"BUrÏEKLAfli). B1 i\ L A 1M i). GEMENGDEBERICHTEN. Voor geest en hart. Ter behartiging. All erlei. klaarde haar te gebruiken. Wij wenschen hem smakelijk eteutrouwens hij is, door ais werkman tot Kamerlid te worden ge kozen, met ziju neus in de boter gevallen. Doch de heer Heldt beriep zich met zekere voldoening op hetgeen Keizer Na poleon III (geen vriend overigens van ons) deed voor de volksvoeding. Het bleek dus, dat een Monarch nog wel iets ten nutte van het volk kan verrichten. Zou de heer Heldt dat niét telkens aan zijne democratische vriendeu en socialistische halfvriendeu kuu- nen voorhouden? Daardoor zou hij wel licht kunnen uitwerken, dat zijne geest verwanten (persoonlijk deukt hij misschien beter) ophielden in de Republiek den eenig goeden regeeriugsvorm te zien. De Patriote meldt dat werklieden, ko mende van Seraing, Jemeppe en Ougrée, te Luik bijeengekomen eu door verscheidene straten getrokken zijn, waar zij de venster ruiten der winkels verbrijzelden. Op de Place Deleourt hielden zij stand, en wer den opruiende toespraken gehouden. Men vreesde ernstige ongeregeldheden gedurende den nacht. De garde civique is onder de wapens geroepen. Vijfhonderd wevkeloozen te Nizza hebben den Prefect om werk gevraagd. Toen deze geantwoord had, dat hij met het uitbesteden van zekere werken spoed zou maken, gingen zij ordelijk heen. Wij hebben de Nieuwe Gids er bij gekregen, zegt De Gelderlander, en de Indische Mail en de Pen, allemaal tijdschriften, en allemaal gele zen door hen, die lager onderwijs hebben ge noten. Wij verwachlen nu de Penhouder, orgaan van het Algemeen Stemrecht, de inktpot, orgaan van kosteloos onderwijs, de Zandkoker, orgaan van het polderwezen, het Liniaal, orgaan van de Liberale Unie, de Pendule (een Wekker heb ben we al) orgaan van het behoud van art. 194, de Pantoffel, orgaan van het ontwaakte volks bewustzijn. De Pen is het orgaan der penne- likkers, „Critisch tijdschrift" (al wat in deze kritieke dagen verschijnt is kritiek), voornamelijk gewijd aan de belangen der Nederlandsche amb tenaren.,, En daar naast bloeit de dichtkunst. Een hel dendicht heeft de pers verlaten: „Het doode punt of 43 tegen 43." Doch om aan de Pen ons te houden, dit critisch tijdschrift streeft naar invoering eener „onafhankelijke administratieve rechtspraak." Ra, ra, wat is dat? Wanneer een vuurstoker een paar gloeiende kolen op het nieuwe tapijt in de trouwzaal heeft laten vallen en het bewezen is, dat hij dien gedenkwaardigen ochtend niet vrij was van sterken drank, moet dan niet de secretaris of de burgemeester, doch de Minister van Binnenlandsche Zaken hem rechten' Als een ontvanger droomt van eene inbraak en ten gevolge van dien kwaden droom het geld uit de kas spoorloos verdwenen is, moet dan alleen de Minister van Financiën zich het geval aan trekken? Verder zal er gestrtefd worden ('t is allemaal streven) naar vaste regels bij de benoeming en bevordering van ambtenaren. Welnu, die staan al op papier: te letteu op bekwaamheid en niet op confessie. Het papier is geduldig. Wil men echter de theorie met de practijk verzoenen, dan formuleere men de vaste regels aldus: een krui wagen en een briefje van lidmaatschap der Nederduitsch herv. gemeente. Nog zal er worden gestreefd naar verdediging, in den ruimsten zin des woords, van de belangen der openbare ambtenaren. Die hebben, dunkt ons, geene verdediging noodig; de bureaucratie kan zich zelve wel