ft 1 iM iM L A iM GEMENGDE BERICHTEN. den moord des heereu Watrin. Zij zijn I ieder veroordeeld tot; vijftien maaudeu ge vangenisstraf. Er is bericht onvaugen omtrent eeue socialistische agitatie te Roubaix, Armeu- tières en Tourcoiug. Dientengevolge zijn er voorzorgsmaatregelen genomen; o. a. zijn de brigades gendarmerie, welke laugs de grenzen aldaar liggen, verdubbeld, en worden er te Rijsel troepen in gereed heid gehouden, om in geval van ongere geldheden terstond te vertrekken. Aan de Standard wonlt uit Athene bericht, dat de groote mogendheden de Grieksche Regeering in den loop dar week zullen sommeeren om vóór een nader vast te stellen dag zichte ontwapenen. Nieuwe onderhandelingen over eene leening zullen vermoedelijk spoedig voeren tot het sluiten eener bevredigende overeenkomst. De Times meldt van den 18den uit Athene, dat de Russische Gezant aldaar naar Livadia is geroepen, en dat het garnizoen der hoofdstad, naar vernomen wordt, onmiddellijk naar de grenzen zal oprukken. Vanwege het Vaticaan wordt een Gezantschap bij het Chiueesche Hof opge richt. Het geschil tusschen Portugal en Zan zibar over eene aan Portugal af te stane strook gronds in het zuidelijke deel van het sultanaat, is, blijkens een telegram, reeds geëindigd. Zanzibar heeft toegege ven. De Turksche Regeering heeft haren onderdanen alle in Griekenland verschijnen de dag- en weekbladen verboden. De Verzekeringsbode geeft het denkbeeld ter overweging om in de polissen van brandassurantie op te nemen het voorbehoud: 7/Vrij van oproer en krijgsmolest." De brandassuradeur is thans tot vergoeding verplicht ook vau schade, gelijk die in België door de revolutionuairen (de so ciaal-democraten) tot een bedrag van 9 millioen franks in 12 uren tijds is aangericht. Zalk een schade zou geen assurantie-maatschappij kunnen dragen en waar eene Begeering zulke schade zou moeten vergoeden, vindt dat meer gereedelijker plaats tegenover een burger dan tegenover een brandassuradeur. „Waar een dweepzieke Domela Nieuwenhuis, die de toga der liefdepreekers ver wisseld heeft voor de hatelijke Jaco'aijnenmuts, vrijelijk in zijn blad durft schrijven „wij moeten door deze en dergelijke moorden" (als in België) „ons vast aaneensluiten en ons orgauiseeren" en waar hij ongestraft vervolgt: „wij moeten „klaar zijn voor den bloedigeu slag, waarin wij óf moeten dooden óf. moeten gedood worden, waut er is geen verzoening", daar is 't eeue roepstem voor ons, ook ons 1« wapenen tegen den toe- komstigen dag" zegt De Verzekeringsbode. In het belang van de talrijke inleggers in de Bijkspostspaarbauk brengen wij het volgende ter kennis: Bij een eersten inleg in de Bijkspostspaarbank ten behoeve van derden kan, wanneer hij, die het boekje neemt, niet in staat is de verklaring No. IV volledig in te vullen, omdat hem vol doende gegevens ontbreken, met eeu gedeeltelijke invulling genoegen worden genomen. De later door den inlegger onderteekende verklaring moet echter alle vereisehte gegevens bevatten. De wet tot verhooging en uitbreiding van het zegelrecht op effecten zal op 1 Juni a. s. in werking treden en de plakzegels, bestemd voor de zugeling der buiten het Bijk of in de over- zeesehe bezittingen van het Bijk opgemaakte effecten tegen verminderd recht, overeenkomstig art. 6 der wet, zullen te rekenen vau 24 Mei verkrijgbaar worden gesteld. De Minister van Financiën heeft bepaald, dat alle spoorwegrijtuigen (personen- en goederen wagens) welke door een hier te lande gevestigde spoorwegmaatschappij te haren gebruike in het buitenland ziju besteld of van eeue buitenlandsche maatschappij ziju overgenomen, bij den invoer met 5 pCt. van de waarde moeten worden be last. Tot