N I E IJ W E No. 988. Donderdag 18 xNIaart 1886. li de Jaargang. ijr^i Het Jubilé. B UITENL AND. hurlmschi BAST. A30NIÏEMENT3PHIJS Per 3 maanden voor Haariemt Voor de overige plaatsen in Nederland fr. p. p. Voor het Buitenlaud Afz ïnderljjke Nummers Dit blad verschijnt Eiken WOENSDAG en ZATERDAG. BUREAU: St. Jansstraat Haarlem. 0.85 1,- 1,50 0,06 A.GITE MA HON AGITATE. PRIJS DER ADVERTENTIÉÏt Van 16 regels30 Cents. Elke regel meer5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant. Advertentiën worden uiterlijk Dinsdag- en Vrijdag avond voor 6 uur ingewacht. Uitgevers: KÜPPERS L A U B E T. Vervolg en slot.) Het vooruitzicht ee:i volkomen Aflaat te verdienen verwekt en bevordert den geest van boetvaardigheid en van versla genheid des harten. Terwijl namelijk de waarlijk boetvaardige Christen de moei lijkheid erkent, alle tijdel ij Ice straffen af te kunneu boeten als hij eeue heilige smart gevoelt over zijne strafwaardigheid en naar hulp zoekt deze straffen te verminderen of algeheel te doen verdwijnen, komt, en juist om die reden, de heilige Kerk den waarlijk rouwmoedige en boetvaardige met den aangeboden Aflaat beloonend en aanmoedigend tegemoet. Waut de ijver tot boete van den vromen Christen is even goed eene beloouing waard, als hij opwekking en versterking verdient, opdat moedeloosheid en afkeer verre blijven. En wat nu kan den boetvaardige sterker maken, wat kan zijn heilig besluit meer bevestigen, dan het opzien naar de over- rjjke voldoeningswerken van Christus en van de Heiligen, waarmede hij zich, naar de aanmauing der Kerk moet vérrijken, als met het goed en vermogeu der groote familie vau God, tot welke hij zelf als kind behoort? Deze betaling van schulden met het goud van auderen is geldig, om dat aan God de verwachte voldoening wordt gegeven, evenals een schuldenaar, wiens schulden door een derde worden betaald; de geuade van den Aflaat is eene hulp, geene verzwakking, eeue aansporing en bezieliug voor den boete-ijver, geens zins eeue hulp voor geestelijke traagheid en weekeijjkheid. Uit deze zedelijke waarde der Aflaten volgt de verklaring van de kerkvergade ring van Trente, dat het gebruik der Af laten zeer nuttig en heilzaam is en kan de ijver der Christenen van alle eeuwen, om aan de Aflaat-geuade deelachtig te worden, zeer goed worden begrepen. Het tot dusver gezegde geldt allereerst den Jubilé-aflaat, omdat hij een volle of volkomen Aflaat is. Hij heeft voorrechten, waardoor hp boven een gewonen vollen Aflaat op bizondere wijze meer waarde heeft. Het zijn wel is waar geene voor rechten, welke de Datuur en het wezen van den Aflaat betreffen, zij zijn echter zeer geschikt, het met den Aflaat ver bonden doel gemakkelijker en met meer zekerheid te verkrijgen. Allereerst geeft de groote feestelijkheid, waarmede een Jubilé-Aflaat is verbonden, aan dezen meer waarde. Hjj wordt na melijk voor de gausche Christenheid ver- FE U1LLE TON. De veerman van de Kentucky. Vervolg). „Handel eveneens zoo, mijn zoon," zeide Nathnnael Sutter, toen hij met zijn zoon daar over sprak. „Gij moet het meisje een kostbaar geschenk geven en haar zeggen wat u op het hart ligt. Het zou mij toch sterk tegenvallen wanneer gij niet vóór den afloop der kampmee ting als bruid en bruidegom de gelukwenschen der menigte zoudt ontvangen." „Ik wil het beproeven vader," antwoordde Olivier. „Ik zal Mary dat gouden voorwerp schenken, dat wij den man aan de Kentucky „Spreek mij niet meer van dien man, verstaat gij? Ik weet reeds wat gij bedoelt. Er is toch geen teeken aan het kleinood te zien, waaraan de herkomst zou af te leiden zijn „In 't geheel niet. Ik heb er de haarlok uit— kondigd en wel door den Paus, de op perste beheerder der genadeschatten in eigen persoon. Hij wordt ook van bizondere fees telijkheden iu elke Christelijke Gemeente vergezeld, welke een buitengewonen indruk maken op de harten der geloovigen. Voorts ontvaugt de Jubilé-Aflaat door bepaalde voorrechten ook eeue grootere aantrek kelijkheid. Deze voorrechten betreffen de vrijspreking van voorbehouden zouden, van bizondere kerkelijke straffen en de onthef fing, door verandering, vau zekere geloften. Het behoeft geen betoog, dat door de afkondiging dezer voorrechten de Christe lijke ijver om boete te doen opnieuw ont vlamt en juist bij diegenen, welke de be loofde genadeschenkingen noodig hebben, om wederom den vollen vrede des harten te verwerven. Hoe de Jubilé-Aflaat eene grootere ze kerheid, dan