BINNENLAND. Zeitung zonder eenig commentaar over neemt. De Fransche Kamer heeft aangeno men een ontwerp van wet, strekkende om de stad Parijs te machtigen eene leening van 250 millioen te sluiten, ten einde in het belang der werklieden open bare werken te ondernemen. De Times meldt uit Durban dat Basoe- tos eeuige Vrijstaatsche greusboereu mis handeld hebben, waaruit vermoedelijk bot singen zullen voortkomen. De pers van Bloemfontein eischt voldoening. De Daily News verneemt uit Cou- stautinopel, dat de diplomatieke staat van zaken onverkwikkelijk is; iedereen gelooft dat een groote oorlog iti het voorjaar onvermijdelijk is; de geldnood der Porta neemt toe; de provinciale Gouverneurs zijn aangeschreven alles bijeen te schrapen wat mogelijk is en uaar Constautiuopel te zenden. Een hongersnood dreigt in de Pro vinciën door de afwezigheid der landbou wers, thans als soldaten in dienst. Aan da Standard wordt uit Athene gemeld, dat de Grieksche Regeering niet gelooft aan de demonstratie der vloot, daar de Mogendhedeu oueeuig ziju omtrent de dwangmiddelen. De Grieksche Regeeriug slaagde eene leenicg vau 20 millioen drach- GEMENGDE BERICHTEN.. kantoren onderweg zijn, zoodat, na bekomen machtiging van den Minister, tot in gebruik neming dezer kleediugstukken, het „woord" eindelijk „daad" zal zijn geworden. Te Havre wordt in het volgend jaar van 1 Mei tot 30 Sept. eene internationale zeevaart-tentoonstelling gehouden, waar, in een afgesloten bassin van 40,000 vierkante meter; van galerijen omringd, allerlei schepen, zelfs van groote afmetingen, te zion zullen zijn. Volgens de nieuwste onderzoe kingen van den Geestelijke Casanova, heeft op Napoleon's geboorte-eiland, Corsica, ook Colum bus het eerste levenslicht aanschouwd. De slad Calvi, waar, volgens de door Casanova ontdekte stukken, Curistophorus Columbus in de straat Del Pilo geboren werd, zal nu den 23eu Mei e. k. een gedenksteen voor den grooten wereld ontdekker plaatsen in een der vervallen huizen van die straat. Voorts wil zij daar een stand beeld voor Columbus oprichten, waarvoor zij eene inschrijving opent, en dat bij de plechtige viering van den 400en gedenkdag der ontdek king van Amerika (1892) zal onthuld worden. Voorts zal het gemeentebestuur ran Calvi het eereburgerschap der stad schenken aan den in Spanje wonenden Hertog van Varagua, een af stammeling van Columbus. „Slot-hötel" gevestigd: maar weldra zal een nieuw gebouw er voor verrijzen. Voor het Pasteur-gesticht i s n u, blijkens de tweede lijst in het Journal officiel, 278,490 franks bijeengebracht. Met gelijke munt betalen. Dezer dagen heett men in eene plaats in Frankrijk, waar Lonise Michel een toespraak hield, de rede van die dame onderbroken door het werpen met koolstron ken. Een uit de menigte riep: „die kool verkoopt, moet kool verwachten!" Eene Liefdezuster, die zich tijdens de cholera-epidemie dapper gekweten had, heeft het ridderkruis van hel Legioen van Err ontvan gen. De Londensche honden dachten den 19cu Maart van hunne muilkorven verlost te worden, maar een politiebevel zegt, dat de or der tot muilbanden tot nader bericht van kracht blijft. Veertien-duizend houden zijn sedert de verordening opgepakt en afgemaakt. De in het Paleis van den Koning van Birma gevonden kroou-juweelen en robijnen zullen uaar Louden gezonden en daar worden verkocht. O O men te Londen te sluiten, waardoor zi) vele maanden het leger op de been kan houden. De Grieksche vloot is uit Salamis in zee gegaan; het is niet bekend waar heen. Het gedeelte cavalerie, dat nog te Athene gestationeerd is, heett bevel ont vangen om naar Thessalië op te rukken. De meeste der overige te Athene aauvve- zige troepen gaan acutereeuvolgens uaar de grenzen. Reuter's bureau verneemt het volgen de: Rusland trekt zich niet terug vau eeue maritieme demonstratie in de baai van Su- da. De Mogendheden blijven eeustammig in hare vertoogeu aan het Grieksche gou vernement. Prins Alexander heeft