Bijvoegsel belioorendc bij de NIEUWE van Zondag li April 1886. BUIT E L A M D. Een ongelukshoed. Hoe Bismarck er uitziet. Een praatje over thee. Het hoogste bekende dokters honorarium. li 41 ismisirni 11411 De Daily News verneemt uit St. Pe tersburg, dat welingelichte kringen ver zekeren dat Duitschland en Oostenrijk aan Rusland volle vrijheid gegeven hebben voor eene tijdelijke bezetting van Bulgarije en Oost-Ru melië. Het Russische Ministerie brengt eene wet in gereedheid, waarbij bepaald wordt dat arbeiders, wien ongelukken in de uit oefening van hun beroep overkomen, scha devergoeding zullen krijgen. Prins Alexander heeft een, van den 7en dezer gedagteekend telegram uit Sofia gekregen, waarin de Vorst meldt, den 5en uit Oonstantinopel te hebben ontvangen een door de gezamenlijke groote mogendhe den onderteekend document, en dat hij besloten heeft dit stuk, hetwelk hij be schouwt, niet als eene Turksche-Bulgaar- sche overeenkomst, maar als eene beslis sing van Europa, te erkennen, onder voor behoud zijner rechten en met beroep op artikel 1. Op zekeren ochtend, klokslag 11 uur, trad de student August B.behoorlijk volgens het voorschrift uitgedost in een zwarten rok en met een glitumenden Imo gen hoed, de kamer van professor X. binnen, om voor het aanstaande eerste examen zijn verplicht bezoek bij den examinator af te leggen. De hooggeleerde heer was de vriende lijkheid zelve. Hij voerde op zijne gewone manier het gesprek, terwijl zijn bezoeker zich vergenoegde er nu en dan eene diep zinnige aanmerking tusschen te werpen. Professor X. sprak goed, en hij sprak lang. Als hij lang sprak geraakte hij in vuur. Zoo was het ook nu. Al gesticulee- rende liep hij de kamer op en neder, en aan het slot van een bizonder scherpzin nig argument, viel hij als een gepersoni fieerd uitroepingsteeken op een stoel naast den student neder; maar op hetzelfde oogenblik sprong hij weer op en zag om naar de plaats waar hij had gezeten. Daar lag, door de zwaarte van den professor zoo plat als een pannekoek gedrukt, de mooie hooge hoed, die B.op het verzoek om plaats te nemen, daar had neergezet. Verschrikt keek de professor naar den muzenzoon, om te zien welk een indruk deze vernieling van diens eigendom had gemaakt. Maar om B.'s lippen speelde een kalm, vriendelijk glimlachje, en hij zeide: »Och, professor, dat is niets, het heeft niets te beteekenen.« Toen een kwartier later B. de deur achter zich had dichtgedaan, nam de pro fessor zich voor bij het aanstaand examen inschikkelijk te zijn voor een jonkman, die zich met zooveel grootheid van ziel over zijn ongeluk heen had gezet. Pein zend stond hij voor het venster en zag op de straat uit. Daar ziet hij den student B. juist het huis uitkomen, in zijn zwarten rok en maar neen, de professor wrijft zich de oogen, de student heeft zijn ge wonen ronden hoed op! Waar heeft hij dien zoo gauw van daan gehaald, en waar is de hooge hoed? hij kan hem toch niet in zijn zak hebben gestoken! Op hetzelfde oogenblik komt het doch tertje van den professor de kamer binnen. Zij heeft iets in de hand. Papa, wat is er met uw hoed gebeurd? Hij is heelemaal plat. Een lang benauwend stilzwijgen volgt— professor X. neemt den ellendig vermink ten hoed, en constateert dat het zijn eigen dom is! Daar gaat hem een verschrikkelijk licht op. De student B. heeft nooit een hoogen hoed gehad! Wetende dat de hoog geleerde examinator zijne kachelpijp* al tijd in de gang aan een spijker hing, had de vermetele jongeling, toen hij het huis binnenkwam, koelbloedig den hoogen hoed van den spijker genomen en er den zijnen voor in de plaats gehangen. Bij het heen gaan had hij andersom gedaan. »0, wee,« jammerde de professor, daar heb ik op mijn eigen hoed gezeten! Geen wonder dat de student er zoo bedaard onder bleef! Maar het zal hem slecht be komen!