redden, zij bedisselt in ona land alles. Het doet ons echter genoegen, dat het Neder landsche volk al deze dingen lezen wil. Voor overlading is niet te vreezen; de eene wijsheid verdringt de andere gelijk de eene kolom water de andere in de slang eener brandspuit. Wel mocht intusschen het ce qui ne vautpas la peine d'etre dit, on le chante, veranderd wor den in: hetgeen de moeite niet waard is gezegd te worden, dat drukt men. De Tweede kamer heeft de aigemeene be schouwingen over de Grondwetsherziening in haar geheel ten einde gebracht. Een voorstel van den heer Van Wassenaer, namens de antirevolutionnaire partij, om hoofd stuk 10 (onderwijs) allereerst te behandelen, is aangenomen met 44 tegen 40 stemmen. De geheele rechterzijde stond, met den heer Van Houten, bij deze stemming tegenover de linkerzijde. De heeren ZE. MackayDe Savornin Lokman, Vermeulen, Schaepman, Ruys van Beerenbroek en Beelaerts van Blokland hebben voorgesteld art. 194 der Grondwet aldus te lezen: „Het onderwijs is een voorwerp van de aan houdende zorg der Regeering. „Het geven van ouderwijs is vrij. „Het toezicht van de Overheid op het onder wijs in het algemeen, de inrichting van het open baar onderwijs en, voor zoover het iager onder wijs betreft, de aan den onderwijzer te stellen eischen van bekwaamheid en zedelijkheid, wor den door de wet geregeld. „De openbare scholen zijn toegankelijk voor leerlingen zonder onderscheid van Godsdienstige gezindheid. „In of voor elke gemeente wordt Lager Onder wijs gegeven, voldoende aan de behoefte der be volking. Het wordt, voor zooveel daarin niet op andere wijze is voorzien, van overheidswege ver strekt in openbare scholen; voor onvermogenden kosteloos, voor anderen tegen betaling van een billijk schoolgeld. „In de kosten van het Bizonder Ouderwijs kan. naar bij de wet te stellen regelen, uit open bare middelen worden bijgedragen, onverschillig of het onderwijs al of niet voldoet aan het in het vierde lid bepaalde vereischte voor open bare scholen. „De Koning doet jaarlijks van den staat der Openbare en Bizondere scholen een uitvoerig verslag aan de Stateu-Geaeraal geven." De hoofdstrekking van dit voorstel is tegemoet koming aan de bekende tegen art. 194 bestaau- de bezwaren en sinds jaren geuite grieven. Omtrent het adres vau den heer Croll werd besloten, dit eenvoudig ter griffie neer te leggen, en dus den Minister van biuuenl. zaken deswege geen inlichtingen te vragen. „De Bond voor algemeen kies- en stem recht" heeft aan zijne afd. eene circulaire ver zonden, waarin het voorstelt overal in den lande waar dit niet bepaald onmogelijk 13 of onmogelijk gemaakt wordt, te beginnen met deze maand, groote vergaderingen te beleggen, tot verbreiding der beginselen van den Boud en besprekiug der te nemen maatregelen. Bij de verkiezing van een lid der Tweede Kamer in het hoofdkiesdistrict Assen zijn uitge bracht 1938 stemmen. Niemand heeft de vol strekte meerderheid verkregen. Er moet eene her stemming plaats hebben tusschen de heeren mr. P. J. G. van Diggelen [liberaal), die 724, en mr. H. Smeenge (mede liberaal), die 701 stem men verkreeg. Op jhr. mr. De Savornin Lokman 'antirevolutionnairwaren er 485 uitgebracht. DeTweede Kamer heeft eergisteren de discussie over Hoofdstuk Onderwijs van de Grondwetsher ziening voortgezet. De Heer Vermeulen constateerde, dat door de schoolwet het karakter van art. 194 was miskend, en eischte vrijheid ook