NIEUW E 1 No. 987, Zondag 14 Maart 1886. 11 de Jaargang. Het Jubilé. BUI TEM, A ft S). De veerman van de Kentucky. 7. ABONIfEMBMTSPBIJS Per 3 maanden voor Haarlemj 0,85 Voor de overige plaatsen in Nederland fr. p. p. 1, Voor het Buitenland 1,50 Afzünderljjke Nummers0,06 Dit blad verschijnt Eiken WOENSDAG en ZATERDAG. B ÜBB AU: St. Jansstraat Haarlem. PBIJS DEK ADVEBTENTIÉH Van 16 regels30 Centa Elke regei meer5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Vervolg Wanneer wij om de waarde van het Ju bilé te schatten, den blik vestigen op het gedrag en de houding der vijanden Tan onzen heiligen Godsdienst, dan ontwaren we, dat hunne gramschap en toorn nooit grooter zijn, dan ten tijde van een Jubilé, omdat zij den geest dezer genade niet be- grijpeu, of bevreesd zijn voor de vruchten. De wel onderwezeu Katholiek daarentegen, die eenig gevaar liep, aan zijne begena diging te wanhopen, ontvangt nieuwen moed en de vaste hoop, dat God hem niet alleen zijne zwaarste zonden zal vergeven, maar dat hij ook de kroon der uitverko renen, welke hij verloren had, zal terug erlangen. De algeheele vernieuwiug en heiliging des meuschen begon met de verkondiging en de mededeeling van de genadeschatten des Christendoms. Het Christendom, als eene inrichting des heils, is in zeker op zicht een onafgebroken feestgetij, een voort durend Jubilé. Daarom is het Jubilé zoo oud, als het Christendom zelf, omdat de vol heid der genade aan iedereen wordt me degedeeld, die er naar verlangt. De genade van het Jubilé bestaat namelijk in een vollen of volkomen Aflaat, dat wil zeggen, kwijtschelding van alle nog af te boeten tjjdelijke straffen, waaraan de vergiffenis der eeuwige schuld en straf noodzakelijker wijze moet voorafgaan. Aaugezien nu de heilige Sacramenten als bronnen van verzoening en heiliging voor do geloovigen steeds open staan, zoo werden uit de onuitputtelijke schatten der verdiensten van Christus en der Heiligen ook Aflaten ter beschikking van waarlijk boetvaardige en berouwhebbende geloovigen gesteld, opdat zij voor de tijdelijke straf fen eene vermindering of algeheele kwijt schelding konden verkrijgen. Wie alzoo, nadat hij de Sacrameuten van boetvaar digheid en van het heilig Altaar waardig heeft ontvangen, een volkomen Aflaat ver diende, vierde daardoor het Jubilé in den vermelden zin. De eerste schriftelijke oorkonde van eene openbare viering van het Jubilé hebben we uit het jaar 1300 in de bulle van Bo- nifacius VIII. Antiquorium: »Volgen9 ge loofwaardige getuigenissen der oude volken wordt ons bericht, dat aan de bezoekers van de eerwaardige basiliek van den Vorst der Apostelen in de stad (Rome) groote kwijtschelding van zonden werd bewilligd. Aangezien wij nu, naar de plichten van ons ambt, het heil van allen bereidwillig moeten bevorderen, zoo bevestigen en be- FE UI L LET O N. Vervolg). Dat is klinkende onzin,'' bromde de oude, onwillig liet hoofd schuddende. „Wanneet ge eene goede vrouw zult hebben, Olivier, zal zij u geheel van uwe domme mijmeringen genezen, daar spreek ik u borg voor." Den volgenden dag reed Olivier met de kar naar Nuggets hoeve, om de eerste vracht pan latten te halen. Hij werd door den ouden plan ter en de overige huisgenooten vriendelijk ont vangen, en nadat hij al het gekochte hout had afgehaald, was de kennismaking zoo goed aange knoopt, dat hij in 't vervolg, zonder dat zijne zaken hem op de hoeve riepen, daar geheel als een goed huisvriend werd beschouwd. Bij de zonen sloot