nog niet toegegeven in de quaestie over zijne benoe ming tot Gouverneur-generaal voor den tijd van vijf jaar. Uit Cairo mei It hetzelfde blad dat, naar men gelooft, Drummond Wolfl's terugroeping op liaudeu is, daar overeen stemming tusschen de Turksche en Eugel- sche Gommissariseu onmogelijk blijkt,vooral sedert Frankrijk met Moukhtar Pacha be gonnen is te kuipen. Drummond Woiff zelf gelooit aan zijne terugroeping, en ook de Standard verneemt, dat de Eugelsche Regeeriug daartoe deukt over te gaan. Als een treffend teekec des tijds deelt lie1 Venl. Wbl. mede, dat Donderdag j'i. vóór den aanvang der zitting van de Tweede Kamer, de heeren Bahlman, Van Baar, Lambrechts, Clercx en Ruland zich naar het Departement van Finan- ciëu hebben begeven, om den Minister een adres aan te bieden van het Provinciaal Comité in de provincie Groningen, dat de heffing van invoer, recntea op graar. noodzakelijk acht. Natuurlijk deden die Kamerleden dat niet uit eigen bewe ging, maar op verzoek der adressanten. Het adres beslaat 15 bladzijden, is onderteekend door ingezetenen uit 20 Grouingsche gemeeuten en telt nu reeds 3587 handteekeningen. Het Comité, de lijst inededeelende, voegde er bij: „er komen er nog meer". „Zullen zij er in loopen?" vraagt De Zoom. Het blad waarschuwt, dat er met de Grondwets herziening comedie wordt gespeeld, neen erger> dat er van liberale zijde krijgslist in het spel i»: het schoolartikel is het punt, waarop men den strijd aanbiedt, maar allemansstemrecht is het doel. „Dat dus de rechterzijde zich niet late vangen door eeue banaliteit, die het rechtdoen in den scboolquaestie overdraagt.... aau den gewonen weigever; en dat zij even krachtig als tot dusver tegen art. 194 pal sta voor een duidelijke re geling van het beperkt kiesrecht in de Grond wet. „Dat zij toone, het spel der liberalen te door zien, opdat niet later de weeklacht hebbe te weerklinken: zóó hadden wij het niet bedoeld; men heeft ons beetgenomen". De Maasbode ziet in het amendement der rechterzijde op art. 194 der Grondwet niet haar ideaal. Nu echter de vtreenigde rechterzijde ge sproken heeft, is er geen reden om wijzer te zijn dan zij en kan haar streven op den steun van het blad rekenen. Deze houding wordt aau De Maasbode gemakkelijk gemaakt, in de eerste plaats omuat het amendement wezenlijke verbe teringen bevat, in de tweede plaats omdat het een miuimum-eisch is, waarop niets is af te dingen. Bij de Tweede Kamer is ingekomen een ont werp, bevattende nadere bepalingen omtrent den accijns op het gedistilleerd. Den 19den Maart 1886 heeft te Lissa bon de uitwisseling plaats gehad der Nederlaudsche en Portugeesche akten van bekrachtiging der op 21 Maart 1885 aldaar gesloten postovereen- komsten. Ged. Staten van Z.-Holland hebben de lotiug voor de Nat. Militie voor Rokkanje nietig verklaard, op grond dat aldaar een nummer te veel getrokken is geworden. In zake de regeling van het Onderwijs bij de Grondwetsherziening, is door de heeren De Beaufort, Van Houten, Kist, Mees en De Ra- uitz het volgende amendement voorgesteld: 2 wordt voorgelezen als volgt: Artikel 194 der Grondwet wordt gelezen als volgt: Het geven van onderwijs is vrij, behoudens het toezicht der overheid, en bovendien, voor zoo ver het middelbaar- en lager-onderwijs be treft, behoudens hetor-derzoek naar de bekwaam heid en zedelijkheid der onderwijzers; het een en ander door de wet te regelen. De inrichting van bet openbaar onderwijs wordt door de wet geregeld. Het lager onderwijs wordt zoodanig ingericht, dat voor ouders, voogden en verzorgers de gele genheid niet outbreke, om de kinderen, die ouder hunne macht zijn of aan hunne zorg zijn toe vertrouwd, in het genot te stellen van voldoend lager onderwijs, waarbij hunne Godsdienstige overtuigingen niet worden gekreukt. De Koning doet van den staat Jer hooge, middelbare en lagere scholen jaarlijks een uit voerig verslag aan de Staten-Generaal geven. In den Spectator wordt meegedeeld, dat