B1 E L A X I). GEMENGDE BERICHTEN. zal deze zich tot het uiterste verdedigen. The Globe meldt, dat de ontdekking van professor Pasteur, tot geuezing van hondsdolheid, Dinsdag ia het Britsche Lagerhuis ter sprake gebracht zal worden. De heer Roscoe is voornemens den heer Chamberlain uit te nooiigeu, eeue Com missie te benoemen, die zich met de Com missie van de Académie des Sciences in betrekking zal stellen. Dépêches uit Nevv-York melden, dat eeue werkstaking, 9000 spoorwegbeambten omvattend, is uitgebroken, welke begon nen is op Gould's zuid-westelijk net en door dezelfde arbeidersvereniging is aan gestookt, welke de grève te New-York heeft bewerkt. De werkstaking betreft de Texas-Pacific, Missouri Pacific en Missouri- Kansas-Texas spoorweglijnen, op welke dientengevolge het vrachtverkeer grooten- deels is gestaakt. De Chiueesche Regeeriug moet haren O O gezant hij de Vereeuigde Stateu gelast heb ben een ultimatum aan te bieden, waarin aan de Regeeriug der unie de eisch ge steld wordt de schuldigen aan de vervol ging der Chineezen op te sporen en de slachtoffers dier vervolging schadeloos te stellen. Bij weigering van dezen eisch zal de Chiueesche Regeering zelve eeue scha- O O devergoediug hetfen van de in China ge vestigde Amerikanen, en aan dezen alle beschermiug van Staatswege onttrekken. De toestand schijnt zeer gespannen. Het 300 mau sterke Eugelsche garni zoen te Yemethem i3 omsingeld door on geveer 9000 opstandelingen. Generaal Preu- dergast trekt met een honderdtal man naar Yemethen op, en zal waarschijnlijk op zijn weg zeer hevigen tegenstand vinden, zoodat een ernstig treffen wordt verwacht. Als Prendergast te Femetheu zal ziju aangekomeu, zal er onverwijld eeue koloit- ne uit Mandalay zich ter versterking van Yemethen op weg begeven. De N. IJselb., driugt nog eens aan op een „aanmerkelijke" uitbreiding van het kiezerskorps nu tevens als middel om „de autocratische dy nastie van Heemskerk niet als een voortdurend noodzakelijk kwaad te laten bestaan". Om het doode punt voorbij te komeu, acht het blad eene „flinke" uitbreiding van het kiesrecht noodig. Met het bestaande kiezerskorps zou er wel kaus zijn, eene kleine anti-liberale meerderheid in de Kamer te brengen; maar eeue meerderheid sterk genoeg om aan de oude onrechtvaardigheden een einde te maken, is onder het bestaande kiesstel sel niet te verwachten, omdat Amsterdam en Rotterdam met hun hoogen census te veel voor sprong geven aan het liberalisme en de distric ten—iudeeliug te partijdig is om aan de meer derheid des volks ook eene meerderheid in de Kamer te geven. Is hiervoor dus uitbreiding van het kiesrecht noodig, ook verdient overweging, dat sedert 1818 de census niet is verlaagd. Heeft de ontwikkeliug) de politieke opvoeding in 50 jaren dan geen vooruitgang gemaakt? Hebben noch de scholen, noch de menigvuldige dag- en weekbladen, daar op eeuigcu invloed ten goede uitgeoefend? Nci de middenstand kwijnt en dus het kiezerskorps niet genoegzaam door meerdere welvaart uit de lagere klassen als van zelf aangroeit, acht het blad 't onverantwoordelijk, om niet door wette lijke maatregelen den kiezersgroei te helpen be vorderen. De Regeering heeft hare goedkeuring ge hecht aan het haar door de Nederl. Rhijn- spoorweg-maatschappij voorgedragen stelsel voor een gem :enschapsmiddel tusschen de reizigers en het trein- en locomotiefpersoneel, waarhij aan den zich in den trein bevindenden reiziger de gelegenheid wordt verschaft, de lucht uit de