N I E U W E No. 980 Donderdag 18 Februari 1886. 11de Jaargaoge Opvoeden. BUITENLAND. Bekeerd. ABONNEMBNTSPBIJS Per 3 maanden voor Haarlem r 0,85 Voor de overige plaatsen in Nederland fr. p. p. 1, Voor het Buitenland 1,50 Afz>nderljjke Nummers0,06 Dit blad verschijnt Eiken WOENSDAG en ZATERDAG. BIT BE A IT St. Jansstraat Haarlem. AGITE MA HON AGITATE. PBIJS DEK ADVEKTENTIÉN Van 16 regels30 Cents Elke regel meer5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte, Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant. Advertentiën worden uiterlijk Dinsdag- en Vrjjdag avond voor 6 uur ingewacht. Uitgevers: KUPPERS LAUREY Vervolg en slot.) In slechts zeer zeldzame gevallen is het de vader, die door eene liefde, welke aan vergoding grenst, de kinderen eene ver keerde opvoediug geeft. Bijna altijd is het de moeder, die in hare bovenmatige liefde voor haar kind, geen fout, geen gebrek aan haren engelvan een kind kan ge waar worden. Voor haar is het een aller liefst, beminnenswaardig schepseltje, dat slechts geprezen, geliefkoosd, vertroeteld, beloond en verblijd dieut te worden. De erfzonde heeft haar kiud niet bereikt, het is een wonderkind. Eu dat moet het kind zelf honderd maal hooreu; alle bloedver wanten, alle meuschen, kou het zijn, moe ten zulks vernemen tot verveleus toe eu velen haasten zich dan denzelfden lofzang aan het afgodsbeeld der dwaze moeder voor te zingen en te herhalen, totdat het ongelukkige, door God zoo rijk begaafde kind, ten slotte zelf gelooft, dat het onbe rispelijk is eu zich zelf aanbidt en der halve niets doet om ziju wil door zelf- overwinning'te harden. Natuurlijk, het heeft niets te overwinnen. Het is immers vol maakt. Men geloove toch niet, dat zulk een kind een vlekkenlooze engel is. Men vindt geen eageleu onder de menschen, hier in dit oudermaausche. Zie, de kleine is toor nig reeds in den eersten tijd, bet kind is jaloersch op broeders of zusters, het is jjdel, trotsch en wijsneuzig reeds in zijne prille jeugd; hoe gaarne ziet het zijn beeld in den spiegel, het moet alles zien eu we ten, het stelt zich overal op den voorgrond, het wil geprezen en geliefkoosd wordeu, het wordt boos als het minste hem in den weg staat, het is zeer spoedig beleedigd en kwaad, wanneer niet alles naar zijn zin gaat; het gehoorzaamt niet onmiddellijk bij het eerste woord; het is lui eu vadsig, houdt zich ziek als het naar school moet gaan, het spreekt niet altijd de waarheid, maar het liegt en onttrekt zich gaarne aan het oog der ouders; het snoept en be gint oneerlijk te zijn; het gaat, tegen den zin der ouders, met zekere vrieudeu om, van wie het slechte taal en onzedige lie dereu leert; het is brutaal jegens zjjue ouders, het weet alles beter dan zij; het is luidruchtig eu ongezeggeljjk; het belooft in een woord een in den grond be dorven jongen, een zeer lichtzinnig meisje F E U ILL E T O N. Vervolg en Slot.) Dat griefde den al grijs wordende Grondeur uitermate zeer en knaagde aan zijn leven. Daar bij begonnen de jicht en liet pioije hem bitier te plagen. Ten overvloede had ziju koetsier nog eens de lompheid, om hem met de knies en al omver te gooien. Hij brak een been, de gene zing vorderde slechts langzaam en op z'ju ouden dag moest hij met een kruk hinken. De bitterste dag van zijn leven was echter die, toen zijne beide zonen, nadat alle advocaten-kunst vruch teloos te hunnen behoeve besteed en hun verzoek om gratie van de hand gewezen was, de ver diende teproukstelling op het schavot moesten ondergaan. Meu had dat voor den ouden