It 11\ j\ li iM L A N i>. GEMENGDE BERICHTEN. Voor geest en hart. Deze maatregel wordt beschouwd als een antwoord van het Russisch Gouvernement op de verwijdering van de Polen uit Oost- Pruisen. Telegrammen uit New-York melden dat de voornaamste handelswijk te Valpa raiso afgebrand is, waardoor eeue schade van, naar men schat, een millioen dollars wordt geleden. De Tweede Kamer heeft gisteren de motie- Keuchenius uitspreki nde de oubevoegdheid der Kamer om de Grondwetsherziening te behan delen, op grond van hare onvoltalligheid ver worpen met 63 tegen 5 stemmen. In de te Groningen gehouden samenkomst van landbouwers, 160 in getal, die beschermende rechten noodig achten, is ook besloten tot de vorming van een „Nederl. protectionistische land- bouw-liga", welke bond overal afdeelingen zal trachten te vormen. Door het hoofdbestuur der Nederl. Ver- eeniging ter bevordering van Zondagsrust zijn aan de afdeelingsbesturen zeven vragen ter be antwoording toegezonden, alle betrekking heb bende op het verkoopen op den Zondag, ten einde daardoor bouwstoffen te verzamelen voor een door het hoofdbestuur uit te geven vlug schrift. lu's lands kas is gestort een bedrag van f25, welke som, als bankbiljet, onder bet postm. Naaldwijk, 27 Eabr. jl aan den opzichter vau 's Rijks waterst. G. Brauns te Haarlem door een onbekende is toegezonden. M oet de juffrouw ook eieren koopei.P" Met deze woorden bood onlangs een landman zijne waar te koop aan. Daar de prijs billijk was, had de dame den koop bijna gesloten, toeu zij, de eieren van meer nabij beziende, be merkte, dat er overal bruine vlekken op waren. Toen zij den man naar de reden vroeg antwoord de l ij: Wel juffrouw, dat heb ik gedaan om ze voor bederf te bewaren. Ik heb ze in een buul- tje in den schoorsteen gehangen, en nu zal er de rook wat tegen aan geslagen zijn" De koop sprong af, onder de bemerking dei dame://Neen man, gerookte eieren koop ik niet!" Historisch B ij de verkooping van den boe del eener mevr. Morgan, te New-York, heeft een perzikbloesem-kleurige Chineesche vaas, van 8 duim hoog, 18,000 dollars opgebracht. War. neer is de mensch het krach tigste? Deze vraag is onlangs in het „Leipz. lagbl." beantwoord door Dr. M. Bucb. Proeven met den dynamometer van Mathieux bewezen, dat men in tegenspraak met vroegere beweringen niet dade lijk na het ontwaken het krachtigste is. Het te gendeel bleek waar te zijn. De spierkracht neemt toe na het ontbijt en bereikt bare grootste waarde na het middageten, daalt daarna, stijgt weder, maar minder, na den avondmaaltijd, om tot den volgenden morgen voortdurend af te nemen. Ar beiders, voetreizigers enz. kunnen uit deze waar nemingen hun voordeel trekkeu. Zweeten vermin dert de spierkracht. Matige arbeid en goede voeding geren tegen den avond grooter toename van kracht dan geringe arbeid; proeven van Po- warnin in een doorgangshuis op 115 gezonde personen zonder huisvesting, bevestigen deze waarneming. De heer F., op de Korte Prin- sengracht te Amsterdam, ging uit nieuwsgierig heid kijken naar de meeting der werkeloozen in het Volkspark, en heeft daarvan eeue herin nering opgedaan, die hem lang zal heugen. In hel gedrang geraakte zijn overjas los, toen hij moeite deed om in de ruimte te komen. Toen hij eindelijk uit het gewoel was, zag hij, dat men hem had beroofd van zijne portefeuille, met twee twiutigjes in de Staatsloterij en een bank biljet van tien gulden. Vier boerenknechts te Don jam, die