BUITENLAND. B i N N E N L A NPl GEMENGDE BERICHTEN. standbeeld van den een of anderen grooten man. Groote steden hebbeu nauwelijks meer ruimte genoeg, om de groote mannen® te plaatsen.Te Parijs moet zelfs eeue prach tige kerk als mausoleum dienen, om het sterflijke omhulsel van den dichter Victor Hugo op te nemeD. 't Valt gemakkelijk in deze vergodiug van het genie een stelsel waar te nemen, dat van zijn doel vol komen is bewust. Zijn het niet overal on- geloovige vrijgeesten, die aan de spits dezer beweging voor monumenten staan? Geschiedt bij de inwijding vau deze niet eene formeele apotheose vau den mensche- lijken geest? Van God en Goddelijke ge nade, die in deze manuen uitschitterde, is geen sprake meer. Slechts de mensch wordt verheerlijkt. Men zegt: deze man, zijn geest, zijne kracht, zijn moed, zijne bekwaamheid, zijne dapperheid heeft dit alles tot stand gebracht. Het is de mensch in zijne na tuurlijke begaafdheid, in zijne aangeboren energie, wien men offert; het is de mensch- heid, die in dezen mau hare waarlijk God delijke natuur heeft geopenbaard. Wij zijn zelveu goden en hebbeu geen anderen God noodig. Ziet, hoe de meuschheid vooruit gaat, beschouw al die wonderen van wijs heid en wetenschap in den mensch!zoo roept men geestdriftig uit. God en Gods dienst geilen hier slechts als verouderde begrippen van het bijgeloof, als remtoe- stellen, die zoo langen tijd den vooruit gang van den geest hebbeu tegen gehou den. Als niet de aauwezigheid van geloovige toehoorders den i)vei matigt, dan wordt bij zulke feesten een helsche haat uitgesproken tegen de Kerk, »die de geesten met blind heid heeft geslagen.® Gods bestuur wordt ontkend. Derhalve ook geen dank, geen bewondering voor Hem, Die in de genieën een straal Zijner Goddelijke wijsheid liet doorschemeren. Wordt vervolgd.) Door den Rijksdag is eergisteren de wet, waarbij de socialistenwet tot 1 October 1888 wordt verlengd, aangenomen met 169 tegen 137 stemmen. De Pruisische Gezant bij het Vaticaan, de heer Von Schlözer, is te Berlijn aan gekomen en werd reeds door den Keizer en Prins Von Bismarck ontvangen. Men leidt daaruit af, dat de Pruisische Regeeriug de onderhandelingen met de Curie vol strekt nog niet wil afbreken. Het gerechtshof te Charleroi bee t uitspraak gedaan in de zaak der personen, beschuldigd van overtreding der wet op de bedelarij, des nachts gepleegd alleen of in beudeu, met bedreigingen, afpersing van geld en aanranding der vrijheid van arbeid. De giraffen variëereu tusscheu 3 maanden en 5 jaren gevangenisstraf. Woensdag weder zitting. Het is in België alleszins rustig. De meeste werkstakers zullen morgen den arbeid her vatten Eene bende Belgische werkstakers, die Frankrijk wilde binnendringen, is op de Fransche grens in hare vaart gestuit. Twee der individuen werden in hechtenis genomen. Een hunner had 650 fr. bij zich, Die arme door het kapitaal uitgemergelde werkstaker! De Parijsche Siècleeen republikeiusch blad, is er nu reeds toe gekomen, het vol gende te schrijven; Lettende op de noodlottige gevolgen van het drijven der revolutiouuairen en anarchisten, mag men zich afvragen, of de Regeeringeu niet het recht hebbeu om te beletten, dat door het woord en de pen tot burgeroorlog wordt aangehitst. Is het toch niet vreeselijk, te zien hoe dui zenden worden gedood, gevangen genomen, teuondergebracht of van werk en middelen van bestaan beroofd, omdat het in de hersens van eenige heethoofden of snaken is opgekomen, brand en vernielzucht te beschouwen als de middelen cm staatkun dige en maatschappelijke hervormingen te verkrijgen. In België verwoest de werkman niet alleen kas- teelen en buitenverblijven, maar hij vernielt ook de fabrieken, waarin hij zij 't ook kariger dan „het kapitaal" 't hem zoozeer van harte gunnen zou, als 't slechts mogelijk ware ziju brood verdient. Eilieve, vraagt het Wag. Wbl., 'e deze wijze vau doen niet alleszins geschikt om hunne ellende nameloos le vergrooteu? Nu reeds werden er velen gewond en gedood, die tal van weduwen en weezen broodeloos achterlaten en wanneer straks de orde met geweld zal zijn her steld, waar