B U i T L A BI i\r E L A N 1). dwaling door het Protestanse'ne blad in zoo hoo"e mate wordt betreurd. GEMENGDE BERICHTEN. O Mocut het daartoe weldra komen Zondag-namiddag heeft er op Trafalgar- Square te Londen eene groote demoustratie vaul0,000 werkeloozeu plaats gehad. Zij was georganiseerd door de sociaal-democratissho vereeniging. Er werden besluiten genomen waarin de noodzakelijkheid werd betoogd ran dadelijke maatregelen o:n in den nood der werklieden te hulp te komen. Heftige redevoeringen werden er uitgesproken, waarin de kapitalisten werden gebrand merkt en de werklieden werden aangespoord tot eene sociale revolutie. Een der spre kers outrolde de roode vaau en vermaan de de werklieden, de social-democratische vereeuigiug te volgeu, die hun het sein zou geven op de westelijke wijkeu van Lon den aan te vallen, indien het Gouverne ment geen middelen ter voorzieuiug vindt. Bij een gedeelte der menigte ontstond er bij het uiteengaan een tumult, met het gevolg, dat bij verscheidene conservatieve clubs de glazeu werden ingeslagen en ook de ruiten van vele rijtuigen van patroons werden ingeworpen. Uit de nadere bizonder heden blijkt, dat de aangerichte vernieling zeer groot is. Eeuige duizenden personen zijn van Tra falgar-Square in de richting van Hydepark gegam en hebben bijna van eik huii en eiken winkel de glazeu ingeworpen. Dit deden zij met voorwerpen, die zij uit de winkels hadden gestolen, o. a. borstels, flesscheD, doozeu, laarzen enz. Het voorstel van Pruisen om den termijn der socialistenwet vijf jaar te ver lengen is door den Bondsraad aangenomen. Uit den boezem der vrij-couservatieve partij zal dit jaar het vooistel worden herhaald om het aantal loten in de Prui sische Staatsloterij te verdubbelen. Ver leden jaar zou het reeds zijn aangeuomeu als de Regeering er zich onvoorwaardelijk voor had verklaard. Thans zou üe Minister van Fiuauciëu voor het voorstel beslist partij kiezen. Tegen uiet-Pruisische lote rijen zal, na het tot stand komen der uit breiding van de Pruisische loterij, streng worden geageerd. De royalistische rechterzijde der Frausche Kamer heeft besloten zich te onthouden bij de stemming over het voor stel van den heer Micheliu, strekkende om een onderzoek in te stellen naar de zaken van Tougkin en de Ministers, op wie de verantwoordelijkheid der expedi tie rust, in staat van beschuldiging te stellen. De Vrijmetselarij eene bloot philantiopische vereeniging? Neen, zegt de magonnieke „Chronique" in een aanval van oprechtheid, „de Vrijmetselarij is eene secte van vrijdenkers (in België ongtioo- vigen tot godloochening toe) en is, evident en logisch, de vijandin der Katholieke Kerk?" Wat zeggen onze Nederlaudsche Broertjes van die belijdenis? vraagt de Maasbode De indiening aan den Minister van Financiën door een driehonderdtal ingezetenen van Ulrum, Leens en Kloosterburen, van het adres waarbij verzocht wordt om heffing voor invoerrechten van vreemde landbouw-en nijverheids-producten ten einde zoo mogelijk de meest drukkende be lastingen te verlagen, wordt door het Venl. Wbl. beschouwd als een moedgevend teeken voor de protectiouisteu. Nu staat het Zuiden niet meer alleen. „De stoere mannen van het Noorden ziju eindelijk wakker geworden. Zij willen niet langer dulden en zwijgen. Al zijn zij liberalen, zij be danken er voor, zich ter liefde hunner partij in den grond te laten boren". Het voor-ontwerp tot verlenging van de concessie der Ned. Rhijnspoorweg-Maatschappij is met de opmerkingen van den Raad van State bij de Regeering terugontvangen. De zaak zal dus weldra in den vorm van een wetsvoorstel aanhangig worden. Zijn wij goed ingelichtdan berust de ver lenging in hoofdzaak op dezelfde grondslagen als de overeenkomst, vóór eenige jaren met de Hol!. IJz. Spw.