. straf c. e, 5. J B. te Vlaardingen, eenv. diefstal 4 maanden cell. gev. straf. 6, G L H, te Haarlem, eenv. diefstal zonder oordeel des onderscheids vrijgesproken, met last tot plaat sing in een verbeterhuis voor 6 jaren. Eu al de veroordeelden in de kosten. Kunstnieuws. mededeelinge n, a 10 cents per regel. Over de noodzakelijkheid de Echte Cap sules Guyot te gebruiken: »Ik verzoek u mij eenflacon witte Capsu les Guyot, uw naam dragende, toe te zenden. Met genoegen heb ik hare voortreffelijk heid en krachtdadigheid tegen eene oude verkoudheid kunnen erkennen. Die ik vroe ger natu, waren namaaksel eu hadden niet het minste gunstig gevolg. »Le Puy (Haute-Loire).« Aan Mr. Guyot, apoth., 19 rue Jacob, Parijs. en twee anderen verkeeren in een hopeloozen toestand. Als eene bizonderheid meldt men ons uit Epe, dat bij het graven naar grint, in de zoogenaamde „Gemeentekamp//, een steen is gevonden, welke geschat wordt een gewicht te hebben van niet minder dan 2300 kilogram. Tengevolge van de klachten der Pers over de schandelijke praktijken der valsche spelers op de spoorwegeu in Frankrijk, zal de Prefect van politie eene bizon'dere brigade vormen, die de reizigers voor de strek n dier schurken zal moeten beschermen. Als een voorbeeld van hetgeen waartoe onze nationale nijverheid in staal is, deelt een harer lezers aan de Arnh. Ct. mede, dat aan een thee-emmer, dien hij tel reparatie zond, omdat eenige plankjes vau elkander waren geweken, negtntien uren werd gearbeid om die weer samen te lijmen. Dit tijdsverloop wordt vertegenwoordigd door f3.80. (Negentien ureu lijmen aan één tbee-emmer! Wij moeten onder stellen, dat de industriëel de ureu drogen, a 20 cents per uur, er bij heeft gerekend.) In de Fransche Kamer is door een der leden het voorstel ingedieud om wegens het misbruik dat door lasteraars wordt gemaakt van briefkaarten, deze af te schaffen en te vervangen door gesloten briefkaarten a 10 centimes port. De aanneming van dat voorstel heeft, zegt men, groote kans. Te Kinderen bij Kleef is dezer dagen iemand aan een groot gevaar ontsnapt. De heer W. K., die bij avond met twee vrienden in een rijtuig zat en den overweg van den spoor weg naderde, bemerkte niet dat de sluitboom was neergelaten. Ziju paard reed door en verbrak den eersten sluitboom, zoodat het rijtuig midden op de rails stond. Gelukkig zag een der vrienden nog juist bij tijds dat een spoortrein in aantocht was. Hij sprong er uit en riep den ander toe dat hij moest doorrijden. De heer W. K. behielü zijne tegenwoordigheid van geest en deed het paard met een enkelen sprong de overzijde be reiken. Een oogenblik later reed bem de snel trein in volle vaart voorbij. E n enkele seconde oponthoud vvare hier nootlottig geweest. Ook een jubileum. Te Rotterdam heeft een professor in de vingervlugheid zijn lOjarig ambtsfeest gevierd. Tot den goochelaar werden vier toespraken gericht eu negen lauwerkransen werden den „hoogleeraar" aangeboden. Hoe gevaarlijk het is kleine kin- deren met Goudsche pijpen te laten spelen, is dezer dagen te Vlaardiugen opnieuw gebleken. Een knaapje van ongeveer vijf jaar viel op den groud, en een eind van den pijpensteel drong boven het linkeroog naar binnen, en wel zoo diep, dat meu bet niet meer kan Verwijderen. Het kind verkeert thans in zeer zorgwekkenden