vinden dan de overblijvende ramp zaligen werk, daar zij zelf hunne fabrieken ver nield hebbeu? Wat moet er van de toekomst worden, als de brand zich uitbreidt, waarvoor de brandstof met ijver wordt opgehoopt? Dit zijn de wrange vruchten van het libera lisme, dat waande, zonder God en godsdienst het heil der wereld te kunnen uitwerken. Erfrecht leest men in een „Brief uit de Hofstad" aan de Middelb. Ct. is natuur lijk een doorn in het oog der sociaal-democraten I maar hun Haagsche aanvoerder blijkt rr niet af- keerig van. Onlangs viel hem eene erfenis !ea deel van ongeveer een ton gouds. Het zal nu te bezien staan, wat hij daarmede zal aanvangen. Verdoelen onder zijne lijdende partijgeuooten of te hunnen bate aanwenden door belegging in de eene of andere ouderneming, die hem goed rente geeft? Als er nog maar een uit te denken is, die een sociaal-democratisch tiutje draagt, och, dan zal de meerderheid hem wel toejuichen voor zijne toewijding aan de „edele zaak"! De bij de Tweede Kamer onlangs ingeko men Staatsrekening over 1883 (de brief draagt de dagteekeiiing van 5 Nov. jl., doch de stukken zijn eerst nu in druk verschenen) wijst een na- deelig saldo aan van f 22,570,476,491/2. Ingevolge zijne toezegging in de zitting van Vrijdag ji. heeft de Minister vau Binnen!andsche Zaken voorgesteld in Hoofdstuk X. art. 194 te lezen als volgt: „Het geven van onderwijs is vrij, behoudens het toezicht der Overheid en voor zoover het lager en middelbaar onderwijs betreft, het on derzoek naar de bekwaamheid en zedelijkheid des onderwijzers; het een en ander door de wet te regelen. „Het opeubaar onderwijs is een voorwerp van de aanhoudende zorg der Regeering; de inrich- tiug daarvan wordt door de wet geregeld. „De wet bepaalt, of en iu hoever aan bizon- dere scholen onderstand uit openbare kassen kan worden verleend. „In of voor elke gemeente behoort het lager schoolonderwijs te voldoen aan de behoefte der bevolking. Voor zooveel daarin niet op audere wijze is voorzien, geschiedt dit van overheidswe ge in opeubare scholen, voor onvermogenden kosteloos, voor anderen tegeu betaling vau een billijk schoolgeld. „De openbare scholen zijn toegankelijk voor leerlingen zonder onderscheid van godsdienstige gezindheid. „De Koning doet van den staat der hooge, middelbare en lagere scholen jaarlijks een uit voerig verslag aan de Staten-Generaa 1 geveu." Hoe men zich in een spoorweg- waggon te slapen legt, is niet onverschillig. De meeste geneeskundigen raden aan, zich zóó te leggen, dat het hoofd naar de locomotief is ge keerd. In deze houding wordt het bloed door de beweging van den trein uit het hoofd gedreven, hetgeen een lichten ec rustigen slaap verschaft. Wanneer men daarentegen, zooals dikwijls gedaan wordt, de voeten naar de locomotief richt, dau stroomt het bloed uit het onderlichaam naar het hoofd, verdrijft de slaap en brengt in vele gevallen hevige hoofdpijnen teweeg. Dit is niet slechts eeue theoretische stelling, maar wordt bevestigd door veeljarige ervaring en waarneming. De boterkooper Isidor Abra- hamsohn, die handel drijft onder den naam van „Meckleiiborgh Preserved Butter Company for Exportation", en over wiens bedrog reeds voor eeuige jaren eveneens sprake wav, werd nu weder, blijkens eeu bericht in de Milch-Zeitung, tot 1000 Mark boete, of 200 dagen gevange nisstraf, veroordeeld, wegens het Verkoopeu van boter, die slechts 20 50'/o botervet bevatte. Van de dooreen woedenden wolf gebeten Russen, die ouder behandeling van Pasteur wareu gesteld, was er nog maar één iu het IIótel-Dieu overgebleven. De genezing der wond aan zijn ketl had goeden voortgang, tot Donderdag 11. de patiënt door eene hevige koorts werd aangegrepen en zich verschijnselen van dolheid openbaarden. Men was genoodzaakt den ongelukkige in een vertrek af te zonderen. Vrijdag-ochtend, toen prof. Richet hem kwam bezoeken, namen de verschijnselen een hoogst verontrustend karakter. Te 3 uren op den na middag van dien dag kwam Pasteur terug en bewerkstelligde eene nieuwe inenting. De patiënt ofschoon nog altijd opgewonden, was niet agres sief meer, maar de belemmering