nog toe werden spoorwegrijtuigeu be stemd voor het internationaal verkeer, steeds vrij van rechten toegelaten. Door den Senaat van de Bijks-universiteit te Utrecht is bij gelegenheid der viering van het 250-jarig bestaan der hoogeschool, het doctoraat honorii causa toegekend o. a. ook aan den heer P. J. H. Cuijpers, den beroemden arichitect te Amsterdam en wel het doctoraat iu de wis- en natuurkunde. Menzendt ons, zegt bet Dagblad, een uitknip:eitje uit eene Fransche courant, waarvan de vertaling aldus luidt: „Een Duitsch reiziger geeft in een der Berlijnsche bladen het verhaal van zijn verblijf te Honolulu, de hoofdstad der Sandvvich-eilanden; hij beschrijft daarin de streek der vertwijfeling, waarheen verbannen zijn de taliijke leprozen dier eilanden, zijude een van alle zijden door hooge rotsen ingesloten vallei od het eiland Molkaï. Tot hiertoe, voegt de Duit- scher er bij, is slechts één vreemdeling iu die hel doorgedrongen; het is eeu Fransch priester, die onder die ten dood gedoemden, oudei die ramp zaligen is gaan wonen om hun den troost te brengen van het eeuwige leven. Beizigers van alle natiën, die de rots vau Molkaï voorbij vaart hoeden ai!« Men deelt ons mede, dat die elfopofferende Priester, door den Duitschen rei ziger tot Franschman gemaakt, eer. Neder lander is en wel een Hagenaar, namelijk de aan vele ouderen van dagen welbekende Hendrikus Michel Burgerman, die onder den naam vau Père Audré in een eeue Fransche orde is over gegaan. Wij Hagenaars kuunen dus zeggeu: voor zulk een stadgenoot hoeden af! Kin Ya Mei, de dochter van een hoogen Cliineeschen ambtenaar, is aan het Wo men's Medical College te New-York lot arts gepromoveerd, na in alle klassen, die zij doorloo- psn heeft, nummer ééu te zijn geweest. Zij spreekt en schrijft vloeiend vijf talen. Het zal te bezien staau ol' de Clnneezer. baar zullen veroorloven in haar eigen land te practiseeren, en van vraag naar Chineesche artsen hebben wij tot nog toe iu de Vereenigde Staten niet gehoord. Op het eiland Baay is bij het gra- ren eeu groote gouden armring gevouden. De ring weegt HD/s lood eu is 350 kronen waard aan metaal. Een spoortrein als bruidsgeschenk. De jonge heerscher vau het Cuiueasche rijk, Keizer Kuangan, wiens verloving ophanden is, heeft voor zijne bruid reeds eens eeu eigenaardig geschenk bestemd. Iu deu afgeloopeu herfst heeft namelijk de onderkoning der provincie Petschilt, Li-Hang- Tschang, die zeer voor den vooruitgang is, om ziju Vorst voor het denkbeeld der spoorwegen te winnen, eeu geheelen spoortrein in 't kleiu, met 100 voet rails uit Siu Francisco naar Peking laten komen, waar da treiu iu deu tuin vau het keizerlijk paleis opgesteld eu iu beweging werd ge bracht. De trein bestaat uit eeu locomo tief, welke door een uurwerk gedreven word', eeu tender, een post- en bagagewagen, een per sonenwagen eu eeu salon- eu slaapwagen, sys teem Pullmauu. Elke waggon is vijt voet laug. De Keizerin-regentes en de jouge Keizer waren verbaasd, toau zich deze trein iu beweging stelde. De Keizer besloot daarop, dezeu spoortrein als geschenk zijne bruid aan te bieden. Den 15u dezer werd voor het Hof theater te Waeneu, op klaarlichten dag, eeu man door een dolksteek vermoord. De dader werd op staandeu voet aangehouden. Ondervraagd over de oorzaak der misdaad, bekende de man, dat de vermoorde hem in 't station, bij het instappen in deu trein, hinderlijk was gewtest! Een schijnbaar o n beteeke aende, maar toch zeer praetische verbetering heeft Dam mer te Aken voor de naalden uitgedacht, door het gebruikelijke spleetvormige oog te vervangen door eeue wigvormige opening. Het wijdste gedeelte dier opening naar de punt der naald