BINNENLAND. Eon liberaal, die zich door de loge niet laat ringelooren, Inconsequent. Postpakketten naar het Buitenland. GEMENGDE BERICHTEN. Volgens bericht aan de Daily News uit Constautiuopel bevat de circulaire der Poite aan de groote Mogendheden de uit- noodigiug, om aan het einde der maand te Constantinopel te coufereeren over de Bulgaarsch-Turksche conventie, waartegen zij geen verzet verwacht, behalve van Rus- laud's zijde. De overheid te Madrid heeft eeue geheime bewaarplaats van ontplofbare patronen en wapeu3 in eeue der voorste den ontdekt. De New-York Herald van Zaterdag be helst een zeer uitvoerig artikel, waarin na een bizouder onderzoek bevestigd wordt dat de Amerikaansche socialisten in ver schillende hoofdsteden zich geregeld in O O den wapenhandel oefenen, terwijl de aan voerders verklaren, dat eeüe bloedige re volutie ophanden is. De Herald deelt uit treksels mede uit een opruiend socialistisch vlugschrift, waarvan 500,000 exemplaren algemeen verspreid zijn, en voegt erbij dat de socialisten op frauduleuse wijze eene groote massa dynamiet verkregen hebben. De socialisten te New-Y"ork ver klaren, dat zij in getalstrekte de plaatse lijke militie overtreffen. De Herald oor deelt deu toestand ernstig, maar zegt, dat de anarchisten in Noord-Ainerika, behalve de politie, de geheele burgerij zullen moeten overwinnen. zegt het Venloosche Weekblad, is een witte raaf en verdient daarom gesignaleerd te worden. Welnu, een zoodanige vindt men in het Schoolblad, waarvan de uitgevers zijn: Noordhoff en Smit te Groningen (men ziet het Noorden begint zicli te maken) en de redacteuren: II. De Raaf, lee- rnar aan de rijks kweekschool te 's-Basch, dr. Vitus Bruinsma, leeraar aau het gymnasium te Leeuwarden, en C. van Riet, hoofd der school te Katendrecht. Hier hebben wij dus eene groote zeldzaam heid een liberaal blad, dat inderdaad liberaal is, want andera had het den man, die niet naar de pijpen der loge wil dansen, weggejaagd en zijn artikel in de snippermand gestopt. Gelukkig is dit niet geschied. Integendeel, 's mans artikel heeft de eereplaats gekregen en prijkt aan hat hoofd der courant. Het is getiteld: De gemoedsbezwaren tegen de openbare school. Deze vindt schrijver volkomen gegrond. He openbare neutrale school toch is alleen dienstig voor de modernen, d. w. z. de ongeloovigen. De kerkdijken (geloovige protestanten eu katholieken) kunnen daar geen gebruik van maken. Nu is het onbillijk, dat de Staat met het geld van al len, scholeu bekostigt, die slechts voor een deel der bevolking dienen. Dit mag zoo niet blijvau. Een van beide: of de Slaat moet in het geheel geen scholen houden, of wel aau hen, die van zijne scholeu geen gebruik kunnen maken, subsi die voor eigen scholen geven. Zietdaar het artikel in het kort. Precies wat onzerzijds altijd gezegd is en wat een kind begrijpt. Maar het is wel aardig zoo iets uit eeue liberale pen gevloeid te zien. Vooral nu de loge het wachtwoord: Niets toegeven! Vel- houden] gegeven heeft. De volgers van Luther beschouwen de Katho lieken steeds als onmondigeu, als onnoozelen, omdat hunne kerkleer den ongeleerden verbiedt de schriftuur in de moedertaal of zonder verkla ringen te lezen. Diezelfde volgelingen van Luther komen nu in eeue vergadering te Hamburg verklaren, dat het niet alleen wenschelijk maar zelfs noodzakelijk is, dat er uittreksels uit den bijbel worden gegeven. Sterker nog: De geheele bijbel bevat veel, zeer veel, waardoor het lezen in deu bijbel voor de zedelijke