de uitnoodiging aau da Amsterdamsche An- tigone-ï^Aeti om naar Athene te komen niets dau een „courautencanard" is. De waarheid zou ziju, dat de Consul-generaal van Griekenland, de heer Vlachos, in een gesprek zich zoa hebben uitgelaten „dat hij den vertooners wel kou aan raden in den zomer naar Athene te gaan en dan bij de Olympische spelen deel te nemeu aan den wedstrijd en de Antigone daar te vertoonen. Licht dat zij de gouden medaille konden be halen eu de reiskosten. Daar bleef liet bij, want het was niet meer dan een los gesprek en een iuval- lende gedachte". In een plaatsje in 'tHaunover- scne zijn, volgens het Berl. Tageblatt, door de politie op de botermarkt drie boerinnen bekeurd, „wegens te weinig gewicht." Hoe zwaar moet daar eene boerin wel/ijn, om in het oog der politie genade te vinden? D e Mechanical Engineer tracht met de hier volgende cijfers te bewijzen, dat het gebruik van machinerieën, in plaats van handenarbeid, volstrekt niemand, ook niet den werkman, schade heeft toegebracht. Integendeel. In 1860, zegt het genoemde blad, hadden de gezamenlijke metaal industrieën der Vereenigde Stater. 53,000 man in het werk; aau materiëel bezaten zij voor 100.000,000 dollars, en hunne jaarlijksche pro ductie bedroeg 180,000,000 dollars. Thans ver schaffen die zelfde industriën werk aan 300,000 menscheu, consumeereu zij voor 380,000,000 dol lars aan materiëel, terwijl haar jaarlijksche pro ductie 669,000,000 dollars beloopt. Een der vijf te Hontenisse b e- staau hebbende meesloven, de „Oranje" is eer gisteren voor aforauk verkocht. Het gebouw, dat bij de stichting f 40,000 heeft gekost, werd voor f 2750 tosgewezen. Wat die kapitalisten toch gelukkige lui zijn! De maire van Sixt (Opper-Savoyt), gérant van het bekende hotel du Per d Cheval, is wegens mishandeling van een Duitscheu Prins tol 30 fr. boete veroordeeld. Hij schijnt den Prins te hebben willen „snijden" en toeu deze zich dit niet wilde laten welgevallen, had hij de deur gesloten en den vorstelijken bezoeker gedreigd, die eindelijk zich wel genoodzaakt zag te betalen. Volgens het Handelsblad weigerde n de meeste haautjeus der Amsterdamsche torens in de vorige week te draaien, omdat de wind ook zoo lang Oost geweest was, dat zij vastge roest waren. Een apostel van het allemans- stemreeht heeft te Goes eene rede gehouden om die „capsules Guyot" ter genezing van alle maatschappelijke kwalen aan te prijzen. Toen de mau schoon had uitgepraat, deed de heer J. Plaizier, metselaar te Goes, hem de lenke vraag, of het allemansstemrecht dau alle ongelijkheden wegnemen en een beteren toestand zou brengen, en hoe dit geschieden zou. Op deze vragen bleef de apostel met ziju mond vol tanden zitten. Eene vrij zeldzame winterverma- kelijkheid heett dezer dagen te Maagdenburg plaats gehad, nl. een groot gecostumeerd zwem feest, van de zwem-club aldaar. Te Belfast (Ierland) overleed dezer dadeu Charles Rivers, een veteraan van Waterloo, op 102-jarigen leeftijd. Hij was or donnans van den Hertog Van Wellington, was bij Salamanca, Orthes en Vittoria tegenwoordig, nam deel aau den beroemden marsch over de Pyreneeën en vocht later bij Waterloo en Quatre- Bras. Bij La Have Saiute werd hij aau knie en borst verwond. Een der werkeloozen te Zeven huizen, wien dezer dagen vau gemeentewege een brood werd verstrekt, maakte de opmerking, dat het lang niet versch meer was. Het brood was dan ook een dag oud. Bij beschikking van den Minis ter van waterstaat, handel en nijverheid, dd. 26 Jan. 1885, werd bepaald, dat de bestellers bij de Rijkstelegraaf uniform zouden krijgen. Thans kan de Arnh. Ct. mededeelen, dat de uniformen uaar de verschillende Rijkstelegraaf- Het zal vele dames misschien genoegen doen te vernemen, dat de echte struis- veereu wat goedkooper beloven te worden. Ten gevolge van groote jachten ligt te Tripoli een voorraad struisvederen ter waarde van ƒ1,500,000 waardoor do prijs aanmerkelijk daalt. Z o n d a g-a