B11\ i\ E L A i\ i). GEMENGDE BERICHTEN. bracht,inhoudende dat telegraphische nieuws berichten ouder de bescherming dier wet zoudea vallen, verworpen. Door de Tweede Kamer in Saksen is de wet aangenomen, waarbij de macht der politie tot uitzetting van gevaarlijke per sonen wordt versterkt. Tegen de verlenging der Socialistenwet voor vijf jaren beginnen de radicale bla den in Pruisen nu reeds te agiteeren, hoe wel de wet nog niet bij den Rijksdag is ingediend. Onmogelijk het niet, dat de termijn nog zal worden verkort, daar ook van nationaalliberale zijde, welke thans zoo intiem met de Regeeriug is, te gen het weder handhaven der wet voor vijf jaren bedenking wordt gemaakt. - De Pransche Kamer heeft aangeno men het voorstel betreffende het verkoo- pen der diamanten van de kroon. Een voorstel is ingediend, om de Prinsen van Orleans uit het land te verbannen. La Patrie bevat de lijst van 31 moor den, die in de maand Januari in Frank rijk hebben plaats gehad: 31 behalve kleinigheden van dezelfde soort, die men in Frankrijk niet meer meetelt. Het blad noemt de maand Januari le tnois rouge, de bloedige maand. De Fransche staatslie den beweren altijd in vollen vooruit gang te zijn. De Koningin vau Engeland heeft de volgende benoeming goedgekeurd: Gladstone, eerste Lord van de schatkist; Herschel!, Lord Kanselier; Spencer, voor zitter van den Geheimen Raad; Childers, Binneul. Zaken; Rosebery, Buitenl. Zaken; Granville, Koloniën; Kimberly, Iudie; Ban- uermanu, Oorlog; Harcourt, Kanselier van de Schatkist; Ripou, Marine; Chamberlain, voorzitter van den Local Government Board TrevelyanMiuister voor Schotland Mundella, Koophandel; Morley, Minister voor Ierlaud; Charles Russell, Advocaat-ge neraal. De sameustelliug van het nieuwe Kabi net wordt door de bladen algemeen vrij goedkeurend beoordeeld. Slechts de limes vreest, dat deze Regeering niet sterk kan worden genoemd. Het meest is men inge nomen met de benoeming van Rosebery voor Buitenl. Zaken, welke beschouwd mag worden a's een waarborg voor het hand haven van eene goede verstandhouding van Duitschlaud. Wij lezen in'het Dompertje het volgende: „Bij den boekhandelaar Nobels te Haarlem is een mooi boekje van de pers gekomen, getiteld Dé moorddadige pastoor, sen tegenhanger van Maria Monk, naar officië.-le bescheiden be werkt door een Jurist. Hoogst belangrijk en interessant, noemt de uitgever dit werkje. Het kan zijn, voor de lief hebbers, en misschien ook als een nieuw staaltje tot hoever de laster en de verdachtmaking gaan kan, en tevens als eene bijdrage tot kenschetsing van den speculatieg est van een eerzaam Hol- landsch uitgever. Doch heel nobel is het niet van den heer Nobels aldus te speculeeren op de lichtgeloovigheid, de nieuwsgierigheid, de domheid en de dweepzucht van zeker publiek, dat op der gelijke fraaiigheden aast." Over de vraag of op dit oogenblik een goede conversie van de Nederlandsche Staatsschuld raad zaam en moge-lijk is te Hchten, zoude volgens de Ned. Financier reeds voorloopige besprekingen zijn gehouden tusschen den Miuister van Finan ciën en het consortium, dat de leening van 1884 heeft overgenomen, ui. de Ned. Handelmaatschap pij, de Amsterdamsche Bank en de Amsterdam- sche succursale der Banque dc Paris et des Pays-Bas. Enschedé, 5 Febr. Het Gemeentebestuur heeft twee in aanbouw zijnde woningen doen af breken, die in strijd met de bouwverordening en zonder vergunning van B. en W. reeds tot p. m. 2 Meter boven den