B L\ M i\ L A N 1). GEMENGDE BERICHTEN. Fransche socialisten te Bazel. Uit de feiten leidt het officieuze Duitsche blad af, »dat Frankrijk de bodem is waarop iiet anar- chische onkruid welig groeit, dat Europa thans verontrust. Gladstone heeft in het Lagerhuis voorgesteld, in behaudeliug te nemen: den 8 April het ontwerp tot wijziging der wet op het bestuur van Ierlaud; den 12en be- grootiugsvoorstelling; den 15en het ontwerp tot wijziging der wet, betreffende den aankoop van grondeigendommen iu Ier land. Uit Mesjet wordt aan de Times gemeld, datde Eugelsch Russische greusouderhande- lingen weder stilstaau, naar aanleiding vau nieuwe preteutiëu, welke plotseling door de Russische Regeeriug vooropgesteld zijn. De comraissiën vau beide partijen hebben hare Regeeringen instructies ge vraagd. De Times meldt uit Coustantinopel, dat- Prins Alexander bericht gezonden heeft aan de Porte, dat Bulgarije vasthoudt aan de eenmaal gemaakte voorwaarden, tevens zijne betuigingen van getrouwheid herhalende. De Turksche Regeeriug heeft eene kanonneerboot uitgezonden om tus- schen de eilandeu te kruisen, waar een Grieksch schip wapenen en ammunitie tracht aan wal te brengen. Volgens berichten uit Montevideo is er iu Uruguay eeu opstaud uitgebroken. Duizend mau, onder bevel van Generaal Arredouda, zijn te Quaviyu geland. Te Montevideo heerscht eene paniek. Het Venl. Wbld. komt op tegen het gezegde des Ministers van Binnenl. Zaken, dat, ontving liet bizonder onderwijs subsidie, „het mooi er af" zou zijn. Het meent, dat dit gevleugeld woord beter achterwege ware gebleven. Toch waaideert het daarin de erkenning, dat de beweging op schoolgebied mooi is. Maar uiettemin spreekt het de hoop uit, dat er van de rechterzijde een ander gevleugeld woord tegcnovei gesteld moge worden, waardoor het effect van „al het mooi is er af" vernietigd zal worden. Over het amendement der linkerzijde oor deelt Ons Noorden in hoofdzaak aldus: Haar bod is het onveranderd ariikel 194-, zoo goed als 30 centen een schelling is. Wat doet het er toe, in welke volgorde de centen gelegd worden, mits er maar dertig ziju? Juist zoo deuken de heeren der linkerzijde over art. 194. De volgorde der onderdeden hebben zij eenigszins veranderd; doch veranderden daardoor niets. Het staat boven bedenking, dat de vereenigde rechterzijde haar woord gestand zal doen en met evenveel fierheid het voorstel afwijzen, als de li beralen overmoed betoonden om het iu te dieneu. De Grondwetsherziening is aldus vooreerst eene onmogelijkheid geworden. Kunnen de liberalen zicb in die zekerheid schikken, wij ook, en wij beter dan zij. De Grondwet bestrijdt de stelling der N. Rtt Ct., dat het toekennen van subsidie aan de bi- zouderc school iets met het beginsel der scheiding vau Kerk en Siaat zou te maken hebben. De Staat, zegt het biad o. a., geeft ook wel subsidie voor onderhoud en herstel van historische monu menten, waaronder ook kerkgebouwen ziju, mede dienstbaar tot verspreiding en verlevendiging van bepaalde godsdienstige begrippen en aan den eeredienst van een bepaald kerkgenootschap; wie krijgt in zijn hoofd, dat te wraken op grond van het beginsel van scheiding van Kerk en Staat of te beweren, dat het geld van allen zoo be steed wordt voor een particulier belang? Eene resolutie van het Ministerie van financiën brengt piano's en huisorgels tot de „werktuigen en gereedschappen, dienende tot be oefening van kunsten", in den zin van art. 448, 2o van het Wetboek