man geheim gehoudendoch 't ongeluk wilde, dat hij aan het veuster zat, toen zij gekneveld en tusschen de gerechtsdienaars in, zijne woning werden voorbij gevoerd. Toen trok hij zich in zijne wanhoop de grijze haren uit het hoofd en vloekte den dag, dat hij was geboren. Op het zelfde oogenblik kwam de Jood Levi Israels da te worden. Maar de arme ouders zien geen gebrek, geen fout iu hun kind! Als bet vergoode schepsel kwaad wordt, dan durft meu nog wel te zeggeu: »Welk een flink, schoon en edel karakter heeft die kleine! AD het wijsneuzig is, dan vindt de moeder zulks »gee8tig« eu »grappigc, meu lacht er om, ja, men liefkoost het kind er voor; als het lui is en niet wil werken, dau wordt het onmiddellijk verontschuldigd; het is immers zulk eeu teeder, zwak, lief en goedig kind; als het jaloersch is op broo ders of zusters, dau getuigt dit in betoog der onverstandige moeder, van rechtvaar digheids-gevoel; is bet achterhoudend voor zijne ouders, dan is zulks een teekeu vau ernst en ontwikkeling; als het niet onmid dellijk aan gegeven bevelen gehoorzaamt, dan heeft net kind het bevel niet goed verstaau of de moeder verwijt zich zelve, dat zij te barscb, te snel beeft bevolen eu dan wordt het kind op lieflijke wijze toe gesproken iu plaats van ernstig te worden onderhouden of' als deze maatregel niet helpt met de roede tot gehoorzaamheid te worden gedwongen. Wat zal er van zulke kinderen worden! Zjj groeien op iu de richting van hun sterksten hartstocht, zij worden in den grond bedorven; zij hebben immers nooit geleerd zich te overwinnen, zich iets te ontzeggen; zij wordeu vergood en vergoden zich zelf, zij vervallen iu fou ten eu gebreken en zij hebben de kracht niet, zich daaruit te werkeu. Zij erkennen hunne gebreken op rijpereu leeftijd, als bet te laat is. Maar de ouders dragen de schuld aan bet ongeluk der door heu aan gebeden, vergoode, bedorven kindereu. En als dank voor hunne dwaze liefde oogsten zij den vloek van hun eigen kroost. Want als het te laat is zullen de kindereu uit roepen: »0, hadden mijne ouders mij vroe ger op mijne gebreken gewezen eu mij gestraft, toen liet neg tijd was! Thans is het te laat, ik heb eeue verkeerde opvoe ding ontvangen, ik beu ongelukkig voor altijd! Inderdaad deze kindereu ziju te bekla gen, eu toch zijn ze, hoe diep ook gezon ken, tenminste iu iets te verontschuldigen. Maar wat ben verontschuldigt, verzwaart de schuld der ouders, vau wie streuge re kenschap zal geëischt worden. Een derde soort ouders is er, die wel een oog hebben voor de gebrekeu hunner kin deren, die zeer goed weten, welke harts tochten er in het kinderhart sluimeren en straat langs. Den jammerenden grijsaard aan het venster ziende, loerde hij honend, als de satan, naar boven en riep grijnzend: „Aller- onderdanigste dienaar, edele heerUEd. kent mij toch we! Levi Israels, die UEd. gemaakt heeft zoo'n rijk en gelikkig man. Toen geraakte de oude heer in de uiterste woede. Hij slingerde zijn kruk door het venster naar den Jood en gierde: „Vervloe't, gij en uw lot, dat mij rijk, maar ongelukkig en elleudig heeft gemaakt. Beter ware het, als ik een hoer ge bleven en u nooit had gezien, u noch uw lot „Kom toch op, slaapmuts! Hei, holla! Han nes Grommert! De trekking is al begonnen. Je verslaapt zoo de heele historie." Zoo riep de kastelein uit de Zeven tamboers, schudde den droomenden gast en trok hem de deken van het lijf. Hannes rees verschrikt overeind, wreef zich de oogen, keek verbaasd rond en zou 't wel hebben kunnen uitschreeuwen, van