toestand. De apotheker te Ne w-Y o r k, die voor eenigen tijd den dood van twee dames ver oorzaakte, door bij het klaarmaken van een recept, morphine te nemen in plaats van chiuine, en die deswege gerechtelijk vervolgd werd, is nu vrij gesproken. Een e r g e r 1 ij k geval van „g e r e c h- telijke dwaling" eu nog veel ergerlijker ineusché- lijke koppigheid is te Schaerbsek, bij Brussel, ont dekt. Verleden jaar werd een der knechts van een lederfabrikaut aldaar, beschuldigd van een diefstal vau twaalf huiden, en door de rechtbank veroordeeld tot twee maanden gevangenisstraf en een boete van 50 franks. Maar drie dagen na de uitspraak van dal vonnis kwamen de vermiste huiden terecht, eu bleek dus zonneklaar, dat de knecht onschuldig was. In plaats van nu den veroordeelde terstond in zijne eer te doen herstellen, beval de fabrikant zijn bedienden, die van de zaak wisten, stipte geheimhouding. Hij liet den knecht zijne straf uitzitten; en zag niet om naar diens vrouw en kinderen, die oudertus- schen gebrek leden. Da arme werkman kwam uit de gevangenis, maar was voor goed geschand vlekt. Hij zon dat ook ook gebleven zijn, als niet onlangs eeu ontslageu bediende van de fa briek de zaak ruchtbaar had gemaakt. Er werd nu een gerechtelijk onderzoek ingesteld, dat de juistheid van de vermelde feiten aantoonde, 't Is te hopen, dat er termen gevonden worden, om het slechte gedrag van den fabrikant streng te straffen. De Rechtbank te Arnhem heeft gisteren uitspraak gedaan in de zaak Bulkhy c. s. Kloppers was alleen tegenwoordig. De Rechtbank verklaart allen schuldig wegens begin van uitvoering, volgens artikelen 207. en 227 216 Wetboek van Strafvordering, 52, 55, 354, 2 en 463 W. van S. R. 10 eu 20 van 29 Juni 1851 eenig artikel 24 Juni 1871, en veroor deelde de Wed. Bulkley tot 18 maanden, Klop pers tot 1 jaar en Mej. Schlingeman tot 45 dagen celstraf. Ook een genot. Dame. Is uwe mevrouw tehuis? Dienstbode. Neen, mevrouw. Zij is uitge gaan, bare tante wordt beder. begraven en zij zou naar bet kerkhof gaan. Dame. Dat spijt me; hoe laat zal zij terug komen? Dienstbode. Dat kan ik u onmogelijk zeggen; het hangt er van af, hoe zij zich amuseert. Schitterend getuigschrift. Baron. Zijt ge over mijn zoon tevreden en maakt hij goede vorderingen? Gouverneur. Ik heb allen grond te mogen verklaren, mijnheer de baron, dat uw zoon de gemakkelijkste dingen met de grootste moeilijkheid overwint. Kenteeken. Vader (die zijne zoontje wil on dervragen, om te vernemen hoe ver deze in de taalstudie i9 gevorderd). Zeg eens, Jantje, welk on- scheid is er tusscheu de regelmatige en onregel matige werkwoorden? Jantje. Bij de onregelmati ge werkwoorden deelt meester moer klappen uit, dan bij de regelmatige. Beaumarchais en de hovelingen. De Koningin van Frankrijk, Marie Antoinette, liet den heer De Beaumarchais ontbieden, ten ein de hem op de harp te hooren spelen, welk in strument hij meesterlijk hanteerde. Krachtens het privilegie van zijn instrument, mocht hij in tege- woordigheid der Koningin gaan zitten. Dit voor recht bezorgde hem benijders onder da aanwezi ge hovelingen. Een van hen toonde aan De Beau marchais, nadat de Vorstin zich had verwijderd, een fraai horloge, om hem door de herinnering dat hij de zoon van een horlogenmaker was, te be- leedigen, en vroeg