hij zich voornamelijk aan eu wist daardoor hunne achting te winnen, daar hij hun bewees, een veel bekwamer jager en schut- krachtigen wij deze kwijtscheldingen in 't algemeen eu in 't bizonder, krachtens onze Apostolische volmacht; wij vernieuwen ze tevens en verklaren ze door dit document geldig, c Hiermede was een Jubilé voor Rome en voor de Katholieke wereld verkondigd. De Paus maakte tevens de schikking, daar uit o geloofwaardige berichten bleek, dat het Jubilé honderd jaren geleden had plaats gehad, dat ook iu de toekomst alle honderd jaren zulk eeu Jubilé ouder zekere voot- waardeu zou verkondigd worden. Clemens VI bepaalde de tijdruimte op vijftig jaren. Merkwaardig zijn de woorden der bulle Unigenitus Dei filius van het jaar 1349: Aaugezien wij hebben overwogen, dat het vijftigste jaar iu de Mozaïsche wet als eeu Jubilé van kwijtschelding eu van vreugde en als een Heilig tijdsgetal werd be schouwd, dat het g.tal 50 zelf in de de heilige boeken in hooge eere staat en naardien wij innig verlangen, dat de gods vrucht van alle geloovigen toeneme, dat hun geloof schittere, dat hunne hoop le vendig zjj,hunne liefde vuriger outvlamme eu dat zij zoo veel mogelijk aan dezen Aflaat deelachtig zullen worden, zoo hebben wij besloten, dat deze Aflaat elke vijftig jaar zal worden geschonken. Paus Urbanus VI bewilligde het houden van een Jubilé élke 33 jaren, tot eindelijk Paulus II eu Sixtus IV bepaaldeu, dat liet Jubilé elke 25 jaar zou wordeu gevierd. De laatste bepaling is tot. dusver van kracht gebleven. De krachtens deze bepa lingen verkondigde Jubilés worden »gewo- wone Jubilésgeheeten. Naast deze staan de Jubilé-!, welke buiten de vijf en twiu- jarige periode, tengevolge van bizondere omstandigheden of gewichtige oorzaken werden uitgeschreven en dientengevolge buitengewone Jubilés* worden genoemd. De vorm, onder welke de Jubilé-gen ade wordt aangeboden, is eeu volle of volko men Aflaat. Als volkomen Aflaat is de Jubilé-Aflaat van elk anderen niet wezen lijk onderscheiden. Maar laatstgenoemde verheugt zich iu bizondere, toevallige ei genschappen, die hem, boven andere Af laten eeue bizondere waarde vevleeneu. Het is duidelijk, dat reeds het verkrij gen van eeu volkomen Aflaat der gewone orde, liet doelmatigste en tegelijkertijd het zekerste middel is, den Christen in het vernieuwd bezit van alle door de zouden verloren geuadegoederen te stellen. Waut om zulk een Aflaat te verdienen, wordt bovenal de reinheid des harten van elke zware zoude, het doen verdwijnen van elke zondige geneigdheid, eene waarlijk verbeterde gezindheid: de staat der lieilig- ter te zijn, dan zij zeiven. Mary daarentegen gedroeg zicli zeer terughoudend jegens hem; er mocht wel ie!s in zijn wezen en in zijn loe renden blik gelegen hebben, wat haar niet beviel. Haar stil en zwaarmoedig karakter was echter oorzaak, dat hare koelheid niet in het oog viel. De OHde planter was klaarblijkelijk met de kennismaking des jongen nabuurs zeer ingeno men en betuigde herhaaldelijk, dat deze in alle opzichten het ideaal van een ervaren Ameri- kaanschen volksplanter was, die r.iet missen kon met geweer, bijl en spade zich in korten tijd een goed en onbekommord bestaan te verschaffen. Nathanael Sutter, die ook wel eens bij zijn buurman een vriendschappelijk bezoek aflegde en diens brandewijnflesch hielp ledigen, was zeer iu zijn schik, toen bij bemerkte, hoe zijn zoon de gunst van den vvelgestelden planter zoo goed had weten te verwerven, en twijfelde