Bijvoegsel behoorende bij de NIEUWE van Zondag: 28 Maart 1886. U T E \TrA i\ i). I S E i\ L A M f>. De Hiërarchie der Kerk. V erkoudheids-vrees. Vriendschap tusschen menschen en dieren. Een geleerd heer. H4ARIMSM III! [UIT. De nieuwe jaargang der »Hiërarchia cattolica* is nu gereed, en geeft, als al tijd, een schoon overzicht van de organi satie der Katholieke Kerk, die zich over de vijf werelddeelen uitbreidt en aan wier hoofd de Paus staat. De Romeinsche ker kelijke provincie wordt gevormd door de om Rome liggende diocesen, wier bis schoppen onder de kardinalen de eerste plaats bekleeden. Het heilig College telt bovendien nog 41 kardinaal-priesters en 12 kardinaal-diakenen. Drie der kardinaal priesters hebben de bisschoppelijke wijding nog niet ontvangen. Twaalf hunner heb ben hunne vroegere diocesen verlaten en wonen nu, evenals de 6 kardinaal-bisschop pen en de 11 kardinaal-diakenen, voortdu rend te Rome, om den Paus in het bestuur der Kerk behulpzaam te zijn. De overige 26 kardinaal-priesters, die bisschoppen zijn, staan aan het hoofd van verschillen de diocesen, en wel: in Italië 8, in Oos tenrijk Hongarije 5, in Frankrijk, met inbegrip van Algiers, en in Spanje elk 4, in Portugal 2, in Engeland en Austra lië elk 1. Onder de in Rome resideerende kardi nalen zijn 25 Italianen, 3 Duitschers, 1 Engelschmau, 1 Franschman, 1 Oosten rijker en 1 Pool. Een kardinaal-diaken (Newman) verblijft in Engeland. Op de kardinalen volgen 11 patriarchen als hoogste kerkelijke hoogwaardigheidsbekle ders, 6 van den Latijnschen ritus en 5 van andere Oostersche riten. Drie Latijn- sche patriarchale zetels van Constantino- pel, Antiochië en Alexandrië zijn slechts eereambten, terwijl daarentegen die van Jeruzalem, Venetië, en Lissabon de aarts bisschoppelijke jurisdictie bezitten. Drie Oostersche patriarchen voeren den titel van patriarchen van Antiochië, namelijk die der Melchieten, die in Damascus woont, die der Syriërs, die te Mardio en een dei- Maronieten, die te Giboul resideert. De patriarch der Chaldeërs heeft den titel van patriarch van Babyion en woont te Mossul, en die der Armeniërs heeft bij zijn zetel in Constantinopel ook den titel van patriarch van Cilicië. Als opperste kerkvoogden hebben zij allen jurisdictie over hunne onderhoorigen en over de bis- schoppen der bedoelde volken. De Latijnsche ritus telt, behalve de reeds genoemde patriarchale zetels, 151 aartsbisdommen, 682 bisdommen en 18 praelaturen Nullius (tot geen diocees behoorend) alle met jurisdictie. In Italië, de Romeinsche kerke lijke provincie niet mee gerekend, zijn 48 aartsbisdommen, 221 bisdommen en 12 praelaturen Nulliusin Frankrijk 17 aartsbisdommen en 66 bisdommen; in Oostenrijk-Hongarije (Bosnië en Herzego- wina meegerekend,) 12 aartsbisdommen en 46 Bisdommen en 1 praelatuur Nullius. In Spanje zijn 9 aartsbisdommen, 45 bisdommen en 1 praelatuur Nullius; in Groot Brittannië 7 aartsbisdommen en 43 bisdommenin Duitschland en Luxemburg 5 aartsbisdommen en 21 bisdommen: in Portugal 2 aartsbisdommen en 9 bisdom men; in Rusland 2 aartsbisdommen en 13 bisdommen; in Griekenland 3 aartsbis dommen en 6 bisdommenin Europeesch Turkije 3 aartsbisdommen en 3 bis dommen in België 1 aartsbisdom en 5 bisdommen; in Nederland 1 aartsbisdom en 4 bisdommen; in Zwitserland 5 bis dommen en 3 praelaturen Nullius; in Ru- menië 1 aartsbisdomin Servië 1 aarts bisdom en in Bulgarije 1 aartsbisdom. Dus in geheel Europa zijn 111 aartsbis dommen, 489 bisdommen en 16praelata- ren Nullius. Voorts zijn er tot den Latijn schen ritus behoorende: in Azië 3 aarts bisdommen en 6 bisdommen; in Afrika (in de Fransche, Spaansche en