N I E IJ W E No. 974 Donderdag 28 Januari 1886. 11 de Jaargang. Dezegen van het militarisme BUlTËMTlm wwst De kunst om te spreken. lïNRüi," ABONNEMENTSPBIJS PBIJS DEH ADVEBTENTIÉN Per 3 maanden voor Haarlem r 0,85 Voor de overige plaatsen in ISederland fr. p. p. 1, Voor het Buitenland 1,50 Afzonderlijke Nummers 0,06 Dit blad verschijnt Eiken WOENSDAG en ZATERDAG. B U B E A USt. Jansstraat Haarlem. AGITE MA NON AGITATE. Van 16 regels.30 Cents Elke regel meer Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant. Adverteutiën worden uiterlijk Dinsdag- en Vrjjdag avond voor 6 uur ingewacht. Uitgevers: KÏTPPERS LAUREY De sommen van de oorlogsbudgetten der verschillende Staten ir. en buiten Euro pa, hebben in den laatsten tijd eene ont zettende, bedenkelijke hoogte bereikt, een gevolg van de gevoerde oorlogen en van den toestand, welke men gewapeuden vrede gelieft te noemen. De International Arbritation Society te Londen beeft onlangs eeue brochure doen verschijnen, die de volgende lijst bevat van de sterkte der staande legers van Europa. Oosteurijk telt 291,078 soldaten; België 130,683; Denemarken 50,522; Frankrijk 510,333; bet Duitsche Rijk 451,825; Euge- laud 201,905; Nederland 65,111; Italië 750,765; Noorwegen 40,706; Portugal 120;000; Rusland 974,771; Spanje 94,849; Zweden 37,210; Zwitserland 113,368, en Turkije 160,417. De reservetroepen zijn in deze opgave niet begrepen. Wat o. a. Engeland in de laatste hon derd jaren voor zijne oorlogen beeft uit gegeven, kan blijken uit de volgende offi- ciëele opgaven. De oorlog met Frankrijk (17931815) verslond, in ronde cijfers, 830 mill. p. st.de opstand in Canada (18381843), 2 mill.; de eerste Cbiueesche oorlog (18401843), dito; de Kafferoor log (18481853), dito; de Russische oor log (18541856), bijna 70 mill.; de tweede Shineescke oorlog (18561861), 6y0 mill. de Perzische expeditie (1856) 900,000; de oorlog in Nieuw-Zeeland (18541865), bijna 800,000; de Abyssiniscke expeditie (18661868) 8 mill.; de Ashantee oorlog 900,000; de Zoeloe-Transvaal oorlogen bijna 5 mill.en de Egyptische expeditie 3,895.500. Frankrijks oorlogsuitgaven bedroegen in het afgeloopen jaar in ronde cijfers 382 millioeu gulden, Italië gaf in dien zelfden tjjd uit 148, Duitscklaud 280, Engeland 346, Rusland 470 millioeu gulden. Yan de overige Staten noemen wij Nederland dat 32, Turkije 't welk 66, Spanje, dat 83 mil lioeu gulden voor zijne strijdkrachten be steedde. Geheel Europa gebruikt thaus voor zgne onderscheiden legers en vloten de bagatel van 2,089,806,795; ruim twee milliarden dus kost het onderhoud van den Europeeschen vrede. In bet jaar 1876 be droegen de gewone oorlogsonkosten van ganscb Europa 1890 millioeu, thans is dit cjjfer 2089 millioeu, eens vermeerdering alzoo van 199 millioeu gulden. F E U ILL E T O N. Sommige menschen, die zicli overigens zeer goed weten voor te doen, zijn dikwijls uiterst dom en onbeduidend in bun spreken. Misschien omdat zij de natuurlijke gave raisson om dage- lijksche gesprekken aan te houden, of misschien wel, dat zij geen moeite genoeg doen voor iets dat hun zoo onbeteekeuend toeschijut.Men beweert dat de Engelscheu, als zij een diner geven, doorgaans vooruit een programma opmaken van de toosten, die uitgebracht moeten worden, en dat sommige van de gasten verzocht worden zich op die gelegenheid voor te bereiden. Dit is even wel niet altijd het geval. Ik herinner mij dat ik eeus tegenwoordig heb mogen zijn bij eene samenkomst van enkele van de voornaamste personen uit Oxford, waarbij