andere Aflaten aaubiedt, wordt ous duidelijk als wij nagaan dat er door den ernst der tijden een grootere gebeds- en boete-ijver bestaat, tengevolge waarvan God meer dan anders geneigd is zijne ge nade iu algeheele volheid uit te storten. Voor de meerdere zekerheid spreekt ook de betere vervulling der opgelegde voor waarden om den Aflaat te verdienen; ein delijk wordt die zekerheid door den laugeu duur vau den tijd der Aflaatgenade bewerkt. Vermits de Jubilé-Aflaat gewoonlijk over een gansch jaar zich uitstrekt, kunnen al le geloovigen zonder uitzondering, aau deze geuade deelachtig worden. Zoo kan dus omtrent de hooge waarde van den Jubilé-Aflaat geen twijfel bestaan. Er blijft ons thans nog over eenige woor den te spreken over den aard en de wijze, waarop de Christen zich op het ontvaugen der aangeboden, buitengewone genade moet voorbereiden. Deze voorbereiding bestaat iu de gesteld heid des harten en de vervulling der bizon dere voorwaarden. Wat de gesteldheid des harten betreft, moeten de Christenen d9U Jubilé-Aflaat met den meesten eerbied bejegenen. Want deze Aflaat is de kostbaarste uitvloeiing van de in de heilige Kerk geopende gena debronnen. Met den eerbied voor het kostbare ge schenk moet zich de dankbaarheid verbin den. Op geen ander tijdstip en bij geen andere weldaad Gods is deze gezindheid meer verplichtend. Waut hetgeen wij zel- veu hadden moeten voldoen, betalen wij met de werken van auderen, daar God ze aanueemt, als hadden wij ze zeiven ver richt. Eindelijk verlangt de Jubilé-Aflaat vau genomen, een nieuw fluweelen lint aan het medaillon vastgemaakt, en dit zelfs zoo keu rig gepolijst, dat het blinkt alsof het pas van den goudsmid kwam." „Dan zal de kleinigheid een goede uitwer king hebben," schertste de andere. „De jonge meisjes zijn altijd verzot op zulken gouden op schik. Het staat mij nog levendig voor den getst, uit den tijd mijner jeugd, toen ik voor oorringen en dergelijke snuisterijen veel geld over had Eenige dagen na deze samenspraak nam de reeds lang aangekondigde kampmeeting een aanvang. De tenten waren opgeslagen, het grootste deel der bewoners uit de omstreken was geko men en men had onder eenige hoogo boomen de tribunen opgericht, die als spreekgestoelten dienst zouden doen. David Nugget en zijne huisgenooten bevonden zich ter plaatse, zoo ook Nathanael Sutter en diens zoon Olivier. De laatste zocht en vond spoedig gelegenheid om Mary alleen te sprek en. ons: Katholieke geloofstrouw. Deze betui- geu wij door waardeering en hoogschatting juist van die leer, welke door de vijanden der heilige Kerk op de meest onwaardige wijze wordt gehekeld en bespot. Er is geen heerlijker protest tegen schisma eu ketterij, dan de feitelijke waardige ontvangst van den Jubilé-Aflaat. De Jubilé-tijd was steeds eeue periode van rijke genade. Hij zal het ook ditmaal zijn. De vrome Christenen zullen met nog meer ijver zich op de werkeu der heiliging toeleggen; vele lauwe en onverschilligen zullen uit hunne sluimering ontwaken; vele zondaars en wel de diepst gezonkene zul len tot eene oprechte bekeering komen. Welke verwachtingen mogen wij met recht van het tegenwoordige Jubilé koes- O O teren De dank van meer den 200 millioen Katholieken, die door het ontvangen van zulk eene buitengewone genade iu dezen bewogen tijd hechter en trouwer zich aan der H. Vader aansluiten, beantwoordt aau de hooge inzichten van den roemrijk regee renden Paus Leo XIII iu den nood der Kevk. De Katholieke Christenen zullen, door de buitengewone geuade, met eeu grooter en levendiger vertrouwen van God hulp verwachten voor de gausche heilige Kerk, omdat zij voor de verheerlijking van zijn naam lijdt. Niet de wijsheid van de kinderen dezer wereld, niet de macht der geweldenaars zal de kinderen Gods ver schalken of schrik aanjagen. Moge de strijd tegen de slechts met gebed en vertrouwen op God gewapeude geloovigen, met eiken dag heeter, de vervolging der heilige Kerk nog uitgebreider eu heviger worden, het volk Gods op aarde zal voor het heilige, terwille van het kostbaarste kleinood alles verdragen, alles opofferen, ook deu laat- sten druppel bloeds, met den onafgewen - den blik op den heldhaftigen leider, dien de Christelijke wereld als het Lumen de coelo prijst. De zoo zwaar beproefde Katho lieken zullen onwrikbaar pal staan in het pautser van het Geloof, het hoofd bedekt met den helm des heiis, het zwaard des geestes in de rechterhand, in de volle