Westinghouse-remleiding te doen ontsnappen en zoodoende den trein tot stilstand te brengen. Thans is definitief besloten tot het houden van eene gastentoonstelling te Dor drecht in de maand September. De gelden tot dekking der kosten zijn reeds gevonden; ook het gemeentebestuur heeft eene subsidie toegezegd. Een timmerman teEindhoven, op- passend werkman en huisvader, had een werk aangenomen van zekeren fabrikant aldaar, dat door hem solide en volgens aceoord werd afgemaakt. Na afioop kwam de timmerman natuurlijk om zijn verdiend loon. De rekening werd gehaald en het geld geteld; de fabrikant verzoekt den man, de rekening te quiteoren. De timmerman, niet denkende aan de zegelwet, gebruikt geen plakzr-gel bij het afschrijven der rekening. Wat doet nu onze fabrikant? Hij dwingt, met de on- gezegelde quitantie in de handen, den werkman om eeue aanzienlijke korting toe te staan op zijn zuur verdiende penningen, hem met vervolging dreigende, indien hij mocht weigeren. De timmer man, die geheel en al te goeder trouw handelde, motst van den nood eene deugd maken en gaf toe. Als eeue aardigheid meldt men uit Driewegen aan de Midd. Ct., dat er voor die gemeente dit jaar vijf lotelingen waren. Bij de loting op jl. Maandag trok de le, voor wieu de vader lootte, No 5, de 2e No 4, de 3e No 3, de 4e No 2 en de 5s of laatste No 1. Uit Krakau wordt gemeld, dat de koude daar zóó hevig is, dat men zich verplicht gezien heeft de lagere scholen te sluiten. De Eugelsche Lancet ge e f t een overzicht van de sterfte der artsen in verhouding tot die der andere bevolKingsklasse.De volgende cij fers achter de genoemde ziekten geven het aan tal sterfgevallen aan op 1 millioen sterfgevallen bij artsen, tegen die op hetzelfde aantal andere burgers. Roodvonk 5916, typhus 7948, diph- teritis 5914, malaria 4611. Daaruit blijkt dus, dat het beroep tot veel gevaar om door be smettelijke ziekten aangetast te worden aanlei ding geeft. De eenige besmettelijke ziekte, waar aan weinig dokters sterven, is de pokziekte, waartegen zij zich door goede inenting behoor lijk kunnen wapenen. Ook jicht en leverziekten Komen veel onder de geneeskundigen voor. Te Dublin stak Donderdag de sleepboot Integrity met een zeldzame lading in zee. Het vaartuig bad namelijk 24 ton (48000 pond) snuif aan boord, dat de douanen-beamb ten in de baai lieten werpen wijl de eigenaars geweigerd hadden, het verschuldigde recht daar voor te betalen. Eeu wetenschappelijke spotvogel aan boord merkte op, dat men thans het ge schikte oogeublik moest waarnemen om bet onderzoek naar het al of niet bestaau van een reukorgaan bij de visschen voort te zetten. Dat zou nog geen bewijs zijn repliceerde een tweede de snuif kan wel zoo slecht zijn, dat zelfs een visch er niet van niest. Te Au del heeft eeue onderwijzeres io de handwerken aan de openbare school haar ontslag aangevraagd, omdat het Gemeentebestuur iu gebreke blijft haar salatis uit te betalen. Hoe schromelijk Engeland's handel in de laatste jaren achteruit gegaan is, toont The American Manufacturer door de volgende cijfers. Iu 1867—68 was Eugelands aandeel in deti wereldhandel 20 pC.. lil 1882 was dit cijfer tot 191/g pCc. gedaald, en in de laatste jaren is Engeland's uitvoerhandel 6 pCt. minder geweest dan in de laatste 81 jaren. In 1883 leverde E igclaud nog slechts 40 pCt. van de kolen over de g-.heele wereld gebruikt; iu 1868 was dat 53 pCt. geweest. Nog rekent men 6 pCt. achteruitgang binnen 15 jaren tijds al leen iu den katoen- en