in een herberg aldaar een 15-jarigen jon gen zoo op brandewijn hadden gntracteerd, dat hij in beschonken toestand naar buis moest worden gebrachl, zijn door de Rechtbank te Leeuwarden, wegens het dronkeumaken van e«r. kind beneden de 16 jaren, ieder veroordetld tot 21 dagen celstraf. De vrouw van den kas telein, die den sterken drank had geschonken, werd veroordeeld tot ƒ25 boete of 7 dagen gevangenisstraf. Als een voorbeeld vangehecht- heid van een hond aan zijn meester meldt men het volgende: De heer B. S. te Oud-Valkenburg had een hond, die hem steeds trouw vergezelde. Dezer dagen kwam de heer S. plotseling te overlijden; sedert dien dag was het met den levenslust van het anders zoo vroolijke dier gedaan; het deed niets dan huilen, weigerde alle voedsel en is weinige dagen later overleden. De Highgat e-kabeltramway heeft gedurende de jongste strenge winterdagen in Londen, eene harde beproeving met glans door staan. Geene enkele staking van dienst had plaats toeu elk gewoon vervoer op de steile hellingen feitelijk was belet, en de kabels haal den er met gemak de zwaarste voertuigen tegen op, die niet door paarden tegen den heuvel op of af waren te krijgen. De commissie, door de Frantcke Acadcmi# des Sciences benoemd om rapport uit te breigen over de behaudeling vau de honds dolheid, heeft de volgende bepalingen vastgesteld: Te Parijs zal eeue inrichting worden gesticht voor het behandelen van door dolle honden ge beten personen, zoowel Frar.schen als vreemde lingen. Deze inlichting zal den naam van Institut Pasteur dragen. Eene inschrijving is geopend om de noodige gelden te verzamelen tot het stichten van de inrichting. De ingeschreven sommen zullen in ontvangst genomen worden door de Fransche Bank en hare bijbanken, door het Ciedit foncier en door de ontvangers. De namen der bijdragers zullen in het Regeeritigs- blail worden vermeld. Een krankzinnige heeft, naar uit Amiens gemeld wordt, twee revolverschoten op Jules Verne gelost, die aan e n der beenen werd getroffen. De wor.d is niet gevaarlijk. De aanvaller, een volle neef van den beroemden schrij.er, is een jonkman van 26 jaren, die sedert eenigen tijd aan droefgeestigheid en ver volgingswaanzin lijdende is. Een zeer kras staaltje van „J a- gerlatiju" wordt door het Amerikaansche blad de Sun medegedeeld. E n jsger verhaalt dan, dat bij onlangs, op de vossenjacht, met zijn paard in een 30 voet diepeu put viel. Het paard werd door den val gedood; maar bij zelf bleef ongedeerd. Hij riep om hulp, maar nie mand hoorde hem, en tegen de wanden vau den put op te klimmen was hem onmogelijk. Den volgenden morgen kreeg echter deze Miinch- hausen numero 2 een goeden inval. Het doode paard begon een onaangenamen reuk te versprei den, en daarop kwamen een aantal gieren los. Zij vlogen eerst boven deii put, doch na eenigen tijd kwamen zij ook er in. De jager pakte nu zooveel gieren bij de pooten, als hij daeht dat hem wel konden optrekken. Toen bij er genoeg had, maakte bij de vogels door een luid ge schreeuw aan het schrikken, zij vlogen naar boven, en hij vloog mee, de put uit. Hit giug echter zoo snel, dat de jager voor hij het wist, 100 ellen boven den grond was. Maar hij had ook al een middel om, zonder levensgevaar, beneden te komen. Hij liet eerst een zijner „trekvogels" los; toen een tweeden, een derden, een vierden enz., totdat er nog maar vier gieren over waren. Die konden hem niet meer houden; hij daalde, met de vogels, langzaam