MARKTBERICHTEN Laatste berichten. Voor geest en hart. Rust. Allerlei. phie, H. Ssdlaczck, eer.e doelmatige constructie voor zulk eerie lamp te vinden, la hoofdzaak be staat zij nit twee kleine metalen cylinders van verschillende wijdte, welke ouderling verbonden zijn. Die cylinders zijn gedeeltelijk met glycerine gevuld en van twee kolven voorzien, waaraan zich de beide naar elkander toegekeerde kolf— staafjes bevinden. Terwijl de kleinere, maar zwnardi re kolf, door haar gewicht langzamerhand daalt, drijft zij de groote kolf omli :oiz. Op die wijze worden de beide langzaam verbrandende koolspitsen met hare eind n steuls op den- zelfden ouderlingen afstand gehouden en wordt dus een gelijkmatig licht verkregen. E n zeer een voudig toestel dient voor de verder nog noodig regeling. De Sedlaczck'ache zoogenaamde zonne- lamp heeft bij de vele er mede genomen proeven bizonder goed voldaan, en haar werd dan ook onlangs door de vereeniging van Duitsche spoor- wegbesturen eeu prijs van 1500 Mark toegekend. Bij de loting voor de militie heeft Zaterdag jl. te Vallon, Ardèche, een treurig on geval plaats gehad. Volgens het gebruik had den de lotelingen den dag vroolijk doorgebracht. Tegen vier uren keerden zestien lotelingen ver gezeld van hunue bloedverwanten en vrienden huiswaarts. Aan de oevers der Ardèche gekomen, die door het sratlten der sneeuw gewassen was, wil den zij de rivier overstekeu eu, na twee booten losgemaakt te hebben, begonnen zij te roeien. De eerste boot kwam behouden over, maai de tweede, waarin de jongelieden ziten te schommelen, sloeg om. Twee van hen bereikten den oever eu een derde klemde zich aan de boot vast en kon gered worden; maar vier verdronken. Uit Rotterdam meldt men ons, dat het stoomschip Ariadns, hetwelk in het ijzeren drijvend droogdok aldaar gebracht werd tot het ondergaan van eenige réparatiëu, in dat dok is omgeslagen. Eene vrouw te Barneveld, die in geen te beste verstandhouding met haren man leefde, wist dezen eergisteren over te balen, met eene koe naar de markt te Nijkerk te gaan. Toen hij weg was, liet zij al het huisraad op wagens laden en verkocht het vee, waarna zij zich verwijderde. Men kan zich voorstellen, hoe vreemd de man stond te kijken, toen hij 's na middags terugkeserende, het huis zoo goed als ledig vond. Met zekerheid kan volgens het N. u. d. D. bericht worden, dat voor rekening van gezamenlijke buskruitmakers van Nooid-Hol- land, Utrecht en Zeeland van welke vennoot schap de heeren B. J. A. Prsnck eu A.A, Bredius directeuren rijn, te Muideu eene nieuwe buskruitfabriek gebouwd zal worden. Zij komt te staau op dezelfde plaats waar de vroegere, die anderhalve eeuw oud was, heeft gestaan. A a n de Slachters- Ct. schrijft men uit Gelderland het volgende: Dezer dagen werden de leden der firma Gebrs. Breul, te Rixdorf, veroordeeld tot 3 en 4 maanden gevangenisstraf, wegens het vervaardigen van worst, waarin paar- denvleeech en andere min aanbevelenswaardige stollen voorkwamen. Het zou zeer weuschelijk zijn, dat, evenals Duitschlaud, ook onze Regee- riug, eeus afdoende maatregelen nam ten op zichte van de ergerlijke knoeierijen en verval- schingen, die vooral ten platten lande met het vei vaardigen van worst plaats hebben. Het toe zicht in de steden wordt gelukkig op dat punt beter, laat zelfs in de meeste steden niets te wensebcii over; maar