voor arme ouders om onderwijs naar eigen inzichten te doen geren. Zijne houding over de Grondwetsherziening hangt geheel af van de houding der liberale partij om trent dit artikel. De Heer Schaepman wees er op, dat bij onver anderd behoud van art. 194 dit zou geschreven zijn in de bedoeling van de schoolwet van 1878. Subsidiëeiing was geen rechtsschennis, maar een redelijke eisch. Hij sommeerde de liberalen om hunne wenschen te formuleeren. De heer Heldt begint zijn liberalen vrienden reeds lastig te worden. Het Handelsblad acht zich verplicht, „ten ernstigste te waarschuwen tegen schromelijke overdrijvingen, die wellicht in opge wonden volksvergaderingen groote toejuiching ver wekken, maar in een Parlement moeten achter wege blijven". De verontwaardiging in S h e f- field over de mededeelingen aau de Sheffield In dependent, dat Duitsch staal in groote hoeveel heden in Sheffield wordt ingevoerd, en na daar met het merk „Sheffield" voorzien te zijn, ais Britsch Staal weer wordt uitgevoerd, is zoo groot, dat er tegen Woensdag a.s. eene buitenge wone vergadering van den gemeenteraad is bij eengeroepen om de zaak te onderzoeken, en tegen Donderdag-avond eene van de fabrieks arbeiders om de zaak te bespreken. De Inde pendent houdt hare mededeelingen staande, en wordt nu van alle kanten aangezocht de namen der fabrikanten of kooplieden te noemen, die de wereldberoemde vaderlandsche industrie zoo in discrediet brengen. Iutuischen is het een groot compliment voor de Duitsche ataal-nij- verheid. Ook in de provincie Utrecht is de waarde van onroerende goederen zeer gedaald. Een nieuwgebouwd heerenhuis te Amersfoort kon niet meer opbrengen dan ƒ10,500, terwijl de bouw eene uitgaaf van ƒ20,000 heeft ge vorderd; en eene boerenhofstede onder Hoogland, waaruit ruim ƒ20,000 hypotheek moest worden verhaald, werd op 14,000 opgehouden. De o o c a n o-m a n i e is de jongste manie in de V. S. van Noord-Amerika. Dit de New-York Sun blijkt dienaangaande, dat deze manie daar nog veel erger gevolgen heeft dan de reeds zeer treurige morphine-mauie. Bijna iu elke apotheek is thans sodawater te koop, waarin eene sterkere of zwakkere coczïne- infusie voorkomt. Mannen en vrouwen drinken daarvan den ganscben dag, zooals ze vroeger soda- of sclterswater dronken. Ook de kasteleins leveren hunne gasten, wier zenuwstelsel door het misbruik van alcohol geleden heeft, cocaïne en wel In velerlei vorm. De gebruikers meenen, dat die stof de zenuwen sterkt en de plaats kan vervangen van de spiritnalia. Maar de reeds talrijk voorgekomen vergiftigingen leeren dat wel anders. Welke zonderlinge en strafwaar dige opvatting sommige menschen van „giappen" hebben, bleek Zaterdag-avond weder in den Stadsschouwburg te Amsterdam. Geestige „hee ren" hadden nl. de buitendeur van den nood uitgang, tegenover het parterre, van buiten op slot gedaan. Daar er geen brand of paniek plaats vond, hadden zij slechts weinig genoegen van hunne aardigheid. Volgens de Chem. Zeitung bestaan er in Duitschlaud 54 fabrieken van kunstboter, die jaarlijks 15 millioen kgr. boter opbrengen, ver tegenwoordigende eene waarde van ruim 10 mil lioen guldeD. Te Par ij s heeft men dezer da gen ontdekt, dat eene 75-jarige vrouw, die da gelijks in de straten dier stad liep te bedelen, een vermogen bezit van500,000 franks. Zij heeft o. a. 30 eigen huizen. Zij werd door een barer gewone weldoeners ontmaskerd; maar hij beloofde