neder, en kwam zoo behouden op den vasten grond aan! In Engeland is de opmerking ge maakt, dat er nooit zooveel gas verbruikt werd als sedert den invoer der eLctrische verlichting. Het verschijnsel moet daaraan worden toege schreven, dat het electrisch licht steeds hoogere eischen heeft doen stellen voor beter gas, en ook dat gaswerktuigen zeer veel gebruikt wor- deu bij de aanwending vau het electrische licht. Men schrijft ons: Terwijl men zich meer en meer toelegt op eene betere teelt van vruchten en groenten, geniet de verbouw van zg. Brusselsclie-spruitkool in den regel niet de verdiende aandacht. Op aardappelland is deze teelt nochtans zeer winstgevend, omdat zij eerst na het aard appelgewas aanvangt; men zaait in April en verplant in Augustus. In den winter levert deze koolsoort de bekende zeer gewilde groente op. De verbouw kost alleen aankoop van zaad; de bemesting, noodig voor de aardappel teelt, ia voldoeude ook voor de kool. In Febru ari of Maart worden de laatste kooltjes geplukt, en de grond kan weer worden toebereid voor aardappelen of een ander gewas. Een der leden van de Fransche Académie des Sciences heeft in de jongste ver gadering een graankorrel vertoond, waarop door een Weener knutselaar een zinsnede van 26 woorden was gegraveerd. Jhr. T. is eergisteren door het ge- rechtshoi' te 's-H sge veroordeeld wegens bedelarij tot 5 dagen gevangenisstraf en opzen ding naar een bedelaarsgesticht. De ongeluk kige, bij wiens wieg bezwaarlijk e«i:e zoodanige toekomst voorspeld zal zijn, had in het Hang- sche Bosch met lucifers te koop geloopen, het medelijden trachtende op te wekken door een voorgewend gebrek aan zijne handen. Te Brussel zijn valsche bankbil- jetten rail 100 franks in omloop. Zij zijn echter slechts nagemaakt en dus met eenige oplettend heid gemakkelijk van de echte te onderscheiden. Na den aanslag van Nobilingop het leven van den üuitschen Keizer, verkreeg de broeder van den schuldige, Luitenant Nobi- ling, op zijn verzoek, vergunning om zijn naam te veranderen en zich voortaan Edeling te noe men. Deze Edeling, die na den dienst verlaten te hebben, deelgenoot in eene handelszaak werd, is thans, wegeus oplichterij, in hechtenis geno men. Hij moest uu eigeuliji een andere litig worden. Koning Lode w ij k van Beieren heelt naar het Weener Premdenblatt „van be voegde zijde" verneemt, niettegenstaande den slechten staat zijner geldmiddelen, last gegeven tot het bouwen van twee nieuwe paleizen een in Chineesehen en een in Byzantijuschen stijl. Prins Torlor. ia, de onlangs over leden Romeinsche millionnair, was op acht na de rijkste man ter wereld. Ilij had een inkomen van f 4200 per dag. Deze.r dagen is zijn testa ment geopend. Erfgenamen zijn: de Hertogin van Oeri, zijne dochter, en de kleinzoon van den Her tog van Ceri. Een aantal legaten zijn door den Prins aan bloedverwanten, vrieudeu, bedienden enz. vermaakt, en voorts is door hem bepaald, dat de steun, door hem verstrekt aan vele lief dadige instellingen, moet worden voortgezet door den Hertog en de Hertogin van Ceri. Uit Roz endaal (N. - B.) worden t e- genwoordig veel konijnen naar België verzonden. Hel vlee8ch dezer dieren blijft in Antwerpen, terwijl de huid naar Londen wordt gezondeu voor de bontwerkers. Verscheidene lieden, die er thans uitsluitend hun werk van maken konijnen op te koopsn, kunnen hier een groot dagloon mede verdienen. Een nieuw weefsel, vervaardigd uit vogelvederen wordt in