van Burgerlijke Rechtsvor dering, welke kunnen worden begrepen in het bedrag van ƒ200, waarvoor volgens dat artikel geen beslag mag worden gelegd. De Tweede Kamer heeft gisteren het con- versic-outwerp aangenomen met 56 tegen 25 stemmen. De leden van de Eerste Kamer der Staten- Generaal ziju ter hervatting der werkzaamheden bijeengeroepen tegen Woensdag 7 April des avonds te 8 uren. De oudste lindeboom in Duitse h- land staat te Neustad (Wurtenberg). Hij is 700 jaar oud en werd iu 1848 reeds door 67 zuilen gestut; de stam, 12Vs voet in doorsnede, ver deelt zich ter hoogte aan 7 voet in 6 horizontale takken, die nu door 94 steenen en 17 houten zuilen worden gestut. In den regel wordt een geschenk met dankbaarheid aanvaard. Dat dit echter niet altijd het geval is, bleek deze week te Wage- ningen, waar een fraai cadeau, met opschrift in zilver, door B. eri W. namens den raad zou worder. vereerd aan dr. L. Vermande, die, sedert het vertrek van den vorigeu gemeente-geneesheer naar Rotterdam, de armenpraktijk had waarge nomen. Dr. V., die ook heeft behoord ouder de sollicitanten naar de thans vervulde vacature, bleef volstandig weigeren het geschenk te aan vaarden, zoodat de raad er over kan denken, wie nu met het aan den heer V. toegedachte zal worden vereerd. De heer Eugène Vimont schreef in V Avenir de 1' Ome een opstel over het ma ken van cider (appelwijn), heden ten dage de voorname bron van inkomsten van de landbouw exploitaties in die streken. „C'est grace aux pommes qu'il récolte ou au cidre qu'il fabrique, que le cultivateur norm and peut payer ses fer- mages." Waarom zoo mogen wij nu ander maal vragen wordt in ons laud zoo onbe grijpelijk weinig aandacht aan het maken van appel- en perewijn gewijd? Een eerzaam burger in den o na trek van Berlijn was naar zijne betrekkingen in de hoofdstad gegaan, om de groote illuminatie bij gelegenheid van 's Keizers verjaardag te gaan zien. Tegen donker ging men er dan ook op uit, doch het gedrang was zoo groot, dat de familie reeds terstond haar logeergast miste. Nu, oom Emil wist den weg of zou dien wel vinden. De overigen bleven goed bij elkander, zagen de illuminatie en kwamen laat in den nacht thuis. Hoe verwonderd waren zij, toen zij oom Emil daar in een stoel vonden slapen! Het bleek, dat hij even achter gebleven was om nog iets te halen en dat de meid zich inmiddels gehaast had om ook uit te gaan en de deur te sluiten. Als een tweede Pieter Spa had oom zijn tocht te ver geefs gemaakt en had hij zich moeten behelpen met van de mooie illuminatie te droomen. Te Leeuwarden hebben eenige slagers de vleeschprijzen verlaagd. Zij verkoopen het jong of nuchter kalLvleesch voor 1617V3> eerste qualiteit rundvleesch zonder been voor 40, biefstuk en haas voor 50 cent het half kilo. DeLondensche actrice mrs. Abrams zoo verneemt de Taglich» Rundschau, daagde onlangs den criticus Hudson voor het gerecht omdat hij van haar geschreven hal: „Mrs. Abrams herinnert aan de opgraviugen van prof. Schliemann zij is eene ware antiquiteit." De rechter beproefde tevergeefs de opgewonden too- neelspeelster te bevredigen, terwijl hij aanvoerde, dat de opgegraven voorwerpen zoo veel waarde hadden en du3 de bewering van den heer Hud son eeu compliment bevatte. De kunstenares antwoordde evenwel toornig: „Ja, maar het groote publiek bestaat niet uit oudheidkundigen en steeds ontvang ik anonieme brieven, waarin men mij vraagt: „of ik ook Laiijnsche opschriften draag," of waarin