beganen grond waren op getrokken. Hillegom, 5 Febr. Maandag jl. vermaakten zich eenige kinderen met het heen en weder trekken van een onbeheerd staanden waggon der tram. Een hunner, een jongentje van 8 jaar, dat zich achter op den wagen had neergezet, viel er af ea werd overreden. Het kind was dadelijk een lijk. Helder, 5 Febr. De Commissie welke zich alhier heeft samengesteld om te trachten leniging te brengen in den nood der broodelooze werk lieden, is reeds in staat gesteld over ruim ƒ1700 te beschikken. IJmuiden, 5 Febr. Eergisteren heeft men van het fort alhier proefschoten gedaan met de zwaarste stukken; zij moeten goed voldaan heb ben. Bij elk schot stonden de huizen te trillen. Er zijn een dertigtal militairen, die allen bij de burgers zijn ingekwartierd en vooreerst een paar weken alhier zullen verblijven. Het gebruik van vloeren van glas neemt meer en meer toe. Glas heeft het groote voordeel boven hout, niet aan rotting of vocht onderhevig te wezen; het is gezonder, het is brandvrij, en wat mede een voordeel is, de be neden gelegen kelderverdiepingen ontvangen nog eene matige hoeveelheid licht. Wat den prijs aangaat, is glas duurder dan houl; doch wan neer de voordeden, aan het gebruik verbonden, en de veel langere duur in aanmerking worden genomen, is het goedkooper of staat met hout gelijk. Gedroogde aardappelen. Deze worde r. in den handel gebracht in dan vorm van schijf jes, en wij meenen dat het zeer groot practisch nut kan hebben voor ons aardappel-rijk land, de aardappelen op deze wijze te conserveer en en te verkoopen. Onder den naam van Kunstleder z a 1 er een nieuw artikel in den han let worden gebracht, dat in verschillende opzichten het leder zal kuan ;n vervangen, zonder evenwel overal van toepassing te zijn. Het wor.lt gemiakt door een katoenen weefsel met zwak gedraaiden ket ting en dun inslaggaren, te doortrekken met een mengsel van lijin, lijnolie, afkooksel van lijnzaad en kleurstof. De vochtige stof wordt over eene gepolijste zinken plaat gespannen en door stoom gedroogd. De Parijsche ban kier L. gaf dezer dagen een dej-.uner, waartoe vele artisten en dames uit de Frausclie hoofdstad waren ge- noodigd. Ouder de spijzen, die opgedragen werden, trok vooral een wild zwijn de aandacht; doch deze ging in verbazing over, toen het dier, na dat de gastheer heimelijk op eene veer gedrukt had, zich opende en heerlijke frissche bloemen voor de dam:s te zien gaf. Op zulk eeue ver rassing zal wel niemand zijn voorbereid geweest. Te Pest is in een der openbare schoolgebouwen een muur ingestort. Er waren tiaar 70 kiudereu in het lokaal. D,s les was afgeloopen, en de ouderwijzer zou juist het tee- ken geven tot heengaan, toen eeu dreigend ge kraak van den buitenmuur werd vernomen. Iu plaats van de kiudereu onmiddellijk de school te doen verlaten, liep de verschrikte onderwijzer heen, om hulp te halen. E:uige zijner flinkste leerlingen volgden hem; maar de meesten bleven jammerend iu bet schoolvertrek. Een minuut later stortten de muren in; een gedeelte naar buiten, en een naar binnen. Vijf kinderen wer den zwaar gewond en elf minder ernstig. Een zevenjarige kuaap werd geheel ouder hel puin bedolven en bekwam doodelijke verwondingen. Over den beruchten helmhoep voor bet Nederlandsch-Indische leger, waarvau de eerste levering aan eeu Belgisch fabrikant is opgedragen, wordt, zoowel wat den indruk dien hij uiterlijk maakt, als wat de soliditeit der materialen betreft, iu het