B1 N N E N L A N 1), Een geduchte les. GEMENGDE BERICHTEN. vat een besluit der Koningin-Regentes, waarbij 50,000 man onder de wapenen worden geroepen. In tegenwoordigheid van de Ge zanten van Oostenrijk en Frankrijk, den Zaakgelastigde van Spauje, Prefecten en deputatiëu van Geestelijke ordeu heeft Z. H. de Paus de besluiten afgekondigd, waarbij zalig gesproken wordeu Clement Hofbauer, Oostenrijksch Redemptrorist, Grigaon de Moutfort, Ines de Beuigamiu, Karmeliet, en broeder Egidio de Saint Joseph, Minderbroeder. De Servisoh-Bulgaarsc.he voorstellen zijn vau weerszijdeu medegedeeld aan de Gezanten, die ze aan hunne respectieve Regeeringen zullen overbrengen. Men acht den vrede verzekerd. Da Porte heeft aan de Regeering te Belgrado eene nota gezonden, waarin zij ernstig protest aauteekeut tegen de wape ningen van Servië en verkl lart, dat in geval van hervatting der vijandelijkheden, Turkije Bulgarije zal verdedigen. Ten slot te verzoekt de Porte, dat de Servische Regeering duidelijke instructies naar Bu charest zeude, opdat het sluiten des vre- des worde bespoedigd. Aan de Daily News wordt uit Athe ne gemeld, dat keuteekeuen aanwezig zijn dat de Grieksche Regeering gezind is te capituleereu; het officieuze regeeringsorgaan slaat een vredelievenden toon aan. Dien tengevolge laten de andere bladen zich heftig uit tegen de Regeering, en beschul digen haar van landverraad. - De Standard meldt uit Athene, dat aldaar weder oorlogszuchtige volksdemon- stratiëu hebben plaats gehad. De Griek sche vloot heeft Salatnis met onbekende bestemming verlaten. De Chronicle meldt uit Caïro dat de overheid een komplot heeft ontdekt, om een belangrijk bedrag van nagemaakte bonds vau Gordon uit te geven. Volgens dépêches uit New-York eischt de Chiueesche Regeering schadever goeding van de Regeeriug der Unie we gens het vervolgen van Chiueezeu, welke schade reeds een half millioeu dollars overtreft. Onze antipoden komen ons eene les van op voeding en ouderwijs geven. Door de ervaring wijs geworden, keureu de bewoners van Austra lië ons neutraal onderwijs af. In de kolonie Victoria (Australië) was de bij— belsche geschiedenis uit de openbare scholen ge bannen. De naam van Christus en wat daarmee in verband stond, was zorgvuldig uit elk school boek geweerd. Het dagblad Melbourne Age, de voorstander van neutraal onderwijs, een blad dat sinds jaar en dag voor godsdienstloos onderwijs, heeft ge ijverd, komt thans met allen aandraug verklaren: „Indien men niet van systeem veranderd, is de natie verloren". De schoolopzieners verklaren eenparig in hunne rapporten: „Het onderwijs is gevaarlijk voor den Staat, zoo de godsdienst en zedeleer niet onaf scheidelijk met het programma van het onder wijs worden verbonden". De inspecteur-generaal der gevangenissen ver klaart zijnerzijds, dat de meeste misdrijven moeten toegeschreven worden aan 't gemis vau gods dienstig onderwijs op de openbare scholen. Onze liberale voorstanders van neutraal onder wijs krijgen eene geduchte les uit het verre Au stralië. 