* En het bekwam hem slecht, want bij het examen droop de student B. met glans. Hij en de professor wisten wel waarom. Het volgende is een staaltje van den eigenaardigeu humor van Julius Stetten- T heim, den redacteur der Berliner Wespen In verscheidene dagblad-berichten be treffende de Jubilé-viering van Keizer Wilhelm is van den Rijkskanselier gezegd: Zichtbaar onwel, stapte de Rijkskanselier naar de trappen van den troon In andere berichten, zooals onder anderen in de Rliein. Westf. feitungverschijnt hij als kolossus in de witte gala-uniform der Maagdenburger kurassiers, als eene reu zengestalte uit den tijd der legenden, met jeugdigen, vasten tred en in eene onbe rispelijk krijgshaftige houding. »Ten einde een zooveel mogelijk gelij kend portret van den Rijkskanselier te leveren, hebben wij alles wat over zijn voorkomen geschreven is bijeen verzameld en zijn tot het volgende geheel gekomen »De Vorst verscheen in eene gebukte rechtopgerichte houding. Uit zijne matte oogen straalde jeugdig vuur. Een blos van bloeiende gezondheid lag over zijne bleeke gelaatskleur. Zijn somber gefronst voor hoofd was effen en onbewolkt. Hoe lijdend hij was bleek maar al te duidelijk uit zijn levendig en opgeruimd gesprek met de hem omringende Staatslieden en Generaals. Zijn tred was slepend, jeugdig, veerkrach tig, langzaam en vlug. Zijn voorkomen was vroolijk, en het was hem wel aan te zien dat hij zware pijn leed. Hij beefde hevig, en blijmoedige kalmte was over zijne trotsche gestalte verspreid. De Vorst was in eene slechte luim, en lachte dik wijls om zijne eigene schertsende op merkingen kortom hij was het beeld van een ziek, door en door gezond man. Thee dus lezen we in een Engelsch tijdschrift thee is de drank der toe komst. Koffie is in den wedloop vooruit, maar de thee haalt haar in en zal haar waar schijnlijk ver achter zich laten. In Enge land en Rusland wordt bijna uitsluitend thee gedronken. De Hollanders we her inneren nogmaals, dat hier een Engelsch- man spreekt waren eenmaal de toon gevers van den handel in Europa;zij dronken koffie, en bij gevolg zijn zij tot een on dergeschikt standpunt gedaald, 't Is niet onbelangrijk de gewoonte der volkeren in dit opzicht op te merken. Het verbruik van koffie in Engeland is jaarlijks gemiddeld minder dan een pond per hoofd; in Holland een-en-twintig pond; in België en Denemarken is het verbruik over de veertien pond per hoofd, in Noor wegen negen pond, en in Zweden ongeveer dezelfde hoeveelheid, terwijl het matige Frankrijk tevreden is met drie pond. Maar in de Vereenigde Staten, zeker omdat er onder hunne bevolking van 50,000,000 zielen zoovele Noren, Hollanders en Duit- schers zijn, wordt jaarlijks bijna acht pond per hoofd verbruikt, hoewel in sommige gedeelten van het land de koffie nagenoeg door de thee is vervangen. De onderdanen van den Czaar verbruiken slechts drie kwart ons koffie per hoofd het minst van alle Europeesche volken. In 1660 werd de thee in Engeland ver kocht voor den ontzaglijk hoogen prijs van zestig shillings het pond, of, het ver schil der geldwaarde van toen en nu in aanmerking genomen, twaalfmaal duurder dan waarvoor hetzelfde artikel tegen woordig te verkrijgen is. Aanvankelijk had het met grooten tegenstand te kampen. De koffie had de oudste rechten, en han delsbelangen stonden er bij op 't spel toen Thomas Garraway te Londen thee in 't klein begon te verkoopen, niet zoozeer als een aangename drank, dan wel als een geneesmiddel tegen alle kwalen. Voor een bespiegelenden geest is het misschien belangwekkend het verband tus schen den verstandelijken vooruitgang der volken en de meest bij hen in zwang zijnde dranken na te sporen. In een van Howell's romans beweert de kok van