zulke voorbereiding niet had plaats gehad, en een luchtiger en al- gemeener woordenstrijd heb ik nimmer gehoord. De vertrouwelijke prater kon soms zeer lustig zijn. Elk oogenblik spreekt hij op fluisterenden toon en zegt met grooten nadruk;/dit blijft ouder ons" of «ik begrijp dat ge het niet verder zult vertellen, buiten u weet niemand het", enz., waaraan ge in het geheel geen geloof Voornamelijk in Duitschlaud is het bud get van het departement van oorlog ko lossaal gerezen. In het jaar 1872, aldus onmiddellijk na de vestiging van het Duit sche Rijk, werden 553 millioeu Mark uit gegeven. In het jaar 1876 had het leger 319, de Marine 19, de pensioenen 40 mil lioeu noodig, te zameu dus 387 millioeu Mark. Iu bet jaar 1885 verlangde daaren tegen bet leger 340, de Marine 37, de pensioenen 48, en de buiteugewoue uitga ven nog 41 millioen, te zameu alzoo 463 millioeu Mark, terwijl de begrootiug voor 1886 wederom eeue aanzienlijke vermeer dering der oorlogsuitgaveu eisebt, namelijk 345 millioeu voor bet leger, 37 voor de Marine, 48 voor pensioenen, 58 voor bui tengewone uitgaven, te zameu 488 milli oeu Mark of bijna 293 millioen gulden Ned. Ct. Sinds het jaar 1872 bedraagt de verhooging van de leger-onkosten 95 mil lioeu, bij de Marine 25 millioeu en bij de pensioenen, ondanks den 15 jarigen vrede, 1 millioen Mark. Telt men alle oorlogsuitgaveu, die de belastiug-betalendeu in Duitschlaud sinds 1872 hebben moeten bestrijden (met in begrip van bet bedrag voor 1886) samen, dau verkrijgt men iu 't geheel een bedrag van 7414 millioeu Mark, 't welk door de Duitschers moest opgebracht worden. En toch heerscht er vrede alom! Rekent men de bevolking van Duitsch laud op 45 millioen inwoners, dan ver krijgt men op elk buisgezin van vijf leden een bijdrage voor de oorlogskosten sinds 1872 van 825 Mark. Nu wijzen de vrienden van het milita risme op de nog veel grootere offers vau Engeland, Frankrijk en Rusland. Doch Rusland kan hierbij niet iu vergelijking komen, vermits zijne bevolking bijna het dubbele van Duitschlaud bedraagt en zijn leger over eeue kolossale uitgestrektheid is verspreid. Engeland komt ook niet voor eeue vergelijking iu aanmerking, aange zien dit land voor zijne vele en groote koloniale bezittingen genoodzaakt is eene groote marine er op na te houden. Eu wat ten slotte Frankrijk betreft, van dit land kan men met recht zeggen, dat bet welvarender is eu rijker en veel meer buitenlandsche bezittingen heeft, dau Duitschlaud, zoodat iu dien Staat de onkosten voor leger en vloot, uit den aard der zaak, veel groo- ter zijn. belieft te hechteu. Soms tracht hij u zeer regel matig het ceu en ander te ontlokken, wat ge niet gezegd wilt hebben, omdat ge zeker kunt zijn, dat die mensehen, welke u in vertrouwen zooveel zeggen, eene massa vertrouwde vrienden hebben. Zij, die zooveel van anderen weten, zijn ongetwijfeld goede praters. Gij kunt bon bren gen op welk terrein gij maar wilt, altijd zullen zij u met een stroom van woorden overvallen. Hij schijnt van alle dingen op de hoogte te zijn, en eens begonnen zijnde, schijnt er geen einde aan zijn woordenvloed te komen. Er is een ander soort menschon, die een stokpaardje hebben, dat zij altijd gaarne berijden en komt men bij geluk op iets bizonders op wetenschappelijk of eenig amler gebied, waarop de man thuis is, en waarvan «ij niets weten, dan beklimt hij dadelijk zijn paardje en hoe langer wij hom laten rijden, hoe meer hij ons genegen wordt. Is het daarentegen itts van meer onbeteekenenden, maar