NIEUW E No. 976. Donderdag 4 Februari 1886. 11de Jaargang. De ontheiligde kunst. BUITENLAND. Mevrouw Talleyrand en Robinson Crusoë- ABONNEMENTSPBIJS Per 3 maanden voor Haarlem r 0,8b Voor de overige plaatsen in Nederland h. p. p. 1, Voor het Buitenland 1,50 Afzvnderlijke Nummers0,06 Dit blad verschijnt Eiken WOENSDAG en ZATERDAG. BUREAU: St. Jansstraat Haarlem. W$M AGITE MA HON AGITATE. PRIJS DER ADVERTENTIÉÏÏ Van 16 regels30 Cents Elke regel meer Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant. Ad ver ten tien worden uiterlijk Dinsdag- en Vrjjdag avond voor 6 uur ingewacht. Uitgevers: KÜPPERS k LAUREY Vervolg en slot.) Beginnen we met den Protestantschen directeur der academie van beeldende kun sten in Beieren, Wilhelm von Kaulbach. Eertijds met recht gevierd als de grootste historie-schilder van den nieuwereu tijd, heeft hij later de bezielende verhevenheid der reiue, veredelende kunst verlaten, om gevoel en zinnen te kwetsen, die voorden mensch heilig en onschendbaar zijn. Door spot en schandbeelden heeft hij het Paus dom en daarmede ook het gevoel van iede- reu Katholiek gekwetst. Hoofdzakelijk ver oorloofde zich deze kunstenaar, eertijds be stuurder van Beierens grootste kunstinsti tuut, zulke spotbeelden van Z. H. Paus Pius IX z. g. te vervaardigen en wel op zoo ergerlijke wijze, dat eeuige houderden kunstenaars, uit alle deelen van Duitsch- laud, in een adres aan den Paus, toen maals aan hunne verontwaardiging uit drukking gaven en tegen de vernedering der kunst, door zulke voorstellingen van de slechtste soort, protesteerueu. Zelfs de Gartenlaube verklaarde van eer. dezer spot prenten: »de stift, die dit product teekeude, weid door den meest verbitterden wrok geleid.En Cornelius, zeker wel de groot ste genius der nieuwere Duitsche kunst, zegt van Kaulbach eu diens richting in de kunst: Kaulbach is de Heine onzer schil derkunst; hij hoont en bespot alles, de we reld en zich zelf. Weinig schilders van den nieuweren tijd hebben hun penseel zoo ontheiligd en zoo in den dienst van de zinnelijkheid eu wulpschheid gesteld, als Hans Makart van Salzburg. Het zinnelijke slechts was zijn element, waar de behandelde stof het zelfs niet toestond, werd het door hem met de haren er bij gesleept. Zulk een uitstekend kunstenaar kon uit gebrek aan Geloot niets anders voortbrengen, dan alleen dat gene wat de zinnen en de zinnelijkheid bevredigde. Makarts schilderstukken zijn derhalve producten der artistieke demi- monde, der geniale liederlijkheid. Makart was op 't gebied der schilderkunst, het geen Offenbach op het terrein der ope ra is. De door Makart behaalde lauweren wa ren voor andere kunstenaars al te verlok kelijk. Iu Frankrijk vooral vindt zijn genre eeue ontelbare massa vereerders en navol gers. Men behoeft, om zich hiervan te overtuigen, slechts de muurschilderingen van de groote opera te Parijs en van zoo- t' E U 1 L L E T O JN. De katten-opstand in Chester. Kort nadat Napoleon naar St. Helena ver trokken was, waren in ds stad Chester op alle hoeken der straten aanplakbiljetten te lezen, luidende: E n aantal geachte families is bereid zich naar St. Helena te begeven. Dewijl dit eiland onbewoonbaar is door de ontzettende menigte ratten en muizen, die daar alles ver woesten, heeft de Engelsche Regeering besloten alle mogelijke middelen aan te wenden om die gevaarlijke plaag uit te roeien, fan einde die onderneming des te spoediger tot stand t. bren gen, luidde het verder, was den onderteekende, den