N I E II W E Nt. 984 Donderdag 4 Maart 1886, 11 Jaargang. Het standpunt. BUITENLAND. H— 1,50 De veerman van de Kentucky. HAAMMSCIIE C0HIA1T ABOÏOTEMEUTSBEIJS Per 3 maanden voor Haarlem Voor de overige plaatsen iu Nederland fr. p. p. Voor het Buitenland Afzonderlijke Nummers Dit blad verschijnt Eiken WOENSDAG en ZATERDAG. BUREAU: St. Jansstraat Haarlem. 0,85 0,06 AGHTE MA HON AGITATE. PRIJS DER ADVERTENTIE» Van 16 regeis30 Cent» Elke regel meer5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant. Advertentiën worden uiterlijk Dinsdag- en Vrjjdag avond voor 6 uur ingewacht. Uitgevers: K ÜP P EPS k LAU1E Y. De vijandige pers, van het grootste dag blad der hoofdstad, tot het locaal-blaadje der kleinste gemeente in Achter-Pommeren, van het vrijzinnigejodenblad, tot het orgaan der orthodoxen en anti-semiten, had, aldus zegt het Schwarze Blatt, iu de laatste weken weder eens gelegenheid in koor naar hartelust uit te varen tegen de onverdraagzaamheid der Katholieke Kerk eu der Katholiekeu. De uit het »groote Lutherjaar* 1883 wel bekende Dr. Bey- schlag,Professor der Protestautsclie Theolo- O gie te Halle, heeft de welwillendheid gehad eene gebeurtenis te publiceeren, welke eenige weken geleden heeft plaats gehad. Een Katholiek Priester namelijk, weigerde het huwelijk van een bruidspaar (van ver- schilleud Geloof) iu te zegenen, omdat de Protestantsche doiniué aan dit paar de zelfde plechtigheid nogmaals in de Pro testantsche kerk wilde verrichten. Dat bij deze gelegenheid de Katholieke Priester, de vader der bruid, ja de bruid zelve terdege gehekeld eu verkeerd beoor deeld werden, kan men gemakkelijk nagaan. Toen echter de Professor eu zijue nabau- wers voldoende waren ingelicht en dit was niet moeilijk, want alle drie personen haddeü goed eu eerlijk gehandeld be gaf men zich op het principiëele gebied en zeide: »Zict, daar hebt ge 't weer, de Ka tholieke Kerk kent aan de Protestantsche niet dezelfde rechten toe; zij wil den zegen van den Protestautschen leeraar uiet naast dien van den Katholieken Geestelijke dul den,* en dergelijke redeueeringen meer. Dientengevolge kau het zijn nut hebbeu, eens kort en bondig na te gaan, welk standpunt de Katholieken en de Katho lieke Kerk iunemeo, tegenover de Protes- tautsche »Kerk.« Van een politiek en staatsrechtelijk stand punt beschouwd, erkennen de Katholieken de Protestantsche Kerk«, zooals zij zich noemt, als eene godsdienstige vereeuiging, die gelijke rechten heeft als de Katholieke Kerk. Zij is als deze, een door den Slaat erkend godsdienstig genootschap en daarom strijden de Katholieke Afgevaardigden even goed voor de vrijheid en de rechten der Protestantsche Kerk* als voor die der Katholieke. Maar van het standpunt der logicader FEUILLETON. 4. Vervolg „Wat zullen wij nu met het paard begin nen?" vroeg Olivier. „Zullen wij het dier laten loopen of dooden „Het is een goed dier en minstens 60 dol- lards waard," meende de oude. „Ik zal zijn merkteeken op eene kunstmatige manier verande ren en dan naar eene stad van het Oosten rijden, waar men ons niet kent, om hel daar aan den man te brengen. Intusschen zakt gij met de boot den stroom af, zoodra wij onze armzalige bezitting er in geladen hebben. In Louisville aan de Ohio treffen wij elkander weder aan, waar wij dan op ons gemak kunnen overleggen in «elk oord van het Westen wij eene hoeve zullen koopen, want nu bezitten wij het geld daartoe." De zoon vond deze sehikking goed en