ijzer-handel. TeBayreuth is eene werkstaking onder de piatio-arbeiders uitgebroken. Als die eene algemeen werd en bier f aan houden De New-Yorksche Language Club hei ft eene zaak iu handen genomen, die hoogst waarschijnlijk onze offic:ëele wereld ook te pas zou komen. Het geldt namelijk het gebruik van overvloedige woorden. Ent beroemd Netv-Yorkscli advocaat, die deze zaak nauwkeurig onderzoekt heelt, maakt de berekening dat iu den gewonen vorm eecer Nevv-Yorksehe overdracht of akte iu het algemeen 860 van de 950 woorden zouden kunnen gemist worden. Iu den vorm der hypotheken konden, van de 1500, 1240 woorden wegvallen. Weet men nu, dat zoowel in gewone akten als bij hypotheken voor de 100 woorden 10 cents, d. i. f 0.25 wordt be taald, dan valt het gemakkelijk, zegt de heer Field, de rekening op te maken, dat de bewo ners vuil deti Staat New-York jaarlijks meer dan 100,000 dollars (f 250,000 N. C.) voor ijdelijk gebruikte woorden betalen. No. 1 mi de Kamper Volksvriend, een antirevolutioiiuair blaadje, is verschenen. Het verschijnt elktn Djnderdag. Prijs, bij inteekening per half jaar, 2 cent, per post 2y2 cent. Zoo luiden de voorwaarden, vermeld aan het hoofd vau het blad! Een tooneel voorstelling van doofstommen is dezer dagen te Louden gegeven door de „Zuid-Londensche Doofstommen-too- neelcluh." Het opgevoerde stuk was Shakes peare's Hamlet en het maakte eeu wel eenigszins zonderlingen indruk, dat meesterstuk van Eu- gelanu's grooteu dichter alleen door gebaren en viugetspraak te zian vertolken. Een groot gedeelte der toeschouwers waren doofstommen. le Melbourne, de hoofdstad der Britsch-Australische kolonie Victoria, zullen de klokken van het postkantoor electrisch verlichte wijzerplaten krijgen. Het plan bestaat, aan den klokkentoren eeue hoogte van 57 M. te geven eu de nieuwe wijzerplaten, die eene middellijn moeten hebbcu van 4.12 M., op 40 M. boven den begaueu grond aan te brengen. De wijzer platen worden van gegoten ijzer gemaakt, eu in de plaats der uurcijfers komen ItalfOolvormige verdiepingen, die aait de binnenzijde vernikkeld en gepolijst zijn. De indeeling der wijzerplaten wordt over dag door de weerkaatste zonnestralen en gedurende den nacht door in de verdiepin gen aangebrachte electrische gloeilampen op grooteu afstand zichtbaar gemaakt. Op soortge lijke wijze worden de wijzers ingericht: door eene reeks dicht bij elkaar liggende kleine gloeilam pen zullen deze helder genoog Verlicht worden, om ze ook des nachts uit de verte te kunnen onderscheiden. BijShap, in het Eugelsche graaf schap Wtstmorelaud, vond eeu ruiter dezer dagen op een eenzamen weg, eene vrouw en twee kin deren in de sneeuw liggen. Zij waren door eeu sneeuwstorm overvallen en daar bezweken. De vrouw was dood en de kinderen leefden nog, hoewel zij veel geleden hadden van de hevige koude. Te Uitwijk eu misschien ook op andere plaatsen werd eergistereu-avoud on geveer kwart over negenen eeu prachtig lucht verschijnsel waargenomen. Bij een helderen ster renhemel zag men in het Zuid-Oosten op circa 20° boven den horizon, een blauw schijnenden bol, op het oog af van '/s der grootte van da maan eu die zigzagsgewijze naar beneden schoot, tot even boven den gezichtseinder, daarop stil hield, in een vuurrooden bol veranderde en ver dween. Dit alles duurde slechts eeuige seconden. Het aantal broodeloozen be- draagt te P.trij\ volgens den Cri du Peuple niet minder dan 230,000. Op de onlangs open baar gemaakte ambtelijke armaulijsteu staan er 