het blokhuizenkamp te Maine, dat daar een diepe waarheid in ligt. Deze philosoof uit de binnenwouden was van meening, dat thee, driemaal daags, sterk, met stroop er in om er een zoeten smaak aan te geven en geen melk, het beste voedsel voorde hersenswas voor mannen, die boomen moesten omhakken. »Het houdt hen op de been, maakt hun hoofd helder en weert er de verkoudheid uit.Naar zijn gevoelen wonnen de theedrinkers het overal van de koffiedrinkers. Thee is ontegenzeggelijk de drank voor degenen, die met het hoofd werken. Zij is verkwikkelijker, opwekkender, minder maag bezwarend, minder verhittend, gemakke lijker te zetten, en de bewering van Brillat Savarin, dat iemand die drie maan den achtereen eiken dag een liter koffie dronk, krankzinnig zou worden is juist zij heeft de aanbeveling van minder scha delijk te zijn. De koffiekoopers, die hun handel zien verminderen, zijn misschien niet van dit gevoelen. Evenmin is het aan te nemen, dat in Engeland alleen uit zorg voor de openbare gezondheid bij voorkeur thee en chocolade wordt gebruikt. Mode, smaak en gemak zullen wel onder de re denen voor deze verandering gerekend mogen worden. Nu bijna twee honderd vijftig jaar ge leden, genas Gabriël Broughton, dokter op het schip Hopewell, de dochter van den Keizer Shah Jekan, toen zij zich door het vlam vatten van hare kleeren verschrik kelijk gebrand had, en vier jaar na dezen bewezen dienst behandelde hij met goed gevolg eene der ambtenaren uit des Keizers paleis. Op de vraag welke belooning hij verlangde, antwoordde hij, dat hij voor zich zeiven niets begeerde, maar verzocht O 7 dat het zijn landgenooten vergund mocht zijn in Bengalen eene nederzetting ten behoeve van de zeevaart te hebben. Dit verzoek werd toegestaan, en twee jaar later in 1642 werd er een handels- factorie te Hugli en eene voor de zeevaart te Balasore gevestigd. De laatste post werd dadelijk versterkt en was de sleutel voor het tegenwoordige standpunt, dat de En- gelscheu in Indië hebben ingenomen. Shah Jehan, de alvermogende Keizer, en Broughton, de eenvoudige scheepsdokter hadden geen van beiden het minste ver moeden, dat er in dat doktershonorarium zóóveel begrepen was als de toekomst leerde. GEMENGDE BERICHTEN. Vele telegrafisten van liet hoofd- kantoor Western Union Telegraph.-Company te New-York zijn studenten en gegradueerden in de geneeskunde, die met de telegraphie genoeg ver dienen om kunne studiekosten te betalen. Onlangs hadden zij het geluk hunne kennis ten nutte te maken. Een hunner ontving een telegram uit Big Indian, bij Kingston, N.-Y., houdende dringend verzoek om zending van een geneesheer voor een geval van vergiftiging door laudanum te Pine Hill, op 5 kilometer afstand van Big Indian. He tele grafist-geneeskundige vroeg op staandeu voet om bizonderheden, op ontvangst waarvan bij met zijne collega's raad hield, waarin besloten werd de verantwoordelijkheid op zich te nemen wegens het gevaar, dat de gevraagde geneesheer te laat zou komen. Men seinde daarom aan den telegra fist te Big-Indian, om maatregelen te nemen tot onmiddellijke toediening van de te zenden voor schriften, die bestonden in krachtige braakmidde len, die ook thuis bij den patiënt gereed konden gemaakt worden, zooals lauw water en mosterd water, waarna de patiënt sterk gewreven en met doeken geslagen moest worden om het inslapen te beletten. De voorschriften werden stipt opge volgd en met den besten uitslag. He arts kwam een uur later, maar zijne hulp zou vergeefs ge weest zijn, indien deze tjjd verloren ware gegaan. Op het gebied van den roman kunnen weinig voorbeelden aangehaald worden van zulk een ver hinderden zelfmoord. Voor het „Pasteu r-g estich t" is tot dusverre, blijkens de jongste opgaven in het Journal Ojfieiel, 500,453 franks