verklaar de zich daarmee tevreden. Des namiddags wa ren alle toebereidselen geëindigd. Daarna ge bruikten zij voor het laatst hun sober maal iu het eenzame blokhuis aan de Kentucky en ver lieten het toeu om er nooit iu terug te keeren. Olivier stapte iu de boot, zette een dikwijls gelapt zeil bij en zakte met den zwakken maar dogmatiek eu der geschiedenis kunnen wij het recht vau bestaan vau het Protestan tisme nimmer erkennen. De logica (het jirste denken) verbiedt het ons, omdat het ongerijmd en tegen strijdig is, twee elkaar tegensprekende waarheden aan te nemen. Evenals er tus- scheu twee punten slechts eene rechte liju kau zijn, zoo kan er ook slechte eene waar heid bestaan. Twee maal twee is iu eeuwig heid slechts vier, nooit vijf of zes. Aange zien de gezamenlijke Protestantsche secteu zonder uitzondering iu hunne leer van de Katholieke Kerk afwijken, en lee- riugen verkondigen, die met de Katholieke beginselen iu strijd zijn, zoo kunnen zij onmogelijk evenals de Katholieke Kerk de waarheid verkondigen. rIwee ware Kerken aan te nemen, ofschoon zij verschillende zaken leeren, mag inderdaad een moord heeten, gepleegd aan de logica, aan het gezonde verstand. De dogmatiek (geloofsleer) verbiedt ons, naast de Katholieke Kerk nog eene andere dan de Kerk van Christus te erkennen, dewijl er slechts een Christus is en Deze geen leugenaar, maar de Eeuwige Waar heid, de waarachtige Zoon van God is. Hoe kan nu de eene Christus als waar achtig God twee of meer Kerken hebben gesticht, die in hare leeriugen, genade middelen, inrichting eu wetten vau elkaar verschillen? Daarbij komt, dat de Heiland volgens de H. Schrift slechts eene Kerk wilde stich en ook maar eene Kerk heeft gesticht. Christus spreekt nimmer van zij ne Kerken, doch steeds van zijue Kerk, welke Hij op de eene rots Petrus heeft gebouwd. En aan een Herder heeft Hij het recht eu het ambt verleend, zijne lammeren en schapen te weiden, toeu Hij sprak: »Het zal een Herder en eene kudde ziju.« »Wie deze eenige Kerk niet hoort is aan een heiden en een openbaar zondaar gelijk.Van deze eenige Kerk leert Paulus, dat zij de zuil eu het fundament der waarheid is. De geschiedenis verbiedt ons, het Protes tantisme dogmatisch te erkennen, omdat zij boven allen twijfel verheven constateert, dat er tu3scheu het jaar 1 en 1483 of beter gezegd tusscheu 34 en 1517 eene groote tijdruimte ligt. Heeft Christus zijue Kerk in het jaar 34 gesticht, dan kan ouiuogelijk Luther haar in 1517 hebbeu guustigen wind de rivier af, terwijl zijn vader met het geroofde paard den weg' naar het Oos ten insloeg. II. Honderd vijftig mijlen iu zuidwestelijke richting van do in het vorige hoofdstuk beschreven schouwplaats van den moord, stond aau een zijtak vau de groene vivier, niet verre van Brownsville in Kentucky, een wel aangelegd land goed, dat den planter David Nugget toebehoorde, die ook bezitter was van een houtzaagmolen, welke in vereeniging met de opbrengst van zijn landbouw,hem een ruim inkomen verschafte. Zijne hoeve lag in een schoon, met heuvels geheel ingesloten dal, door hetwelk de stroom met een sterk verval schuimend heenbruiste. In de nabijheid groeiden de prachtigste deuue- en eike- boomen, die een voortreffelijk hout leverden, dat, in gedaante van planken of balken, te dien tijde, toen de nederzettingen in die vruchtbare streek van jaar tot jaar vermeerderden, zonder moeite met voordeel van de hand werd gezet. Nugget was aanvankelijk een