sieller van deze kennisgeving, opgedragen een genoegzamen voorraad katten in den kort- sten tijd te leveren. Daarom bood hij 16 shillings voor eene groote, 10 shillings voor eene kleine kat en eene halve kroon voor een jong katje, dat loopen, melk drinken en aan een draadje trekken kon. Twee dagen na de verspreiding van deze kennisgeving, zag men in Chester op een bepaald vele andere publieke gebouwen in de groote steden van Frankrjjk te beschouwen. Alle voorstellingen verraden den geest van wulpschheid eu zinnelijkheid, die de Fran- sclie schilders bezielt. Ook de schildersschool te Dusseldorf streeft meer eu meer naar de wulpsche richting, evenals de Kunst ver ein für Rlieinland und Westphalen, die onlangs aan zijne ledeu eene premieplaat ten geschenke gaf, welke door iemand met den titel bestempeld werd: »de verheerlij king der wulpschheid door de schaamte loosheid.* Met volmaakte zekerheid kan men zeg gen, dat het realisme het verval der kunst veroorzaakt, als het zich tot een dienaar van lage geuotzucht vernedert. Het epi curisme op het gebied der kunst verraadt niet slechts eeue geestelijk-zedelijke ziekte, maar het bevordert deze tegelijkertijd. Wie op phariseesche wijze onlangs op de borst heeft geslagen en met zelfvol doening uitriep, dat een zedebederf zooals de Pall Mall Gazette heeft wereldkundig gemaakt, op het vasteland niet bestaat, die zal door bet bekende sebaudaal-proces- Graf, dat nog niet lang geleden te Ber lijn werd gevoerd, wel tot ganseh andere gedachten zijn gekomen. Graf is Professor aan de academie voor kunsten, beroemd in kunstenaarskringen, voortreffelijk portret schilder en is daarbij een grijsaard van 63 jaren. Wij zullen, vreezende het schaam tegevoel onzer lezers te kwetsen, deu loop van dit beruchte proces niet verhalen. Dit alleen constateeren we, dat het de moderne richting in de kunst in een hoogst treu rig daglicht stelde. Als beschuldigde werd Graf wel is waar vrijgesproken, maar als kunstenaar werd hij feitelijk veroordeeld. Want op zijue richting in de kunst, kon het vonuis, dat hem vrijsprak, geen be trekking hebben. Liberale bladen hebben getracht, deu beschuldigden kunstenaar, te verontschuldigen, doordien zij den kunste naar als eensdoor God begenadigd wezen* voorstelden, dat niet aan de gewone rechts pleging mocht onderworpen zijn! Ten ge volge van dit proces hebben sommige bla den al het mogelijke gedaan om de na turalistische richting der kunst te verheer lijken. Maar ook van andere zijden gingen stemmen op bij gelegenheid van dit schaud- proces en werd de kunstrichting van den vrijgesproken professor veroordeeld. »Voor de justitie,* zoo schreef men, »bestaat er geen dubbele moraal, maar slechts ééne wet, welke zij zonder aanzieu des persoons uur eene menigte oude vrouwen met hare kin deren en kleindochters aankomen, die allen zakken droegen volgepropt met katten. De merkwaar dige optocht had weldra alle straten en 9tegen versperd, en vóór den avond waren er minstens drie duizend katten in de stad Chester bijeen verzameld. Overal hoorde men het klagend ge- miauw van het ingepakte katlenras, dat naar de bij aanplakbiljetten aangeduide steeg werd gebracht. De steeg was nauw en op eens barst ten al de katten in een verschrikkelijk miauwen los. Hoe meer de zakken door de beperkte ruimte tegen elkander gedrukt en gestooten werden, des te heviger klonk het miauwen daarbinnen: al spoedig vermengde zich het ge- scheeuw der vrouwen en kinderen met