er in 't ge heel niet meer aan, of hij zou binnen kort ook het hart en de hand van de schoonc Mary veroveren. makende genade als noodwendige voorwaar de geëischt. Anders kau aan het ontvan gen van de met den volkomen Aflaat wezenlijk verhouden kwijtschelding van alle nog voorhanden of af te boeten tijde lijke straffen niet eens worden gedacht. Dit ligt in de natuur vau den Aflaat, die een bizonder gunstbewijs is, verleend aan ware kinderen en vrienden Gods en die eene ver- sclioonende toegevendheid, inplaats van den eisch eeuer strenge gerechtigheid uitdrukt. Slot volgt). Met betrekking tot de tafelgesprekkeu bij Prins Von Bismarck, aan bet jongst door hem gegeven gastmaal gevoerd, wordt nader gemeld, dat de Rijkskanselier, die met de Christus-orde versierd was, zich op de meest eervolle wijze uitliet over Z.H. Paus Leo XIII. Het kerkelijk Opperhoofd was zeide de Prins een der scherpzinnigste eu verlichtste staatslieden van onzen tijd. In het proces van de Pruisische schat kist tegen den Rijksdagafgevaardigde Heine, tot uitkeering der hem, gedurende de zit ting van den Rijksdag, door zijne fractie toegestane vergoeding van verblijfkosten aan de schatkist, heeft het Oberlandesge- richt den afgevaardigde Hei re veroor deeld, omdat de Rijksconstitutie aan de afgevaardigden verbiedt elke tegemoetko ming aan te nemen. Volgens de lil. Zeil. wordt met, den aan maak van repeteergeweren voor het Duit- sche leger in de koninklijke geweerfabrie- keu te 'Erfurt, Spandau eu Dautzig veel haast gemaakt, zoodat er b. v. in Erfurt dagelijks meer dan 300 stuks vervaardigd worden. Er is een millioen gewereu 1100- dig,welker vervaardiging verscheidene jaren eischt. Het nieuwe geweer heeft hetzelfde kaliber als het Mausergeweer, maar wordt geheel nieuw gemaakt. Het bevat ééue patroon iu den loop en acht patronen in het magazijn. De Norddeutscheeen artikel van de Kölnische Zeitung over het toenemende chauvinisme in Frankrijk overnemende, be aamt hetgeen aan het slot daarvan wordt gezegd: dat in het belang der veiligheid van Duitschlaud niet genoeg de aandacht op dien toestand kan gevestigd worden. De bij tweede lezing door het En- gelsche Lagerhuis aangenomen wet ter be scherming der kleiue pachters iu Schot land geeft huil het recht dus blijkt thans om op huuue goederen te blijven tegen rechtmatig opgemaakte pachten, eu waar het land voor huil onderhoud niet voldoende is, het recht om meer laud iu huur te verlangen. Weldra zon hem etne sclioone gelegenheid aangeboden worden om haar het jawoord te vragen. Vele maanden waren verloopen en het heerlijke zonnige weder rijpte de vruchten in de prachtige „lusthoven van Kentucky" zooals de schoone landstreek, die zich van (le groene rivier tot aan de lage oevers van de Ohio uit strekte, werd genoemd. De rijke oogst was ge lukkig binnen gehaald en de, iu eene uitge- strekheid van vijftig vierkante mijlen verstrooid wonende planters, met hunne vrouwen, kinderen en andere huisgenooten, hadden nu genoegzaam tijd om aan de oevers van de groene rivier te gaan deelnemen aau eene groote godsdienstige bijeenkomst, eene zoogenaamde „karapmeeting," welke daar zou gehouden worden. De behoefte aan godsdienst, welke zoo diep bij den meusch ingeworteld is, had deze v reem- soortige bijeenkomst in het leven geroepen in een land, waar te dien tijde nog geen Geestelij ken aangesteld waren en geen kerken bestonden. Eens in het jaar kwamen waudelleeraren op die Hunne verdedigers iu het Lagerhuis