ge keerd is cirkelvormig of ovaal, zoodat draden van verschillende dikte gemakkelijk hierin kunueu worden gestoken en dan in het nauwer toeloo- pende gedeelte vastklemmen. Op deze wijze ver krijgt men het dubbele voordeel van tijd- en materiëelbesparing, daar men met het insteken van den draad spoediger klaar is en deze tot op het laatste stukje toe kan worden opgebruikt. Bovendien kan de draad bij deze bevestiging in het wigvormige oog niet door heen en weer- schuiven afslijten, wat bijj de tegenwoordige naalden dikwijls het geval is. In de Zulph. Ct. van 29 Maart j 1, leest men de volgende adverteutie, „Jaarmarkt te Hummeloo den eersten, derden eu laatsten Maan dag van de maand April. Zoo een dier markt dagen op een Zon- of Feestdag mocht vallen, dan den daarop volgenden dag". Bij de vele wonde re zaken, waarvan men in onzen tijd hoort, schijnt het te Hummeloo ook mogelijk te worden geacht, dat een Maandag op Zondag zou vallen. Onlangs overleed te Frankfort a/M. eene dame, die men voor rijk hield, maar in wier kasten of meubelen geen geld of papieren van waarde werdeu gevonden. Eerst toen tot de verdeeling van de kleederen werd overgegaan, ontdekte men in een paar kleediugstukken, welke de overledene blijkbaar tot haar doodsgewaad had bestemd, maar dat men voor de begrafenis niet had kunnen vinden, een groot aantal banknoten zorgvuldig ingenaaid. Het was blijkbaar de be doeling der oude dame geweest, het grootste ge deelte van haar vermogen mede in het graf te ne men, en dat zou zeker ook geschied zijn, als zij niet plotseling was gestorven. Met de volgende drukfout der Berlijner Volksztg. wordt algemeen gelachen: „Gedurende deze stemming ritt (ia plaats van tritt) Prins Bismarck de vergaderzaal binnen." Waar is hij anders ook kurassiers-generaal voor? In navolging van Zweden, bericht men thans ook uit Engeland de uitvinding van een onderzeesck vaartuig, waarmede te Liverpool in het bijzijn van leden der admiraliteit voldoen de proeven moeten afgelegd zijn. Da uitvinder is de beer VYaddiugton van Birkenhead, en zijn schip, 't welk eveu als dat vau Nordenfelt sigaar- vormig is, heeft eeue lengte van 37, bij een diameter iu het midden van 6 voet. Bovenop be vindt zich een uitkijktorentje, en de diepte van indompeling wordt geregeld door schuin gestelde platen, van buiten aan de beide zijdeu aauge- gebracht en die van binnen kunnen bestuurd worden. Aan ecu der einden is een roer en eene voortstuwingsschrosf en de boot bezit eene zelfwerkende inrichting voor het behoud van deu horizontalen stand bij indompeling, De bemanning bestaat uit, 2 personen (bij de Nordeufeltache boot uit 6), en een voorraad samengeperste lucht voorziet iu hunne behoefte aan ademhaling. De beweegkracht is electriteit, geleverd door 50 ac- cumulatoreu, en voldoende om de boot tien ureu laug negeu mijl per uur te doen afleggen, het zij aan de oppervlakte of ouder water. Dezelfde batterij voorziet tevens de gloeilampen vau licht en drijft zoo uoodig de pomp voor de verwijde ring van den vvaterballast bij opstijging. Ouder depatiënten vanPasteur bevinden zich ook twee geneeskundigen, die door een persoon gebeten zijn, die op zijne beurt door een dollen hond gebeten en aai; watervrees lij dende was. Bovendien hebben zich twee personen onder behandeling gesteld, die te Meutona door een dollen ezel waren gebeten. De Amsterdamsche Rechtbank heeft Donderdag tegen den heer A. Plate J.Gz., beheerend medevennoot der firma Lens eu Birgs- ma, rechtsingang met bevel tot gevangenneming verleend. Volgens het Rbl. moet gebleken zijn, dat de sommen, gestort door deelhebbers in de maatschappij, die de Minervabron exploiteert, niet ziju gebruikt