eenvoudige, ruwe backwoodsman gewe st, die met niets begonnen was, maar nu echter op zijn ouden dag met fierheid neêr kon zien op datgene, wat hij door stalen vlijt tot stand had gebracht. Zijue opgericht. Bestond Christus' Kerk, toeu Luther van haar afviel, dan heeft immers Luther eene Kerk van Christus niet ge sticht, maar hij heefter eene andere Kerk tegenover geplaatst. De oude Kerk echter kau evenmin aan eene door afvalligen opgerichte revolutie-Kerk het recht vau bestaan toekennen, als een Staat eene Re geering zou kunnen aannemen, die in zijn binnenste de revolutie proclameert. De Staat geeft zich verloren, als hij de revolutie erkent. Nu moge men den Staat het recht daartoe verleeueu, maar de Kerk heeft het recht niet zich verloren te geven door er kenning van eene iu haren schoot ontspron gen revolutie-kerk, omdat zij niet haar eigen heer, maar Christus haar meester en gebieder is. Zij heeft het onvervreemdbaar recbt en het is hare heiligste plicht, zich als de eenige Kerk van Christus te hand haven. Daarom kau zij aau eene andere Kerk dogmatisch geen recht van bestaan toekennen. De Katholieke Kerk zou zich niet alleen onmiddellijk als de Kerk van Christus verloochenen, maar zich ook aan eene groote misdaad jegens den Zaligma ker, haren Goddelijken Stichter, schuldig maken. Zij zou zich voorts zeer zwaar aau de onsterfelijke zielen der menschen bezondigen, voor wier heiliging en redding Christus slechts aau Haar Zijne heilgoe deren heeft gegeven, Zijne leer heeft toe vertrouwd eu zijne genademiddelen heeft geschonken. De Katholieke Kerk kau en mag uiet onverschillig zijn, dat er ook slechts eene ziel van haar wordt afgehou den, haar wordt ontrukt eu daardoor niet in de mogelijkheid is, hare genademiddelen te ontvangen. Voor zoover het haar zede lijk mogelijk is, moet zij alle menschen in haren schoot vergaderen, om hun de genade van Christus' verlossing mee te deelen. Elke schijn van erkenning eeuer valsche Kerk zou eene verloochening der waarheid zijn, een verraad aau Christus, Die slechts eene Bruid heeft, eu deze is de Katholieke Kerk. Want het is ondenkbaar, dat de Katholieke Kerk zou kunnen toestaan, Sacramenten uit andere handen, dan uit de haren aan te nemen. De Katholieke Kerk kan niet dulden, dat men iu plaats van haren zegen, die van Christus hand komt en uit het hart vau den Goddelijken Geest, die iu haar woont, stroomt, den ze gen van personen aanneemt, die tot het wakkere vrouw Susanna had hem naar haar beste vermogen bijgestaan en bestuurde nog met behulp van hare eenige dochter Mary, een lief, en arbeidzaam meisje van twintig jaren, de van lieverlede aanzienlijk toegenomen huis houding, welke uit nog twee volwassen zoons, Jack en John geheeten, benevens uit zes zwarte slaven bestond, die allen in den houtzaagmolen, op de landerijen, of bij het vlot de handen vol werk hadden. Men zou derhalve hiernaar met grond hebben mogen afleiden, dat onder zulke gunstige om standigheden het geluk een trouwe gast op de hoeve zijn moest. Vele jaren achtereen was dit ook werkelijk het geval geweesttoen echter had eene donkere wolk dat geluk onafgebroken overschaduwd. Mary was er het zwaarste door getroffen geworden, en eene stille treurigheid vervulde sinds dien tijd haar gemoed. Het geval had zich volgeuderwijze toegedragen. Bij de oprichting van den houtzaagmolen van Nugget had een jonge, iu het vak zeer ervaren man, met name William Dibilin er aan medegewerkt; hij