haar niet te zullen vervolgen, onder voorwaarde, dat zij haar beroep laat varen en 1000 franks aan de werkelijke armen geeft. De werkliede n-v ereeniging Werk- mansnut te Apeldoorn, heeft wederom eene som van mevr. Buikley ontvangen, om hij gelegenheid van den jaardag van haren kleinzoon, den jon genheer Hoek, kleedingstukken uit te deelen aan de kinderen der leden. De Engelsche bladen bevatten waarlijk nog een Jwmèo-bericht thans waar schijnlijk het allerlaatste. Het is nl. dat het lichaam van den veel besproken en betreurden olifant nu is opgezet en in het laboratorium van den diarenopzetter Prof. Ward, te Rochester, ter bezichtiging is gesteld. Daar slaat nu de opge zette colossus, zooals de Pall Mall zegt: „met welgevallen blikken naar zijn goed afgeschraapt geraamte, dat daar ook is geplaatst." Op de aandeelen der bekende „Etablissements Duval" te Parijs wordt over 1885 115 fr. dividend uitgekeerd. Iu dat jaar werd 1,570,753 fr. winst behaald. D e Leidsche Ct. vraagt, waar de ooievaars, die zich nu reeds in ons vaderland op hun nest bevinden, van leven. Als dit raad sel eens kon worden opgelost! Eene dikke ijs korst toch bedekt de slooten, net weiland is als eer e plank; kikkers en paling zijn nergens te vangen, ook geen aal, waarmede de ooievaars zich anders ook wel vergenoegen eu daarin niet ongelijk zijn met de menschen, die van de hon derd gevallen negentig maal aal voor paling ge bruiken. Het is een zonderlinge tijd; men zou zeggen, hadden de vogels niet wijzer gedaan en een veel beter leven gehad als zij vooreerst bijv. aau den Nijl gebleven waren? Het is hier voor onze „lenteboden" nog de dood in den pot. Door het Hof der Seine is zekere Bubut de Laforest, als schrijver van een zede- loozeu roman, tot twee maanden gevaugennis- straf en 1000 frks. boete veroordeeld. De taak van tooneelverslagge- ver schijnt te Carlsruhe geen aangename te zijn. Ziehier wat het aldaar verschijnende Vat. Landesbl. schrijft: „Verleden Zaterdag heeft de Hof'schau- spieler Jeienko onzen verantwoordelijken redac teur weder aangevallen en uitgescholden. Ditmaal was hij voorzichtig genoeg, dit zonder getuigen te doe.u. Te betreuren is het, dat ons hoftheater onderkomen verleent aan menschen, die hun ge mis aan talent door ruwe manieren trachten te verbergen, en te betreuren is het voor andere leden van den schouwburg, dat zij zulke straat helden ouder hunne collega's moeten tellen. Der gelijke helden moeten door de geheele Duitsche pers worden gebrandmerkt." Eene dienstmaagd, die bij den gemeente-ontvanger te Kampen schoolgelden had betaald, beklaagde zich bij hare meesteres dat zij geen fooi had gekregen. Van het leven in Congoland spre kende, zegt een Brusselsch blad, dat Stanley in een onderhoud met een redacteur van het Family Magazine verklaard heeft, dat er in dat land geen grooter oorzaak van een spoedigeu dood is, dan de dronkenschap. A governo voor de „beschavers", die bij voorkeur geheele scheeps ladingen met sterken drank derwaarts zenden. Te Glasgow is Maandag de eerste ondergrondsche spoorweg geopend. Er zullen dagelijks tweehonderd treinen loopeu. Een boertje van Amersfoort werd gisteren-middag in het koffiehuis van J. M. Bon- gers, te Amst., het slachtoffer van het kaartspel waartegen zoo uit den treure gewaarschuwd is. De oucoozele hals was in zeer korten tijd alles kwijt wat hij op zak had, en dit bedroeg ruim f 60! Toen ging hij zich gauw beklagen