den handel gebracht door den lieer Bourguignon, fabrikant te Don- chéry (Ardennen). Het is een soort van laken, vrij dik, zser zacht en sterk, vervaardigd uit de vanen of zijdraden vau vogelvederen. Bourguig non is er ingeslaagd deze grondstof even gemak kelijk te verwerken als wolhij verft en spint en weeft het kunstdons even volkomen als andere vezelstoffen. De stotfui door Biurguignon ver vaardigd zijn, even als de natuurlijke kleederen onzer gevederde vrienden, licht, zacht en warm. De prijs is zeer matig. Een onderzoek, door de Hongaar- sche Rigeering ingesteld, heeft aan het licht gebracht, dat de zoogenaamde Tokayerwijn, welke uit Kasciiau en andere plaatsen naar het buiten land verzonden wordt, voor het grootste gedeelte vervalscht is, en nooit den Hegyallja gezien heeft, op welken heuvelketen de echte Tokayer groeit. De Hougaarsche Regeering zal nu krachtige maatregelen nemen, om den vermaarden wijn in zijn ouden roem te herstellen. Zr. Ms. korvet Marnix is te Rotter dam aangekomen om het opleidiugscuip Anna Paulowna tijdelijk te vervangen. Aan boord van laatstgemeld schip heersebt ui. in die mate liet roodvouk, dat het geheel ontruimd en ontsmet moet worden; het grootste gedeelte der jongens is met verlof. Het kleine stadje Salon is, in navolging vau zijn grootere Imurvrouw Marseille, electrisch verlicht geworden. Sedert eeuigeu tijd is op het plein voor het stadhuis een wezenlijke vuurtoren opgericht, die, als bij dag, de „Groote Straat" en aangienzende wegen verlicht; binnen kort zullen meerdere zulke toestellen in andere stadsgedeelten opgericht en dit heldere licht tot groote tevredeulieid der bewoners alom worden verspreid. Sedert oen 14 dagen zijn nu de gevel en verschillende zalen van het raadhuis electrisch verlicht. In den goeden ouden tijd wist men beter de waarde van den meuscb te bepalen dan nu. Hiervan gaf onze Regeering een over tuigend bewijs, toeu zij in 1781, bij den strijd met Engeland, het volgende opmaakte, dat op beu, die in den oorlog verwoud werden, betrek king had. Voor 't verlies van beide oogen be taalde zij 1500 gulden, voor één oog 350 gul den, voor beide armen 1500 gulden, den rechter arm alleen 450 gulden, den linker slechts 350 gulden. Beide beeuen waren 700 gulden waard, ééa been 350 gulden. Het verlies van beide voeten werd door de som van 450 gulden ver goed, terwijl voor één voet 200 gulder. betaald werd. Dit tarief is door de Arnh. Ct. aan de Tag Rundschau ontleend. D e Imp. Cont. Gas Association heeft zich gewend tot den Gemeenteraad van Amsterdam, met het vei zoek dat de Raad vei klare, dat B. en W. onbevoegd waren tot bet toepassen vau eene boete, omdat het feit, waarop de boete- bedreiging toepasselijk zou kunnen zijn, niet aanwezig is. I n eene t a p p e r ij in de Teelicg- slraat te Utrecht had het navolgende plaats: Twee vrienden, die elkander in lang niet gezien hadden, ontmoetten elkander daar. Een van beu was zoo blijde over die ontmoeting, dat hij den anderen wilde trakteereu. De laatste, die du euvel duidde, sloeg zijn gullen vriend zonder de minste aanleiding zoo hevig met een kom op het hoofd, dat de vriend door de scherven ver wond geraakte en ouder heelkundige behandeling moest gesteld worden. Te Ween en wordt men, tengevolge van de aanhoudende vorst, sinds eenigen tijd met watergebrek bedreigd. Door de zorgen der overheid en de op hare aanmaning spaarzame burgers, is echter tot dusverre dat gevaar afge wend. Toen