opvoeding in gevaar kan worden ge bracht, verklaren de evangelische aanhangers vau Luther. Eu men smaadt en schimpt en scheldt op de Katholieke Kerk, omdat zij niet aan allen het le zen van den bijbel onvoorwaardelijk toestaat. Waarom kunnen die mannen niet billijk zijn? Binnen weinige dagen zal, volgens het Vader land, de Memorie van antwoord betreffende het Zdlmiractaat de Kamer bereixen. Do heer Van Karnebeek is het in deze zaak, naar men ver neemt, geheel eens met zijn ambtsvoorganger, en zal het tractaat met volle overtuiging verdedigen. Van eene beantwoording van het Voorloopig verslag betrtffsiide het letterkundig tractaat met Duitschland verneemt men niets. Het is trouweus geen geheim, dat Duitschland aau dat algemeen bestreden tractaat lang zooveel niet hecht als eene conventie betriffeude de zalmvisscherij. Naar wij vernemen, kan bij de aatistaar.de aameukomst van de Tweede Kamer de indiening verwacht worden van een wetsontwerp betrekke lijk den invoer van vreemde barsterdsuiker. Een voorstel tot verbetering van den accijns op het zout is bij den Raad van State aanhangig. Door dtn Minister van oorlog is, volgens de Amst. Ct., aan de verschillende commandan ten van het leger last gegeven om, zooveel moge lijk, bij de vergaderingen der sociaal-democraten vooral het oog gevestigd te houden op de mili tairen, welke eventueel die vergaderingen mochten bijwonen, en zoo mogelijk nota te nemen van hun wapennummer. Deze lastgeving is op tie politie overgedragen. Ingevolge een Kon; bssl vau 3 Februari 1886, is de wet van 21 Juni 1881, tot inrichting van een dienst ter verzending met de pust vau pak ketten, een gewicht van 5 kilogram niet te boven gaande, met ingang van 1 April a. s. aldu s aan gevuld: lo. in het verkeer met de landen, die weder- keerig zuilen blijken daartoe bereid te zijn, kun nen verzondeu worden pakketten: tot een gewicht van vijf kilogram, b. met eene aangegeven waarde, het bedrag van ƒ500,niet te boven gaande; c. met een te verrekenen bedrag van niet meer dan ƒ500, 2o. de afzender van een pakket, tegen een vooruit te bepalen port van 10 cent, daarvan een bericht vau ontvang kan bekomen; 3o. de schadeloosstelling wegens verloren ge raakte of beschadigde pakketten. wordt vernoogd tot een maximum van ƒ12.50, in het verkeer met die 1 inden, die pakket ten tot een gewicht van vijf kilogram toelaten; b. bij aangifte van waarde het bedrag der aan gegeven waarde niet kan te boven gaan. De Zwolsche Rechtbank heeft aau de drie oproermakers, die glazen hadden inge worpen, resp. 7 en 14 dagen en 2 maanden cel straf opgelegd. De 2 md. zijn voor deu socialist Hartdorif, die de anderen had opgestookt. De „City of London and South- vvark Subway Company" (Lim.) is de naam eener nieuwe Maatschappij te Londen, die met een ka pitaal vau 300.000 is opgelicht om eene nieuwe onderaardsche baan van King William street in de City (ouder de Theems) tot voorbij de her berg „Elephant Castle" te Newingtou-butts aau te leggen. D: waggons zullen niet voortbe wogen worden met stoom, doch door middel van een stalen kabel. Da snelheid zal ongeveer dezelfde zijn als die van de onderaardsche cein tuurbaan. De nieuwe kabelbaan moet binnen 18 maanden gereed zijn. Een vulkachel heeft te Boulogne sur Seine een treurig ongeluk veroorzaakt. Vijf winkelbedienden, op wier slaapkamer zulk een kachel nacht en dag brandde, zijn door kolen damp bedwelmd, bewusteloos iu hun bad ge vonden. Twee der jongelieden konden nog tot bewustzijn gebracht