bij de politie; en deze deed haar best om de personen op te sporen, die hem in het koffiehuis gelokt hadden, maar 't was alies te laat. Zal dit nieuwe voorbeeld tot eenige meerdere omzichtigheid aan sporen? De luchtreiziger Koch, te Mun- chen, heeft eene nieuwe,bestuurbare „vliegmachine" uitgevonden, waarvan een Professor der techni sche hoogeschool aldaar getuigt, dat zij „een teeken van vooruitgang der luchtscheepvaart eu van hooge waarde is." Het model ia tentoon gesteld iu het „Glaz m Paleis," waar men er ook proeven me: zal nemen. Een ingenieur te Arloo, de heer Chenot, heeft em veiligheidstoestel voor de spoor wegen uitgevonden. Het stelsel van dat even eenvoudig als vernuftig toestel is geheel geba seerd op eeu inductie-stroom, die van kilometer tot kilometer een mechanisme loslaat, waardoor een voetzoeker op den weg wordt gelegd. De toestellen moeten door de baanwachters worden opgewonden vóór de aankomst van den trein. Verzuimen zij dit, dan ontploft de voetzoeker onder het rijden van den trein en wordt de ma chinist tegelijkertijd gewaarschuwd om de noodige voorzorgsmaatregelen te nemen. Op de spoorwe gen zal met dit toestel een proef worden ge nomen, dat aan de veiligheid en te gelijk aan een scherpe controle dienstbaar wordt gemaakt. Lord Hinton, de oudste zoon van Graaf Poulett, een Rijkspair, is door het Hof van crimineele politie te Londen tot 12 maanden dwangarbeid veroordeeld wegens verscheiden op lichterijen, die hij in vereeniging met twee an dere personen heeft verricht. Op de meisjeskostschool van miss Baskerwill te Londen was een zeer groote podding gebakken. Toen miss Baskerwill den heerlijken podding wilde opensnijden, sloegen op eens groote vlammen er uit, die zich dadelijk uitbreidden; het tafellaken brandde en de leer lingen en onderwijzeressen vlogen de kamer uit. De keukeumeid, Alice Michel, wie men juist dien dag haar dienst had opgezegd, had uit wraak in den podding eene groote hoeveelheid phosphorus gemengd, in de hoop hare huisgenooten te ver giftigen. De phosphorus, plotseling in aanraking gekomen inet het slaal van het mes, ontvlamde. De meid werd voor het gerecht gebracht: zij bekende, had geen berouw en had alleen spijt, dat niemand der huisgenooten was vergiftigd. Het dividend der Amsterdam- sche omnibus-maatschappij bedraagt over 1885 87< pet. In Valencia is, zooals reeds ge meld werd, de oogst van sinaasappelen dit jaar buitengewoon goed.De uitvoerzal niet minder dan 2 millioen kisten bedragen, vertegenwoordigende het bijna fabelachtige bedrag van 900,000,000 sinaasappelen. Te Hirsehberg stond dezer dagen een jonkman terecht, die „voor de grap" een valscti beticht van eene verloving in de daar verschijnende Boten had latea plaatsen. Hij had de advertentie contant betaald, en zijn naam niet opgegeven; maar hij werd toch binnen eenige dagen door de politie ontdekt. Thans moet hij zijue „aardigheid" waarbij hij echter blijkbaar beleedigende bedoelingeu had gehad met drie maanden gevangenisstraf boeten. Het openbaar Ministerie eischte een jaar gevangenis straf. Er is in de Vereenigde Statin eene beweging ten gunste van het instellen van een nieuwen nationalen feestdag: den gedenkdag der ontdekking van. Amerika door Columbus. Twaalf Staten van de Ur.ie moeten reeds hunne instemming met het plan hebben betuigd. De Officier van Justitie aan een onzer Rechtbanken vraagt de opsporing van A. A. en W. K. De