Rolt. Nbl. een zeer ongunstig oordeel uitgesprokea. Daarbij wordt tevens berekend, dat hij den fabrikant aan ma teriaal en werkloon niet meer dan f 2,22 per stuk zal gekost hebben, en daar er 10,000 tegen f 5,40 van geleverd zijn, moet de buitenlandsche leverancier daaraan dus f31,800 hebben ver diend. Nu echter is voor eeue nieuwe levering van 30,000 stuks hier te lande eene aanbesteding uitgeschreven; maar terwijl daarbij de Bruasel- sche helmhoed als model wordt aangewezen, zijn voor die aanbesteding thans eischen gesteld, waaraan de Brusselsche in geen enkel opzicht voldoet. Zoo wordt o. a. bepaald, dat de vorm of klok, 24 uren met water gevuld zijnde, niet mag doorzijpelen, d. w. z. volkomen waterdicht moet zijn, en dat de vorm, 6 uren in eeu water bad van 50 gr. C. gelegen hebbende, niet kle verig, slap of week mag worden of haar uiter- 1 ijkeii vorm verliezen; maar nu mist het Belgisch model die eigeuschappeu geheel; het is volstrekt niet waterdicht en met lauw water even bevoch tigd, lost de lijm terstond op; de hoed wordt kleverig en laat zich in alle richtingen buigen. Waarom wordt het buitenlaudsch fabrikaat goed gekeurd, terwijl binneulandsch fabrikaat van dezelfde qualiteit, overeenkomstig de opgesomde voorwaarden, gal afgekeurd worden? Te Ommerschans. Opzichter tot twee nieuwe veroordeelden: Hier moet gewerkt worden en bij voorkeur een ambacht uitgeoefend, dat ge vroeger hebt geleerd. Zie zoo, zoek maar uit (op de werkplaatsen wijzende); wat zijt gij vroeger geweest? Dierentemmer. En gij da Matroos. Bétises humaines oü sont tes limitesHet Engelsche blad World meldt in vollen ernst, dal de kunstschilder Jorain, de tegenwoordige chef der Parijsche viveurs thans „Pannés" genoemd uit wanhoop over de eentonigheid van het bestaaD, een nieuw soort „sport" beeft uitgevonden: de slakken-wedrennen. Het renperk is eene lange, gladde plank, met een lichtje aan de bovenzijde, terwijl de rest iu het donker wordt gehuld. De slakken kruipen nu naar het licht en de eerst aangekomene wiut. Er zijn onderweg hindernissen te overwinnen, in den vorm van strootjes en miniatuur-beekjes, terwijl de vlugste en sterkste slakken bij de „handicap" met kogel tjes van klei belast worden, om de kansen voor allen gelijk le maken. De Rechtbank te Rotterdam heeft de drie personen, die terecht stonden wegens het afleveren van mineraal-water van hun fabri kaat in opgekochte kruikjes der „Appoliuaris Cy." te Londen, vrijgesproken van de aanklacht van overtreding der wet op de fabrieksmerken. Inderdaad, ze hadden hel fabrieksmerk der „A. Cy." niet nagemaakt. Men zal nu eeu middel moeten uitdenken om c. een fabrieksmerk op de vloeistof zelve te bevestigen. Beiersche bladen verhalen van een barren schoolmonarch, die op é.u middag niet miuder dan 400 oorvegeu aan zijne leerlin gen uitdeelde. Ejne kleine opmerkster, die zoo gelukkig was aan zijn toorn te ontsnappen, heeft de klappen geteld. Bij het luiden van de groote klok voor den middagdieust in de Domkerk te Berlijn barstte jl. Zondag dat zware gevaarte in twetën; de eeue helft viel dour al de verdiepin gen vati den toren in de kerk op de groote ardui nen steeuen. Gdukkig bevond zich juist niem md op de plaats, waar dit rnser dan 200 kilogr. wegend gevaarte neerkwam. Alleen de tot entrap en de verdieping ui hallen veel ie lijden. De klokken werden door e;n bizo Ier werktuig iu bewegi ig gebracht en niet door middel van tou wen; derhalve bevond zich niemand onder de