't Is te hopen, dat ze eindelijk zullen be grijpen, dat de maatschappij zonder godsdienst te gronde gaat. Z. H. de Paus heeft Mr. R. Graaf Schim- melpenninck van Nijenhuis, Grootmeester vau het huis van Hll. MM. den Kouiug en de Koningin beroemd tot Ridder-grootkruis den orde van den H. Gregorius den Groote. Naar aauleiding van die benoeming zegt De Tijd: „Graaf Sehimmelpenninck onderscheidde zich steeds in de aanzienlijke en gewichtige betrek kingen, welke hij achtereenvolgens sinds vele ja ren bekleed heelt en nog bekleedt, door een. geest van verdraagzaamheid en onpartijdigheid, en gaf bij elke gelegenheid blijk, dat wij Katho lieken door hem, evenzeer als de Protestantsche onderdanen des Konings, als volberechtigde Ne derlanders erkend werden. Dat hij, die het edele voorbeeld van Z. M. den Koning, bij wiens hof houding hij een eerste plaats inneemt, steeds ge trouw bleef, het Pauselijk eerbetoon juist op 's Konings verjaardag ontvangen mocht, is zeker geen zaak van toeval. Wij houden ons overtuigd, de tolk te zijn van onze Nederlandscho mede- Katholieken, wauneir wij onze levendige vreugd betuigen over deze handeling des Pausen, waar door aan een waardig dienaar des Konings een bijzondere hulde werd bewezeu, en meeneu daarin tegelijkertijd een nieuw blijk te mogen zien van 's Pausen welwillende en vriendschappelijke gezind heid ten opzichte van het Nederlaudsche Konings huis". De Nederl, Vereeniging van spoorwegart- sen heeft zich tot de spoorwegmaatschappijen gewend, om ook in de bij de Maatschappijen in gebruik zijnde verbandkisteu anti-septische ver- baudstoffen op te nemen. De Minister van binnenlandsche zaken heeft wegens het or.tslag, door den heer mr. Ij. Oldenhuis Gratama genomen als lid van de Twee de Kamer der Staten-Generaal, bepaald, dat de verkiezing van een lid dier Kamer in het hoofd kiesdistrict Assen zal plaat3 hebben Dinsdag 16 Maart e. k.; en herstemming, is die noodig, zal geschieden Dinsdag 30 Maart daaraanvolgende. Het roodvonk is op Terschelling door den adjunct-inspecteur van het geneeskun dig staatstoezicht in de provincie N >or 1-H al land epidemisch verklaard. Vooral ondjr kin leren ko men vele sterfgevallen voor. De scholen zijn voor- loopig gesloten. De hoogste prijs, die wel ooit voor eene schilderij ie gevraagd, werd, naar een Frausch blad verhaalt, door den schilder B :rue-B dleco ir geëuciit voor een puiorami va t dan slag hij Sé dan, dat de Pauorami-maatschappij te Berlijn hem wilde opdragen. Di Franscite kunstenaar, wien dat onderwerp natuurlijk niet aantrok, vroeg niet minder dan B railliarden franks en schrikte daardoor, zooals zijne bedoeling was, de Panora ma-maatschappij voor goed af. In de gevangenis te Thouars, de- partemeut der Beide Sèvres, is Vrijdag jl. een op roer uitgebarsten. Dj aldaar gehuisveste negen honderd gevangenen hebben de brooden gebruikt voor werptuigen. Tweehonderd man soldaten zijn dientengevolge uit Parthenay naar Thouars ver trokken. In het St. Anton i-g asthuis te Pa- rijt werd dezer dagen eene schoon 18-jarig meisje gebracht, dat eene vreeselijke woud aau den linker schouder had en door bloedverlies bewusteloos was geworden. De directie ran het gasthuis ver moedde, dat er een misdaad was gepleegd eu waarschuwde de politie. De vader van het meisje, een parfumeur, werd ontboden. Maar in zijue plaats verscheen haar broeder, een 28-jarig student in de geneeskunde, voor het gerecht. Hij verhaalde dat zijne zuster, die hij innig liefhad, een uitwas aan den schouder had, waaraau geen der genees kundigen, die zij raadpleegde, iels kon doen. Het meisje leed daar werkelijk ouder en eindelijk had hij besloten ejne poging te doen om haar te helpen en op eigen hand haar aau een kunstbewerking onderworpen, welke, zooals nu bleek, was