wordenmaar de drie anderen waren verstikt. Er moet iets aan de kachel gehaperd hebben. De politie doet onder zoek. In de Kalverstraat te Amsterdam is verleden week een politie-agent mishandeld door personen uit een troep van ongeveer 200 raenscben, waarbij zich verschillende sociaal-de mocraten bevonden. Naar aanleiding van wat deze agent te lijden heeft, omdat hij als een man zijn plicht deed, heeft het Hbl. zijne stad- genooteu uitgenoodigd, aan de politie in dezen voor haar zoo moeilijken tijd een blijk van waardeeriug te geven. „Gesard, beleedigd, door bet gemeen aangevallen, plotseling omsingeld door lafaards, die met hun allen één man durven mishandeLu, hebben de agenten een zwaren plicht te vervallen laat zegt het Hbl. de burgerij, welke zij verdedigen, daarom voor hen zorgen als ze ziek of gewond zijn; laat ons iets doen om voor hunne wedu.ven eu kindereu te zorgen, als ze in hun dienst bezwijken." Ten behoeve vau het met dat, doel bestaande Poli tiefouds" ontving het Hbl reeds f6129, waar onder van dr. Mezger 1 1000, met het bijschrift „Met Gods hulp, voor orde eu wet". In de Beemster is deze week eene boerenhofstede, groot 17 hectare, verkocht voor f44.693. Dezelfde plaats werd in 1858 verkocht voor f 27,000. Een timmerman te Kolderveen had dezer dagen zooveel werk, dat hij met zijn knecht een nacht moest doorwerker.. De buur vrouw, die hen 's nachts hoorde hameren, hield dit voor een spookachtig kloppen en voorspelde hieruit, dat er spoedig een onheil zou gebeuren. Toevallig geschiedde dit inderdaad: na drie da gen de gewone tijd voor wraak van heksen eu spoken werd bij den timmerman de lijk kist besteld voor iemand, die verdronken was. Al de moeite, die men sedert deed om de vrouw het spookachtig geklop uit het hoofd te praten, hielp niets; zij is en blijft haar leven lang vaat overtuigd dat zij het „veurspouksel heurd hadde." Naar wij vernemen bestaat het voornemen om hinnnen kort, voorloopig op één baanvak, ook de rijtuigen derde klasse van de Hollandsche IJzeren Spoorweg-maatschappij te verdeeleu in compartimenten, waarin wel en waarin niet gerookt mag worden. Men schrijft uitElberfeld: Brahms en Von Biilow, die dikke vrienden waren, heb ben onmin gekregen over des eerstgenoemden 4de symphonie. Brahms had namelijk aan Biilow en diens Meiningers uitslaitend het recht tot uitvoe ring van ziju nieuw werk toegekend; maar toen hij vervolgens door tallooze aanvragen van elders bestormd werd, kreeg hij wel wat spijt van zijn besluit. Schertsend schreef hij nu aan Biilow, dat hij eigenlijk eene domheid begaan had, toen hij aan Biilow zijne symphonie in handen gaf. Deze scherts nu werd door deu zeer iichtge- raakten Biilow als ernst opgenomen, met dit gevolg, dat, toen de beide vrienden elkander onlangs te Crefeld ontmoetten, waar zij samen bij een gemeenscliappslijken vereerder logee reu zouden, Büiow zich nijdig van Brahms af wendde, met de woorden Hast Du die Dumm- heit begangen, mir deine Symphonie zu überlassen, se werde ich doch nicht die Üummheit begehen, mit Dir zusammen zu wohnen!" Aldus geschiedde het (zegt de berichtgever) dat Brahms' „vierde" hars vrijheid terug erlangde, en twee vrienden met elkander overhoop geraakten! Concerten voor paarden. Onder de vele zonderlingheden van Lord Holland, die tijdens de Regearing van Willem III leefde, behoorde ook dat hij zijne paarden wekelijks een concert gaf iu eene overdekte galerij, die bepaald tot dat doel was gebouwd. Hij beweerde, nat het hunne harten