-Mij. aangegaan, waarbij ook het recht van naasting van de spoorwegen door den Staat is erkend. Krachtens Koninklijk besluit, waarbij de be kende schutterijbesluiten voorloopig geschorst worden, zullen de bestaande dienstdoende en rus tende schutterijeu voorsbands op den tegenwoor- digen voet blijven ingericht. Gravenhage, 9 Februari. De klerk bij het dep. vau binnenlandsche zaken Croll, is in zijne betrekking geschorst, omdat hij niet wilde bedanken als lid van den centralen raad van den sociaal-democratiscben bond. Hillegom, 9 Februari. De opbrengst vari het personenvervoer der Noord-Zuid-Hollaudsche stoom tram weg maatsch. HaarlemLeiden bedroeg in de maand Januari 1886 3722.68, het goe derenvervoer bedroeg /346,11V2j zijude over het totaal ƒ4,75 per dagkilometer. De p o 1 i t i e-p resident te Berlijn waarschuwt tegen de Homeriana-thee, die als een middel tegen long-en keelziekten enz., thans sterk wordt aangeprezen. De pukjes van 60 gr. die eene rtëele waarde hebben van 5 a 6 pen ningen, worden aan den man gebracht tegen 2 mark, eu bevatten enkel eeu onkruid, dat langs deu weg en tusscheu de straatsteeneu groeit, en vermengd wordt met onzuiverheden, als: over blijfselen van korenaren, van kippeu- of duivec- veeren, ei z. Op de honden-tentoon stelling in het Chrystal Palace te Londen is de tweede prijs toegekeud aan een Bernardiuer vau deu beer T. Stmstra in Den Haag. De bond heet: Crown- Princess of Orange. I n den omtrek van W arasdie (O o s- teur. Croatië) is eeu boer, Nemcsics genaamd, die op zijne maiiier, als eeu andere Pasteur, ook hondsdolheid geneest. Er wareu dan, zoo ver baalt eeu in die streek verscbijueud blad, voor eenigeu tijd 17 meuscben door eeu dollen bond gebeten, liij nam beu onder Oehandeling, er. zij hebben gee.i vau allen schandelijke gevolgen vau dien beet oudervoudeu. Eeu der gentzeneu ver baalt, dat Nemcsics hem „een glaasje rood vocht" liet driuken, „dat naar brandewijn smaakte, eu waarin kleine stukjes Spaatiscbe vlieg (canthari- deu) waren." Hij weid toen alleen opgesloten, kreeg weldra hevige pijuen en eeu aanval van razernij, waarna bij bewusteloos werd. Nadat bij weder tot zlebzelven gekomen was, herbaalden die aanvallen zich nog eeuige keeren, maar tel kens minder hevig, en tegen deu avond kon hij, genezen, naar huis gaan. Onlangs heeft te Ne w-Y o r k een wedstrijd iu het letterzetten plaats gehad, waarin de heer Barnes, letterzetter vau de New-York Herald, overwiuuaar werd, winnende het kam- pioeuschap en de gouden medaille met een grooten diamant er in. De letterzetter Levy wou deu p;ijs, eeu fraaieu beker. Er was dezer dagen te Tongelre eeu geweer verloot eu de winner wilde het eens door iemand laten beproeven. Deze zette er een patroon op eu schoot op eeu plankje, dat bij op eenigen afstand tegen eeu bcnciije had gezet. Het schot ging af, maar. wie schetst de ver wondering des schutters, toen van achter het boschje, waai tegen bet plankje stond, op eens een haas