onlangs dooi de jongelui van het gymnasium te Amsterdam, bij gelegen heid van de inwijding tan bet nieuwe gebouw, in deu stadsschouwburg met zooveel succes de Antigone ten tooneele werd gevotrd, was onder de geuoodigden ook aanwezig de beer N. Vlacbos de Grieksclre Consul-generaal. De opvoering, zoo meldt het N. v. d. D., droeg zoo in alle op zichten zijne go idkeuring weg en viel zoozeer in zijn smaak, dat hij dat in een uitvoerig verslag aan zijne Regeering mededeelde. Zoodoende be reikte die mare ook het Kabinet des Kouiugs, en deze nam in een oogeublik van entlrusiasme het besluit om de jongelui, die hier in de An tigone eene rol vervulden, uit te noodigen het stuk ook in Griekenlands hoofdstad ten tooneele te komen voeren. Z. M. zou voor de kosten tan vervoer heen en terug en voor hun verblijf te Athene zorg dragen ja, wellicht schoot er van de daarvoor vastgestelde som nog wel iets over om in het naar huis gaan Italië eens te bezien. De koren zouden niet van de partij zijn, maar dr. Meudes Da Costa, die de jongelui op hun tocht vergezellen zal, zou te Athene het arran gement van nieuwe koren op zich nemen. Aan deze vorstelijke uitDoodiging zal wellicht reeds in de Paasch-vacantie worden gevolg gegeven. Een spoortrein van Keulen naar Dasseldorp is Maandagochtend, tengevolge van een verkeerden wisselstaud, in botsing gekomen met een aantal wagens vol steenkolen. Een der (niet talrijke) passagiers werd gedood; vier werden zwaar gewond; en verscheidene anderen bekwa men minder ernstige kneuzingen. De postwaggon geraakte in brand. De vlammen werden spoedig gebluscht; maar de beambte in den wagen kon zich slechts met moeite redden. In 1877 werd een boerenplaats te Sarkzum (Gron.) voor ƒ106.000 gekocht. Thans bracht deZs zelfde plaats slechts ƒ27,500 op. De heer August Gamel te Kopen hagen heeft aan de Vereeniging tot ondersteu ning der armen aldaar vrijheid gegeven, van 10 Maart af tot 1 April, dagelijks aan zijne wouing 50 werkeloozen en 50 behoeftigen te zenden om van hem een kroon te ontvangen. Opdat men geen politieke beteekenis aan deze daad hechte, heeft de heer Gamel uitdrukkelijk ver zocht ook arbeiders van de arbeiders-vereeui- giri2 te zenden, indien zij behoefte aan onder stand hebben. Bij Dorndorf in Nassau, waa ongeveer twintig jaren geleden reeds een spleet in den grond ontstond, en grondverzakkingen werden waargenomen, hebben in deu laatster, tijd weder dergelijke, vermredelijk vulcanische, ver schijnselen plaats gehad. De kloof wordt hoe lauger hoe grooter, en dagelijks komei: er grond verzakkingen voor. De bewoners van die streek maken zich niet weinig o ngerust. Algemeen wordt aangedrongen op een wetenschappelijk onder zoek. De eerste aflevering is ver- schenen van De pen, critiscli tijdschrift, voorna melijk gewij 1 aan de belangen van Nederlandsche ambtenaren. Uitgever: de Arnhem-sche Drukkers en Uitgevers-Maatschappij. De Duit. sche bark Augusta, die den 30:r Jan. van Cardiff te Hongkong aankwam, ontging in de buurt der Tupoo-eilanden ter nauwernood het gevaar vau door Zuiderzeeroovers bemachtigd te worden, waarua het lot der be manning zeer zeker zou zijn geweest, van opge peuzeld te worden. Den 16a Jan. zag men negen gewapende kanen, met 110 wilden bemand, het schip na leren. De kapitein, die vóór hij Europa verliet, tegen deze eilanders gewaarschuwd was, wapende de equipage, er. toen de wilden dicht bij waren gekomen, werd na behoorlijke waar— sciiuwing, vuur