III N N E i\ LAND. GEMENGDE BERICHTEN. diseerden. Basly werd tweemalen tot de orde geroepen. Uit Rome wordt gemeld, dat de Keizer van China Z. H. den Paus verzocht heeft een Vertegenwoordiger te Pekiug te vestigen. In dit geval zal de Keizer ook een Gezant bij het Vaticaan aanstel len. De berichten nopens de ongeregeldhe den te Londen, hebbeu groote vreugde veroorzaakt ouder de socialisten in Ame rika. Most en audere aanvoerders verkla ren dat de Amerikaausche socialisten gereedstaan om het te Londen gegeven voorbeeld te volgen. De aanvoerders be weren dat de socialisten te New-York zich dagelijks oefenen, en slechts van hun ne leiders het sein afwachten. Te Seatte (Amerika) zijn de aanvoer ders van den opstand gevangen genomen; de naar de stoomboot gedreveu Chiueezen werden in vrijheid gesteld, en hun werd de keuze gelaten om te blijven of, vrij willig. te vertrekken. Dit laatste deed de meerderheid, zoodat de stoomboot ten slotte met 145 Chineezeu naar San Fran cisco is afgevaren. Generaal Haucock, geboren 14 Februari 1824, is Dinsdag jl. te New-York over leden. Hij ontving zijne opleiding op de Academie van West- Point en trad in 1846 in dienst als luitenant bij de infanterie. In den Mexicaansdien oorlog, maar vooral in deu burgeroorlog, onderscheidde hij zich zeer. Bevorderd tot den rang van Generaal-Majoor, werd hij na den oorlog benoemd tot bevelhebber van het depar tement van het Oosten. In 1868 en in 1880 stelde hij, beide keereu zonder goed gevolg, zich candidaat voor het president schap der Unie. Da arme vrouw, Elizabeth Mouat genaamd, was uitgeput van honger en dorst, want zij had gedurende de dagen, dat het schip met haar ronddreef, niets kunnen eten of drinken. Er waren wel levensbehoeften aan boord, maar zij kou daar niet bijkomen omdat men haar, wegens het slingeren van het schip in het stormachtige weder, op het dek had vastge bonden. Zij werd bij hare aankomst onmiddel lijk onder zorgvuldige behandeling genomen, en zij is nu herstellende van de gevolgen der ontberingen en elleude, welke zij heeft moeten verduren. Er bestaat tegenwoordig een electrolytische bereiding van zeep, waardoor het onnooiiig wordt bijtende soda of potasch te ge bruiken voor de verzeeping van vetten. Een electrische stroom wordt geleid door een meng sel van vetten met eeue oplossing van gewoon keukenzout, waardoor dit mengsel ontleed wordt of liever overgaat in zeep, chloorgas en glycerine. Wat de praktijk betreft, heeft deze nieuwe be reidingswijze groote voordeelen boven de gewone, vooral daar waar waterbeweegkracht voorhan den is en het vrij wordende chloorgas gebruikt kan worden tot het bleekeu van stoffen. Dat officiëele stukken, zegt Het Noorden, voor de geschiedenis niet altijd het volle vertrouwen verdienen, blijkt ons uit het volgende, niet alledaagsche geval. E:n R, K. Geestelijke in ons land, die van eene burgerlijke Gemeente naar eeue andere vertrok, liet aan het burgerlijk bestuur der eerste verzoeken om zijn verhuizingsbiljet aan dat der tweede te zen den. Bereidvaardig werd daaraan voldaan. Alles bleek in orde te zijn, maar ouder het woord Godsdienst stond letterlijk geschreven: „Nederd. Hervormd." De Belgische leverancier der „beroemde" helmhoeden schijnt belust op nog meer leveranties vau dien aurd. Nu bepaald is, dat geen buitenlandsche inschrijvers verder mee mogen diugen, heeft hij zich naar de Maasbode weet te melden in Roosendaal gevestigd. Of die truck hem zal baten? Waarom, vraagt De Tijd, staat de groote meerderheid der liberale partij zoo vast op het behoud van art. 194 Omdat dan ook de hervorming van het kiesrecht wol zal uitblijven. Waarom is zij tegen uitbreiding van het kies recht? Ten deele omdat zij vreest, dat daar door aan de clericalen de zegepraal zal verschaft worden. Maar dit is niet de ergste vrees. „Men vreest dat de uitbreiding van het kies recht de liberale leiders en de liberale kiezers van het oogenbiik ontdoen zal van hun heer schappij. „De Nederlandsche Thiers weet, dat de uit breiding