vond tikte een vree in deling op de ruiten der woning van den heer H. A. te Haarlemmermeer, niet ver van Half weg. Op de vraag der vrouw: „wie daar?" dacht de indringer onder het parocl „goed volk" binnen te zeilen. De huisvrouw wilde echter de lading niet inklaren, voordat de vlag werd ver toond. Hevige bedreigingen volgden: „Indien ge uw leven en dat van uw kroost lief hebt, laat mij binnen of het kost uw leven of het mijne!" De rooverkapiteiu had echter uiet ge rekend op de tegenwoordigheid van baas ?.u knecht, die, naar buiten stormend, den kerel onthaalden op ecu flink pak slaag, hem ten slotte beetpakten eu aan den burgemeester te Hoofddorp overleverden. Op die reis toonde de indringer zich zeer brutaal en noemde zich zelfs „de Keizer tan Rusland", hoewel zijue fiuanciëde aangelegenheden niet daarvoor pleit ten, naardien hij in het geheel elf en een halve cent rijk was. Aan den burgemeester deelde hij mede, dat Rotterdam zijne woonplaats was. Het glas, waaruit de Hertog van Marlborough gedronken heeft op den avond voor den slag van Malplaquet, is dezer dageu aldaar verkocht voor 101 franks. Het werd tot dus verre op het kasteel der heeren Cosseé van Se- meries, waar de beroemde veldheer toeu verblijf heeft gehouden, bewaard. De beker is van fraai kristal, met een gouden rand, en hij kan onge veer 1 Va liter bevatten. TeBölzig, in de provincie Prui- seu, ziju 5 kindereu op weg naar school dood gevroren. Bij Napels, te Castello di Mania cs, heeft eeue bende roovers een aanval gedaan op het huis, dat vroeger den Admiraal Nelson toe behoorde, eu thaus bewoond wordt door Lord Bridport. De rooveis wilden zich meester maken van den zoon des huizes, Victor Hood. Maar de bewoners van het huis verdedigden zich dapper eu dreven, geholpen door soldaten, de aanvallers op de vlucht. In het bloedige gevecht werden verscheidene roovers gewond. Vier ziju er gevangen genomen. De Russische Prins en oplichter Eristoff, die te Londen gevangen genomen werd, zal nu aan Frankrijk worden uitgeleverd. In het Zuiden van Frankrijk, waur de wijubouw op vele plaatsen, wegens de verwoestingen van de druifiuis, moest worden opgegeven, legt men zich nu veel op hel kwee keu van rozau toe, welke bloemen 's winters bij manden vol uaar Londen eu Parijs verzonden worden, des zomers op de badplaatsen worden verkocht en een aardig voordeel opleveren. Nog eene toepassing van papier. In Ween eu werden onlangs papieren gas-en wa terpijpen tentoongesteld; ook geschikt (en wel bij uitnemendheid) voor het omhullen van electrische geleidingen. De pijpen worden gemaakt uit vellen papier, die zoo breed ziju al» de lengte van de buis. De papierstrook wordt gehaald door ge smolten asphalt en dan op een ijzeren mal op gerold. Na afkoeling wordt de mal verwijderd eu de binnenzijde van de pijp voorzien van een laag email, of glazuur. De samenstelling daarvau wordt geheim gehouden. De buitenzijde wordt vernist en gezand. Bij een wanddikte van onge veer 1 centimeter, kunnen buizen van een deci meter middellijn tot 1000 atmosferen inweudigen druk verdragen. Een eigenaardig proces, dat men iu onzen tijd niet meer zou verwachten, zal bin nenkort te Tarnowitz in Silezië worden gevoerd. Een slachter moet zich verantwoorden voor het gerecht, omdat hij een Joodsch koopman uit Po len een stuk varkeusvleesch in den mond heeft gestoken. Koning Antiochus Epifanes, weet men, was daar ook een liefhebber van eu liet met ge weld den Joden varkeusvleesch in den mond ste ken. Ter voorkoming van spoorwegon- gelukken als dat van Monte Carlo, bevelen nu (ie Fransche bladen de iuvoeriug van den Baton- pilote, „veiligheidsstok", aan, voor de lijnen met enkel spoor. Om Zeker te zijn dat er op zulke wegen uiet twee treinen tegelijk kunnen ziju, heeft men o. a. op Eugelsche spoorwegen voor elk station een stok, welke door den stationschef van den machinist van eiken vertrekkeuden trein wordt terhand gesteld. Dat middel is veel zeker der