naar de waarde van zulk een uurwerk. Da Beaumarchais begreep de toespe ling, nam het uurwerk, scheen het nauwkeurig te onderzoeken, doch liet het op den grond vallen. Toornig riep nu de hoveling: „nu gij zijt al zeer onhaudig!" Ge hebt gelijk," ant woordde Da Beaumarchais, „daarom heeft mijn vader mij ook zijn vak niet geleerd." Wat is politiek. Een heer gaat in den regen onder zijne parapluie op straat; onderweegs ont moet hij eeu vriend, die zijn regenscherm verge ten heeft en die, om van de weldaden der para- luie te genieten, aan zijn rechter zijde plaats neemt. Hel gevolg daarvan is, dat beiden nat worden. Wat te doen? denkt de eigenaar der parapluie. Hij wenkt een anderen vriend, die eveu- eens zonder regenscherm op straat is, plaatst hem aan zijne linker zijde en houdt nu de pa rapluie recht boven zijn hoofd. Zoo loopt hij in het droge, terwijl de beide vrienden onder deu drup wandelen. Dat i9 politiek! Op het examen. Examinator. Kunt gij mij aan eene historische familie het verval van Ita- lië's grootheid bewijzen? Examinandus. Het ge slacht derCesars, want dit is zoo vervallen, dat nu slechts honden dien naam voeren. Begrijpelijk. „Hoe is het mogelijk, zei een boer lot een boterhandelaar, „dat dit vat zoo van boven tot onder gebarsten is, ik deed bet goed vol met boter." „Dat is zeer begrijpe lijk," antwoordde de ander, „de boter is sterker dan het vat." Haarlem, 23 Januari. De heer Mr. A. H. 31. Van Berckel, lid vau de Tweede Kamer der S. G.,trail Donder- avond als spreker op voor de leden der R. K. Leesver eeniging eu hunue dames. Als onderwerp had hij philanthropic enthristelijke liefde gekozen,voorgesteld in hare beginselen en in hare gevolgen. Ter verduidelijking en tot beter begrip van zijn veelomvattend onderwerp, schetste hij ons het Leven en den werkkring van twee edele mannen, tijd- genooten, Sir Mazes Montefiorede drager der philanthro pic en Don Bosco, de Apostel der Christelijke liefde. In het eerste deel werden wij bekend gemaakt met het veelbewogen leven en de daden van philanthropic van den beroemden Israëliet, aan wien het Jodendom zeer veel heeft te danken, vermits hij zich do emancipatie zijner geloofsgenooten had ten doel gesteld en daarin ook nitinnutend is geslaagd, getuige de vrijheden, welke de Joden thans genieten in Engeland en elders, waar Mon- tefiores reddende hand was werkzaam geweest. Terloops werd door deu geachten Spreker de zaak Mortara behvn- handeld, waarmede Montefiore zich ook had ingelaten. Spreker getuigde echter, dat de Jforfizriz-geschiedenis in Montefiores levensboek de minst eervolle bladzijde beslaat. De liefde voor Israël maakte dezen grooten philauthroop onrechtvaardig tegenover Rome. In het tweede deel gaf de talentvolle Redenaar ons een levensbeeld van den Apostel der Christelijke liefde, den hoog te eeren Italiaanschen Priester Don Bosco, die de verheven taak op zich had genomen voor de opvoeding van verwaarloosde kinderen zorg te dragen. Wij vernamen hoe deze edele, volijverige Priester in den aanvang van zijn heilig werk te kampen had mei rampen en tegenwerking van allerlei sard, doch ten slotte zijn doel bereikte en de stichter mag heeten van een groot aantal Salesische huizen, (aldus geheeteu naar de eerste stichtiug van Don Bosco, het oratorium te Turin, gewijd aan