blijdschap, toen hij zijne beide jongens nog gezond eu ge rust slapend aan zijne zijde zag. Er was das vau de gausche geschiedenis geen woord waar, en alles slechts een droom geweest. IumidJels werd aan de deur getikt, en daar zag men het hoofd van Levi Israëls, die onzen te beteugelen ziju, die echter te zwak ziju, om deze fouten met kracht eu den noo- digen ernst uit te roeien. Zij kunnen hunue kinderen geen leed doen. Zij weten, dat zij hun kinderen dezen of geueu weuscb moeten ontzeggen, maar zij kunnen dit niet over 't hart verkrijgen; zij weten, dat zij de fouten moeten bestraffen, maar zij kunnen de tranen der kinderen niet zien; zij weteu, dat zij dit of dat moeten ver bieden, zij wagen zulks wellicht ook, doch als zij niet onmiddellijk gehoor vinden, be gint liet kind te klagen en te weenen, of toont het zich boos en weerspannig, dau zijn zij overwonnen. Het zijn ouders, die door de kinderen worden belieersclit. Zulke ouders begrijpen bet groote gewicht hun ner taak niet, en hebben geen flauw be sef van het onheil, dat zij veroorzaken. O, dat men toch uiet slechts aan bet tegenwoor lige deuke, maar ook op de toe komst lette. Eeu maal zullen uwe kinderen, o ouders, dankbaar uwe handen kussen voor elk welgemeend verbod, voor elke welverdiende berisping eu handtastelijke bestraffing. Maar voor uwe zwakheid zul- leu zij u geen dank betuigen. Neen, zij verachten u thans reeds, zij gebruiken uwe zwakheid om u op alle mogelijke manie reu te inisleideu. Zij wordeu tuchteloos en losbaudig; zjj missen huu doel. Hoe dik werf is het niet uit deu mond van mis dadigers vernomen, dat eene dwaze, onver standige liefde de oorzaak is vau bun ongeluk. Zoo gij, ouders, de roede spaart, zullen uwe kinderen eeue roede voor u worden. Verwenning eu verweekelijkiug zijn de onvermijdelijke gevolgen van eene zwakke opvoeding. AD een kind nimmer een wensch wordt ontzegd, leert bet ook niet zich zelf iets te outzeggen en het staat machteloos iu eiken storm des levens. Het wordt een riet, dat voor eiken wind buigt, in een woord eeu ongelukkig uieusch voor zich zelveu en voor de gausche maat schappij. De Vlaamschgeziudeu iu België achten bet natuurlijk van groot belang, dat Prius Boudewijn, de vermoedelijke troonopvolger, de Ylaamscbe taal zal leeren, spreken en schrijven. De Vlaamsche studenten der vier Bel gische hoogescholeu zullen nu een ver zoekschrift tot deu Prins richten, waariu daarop wordt aangedrongen. Zij zullen bij held kwam berichten, dat de rijke koopman A* hem vierhonderd gulden voor zijn lot bood, en dat hij geen gek wezen, maar raoeh toetasten En kijk! kijk! Hannes Grommert, die langen tijd zich als een grooten gek had geloond, hield op eenmaal op, dat te wezen. Hij gaf den Jood het lot, streek de vierhonderd gulden in zijn linnen buidel, wekte zijne jongens eu draafde, zonder koffie te driuken, met hen de poort uit en op het dorp aan. Toen hij zijn huisje naderde, kwam zijne vrouw hem te gemoot loopen, in de meening, dat hij het groote lot gewonnen had, en ritp„Nu, Hannes, heb je 't Goddank! neen, ik heb 'tniet," antwoordde hij, en wierp zich hijgend eu blazend op een stoel neer. „Ik zal nu wel geen groot huis in de stad bouwen en alle dagon wijn en gebraad proeven, maar mij ook de maag niet bederven en eindelijk het pootje krijgen. Onze jongens krijgen geen voorname opvoeding en worden geen deugnieten, maar blijven boeren zooals wij, en eerlijke menschel. Haal de drommel al die steedsche staatsie, als het in 't eind zoo slecht afloopt en meu op krukken