klok. Volgens een kunstverslaggever van het N. v. d. D. in diens beschouwing over eene schilderij van H tynck van Papendrecht, heeft eeu w ichtmeester per se min Ier „distinctie// in zijn gezicht dan een ofKeier. Niet alleen te Hamburg, ook te Mü. teken wordt Nederland m :t eera geuosmd op de ijsbaan. Wonslag 27 J muari werd op het Kleiuhesseloherm-ser een wedstrij 1 gehouden door den Münchener Eislauf Vertin. Bij den grooten wedloop om her meesterschap iu de vereeuigiug, waaraan alleen leden van de club mochten deel nemen zeven hadden er zich atu gewaagd werd de prijs gewonnen door Graaf Van Rjch- tereu. D: afstand vau 1600 meter viermaal de baan rond legde hij in 4 minuten 201/2 seconde af. Op hem volgde luit. Ro3enstrengel van het 11e iuf.-reg. Hij reed er 4 minuten 24 seconden over. Graaf Van Rechtereu heeft dus het meesterschap van da vereeuiging verworven. Indien de tusscheuhaudel iu E n- geland niet spoedig wat gematigder wordt in zijne eischen, dreigt hij geheel ter zij le gesteld te worden. De kaasfabrikauten van Cheshire hebben reeds besloten zicb in directe betrekkin gen te stellen met de koopjrs en de veefokkers schijnen geneigd dat voorbeeld te volgen als de slagers blijven voortgaan de klanten te villen in plaats van de beesten. De Twensche Stoomslachterij te Goor betaalt over 1885 een dividend vau 20 pCt. Voor het Gerechtshof te St. Pe tersburg slaat thans terecht eeue bende giftmen gers, die zich er op hadden toegelegd huurkoetsiers te vergiftigen. E;n hunner huurde een slede of een droski, met een flink paard bespannen. Men reed naar een stille buitenbuurt, liet daar den koetsier een glas brandewijn nemsu, dat met vergif was vermengd. De rid werd daarna voort- g izet totdat de koetsier bezweek. Deze werd dan uitgeplunderd, op den weg geworpen, terwijl de moordenaar mat voertuig uu paard wegreed. Het vergif werd verkregen door de hulp van eeu apothekers-bediende, die in het komplot was. In de school te Lunteren bevindt zicb sedert geruimeu tijd eene wilde duif, die ge heel tam geworden is en het zaad uit de handen der kinderen eet, die dit natuurlijk gaarne mee brengen voor het diertje, dat aller lieveling werd. Het beestje komt wauueer men het roept, plaatst zich op de lei of op het hoofd der kleinen en blijft zitten tot men het verwijdert. Een inwoner van Hoey bemerkte, dat eene rat in zijn kelder verscholen zat, die de zich daarin bevindende eetwaren plunderde. Om van dezen ouaaiigenamen logeergast af te komen, bedacht hij het volgende middel. Na de schuil plaats van mijnheer ras ontdekt te hebben, nam hij eene kachelpijp, waarvan hij het eene einde in het gat plaatste, terwijl het andere in een zak uitliep. Vrouwlief was iutusscheu met eeue lamp ou eeu ketel heet water komen aan dragen en nu begon de operatie. Nauwelijks had de rat met het Kokende water kennis gemaakt, of hij sprong de pijp door en kwam in den zak terecht, die onmiddellijk werd gesloten. E11 uu was het sla je niet, dan raak je niet vau de zijde van den veruuftigen rattenvanger, en raut eeu dikken knuppel ranselde hij de in den zak gillende en Bprtugende rat af. Toeu niets zich in den zak meer bewoog, besloot men deze met groote voorzichtigheid te openen. Maar hier werd de zaak eerst kritiek; want de rat was niet dood. Iu het uiterste gevaar en van den schrik be komen, zal zij gedacht hebben: list tegen list, eu had zij zich voor dood gehouden. Nauwelijks zag zij dan ook den zak half open, of hij sprong