mislukt. Het arme meisje stierf weldra, maar zij kwam voor haar dood nog eenige oogenblikken tot be zinning, en bevestigde de verklaring van haar broeder. De jonkman, die radeloos van smart is over de gevolgen zijner onbezonnenheid, werd in hechtenis genomen. Eergistere n-a vond is te Amster- dam in de Boomstraat eene bijeenkomst gehou den, in welke een zendeling der Mormonen de godsdienstige begrippen van die secte heeft ver kondigd. Onlangs had een boerteBerliju in eene rechtszaak getuigenis afgelegd, en toen men hem het gewone getuigengeld wilde geven, weigerde dat aan te nemen, omdat het be lachelijk weinig was in vergelijking van de ver dienste, welke hij door den verzuimden tijd had moeten derven. Men vroeg hem wat hij dan gewooulijk op een marktdag verdiende, eu de boer meende zeer slim te doen, met zijne winst in zijne opgave aanmerkelijk te overdrijven. Maar eenige dagen later ontving hij, tot zijue groote verbazing en teleurstelling, een be richt van den ontvanger der belastingen, dat men hem, bij vergissing, te laag had aangeslagen in de belasting, en dat het door hem te betalen bedrag, volgens zijn eigen verklaring voor de rechtbank, zooveel hooger moest zijn. Te Helder overleed Zaterdag een man, wiens heengaan eene bizoadere vermelding ten volle verdient om de heldendaden, door hem inderdaad verricht, om den eernaam, die hem daarvoor werd gegeven: de „held in stormge vaar", Cornelia Dito. Zijne daden var. zelfopoffe rende inenschenliefde werden herhaaldelijk met eere vermeld en ook buiten zijne, woonplaats is zijn naam als zoodanig allergunstigst bekend. Te Frankfort is eene zeer zeld- zame rechtszaak behandeld. Een ingezetene, Al til ler genaamd, algemeen bekend als gierigaard, had ziju land bezaaid met rogge. Daarop was zijn stadgenoot Richter 's nachts naar dat land Begaan en had met blauw korenzaad heel netjes het woord „vrek" er in gezaaid. Toen nu Müiïer later op eeu zomerochtend naar zijn land was gekomen, had hij daar een aantal personen ge vonden, die met blijkbaar welgevallen dat prach tige woord stonden te bewonderen. Müller was woedend en stond verbluftmaar nauwelijks had zijue vrouw het vernomen, of zij liet door een photograaf eene afbeelding van het woord maken en zorgde dat haar man daarmede naar den rechter ging. Dientengevolge is Richter thans, op grond eeuer aanranding van eer, tot veertieu dagen gevangenisstraf veroordeeld. De Rotte rdamsche politie heeft de hand gelegd op een stel inbrekers. Deelden wij onlangs mede, dat door den heer Frans Jonkers, aan het stations plein te Breda, eene proef was genomen met glazen „ijzers" voor onderstellen van schaatsen, die voorloopig aan de verwachting van Axel Paulsen beantwoordden, thans hebben wij met genoegen vernomen, dat dezer dagen van het veldijs gebruik is gemaakt om die proefneming op meer uitgebreide schaal te herhalen. Verschillen de liefhebbers eu vaardige rijders maakten van een en dezelfde soort schaatsen gebruik en de ijzeren kouden de glazen onderstel! n in de verste verte natuurlijk bij gelijke vaardigheid in het vlugrijden niet overtreffen. Zijn wij wel on derricht, dan is de heer Jonkers nog ijverig bezig om zijue uitvinding te verbeteren, wat wij hopen dat tot eeu volmaakt stels.l zal leiden. Door 't verschuiven van eeu letter was eergisteren in een der N;derlandsche bladen een zonderlinge verhaspeling te lezen. Er stond, in plaats van „liberale unie", „liberale uien"! 