W E $o, 082 Donderdag 25 Februari 1886, u tldw Jaargang* 1/Verlichting/' en bijgeloof. 1) UI r E 's I, t i). A J De veerman van de Kentucky. 2. ^BON.N"SMEHTfc>Pi{IJS Per B maandeu voor Haarlem I 0,85 Voor de overige plaatsen iu Nederland fr. p. p. 1,— Voor het Buiteulaud 1,50 Afzonderlijke Nummers 0,06 Uit blad verschil ut Eiken WOENSDAG en ZATERDAG. B R B A St. Jansstraat Haarlem. AGITE M.A HON AGITATE. PEIJS DER ADVEBTENTIÉH Van 16 rcgeis30 Cents. Slke regel meer5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contanï. Ad ver ten tien worden uiterlijk Dinsdag- en Vrijdag avond voor 6 uur ingewacht. Uitgevers: KOPPERS LAUTtEY Tot een der grootste vermaken en lief hebberijen der moderne verlichte» gees ten, bekoort, zooals men weet, het spotter» met bijgeloof. Volgens hen verdwijnt het bij geloof ouder de schitterende stralen van de verlichte, moderne hoofden» en tiert het slechts op een godsdieustigeu bodem. Het tegendeel echter is volkomen waar. Omdat het met het oog der verlichte» modernen zoo geschapen staat, dat het slechts het licht van eene vetkaars kan ver dragen, zoo gaat het met hen als met de uilen, die ook den nacht voor lichter en helderder houden dan den dag. Van tien »verlichte« modernen zijn er negen, die niet met be slistheid weten te verklaren, wat bijgeloof eigenlijk is; verreweg de meesten hebben er een zeer verward denkbeeld van. Zy houden voor bijgeloof alles, wat zij met hunne Termeeude intelligentie of niet verstaan, of niet willen verstaan. De verlichten» zijn inderdaad een bijs ter zonderling volkje. Denken doen zij zelden, zij zien alleen; zij vragen geen oordeel aan hun verstand, maar slechts aan hunne opgevatte meeuing en over- heerschende neiging. Komt het gelezene met hun hoogst oppervlakkig gevoelen overeen, dan is het goed, zoo niet, dan wordt het onherroepelijk veroordeeld. Hunne hooggeroemde intelligentie wordt niet ge raadpleegd. Hun verstand wordt gedwon gen zich aan de besluiten van hun wil te onderwerpen. Als Darwin in zijne evolutie theorie verklaart, dat de koeien, door den sinds duizenden jaren gekoesterdeu wensch, de vliegen weg te slaan, hare lange staar ten hebben verkregen en dat de halzen der giraffen op gelijke wijze zoo kolossaal lang werden, omdat deze diereu de bladereu dir boumeu wenschteu te verorberen, dan zijn de verlichte koppen in opgetogen heid, iu verrukking over de »overwiuniu- geu» der meusckelijke scherpzinnigheid en over de vorderingen» van de weten schap. Maar als de Kerk zulk eene won derlijke ontwikkelingstheorie zoude leeren, dan, men kan er van verzekerd zijn, dan zou hen de gal overloopen, uit ergernis over zulk eeo bijgeloof.Dat het bij het hert, 't welk toch ook al eeuwen lang het verlangen zal gehad hebben een sierlijk langen staart te bezitteu, bij een luttel stompje gebleven is en dat de hais van de geit, zelfs na een veelduizendjarigeu har- teweusch, niet eeuige decimeters langer ge- F E U ILL E T O N, Vervolg). „Wij zijn wel beschouwd, zeer dom geweest, dat wij nu en dan eeue goede gelegen In: id heb ben lateu voorbijgaan, wanneer zij zich ons aan bood," fluisterde Olivier, terwijl hij schuw naar alle kanten omzag, alsof hij vreesde dat de boomen, de struiken eu het riet aan den oever een bespieder konden verbergen. „Ja, ik me n, dat wij ons een aardig sommetje zouden hebben kunnen verschaffen, indien wij den eeu of anderen reiziger, die met een goed gevulden reiszak hier kwam, daarvan beroofd en hem z-lf voor