er uit en koos het hazenpad. Dj vrouw ont stelde daardoor zoo zeer, dat zij den ketel met kokend water liet vallen, dat haar echtgenoot over de beenen kreeg. Nu was de beurt aan deze om te gillen ou te springen eu de ont steltenis werd nog vergroot, doordat hij ver schrikt de lamp op den grond had laten vallen. De rat was echter niet meer te vinden. Bij zekeren landbouwer te Pie- terbierum is dezer dagen een haas, die zich aan eeu kool vergastte, door eeu paar katten verrast, welke jagers zonder akte echter de vangst aan den eigeuaar van de kool moesten afstaan. In het jaar 1860 overleed teLiver- pool eeu logementhouder, Flcicher genaamd, die met zijne bloedverwauten in onmin leelde, en verklaard had, dat hij zijne huishoudster, Mrs. Edwards, tot zijn eenige erfgenaam had gemaakt. Er was echter geen testament te vinden, hoeveel moeite Mrs. Edwards ook daarvoor deed. Zij kou haar recht niet wettig bewijzen, en de bloedver wanten aanvaardden de erfenis. Maar ir. Octo ber 1.1. kwam het verloreu teslameut tertcht; even geheimzinnig als het verdwenen was. Mrs. Edwards ontving het in een couvert per post, zonder eenige bijvoeging. Zij stelde nu een ge- rechtelijkeu eisch iu; de echtheid van het stuk werd voldoende bewezen, en thans is Fleicher's erfenis, na ruim 25 jaren, aan Mrs. Edwards toegewezen. In de Berlijusche bierbrouwer ij eu halle Löwenbrau, op den hoek der Eranzö- sische Strasse en de Charlotten Strasse, wordt eerstdaags een eigenaardig zinnebeeld van den daar gebrouwen drank g»p!aatst, nl. een levens- groote, z:er natuurlijk geschilderde leeuw van zink, di: telkens dorr eaa luid gebrul kenbaar m takt, d it er een nieuw vat wordt aangebr okeii. De politie te Aken is van haar voorschrift t ruggekomaa om iu alle fabrieken de gasvlammen met gevlochten ijzerdraad te om geven. Zij is tot de overtuiging gekomtn, dat in vele fabrieken, b. v. het braudgevaar daardoor verhoogd zou worden, omdat zich in dat ijzer- dr.aal Stof verzimden zon, dat zeer licht vuur zou vatten. Ttians zal aan eene commissie van fabrikanten en ingenieurs worden opgedragen, nadere voorstellen tot vermindering van brand gevaar te doen. Drie heldhaftige landbewoners uit het Friesche dorp Nijeholtwolde zijn dezer dagen, des avonds terugkeerende van eene zang repetitie te Oudeschoot, zoo hard hun beenen hen dragen kouden, op de vlucht geslagen voor eeu spook! Dj moedige jongelingen keerden naar Oudeschoot terug en bleven daar overnachten. Eeu zekere heer Wyatt, een ren tenier te Landen, had de gewoonte om eiken dag eeue wandeii ig te gaan maken in een die— reutuin. Brj die dagelijksche bezoeken had bij weldra eeue bizondere voorliefde opgevat voor eeu bruinen beer, die ook zijnerzijds de lekkere beetjes van zijn bezoeker zeer op prijs scheen te stellen. Oulangs gebeurde het echter dat bruintje blijkbaar niet iu een goeden luim was; althans toon zijn bszo-.ker hun een lekkere be schuit aanbood, greep bet dier opeens zijne rechterhand en men vond een oogsnblik later den braven rentenier, mat een lichaamideel min der, in onmacht voor de kooi liggen. Da ren tenier verloor daarmede tegelijk alle genegenheid voor den beer eu klaagde den directeur van den tuin aan; de rechter veroordeelde dezen tot het betalen van eene schadevergoeding van 500 in wekelijksehe termijnen van 30 shillings te voldoen Gedurende het afgeloopen jaar stonden er in Dan Haag 1190 perceelen leêg. De Minister Lockroy te Par ij s, heeft het plan der