Portugee- sche bezittingen) 2 aartsbisdommen, 12 bisdommen en 1 praelatuur Nullius; in Amerika (in de Engelsche bezittingen) 4 aartsbisdommen en 19 bisdommenin de Vereenigde Staten 12 aartsbisdommen en 56 bisdommen; in Mexico 3 aartsbisdommen; in Centraal- en Zuid-Amerika (eilanden) 13 aartsbisdommen en 92 bisdommen; en in Australië 3 aartsbisdommen, 19 bisdom men en 1 praelatuur Nullius. De Grieksch-Rumeensche ritus heeft (in Hongarije) 1 aartsbisdom en 3 bisdom men, De Grieksch-Rumeensche ritus in Oostenrijk-Hongarije 1 aartsbisdom en 6 bisdommen en in Rusland 3 aartsbisdom men en van den Armenischen ritus in Galicië 1 aartsbisdom. In Azië heeft, onder de jurisdictie van hunne Patriarchen, de Grieksch Malchitische ritus 4 aartsbis dommen en 8 bisdommen, de Chaldeesche 4 aartsbisdommen en 7 bisdommen, de Syrische 4 aartsbisdommen en 8 bisdom men, de Maronitische 6 aartsbisdommen en 3 bisdommen en de Armenische 18 bisdommen. In die lauden, waar nog geen hiërarch ie is georganiseerd en enkel nog maar mis sies zijn gevestigd, wordt het gezag door gevolmachtigden van den Paus uitgeoefend. Die landen zijn verdeeld in apostolische delegaties, vicariaten en prefecturen. In Europa zijn 2 delegaties (Constantinopel en Athene), 10 apostolische vicariaten en 6 prefecturen; in Azië 4 delegaties, 73 vicariaten (waarvan 28 in China en 23 in Oost-Indië) en 5 prefecturen; in Afrika 1 delegatie, 16 vicariaten en 15 prefecturen in Amerika 16 vicariaten en 7 prefecturen in Australië 9 vicariaten en 3 prefecturen. Leo XIII heeft 5 aartsbisdommen opge richt, 2 bisdommen tot aartsbisdommen verheven, 26 nieuwe bisdommen gesticht en in de missielanden 1 delegatie, 20 vicariaten en 8 prefecturen gevestigd en van 3 prefecturen vicariaten gemaakt. Reuters Office meldt, dat alle mogend heden, uitgezonderd Rusland, het voorstel van Italië aannemen, dat de post van Gou verneur van Rumelië altijd zal worden op gedragen aan den regeerenden Vorst van Bulgarije. De Standard verneemt uit St. Peters burg; dat Rusland, ontevreden over den loop der Bulgaarsche aangelegenheid, wei gert verder onderhandelingen te voeren en besloten heeft eeue zelfstandige politiek te volgen. Uit Constantinopel wordt aan hetzelfde blad geseind; dat de diplomaten den toe stand ernstig inzien Prins Alexander vol hardt in zijn verzet, ondanks den drang der mogendheden, terwijl Griekenland tracht zich met Bulgarije te verstaan, Naar uit Athene verzekerd wordt, kan elk oogenblik het besluit van het Kabinet verwacht worden om de reserven onder de wapenen te roepen. Tot dezen maatregel zouden de verwikkelingen in de Turksch- Bulgaarsche quaestie hebben aanleiding gegeven. Er hebben te St. Louis ernstige onge regeldheden plaats gehad ten gevolge van eene poging der Missourie Pacific Spoor- wegm. om een goederentrein te doen ver trekken. De trein kon echter ten slotte onder een sterk geleide, zijn weg volgen. De consul van Groot-Britannië te Am sterdam heeft aan het Handelsblad plaat sing verzocht van het onderstaande: »Ik verneem uit Engeland, dat door enkele der zoogenaamde «runners of crimpste Londen pogingen gedaan worden in Ne derland en België, om Nederlandsche, Deensche en Noorsche zeelieden, die in de havens dezer landen afgemonsterd worden, naar Londen te lokken, onder het voor wendsel dat aldaar gebrek aan Engelsche zeelieden bestaat, en dat vreemde zee lieden daardoor gemakkelijk dienst zullen vinden. »Ik ben daarom zoo vrij, u beleefd te verzoeken de noodige openbaarheid aan de stelligste tegenverzekering te willen geven. Niet alleen dat er hoegenaamd geen gebrek aan zeelieden bestaat, maar, zooals algemeen bekend is, is