op het platteland waar tal van grootere en kleinere handelaars in gerookte vleeschwareu gevestigd zijn, ontbreekt dat toe zicht bijna geheel, en is het daardoor mogelijk, dat aan ziekte lijdende, en misschien even voor den natuurlijken dood geslachte varkens tegen ƒ2,50, zegge twee gulden eu vijftig ceut per stuk aan de worstlabrikanteu worden afgeleverd. Daardoor is het mogelijk, dat opkoopsrs, steeds met messeu voorzien, de boerderijen afloopen, om, bijaldien zij zieke beesten aantreffen, die di rect te slachten en ze op die wijze voor een ba gatel te koopeii en af te leveren. Naar wij ver nemen, moeten er buitendien paardenslachte- rijeu bestaan, die het grootste gedeelte van het vleesch aan firma's ten platteu lande afle veren; in de steden kunnen zij het niet kwijt ra ken, omdat er dan bij wijze van zeggen te veel dak op het huis is, eu er buitendien toezicht en keuring wordt toegepast. Er zijn ten platteu lande ook nog wel eerlijke worstmakers en zouters maar liet is toch gewenscht, dat winkeliers en particulieren voorzichtigheidshalve hunne bestel lingen zooveel mogelijk aan bekende eerlijke firma's, iu steden gevestigd opdragen. Een korporaal der infanterie te Leeuwarden, die in beschouken toestand aan den Minister van Oorlog een brief bad geschreven, waarin hij in oneerbiedige bewoordingen om op heffing van straf verzocht (op grond van bewe ringen, welke later bleken onwaar te zijn) is des wege tot soldaat gedegradeerd. Ook Me j. Schlingemann— de derde veroordeelde iu het proces-BulkLy is thans in hooger beroep gekomen. Men s c h r ij f t ons: Er b e v i n d t zich op het oogenblik iu Drente een Amerikaan (ge boren Nederlander), gekomen, om op last van eeu der Amarikaausche Staten land ten verkoop aan te bicden. De vuordeelige voorwaarden doen menigeen tot vertrek naar de nieuwe wereld be sluiten. Eén landbouwer o. ra heeft het voor nemen, zijne vaste goederen, ter waarde van on geveer /100.Ö00, te gelde te maken, om daarna het land te verlaten. Te Loos duinen, waar velen op dit oogenblik zonder werk zijn, staan niet minder dan 200 inwoners beleend als siroopers van ko nijnen op de gronden van de Groothertogin van SaksenWeimar. Een der onderafdeelingen van de aanstaande internationale tentoonstelling te Liver pool, welke in Mei. e. k. geopend wordt, zal ge wijd zijn aan de „luchtscheepvaart". Zij zal lucht ballons, vlieg- en zweeftoestellen, lichtmotors enz. omvatten, en alles wat betrekking heeft op de luchtscheepvaart, of kan bijdragen tot de op lossing van het. vraagstuk omtrent bestuurbare luchtschepen. Den 22n dezer zal de trekking van de loterij der Antwerpsche tentoonstelling plaats hebben in bet Paleis voor Schoone Kun- j sten te Brussel. Naar wij vernemen, zuil en Lieze en Jochems, die, als verdacht van eene rol ge speeld te hebben in dm moord van L'Amblé, zijn gevangen genomen, voorloopig in hechtenis blijven. Lieze beweert dat Jochems een der ver- koopsrs is van jas, horloge, kettingen friseerijzer; terwijl Jochems stokstijf volhoudt, dat hij Lieze nooit heeft gezien. Een huiveringwekkend verhaal vinden wij in de E igelsche nieuwsbladen. Een oude ziekelijke vrouw was de eenige passagier in een smak, die Zaterdag-ochtend van Grutnes naar L rwick vertrok. De equipage bestond uit den kapitein eu twee matrozen. Vier mijlen van de kust sloeg de kapitein over