vervroolijkte en hun aard verbeterde, eu een ooggetuige zeide: „Zij schenen er zeer veel genoegen in te vinden." Man zegt, dat het be roemde Amerikaansche renpaard, de merrie Mauds, elke week op éen of twee concerten wordt vergast. Men s o h r ij f t uit Drente: II u i s e 1 ij- ke vlijt is dikwijls aangewezen als het raiddel, dat den werkman of arbeider, die deze vooral gedu rende den winter in toepassing brengt, voor me nig gemis behoedt. Eu terecht, want wie niet met deu tijd weet te woekeren, verdient vooral in onzen tijd weinig of niets. Bij het voorgeslacht was het op het platteland alhier gewoonte, dat de raanueu de3 winters de kousen breiden, waartoe de vrouwen het gareu sponnen. Doch onze man nen breien thans niet meer. De lange winter avonden worden veelal in een zalig niets doen doorgebracht, behoudens enkele guustige uitzon deringen, als men leest. Toch is ook het breien van de mannen nog niet geheel verdwenen. Be halve dat onze schepers nog altij i breien, worden nog soms borstrokken, onderbroeken enz. door mannen op het platteland gebreid, en vernamen we met zekerheid van een Drent, die de Deut sche landbouwwerkzaamhedeu verricht, dat hij iu eene maand tijds, dien hij iu de gevangenis doorbracht, veertien pareu kousen breide. Dit is, de Zondagen er buiten gerekend, eene kous per dag. De herkende. Onder de advertentiën in zeker Duitsch blad kwam ook de volgende voor: „De heer, die in de Bhuneustrasse eeue beurs met geld heeft gevonden, wordt verzocht die aan het adres van deu verliezer terug te be zorgen, daar hij herkend is." Benige dagen later was er eeue advertentie tot antwoord geplaatst: „De herkende heer, die eeue beurs ir. de Blu- meustrasse heelt opgeraapt, verzoekt den verlie zer die te zijnen huizo te komen halen." Z zul len elkaar wel niet gevoudeii hebben. Als een middel tegen zwaarlij- vigbeid, beveelt een inzender in de Rail Mali Gazette eene kuur van vlsesch en warm water aan. Op raad van een New-Yorksch geneesheer, dronk hij zeventien weken lang niets anders dan heet water (hetgeen minstens een uur voor eiken maaltijd gebruikt moest worden) telkens 1 a l1/» kan, eu at uitsluiteud mager ossenvleesch, 4 a 5 pond per dag. Dr. Salisbury, de Amerikaansche geneesheer die de kuur uitdacht, hecht vooral veel gewicht aau hel gebruik van warm water, als het beste middel tot inweudinge zuivering vau het lichaam. De uitkomsten der kuur, Welke de geuezeu zwaarlijvige, teu algemeenen nutte, wereldkundig maakt, is, dat hij zeer aanmerke lijk iu gewicht en omvang is afgenomen, en dat bij genezen is van een maag- en nierkwaal, waarvan hij langen tijd leed; kortom, dat de yrotger sukkelende man nu volkomen gezond is. De inzender deelt alleen de feiten mede, zondei eeuig wetenschappelijk oordeel te vellen. Maar hij oppert de vraag, of het niet wenschelijk zou zijn voor Europeesche geneeskundigen, om naar New-York te gaan, en daar Dr. Salisbury's ge neeswijze te bestudeereu. Een medewerker aau L'Eclaireur, een blad dat te Nizza verschijnt, had zijn ver slag van eeue voorstelling iu de Italiaausche opera aldaar, op deze wijze aangevangen: „De betreurenswaardige indruk door den tenor Parodi op het publiek gemaakt." Deze korte aanleiding was genoemden tenor niet naar den zin; hij wachtte den schrijver er van in gezelschap vau een reusachtigen koffiehuiabediende op straat op en nu ging het er op los, totdat de zetters der drukkerij te hulp kwamen eu de gebeukte journalist uit de handen van den woedenden tenor