't Is om te schreien! Het blad le Matin bevatte onlangs onder zijne nieuwsberichten twee z:er buitenge wone advertentiën, welke, naar de redactie ver zekerde, geen verzinsel, mtar ernstig gemeend waren, en welker stellers zij bereid was aau alle ernstige belangstellenden te uoemm. Di eerste luidde: „Iemand mat een historischeu naam, en die tot een koninklijke familie behoort, weuscht, wegens verlies vau vermogen, dien naam am een groote handels- of nijverheids-onderneming te verbinden, tegen eene behoorlijke som gelds." Ei de tweede: „E:n edelman, die m :t eene dame van koninklijke familie is gehuwd, weuscht met zijne vrouw een onderkomen iu hetzelfde huis. Hij zou zich liefst belast zien met het bestuur over een landgoed of eeae fabriek. Ojk zou het echtpaar niet ongenegen zijn eeu huis- of hof meesters betrekking in Daitschlaud of Amerika aan te nemen. Aau de hardrijderij te Hardega- rijp werd o. a. deelgenomen door een 91-jarigen grijsaard, E. IS. Westra geuaamd. Hij moest het echter reeds bij den eersten rit afleggen, doch ontving vau bet bestuureen aan moedigingsprijs. Elizabeth Mouat, de reeds ver melde oude vrouw, die 9 dagen alleen op zee rondzwierf, heet iu de streek waar zij thuis behoort, het zuiden van het eiland Shetland, ie heks van Dunroesnejs", omdat er van haar verteld wordt, „dat zij niet gedood kan wordeu." Eenige jaren geleden reed haar eeu kar over den voet, waardoor zij kreupel werd. Eeu poos daarna werd haar hoofl door een jager, die het boven den afhellenden grond zag uitsteken, voor een konijn aangezien en geraakt. Eu vroeger was zij in het water gevallen eu bijna verdronken. Het jongste avontuur van het oudje, dat een voudig en vroom is en hard haar best doet, zal niet weinig bijdragen om het dwaze bijge loof te versterken. De eerste prijs in de Antwerpsche Teutoonstellingsloterij (eeu diamanten parure ter waarde van 100,000 frs.) is gevallen op uo. 958,191. Ouder de Zaterdag-morgen van Londen te Vliasingeu aangekomen passagiers bevonden zich twee dwergen, broeder en zuster, die den naam „Commodore Foote, en „Fairy Queen" dragen. Commodor- Foote, wiens echte naam Charles W. Nestle luidt, is 39 jaar oud, zoo groot als een kind van 4 jaar en weegt 50 Eng. pond.; zijne zuster Millie is eenige jaren jonger eu nog een weinig kleiner. Beiden stammen van Duische ouders in Amerika, deze als ook broeders en zusters zijn van normale grootte. De dwergen wareu op reis naar Keulen. De commissaris van politie te Hellevoetsluis waarschuwt tegeu iemand, naar gissing 30 jaar, bleek uiterlijk, dik hoofd, mid delbare lengte, op beide wangen een wrat, eeuigs- zitis krulleud en donker haar, eu geen baard. Hij draagt een bruine shawldas met drie ver gulde speldjes. Bij een ingezetene dier gemeente vervoegde hij zich, voorgevende te zijn reiziger van den heer C. de Koning te Haarlem, terwijl hij te koop aanbood pakjes, inhoudende fhschjes met Haarlemmer olie. Hij stelde voor eeu depot te vestigen en verzocht dan eerst 6 pakjes te koo- pen om daarna meer te ontvangen. Het bleek dat hij geen reiziger van den heer De K. was en dat men alzoo met een bedrieger had te doen. Ieder zij op zijne hoede! Door de politie te Brussel wordt gewaarschuwd tegen een groot aantal iu omloop gebrachte valsche bankbiljetten van honderd fran ken, die van de echte haast uiet te onderschei den ziju. Laatstleden