wapenrusting Gods, iu het gebed, om te volharden in de booza dagen. Wie, wie zal er aau twijfelen, dat God, Die in Zijne aanbiddelijke raadsbesluiten wouden slaat, doch deze ook heelt, Die vernedert en verheft, de harde boeien der geliefde Bruid vau Zijn menschgeworden Zoon, te rechter tijd zal doen springen opdat zij in volle vrijheid kan regeereu eu besturen tot heil en zegen der Christenheid en van de gansche wereld? Men wachtte de aankomst van den wandel- leeraar. Eindelijk zag men hem op een flink gebouwd paard komen aanrijden. Terstond ijlden de oude pachters op den predikant toe, om hem te veiwelkomen. Nugget bevond zich onder hen. Eensklaps ontstelde hij zichtbaarhij bezag het paard van den prediker nauwkeurig en vestigde inzon derheid het oog op het brandmerk van het dier. „Bij den hemel 1" riep hij uit, „zoo waar ik leef, dat is mijn paard, hetwelk mij in den herfst van het vorige jaar werd ontstolen 1 Hoe zijt ge in 't bezit daarvan gekomen, mijnheer? Men heeft het ingebrande merk veranderd, doch mijn merkteeken is nog duidelijk kenbaar. Zie, het goede dier kent zijn ouden meester nog!" Inderdaad hinnikte het paard vroolijk, toen het door zijn vroegeren eigenaar werd gestreeld. //Vriend," sprak de predikant met waardig heid, „gij zult mij, hoop ik, toch zëker niet voor een paardendief houden „God behoede mij voor zulk eene onderstelling,'' Er heeft zich iu Duitschlaud eeu comité gevormd, om eene huldemauifestatie te or- ganiseereu der Duitsche Katholieken aan Paus Leo XITI, bij gelegenheid var. diens 50jarig priesterjubilé, 't welk Z. H. in 1887 hoopt te beleven. Aan het Hoofd der Ka tholieke Kerk zal bij die gelegenheid door de Duitsche Katholieke Vereeuigingen een feestaibum worden aangeboden. De Commissie uit den Rijksdag, welke de arbeids-wetgeving overweegt, zet haar taak zeer ijverig voort. Zij heeft thans eenige maatregelen getroffen betrekkelijk den arbeid der vrouwen; doch dit gedeelte van haar werk is nog niet voltooid. Te Frankfort a. d. Main is het proces begonnen tegen den politie-commissaris Meyer en verscheiden agenten, beschuldigd van overschrijding der ambtsbevoegdheid, ter gelegenheid van de begrafenis van een socialist, den 22 Juli van het vorige jaar. Meyer hield staande, dat hij de op het kerkhof verzamelde menigte driemalen heeft gesommeerd om uiteen te gaan en haar daartoe ook den tijd heeft gelaten. Daarna eerst heeft hij gebruik vau de wapenen laten makeu, toen aau ziju bevel geen gehoor werd gegeven. Hij moest krachtig handelen, omdat er aau het graf gespro ken werd. De Fransche Minister van Binueu- laudsche Zaken heeft een schrijven aau de Prefecten gezonden, waarin hij hen aan spoort, het uitvoeren van de te onderne men openbare werken, zooveel zij kunnen, te bespoedigen. Hij is van oordeel, dat dit een heilzame prikkel voor den handel zal zijn, eu dat daardoor ook de arbeidende stand zal geholpen worden, om de tegen woordige slechte tijden te boven te komen. In de Fransche Kamer werd Zaterdag eene, ter sluiting van het debat ever de ongeregeldheden te Decazeville voorgestelde motie van vertrouwen iu het Kabinet met 256 tegen 226 stemmeu verworpen. Iu deu Kabinetsraad, die Zaterdag ge houden werd, heeft Gladstone zijn plan tot oplossing van het Iersche vraagstuk in hoofdlijnen ontvouwd. Omtrent den aard van dit plan ziju verscheidene onvertrouw- bare berichten iu omloop, die echter alle hierin overeenkomen, dat het herstellen van het Iersche Parlement en de onteigening der Eugelsehe grondbezitters iu Ierland de hoofdpunten van het ontwerp uitma ken. Aan de Times wordt uit Constauti- nopel bericht, dat de gedachteuwisseling antwoordde de oude Nugget. „Maar gij hebt den bruine iu ieder geval van een doortrapten paardendief gekocht. Niet waar, van een lang opgeschoten, jongen, goed gekleeden man met bruin haar „Neen," gaf de predikant ten antwoord ik heb het paard in September van het vorige jaar op de markt te Lexington ten oosten van de Ken tucky, van een ouden man gekocht en er zestig dollars voor betaald. Ha, zie! daar komt hij juist aan, de oude, met wion ik den koop ge sloten heb." Zoo sprekende, wees hij op Nathanael Sutter, die naar gewoonte de braudewijnflescn wat te sterk aangesproken had en nu vergenoegd aan kwam waggelen. „O," riep een der omstanders uit, „dat is de voormalige veerman van de KentuckyHoudt hij zich nu in deze streek op Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1886 | | pagina 1