den h. Fran- ciscus van Sales) verspreid in Europa en daarbuiten, in welke inrichtingen aan ruim 80,000 knapen opvoeding en onderwijs wordt verstrekt. Ook van Don Bosco's werk zaamheid ten aanzien der Katholieke Missiën in Patagonië, maakte de geachte Redenaar in 't kort gewag. Sprekende over de inrichtingen doorDonBoseo gesticht,meende de heer Van Berckel, dat een Salesisch huis op Nederlandsch terrein niet overbodig zoude zijn. Nadat wij bekend wer den gemaakt met het engelachtig karakter en de vele deugden eu begaafdheden van dien heiligen man, trad Spreker in vergelijkingen tnsschen philanthropic en Chris telijke liefde. Voor de philanthropic had hij als haar drager eeu der edelste mannen van onzen tijd gekozen, doch de resultaten zijner philanthropie bepalen zich tot het emancipeeren der Joden, tot het schenken van poli - lieke vrijheden aan Israël. Dat die emancipatie voor de maatschappij niets goods had uitgewerkt, doch haar veeleer totnadeel verstrekte en zedenbederf veroorzaakte, zulks werd door deu geachtenRedeaaar met tal van voorbeelden betoogd. De Jood heerscht op elk gebied, op de beurs, in de pers, overal. Waar hij vroeger als paria der maatschappij werd beschouwd, is hij thans heer en meester. Eu dit is zeker niet in het belang der Christenvolken, neen de emanci patie der Joden, de vijanden van het Kruis, is voor de maatschappij eene ramp geworden. Hoe geheel anders staat het geschapen met de resultaten van wat de edele Don Bosco op het gebied der Christe lijke liefdadigheid heeft verricht. Zijn liefdewerk omvat niet eene enkele natie, neen het is algemeen en wat meer zegt, het strekt zich niet alleen over wereldsehs belangen uit, maar het behartigt ook de belangen der ziel. Don Bosco redt de menschen niet alleen voor dit leven, neen, hij redt hen ook voor de eeuwigheid. De philanthropie van Montefiore bepaalt zich tot aardsch genot en voordeel, de Christelijke liefde van Don Bosco beoogt en omvat naast de aardsche ook de hoogste goederen des meuschen. Zij staat dus verre boven de philanthropie verheven. Met eene hartgrondige aansporing, vooral tot de aan wezige dames, om zich met hart en ziel en met de daad toe te wijden aan het heerlijke werk der Christelijke liefde, het bolwerk tegen onze vijanden, eindigde de geachte Spreker zijne schooue en boeiende redevoering, die door het talrijk auditorium met de meeste aaudacht werd gevolgd. Luide toejuichingen vieleu deu heer Van Berckel bij heihaling ten deel. De Voorzitter der R. K. Leesvereeniging, de heer C. J. Gonnetdankte in korte, doch zeer gepaste woorden den geachten redenaar en was voorzeker aller tolk, toen hij de Leesvereeniging in de welwillendheid van deu heer Van Berckel aanbeval. O o ARROND. RECHTB. TE HAARLEM. Terechtzitting van 21 Jan. 1886. Wij waren ditmaal niet in de gelegenheid het derde Concert der Haarlemsche Bachvereeniging Donderdag jl. bij te wonen. Naar hetgeen ons echter door eou bevoegd heoordcelaar werd medegedeeld, moet de heer ï'saye zich als een violist van den eersten rang hebben onderschei den. Zijne techniek is kolossaal ontwikkeld en van zijne voordracht zou men kunnen getuigen dat ze onverbeterlijk is. Ook van de talenten der dames Louise en Johanna Ileijmann, vernamen wij veel goeds. Eerstgenoemde artiste, begaafd met een züverrei- ue