Woensdag heeft te Kopenhagen eeu wedstrijd in het schaatsenrijden plaats gehad, waaraan vele Denen, Z.veden eu Noren hebben deelgenomen. Iu het snelrijden werd de overwinning behaald door Thorwald Groth, uit Kopenhagen, die eene baan van 6300 voet iu 3 min. 44 sec. aflegde en dus nog snel ler reed dan Axel Paulsen te Hamburg had ge daan. Groth heeft nu alle liefhebbers, en inzon derheid Paulsen, uitgedaagd tot eeu wedstrijd, waartoe hij als prijs een prachtigen zilveren beker heeft uitgeloofd. Onder de jongelieden, die Maan- dag jl. iu het Ie district van Noord-Brabant aan de loting voor de nat. militie deelnamen, was er één, die door den veldwachter van Oosterwijk aan de hand werd binnengeleid. Deze loteling was lang één meter en twee centimeter. De luchtbloem is eene plant, die iu Chili en oak iu Japan gevondeu wordt. Deze naam verdient zij, omdat zij geeue wortels heeft en nooit in de aarde vastzit. Zij slingert zich om eeu dorren boom of een naakten rotssteen. Aan elk takje zijn twee of drie bloemen als leliën, wit, doorschijnend en geurig. Zij kan twee of driehonderd mijlen ver, om een tak geslingerd, vervoerd worden, en blijft onderweg voortgroaien. Dr. Ferran, die tijdens de jongste cholera-epideraie iu Spanje veel van zich deed hooren door zijn iuentingsproeven, beweert nA ontdekt te hebben dat de komma-bacillus, al* zij dood wordt ingespoten, een krachtig werkend tegengif is tegen de levende bacillus, met andere woorden tegen de cholera. Eeae electrise lie sloep, gemaakt voor den Hertog van Biilford, werd onlangs te Westminster iu tegenwoordigheid van tallooze toe schouwers beproefd. Dj boot is geconstrueerd ten bihoave van het stoomschip Northumbria, dat sinds eenigen tijd electrisch verlicht is, en zij wordt dan ook evenals de andere booten aau boord genomen. Dj beweegkracht wordt geleverd door 29 accumulatoren van de Electrical P ower Storage Company, die eveneeus de stroomen voor de verlichting van het schip leveren ais de be weegkracht niet gevorderd wordt. De cellen wor den geladen door iLuzjlfden dynamo, die het schip verlicht. Met volle laling der accumulato ren kau de sloep 4Vs uur loopen met eene snel heid van 6 kuoopju (11,100 M.) Hire ieugte is 8.54 M., hare breedte 1.67 M. eu de cellen zijn geplaatst in eene kist, die als zitbank dient. De beproeving is tot aller tevredenheid geslaagd. De kantonrechter te Ou d-B ei e r- land heeft drie p rsonen tot geldbojte veroor deeld, omdat zij in hunne winkels lengtematen voor handen hadden, die wel van het wettig stempel- merk voorzien waren, maar waarop tevens mer ken wareu aangebracht ter lengte van de oude el, met hare ouderdeelen. Als een bew ij s wat een onduide- lijk geschreven adres op een brief soms veroor zaakt, kau dienen, dat voor eenige dagen aan het postkantoor te Chicago (Illinois) een brief uit Chemnitz (Silezië) is ontvangen, geadresseerd: Madeoeua, Java, hetgeen waarschijnlijk door den postbeamate in Chemnitz, voor Madison, Jowa, gelezen werd. De brief werd naar Java opge zonden eu heeft dus eeu tamelijk langen omweg gemaakt. Iu het geheel heeft het Handelsblad voor het Amslerdamsche Politie-fonds ontvangen ƒ16,369.28. De inzameling is thans gesloten. Te Valom (Fr.) had dezer dagen een wedstrijd op schaatsen plaats, zooals men er zelden komt te zien. Twee oude mannen, Jakob A. Zijlstra, die 85, en Sietse II. van der Meulen, die 91 jaren