van het kiesrecht hem zal doen ver vangen door den Nederlaudschen Gambetta; de Nederlandsche Gambetta ziet, bij de uitbreiding van lret kiesrecht, den Nederlaudschen Clémen- ceau reeds op zijn hielen, en zoo voorts, en zoo voorts. „Daar zit de kern." Bij de verkiezing van een lid der Tweede Kamer in het hoofd kiesdistrict Maastricht zijn uitgebracht 1237 geldige stemmen. Gekozen is de heer L. F. II. C. Ruland, burgemeester van Vaals, met 742 stemmen. Op den heer Kleuters waren 344, op den heer Sckrienemacher 97 stemmen uitgebracht. De Minister van Binnenlandsclre Zaken heeft het afdeelingsverslag der Tweede Kamer over het voorstel tot wijziging van artikel 194 der Grondwet beantwoord. Het artikel is nog eenigszins gewijzigd, zonder dat echter een principiëcle verandering heeft plaats gehad. De Mtmorie van antwoord constateert dat gelijk onder de bestaande Grondwet, ook krach, tens het nieuwe artikel, zooals het thans is voorgedragen, het toekennen van subsidie aan de bizondere school zou geoorloofd zijn. Voor invoering van de 31 December af gekondigde wet aangaande het zegelrecht op effecten wordt als waarschijnlijke termijn 1 April, hoogstens 1 Mei genoemd. De Tweede Kamer is tot hervatting harer werkzaamheden bijeengeroepen tegen Maandag 1 Maart a. s. des namiddags te huif twee. De St.-Ct. No. 35 bevat de wet tot vast stelling van de koloniale huishoudelijke begroo ting van Suriname voor het dienstjaar 1886. Zutfen, 12 Febr. Door wijlen den heer Th. Kroes is aan het R. K. weeshuis alhier een le gaat besproken in vast goed, ter waarde van 2500. Groningen, 12 Febr. Deu 16 dezer zal al hier eene algemeene s amenkomst van voorstanders van inkomende rechten worden gehouden. Het provinciaal comité bestaat uit de heeren J. Doorubosch, E. Warmolts, R. P. Reddingius, P. Brouwers en J. Bosma. St. Michels Gestel, 12 Febr. Bij konink lijk besluil is aan het gesticht voor doofstom men alhier over het jaar 18S5 eene subsidie verleend van ƒ2000. Omtrent de oude vrouw, die a 1— leen op de smak Colombine de volle zee indreef, bij de Shetlandsche eilanden, maar die, zooals wij reeds meldden, te Lepsoe (Noorwegen) be houden binnengebracht is, worden thans eenige Dadere bizouderheden bericht. Het schip was in een ontredderden toestand; de mast was weggeslagen. Hoe men soms op eene zeer gevoe- lige wijze er aan herinnerd kan worden, tol te moeten betalen, werd Zaterdag-middag op den weg naar Monster bewezen. Een koopman was in zijn, met twee honden bespannen wagen gaan zitten, doch om zich voor den wind te beschermen, reed hij, diep in zijn jas gedo ken, achteruil. Aan den tol gekomen, gingen zijue harddravers met het lage karretje doodleuk er onder door, zoodat hij den sluitboom in zijn rug kreeg en op eene onzachte manier uit ziju voertuig rolde. Da honden, hun vracht aanmer kelijk verlicht voelende, gingen aan deu haal en werden eerst nabij Loosduiueu tot staan ge bracht. Over den wedloop op 't ijs te Wan- neperveen, eergisteren gehouden, schrijft men aan de Aster Ct. het volgende: De directie had het feest van te voren niet geannonceerd; een lid van 't bestuur zeide: „Wij wilt het niet in 't roor hebben, aanders kun die groote hard- looper Pauwel Haksel er nog wel umme komen, zoodoende blif 't geld in de gemeente; de prijs was zes Nederlandsche guldeus. Volgens telegrammen uit New- York heeft Edison nieuwe lauweren toegevoegd aan zijn reeds overladen krans. Hij is er na melijk in geslaagd eene geregelde draadgemeen schap te onderhouden met sneltreinen, terwijl zij met eene groote vaart voortijlen. Voortaan be hoeft men dus niet van nieuws verstoken te blijven, ook al zit men in een expres. Door de „vereen i g i n g van Duit- sche spoorwegbesturen" zijn wederom prijzen van 7500, 3000 en 1500 Mark uitgeschreven, voor uitvindingen en verbeteringen: 1. in deu aanleg en inrichtingen van de sporen; 2. in de midde len van bedrijf en onderhoud: en 3. met be trekking tot de administratie en exploitatie der spoorwegen, alsook voor spoorweg-statistiek