boord; de boot werd neergelaten eu de twee mannen gingen er in over om den drenkeling te redden. Hun pogen was vruchteloos, en toen zij de redding moesten opgeven, bleek het dat de smak zoo ver was afgedreven, dat zij zich, wegens de hooge zee, niet in de mogelijkheid zagen om het vaartuig te bereiken. Z dfs hadden zij veel moeite om aan den wal te komen. Daar ver telden zij hun wedervaren. Dit gebeurde Zater- dag-ocbteiul en tot Maandag-avond bad men nog geen bericht van de smak en haar ongelukkige passagier. De arme vrouw zal waarschijnlijk ge- ruimen tijd, onbewust van hare eenzaamheid, aan wind en golven ter prooi zijn geweest, vóór zij, doo behoefte aan voedsel of licht, naar het dek zal zijn gegaan. Men kan zich haar toestand voorstellen, door Coleiidge zoo treffend beschreven: Alone, alone; all, all alone; Alone on a wide, wide sea! Dc arme vrouw zal wel spoedig bezweken moeten zijn, daar zij in zeer lijdenden toestand verkeerde en naar Lerwick was gereisd om eeu dokter te raadplegen. Er was voor acht dagen voedsel aan boord. De spoorbeambte J. De Vries, te Leeuwarden, wieus beide beenen onlangs moesten geamputeerd worden, daar zij door een trein vva- reu Verbrijzeld, is hersteld. Hij is tot halte-chef te Roordabuizen beuoemd. Chocolaad-officieren. Bij advertentie in een der bladen wordt door een chocolaad-eii suikerfabrikant gevraagd „een officier, volkomen op de hoogte van zijn vak." Een Fransche mechanicus, Goize genaamd, heeft een water-véiocipè le uitge vonden, welke door hem mauipède-marino ge doopt is. Met dit uieuwo soort van vervoer middel heeft hij te Livorno, ouder grooten toeloop, proeven genomen en de uitvinder is voornemens eerstdaags daarmede de reis van Livorno naar Rome over den Tiber te maken. Bij het opzetten is in de maag van den onlangs door een spoorwegongeluk gedooden Jumbo eene groote hoeveelheid gouden, zilveren en bronzen geldstukken gevonden. De nieuwste uieuwigheid inde aristocratische kringen te Londen zijn.... „ge maskerde" maaltijden, d. w. z. diners, waarbij de gasten gemaskerd aanzitten! Sommige men- scheu weten van gekheid niet meer wat zij doen. lil een vuil, alles behalve wel riekend vertrek, dut, zegt een Italiaausch blad, wel eeu varkenshok geleek, stierf dezer dagen te Milaan een schoenlapper. De erfgenamen, die den man nooit in hun leven bezocht hadden, kwamen op het hooreu van de doodstijding op dagen en hadden het geluk in eeu oude laars 50,000 lire aan geldswaardig papier te vinden. De vergeten schoenlapper was eensklaps eec dierbare afgestorvene geworden. O tempora, o mores! Het Dagbl, v. Ned. dringt er bij den directeur van het Grand Tbea're te Amsterdam op aan om zoo spoedig mogelijk de voorstelling van het drama Blanke Slavinnen te staken. Zoo iets vies' en gemeens moet nog nooit op de planken zijn vertoond! Een Weener bankier heeft op zich genomen de schikking der financiëde moei lijkheden tusschen den Kor.iug van Beieren en zijn schuldeischers. Op de reede van St. Helena is he1 met 1400 ton suiker geladen O utenrijksc hc schip Aurora I tot den waterspiegel afgebrand door bet omvallen van een... petroleumlamp. Da Olympische spelen derGriek- sche oudheid zullen, naar men bericht, in het volgend jaar hernieuwd worden en wel bij ge legenheid van de nationale tentoonstelling te Athene. Zij zullen dan voortaan om de vier ja ren plaats