opliep, die daar gerust in zijn leger geze ten was! Dat is wel een gelukshaas geweest! Hoeveel kracht een krokodiliu zijne kaken heeft, daarvan nam men dezer dagen te Parijs de pro„f. Een krokodil werd op een tafel vastgebonden, men bracht ziju bek in ver binding met een dynamometer en dwong hem, door een electrischeu schok, deu bek te sluiten. De kracht waarmee de krokodil de kaken sloot stond gelijk met een gewicht van 1540 pond. In de laatste dagen gaat het aan de dokken en in den omtrek van het Zeemans huis te Liverpool alles behalve rustig toe. Er ziju veel meer matrozen om hunne diensten aari te bieden dan plaatsen, en in de meeste gevallen geven dan nog de gezagvoerders de voorkeur aan vreemdelingen, eu wel aan Nederlanders, Zweden en Noren, die, volgens hen, tegen minder loon harder werken dan de Engelsche matrozen, en veel gewilliger ziju. De Engelsche zeelui hebben nu zulk eeue vijandige houding tegenover de vreemdelingen aangenomen, dat men eiken dag ernstige ongeregeldheden vreest. Te A n d ij k, N.-H., is dezer dagen getracht een Soc. Democr. Bond op te richten. Reeds hadden ongeveer 50 personen belofte ge daan om de voorloopige vergadering te zullen bijwonen ir. het logement „de Krimper", doch toen de tijd voor de vergadering zon bepaald worden, vond de kastelein bet raadzaam zijn lokaal daartoe niet beschikbaar te stellen. De stad Chicago zal eene openba re boekerij stichten voor een legaat van 4 a 5 miliioen dollars (10 a 12 millioen gulden). Dat legaat werd haar vermaakt door den millionuair New-berry, die 17 jaar geleden overleed, en be paalde, dat als zijne dochters kinderloos stierven, bij de dood zijner vrouw, de helft van zijn ver mogen moest uitgekeerd worden aan de stad Chicago voor het genoemde doel, en de andere helft aan zijne bloedverwanten. Onder die bloed verwanten zijn verscheidene arme, wieu het nu gtërfde geld zeer te stade komt. Velen hebben indertijd al vooruit zeer aanzienlijke sommen op genomen als voorschol op de erfenis, eu daar is er een onder, die aandeelen in zijue te verwach ten erfenis heeft verkocht voor eeu veel grooter bedrag dan het hem toekomende werkelijk be draagt. Een jeugdig Protectionist te Berlijn Waar om kijkt ge zoo bedroefd, Everard? Pa heeft me met een Spaansch rietje geslagen. Nu, die pijn zal wel zoo erg niet wezen. Och neen, dat is minder; maar dat Pa nu juist buitenlandsch fabrikaat gebruikte, zie, dat hin dert me! Op een der schoonste rivieren van Guinea voer zachtj-s een schoon bootje. Een vader had er in plaats genomen met zijne echtgenoote, zijne twee kinderen en drie dames. De avondstond was prachtig. Het water der rivier, die zeer diep is, liep helder eu door schijnend tusscheu hare bekoorlijke oevers. De jeugdige echtgenoote, eenige \ertrissching zoeken de, liet een barer armen in het water hangen, maar plotseling hoorde men een ontzettenden gil. Zij trok haar arm uit het water, zonder hand. E;n monstervisck, pc'raï geheeten, had deze tot aan den pols afgebeten. Het schijnt dat deze vitch iu de Afiikaaneclie rivieren nog al dikwijls dergelijke streken uithaalt. De stemtoon b ij hetKonir.klijke Muziekkorps te Dresden zal voortaan niet meer door de oboe geschieden, gelijk tot dusver plaats had, maar door eene electrische stemfluit. Als afdoend middel om het be- slaan van vensterglazen in den winter te voor komen, geeft een Duitsch