en letterkunde. Mededingen kunnen uitvindingen, verbeteringen en letterkundige werken, welke van 16 Juli 1881 af gemaakt of verschenen zijn, of op het gebied van de Vereeuiging ergens practisch gebruikt zijn of worden. De armen van Rome z ij n door het overlijden van Prins Torlonia verslagen: want elk jaar besteedde de overledene een millioen aan liefdadige doeleinden. De Prins kon zich trou wens zulk eene uitgaaf veroorlooveu, daar hij de rijkste Italiaan was en jaarlijks anderhalf mil lioen belasting betaalde. Een ganzenhoeder, in het Beier- sche dorpje Evendorf, had dezer dagen bij zijn huwelijk een vreemdsoortigen bruidstoet. Toen hij namelijk met zijne bruid aan den arm het kerkgebouw verliet, werd hij op den voet ge volgd door al zijne ganzen, die voor de feeste lijke gelegenheid netjes schoongemaakt en met lintjes en strikjes waren opgetooid. De boeren maakten de niet al te kiesche grap weer goed, door de jonggehuwden van flink gebraad te voorzien. De bakkers te Ou d-B eierland heb- ben den prijs van het brood met li/s cent per kilo verlaagd. Er zijn te Par ij s agentschappen) welke hun werk er van maken, om bedelaars, die niet in de stad bekend zijn, adressen te verschaffen van liefdadige personen, tot wie zij zich met bedelbrieven kuuneu wenden. Die een voudige aanwijzingen worden voor 2 frank ver strekt. Wie meer betalen, krijgen nog allerlei inlichtingen omtrent de aangewezen goedhar tige lieden, er. de beste manier waarop geld van hen verkregen kan worden. De politie heeft iri den laatsten tijd bizonder de aandacht op die bedelaars-agentschappen gevestigd, en de com missarissen ontvangen last tot strenge maatre gelen daartegen. De inwoners van de stad Quebec zullen thans een voorbeeld geven vau het ge bruik van waterkracht tot electrische verlichting. Men zal namelijk om dynamo's te bewegen, die tachtig gloeilampen moeten voeden en bovendien de beweegkracht moeten leveren voor een tram weg van vijf-en-dertig kilometer lengte, den op veertien kilometer van de plaats gelegen Mrmt- moreucy-waterval in gebruik nemen. De Haagsche dame, die haar huis had verlaten, medenemende 4 kinderen en eene aanzienlijke som gelds, haren echtgenoot toebe- hoorende, is te Madera aangehouden en reeds op de t-.rugreis naar Nederland. Vanielje en Vanilline. Een zeer in teressant bewijs voor het feit, hoezeer de voor uitgang ir. de technische scheikunde van onze dagen, bepaaldelijk op het gebied van da synthese, in staat is, reeds zeer spoedig de enorme prijzen van de natuurproducten tot be trekkelijk lage prijzen neer te drukken, levert de concurrentie tusschen de natuurlijke en de kunst matig bereide, maar even goede vanielje. In 1871 kostte het kilo vanilline ƒ3600; thans is de prijs ƒ450. Eé i kilogram van de beste va nielje kost 9. Dit kilo kan vervangen worden door 20 gram vauilliue. De toekomst van de vanielje is niet zeer helder, omdat eene enkele fabriek van kunst-vanielje ruimschoots kan voor zien iu de behoefte der gausche wereld aan vanielje, of wel haar eigenlijk werkend bestand deel, de vanilline. De Commissie voor werkver schaffing te Wageuingen, die nog geregeld aan een 70tal personen werk verschaft, was dezer dagen genoodzaakt eenige werklieden te ontslaan, die van hun karig loon nog geld afzonderden (terwijl zij op het werk waren) voor sterken drank. De Commissie ontdekte, dat 's morgens te half negen reeds de jeneverflesch werd aan- gesproken. W o e n s d a g-a vond kort vóór 11 uren is in de fabriek van gebogen glas van den heer J. J. B. J. Bouvy aan de Kuipers haven te Dordrecht een felle brand uitgebroken. De fabriek heeft zwaar geleden, doch het nieuw aangebouwde deel der fabriek, waarin de kan toren zijn gevestigd, is behouden gebleven. Des nachts te 2ys uur kon het meerendeel der spuiten het terrein verlaten. Naar wij vernemen, zijn de Imperial en de Mij. voor algemeene verzekeringen te Brussel het sterkst bij deze ramp betrokken. Naar men verneemt, trekt de a a n- staaude bakkerij-tentoonstelling