het kat tenconcert, en ïd die liefelijke harmonie was het aanhoudend geblaf van honden zooveel als de baspartij Eenigen van de kattenverkoopaters, die hare buur vrouwen kwalijk namen, dat zij te veel drongen, legden hare zakken af en begonnen te vechten, waarbij de gevangen katten de krijgsliederen miauwden. Nu wilden de straatjongens van de goede stad Chester ook geen werkelooze toe- moet toepassen. Voor den kuustenaar mag evenmin voor de wet als voor den rech terstoel der zedelijkheid eeue uitzondering worden gemaakt. Er bestaat geen afzon derlijke artistieke eu burgerlijke moraal, zulk eeu ouderscheid strijdt tegeu eene gezonde zedeleer en de kunst zelve moet zich tegen dergelijk eene schandelijke op vatting verzetten, want even als iu hare werken, moet zij ook in hare inspiratie den geest verheffen eu veredelen. Eeue kunst, die dat niet beaamt, die zich vau het wetboek der burgerlijke zedelijkheid meent te mogen emancipeeren, is reeds i ontaard en wordt in deze ontaarding een gevaar voor de zedelijkheid van het gan- sche volk.* Wie slechts een weinig de geschiedenis heeft bestudeerd, zal zich overtuigd heb ben, dat niets zoo zeer het bederf en den ondergang der volken heeft bevorderd dau de minachting der zedelijkheid, de achter stelling der moraliteit bij de kunst. Worden de zedelijke beginselen op 't gebied der kunst verguisd, dau vernielt de zinnelijke lust en de zonde als een kaukergezwel meer en meer en brengt totaal bederf in de gausche maatschappij. En in dit op zicht geeft de geschiedenis van alle volken juist aan die kringen de giootste schuld, die deu zedelijken moed of de kracht niet hadden, de hoogere kringen, waar het kwaad voornamelijk schuilde eu voortwoe- kei-de, de waarheid te zeggen, maar veel eer steeds bereid waren, de beerscbeude zonden te bedekken of met philosophische en aesthetische phrasen te verontschuldi gen en te vergoelijken en tevens de ern stige getuigen der waarheid belachelijk te maken. Die met onbevangen blik onzen tijd beschouwt, zal deze uitspraak alles zins gegrond achten. De genezing van het kwaad eiseht eene totale omkeer der zedelooze richting in de kunst eu eene totale verandering van deu bedorven smaak van het publiek, een terugkeer tot de ideale zedelijke en christelijke kunst, die de gemoederen van het volk veredelt, de zeden verbetert en de harten verheft tot Hem, die de kunst den menscheu niet tot vernedering, maar tot verheffing heeft geschouken De Pruisische Lauddag heeft Zaterdag, na nog acht uren redevoerens, de beraad slaging over het voorstel-Achenbach ten einde gebracht en dit voorstel, strekkende, o schouwers blijven: zij trokken dus al de zakken open, waar drieduizend katten uitsprongen, die hunne nagels onmeedoogend in de hoofden en schouders der vechtenden sloegen. De inwoners der stad stonden voor de vensters en vermaak ten zich niet weinig met dit schouwspel. De katten sprongen echter weldra naar de balkons, bestormden de kamers, braken de vensterruiten, en plunderden en vernielden alles wat hun in den weg stond. De opgeschrikte honden meng den zich nu ook iu het woest rumoereindelijk vatte de geheele mannelijke bevolking van Ches ter de wapens op, om aan dezen onhoudbaren toestand een einde te maken, en geen twee uren waren verloopen of ir.ou zag vijfhonderd katten de riGer afdrijven.. Het overige gedeelte der revolutionnaire partij had reeds de stad geruimd waar het de sporen van den strijd op menig aan bloed gekrabd vrouwengezicht en