bescheidenheid verbiedt, ichijnt het, de namen dezer personen te noemen. Nu toch hun lengte op te geven de een iets kleiner dan de andere en mede te deelen dat zij een gewonen neus en mond hebben, een rond aangezicht en donkerbruin haar, komt ons in strijd voor met die bescheidenheid, Welke men blijkbaar verschuldigd is jegens personen, waarvan de opsporing door de justitie gevraagd wordt. De Russische Regeering zal eeu aautal doctoren voor hare rekening naar Parijs zenden om Pasteur's methode tot behandeling der hondsdolheid te gaan bestudeereu. De Oos- tenrijksche Regeering benoemde voor hetzelde doel Professor Von Piiscli, van Wcenen, een pupil van dr. Koch. Ook de Engelsche RegeerÏDg schijnt voornemens eene commissie van voorname En gelsche geneesheeren «r heen te zenden. Wie audere menschen wil beter maken, dan zij zijn, moet nooit beginnen, met zich zelf het air te geven, alsof hij zoo veel hooger stond dan al de anderen. Ouspoed is de toetssteen der vriend schap. De tijd geeft vleugels aau 't ver maak, maar looden schoenen aau de smar t. Wie eeu mensch wil beter makeu, moet beginnen met hem lief te hebben. Er zijn geen onaangenamer dan die eigeuziuuige beterweters en die over gevoelige menschen, die eene beleediging vituleu in eene terechtwijzing. Men behoort nimmer iets tot morgen uit te stellen, wat men heden kan doen. Dat is de levensregel van iedereu Christen, wien niemand deu dag van morgen heeft beloofd. Hoe menigmaal heeft het uit stellen schade veroorzaakt! Hoe menige zaak, die tot een auderen dag werd ver schoven, is achterwege geblevenWel schandelijk is de traagheid, waarvoor men eene eeuwigheid lang zal boeten, zonder haar ooit uit te boeten. Door het uit stellen wordt eeu goed werk bedorven; want uitstellen verraadt onwil en afkeerig- beid. Wat de beoefening der deugd aan uitstel wint, verliest zij aan verdienste. Niemand is door voornemens heilig ge worden. Sarcastisch. Iu een rookeollege sukkelt men erg met eene rookende kachel. Ook de sigaren zijn niet van 't fijnste merk, zoodat men zich den dampkring kan voorstellen. De heer des huizes, of liever der kamer, pookt voortdurend in „dat akelige ding". Een gast. Geef 'm een paar van je sigaren. Ik beiooi je, dan zal je ka chel niet meer rooken. Moed. „Houdt u van piano-spel, Majoor?" „Mevrouw ik beu er niet bang voor!" Naïef. De kleine Johanna heeft reeds eene perzik opgegeten en wil aan de tweede beginnen, toen hare mama deze zachtjes terug trok en zei: „U weet wel dat er voor mij ook een is." De kleine ziet verlegen voor zich, doch autwoordt op eens: „Jammer toch mama dal ik de uwe eerst heb opgegeten." Wat oen componist te lijden heeft. De componist B., die min of meer een zonderling was, ontmoette op straat een vriend. Na de ge bruikelijke begroetingen vroeg deze: „Hebt gein den laatsten tijd niets nieuws gemaaktP" „Ach," zeide B., „met het componeeieu gaat het niet meer. Heeft men een idee, dan heeft men geen papier om het op te schrijven; heeft men het opgeschreven, dan vindt men er geen uitgever voor; heeft men er een gevonden, dan betaalt hij er niets voor; is het stuk gedrukt, dan koopt niemand het; koopt iemand het, dan kan hij het niet spelen; en kan hij het spelen, dan bevalt het hem niet eens." Op school. Onderwijter. Hoe heet het nut tige dier, dat ons de boter levert? Leerling. Do boterboer, meester.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1886 | | pagina 2