wereldtentoonstelling van 1889 vastgesteld. Dit plan is gegrond op de medewerking van een garandeerende maatschap pij. Indien de ontvangsten winst opleveren, dan komt deze ten bate der vereeuiging; daarentegen moet zij ook de verliezen dragen. Het kapitaal der maatschappij zal 40 millioen bedragen, waarvau 20 door de maatschappij, 12 door den Siaat en 8 door de stad Parijs wordeu geleverd. Ejue commissie van drie leden zal met het toe zicht op de werken belast worden eu eene com missie van 200 leden met dat op de tentoon stelling. De a ardappe1opbrengst over de geheele aarde wordt geschat op 369,500,000 kilogr. Iu de productie staat Duitschlaud boven aan met 117,500,000 Kg., terwijl de Vereenigde Staten slechts 33 millioen Kg. leveren. Frankrijk 56 millioen, Rusland 55 id., Gr. Brittannië 13 id., België 10 id., Nederland 7 id. enz. enz. Een Duitsche clown, vau het circus Birella, stond dezer dagen iu de Italiaausche stad Siuigaglia terecht wegens verregaande mis handeling van zijne rijt kinderen, waarmede hij iu het circus kunsten maakte. Bij de verhande lingen bleek opnieuw, op welke treurige wijze dikwijls zulke jonge kunstenmakers geleerd wor den. Dj arme kindereu van den potsenmaker hadden over het geheele lichaam wonden en blauwe plekken. Zij verteldeu, dat vader hun gewoonlijk den mond dichtbond, om hun het scbreeuweu te beletten, als hij hen sloeg. De buren van den clown hadden reeds sinds lang schande gesproken van de mishandelingen en het publiek, dat er van gehoord had, werd ook meer en meer tegen hem verbitterd. Op den avond vau zijne gevangenneming werd hij bij zijn optreden mot een zoo dreigend ramoer be groet, dat hij weer heen moest gaan, en de directeur een ander in zijue plaats liet komen. Daarop volgde toen zijne inhechtenisneming. De kiuderbeul werd tot zes maanden tuchthuisstraf veroordeeld. Den 27 Januari heeft te Du vos de jaailijksche internationale sleden-wedstrijd plaats gehad. Er namen 28 personen aan den kamp deel, de meesten Eugelsohen, eenige Duit- schers en Zvitsers, benevens 2 Nederlanders. Engelschen eu Zwitsers waren overwinnaars. Naar Ds Tijd verneemt, wordt door de hoofden der Imp. Cont. Gas Association te Louden overwogen, welke maatregelen moetea worden genomen tegenover de vele opzeggingen, die bij de directie der door genoemde Maatschappij te Amsterdam geëxploiteerde fabriek dagelyks inkomen. Electrisctie lampen voor locomotieven en sche pen. Reeds lang is bij nachtelijke reizen vau locomotieven en schepen eeue behoorlijke ver lichting als eeu zeer noodzakelijke veiligheids maatregel beschouwd, omdat de mogelijkheid en het gevaar van botsingen bij het steeds toene mend verkeer, eu de altijd door grooter worden de snelheid der stoomschepen, voortdurend stijgen. Alleen door eene lichtbron, die iniu stens tot op 300 a 400 M. een helder licht uitstraalt, zijn dergelijke ongelukken te vermijden, daar dan de schepen den noodigen tijd tot uitwijken eu de treinen dien van te remmen zullen hebben. Zulk eene lichtbron is alleen door middel van eleclriciteit te verkrijgen, doch bij het zoeken naar hier voor geschikte electriache lampeu, deed zich het be zwaar voor, dat zij, tengevolge van hare fijne constructie, door de hevige schokken, waaraan zij voortdurend blootgesteld zijn, dikwijls onklaar werden en dienst weigerden. Eerst onlangs gelukte het den Oostenrijkschen controleur der telegra*

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1886 | | pagina 2