telt, betwistten elkander met jeugdig vuur het „Championship." E;rst na den vierden rit was het beslist, dat de jongste van hen de baas was. Groot was het aantal toeschouwers b\j dezen ongewonen kampstrijd. Wanneer men kippen metmoul- kiemeu voedert, welke doorgaans 18 pet. eiwit bevatten, wordt het leggen ongemeen bevorderd, ja men maakt 30 pet. eieren meer dan bij gewone voedering met haver, boekweit, zemelen, enz. Prof. Angel i, de beroemde por tretschilder te Weenen, had een uitwas op het hoofd en besloot voor eenigen tijd dit door prol. Mosetig aldaar te laten verwijderen. Na de wel gelukte operatie vroeg Angeli ziju geneesheer welk bewijs van erkentelijkheid hij hem kou aanbieden. Mosetig verlangde slechts eene photograpbie met op dracht; eu de kuustenaa. zond hem een geschil derd portret en schreef er onder: „Kop van An geli, verbeterd door Mosetig." De Sneeken aar, die verdacht wordt, zijn schoonvader uit het raam te hebben geworpen, beweert, dat de oude man dronken was en dat hij hem juist tegen het gevaar had willen beschermen. De onverbiddelijke chemie heeft echter iu de maag van het slachtoffer geen spoor van alcohol gevonden. Ziehier ee u staaltje vanFransche bureaucratie. Eeu heer te Parijs, die reeds zeven tien personen gered heeft, reed dezer dagen langs eeu der kaden en zag eene vrouw en een kind iu de Seine vallen. Van den bok en iu het water springen, was het werk van een oogenblik en de dappere man mocht het genoegen smaken ziju achttiende en negentiende reddiug te vol- brengeu. lntusschen had de politie zijn rijtuig medegenomeu en werd de edele redder tot één trauk boete veroordeeld, omdat hij zijn rijtuig onbeheerd had laten staan. Een portier aan het station te Namen kreeg bericht van een notaris te Brussel, dat eene erfenis van 30,000 gulden te zijuerbe schikking lag. De man ging op reis eu viel in den trein plotseling van de bank; hij was ge storven. Een dilettan t-b eul behoort zeker tot de zeldzaamheden. Zulk een liefhebber trad onlangs te Carlisle op, toen daar drie misdadi gers werden terechtgesteld. Men was zeer vol daan over den jongen beul, die zijn werk met zooveel handigheid had verricht. Later bleek zijn naam, Waldon, een aangenomen naam, eu hij niemand anders dau een jong baronet uil een oud-Eugelach geslacht te zijn. Op weinige mijlen afstands van Weenen, bij Rjkawiukel, aan den Elisabethsspoor- weg, hebben zich wolveu vertoond een feit, dat sedert 1856 niet is voorgekomen. Te Sittard kwam Zaterdag jl. eene talrijke troep Zigeuners aau, die er allerel lendigst uitzagen, en van over de Pruisische greuzen kwamen. De drie wagens waarin zich iu lompen gehulde kinderen eu eenige grijsaards bevonden, werden door mannen, vrouwen, knapen en meisjes te voel gevolgd, welke, zoodra zij in de stad waren, proeven hunner routine iu de bedelkunst eu bedrevenheid in het wegkapen van brood, spek eu andere victualiën begonnen af te leggen. De beJeleude vrouwen wierpen zich voor de voeten van hen, die zij om eene aalmoes vroegen, eu kusten ze. De jongens eu meisjes, die de bakkers- eu slagerswinkels bin- nentradeu, legden eenige centen op de toonbank neder, en namen daarvoor mede, ai wat het eerst ouder huu bereik viel. In de meeste winkels, die zij natuurlijk snel weder verlieten, volgde hen een ander van den troep onmiddellijk op, streek voor

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1886 | | pagina 2