losrukten. Al de journalisten van Nizza hebben zich daarop naar den directeur der opera begeren, die op hun verzoek Paiodi dwong te resiliëereu. Nu WHcht dezeu zanger nog eene rechterlijke vervolging. Professor Pasteur heeft thans een dertigtal persoueu iu behandeling. In het geheel ziju er reeds 290, op een enkele uitzon dering na, door hem genezen. Vliegende sterren. Iu Suriname treft men een aardig soort licht vliegjes aan, lantaarn dragers geheeten, omdat zij hun licht ouder aau deu buik dragen. Die lichtvliegjes zweven er dikwijls in groote getallen rond en ook heel hoog, zoodat men ze wel eens voor sterren aanziet; hun effect is zoo tooverachtig, (lat men moeilijk anders dan aau een sprookje kan denken. Het Bestuur der gemeente Dus- sen heeft met verschillende ingezetenen aan den Minister van Waterstaat enz. het verzoek ge richt, ook aan den postbode van daar naar Heusden des Zjndags rust te geven. Een baanwachter van een spoor- weg in Zuid-Afrika had een baviaan opgevoed, die hem bij zijne werkzaamheden steeds volgde. Onlangs geraakte de baanwachter, die te diep in hat glaasje gekeken ha l, ouder een trein eu verloor een been. Nadat dit geamputeerd was, zou hij tot armoede veroordeeld ziju geweest, als hij zijn aap niet had gehad. Met toestemming van het bestuur der spoorwegmaatschappij, lut hij zich eeii wagentje maken en, door ileu aap voortgetrokken, inspecteerde hij den weg, eu Jokko, gedreven door de zucht van naaping, aan ziju ras eigen, gaf de signalen vBn passeereude treinen eu ruimde de steeneu weg, die op den weg waren geworpen. De bekeerde schelm Te Berlijn ver- scheeu bij een rijk koopman een bleek jong- meusch, eu verzocht ham alleen te mogeu spre ken. Toen zij beiden in een zijvertrek waren, deelde het jongmsnsch met groote koelbloedig heid mede, dat hij pas uit de gevangenis ont slagen was, maar zich oprecht geoeterd had en besloten was, reeds dadelijk een treffend bewijs van zijne verbetering te geven. Hij deelde dus den koopman mede, dat een, tegelijk met hem ontslagen gevangene voornemms was denzelf den nacht in des koopmans huis in te breken. Ons gelouterd jongmensch raadde dus deu koop man groote voorzichtigheid aan en wilde zeer beleefd heeugaau, zonder zalls het minste te eischen. Maar, zooils te begrijpen is, riep de geroerde eu bea ïgstigde koopman hem terug en gaf hem eene ruime fooi. lntusschen bleken alle genomen voorzorgsmaatregelen zoowel voor dien nacht als de volgende doelloos wijl er gsen inbrekers verschenen. Op eeu maal vernam nu onze koopman, dat wel veertig zijner collega's door denzelfdeu „bekeerde" bezocht waren en van hem dezelfde waarschuwing hadden outvan- gen. Ook hadden allen hem eene ruime fooi vereerd. Onlangs hebbeu vv ij melding ge maakt van het plan om te Parijs gehouwen op te richten, waar de armen zonder woonplaats des nachts een goed onderkomen zouden vin den. Zaterdag is het e-rate dier huizeu ingewijd. Dit huis bevat, behalve een slaapzaal met 60 bedden, een goed verwarmde voorkamer met banken, waarop de ougelukkigen kunnen uit rusten, die te laat komen om een bed te verkrijgen. Aan eene Amerikaansche land- bouw-couraut, de Farmer's Review van Chica go, ontleenen wij het volgeud nader bericht over „kunsteieren": Voor eenige dagen verkocht een handelaar aan een winkelier te Patterson (New-Jersey) een hoeveelheid eieren met de verzekering, dat het versche kippeneiereu uit het graafschap Rockland waren. De eieren zagen er volkomen als prachtige kippeneieren uit. Bij 't