blad liet volgende: Men plaatst eenige platte borden met sterk gedroogd chloorkalium onder de vensterbanken. Dit slorpt bet water op eu houdt de ramen droog. Door het chloorkalium vervolgens weder op het vuur te drogen, kan het telkens op nieuw dienst doen. Als men de glazen eerst met krijt besmeert eu daarna met speksteenpoeder afwrijft, zal men ook nagenoeg geen last van beslaan hebben. Een tooneelgezelschap in het Pruisisch plaatsje Kapp.dn heeft zich onlangs door de slechte tijden gedwongen gezien om de kunstvrienden te lokken door.... de verlo ting van een varkan. lader der schouwburgbe zoekers kreeg kosteloos een lot, eu iu een der rustpoozsti had de trekking plaats. Het toppunt van gierigheid heeft een man te Berlijn, dia dezer dagen stierf, aan den dag gelegd. Eenige dagen voor zijn dood, toen hij zijl einde voelde naderen, zeide hij reeds de huur van zijn huis op, opdat de erfge namen geen kwartaal huur méér zouden betalen dan noodig was. Wanneer mui om zulke zaken deukt, is bet g-e wonder, als men liet van huisknecht tot rentenier brengt, met een ver mogen vau een half millioen, zooals bij. Door een beambte van de Wes- terkerk te Amst. werd eergisteren iemand het gebouw uitgezet, die tijdens de godsdienstoefe ning, waarbij Ds. Vos. voorging, en nog wel gedurende het gebed, zeer luid: „Paneelzagerl bad geroepen. Het zal misschien velen niet weinig verrassen te vernemen, dat zekere heer Magnenat, die op het lumineuze denkbeeld kwam om in bijm alle steden van Nederland concessie aan te vragen voor een Vélocipè le- bestellersdienst, niemand anders is dan de viu- dingrijke mr. Tlieopbile, wiens wereldberoemd kaarmiddel zoo algemeen gewerkt heeft, dat thar.s iedereen eeu praehtigeu haardos heeft en er dus voor eeu liaarknnstenaar niets meei te verrichten valt. 't Pleit voor s heeren Tlieopliiles werk- zamen aard, dat hij na ziju welvoibracliten arbeid niet rusten wil op zijn haar-lauweren, maar liet meusohdoin gelukkig wil maken door zijne nieuwe vinding der vélocipèfe-besteilers, in wie wij ongetwijfeld verwacliteii mogen fraai geknevelde en zwaar gebaarde exemplaren van 's heeren Theophiies kunst te zullen zien. Voor Amster dam echter heelt de heer Tlieophile-Magnenat ziju verzoek om conctssie reeds ingetrokken. Te Indianapolis (N.-A.) is eene rol-schaatsbaan vau papier gemaakt. De dikke bladen papier, op dezelfde wijze bereid als dat, hetwelk voor waggon-wieleu gebruikt wordt, vor men, met den rand naar boven tegen elkander gelegd, den vloer. Met schuurpapier is deze voorts zoo glad geslepen, dat er volstrekt geen voegje overbleef, en men rijdt er uitstekend over eu zouder eeiiig gedruisch te makeu. W ij lezen in the New- York Herald een verslag van een feestmaaltijd onlangs gehouden door de Hollaudsche Vereeniging van New-York. Als iets bizouders verdient vermelding, dat ds kurkentrekker, die bij dit feest gebruikt werd, 300 jaar oud is. President Hooper 0. Van Vorst dronk uit de Schenck beker, die in 1640 uit Nederland kwam. De Rapalja beker ging rond als een vriendcubeker. Hij werd aan Sara Rapal ja, het eerst blanke kind dat op Staten-Edand geboren werd, door baar echtgenoot Hans Hanse Bergen, geschouken, bij gelegenheid van bun hu welijk iu 1647. Een der bladen rekent uit, dat de Pruisische Minister van Opeubare Werken, als chef der Staats-spoorwegen, over eeu nog gröoter leger te