der ademhaling nam toe en hij begon weder le delireeren. Des avonds te 7 uren kwam er eene hevige crisis, en de zieke bezweek. Hij was een man van 40 jaar, een vroegere lijfeigene, thans landbouwer. Dezer dagen werden te Leicester weder 22 personen tot eene boete van 10 shillings veroordeeld wegens overtreding van de wet be- trtfLnde de verplichte koepokinenting. Er zijn op het oogenblik, volgens de Pall Mall, in Grnot-Brittannië nog 11000 personen, die wegens dezelfde overtreding moeten vervolgd worden, terwijl reeds duizenden anderen zijn veroordeeld. Ongeveer twee derden \an de kinderen, die ge boren worden, blijven, volgens genoemd blad, oningeënt. De Engelsche leden van het La gerhuis zijn, och arme, van onze schoon gepre pareerde Kamerspeeches verstoken, daar 't bij hen de gewoonte is, steeds voor de vuist te spreken. Een goed redenaar heeft ook niet zooveel waar de als een goed „debater", iemand, die zijn te genstander op den voet weet te volgen en zijne argumenten le weerleggen. Voor nieuwelingen in het vak, die hun „maidenspeech" moeten uitspre ken, is het gemis van een stukje papier, waarop hunne meeuing is uitgedrukt, somtijds zeer on aangenaam. Zio ving eens een lid zijne rede aan: „Ziet u, mijnheer de president, een karak tertrek, die oris besparicgs-systeem kenschetst Ja, sir, de patriotten te Athene de Ro meinen, sir, deSir, ik ben den draad mij ner redeueering vergeten en zal weder gaan zit ten". Een ander begou: „Mijnheer de president, het verwondert mij, sir, ik zeide, dat het mij verwonderde, ja het verwondert mij, sir", en toen verzonk hij zoozeer in verwondering, dat hel hem onmogelijk werd voort te gaan. Nader onderzoek omtrent de aan- varing der Java toont aan, dat de schade aan zienlijker is dan men eerst meende. Het ver schilde weinig of de Java was gezonken. De schade wordt geraamd op duizend pond sterling. Een April ui. Naar men aan de D. C. mededeelt, ontvingen op den eersten dezer ver schillende Ingezetenen van Delft eene net ge drukte en in behoorlijken vorm gekleede en van naamteekeningeu voorziene uitnoo ligiugskaart tot bijwoning van een diner op 15 dezer op Stads Doele. Daar men al dadelijk aan de echt heid der zaak twijfelde, ging men aau het onder zoeken, en weldra bleek, dat de geheels uit- noodiging niets anders dan eene April-grap is geweest, die vermoed wordt van geheel andere p rsop.en, uit te gaan, dau van hen, wier namen op de kaart prijken. Inde Ned. Spectator geeft prof. Ver dam iu overweging, voortaan te schrijven werk loos iu plaats van werkeloos, als het moet be ttekenen het tijdelijk buiten arbeid zijn. Wer keloos toch is hij, die niets uitvoert, ook al heeft hij werk. Zoo staan nameloos en zinneloos naast naamloos en zinloos. De schrijver der Brieven uit de Hofstad aan de Arnh. Ct. deelt mede, dat de vergadering van deu sociaal-democratischen boud, waarop tot Van Raay's uitwerping besloten werd, zóó onstuimig was, dat de president na het uiteengaan buitengewone voorzorgs maatregelen noodig achtte. De heer-burger-kapi talist-proletariër Domela Nieuwenhuis werd dien avond uaar huis geleid dooreene eerewacht van twee politieagenten, die den apostel der sociaal-democratie moesten beschermen tegen zijne eigen sociaal-democraten. Ziedaar Nemesis in hare volle humoristische kracht aau het werkl De zoo wakker uitgescholden politie inge roepen om den weldoenden burger tegen de ou- wiilige burgers, zijne volgelingen, den goeden herder tegen de weerspannige schapeu de hand boven het hoofd te houden! Zulk een contrast doet de wezenlijke waarde der beweging, maar vooral die van den snorkenden aan voerder, die al opruiende eu stokende zich in den regel zoo fraai buiten schot weet te houden, aau het licht treden. Te Borsele moest door het ge meentebestuur eene betrekking worden vervuld, waaraan eeue bezoldiging van 200 's jaars is verbonden. Daarvoor hadden zich 12 sollicitan ten aangemeld; een huuuer verklaarde zich bereid de bediening waar te nemen voor ƒ18 minder. Waartoe concurrentie al voert! Twee personen hebben samen een veer gepacht en voor de bediening eene stoom boot