men zijne bewondering uit spreekt, „dat de ledematen zoo goed bewaard zijn gebleven." Eindelijk kwam men toch ge lukkig tot eeu vergelijk. Niet minder dan tien gevallen van hondsdolheid hebben zich in de laatste da gen iu de provincie Noord-Brabant voorgedaan. Het aantal honden, die afgemaakt zijn, is zeer groot. Ervaren fokkers van pluimge- dierte beweren, dat maïs wel is waar een goed voeder is om pluimvee te mesten, maar dat dit voedsel niet gunstig werkt op het produ- ceeren van eieren, omdat in maïs de bestand- deelen, die ter vorming van eiwit en van het harde omhulsel dienen moeten, niet in voldoen de mate voorkomen. Als mer, dus (zelfs bij overvloedige aanwezigheid van kalk in de vogel- woningen) in den winter slechts maïs voedert, kan men niet op vroegtijdig eu ruimschoots eierenleggen rekenen. De beste voeders voor pluimgedierte zijn - eu wel in deze reeks haver, gerst en tarwe. Geeft men den dieren behalve maïs ook de noodige hoeveelheid dier lijk voedsel, dan verdient maïs om vele h-i rede nen aanbeveling. Anton Rubinstein zal, volgens de Wiener Abendpost, een fonds stichten, be stemd voor internationale wedstrijden van pianis ten en toondichters. Om de vijf jaren wordt vau de renten van het kapitaal een prijs van 5000 franks toegekend aan den besten pianist en den besten toondichter. De wedstrijden, waarbij jongelieden van 20 tot 26 jaren wor den toegelaten, hebben beurtelings te st. Peters burg, Berlijn, Weenen en Parijs plaats. De eerste wordt te St. Petersburg gehouden, in 1890. In Zweden neemt de w e r k t u i g e- lijke houtbewerking eene hooge vlucht. De fa briek van Ekman te Stockholm leverde voor een paar maanden voor rekening van een han delshuis te Berlijn 10 houten woningen in villa stijl af, met 10 vertrekken elk. Ze waren in drie weken gereed. Het in elkaar zetten van zoo'n woning kan door 16 kundige werklieden in een uur tijds geschieden. Spijkers, schroeven, krammen, enz. zijn er niet aan gebruikt. De bestemming van deze huizen is Nieuw-Guinea. Ze worden daar opgezet en geolied, en de daken geteerd; ze moeten alsdan volkomen waterdicht ziju. Vóór twee jaren werden de Pra n- sclie gemeenten Aubers, Marquillies en andere in onrust gebracht door het plotseling overlijden van een notaris Debron. Een nader onderzoek deed blijken, dat er een aanzienlijk tekort was in zijne kas, en vele familiën door den overledene tot armoede waren gebracht. Thans is het ge rucht in omloop als zou Debron geenszins over leden zijn, en beweren verschillende personen, hem Zelfs gezien te hebben. Dit nieuws heeft natuurlijk veel opzien gebaard en een schrijven is naar hit parket van Rijsel gericht, waarbij de opgraving van de lijkkist wordt gevraagd. De Conseil d'hygiene et de salubrite' du dé partement de la Seine heeft instruction vastge steld ter beperking van het veroreiden van de tuberkelziekte bij den mensch. Vermits het grootste gevaar steekt in de opgegeven stoffen, zoo bestaat de eerste voorzorgsmaatregel daarin, dat die stoffen met zorg worden verzameld en onschadelijk gemaakt. Bij het lang vertoeven van een teringlijder in eene kamer en vooral als hij is gestorven, moeten kamer, linnen enz., krachtig ontsmet worden. Dit laatste moet ook met gedragen kleederen plaats hebben. Te Middelburg bestaat sedert korten tijd eene „spiritualistische vereeniging." In een door haar uitgegeven blaadje kwam de volgende mcdedeeling voor: „In de séai ce der S. V. te M., gehouden den 12 Januari