verschei dene hoopen gebroken glas- en aardewerk als gedenkteekenen achterliet. Talleyrand was gehuwd met eene beeldschoone, gelijk men weet, om het gedrag der Re geering iu zake de Polen-uitzettingen goed te keuren (en daarbij tevens den Rijksdag eeue kleine vermaning te geven) aange nomen. Bij het Rijksgerechtshof te Leipzig is het proces begonnen tegen den gewezen Deenschen kapitein Saramo en den letter kundige Röttger uit Mainz, beiden beschul digd vau landverraad. Het gerechtshof heeft bepaald, dat de behandeling der zaak niet openhaar zal zijn. De heer Beach heeft iu hel Lager- en Lord Salisbury in het Hoogerhuis me degedeeld, dat dq Koningin het ontslag van het Kabinet heeft aangenomen en dat de heer Gladstone te Osborne de opdracht heeft aanvaard om een nieuw ministerie te vorineu. De zitting der Huizen is ver daagd tot aanstaanden Donderdag. Men verzekert dat het nieuwe Gouver- nemeut aan Ierland een wetgevend lichaam te Dublin zal toestaan, tot regeling van zuiver Iersche aangelegenheden, onder voor waarde, dat de integriteit van het rijk en de rechten der kroon door voldoende waar borgen zullen verzekerd blijven. liet ont werp betreffende de Iersche land-quaestie zou verdaagd worden. Uit Constantinopel wordt aan de Times geseind, dat de Porte besloten heeft, de op heden bepaalde uitzending der vloot naar Salonika en naar Creta te verdagen, wegens het optreden van het vereenigd eskader der groote mogendheden. De vloot gaat waarschijnlijk niet verder dan de zee van Marmora. Uit Philadelphia verneemt de limes, dat de Minister van Marine te Washington vernomen heeft, dat in Panama eeue nieuwe revolutie dreigt, en diensvolgens de noodige instructies heeft gezoudea tot be scherming van de personen eu eigendommen der Amerikaatische burgers. Men verzekert, dat Griekenlaud be sloten is Gladstone's raad te volgen, eu de vijandelijkheden tegen Turkije niet begin nen zal. De Europeesche vloot zal, over eenkomstig het voornemen, iu de watereu van Creta zich vereenigen, maar de de monstratie zal eeu vredelievend karakter dragen. De Koningiu-regeutes van Spanje heeft een besluit geteekend, waarbij Kar dinaal Jaeobini, staatssecretaris van Leo XIII, benoemd wordt tot Ridder van het Gulden Vlies. Er werd Zondag jl. te Madrid eene nieuwe manifestatie gehoudeu door een doch aarlsdomme vrouw, wier antwoorden hem in gezelschap zoo zeer hinderden, dat hij bijna elke gelegenheid vermeed, zich met haar in het openbaar te vertooneu. Op zekeren dag echter zou de schrijver van „eene reis in Egypte," de heer Denon, te hunnen huizen dineeren, en had Talleyrand zijue vrouw verzocht genoemd boekwerk eens te doorloopen om in staat te zijn het gesprek te volgen dat aan tafel allicht daarover zou loopen. De dag van het diner is daar; Mijnheer Denon wordt naast de vrouw des huizes geplaatst, die, om aan de haar gegeven opdracht te vol doen, hem vertelt, met hoeveel genoegen zij zijne beschrijvingen heeft gelezen. Ik kon er niet van uitscheiden zegt ze, maar een ding vond ik jammer, dat u dien Vrijdag zoo laat ten tooneele voert. Ik had van hem reeds op de eerste bladzijde willen lezen. Mijnheer Denon was zoo verward en verwon derd, dat hij niets wist te antwoorden. Later bleek het, dat de aangenomen dochter van Talleyrand, in de kamer van hare pleegmoeder de „Robinson Crusoë' had laten liggen en Mama die voor de Egyptische reisbeschrijving had genoten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1886 | | pagina 1