moet hinken. Geef ons gauw wat koffie vrouw. Ik bon nog nuchter en de jongens ook. We hebben nat noch droog over de lippen gehad. die gelegenheid te Brussel eene betooging* houden en alle Vlaamsche maatschappijen uitnoodigen zich daarbij aan te sluiten. Meu wil met vaandels en banieren in plechtigen optocht naar het paleis trekken, om het verzoekschrift te overhaudigen. Het nieuwe kerkelijk-politieke wets ontwerp is bij het Pruisische Heerenliuis ingediend. Daarin werd bepaald: afsckaffi ug van het verplichte wetenschappelijk staats examen van Geestelijken; toelating der con- victen onder een staatstoezicht naar slechts algemeene bepalingen; opheffing van bet staatsgerechtshof voor kerkelijke zaken. Voorts wordt het beroep op deu Staat te gen beslissingen van kerkelijke overlieden beperkt tot de gevallen van afzetting uit liet ambt en vermindering van inkomsten. De beslissing op het beroep zal berusten bij liet staatsminisfcerie. De Duitsehe Generaal Vou der Golz heeft aan de Porte eeu veldtocktsplau te gen de Grieken voorgelegd, volgens hetwelk 100,000 man Turksche troepeu op Athene zouden aanrukken. De Daily News bevat een blijkbaar geïuspireevd artikel, in hetwelk Grieken land op het hart wordt gedrukt deu raad zijner beste vrieudeu te volgen. Eeu aan val vau Griekenland op Turkije (zoo wordt hier betoogd) zou op het huidige tijdstip aau Griekenland veel meer kunnen schaden dau aau Turkije. De focialisten Hyudtnan, Champion, Burns eu Williams zijn eergisteren voor het gerecht gedaagd wegens opruiende rede voeringen, verleden Maandag op het Tra falgar-square door heu gehoudeu. De hoofdlieden der sociaal-democratische Vereenigiug hebbea aan Gladstone schrif telijk kennis gegeveu, dat zij tegen aan staanden Zondag eeue volksvergadering in het Hyde-park voorbereiden, teu eiude vau de Regeering maatregelen te verlangen tot tegemoetkoming in den nood der werke- loozeu. De Standard meldt uit Constautiuopel, dat Rusland nog geenszins zijne oppositie tegen de Bulgaarsch-Turkselie conventie heeft ingetrokken. De Porte beeft dieus- volgens eene circulaire aan de Mogendhe den gezonden, ter bestrijding van Rus- land's preteutiën. Duitscblaud, Frankrijk en Itaüë beloofden Turkije, dat zij op de Russische Regeeriug pressie zulleu oefenen om hare bezwaren tegeu de conventie iu in te trekken. G rietje zag haar man met verbaasde oogen aan en wist niet hoe ze het met hem had. Toen hij haar echter ziju droom had verteld, sprong ze wel twee voet in de hoogte, sloeg de armen om ziju hals, noemde hem baar besten, ver- standigen Grommert en riep: „Zoo is 't goed, Hannes, wu blijven op bet dorp arm, maar eer lijk en tevreden en brengen onze kinderen tot brave, arbeidzame menschen groot, dan hebt ge op uw ouden dag r.iet over hen te jammeren of te klagen, maar beleeft vreugde aan hen, en ze drukken u eens in liefde de oogen toe." Hannes werd nu weer een vlijtig en tevreden mensch. Om zijn verkocht lot bekommerde hij zich heel niet meer, tot hij Levi Israëls toevallig eens ontmoette, die hem zei, dat het met een niet was uitgekomen. Toen verheugde hij zich dubbel over zijn goeden handel. Van dien laats ten dag der trekking af benijdde hij geen mensch meer, ea zag hij den heer van het dorp met zijn gepoederd hoofd en rijken stok daar deft'g heenstappen, dan daoht hij: „Ja, ja, neem het er maar van! als de oude dag komt, wie weet, hoe duur 'l pootje cn ander ongemak je dat goede leven zal betaald zetten."

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1886 | | pagina 1