algemeen bekenden aard, dan laat h:j ons hoe eerder zoo liever weer vertrekken. Hetzelfde geldt voor den ouden verteller, die altijd zijn pakje afzaagde anekdotes, welke hij aan ieder, die liij maar grijpen of vangen kan, opdischt, al heeft deze ze ook reeds hon derden malen van hem gehoord. Behalve de hier genoemde jaarlijksche uitgaven aan oorlogskosten van de ver schillende Staten, moeten nog de interes ten wordeu gerekeu 1, die de Staten hebben te betalen voor de leeuingen, welke zij, ten behoeve van de krijgskassen, verplicht waren te sluiten. En dat deze interest jaar lijks een aanzienlijk cijfer uitmaakt, valt gemakkelijk te begrijpen, want zoo men weet, hebbeu de oorlogsuitgaveu een groot aaadeel in de schulden van eiken Staat. In bet jaar 1715 bedroegen de schulden der Europeesche Staten in ronde cijfers 3600 millioen gulden, in het jaar 1789, dus na de oprichting der staande legers, 6120 millioeu gulden, in 1820, na de oor logen van Napoleon, 18000 millioen, iu 1874 echter reeds 45,200 millioeu gulden en thaus hebben de gezamenlijke lauden in Europa als reuteu voor hunne Staats schulden bijna 2500 millioeu gulden te betalen. Diensvolgeus kost bet militarisme aan Europa jaarlijks bet inderdaad kolos sale bedrag vau ruim 4580 millioeu gulden. Deze fabelachtige som zou voor 't grootste deel kunnen gespaard wordeu, als er zich iemaud voordeed, die de krijgslust voor goed uit de wereld wist te doen verdwijnen. Hoe veel nuttige werken des vredes zou- deu er met zulk een enorme geldmassa gesticht eu gebaat worden. Si vis pactm, para helium (zoo gij den vrede verlangt, bereid u dan voor den oor log) zegt men, maar met het oog op de bier vermelde kolossale cijfers moet toch erkend wordeu, dat de duurzame vrede niet voor eeu »sckuifje« wordt gekocht. De Duitsche Bondsraad heelt, gelijk te voorzieu was, geweigerd bet besluit vau deu Rijksdag iu zake de uitzettiugen der Po len iu overweging te nemen. In deu Pruisischeu Landdag hebben de natiouaal-liberaleu eu conservatieven eene breedsprakige motie voorgesteld, strekkende om de uitzettingen eu 't gedrag der Regee- riug indirect goed te keuren. Ingevolge een plan van Vorst Bismarck, wordt nu te Berlijn een Oostersche Aca demie* gesticht, iu deu trant van derge lijke inrichtingen te Parijs eu te Weenen. Zij zal verbonden zijn aan de hoogescliool, eu als een deel van die instelling bestuurd wordeu. Eeue som voor de stichting zal Dan zijn er ook menschen, die vlug zijn in hot geven van scherpe antwoorden eu er altijd op uit zijn iets hinderlijks te zeggen, wijl zij alleen hun verstand laten werken, zonder acht te geven op de gevoelens van hunne toehoorders. Evenmin aangenaam in gezelschap is de man, die nooit te vredeu is, als hij u niet met een of ander argument kan vastzetten, soms op een punt van meer speciaal belang, of, wat nog erger is, op een onderwerp, waarvan men zeker is dat het slechte gedachten zal uitlokken. Vervolgens bestaat er nog de aanmatigende spreker, die er zijn eer in stelt door niemand begrijpelijke woorden te gebruiken de orakel- spreker, die zijn eigen oordeel over alles uit spreekt, alsof hij alleen er verstand van had; de geleerde spreker, die alleen spreekt over onderwerpen zijn vak betreffende; de pedante prater, die in zijn gesprek allerlei vreemde woorden gebruikt, uit eene taal, die hij weet, dat door ztjne toehoorders niet wordt verstaan. Sommige menschen geven zich den naam van zeer verstandig te zijn,door hunne indrukwekkende manieren en beteekei'.isvol