noodig; maar nauwelijks is het zaakje op gang, of de heeren ontzeggen elkaar het vertrou wen en besluiten, om deu anderen dag het veer te bedienen en ieder te behouden wat hij ontvangt. Een tweede zwarigheid is nu echter het betalen van de onkosten en reparatiën; maar ook daar wordt een mouw aan gepasl; hij die „deu dag" heeft, moet, als er iets breekt, wat het ook i s, dit voor zijne rekening laten maken. Doch nu is de tijd van schilderen aangebroken, althans naar het oordeel van den eenen vennoot, en deze heeft de halve boot opgeschilderd; de ander heeft daar echter nog geen lust in, en zoo kau men thans van Rotterdam naar Katendrecht varen met een veerboot, die half is opgeverfd. Door een Franschen kapitein der artillerie, Hartman genaamd, is een toestel uitgedacht om te voorkomen, dat bij het manoeu- vreeren met kanonnen te voorbarig vuur gegeven worut, waardoor reeds vele ongelukken ziju voor gekomen. Het toestel is reeds op eenige stukken geschut toegepast. D e Friesche Courant van 1 April be vatte het bericht, dat te Leeuwarden onverwachts waren aangekomen de kapiteins Krebs eu Re- uard eu deze met hun bestuurbaren luchtballon des morgens te 10 uren zoude opstijgen op de binnenplaats der kazerne, om koers te zetten naar Amsterdam. Vele personen waren op ge meld uur rondom de kazerne aanwezig, doch bemerkten tot hunne teleurstelling niets van wat naar eeu luchtballon geleek. Het bericht van genoemd blad bleek eene April-grap geweest te zijn. Door wijlen den heer J. Jonas, te Gulpen overleden, is aau de R. K. armen ver maakt een renteniers-huis met tuin, benevens eene som van ƒ2000. In Mexico en Centraal Amerika is een vogel inheemsch, de paisano genaamd, die een merkwaardig vernuft aan den dag legt, om zijne doodsvijaudiu, de ratelslang, ten onder te brengen. Als de vogel de slang slapende vindt, plukt hij dadelijk van eene khine cactussoort de doornigste bladeren af, die hij in een kring om de slang legt. Zoodra hem de aldus gebouw de muur hoog genoeg voorkom», wekt hij de slang door een pik met zijn scherpen snavel, en maakt dau dat hij uit het gedrang komt, om van verre zijue vijandin zich zelve te zien vernietigen, wat hem, naar de genoegelijke be wegingen van zijn langen staart te oordeelen, een bizonder genot moet verschaffen. Dj eerste beweging van de ingesloten slang is om zich op te richten voor een sprong, de tweede om te vluchten. Zij merkt echter spoedig hoe de vork aan den steel zit, eu maakt eeue snelle bewe ging om over het bolwerk heen te glijden. De duizenden spitse naalden echter diijren haar terug, en grimmig bijt zij nu in de scherpe cac tus-bladeren, wier doornige spitsen haren bek vullen. Met steeds stijgende woede herhaalt zij haren aanval, tot zij, waanzinnig van pijn, hare tanden al kronkelende en wringende in het eigen lichaam slaat, eu dan aan hare wonden sterft. Zoodra de paisano het overlijden heeft geconstateerd, slaat hij eeu paar malen van pret zijn langen staart heen en weder en verlaat het slagveld, om misschien eeu oogenblik later als offer te vallen iu den muil der honden, die de mensch, ondankbaar genoeg, tot zijue jacht heeft afgericht. Te New-York zijn dezer dagen een man en eene vrouw gevangen genomen, die vier hunner kinderen hadden laten tatoueeren, om hen daarna voor geld te laten zien. De man, die de kunstbewerking verrichtte, de „tatoueer- dokter," is ook gevat. Dj ouders verklaren, dat de kinderen recht veel pleizier hadden gehad in het tatoueeren, on de moeder liet zien, hoe zij zelve, op de arm met allerlei figuren beprikt eu beschilderd was. Miar het üleek, dat de kinderen, 16, 13, 9 en 8 jaren oud, over het guheele lichaam ontsLokeu wonden hadden, zoodal zij bij de minste aanraking schreeuwden van pijn. Het eiland van Robinson Crusoë, Juan Fernandez, wordt tegenwoordig bewoond door een Z.vitser, den heer Rodt, die erin 1872 een landbouwnederzetting vestigde, en die daar, zooals het heet onder het opperleenheerschap van Chili, onbeperkt gezag uitoefent. In het Tijdschrift v. Nijverheid wordt, ter voorkoming van net hinderlijk gedruisch van werktuigen, het volgende