hebben, doch te Athene, niet te 0,'ympia. Naar uit Berlijn gemeld ar or d t, is in den Reichsanzeiger, het efficiëileDuitsche rijksblad, uit den Moniteur ojjiciel du commerce van 31 December 1885 eene lijst overgenomen, de namen van 133 firma's bevattende, welke zich te Rott-riam met zwendelarijen zouden inlaten en die door da Ritterdamsche politie aan den Franscheo eoasul aldaar medegedeeld z judeu zijn. Zeer eervol! Al reizen wij de wereld rond otu het schoone te gaan zoeken, als wjj liet niet in onze eigen borst dragen, vinden wij het nergens. Houd iemand, die pas bitter teleur gesteld is, niet bezig met een verhaal, boe gelukkig gij geslaagd zijt. Men moet eerst zijn eigen akker van onkruid zuiveren, ilovereus met dien vau eeu ander te beginnen. Hoe minder gebreken gij in u be speurt. des te meer hebt gij er. Hij toont een waar stuurman te ziju, die zelfs tegen den stroom weet iu te stevenen. Men heeft slechts rust, wanneer men zich aan God heeft overgegeven, maar met een vast besloten wil, want dan ge voelt inen dat er niets meer te zoeken is, dat men, daar gekomen is, waar bet alleen goed is op aardemen heeft wel verdriet, maar men heeft ook eeu vaste troost en den vrede in bet hart te midden der grootste moeilijkheden. Troef. Hij. Je kadt eigenlijk meteen gek moeten trouwen. Zij. Welnu, is dat dau niet geschied? Gezag. Vader. Doe je vingers uit je mond, Jantje. Kleins Jan. Maar, vader, ik heb ze er niet in. Vader. Steek ze dan in je mond zoo en doe ze er nu onmiddellijk uit. De gevoelige zoon. „Je studie kost mij ont zettend veel", zei eeu vader tot ziju zoon, terwijl hij hem geld gaf om diens boeken te betalen. „Ik, weet het, vader" antwoordde hij met een van aandoening bevende stem, „ik zal niet meer zoo hard studeeren." Logisch. Eene dame verweet hare vriendin, dat zij een geheim, hetwelk zij haar toevertrouwde, wereldkundig had gemaakt.„Ik had gedacht", antwoordde de vriendin, „dat, als je er op ge steld was geweest om liet geheim te bewaren, je dan begonnen was het voor je zelf te houden". Afgeweerd. „Ik moet u iets in vertrouwen en onder het zegel der strengste geheimhouding mededeelen.lk heb dringend duizend gulden noo dig!" „Verlaat je gerust op mijue dis cretie, hoor! Ik zwijg als het graf en heb niets gehoord!" Zoo zijn er meer. „Uw broer is een goed boekhouder," zei de eene vriend tot den anderen. „Waaruit maak je dat opp" vroeg de aangesprokene. „Ik weet het met zeker heid," was het antwoord, „want hij heeft nu al langer dan zes maanden een boek van mij te leen, en houdt hij het nog maar altijd Goed voorspeld. Twee vrienden gaan van eeu wkistpariijtje naar huis. „Het is vrijlaat; wat zult ge tegeu uwe vrouw zeggen?" „Niet veel; goeden morgen b.v., dan zegt zij de rest wel". ABBOND. BECHTB. TE HAABLEM. Terechtzitting vaa 4 Februari 1886. 1. D P B. te Amsterdam, (gedet.) bedelarij 14 dageu gev. straf c. e. met last tot opzending naar een bedelaars gesticht. 2. J N. te Sloten, loopen langs den spoorweg zonder vergunning bij verstek fl noete of een dag subs gev. straf c. e. 3. C v. E. te Beverwijk, jacht overtreding, en verzet 6 dagen eelt gev. straf c. e. mei vrijspraak van bet meerdere. 4. J H. te Beverwijk, tappen zonder vergunning en beletten handelingen der politie tot uit voering der wet, 15 dagen cell. gev. straf c. e. 5. C P. en J P. te Haarlemmermeer, moedw. mish. vrijgesproken. 