180,000, en men kan daarbij gerust nog 50,000 armen voegen, die zich niet lieten inschrijven. Etn nuttig gebruik van turfmolm. Volgens het „Zwitsersch Landbouwkundig C intraalblad" is turfmolm gebleken eeu onfeilbaar mid.lel te zijn tegen liet bevriezen van winterplanten en groenten, als anj dieren, hyacinten, sneeuwklok jes, crocuss ui, tulpen, salade, spruitjes, enz. Te dien siude legt men eeue laag turfmolm, ongeveer 1 centimeter dik, over het tuinbed; als de grond bevroren is geweest, voorkomt hij bij het dooien dat de naar de oppervlakte ge drongen knollen of wortels niet dadelijk bloot liggen, maar houdt ze gedekt. In natte winters wordt de turfmolm, 11a het ophouden vau den regen, spoedig weder warm en droog, deelt zijne warmte aau de onderliggende laag mede en be schut daardoor van z If de knollen of wortels tegen verrotting. Bedden op die wijze verzorgd, beloonen in het voorjaar rijkelijk de moeite, die er aan is besteed. Ook in Frankrijk doet zich het verschijnsel voor, dat bij de toeneming der be volking hst aantal geneeskundigen voortdurend afneemt. I11 1866 bedroeg de bevolking van Frankrijk ruim 35 millioen en het aantal ge neeskundigen 16,828; iu 1876 bedroeg de be volking bijna 37 milliosn eu het aantal genees kundigen 16,376; in 1881 bevolking 37,700,000 en aantal geneeskundigen 14,846. Sinds nam hit aautal geneeskundigen nog voortdurend af, vooral dat der plattelandsheelmeesters. Middel tegen hoest. Een zeer eenvou- dig middel legen hoest is citroensap. Melt perst het sap uit een citroen, giet er kokend water op en mengt er suiker ouder. Daarvan drinkt men san tijd lot tijd. Daar men tegenwoordig in verscheidene fabrieken citroensap bestellen kan, en het zeer goed blijft, is die drank nog sneller eu goedkooper te bereiden. Men doet een theelepeltje citroensap op een wijnglas vol water en mengt er de noodige suiker onder. Zjo heeft men tegelijk eeu lekker smakende limonade. Als een nieuw in het klimaat van N.-Duitscliiand te verhouwen cultuurgewas wor den aanttevolen de in J .pan inheemsche groenten Pueraria Thumbergiana en de Chiueesche netel- plant Böhmeria utilis. De eerste plaut is eene buitengewoon weelderig en krachtig groeiende, ten laatste kurkachtig-houterig wordende, zich spiraalvormig opwindende halfstruik. De wortel levert zetmeel, de bladeren dienen tot veevoeder en de vezels zijn Zeer geschikt tot het vervaar digen vau geweven goederen. De cultuur zou aan stokken, evenals hij de hop, te bewerkstel ligen zijn. Het gemakkelijk en spoedig groeien van de plant in dert warmen, drogen bodem, doet met grond verwachten, dat hare cultuur iu Europa, voornamelijk als textiel- en voeder- plai.t, inct goed gevolg zal kunnen plaats heb ben. Met de Böhmeria utilis heeft men iu Zwitserland eu iu het Zuiden van Turkije reeds sedert vele jaren goed geslaagde proeven van verbouw geuomen. Tot 12,000 K. G. per hectare vo kreeg men daar itan opbrengst. Het zal echter de vraag zijn, of ook deze plant noordelijker zal gedijen. Het is misscltie a in Nederland niet zoo algemeen bekend, dat op het ontdekken van eene drukfout in de Oxford Bijbels een guin- je, d. i. f 12,60, belooning staat voor deu ont dekker. Werkelijk is in deu loop der tijden me nige guinje uitbetaald door den (academischen) „controleur van de Pers". Toen nu onlangs met bet drukken van den herzienen Bijbel een begin Zou worden gemaakt, kwam de vraag ernstig Ier sprake, of de oude traditie in deze al of niet zou worden gehandhaafd. Het