stilzwijgen. Htm blik is genoeg en schijnt aan te duiden, dat zij zeer diepzinnig en verstandig zouden kunnen zijn, als zij slechts wilden. Er zijn enkele dingen, die d>or ieder spreker eerlang bij deu Pruisischeu Landdag worden aangevraagd. Te Parijs wordt verzekerd, dat de uiterste linkerzijde verdeeld is omtrent de bepalingen vau bet amnestie-voorstel. Tal van ledan wilden de verkieziugsdelicten en de Arabische veroordeelden uitsluiten. De unie der leden van de rechterzijde heeft besloten, te stemmen voor de amnes tie iu den meest ruimen zin. Uit Engeland komt de tijding van eeu ontdekten eu verijdelden aanslag op bet leveu van den Prins van Wales, maar met don besten wil is niet veel schrik wekkends te balen uit de mededeelingeu, welke wij dienaangaande ontvangen. De Prins, die met zijn beide zoons op Eaton Hall, van deu Hertog van West- minster, zou gaan logeeren, bad beloofd onderweg Chester aan te doen, welke stad voor die gelegenheid zich in feestdos bad gestoken. Maar op raad der politie hield de trein eeu station voor Chester, te Wa- verton, op, van waar de Prins verder per rijtuig naar Eaton Hall reisde. In bet Lagerhuis beeft de beer Bourke medegedeeld, dat de zes groote mogend heden eergisteren, op voorstel van Engeland de collectieve nota te Athene hebben doen afgeven, inhoudende de verklaring dat er geeu aanval der Grieksche vloot tegen Turkije zal wordeu geduld. Griekeulands antwoord was nog niet outvaugen Correspondenten van Standard eu Daily News seinen uit Athene, dat Eugelands drei- geu aldaar, nevens volksdemoustraties iu anti-EngelscIien zin, slechts deu vasten wil verwekt, om iu elk geval Griekeulands rechten met kracht te verdedigen. Alle bladen, onverschillig van welke kleur of riebtiug, steunen de Regeeriug, eu allerwe- ge hebben vaderlandslievende manifesta ties plaats. Zaterdag heeft de Engelsche gezant de laatste dépêche van Salisbury aan deu eersten Minister voorgelezen. Daarin zegt de Engelsche Regeeriug, dat een oorlog tusscheu Giiekenland eu Turkije ongemo tiveerd zou zijn en de belangen vau an dere natiën zou bedreigen. Daarom zal de Engelsche vloot eiken oorlog van Grie kenland tegen Turkije ter zee beletten, waarvoor de Engelsche Regeering reeds instemming ontving van de meerderheid der groote mogendheden, speciaal van Duitschlaud. iu het oog moeten gehouden wordeu. Nooit bij voorbeeld iemand, die luistert, bij een knoop van een jas vast te houden; op zoo harden en scherpen toon te spreken, dat men de gehoor zenuwen piju aandoet, of op zoo doffen toon, dat het uiterst moeilijk is n te verstaan. Geregeld en in goeden stijl te spreken en niet te dikwijls uitdrukkingen te gebruiken als: „weet ge wel Begrijpt ge? Herinnert ge u nog wel Hebt ge het ook gehoord?" enz. Iemand iu de rede te vallen; te laten zien, dat ge bang zijt in uw verhaal gestoord te worden en daarom snel voort te praten; u de woorden uit de keel te laten trekken, en plotseling een onderwerp aan te roeren, dat volstrekt niet te pas komt bij het geen juist gezegd is, dat ziju alle eigen schappen waarlegen met bizondere zorg behoort te worden gewaakt. Eer goed spreker, één die tegelijk leerrijk eu onderhoudend is, is een ware zegen voor de maatschappij. De spraak behoort mede tot datgeen wat den mensch van het dier onderscheidt en gezelligheid mogelijk maakt. Hij acht het voor recht een mensch te ziju niet hoog, die de zorg voor Gods groote gift, de spraak, veronacht zaamt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1886 | | pagina 1