stem wist door de keurige vertolking harer soli het auditorium in hooge mate te boeien, terwijl hare zuster, de jeugdige Johanna, door haar zeer geacheveerd pianospel liet publiek tot bewondering wekte. Ook dit concert verschafte alzoo, als naar ge woonte, den leden vau de Bachvereeniging eenige uren van hoog te waardaereu genot op muzikaal gebied. HAARLEM, 20 Jan. Aan de veemarkt van heden waren de aanvoeren, veikoopen eu prijzen als volgt koeien verkocht 4 voor 1 140 a 230 4 stier, ve voor f 90 a 200 vaarzen, - verkocht voor f pinken verkocht - voor f a graskal verk. voor f a nuchtere kalveren, 27 verk voor 6 a 14, 23 schapen, verk. voor f 17 a Aan de kaasmarkt werden heden aangevoerd en verkocht - stapelskaas,stuks, wegende kilo, hoog te prijs f middelbare prijs per 50 kilo ?tot f a AMSTERDAM, 21 Jan. Ter veemarkt heden wa ren aangevoerd: runderen, 182 vette kalveren lste qual 95 2de qual. 0,75 per kilo, graskalf/ a 82 nuchtere kalveren, 7 a 15, schapen en lammeren a 134 vette varkens 42 a 39 c. per kilo. GOUDA, 21 Jan. Op de kaasmarkt waren 15 par tijen kaas aangevoerd; handel vlug; prijs 19 a 25. Boter met tamelijken aanvoer; prijs der koeboter fl.40 130 der weiboter fl.10 a.120. per kilo. Handel zeer vlug SCHIEDAM 22 Jan. Moutwijn, per ned. vat 7,— Jenever f 12,50, Amsterd.proef f 13,75 spoeling 1,40 dito commissie f 1,30. LEIDEN, 22 Jan. Op de heden alhier gehouden veemarkt waren aanvoeren en prijzen als volgt: paardeL a f—13 stieren f65 al20; 42 ossen f147 a 272 78 melkkoeien f 126 a 240 kalveren dito f a 69 vare dito f 126 a 235, vette dito f 33b 107, graskalveren a vette l a .a 17 nuchtere dito f 5 a 13, 180 vette schapen 22 a 30— weide dito Jalammeren magere varkens f a 66 biggen f 5,50 al4. LONDEN, 21 Jan. Ter Veemarkt zijn aangevoerd runderen 700, Schapen en Lammeren 3000, Kalver 40, Zwijnen Prijzen: Beste Runderen 3/8 a 4/9 Schapen en Lammeren 4/- a 5/8, Kalveren 2/4 a 5/— Zwijuen 3/4 a 4/-. KOORN,21 Jan. Terwaag gewogen 44 stapels kaas wegende, 12543 kilo; hoogste prijs per 50 kilo/ 30. voor kleine ƒ2750 voor commissie, voor mid_ del bare DELFT, 21 Jan. Op de weekmarkt van heden waren de prijzen van het vee als volgt: vette koeien le quel 220 a 2,50 dito 2de qual. J 173 a 205, kalf koeien, lste qual. j 200 a 230, dito 2de qual. J 155 a 170, vaarkoeien le qual. 180 a 220, dito 2de qual. 85 a 1,50 vette kalveren, lste qual. 65 a 80 dito 2de qual. J 55 a 45, vette schapen lste qual. 14 a 26, dito 2de qual. a Jam scha pen le qual. a 2de qual. J a vette lammeren a weilammeren a magere varkens a biggen f 7. a 13, nuchtere kalveren f 6 a 17, paarden f 30 a 120 stieren f 75 a 130, ossen f a Ruudvleesch 56, 64 a 75 c.vet kalfsvleesch 75, 85 95 c.schapevleesch 54 a 46 c., Iam9avleeeech c.alle per kilo. Granen. Zeeuwsche tarwe f 7.25 5.75 mindere en a blauwe dito f aroode dito f 7.90 6.90 min dere en blauwe dito f a nieuwe Zcew9che dito f-,a -,rogge f 4.75 a 6.nieuwe dito f -,n. wintergerst f 4,10 a f 4,85 n. zomer dito f 410 5,10, n. chevalier dito f5,50 f 6„60, haver f4,a 450 n. groene erwten f 8,25 a a7,25, mesting f 7 af6 paardeboonen f 6.a 7.t duiveboonen 7.50 a 675 bruine boouen f 8.25 a 9.75, koolzaad 1884 f8,60 a 9.10 hennepzaad f 9.75 a 8,75 kanariezaad f 8.50 a 10.75 Aan de stadswaag gewogen van 15 Jan. tot 21 Jan. en op deweekmarkt aangevoerd; pot,4, 243/8 en 101/16 p. boter, wegende te zamen 5970 kilo: prijs f 64 a 72 per 40 kilo, f 1.60 a f 1.80 per kilo. BEURSBERICHTEN. Amsterdam, 22 Januari 1886. Prijzen der onderstaande effecten pCt. NederlandCortif. Werk. Schuld 21 9 Hoagarije. Obi. Leen in g 18675 Goudleeuing Italio. Obl. Pausel. Leen. 1860-64 5 Oostenrijk. Obl. in papier (MeiNov.) 