dau seinen per telegraaf of door schellen. Als de stationschef van Monte Carlo, om zijn trein te laten vertrekken, had moeten wachten op deu stok, dien de machinist vau den trein uil Roque- brune hein brengen moest, en dien de machinist van den treiu uit Monto Carlo aau deu stations chef te Rcquebrune moest teruggeven, zou het treurig spoorwegongeluk uiet hebben plaats gehad. In het Fransche plaatsje Cha- teauneuf-les Martigues (monden van de Rhone) is het zeldzame feit voorgekomen, dal ten herders hond de aan zijne zorg toevertrouwde kudde aan viel. Het dier, dat plotseliug dol was geworden, heeft 45 schapen gedood. Prof Schweninger, die zooveel wil heeft gehad van zijne ontvetliDgskuur bij Voist Bismarck, zal nu te Heidelberg een „sani- torium" (herstellingsoord) openen, waar lijders aan zwaarlijvigheid onder zijn oppertoezicht zullen genezen worden. Hij kan daar wel uiet altijd aanwezig zijn, maar verscheidene adeisteuten zul len waken voor de stipte mkoming van zijue voorschriften. Zijne inrichtiug is voorloopig in het Koningin Victoria ontvangt een zeldzaam geschenk uit Mandalay, nl. een verguld brouzeu kanon, op een verguld houten onderstel, dat het eigendom van Koning Theebau van Bir- mah is geweest, eu dien Vorst tevens lot orakel diende. Vóór de Koning een oorlog begon, zoo verhaalt men, liet hij door eeu priester eene fiesch wijn in het kanon gieten. Bleef de wijn er in dau kon hij zeker zijn, overwinnaar te wezen, maar iu het tegenovergestelde geval zou hij de nederlaag lijden. Bij den laatsten oorlog voor spelde het kanon deu Koning ongeluk, maar hij liet zich toch niet weerhouden door het zonder linge orakel. Onlangs trokken drommen van honderdduizenden eekhorentjes van de eene zijde van de Mississippi naar deu oever van den Ar kansas. Zij zwommen de rivier over, en zochten hooger gelegen plaatsen op. De landlieden sloegen de kleine springers bij duizendtallen dood. Een dergelijke volksverhuizing van deze bevallige dier tjes had in 1872 plaats. Het schijnt, dat de oor zaak er van in gebrek aan voedsel te zotken is. D e Mechanical Engeneer verhaalt een recht Amerikaansch voorbeeld van de waarde eentr uitvinding. Zekere Lauth is de uitvinder van een middel om spijkers te maken uit oude stalen rails, en wel tegen een prijs per ton, die 10 dollars lager is dau de vioegere productiekosten. Hij ver kocht zijn patent aan vijf firma's in de Oostelij ke Staten tegen de navolgende conditiën: Gedu rende het eerste jaar zal hij 150 dollars per dag ontvangen en later 300 dollars per dag zoolang als het patent van kracht blijft, dat is gedurende zestien jaar. Het toppunt van ophemelarij zegt de briefschrijver uit de Hofstad in de Arnh. Ct. zag ik dezer dagen bereikt in eene advertentie, waarin een notaris een te ver- koopen huis op eeu Noordbrabantsch dorp op vijzelde onder anderen met de vermelding dat het had „den grootsten tuin". Voor dezen no taris was de uitdrukking „grooten tuin" niet omvangrijk genoeg. Voor de verpachting der buffet- ten in het rijksmuseum te Amsterdam deed zich slechts één liefhebber voor, namelijk de heer Bakker te Aieuhorn, voor f 500 'sjaars. Te Decazeville is ten behoeve of liever ter aanmoediging van de grèvisten een met aardappelen en snijboonen beladen wagen aangekomen. Het Kamerlid Basly was de voer man. Op de zakken lag burger C.irrié uitge strekt, welbehagelijk zijne pijp rookende, in het zalig bewustzijn, dat hij door een Kamerlid werd gereden. De bevolking heeft nu toch zelve een» hartelijk gelachen over die sociaal-democratische wereld van gelijkheid. Anton Rubinstein is door den Czaar benoemd tot Directeur-generaal voor de Russische muziek, met den rang van Opper maarschalk, waarran hij de uniform en de in signia zal moeten dragen. Overjassen, die afgesloten kun nen worden. Er gebeuren nog al eens „vergissingen" met het „abusively k" medenemen van kleediogi

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1886 | | pagina 2