eeuuig stom hadden gemaakt. Ik heb veel van de onverschrokken gezellen van de Ohio en de Mississippi hoorei» vertellen, die zich op zoo danige manier schatter, grids wisten te verza melen eu alle dagen vroolijk eu lustig daarvan leefden „Zoo lang tot zij gehangen werden," onder brak hem zijn vader. „De lynch zat hen dicht worden is, kan op de wetenschappelijke» reuzengeesten geen invloed uitoefenen. Met voorbeeldige berusting gelooveu zij aan de openbaring der materialisten, dat de tcetiscli in hetoer-slijk is ontstaan. Hunne intelligente» grondstelling: »Wat ik niet zie en niet begrijp, geloof ik niet,» passen zij slechts toe op zaken, die niet naar htm smaak zijn. Wat htm bevalt, dat gelooveu zij, zonder het te zien of te ba- grijpen. Met helfdhaftigeu ootmoed, eeue betere zaak waardig, gelooven zij dat de mensch (als hij bi) geval in het oer-slijk was blijven steken) van den aap afstamt. Bewezen is niets, maar het verwantschaps gevoel is bij hen zoo krachtig, dat zij ook zonder bewijs gaarne er aau gelooven. Het instinct moet immers onweerstaanbaar zijn. Wellicht is het hun ook totaal on verschillig van waar of van wieu de inensch komt als hij maar niet vau God komt; een alwetende, straffende God is nu een maal eeu gruwel in het oog vau den ver lichten» moderne. Sterrenkundigen leeren ons, dat de planeteu van ons zonnestelsel 8 a 621 millioeu geographische mijlen van de zou wijderd zijn, en dat zij met verbazende snelheid om de zou loopen, maar door eeu zekeren machtigen invloed van de zou op eeu bepaalden afstand worden gehou den. Men noemt dit vaantrekkingskracht» Noch de sterrenkundigen, noch de ver lichten,» die immers alles zoo goed we ten, kunnen iets over den aard en de na tuur van deze kracht verklaren. Als men aan het einde van eeu koord eeu ko^el bevestigt eu het andere einde O o in de hand houdt en dan de kogel iu een cirkel roudsliugert, dat heeft men eeue juiste voorstelling vau dit natuurverschijn sel. De hand stelt de zon, het koord de aantrekkingskracht eu de kogel den pla neet voor. Dat de kogel niet wegvliegt, is iu dit geval zeer begrijpelijk; liet koord houdt de kogel vast. Tusscheu du zou en de planeten bevindt zich echter zoo'u handtastelijke verbiudiug niet, tenminste men heeft er nog geeue gevondenofschoon de materialisten reeds lang met voor- beeldigeu ijver er naar zoekeu. Deze aan trekkingskracht is dus eeue onzichtbare, <reheime kracht. En deze onzichtbare kracht O nu, die door de zon op zoo verbazend grooten afstand wordt uitgeoefend, lateu de »verliohte« lui met liefde gelden en ne men de leer daarover uit de haud der sterrenkundigen geloovig aan. Maar als op de hielen en Lgde hun gezwind den strop om den hals, wauneer men ze iu handen kreeg. Ik heb meer dan eens de geraamten van die stoute gezellen aan de boomen zien bengelen, wanneer ik langs de oevers van (le Mississippi dwaalde. Om de waarh id te zeggen, bij het zien van dit afgrijselijk sein uwspel on znik mij de mo.ff, om mij bij de bende vau den hoofdman Hunt aan te sluiten, ofschoon ik hun handwerk voor e-.n der winstgevendste der wereld hield." „Als men de zaak met wijs beleid en voor zichtigheid doet, is dat ook werkelijk het geval. Hoe vele lieden verdwijnen er niet jaar iu jaar uit spoorloos in de wildernis, zonder dat er een haan naar kraait? Wie kunnen bewijzen, dat wij iemand uitgeplunderd en zijn lijk in den stroom geworpen hebben?.... Ha! wanneer er op het oogeiiblik iemaiul v. rscheeu, met