jl., werd het volgende bericht bekomen: „„Gij zult nimmer meer hier op aarde van mij hooren, maar ik ben nu gelukkig; zeg dat ook tegen hen, die mij gekend hebben. „„Wat ziju wij toch dikwijls samen geweest en wat hebben wij veel geleerd eu veel verteld, ofschoon ik niet met u kon instemmen, wat dit werk betrof. Ik ben ongelukkig aan mijn einde gekomen en allen, die met mij waren op de Wij zijn allen omgekomen en het schip is verzonken. Zware stormen hebben ons geteis terd, zoodat wij ons geheel moesteu overgeven aan het vreeselijk gevaar om verpletterd te worden tegen de rotsen, O, welke noodkreten zijn hier opgegaan en niemand zag ons; nergens was een ander schip en nergens was land te zien. Wat heb ik aan u gedacht! Maar gij weet ook op Wien ik vertrouwde en aan Wien ik mij, al was ik ook vroolijk, geheel had over gegeven. Nu wordt ons hier de kroon op het werk gegeven. O, zeg aan allen, dat ik geluk kig beu. A. E kapitein op de „Dit schip is den 1 en December gepraaid, zijnde toen 8 a 10 dagen zeilens van de plaats zijner bestemming verwijderd. Sinds dien tijd zijn ons geene nadere berichten daaromtrent ter oore gekomen." Volgens de Midd. Ct. werd met deze onder- teekening aangeduid de heer A. Esmann, gezag voerder van liet barkschip Marie en Julie. Gelukkig echter, is thans bericht ontvan gen dat de Marie en Julie den 27en Eebruari jl. behouden te leruate is aangekomen. Men hoede zich dus, vooralsnog, voor „spiri tualistische scheepstijdingen." it de Italiaansche Kamer, bij gelegenheid van de discussie over de tabaks-belasting. 15 e n der leden: „De Minister van Financiën rookt niet; indien hij rookte zou hij bespeurd hebben, dat de sigaren wel in prijs stijgen, maar niet in qualiteit. De Minister wordt verzocht, de sigaren beter te maken, wil hij ziju voorstel, om den prijs te verhoogen, rechtvaardigen." Naar men verneemt bestaat bij de Regeering het plan, het Ojstindisch Huis te Amsterdam, zoowel wat betreft inrichting als be stemming, eene groote verandering te doen on dergaan. De bestaande localiteiten zullen bijna geheel worden weggebroken, ook de lokalen waar de administratie ran het Grootboek wordt ge houden, en in de plaats daarvoor zou een groot gebouw verrijzen, waar, behalve de verschillende kantoren voor de onderscheiden takken der be lastingen, de post- en telegraafkantoren zullen gevestigd zijn, een en ander geheel ingericht naar de eischen van den tegenwoordigen tijd. De gewezen Khedive van Egypte, Ismail Pacha, en verscheidene leden zijner familie hebben bij de inlandsche rechtbanken vorderingen ingesteld tot betaling van gelden waarop zij be weren recht te hebben voor den afstand .van goe deren, pacht enz. tezamen ten bedrage van 5.000.000 (ƒ60.000.000). De Cinsuls-generaal verzetten zich echter tegen het behandelen van die eischen voor de inlandsche rechtbanken welke zij niet onpartijdig genoeg achteneu eischen, dat zij voor de internationale rechtban- keu zullen gebracht worden. De nieuwe muntbiljetten van 50 gulden maken een alleraangenaamsten indruk. De letters en cijfers zijn duidelijk; de teekeningen smaakvol. De Nederlaudsche Maagd ter linkerzijde is eene edele, fraai geteekende figuur. Hare hou ding en die van den naast haar liggenden leeuw zijn voortreffelijk, 's Konings beeltenis, ter rech terzijde, treedt duidelijk op den voorgrond en treft door hare gelijkenis. De afmetingen maken, niet minder dan het graveerwerk, het biljet on middellijk herkenbaar; verwarring