ech ter vinden dit laug niet genoeg, eu de Re geering zal dan ook bij de beraadslaging in comité, worduu uitgenoodigd wat meer te doen. Men verneemt, dat zij bereid is aan de behoeftigen geld uit de Staatskas te leenen, iu navolging van wat iudertjjd voor de Iersche vissckerliedeu is gedaan. De Pall Mall Gazette gelooft dat de heer Gladstone thaus bijna gereed is mei het ontwerpen der Home Rule Bill, krach tens welke hij het zustereiland wil begif tigen met een Ierscli Nationaal Parlement. Er zal (zegt het blad) geene herroeping plaats hebben van de Unie, eu de soeve reiniteit vau bet Rijks-parlemeut blijft on gerept. Doch Iersche aangelegenheden zullen worden toevertrouwd aau eeu Iersch Parlement, welks gezag het hoogste zal zijn iu Ierland, behoudens iu alle dingen het veto van de Kroon, hetwelk zelfstandig of wel iugevolge een votum der beide Huizeu van het Rijks-parlement zal kun- wordeu uitgeoefend. Zóó zou de bill iu hoofdtrekkeu er u'tzien. De Times verneemt dat alle groote mo gendheden hebben berust in de door de Porte gemaakte wijziging der Bulgaarsehe con ventie, en bare uitnoodigiug tot het hou- deu eener nieuwe coufereutie te Constau- tiuopel bebbeu aangenomen. Ten gevolge van nieuwe instructies, wel ke Moukktar-Pacha outving, zijn opnieuw moeilijkheden ontstaan over de benoeming vau officieren bij de Egyptische bataljons, welke voor Soeakiu bestemd zijn. Moekh- tar-Paelia dringt er op aan, dat het Mo- liamedauen, Sir Edmond Wolff dat althans de hoofdofficieren Engelschen zullen zijn. Journal offi-ciel vaardigt de wet uit, waarbij Paasch- eu Pinkstermaandag voort aan erkend worden als feestdagen en alzoo gelijkgesteld met Zondag. Uit Alais wordt gemeld dat iu den nacht vau 9 op 10 dezer eeue dynamiet-bom werd geworpen op het balcou der woning van den miju-ingeuieur van de Graud'- Couite. Alle glazen aan het balcou werden verbrijzeld. Niemand werd echter gedeerd. Op den muur van het huis werd den- zelfden nacht een aanplakbiljet gevonden, waarin voor de arbeiders een hooger loon werd geëischt. De autoriteiten in Russisch Polen hebben eeu besluit uitgevaardigd, waarbij eeue belastiug van 50 roebels wordt opge legd aan de iu het land vertoevende vreemdelingen. Daar de meeste Duitsche en Oosteurijksche werkliedeu iu Polen buiten staat zijn, zulk eene belastiug te betalen, staat voor hen deze beschikking gelijk met eeu besluit tot verbanning. plaats, gewoonlijk wanneer de oogst binnen was, en soms duurde zoo'n godsdienstoefening weken achtereen. Het spreekt van zelf, dat bij zulk eene op hooping van menschen nog vele andere zaken dan die het zielenheil betroffen, werden behandeld. Eene soort jaarmarkt was daaraan verbonden; kooplieden kwamen er hunne waren venten en ook lal van spitsboeven en spelers van beroep waren er samengestroomd. Eene dergelijke hij- eenkomst biedt de ver van elkander wonende pachtersfamiliëti eens in 'tjaar eene goede gele genheid aan om vriendschapsbetrekkingen aan te kiioopen en nadere kennismaking tusschen de jonge lieden wederzijds te bevorderen. In het feestelijk gewoel vindt de jonkman gewoonlijk wel den moed de uitverkorene zijns harten een geschenk aan te bieden en haar zijne gene genheid te openharen. Wordt vervolgd AGITE MA HON AGITATE. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant Advertentiën worden uiterlijk Dinsdag- en Vrjjdag avond voor 6 uur ingewacht. Uitgevers: KUPPERS LAUREL

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1886 | | pagina 1