te Amsterdam meer en meer de aandacht, zoowel van binuen- als buitenlandsche belanghebbenden. Het aantal aandeelen ad 50 voor het waarborgfonds is reeds over de 250 gekomen, en de „Vereeniging tot bevordering van het vreemdelingenverkeer" heeft het comité medegedeeld, dat zij ƒ300 beschikbaar zal stellen voor het uitloven van medailles. Woensdag-namiddag omstreeks 12 uur 50 is, even voorbij het station Dieren, eene jeugdige dame overreden door den trein uit Zutfen. De ongelukkige was terstond een lijk. De Pruisische Staat heeft nu, met vaderlijke zorg voor zijue dienaren, alle amb tenaren en militairen verbodui, met Poolsche vrouwen in het huwelijk te treden. Frederik de Groote dacht er indertijd anders orerdanBismarck. Toen hij bij de eerste verdeeling van Polen, in 1772, het zoogenaamde Nelzedistricl bij Pruisen werd ingelijfd, liet de Koniug, om die zwak be volkte streek met trouwe onderdanen te voorzien, groote landgoederen in verscheidene deelen split sen, en schonk die als beloouing aan gewezen onderofficieren, ouder voorwaarde, dat zij ten spoedigste eeue Poolsche vrouw zouden trouwen. Zij kregen echter de vermauing, goede echtge- nooten te zijn, en niet toe te laten, dat er een au dere taal dan Duitsch in hun huis werd ge sproken. De oude Zwitserse he bankbiljet- ten zijn niet meer gangbaar; zij ziju ingetrokken en door nieuwe vervangen. Toch ziju nog oude, tot een bedrag van 1.700.000 fr. niet aangebo den tot inwisseling. Vloeibare brandstoffen. Door de Central- Pacific-spoorweg Mij. worden proeven genomen met petroleum als brandstof op verscheidene ha rer stoombooten. Op den tusschen Oakland eu San Francisco varenden stoomer Thoroughfare bedraagt de bespariug aan brandstof dientenge volge 44 pet., 1400 dollar per maand. Voorts worden maandelijks nog 240 dollar bezuinigd aan 4 onnoodig geworden stokers. Op de Sonalo, het grootste stoomschip der wereld, bedraagt de be sparing slechts 17 pet. Andere stoombooten wor den nu ook voor het stoken met petroleum in gericht. De hoeveelheid in Californië voortge brachte olie is in de laatste 5 jaren voortdurend toegenomen. In 1879 werden 19585 barrels ge produceerd, in 1884 meer dan 100,000. Californië neemt tegenwoordig deu derden rang onder de produceercnde Slaten in; naast Pennsylvanië staat New-York als de tweede, en West-Virgi- riië als de vierde. Ook in Pittsburgh wordt door bijna alle fabrieken eu in veertig iu den omtrek van 50 kilometer gelegen hoogovens, zoowel als in de meeste glasblazerijen, distilleerderijen en brouwerijen, de ruwe aardolie als brandstof ge bruikt. De ijzer- en slaalproductie bedroeg daar jaarlijks ongeveer 750,000 ton, tot welker ver vaardiging 1,350.000 kub. meter kolen gebruikt werden. De mijuwerkers, die vroeger deze hoe veelheid kolen van ouder de aardkorst te voor schijn brachten, zijn door het gebruik der aard olie werkeloos en broodeloos geworden. De „bataillons scolaires" te Pa rijs (100,000 jonge ts) krijgen een koionel, met een jaailijksch tractemeut van 4500 frs. Den 21 Januari j I. deed de beken- de J. A. van Leuven te Arnhem, die reeds meermalen gesignaleerd werd wegens het doen van allerlei bestellingen zonder ooit te betalea, aan eene snipparfabriek te Gouda eene bestelling van ƒ21, welke terstond werd uitgevoerd. Een pasr dagen later ontving de fabrikant opnieuw eeue bestelling, ditmaal voor ƒ42, doch hij kreeg nu argwaan en ging aan het iuformeeren. De inlichtingen die hij inwon, bevestig len ziju kwaad vermoeden. Da leuke snipperhandelaar zond nu, in plaats van snippers, onder rem bours van 't eerst gezondene eon kist ra :t stee- nen. Na over eu weer schrijven accepteerde daar op Van Leuven de kist, onder voldoening der ƒ21. Een grappenmaker beweert in Figaro, dat menig herstelde krauks bij het inzien dor doktersrekening weder instort! Het voederen van hoenders. Als men graan tarwe, rogge of mais (laatstgenoemd gewas ver dient de voorkeur) zoodanig roostert, dat de korrels wel verkooleu, maar hun vorm behouden, vreten de