er iu den tegenwoordigen zeer treurigen toestand der scheepvaart een groot gebrek aan werk, zoodat vreemde zeelieden, die in Engeland werk gaan zoeken, zeker groote teleurstel lingen en moeilijkheden tegemoetguan. Bekend is de angst, waaraan zangers voordurend lijden, nl. om verkouden te worden. Een bijna overdreven voorbeeld hiervan levert de oude Beek, de nestor der Weener baritons. Hiervan wisten de bladen eenigen tijd geleden het volgende te mel den. Bij de nu heerschende temperatuur heeft, zooals van zelf spreekt, het seizoen der verkoudheden zijn toppunt bereikt. In dezen tijd van 't jaar vindt men te Weenen een ongelukkige, die altijd een gelukskind was, en een zwaren zieke, wien niets scheelt. Dat is Beek, de beroemde bariton, wiens levenselement, zooals bekend, de vrees voor een verkoudheid is. Daar hij zelfs in het hartje van den zomer den hals wikkelt in eene shawl, is het niet meer dan logisch, dat hij nu drie shawls over elkander draagt welke zijn hoofd tot onder den hoed be dekken. Gelukkig staat zijne gade hem in de zorg voor zijne stem trouw terzijde, en als hij bijv. den schouwburg verlaat, snelt zij altijd vóór hem naar buiten, roept den koetsier, en eerst als het rijtuig voorstaat en het portier geopend is, verschijnt de zanger, vliegt als een schaduw voorbij, en dan in vliegende vaart naar huis. Ieder weet, dat de kunstenaar een be minnenswaardig en hoffelijk man is, doch deze deugd baart hem eenq groote ongele genheid, n.l. het groeten op straat. Als hij goede vrienden ontmoet, wijst hij zonder een woord te spreken naar zijn mond als wilde hij zeggen, dat hij niet kan spreken. Dat hij nooit bij een groet den hoed af neemt, begrijpt men licht. Ziet hij echter iemand aankomen, dien hij toch met den hoed zou moeten groeten of door wien hij zou kunnen worden aangesproken, dan wijkt hij snel uit naar het andere trottoir. Zeer onaangenaam vindt hij het, een nieuw costuum aan te trekken, want dan is in zijn oog een katarrh kant en klaar. Hij laat het daarom gewoonlijk een of twee dagen in eene verwarmde kamer liggen, opdat het goed doorwarmd is, eer hij het aantrekt. Moet de kleermaker hem de maat nemen, dan is het nog veel slimmer. De man moet dan met zijne koude snijdershanden eerst twee uur lang bij de kachel staan, om hem niet in plaats van een jas een verkoudheid aan te meten. Het is overbekend dat Pelisson, tijdens zijn verblijf in de Bastille, eene spin had tam gemaakt. Toen de cipier hem echter op zekeren dag met dat diertje zag spe len, trapte hij het dood: men zegt dat de arme gevangene van verdriet over den dood zijner vriendin bezwijmde. Latude, ook een gevangene in de Bastille, had daar 26 ratten tam gemaakt, aan welke hij namen had gegeven, en die uit zijne handen kwamen eten, wanneer hij ze bij den naam riep. Reeds uit de oudste tijden lezen wij verhalen aangaande de gehechtheid van sommige beroemde personen aan een of ander dier. Zoo had Semiramis een tamme gier, Virgilius een kapel, Nero een spreeuw, keizer Commodus een aap, Heliogabalus een rnusch, en Mahomed eeue duif. De Markies de Montespan, die aan het hof van Lodewijk XIV te Versailles prach tige vertrekken had, hield er eene groote verzameling witte muizen op na, die hij uit Siberië had laten komen. De schilder Razzi had zijn huis vol allerlei dieren; o. a. een eekhorentje, apen, angora-katten ezeltjes, bokken en ponnies. Dan had hij nog een groote, zwarte raaf, die tusschen de andere dieren doorliep, en wanneer er geklopt werd, met eene basstem riep. «bin nen.Dickens droeg zijne honden groote genegenheid toe en verklaarde meermalen dat hij er zeker van was, dat zij volkomen