Perscollege besloot tot het eerste, en nu zijtt iu het geheel slechts drie fouten aan het licht gebracht. Iu één woord, waar drie klinkers te zamen komeu, is een c uit gelaten, in een ander, waar drie medeklinkers samentreffen, ziju de letters verkeerd geplaatst, en in ecu derde staat een 0 voor een c, zonder dat dit nog eeu zinstorende lout maakt. Oester-levertraan. Dokter Antonin Maitiu, te Londen, zegt dat levertraan den lek keren smaak vau versche oesters verkrijgt als de patiënt ze drinkt op een groot glas water uit eene kruik geschonken waar spijkers in hebben liggen te roesten. Wij hebben tiet nog niet ge probeerd. De Duitse he rechtbanken treden iu den laatstee tijd krachtig op tegen de studen ten, die aau tweegevechten deelnemen. Zjo ver oordeelde de Kamer van strafzaken te Mannheim onlangs acht Heidelbergsche studoiiteu wegens deelneming aan duels tot drie maanden vesting straf. Zij waren bij eene vorige zitting dezer recht bank, waar een hunner confraters wegens het- zJt'de vergrijp gevonnisd werd, met hechtpleisters aan het gelaat en versche litteekenen van sabel- wouden onder de toehoorders verscheneneu hierin had de politie aanleiding gevonden om te hunuen opzichte een onderzoek in te stellen. De voor zitter gispte in sterke woordeu de bij de studen ten heerschende geringschatting der wetten en verklaarde, dat de zachte beoordeeling, die tot nu toe omtrent sludenten-duëls was gevolgd voor eeue strengere toepassing der bestaande be palingen zoude wijken. Er wordt niet gemeld of dit voor het geheele Duitscke Rijk, dan wel al leen voor het groothertogdom Baden zal gelden, bijv. de studenten te Leipzig, die ter ontduiking van de aldaar heerschende gestrengheid, naar het nabij gelegen H ille (in Pruisen) gaan duëlleeren, alwaar het toezicht op die tweegevechten minder scherp is. Uit de fabriek van Krupp te Es sen is thans het tweede reuzenkanon voor Italië afgeleverd. Het is een 40 c. m. stuk en heeft een loop van 14 meters lengte. Het weegt 125 ton. Men eene lading vau 500 kilo buskruit werpt het granaten van 800 a 1000 kilo. Te Bordeaux is eene inbraak ge pleegd in het paleis van justitie. E uiige on beschaamde dieven hebben zich daar vermoedelijk, in eeu hoek verborgen, laten insluiten en zich 's nachts, door het zagen van gaten in eene zol dering, toegang verschaft tot het bureel der grifli -, waar zij voor ongeveer 8000 franks aau geld en kostbaarheden stalen. Vervolgens moeten zij door een venster uit het geheel gesloten ge bouw zijn gevlucht. Zij zijn bij het een eu ander zoo stil te werk gegaan, dat geen der wachters er iets van bemerkt heeft. Eerst den volgenden morgen werd de diefstal ontdekt. Men heeft nog geen spoor van de inbrekers gevonden. Te Herpen is dezer dagen een zonderlinge diefstal gepleegd. Men heeft '3 nachts, in de nabijheid van eene boerenwoning, een op stam staanden eikeboora do trgezaagd en ont voerd, zonder dat eenig spoor is te vinden, dat leiden kan tot de ontdekking van den dief. De ontvreemde boom had eene lengte van circa 16 voet, eu een e dikte vau ruim 1 M. 111 omtrek. Het vermoeden bestaat dat de ontvoering over het ijs is geschied; maar geen enkel bewijs kan tot staving worden geleverd. Te Berlijn is op de deftige hals de „polonaise" in den ban gedaan en is boven dien een decreet in bewerking, houdende afschaf fing van de „polen der aarde". Nabij Salonica was de zoon van een molenaar, Matatia Béja, een Hollandsch onderdaan, plotseling verdweueu. Iu deu molen, waarheen hij