met ander N - di rlaudach papiergeld is onmogelijk. Na het le. - lijkte gouden tientje en het nog leelijker munt biljet van tien gulden, mag men nu eens het Ministerie van financiën gelukwenschen met een welgeslaagd stuk papiergeld. Bamboesoli*. Een der reisgenooten van De Brazza, De Manas, heeft op de Altma eene nieuwe industrie in 't leven geroepen, het maken van bamboesolie, die ook reeds door Po- nel sedert eenigeu tijd in die streken wordt be reid. Angounrd zegt (in de Missions catholiques 1886, 12 Febr.), dat die olie voor de machines uitmuntend is en op voordeelige wijze vervangt de olie, die men met groote kosten uit Europa laat komen. De smaak van die olie is vrij aan genaam en kan behoorlijk gezuiverd de boomolie vervangen. Men begint meer en meer de twee- en driewielers niet alleen voor vermaak, maar ook voor nuttige doeleinden te gebruiken. Eene uitvinding in dien geest is een reiswagen, waarvan ons de ontwerper, de Heer Carl Beck te Ebringen, eene teekening en beschrijving ver zond. Die reiswagen, welke eene overdekte zit plaats heeft, alsmede eene bergplaats voor koffer en reistasch, is besumd voor handels-of pleizier- reizigers, postbeambten enz. enz., en stelt in staat om, in streken waar nog geen spoorweg is, bijna even snel en gemakkelijk, maar zeker goedkooper te reizen, dan met het „stoompaard Ter bevrediging van de algemee- ne liefhebberij voor familieschandalen, hebben de Arnhemsche telegrafisten, in de dagen van het Apeldoornsche proces, 38,765 woorden over te seinen gehad. Het rijk heeft er althans i f 416,60 aan verdiend. J Uit Par ij s schrijft men aan de Triest. Ztg.l)e secretaris van den bekenden oogarts Hertog Karei Theodoor vau Beieren had uit naam zijns meesters bij Pasteur schriftelijk aangevraagd, wanneer het voor den Hertog en zijn adsistent de geschiktste tijd zou zijn om de iuentingsproeven van Pasteur le kotnen bijwonen. Het antwoord luidde, dat de komst van den Prins zeer welkom zou zijn eu dat Z. K. H. zelf den tijd maar zou bepalen. Aan het slot van dit heusche antwoord werd de naam van den adsistent gevraagd, ter wille van de volledig heid der bezoekslijst. Het antwoord van den Hertog luidde: „Ik kom naar Parijs, zoodra eenige ernstige ooglijders, die ik onder behande ling heb, eene korte afwezigheid toelaten. Mijn adsistent is mijne vrouw, die zich met. volledige toewijding van die taak kwijt en mij bij elke operatie uitmuntend ter zijde staat". De Passag c-M aatschapprj te R o t- terdam maakte in 1885 eene winst van f 25,629 en keert f41 per aandeel dividend uit. Volgens een bericht van de Mecklenburgsche kust heett aldaar een eigenaardig voorval plaats gehad. Ongeveer tachtig visschers van het eiland Poel waren op het ijs gegaan om hun bedrijf uit te oefenen. Eensklaps scheurde dat geheele ijsveld los en dreef met al wat er op was de zee in. Niemand hoorde het hulp geroep der ongelukkigen, die weldra het land uit het gezicht hadden verloren. Gelukkig dat de opzichter op een lichttoren hen met zijn verrekijker in het verschiet bemerkte. Terstond gaf hij de noodseinen, en die werden in het afgelegen dorpje Timmenflict opgemerkt. Onge lukkig waren aldaar op dat oogenblik alleen viouwen en meisjes te huis. Nauwelijks echter had de vrouwelijke bevolking bemerkt wat er gaande was, of allen snelden, zonder de mannen af te wachten, naar de liggende booten en gingen daarmee flinkweg iu zee. Eerst na veel moeite en inspanning mocht het haar gelukken; de