6. H G B. te Krommenie, moedw. mish. 8 dagen cell, gev. straf c e. 7. J v. L. en P S. te Beverwijk, opz. verbr. van afsluiting ieder 3 dagen celi. gev. straf c. e. 8. G Z. te Beverwijk, eenv. diefstal een jaar gev. straf c. e. Commissariaat van Politie te Haarlem. Aldaar zijn gedeponeerd de navolgende goederen, die dagelijks; uitgezonderd des Zondags, tusscheu 12 en 2 uur door de eigenaars kunnen afgehaald worden. Eeu zilveren broche. Een zwarte voile. Een zakdoek waarin eetwaren. Een paar schaatsen. Een grijze hand schoen. Een bruin wantje. Een schaats. Eenige losse sleutels. Drie sleutels aan een tonwtj e. Alles op straat gevonden. In de tram-wagens achter gelaten. Een pen, tevens potloodhouder. Een paar handschoenen. Een zakdoek. Terug te bekomen bij den heer Van Essen, Kieine Houtstraat No. 75: eene porternounaie inhoudende geld. Bij den heer Broekhuizen, Witte Heerensteeg No. 32 eeu pikje stalen. HAABLEM, 3 Febr. Aan de veemarkt van heden waren de aanvoeren, veikoopen eu prijzen al» volgt koeien verkocht 5 voor f 130 a 170 4 stier, ve voor f 90 a 200 vaarzen, - verkocht voor f pinken verkocht - voor f a graskal verk. voor f a nuchtere kalveren, 43 verk voor 6 all, 45 schapen, verk. voor f 14 a 23 Aan de kaasmarkt werden heden aangevoerd onverkocht 39 stapelskaas, 4093, stuks, wegende 8375 kilo, hoog ste prijs f 26,50 middelbare prijs per 50 kilo tot f a GOUDA, 4 Febr. Op de kaasmarkt waren 25 par tijen kaas aangevoerd; handel vlug; prijs 19 a 25. Boter met tamelijken aanvoer; prijs der koeboter fl.60 150 der weiboter fl.30 a.140. per kilo. Handel zeer vlug SCHIEDAM 4 Febr. Moutwijn, per ned. vat 7,— Jenever 112,50, Amsterd.proef f 13,75 spoeling f 1,50 dito commissie f 1,40. LEIDEN, 5 Febr. Op de hedeu alhier gehouden veemarkt waren aan voeren en prijzen als volgt: paarden a f—10 stieren f 6S al95; 74 ossen f146 a 274 58 melkkoeien f 13q a 260 kalveren dito f a 62 vare dito 1 126 a 238, vette dito f 33b 100, graskalvereu f a vette f a a 40 nuchtere dito f3 a 10, 46 vette schapen 28 a 20— weide dito Jalammeren magere varkeus f -a 58 biggen f 5,al2.50 LONDEN"4 Febr. L'er Veemarkt zijn aangevoerd rundereu 400, Schapen eu Lamineren 3000. Kal ver 40 Z wij tunPrijzen: Beste Runderen 3/8 a 4/9 Schaden en Lammeren 4/- a 5/8, Kalveren 3 8 a 5/- Zwijnen 3/4 a 4/-. HOOLIN^ Febr. Ter .vaag gewogen 90 stapels kaas wegende, 23293 kilo,-hoogste prijs per 50 kilo/ 30. voor kleine ƒ3050 voor commissie, voor mid delbare DELFT, 4 Febr. Op de weekmarkt van heden waren de prijzen van het vee als volgt: vette koeien le quel 250 k f 3,10 dito 2de qual. f 170 a 215, kalf koeien, lste qual. 200 a 236, dito 2de qual. 160 a 180, - vaarkoeien le qual. f 160 a 210, dito 2de qual. J 80 a 1,30 vette kalveren, lste qual. f 60 a 76 dito 2de qual. 50 a 4q, vette schapen lste qual. f 20 a 25, dito 2de qual. f a lam scha pen le qual. f a 2de qual. f a vette lammeren j' a wei lam meren fa magere varkens 18 a 26,/biggen f 5. a 13, nuchtere kalveren f 5 a 17, paarden f 30 a 120 stieren f 70 a 134, ossen f a Rundvleesch 58, 64 a 72 c.vet kalfsvleesch 90, 80 100c.schapevleesch 54 a 62 c., lamsavleeesch c.alle per kilo. Granen. Zeeuwsche tarwe f 7.25 5.75 mindere en a blauwe dito f a roode dito f 7.90 6.90 min dere en blauwe dito f a nieuwe Zeewsche dito f-»a rogge f 4.75 a 6.nieuwe dito f -,n. wintergerst f 4,10 a f 4,85 n. zomerdito f 410 5,10, n. chevalier dito f 5,50 f 6„60, haver f 4,a 450 n. groene erwten f 8,25 a a7,25, mesting f 7 af6 paardeboouen f 6.a 7.