verstonden wat hij zeide; ook hadden zijne kinderen een tamme raaf, wier ziekte en dood hij op geestige wijze aan zijne vrien den bekend maakte en op wie hij een grafschrift vervaardigde, dat wij met eene penteekening van zijne hand in zijne levens beschrijving vinden. Een armzalig denkbeeld van de bescha ving in Rusland omstreeks 1778 geeft ons de volgende historische anekdote. Cathari- na II, de groote Keizerin gaf omstreeks dat jaar den majoor Korsakow-Rinskoi, het paleis ten geschenke, dat vroeger aan Wassiltschikow had toebehoord. De vele schatten, die dit geschenk ver gezelden, veroorloofden hem zich vorstelijk in te richten. Eeue bibliotheek kou niet ontbreken. Hij liet dus den voornaamsten boekverkooper uit St. Petersburg ontbieden, en gelastte hem zooveel boeken te leveren als voor eene bibliotheek benoodigd waren. De boekverkooper vroeg natuurlijk, welke boeken Zijne Excellentie verlangde. «Daar hebt gij het beste verstand van, zei Korsakow, «zooals het bij andere lui is, wil ik het ook hebben: groote deelen be neden en kleine van boven, zoo is het bij de Keizerin ook. KERKBERICHTEN. Kathedrale en Parochiekerk van den JvZC). Zondag, te 7 en 8 uur de gelezen HH. Missen met Onderrichting, te 10 uur de Hoogmis met Preek, te 2 uur de Catechismus, te 3 uur het Rozenhoedje en de Litanie, te 6 uur het Lof ter eere van het H. en O. Hart van Maria met Preek. Eiken middag te 3 uur het Rozen hoedje. Donderdag-avond te 7 uur het Lof en de Meditatie over het H. Lijden des Heeren. Vrijdag te 8 uur gezongen H. Mis met uitstelling en vereering der Reliquieën van het H. Kruis en van de Doornen kroon, 's avonds te 7 uur Lof en Oefeuing ter eere van het Goddelijk Hart van Je zus. Zaterdag te half 9 de H. Mis ter eere van het H. en 0. Hart van Maria tot be keering der zondaars, met 500 dagen Af laat; 's avonds te 6 uur het Lof tot in tentie van Z. H. den Paus, en van 5 tot 10 uur gelegenheid om te biechteD. In de week de HH. Missen en de Cate chismus naar gewoonte. De boekjes bevattende de gebeden en gezangen dezer godsdienstoefening, zijn verkrijgbaar bij de Uitgevers der Nieuwe Haarlemsche Courant a 0,15. Parochiekerk van den II Antoni.u* van Pudua. Zondag, de HH. Missen te half 6, 7 en half 9 met Ouderrichting, te half 11 uur de Hoogmis met Predikatie, te half 3 uur de Catechismus, te half 4 uur de Ves pers. Dinsdag te 8 uur de gezongeu H. Mis ter eere vau St. Autouius, te 7 uur Lof en Meditatie. Woensdag-avond te 7 uur Vergadering voor de Leden der Derde Orde. Vrijdag, te 8 uur gezongen H. Mis, te 7 uur Lot eu Oefening van den H.Kruisweg. Deze week de HH. Missen te half 8, 8, half 9 en half 10 uur, eu de Catechis mus naar gewoonte. Parochiekerk van Onze Lieve Vrouw. Zoudagi de HH. Misseu te half 6, 7, half 9 eu half 11 uur, te 2 uur Cate chismus, te 3 uur de Vespers, 's avonds te half zeven uur Oefening van den H. Kruisweg. Maandag-avond te 7 uur Lof. Woensdag-avond te 7 uur Lof en Me ditatie. In de week de HH. Missen te 7, half 8, 8, half 9 en 9 uur. Catechismus naar gewoonte. ALMANAK DER 13e WEEK VAN HET JAAR 1886. MAART, (Lentemaand) 31 dagen. Toegewijd aan den 11. JozefBruidegom van de H. Maagd Maria. 28. Zondag. 3e van de Vasten. H. Gun- thram, Koning der Franken. Evang. De duivelsuitdrijving. 29. Maandag. H. Eustasius, Abt. 30. Dinsdag. H. Vero, Priester. 31. Woensdag. H. Balbina, Maagd. APRIL, (Grasmaand) 30 dagen. Toegewijd aan O. L. V. van Bijstand. 1. Donderdag. H. Walerik. 2. Vrijdag. De H. vijf wonden onzes Heeren J. C. Ged. H. Amüauus Martelaar. 3. Zaterdag. H. Nicetas, Abt, -j- 824.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1886 | | pagina 4