ijsschots te bereiken, en zóó wtrden de arme Poeier visschers door de Timmeuflicter heldinnen gered. De meubeltentoonstelling, op initiatief van het Nederlandsch Handelsmuseum te Amsterdim gehouden, wordt voortdurend druk bezocht en zij, die tentoongesteld hebben, verkoopen goed; door enkelen is voor ruim f 12,000 geplaatst. Zooals gemeld werd, is eon der negentien Russen, die onder behandeling van Pasteur gesteld zijn, overleden. Zij werden deu ln Maart des avonds le 6 uren door een dollen wolf gebeten en den 14n Miart voor het eerst iugeën'; den 25 i geschiedde dit voor de laatste maal; deu 31u Maart zulleu zij naar hun land terugkeeren; behalve een hunner, een pope, die eene heelkundige operatie moet ondergaan, bestaan de in het herstellen van de bovenlip, welke door den wolf was afgebeten. Men zegt wel eens: ieder soldaat heeft een maarschalksstaf in ziju ransel. De waarheid van dit gezegde is weer bewezen aau twee Engelsche GeueraalB. Zij hebben wel lang gewacht, de Generaals Dacre en Michel, maar zij zijn dan nu toch Veldmaarschalk. De een is 87, de ander 83 jaar. BI ij kens een bij het Departement van Marine ontvangen telegram, is Zr. Ms. schroef- stoomichip Java, ouder bevel van deu luit. ter zee le kl. 0. Holfm »n, met mistig weder ter hoogte van Eldystone door de Loch Broom, eeu zeil schip, aangevaren, en met belangrijke averij op den middag van 28 dezer te Plymouth binnen gekomen. Van de bemanuing ziju vier personen tijdens het ongeval op het aanvarend schip over gegaan en te Londen aangekomen. DeLondensche politie heeft de diamanten, welke aan deu Nederlandschen koop man Tabak ontstolen werden, iu eeu emmer te ruggevonden. De Fransche dief had de kostbars steenen in een handschoen verstopt. Saccharine. In de zitting van de Vereeniging voor de inwendige geneeskunde te Berlijn, van 17 Maart jl., hebben de doet. Ley- den en Brieger vertoond en toegelicht de saccha rine, die door Fahtberg, te New-York, is ont dekt en voor het eerst verleden jaar op deAut- werpsche tentoonstelling was te zien. Die stof heeft met de suiker enkel den smaak gemeen. Maar de zoetheid van de saccharine is 50 maal grooter dan die van de suiker. Zij zal vermoe delijk eene groote rol gaaD spelen in de genees kunde en bij de voeding. Zij is een derivaat van het benzoëzuur, eu is onschadelijk voor de maag en de spijsvertering; zij is moeilijk oplosbaar in koud water, minder moeilijk iu heet water en ge makkelijk in aleohol. Tengevolge van den strengen winter, is de oproeping der recruten in Denemar ken van 31 Maart tot 15 April uitgesteld. Te Bols ward zal, in plaats van den heer I. W. Tuinenberg, geen nieuwe Com missaris van politie worden benoemd, niet als een zuinigheidsmaatregel, maar omdat het wen- schelijker voorkomt, de straatpolitie te vermeer dereu, terwijl de burgemeester zich met het bu reauwerk zal belasten. Uit Pest'u wordt gemeld: Eenjon- ge, schoone vrouw was, tegen deu zin van haar man, naar een calicot-bal gegaan, waar de dames als eenvoudige dienstmeisjes, iu katoentjes ver- schijuen. Na middernacht iu hare woning terug gekeerd, vond zij die gesloten. Zij schelde te ver geefs, waut de echtgenoot liet zijne danslustige vrouw niet binnen. De dame reisde met den eerstvolgende!! trein naar hare ouders, die in de provincie wonen, maar zij stierf onderweg tenge volge van een bij haar uachtelijken tocht opge-» dane verkoudheid.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1886 | | pagina 2