middel aan de hand gedaan, dat te verkiezen is boven de tot nu toe aanbevolen caoutchouc- of gutta-percha platen. Men vuile kleiue bakken of vateu met zaud, zaagsel, asch of turfmolm, ter hoogte van onge veer 7 cM. Hierop legt men een plankje, dat de wanden vau het vat uiet mag aanraken en plaatst de beeueu vau het werktuig op die plankjes. De nog overblijvende ruimte wordt verder met bovengenoemde stoffen aangevuld. Buren zullen nu geen last meer hebben van het hinderlijk gedruisch. Men verzekert, dat de opheffing der speelbank te Monaco zeer aanstaande is en men zoekt reeds te Alasio aan de Itali— aansche grens, eene goede gelegeuheid om daar eene nieuwe, natuurlijk geheime bank te stichten. Zondag werden te Enschede so cialistische vergaderingen gehouden, die de Bur gemeester eerst had willen beletten, maar bij nader inzieu heeft laten doorgaan. Zij liepen zonder stoornis af. D; taal was echter vrij heftig. De Burgemeester legde aan de beide Euschede- sche leiders Groothuis en Goorhuis het zwijgen op. Dj socialisten maanden de arbeiders aan, niet toe te geven, en zich tegen de loonsver mindering te blijven verzetleu, doch zij waar schuwden hen, glazen in te werpen en zich van verdere staudjes te onthouden. Wel moesten zij het geld vau het Ziekenfonds, eeu kapitaal van 30 a 40 mille, opeischen. Ook Maandag en Dinsdag is het rus'ig gebleven. Da werkstaking heeft zich evenwel uitgebreid tot de fabriek van de firma Menko. Langen tijd hebben de En gel achen zich verwonderd over den grooten voorraad wapenen eu amunitie in het bezit der oproerliu- gen in Opper-Birma, omdat de invoer dezer ar tikelen van de zeezijde verbodeu eu langs ande ren weg onmogelijk was. Dit raadsel is na de verovering van Mandalay opgelost. In het ko ninklijk paleis aldaar is een brief gevonden van eeu der voornaamste firma's te Londen, waarin aan den Koning van het Rijk, waarmede Enge land op het punt stond vau in oorlog te gera ken, niet alleen eene partij geschut werd aange boden, maar tevens de middelen en wegen wer den besproken om die waar binneu te smokkelen. Ware deze toeleg met de laatst aangebodou Whitworth-kanonnen gelukt, dan zou de expe ditie naar Mandalay de Engelsche legermacht ze ker op veel meer verlies van menschenlevens ziju te staan gekomen. „'t Is negotiel" zal waar schijnlijk alles w.zen wat de firma hierop schou derophalend zal autwoordeu. Frans Drake, een zeereiziger, bracht in 1656 de tabak naar Engeland over. Eens rookte hij iu zijne kamer eene pijp, juist toen de knecht met eene kan bier binneu trad. Deze meeude, dat ziju meester inwendig in brand stond, toen er rook uit diens mond kwam, en wierp hem terstond al het bier in 't gezicht. Bij de plunderingen in België is, volgens de fndependance, ook een aanval gedaan op het kasteel van een onzer laudgenooten, den Graaf Vau Bylan It, te Chartres, iu het zuiden van Brabant. Eeue bende vau 30 man verscheen Zondag-middag voor het kasteel. De Graaf liet terstond alle deuren sluiten en vroeg door een venster wat zij verlangden. Zij weigerden brood, dat bij hun aanbood, en eischten 100 franks. Als hun die som niet gegeven werd, zouden zij het kasteel in brand steken. Zij hadden eeu vaatje met petroleum meegebracht, en begonnen, toen hun eisch werd afgeslagen, reeds toebereid selen tot brandstichting te maken. Toen legde de he r v. B., iu staat van wettige verdediging, zijn geweer op de bende aan, en loste twee scho ten, waardoor een man aan de hand en een au- der aau het hoofd zwaar werd gewond. De bende ging toen op de vlucht. Een inmiddels aangeko men troep achtervolgde haar, en nam allen ge vangen. De kashouder der beude had 72 franks bij zich. Een lid van den Parijschen Ge- meenteraad, zekere Piallat, een radicaal van de ergste soort, zal vervolgd worden wegens moord. Dronken zijnde, had dit exemplaire Raadslid iu de vorige maand uit aardigheid eenige revolver schoten op een jongmensch gelost, dat uu aan zijue wonden i3 overleden. Koning Milan van Servië heeft een nieuwe ridderorde gesticht, ter beloouing

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1886 | | pagina 2