5 u zilver (Jan.-Juli) 5 Portugal. Obl. buitenl. 1853-84 3 Rusland, bij Hope& Oomp. Oude Russe» 5 Obl. Nic. Spw. 1867 69 4 1877 Amst. L 20-100 5 Obl. buitenl. 1867, 1871 75 1» geuoteer de koers 69'/, 84'/, 1033/a 100»/, 89 93'/s 66?/, 86'3/ie AA'/, I0R/,, 85»/, 98"/i, fipauja. 18768 (Perpetneele) 4 Turkije Obl. Alg. Schuld 1865. 5 18696 Hiüypte. Obl. Leeniug 18564 tT.-Ameriko. Obl. Vereen. Staten 1876 4' I»" Columbia. Obligatien4», Peru. Leaning 18706 18725 Oostenrijk. Aand. Nationale ltank. divid Nederland. Holl. IJz. Spw. Aand. M. tot Expl. St. Spw. Aand. Cent. Spw. geatemp. Obl. Indische Spw. Aand Rijn Spw. volg. Aand. Boxtel Wezel Obl4' 1876. 5 Hallo. Zuid-ltal. Spoorw. Obl8 HuBlauJ Gr. Spw. Maatsch. Aand.. 5 Bal Li ache Spw. Aand.. .8 Jelez Griasi Obl5 Kiew Brest Aand.5 Knrak ('hark. Obl. /"10ÜO.. 5 Morschansk Sysrau Aand. 5 Riaschk Wiaama 5 ilumeuie Aandeelen Spwd'» Amerika. Chicago N. W. Cert. Aand.. N. York Lake Erie W. S. Aand. Illinois Cert. Aand Miss Kansas Texas Obl. Cert.. 7 PttflMIE-LEENINGEN. Naderiand. Loten Amsterdam 100. 3 Rotterdam3 Gemesnte Crediet.. 3 Helste v Stad Antwerpen 1874. Oostenrijk. Staal»!. 1854 4 I8605 1364 Rusland. v 1864..5 18665 Geldkoers prolongatie 21/, pet 447/s 51»/, S'/s 64 110 18V. R'/s 10»/,, 117 139»/, 110 655/s 137 78'/, 13 55 58''/,, 116"/,, 58'/. 94'/. 97»/s 53»/, 52'/, 132 24,/, 137 111 107 102»/, 100 101'/, 102 111»/, 135 13 2S/S 188,/» LAATSTE BERICHT. Van gisteren avond 8 uur 50 min. wordt uit Hamburg geseind: Aan deu eersten wedstrijd op schaatsen, twee en hall maal de baan of omstreeks 1600 meter, werd door 13 mededingers in 6 afdeeliugen deel genomen, waarna de snelste rijders van elke af- deeling nog tegen elkaar te rijden hebben. De eerste afdeeling vormden W. Gronemann (Ham burg) en H. Oir,lts (Hamburg); de tweede A. Va s deu Berg (Nederland) en H. F.-ggers (Ham- bur); de derde T. B. Veninga (Nederland) en Tb.' Groth (Kopenhagen) de vierde Axel Paulsen (Noorwegen) en Pieter Bruiusma (Nederland); de vijfde De Vries (Nederland) en Zijlstra (Ne derland); en de zesde B. Kingma (Nederland); C. Hansen (Hamburg) en Straathuis (Nederland). De eerstgenoemden waren in alle afdeeliugen de winners. Aan den grooten wedstrijd, ongeveer 3800 meter, namelijk vijfmalen de baan, werd door 4 afdeeliugen deelgenomen. De uitslag daarvan was: lste afdeeling, Van den B rg 9 min. 10 sec., Groth 9 min. 232/s sec.: 2de afdeeling, Kingma 8 min. 13 sec Werner (Christiania) 8 min. 16 sec.; 3e afdeeling, Axel Paulsen 7 min. 40 sec., Bruinsma 8 min. 56l/s sec.; 4de afdeeling, Veninga 8 min. 23 sec., Zijlstra 8 min. 58 sec. Dientengevolge moeten nog tegen elkaar rijden Ax'l Paulsen, Kingma, Werner en Veninga. De uitslag zal echter eerst laat bekend zijn, maar Paulsen zal, zooals het zich thans laat aanzien, wel overwinnaar blijven. De prijzen worden he den uitgereikt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1886 | | pagina 3