—, duiveboonen 7.50 a 675 bruine boonen f 8.25 a 9.75, koolzaad 1884 f8,60 a 9.10 hennepzaad f 9.75 a 8,75 kanariezaad f 8.50 a 10.75 Aan de stadswaag gewogen yan 29 Jan. tot 4 Febr. en op deweekinarkt aangevoerd; pot,4, 205/8 en 109/16 p. boter, wegende te zamen 5230 kilo: prijs f 70 a 78 per 40 kilo, f 1.75 a f 1.95 per kilo. BEURSBERICHTEN. Amsterdam, 5 Februari 1886. Prijzen der onderstaande effecten geuo teer pCt. de koers Nederland. Certif. Werk. Schuld. 21 s7l!/i6 Hongarije. OM. Lecuing 186?5 Gotulleening Italië. Obl. Pausel. Leen. 1860-64 5 Oostenrijk- Obl. in papier (Mei—Nov.) 5 u u zilver (Jan.Juli) 5 Portugal. Obl. buiten!. 1853-84 8 Rusland. bij Hope& Comp. Oude Russen 5 Obl. Nic. Spw. 1867 69 4 1877 Amst. L 20-100 5 Obl. bnitenl. 1867, 1871 75 I1 Spanje. Turkije. Egypte. N.-Ameria Columbia. Peru. Oostenrijk. Nederland Italic. Rusland ttumeuiö Amerika. 18762 (Perpetueele) 4 Obl. Alg. Schuld 1865. 5 1869. 6 Obl. Leening 18764 A, Obl. Vereen. Staten 1876 4' s 1877 4 Obligatien43 4 Leening 18706 1872 5 Aand. Nationale Bank. divH. Holl. Uz. Spw. Aand. w M. tot Expl. St. Spw. Aand. Cent. Spw. ge8temp. Obl u Indische Spw. Aand w Rijn Spw. volg. Aand. w Boxtel Wezel Obl4' x 1875. 5 Zuid-Hal. Spoorw. Obl.. 8 Gr. Spw. Maatach. Aand.. 5 Balti8che Spw. Aand.. 8 Jelez Griasi Obl5 Kiew Brest Aand5 Knrak Chark. Obl. ƒ1000.. 5 Morschansk Sysran Aand. 5 Ria8chk Wiasma u 5 Aandeelcn Spwd'v Chicago N. W. Cert. Aand. N. York Lake Erie W. S. Aand. n Illinois Cert. Aand Miss Kansas Texas Obl. Cert.. 7 10178 102 90 9378 66Vi« 66'7i. 447. 1017s 867,, 987/8 45 51 'U 64 1097, 19 167.8 127» 1157, 137 1107, 657, 136 85 12 55 5978 11678 59 97"/i, 533/s 52 134 247, 1381/, 1127, PitBMIE-LEENIJSTGEN. Nederland. I.eten Amsterdam f 100. Rotterdam H Gemeente Crediet.. Boigie. Stad Antwerpen 1874. Oostenrijk StaaUl. 1854 1860 1864 Rusland. w 1864 1866 Gdldkoorf prolongatie 21/^ pet. 1077, 104 1007, 1017, 102 111 1361/, 1341/, 11297, LONDEN, 5 Febr. Graaf Aberdeen is tot Onderkoning vau Ierland benoemd; Graaf Ken mare tot lord chamberlainlord Wolvertou tot Minister der posterijeu; Graaf Morley tot Staatssecretaris voor openbare werkeu eu Playfair tot Staatssecretaris voor ouderwijs. ST. PETERSBURG, 5 Febr. Het Jour nal de St. Petersburg betwijfelt, of door de afgekondigde Irade de3 Sultans de over eenkomst tusschen Turkije en Bulgarije reeds als bekrachtigd te beschouwen is, daar eeue internationale overeenkomst eerst kracht van gewijsde kan krijgen door de toestemming van alle coutracteerende par tijen. De Irade kan hoogstens de beteeke- uis hebben, dat de Porte machtiging heeft verleend om de overeeukomst ter kennis van de mogendheden te brengen ener hare toestemming op te vragen. M.EDEDEELINGEN, a 10 cents per regel. »Ik heb drie flacons Capsules Guyot gebruikt tegeu eene verstopping, die mij brakiugeu veroorzaakte eu ik heb er den besten uitslag vau verkregen. Deze hebben eeue zeer spoedige uitwerkiug teweegge bracht. »E., controleur der belastingen. Men hoede zich voor de talrijke namaak sels en eische op het etiket de handteeke- ning van E. Guyot in drie kleuren.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1886 | | pagina 3