eenigo honderden dollars in den zak, die ons voor al tijd uit den nood zoude kunnen helpen Ik beu niet voornemens om van het rooven een handwerk te maken, gelijk (le gezellen van de Oh o en de Mississippi; m iar ik wenschte wel, dat een gelukkig toeval ons zulk eeu buiten kansje toevoerde, ons uit dezen ellendigeu toe stand verloste en dat wij iu de nederzettingen men het durft te wagen van de kracht Gods te spreken, die door het Heelal re geert, dan komt op staandeu voet de in telligentie» der verlichte» lieden daar tegen op, omdat er volgens beu geen verbin ding kan bestaan tusscben God en de ver- wijderde punten van het Heelal. Het mo tief, waarop hier de intelligentie der ver lichten» tegen de kracht van God opposeert, ginds echter niet tegen (1e aantrekkings kracht, is dit: »Het is den verlichten» totaal onverschillig, wie de planeten vast houdt, eu wie door het Heelal werkt, als God er maar niet bij is. God kunnen ze nu eenmaal uiet uitstaan.De verlichten gelooven alles, wat hun bevalt, al is het nog zoo dwaas en ongerijmd; zij verwer pen alles wat hun mishaagt, al is het nog zoo logisch, nog zoo begrijpelijk eu ver staanbaar; hun wil alleen beslist, hun verstand speelt de rol van een hand langer. Het allerbespottelijkst bijgeloof echter leggen ze aan den dag bij hun verstand,» waarmede zij alles willen vatten eu be grijpen en zij bemerken uiet eens, (le dwazen, dat hun beetje verstand als middel reeds in geeu verhouding meer staat tot de grootheid der werkiug, die zij verwach ten, namelijk: de kennis van alle dingen. Bij den Duitschen Bonesraad is inge komen een wetsontwerp, volgens hetwelk kunstboter voortaan alleen onder nadruk kelijk eu in 't oog loopende aanwijzing als zoodanig mag worden te koop aange boden en verkocht. Da leiders der socialisten-partij te Londen hebbeu eeue vervolging ingesteld tegen Punch, die, iu zijn jougste nummer, Hyndman, Burns en Champion afbeeldde hangende aan een paal, met de tong uit den moud, eu voorts tegen 'llu Morning Post, die de justitie aauspoorde, de straf der geeseliug toe te passeu op de socia list! che raddraaiers. In het Zeemanshuis Sailors Institute) te Shadwell (Londen) werd dezer dagen eene vergadering gehouden vau belangheb benden, om. tegen bet aanstellen vau vreemde zeelieden in plaats van Eugelsciien te pro- testeeren. Na een zeer langdurig debat, waaraan matrozen, stokers eu anderen deelnamen, werd eenparig de volgeude mo tie aaugeuomen: »Deze vergadering van Britsche zeelieden eu stokers protesteert i u van het Westen etne kleine hoeve zouden kun nen koopen, om in (le toekomst geuoeghjk te kunnen leven. Ik zi,; anders geene mogelijkheid inetr om aau geld te komen." „Ik ook niet," knorde de oude. „Bij den duivel! zoo moge er dan een verschijnen en zijn ongeluk te gemoet snellen. Ik ben vandaag meer dan ooit gestemd om een moordaanslag te volvoeren." Op dit oogeublik klonk er van den overkant der ri itr een duidelijk ballob, en de langge rekte roep: „Haa! over!" Vader en zoon, zoo plotseling uit hunne moord zuchtige plannen en overpeinzingen gewekt, zagen bevreemd op en bemerkten eeu man, die een bruin paard aan de hand hield en aan de overzij op en neer liep. De ruiter was zonder twijfel pis aa: gekomen, daar weinige minuten te voren nog niets te zien was, toen Olivier een oogslag op" don boschrand van den tegenoverliggendeu oever had geworpen. „Onze wenscheu schijnen eerder vervuld te zullen worden dan wij we! dachten," mompelde Sutter