koken bevond men echter, dat eiwit en dooier zich niet lieten scheiden, en ontdekte nu, dat men met kuusteiereu te doen had, die uit aluin, saffraau en gestampte gele peen vervaardigd waren. De handelaar verklaarde, zijn waar te hebben van een eieren-fabrikant te New-Arc, New-Jersey, dien hij intussehen niet wilde noemen. Da rechter veroordeelde toen hem tot een boete van 50 dollars. Naar de vuile eieren- broii wordt een ijverig onderzoek ingesteld. Patriotisme en varkens. Een Par ij- sche spekslager bericht aan de Figaro, dat hij voor;aau alleen hammen zal verkoopan van Frausche varkens eu niet meer rau Uuitsche. Hij rekent derhalve op de bestellingen van alle oprechte vaderlanders. Als bizonderheid wordt ons me- degedeeld, dat een vink, die vóór 9 maanden ontvluchtte uit eeu kooi, hangende aan den muur van het bovenhuis iu de Wute de Wiüistraat te 's Hage, bewoond door deu heer J. Van Nieu- wenhoven, stukadoor, thans in bedoelde kooi, die nog was blijven hangen, is teruggekeerd. Cordaat Verleden Douderdag vermaakte zich te Eindhoven, een tienjarig meisje van deu heer J. F. De L ijer nabij het kanaal op het brooze ijs. Haar broertje nog slechts negen jaar oud en een 11-jarig jon getje, het neefje van den heer Malingré, ont vanger aldaar, stonden op den kant en waar schuwden haar. 't Was een zter diepe sloot; eens klaps brak bet ijs en het meisje verdween in het water, kwam boven, verdween weer om dan nog eens aan de oppervlakte te verschijnen. De kleine Malingré verloor zijn tegenwoordigheid van geest niet, sprong op het ijs en werd door het andere knaapje gevolgd. Elk oogenblik was hun leven iu gevaat'. De jeugdige Malingré had zich reeds van een band, dien hij om het lijf droeg ontdaan, wierp dien het zinkende meisje toe en de jongens mochten het genoegen smaken het kind van een gewissen dood te redden. Er is sprake van eene telephoon- verbinding tusschen Brussel en Parijs volgens het stelsel van Rijsselberghe. De gioolsta moei lijkheid bestaat iu het overwinnen der inductie- verschijnselen, daar tusscheu deze plaatsen reeds 400 verschillende draden zijn gespannen. Men hoopt die echter door raiddel van nieuwe isoleer toestellen te overwiunec. „Wat is dat nul zóóveel bruggen! waar gaan gaan wij heen?" vroeg eeu der rei zigers aau zijne tochtgenooten, die Woensdag avond met ilen sneltrein van 's-Bosch in de richting van het Noorden waren vertrokken „Wel, naar Utrecht!" was het antwoord, waarop de ander fluks het portier opende en, waarschijnlijk iu de nabijheid vau Waardenburg uit den trein die in vollen gang was, sprong. Bij aankomst van den trein te Utrecht werd dit voorval ge rapporteerd aan den stationschef, die oumiddi llijk per telegraaf aan alie tusschenstatious om in lichting vroeg, doch alleen te Waardeuburg had men bij geruchte vernomen, dut een reiziger uit deu trein was gesprongen. Nadere bizouderheder. omtrent dit voorval worden nog verwacht: als zeker kan echter worden aatigenomen, dat de waaghals te Tilburg thuis behoorde, doch in de haast in den verkeerden trein was gestegen. Dat gelukkige „kapitaal"! Een steenfa briek met 22 bunders weiland te Driel (bij Arn hem), die aan wijlen den heer Backer van Om meren circa f 130,000 had gekost, heeft iu de vorige week in publieke veiling slechts f 76,000 opgebracht. Hoe voorzichtig men zijn moet, als men ziju geld aau derden toevertrouwt, kan weer uit het vol ende blijkenEergisteren heeflj

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1886 | | pagina 2