beschikken heeft, dan ziju amütgeiioot voor Oorlog in vredestijd. Het leger van arnb- teuaren eu werklieden, bij de spoorwegen werk zaam, bestaal uit 220,754 man; het is alzoo sterker dan 't oorlogsleger iu dagen van vrede. Koning Lodewijk van Beieren neemt gevallen vau „majesteitsschennis" niet zwaar op. Men zette bem onlangs aan tot ver volging van eeu journalist, di; een lasterlijk ar tikel tegen hem geschreven had, rnuar hij ant woordde: „Laat hem schrijven wat hij wil! Als men mij ook maar laat doen wat ik wil Dit laatste kan echter nu niet iu zijne benarde geldelijke omstandigheden. Men heeft hem nu eindelijk overgehaald, om een staat van ziji.e schulden en geldmiddelen te laten opmaken. De schulden moeten ruim 10 millioen bedragen. Maar er moet kan» op eene goede regeling zijn, als de Koning eenige landgoedereu ve koopen eu splitsen, eu hypotheken wil nemen. Een bankiers huis te Munchen heeft reeds zijne diensten aan geboden. In deu laatste n tijd komen aan het station Venloo 2 a 3 malen 's weeks eeuige waggons met groene haring aan, die, aan de Deensche kusten gevangen, naar Holland verzon den worden om hier gerookt eu daarna als puike Hollaudsche waar weder naar Duitschland uitge voerd te worden. De Haagsche kroniekschrijver der N. G. C. verhaalt de volgende anekdote eene historische vau zeer jongen datum, liet is bekend, dat Z. M. de Koning voor de jonge Kroonprinses, behalve eene E igelsche gouver- naute, met wie het lieftallig koningskind reeds wandelt, ook eene collectie vogels heelt aange schaft. Een bekend, zeer eenvoudig koopman iu vogels werd daartoe teu paleize ontboden. De man wist niet, hoe spoedig hij er heen zou komen en hij liep er maar in zijn huispak dat er niet bizonder voordeelig uit zag, heen. Niettemin ont-ing do Koning liera persoonlijk, en Z. M. had veel schik in den doodeenvoudigen mm, die geheel verbouwereerd was en die den Vorst aansprak als „Excellentie." Geheel van streek liet hij verschillende vogels uit de kooien vliegen en, hoe knap hij er anders ook mee was, lut gelukte hem niet z: weer te vangen. „Excellentie" zei hij ten slotte „mag ik mijn knecht even laten binnenkomen?" Het werd bem toegestaan, en men kan zich voorstellen, hoe deze dieuaar er uitzag. Tel maitre, tel valet. Het grappigste was echter, dat, terwijl de baas den Koning nog het praedicaat van Excellentie gaf, de knecht binnenkwam en, mili- taireraeut salueerende, Z. M. begro:tte met een eerbiedig „Weleerwaarde!".... Naar bet Militair Blad meldt, heeft de lieer H. C. Dinet, oud-offiaier bij liet O. I. leger, Iodië verlaten, oin als officier te dienen in het Bulgaarsche leger. Men bericht uit Amsterdam: L'.eze heeft bekend, dat hij het horloge met den ketting, de portemommie eu de portefeuille van Lunldé iu bet water van de Prins-Hendrik kade tegenover de Schippersstraat heeft gewor pen. Naar die voorwerpen wordt nu den gebee- len dag gevischt, natuurlijk in ti g. nwoordiglieid vau honderden uieuwsgierigen. Op Lieze's kamer zij 'o gevonden een fantaisie-pak met zwart veBt, die aan Limblé hebben toebehoord. Jochems is iu vrijheid gesteld. De justitie zet het onder zoek voort. Eerlang zullen de vier voorname planeten: Venus, Mars, Jupiter en Saturnus, te gelijk boven onzen horizon zichtbaar zijn een merkwaardig sterrekundig verschijnsel. De ont moeting tusscheu Venus en Mars heeft maar ééns in de 32 jaren plaats, en het samentr<ffen dier planeten is dikwijls, naar men beweert oor zaak van storingen in onzen dampkring. TeCaën is het doodvonnis vol- trokken op een moordenaar, Jeton genaamd. 