was uit de Oosttdijke Staten gekomen met het voornemen zich aan de groene rivier metterwoon neder te zetten. Maar met David Nugget kennis aangeknoopt en diens schoone en aanvallige dochter hebbende leeren kennen, vatte hij voor deze laatste liefde zegenen noch gewijd, noch gemachtigd zijn, doch die voortdurend de hauden tegen haar, de eeuige ware moeder, dreigend ver heffen. Tegenover de dwulenden is daarom de Katholieke Kerk verdraagzaam, ja, deel nemend eu medelijdend gezind, maartegen de dwaling is zij onverdraagzaam. Daartoe wordt zij genoodzaakt door de logica, de dogmatiek en de geschiedenis. Hier gelden zeer beslist de woordeu: »Wie niet met mij is, die is tegeu mij.« Ook het Pruisische Heerenhuis had Za terdag zijn Poleu-uebat. Evenwel niet naar aanleiding van ver-Duitschings-voor- O O stellen der Regeering. 't Geschiedde in ver- baud met eene, door het lid Dernburg voorgestelde motie, strekkende om de Re_ geeriug van deu duurzamen steun van het Huis te verzekeren, bij het bevestigen van het bestaan en de ontwikkeling der Duit- sche bevolkiug in de Oostelijke provinciën. Met 108 tegeu 13 stemmen is deze mo tie aangenomen. De Frausche Kamer verleende Zater dag met 459 tegen 29 stemmen hare goed keuring aau het vredes-verdrag met Mada gascar. Zaterdag stonden de leiders der Lon- deusche socialisten andermaal terecht voor de politie-rechtbank, vergezeldvan hunne ge tuigen a décharge, o. a. den vroegeren po litie commandant Henderson. Woensdag voortzetting. Zondag-voormiddag was Manchester het tooneel eeuer socialistische manifestatie, die zonder rustverstoring afliep, 's Namid dags echter kwam eene groote menigte volks bijeen, bestaande uit werkelcozenc eu gepeupel, die de glazen van vele huizen inwierpen en zich aan andere buitenspo righeden schuldig maakten. De politie maakte er een einde aau en nam eenige belhamels in hechtenis. Drie Engelsche Hertoginnen hebben, zoo wordt verzekerd, den post van Opperhof- meesteres (die ook al bij elk nieuw Minis terie verwisseld wordt) afgewezen, omdat zij zich niet kunnen vereenigen met Gladstone's Iersche politiek. Eu nu klaagt men nog wel, dat de da mes geen stem iu 't kapittel hebbeu. op, vond wederliefde eu werd deelgenoot in de zaken van den ouden planter, wien de jonge, vlijtige en schrandere r.ijveraar bij zijne onder nemingen zeer goed van pas kwam. Ofschoon Dibdin van zeer geringe afkomst was eu weinig fortuin bezat, won hij Weldra door ziju vriende lijk en opgeruimd karakter alle harten en men toonde er zich zeer mede ingenomen, dat hij later tot de familie behooren, Mary huwen en de hoofdleiding van deu houtzaagmolen op zich nemen zou, daar het plan bestond den hout handel verder uit te breiden. Het huwelijk was reeds vastgesteld, toeu in de maand Augustus van het vorige jaar de oude Nugget, die reeds lang plan had gehad zich nog twee of drie slaven aau te schaffen, van een vriend uit Ma- rysville bericht kreeg, dat er in die stad eene negerveiling zou plaats hebben eu naar alle waarschijnlijkheid door verschillende omstandig heden geene hooge hooge prijzen zouden besteed worden. Nu had William Dibdin, naar hij zei- de, nog eeuige zaken in Marysville af te doen eu bood derhalve aan, in plaats van zijn toe- komstigen schoonvader, naar de veiling te gaan en daar twee sterke negers aan te koopen, welk aanbod natuurlijk met graagte werd aangenomen Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1886 | | pagina 1