verbaasd. „Daar loopt er een in de fuik, die ons uit den nood redden zal, ten minste als hij goed van geld is voorzien." den tegenwoordig te Loudeu en iu andere steden van het Rijk heersehendeu gedruk te» toestand der reederij, tegen het aan stellen van buiteulauders ten uadeele van Britsche zeelieden, waardoor houderdeu van dezeu thans noodlijdend op straat wordeu geworpen eu buiten staat zijn om werk te vinden.» De socialistbche volksvergadering in het Hyde-park, Zondag-uatniddag gehoudeD, werd door eeu 20,000 personen bijgewoond. De socialistische raddraaiers, ook Burns, spraken van drie karren de menigte toe. Van elke kar wapperde eeue roode vlag. De sprekers uoemdeu zich revolutiounaire werk lieden, eu betoogden dat deze reusachtige beweging op bloedvergieten zou uitloopeu, indien de Regeering den maatschappelijken toestaud der arbeidersklasse niet verbeterde. Er werden resolutiën aangenomen, strek kende om de Regeeriug te laken wegens liet niet goedkeureu van openbare wer ken ten behoeve der werkeloozeu, en tot aaubeveling eeuer beperkiug vau de werk uren tot 8 iu het etmaal. De bijeenkomst duurde een half uur. Daarna werden de karreu naar een andere plek getrokken, eu Burns begon de menigte opnieuw toe te spreken. Toeu echter deed de beredeu politie eene charge, en nam de kar van Burns iu bezit, waarna de menigte zich verstrooide. Bij het terugkeeren uit het Hyde-park begou het gepeupel glazeu iu te werpen, eu trachtte de Parliament-3treet, waar de miuisteriëu gelegen zijn, binnen te drin gen. Dit werd echter door de politie ver hinderd. Bij de Westmiusterbrug, waar het janhagel werd versterkt, ontstond eene ern stige botsing; veusters werden ingeslagen eu andere baldadigheden uitgericht. Ten slotte veegde de politie de straat schoon en nam talrijke belhamels gevangen. Eeuige Parijsche handelaren had den eergisteren eeue meeting belegd, om mid delen te beramen, waardoor aau de tegen woordige crisis te gemoet kon gekomen worden. Eene beude anarchisten stroomde echter de zaal iu eu belette de sprekers het woord te voeren. Met de kreten: »Le?e de anar chie! Leve de Commune!» en gefliit, werd ieder, die niet tot de indringers behoorde, belet aau het woord te komeu. Eindelijk werd de vergadering, met zulk eeu nut tig doel belegd, veranderd iu eeu Poolschen landdag op auarchistischeu grondslag. Du Spaausche Gaceta te Madrid, be- ,,Hij ziet er wel naar uit, bemerkte Olivier //Als bij alleen is en geeue vrienden bij zich kteft, zoo veronderstel ik wel, dat hij spoedig van alle levenszorgen ontlast zal zijn. „Oho, wij komen," riep hij uit alle machr, terwijl hij de handen bij wijze vau eeu spreektrompet aau den mond bicld. Hij haalde de lange, zware riemen uit het blokhuis eu ging naar de boot, die zijn vader iutusschen had losgemaakt. De beide mannen stapten iu en roeiden snel over den stroom. Toeu zij de overzij bereikt hadden, bemerkten zij, dat de vreemdeling eeu beschaafd man met een innemend uiterlijk was, wiens nette kleeding welgesteldheid verlaadde. „Nu, ik zie tot mijn genoegen, (lat het vier nog bestaal," z-ide de jeugdige vreemdeling, terwijl hij iu de boot stapte en het paard dat zwemmende de overtocht moest maken, aau dt u achtersteven vastbond, „lil Waynesburg zeido men" dat men hier niet meer overgezet kon worden eu ik had er mij reeds op voorbereid, dat ik met mijn paard zwemmende den overtocht moest maken." Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1886 | | pagina 1