zich begeven hail, vond men een Griekschen brief vau dezen inhoud „Wees niet ongerust over uw zoon, hij is iu onze handen, wij zullen hem vetmesten (sic) eu hem 11 wel- varcud teruggeven, maar maak intusschen geld gereed eu tracht ons niet op te sporen of te hinderen, want lau zullen wij u ziju hoofd ge braden terugzenden. Binnen weinige dagen zult gij weten, wat gij ons te bitalen hebt voor uw moeite". D-ze brief is geteekend„Kapitein Varselli, broeder van Niko". De laatste is de roo.erkapiteiu, die zich berucht genoeg heeft gemaakt in de omstreken van Salonica. N-ieuw middel tegen slapeloos heid. E n dokter aan 't ziekbed van een patiënt „Cbloraal-bydraat he ft niets geholpen, en zelfs eeu moi phiue-iuspuitiug heeft u geen slaap ge bracht. Wij moeten dus tot een uiterst middel onze toevlucht nemen: lees heden-avond al het verhandelde over den Servisch-Bulgaarschen vre de. Slaapt ge dan nog niet, dan weet ik er geen raad meer op". Sedert ongeveer acht maanden is op de Oostkust van Engeland, bij wijze van proef, eene telephonische verbinding aangebracht tusscli-n de kust en een op 10 Eng. mijlen (16 Km van daar voor anker liggend licht schip. Tot dit doel werd een telegraaf kabel naar Walton 011 the Naze door de zeer gevaarlijke zandbanken naar het lichtschip gelegd. Aan bei de einde 1 bevinden zich de noodige telegraaf- en tcLphoontoestcllen. Eau van de beambten der betrokken telephoonmaatschappij hield zich eeue maand lang aan boord van het schip op, en kon zich bij elke weersgesteldheid verstaanbaar maken voor den aau land zijuden beambte; of schoon men aanvankelijk dacht, dat dit bij storm weer niet mogelijk zou zijn. Voortdureud meldde hij telephonisch den staat van het weer en van de zee, voorbijvareude schepen euz. Zijne weers voorspellingen kwamen gewoonljjk uit. Ook voor den dienst der reddingsstatious is deze verbin ding zeer nuttig gebleken. De nieuwe President van Uru guay, dr. Vidal, is een slim man. Hij benoemde ziju voorganger Santos tol bevelhebber der strijd krachten te land en ter zee. Aan den heer H. W. D u ij n, t e B e- verwijk, is de bouw aanbesteed van eene groote conversatiezaal in de inrichting Herstelling- en Vacautie-oord voor IsrHëlietische kinderen te Wijk aan Zee. Iu deze zaal zullen de jongelieden zich op gezette tijden kunnen oefeneu in muziek (eeue piano behoort tot de inrichting), of zich met lectuur enz. kunnen bezighouden. Ook zal de badkamer zoodanig worden verbeterd, dat, met behulp van reservoir en verwarmingstoestel, zooveel warme of koude zoet- en zeewaterbadeu in de inrichting kunnen genomen worden als de geneesheer noodig acht. De speelplaats wordt met onderscheidene gymnastic k-toestellen verrijkt. Eene Raadsvergadering, waarin niemand dan de voorzitter een woord spreekt, mag, vooral voor Goes, eene bizonderheid heeten. Zij had Vlijdag plaats; ofschoon de agenda twaalf punten van behandeling telde, gaf geen va 1 deze een der leden aanleiding om zijne stem le doen hooren hooren, en toch waren de onder werpen geenszins onbelangrijk. De volgende advertentie leest tnett in de Stetliner Bote„Ik stel mij voor den ln April een Cliristelijken kindertuin te openen. Mijn examen ah zoodanig heb ik gedaan." Dit moet een zwaar examen zijn geweest In een paardenspel te Boston vertoont tegenwoordig een schaatsenrijdend paard zijne kunsten voor de liefhebbers. Er wareu negen maanden noodig om het dier te dresseeren.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1886 | | pagina 2