op heil gegeven. Het volkje werd ten slotte verdreven, nadat verscheiden hunner gedood of gekwetst waren. De opbrengst van het personen- vervoer der Noord-Zuidhollandsche Stoomtram weg-Maatschappij Haarlem Leiden bedroeg in de maand Februari 1886 3645,83, het goederenvervoer 273,841/3, zijnde over het totaal 5 per dagkilometer. Een groote berghond, die al de verschijnselen van dolheid had, liep eergisteren- ochtend de straten van het 20e arrondissemeut van Parijs af. Een agent van politie sprong op het (lier toe, dat alle honden, welke hij ont moette, beet, en greep het bij den keel; doch de hond werkte zich met ecu ruk los eu beet 's mans linkerhand bijua geheel af. De agent, die ondanks het groote bloedverlies toch niet losliet, zou eindelijk don strijd hebben moeten opgeven, als niet twee zijner collega's waren toegesneld, die den hond doodschoten. De gewonde werd onmiddellijk naar een ziekenhuis overgebracht, waar Pasteur hem eeu bezoek hetft gebracht. De bekende socialistische c 0 I- porteur Jacobus De Zwart, die nog een gevan genisstraf van zes maanden moet ondergaan, is in hechtenis geuomeu, als verdacht van diefstal van compositie-pijpeu in't Volkspark". „Eeu goed varken eet alles" zegt het volk, eu inderdaad vindt men in een var kensmaag soms dingen, die zelfs voor een var ken niet te verteren zijn. Zoo vond een slager in de maag, behalve verschillende kleinigheden, als kuoopec, centen, klosjes gareu eu een pop van zijn dochtertje, ook een kluwen veterband, waarnaar zijne vrouw reeds lang had gezocht. Het groote dier moet den laatsten tijd een slechte spijsvertering gehad hebben, want liet veterband bleek, toen bet flink gewasschan was Diets ge leden te hebbeu. Den In Mei wordt in het R ij k s— Muesum te Amsterdam eene restauratie geopend. Uit een particulier schrijver, vernemen wij, dat Zr. xMs. stoomschip Atjeh, gestationeerd te Curasao, in het begin van Fe bruari 11. te Colon is geweest, en dat de offi cieren de doorgravingswerken van het Panama kanaal, eu voornamelijk het gedeelte door de Hollanders uitgevoerd wordende, hebban be zichtigd. De groote gastvrijheid eu welwillend heid der aldaar werkzame chefs eu ingenieurs gaf hun daartoe ruimschoots de gelegenheid, het geen door de état-major op hoogen prijs werd gesteld. Gistere n-m orgen hebben de so- ciaal-democraten te Amsterdam weder een op tocht gehouden, waarbij eenige ongeregelheden plaats hadden. Te een uur werd eene commissie bij den burgemeester toegelaten, die bun te kennen gaf, dat men zich van bijeenkomsten had te onthouden, aangezien hij vast besloten was de orde streng te handhaven. In het U. D. wordt door den heer P. Jansonius onder het noodige voorbehoud het volgende meegedeeld: Er loopt nl. in Nieu- wediep een gerucht, dat schipbreukelingen van bet stoomschip Koning der Nederlanden, vier jaren geleden vergaan, op de Oostkust van Afiika te recht zijn gekomen, eu daar door de negers als slaven worden gevangen gehouden. Men verhaalt verder, dat éen persoon ontsnapt eu op de terugreis naar Nederland is. Bij de stoomvaartmaatschappij „Nederland" is echter nog niets officieels bekend.* Wat te strak gespanueu is, is niet duurzaam. Het is slecht, zich over zijne ar moede te schamen, maar veel erger is het 1 nog, wettige muldeleu tot verbetering on gebruikt te laten. De rechtschapene oflert zijne eer niet aau tijdelijk voordeel op.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1886 | | pagina 2