hoenders hot met graagte. Zij zien er hater uit, de kleur der kammen wordt leven diger, zij leggen vroeger en meer eieren. In de Geil. Zeit. heeft een fokter meegedeeld, dat hij zulks op grond van ondervinding kon bevesti gen. Ook het voederen van gekookte in vet geroosterde haver moet, naar een Amerikaausche farmer heeft meegedeeld, er in hooge mate toe bijdragen, dat hoenders een groot aantal eieren leggen. In een Duitsch politieblad las men in de vorige week: „Gevonden: een haas. De eigenaar wordt verzocht zich binnen 3 maanden bij ons aan te melden. Greifenberg, 15 Jan. 1886. De commissaris van politie.» Gelukkige haas! roept het Dagblad uit, welt een adellijke toekomst gaat gij te gemoetl In Duitschland wordt tegen de vervalschers van levensmiddelen zeer gestreng te werk gegaan. Zoo heeft de rechtbank te Müthauseu dezer dagen den wijnhandelaar Sit— hart aldaar, wegens het vervalschen van wijn, tot eeue gevangenisstraf van een jaar en 6 maan den en tot eene geldboete van 60,000 Mark (ƒ36,000) of, bij niet-betaling tot eene verdere gevangenisstraf van 2 jaar veroordeeld. De kos ten van het geding zijn grooteudeels ook te zijnen laste, evenals mede de openbaarmaking vau het vonnis in 12 Duiteche, door de recht bank aangewezen couranten. Men deelt aan de L. C. het vol- gende medeDat voor zeevisch hooge prijzen besteed worden, is algemeen bekend en £18 te betaleu voor eene tarbot ook geen zeldzaamheid meer. Vroeger was meu vies van rog; men kocht eeue groote voor een dubbeltje, want het was slechts „armelui's" vioch. Dat men er tegenwoor dig anders over denkt bleek in de vorige week, toen er op het strand zestien roggen werden verkocht voor f 21, om dadelijk te verzenden naar België. In de groote hóteh is de rog, toebereid met eeue saus a la zus-of-zoo, eeue uitgezochte lek kernij. Eene dienstmaugd te Kapelle heeft door een speldeprik haar vinger verloren. Toen zjj zich met een speld geprikt had, veegde zij het bloed met een lapje rood ftiuel af. Het schijnt dat dit lapje arsenicum bevatte, want de vinger is daarna zoodanig ontstoken, dat hij moest afgezet worden. Het ingezonden stuk, weswege tegen het Vetd. eene klacht wegens laster is ingediend, bevat beschouwingen over het beken de proces-Bulkley, o. a. in verband met de be wering, dat mevr. Hoek zou vergiftigd zijn. Schr. spreekt zeer geheimzinnig over hetgeen gezegd is iu verband met eeue ongegrond verklaarde beschuldiging, dat wijlen mevr. Hoek vergiftigd zou zijn geweest. Hij zegt o. a.dat het moei lijker is het bewijs van vergiftiging te leveren, dan het aanwezig zijn van vergift aan te toonen. Gugusse er. Isidore, Par ij ache straatjongens, bespreken het voorstel tot verban ning van de Prinsen. „Kan jij me ook zeggen", „vraagt Gugusse, waarom men de Prinsen wil wegjagen?" Isidore op gestrengen toon „Ik weet er niets van, maar rechtvaardig is het." De Rechtbank te Amsterdam ver oordeelde dezer dagen overeenkomstig den eisch van het Openbaar Ministerie, den sociaal-demo craat Fortuyn tot f250 boete, subsidiair 2 maanden celstraf'. Te Oostvoor u e heeft men in de vorige week een schandelijk stuk uitgehaald. De timmerman V., die bij zijn leven dooigaans in staat van dronkenschap had verkeerd, was ge storven en door de buren waren de gewone be stellingen voor de begrafenis in orde gebracht. Vrijdag-avond echter is het lijk door eenige schandelijke grappenmakers uit de kist gehaald en iu het ledig staande schoollokaal recht over eind geplaatst, waar het lijk den volgenden mor gen werd gevonden. Door den Heer H. van Kraan en, te Reukum, is dezer dagen een varken geslacht, dat ruim 300 K. G, woog. Dit beest, nauwelijks U/s jaar oud, is door den heer Van K. zelf gemest, uitsluitend met melk en meel, waardoor dan ook alleen deze buitengewone zwaarte kot Verkre gen worden. Te Brakel werd een 6-j a r ig knaap je uit een der grachten schijnbaar levenloos op gehaald. Allen, die daarbij tegenwoordig waren^

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1886 | | pagina 2