2000 personen woonden de terechtstelling bij. Jeton verklaarde dat misbruik van sterken drank hem zoover had gebracht. De Kamer van Koophandel te Sueek heeft de wenschelijkheid uitgesproken, op de algeraeene vergadering der Kamers van Friesland o. a. het volgeude pant ter sprake te brengeu: „Het ia in het belang van den boterliandei iu 't algemeen eu van dien van Friesland in 't bi zonder, dat de natuurboter onderscheiden blijft. Welke maatregelen kunneu genomen worden in het belang van den goeden naam van den bo- terhaudel?" In het westelijk gedeelte der Kaapkolonie heeft zich de phyluxera geopeu- baard. Er worden krachtige maatregelen be raamd om deu Kaapscbeu wijnbouw spoedig van deze ramp te bevrijden. Eene vrouw te Keulen heeft drie jaar onschuldig in het tuchthuis gezeten. De hoofdgetuige tegen haar stierf onlangs en ver klaarde op het sterfbed een valscben eed af gelegd te hebben. Het ongelukkige offer is rlen volgenden dag in vrijheid gesteld en de zaak wordt weder opnieuw onderzocht. Duitsche woordspeling. Een mooi zaakje heeft de Minister vau Marine in den Rijksdag gemaakt. Hij kreeg 600,000 Mark voor eeu Kreuzer. (Kruiser, oorlogschip.) UitNykoping, in Zweden, wordt van deu 20u Jan. bericht, dat de sneeuw, welke op dien dag viel, overdekt was met zeer kleine, donkere voorwerpjes, die, nader bezien, insecten bleken te ziju. De beestjes waren 1 millimeter lang eu springlevend, niettegenstaande eene tem peratuur van 0 gr. De vorige week werd te Barbe hotzelfde verschijnsel waalgenomen, eu of schoon de thermometer 5o teekeode, spron gen de kleine beestjes levendig op de sneeuw rond. In de laatst gehouden zitting van den gemeenteraad van Eindhoven zijn de iustruc- tiëu vastgesteld voor deu gemeente-archivaris, en werd zijne jaarwedde met algemeene stemmen vastgesteld op tien gulden. TeBerlijn werden door de beken de firma Siemens en Halske electrische verlich- tingsproeven genomen met den zoogenaamden Scheiiiwerfer, die dienen moet om op afstanden vau verscheidene 1000 meter voorwerpen en ge- heele terreiustrooken te verlichten. Hiertoe wordt het electrisch licht door groote verbandlenzen ge worpen, die eeue middellijn vau 90 tot 94 cM. hebben. Door middel van eene lens, die bijna 1 M. middellijn had, gelukte het tot op 4000 M. afstand voorwerpen met voldoende kracht te ver lichten. Voor de zeevaart en den oorlog zijn deze proeven natuurlijk van het grootste belang. Een landman (voor de Laökoongroep op Y voorplein van het Paviljoen te Haarlem). „Wat stelt dat voor?" Zijne vrouw. „Da Wel mensch dat ziju van die slangenbezweerders, waar je wel eens van gelezan hebt!" I n het Tijdschrift der Ned. Maatsch. tot bevordering vau nijverheid wordt het volgen de middel aangegeven, om de aanwezigheid van lood te ontdekken iu vertind keuxungereedschap. Nadat het voorwerp goed schoougemaakt en van alle vet ontdaan is, doe men er een druppel sal peterzuur op en late het op een zacht vuur dro gen. Daarna legge men één druppel van eene op lossing kalium jodide op dezelfde plek. A'is er lood aauwezig is, vormt zich eene gele kieulj .qan lood-ioiide.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1886 | | pagina 2