bijeengebracht. Eene enkele vergissing, van jaren geleden, komt nu een Parijsch notaris duur te slaan. Hij maakte den 14en October 1876 een uitersten wil op, en dagteekende dien bij onge luk 14 Februari. Dientengevolge werd het tes tament, toen het teu uitvoer moest gelegd worden, nietig verklaard, want er was ook een testament van 10 Juli 1876, dat nu, blijkens de dagteeke- ning, als het laatste en eenig geldige beschouwd moest worden. Het vermogen van 800,000 franks ging aan een anderen erfgenaam over. Maar de man, die alleen door de schrijffout van zijne erfe nis verstoken bleef, had daarmee geen vrede. Hij bracht de zaak voor het gerecht, en het Hof van Bouaan heeft nu den notaris tot eene schadever goeding van 800,000 franks veroordeeld. Bij den Amst. gemeenteraad is in- gekomen een request van J. A. Fortuyu c. s., ver zoekende uitbreiding te geven aan de bestaande gunstige bepalingen omtrent kosteloos onderwijs op de scholen vierde klasse, hoogere burgerscholen en gymnasium, en die uit te strekken tot de universiteit. Dit verzoek zal onderzocht worden. De bevolking van het tuchthuis te Leeuwarden is gedurende het afgeloopeu kwar taal met 3 gevangenen vermeerderd. Er kwamen bij 11, terwijl ontslagen werden 5 en 3 stierven. Het totaal op 1 April was 345. KERKBERICHTEN. Kathedrale en Parochiekerk van den II. Jozef. Zondag, te 7 en 8 uur de gelezen HH. Missen met Ouderrichting, te 10 uur de Hoogmi3 met Preek, te 2 uur de Catechismus, te 3 uur het Rozenhoedje en de Litanie, te 6 uur het Lof ter eere van het H. en O. Hart van Maria met Preek. Eiken middag te 3 uur het Rozen hoedje. Donderdag-avond te 7 uur het Lof en de Meditatie over het H. Lijden des Heeren. Vrijdag te 8 uur gezougen H. Mis met uitstelling en vereering der Reliquieën van het H. Kruis en van de Doornen kroon, 's avonds te 7 uur Oefening van den H. Kruisweg. Zaterdag te half 9 de H. Mis ter eere van het H. en O. Hart van Maria tot be- keeriug der zondaars, met 500 dagen Af laat; 's avonds te 6 uur het Lof tot in tentie van Z. H. den Paus, en van 5 tot 10 uur gelegenheid om te biechten. In de week de HH. Missen en de Cate chismus naar gewoonte. Parochiekerk van ilea II. Antonius vati Padua. Zondag, de HH. Missen te half 6, 7 en half 9 uur met Ouderrichting, te half 11 uur de Hoogmis met Predikatie, te half 3 uur de Catechismus, te half 4 uur de Ves pers. Dinsdag te 8 uur de gezongen H. Mis ter eere van St. Antonius, te 7 uur Lof en Meditatie. Vrijdag, te 8 uur gezougen H. Mis voor de Leden dor Derde Orde, waaronder de jaarlijksche hernieuwing dei Professie; na de H. Mis de Pauselijke Zegen met vollen aflaat. Des avonds te 7 uur Lof, Predikatie en Oefening van den H. Kruisweg voor de Leden der Broederschap. Deze week de HH. Missen te half 8, 8, half 9 en half 10 uur, en de Catechis mus naar gewoonte. Parochiekerk van Onze Lieve Vrouw. Zondags de HH. Missen te half 6, 7, half 9 en half 11 uur, te 2 uur Cate chismus, te 3 uur de Vespers, 's avonds te half zoven uur Oefening van den H. Kruisweg. Maandag-avond te 7 uur Lof. Woeusdag-avond te 7 uur Lof en Me ditatie. In de week de HH. Missen te 7, half 8, 8, half 9 en 9 uur. Catechismus naar gewoonte. ALMANAK DER 15e WEEK VAN~ HET JAAR 1886. APRIL, (Grasmaand) 30 dagen. Toegewijd aan O. L. V. van Bijstand. 11. Zondag. 5e van de Vasten. Passie- Zondag. H. Leo, Paus, Belijder en Leeraar. Evang. Wie zal mij van zonde overtuigen 12. Maandag. H. Godeberta. 13. Dinsdag. H. Hermenegild, Martelaar. 14. Woensdag. H. Lydwina, f 1433. 15. Donderdag. H. Waltman, Abt, f 1138. 16. Vrijdag. Feest der zeven Weeën der Allerheiligste Maagd Maria. H. Be- nedictus Jozef Labre. 17- Zaterdag. H. Anicetus, Paus en Mar telaar, f 173.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1886 | | pagina 4