tot aankoop van de bron, gelijk was voorgespiegeld, maar tot, doeleinden waarvoor ze niet waren bestemd. Dit zou eerst nu zijn ontdekt; De heer Plate, wiens aanhouding is bevolen, bevindt zich in Buenos-Ayres. In een Duitsch blad waren voor eenigen tijd de Nederlanders de sterkste koffie drinkers genoemd. Men bad de consumtie koffie iu Nederland op 12 pond per hoofd jaarlijks berekend. Een deskundige beweert, dat de Bra zilianen de Nederlanders in het koffiaverbruik oiertreffen; zij hebben jaarlijks 15 a 16 poud per hoofd noodig. Uit B e r 1 ij n wordt aan de N. R. Ct. geschreven: Waaneer men hier 's nachts langs de straat komt, hoort men mannen, met lange witte schorten en met metalen keteltjes voor het lijf, onophoudelijk „Waaaaar-me Wurst!" uit galmen. Nu ja, „warme worst" en niet alleen heet, maar ook over eu over sterk gepeperd! Het volkspraatje is, dat die mannen hunne waar alleen 's nachts rondventen opdat niemand zou zien, wat het eigenlijk is. Tot nog-toe ge loofde men, dat het een fabrikaat was vervaar digd uit overblijfselen van oude vigilauts- paar den. Nu heeft de politie daaromtrent nog wat andera aan het licht gebracht. Iu eene der voor steden, waarin verscheideue van die worstleve ranciers wonen, heeft men bij het opgraven vau deu grond eeue ontelbare meuigte honden- eu katlenkoppen gevonden, terwijl er overigens vau de lichamen nergens eenig spoor te vinden was. Nu was het wel bekend, dat het stelen van houden en katten hier op zeer uitgebreiden voet plaats had, doch men meende, dat het den daders alleen te doen was om de beste soort in dezer diereu te verkoopen en de overigen op te peuzelen. Er werd zelfs verhaald, dat de vellen naar den vilder gingen en het uitgekookte vet door kwakzalvers als een geneesmiddel tegen allerlei kwalen aan de iagere volksklasse werd verkocht. Bij onderzoek echter van de boven genoemde vondst is geblekeu, dat niet slechts oude paarden, maar ook honden eu katten in den vorm van „warme worst" iu de magen verdwijnen. Een wapenfabrikant te Luik heeft naar Charleroi eene mitrailleuse verzonden ten gebruike van particulieren. Zij is voorzien van 32 loopen. Weet men hoe lang een kanon dienst kau doen? Twaalf seconden! Onmoge lijk! roept men uit. Welnu, de kogel blijft er ge durende het schot een twee honderd-vijftigste deel van een seconde in, en daar een kanon van het beste metaal na 3000 schoten versleten is, doet het werkelijk maar twaalf seconden dienst. De grootste slachter ij ter wereld is zeker die van den heer Swift, te Chicago. Daar werden in 1885 niet minder dan 429,4 83 ossen geslacht. Hij heeft niet minder dan 1500 mannen in zijn dienst, onder leiding van een directeur, die 9000 dollars 22,500) per jaar verdient. Hit dooden van de dieren geschiedt met een stoomhamer, welke gemiddeld 1400 ossen per dag afmaakt. Zooals men weet, is ook de varkensslachterij te Cliicago een zeer belangrijke tak van bedrijf. Het aantal aldaar gedoode varkens bedraagt gemiddeld 20,000 per dag, en soms wel 60,000. Te Bockanje doet zich het zeld zaam geval voor dat er aanst. week drie zilveren huwelijksfeesten zullen plaats hebben, en dat nog wel van 2 broeders en eene zuster. TJit het Chilische Parlement. In eene zit- ting der Kamer van Afgevaardigden raakten onlangs twee leden aan den stok. De eerste, Bruno Larrain geheeten, schreeuwde ziju collega Manuel Balbontin toe: „Ben jij een man, ellendig canaille, kom er dan uil!" Daarop antwoordde de ander: „Hoeveel betaalt de Begeeriug jou om mij uit te schelden?" Daarna wierp een der leden der oppositie de quaestie van de verkiezin gen op en beweerde dat de kiezerslijsten waren verdwenen. „Kan er nog eenige twijfel be staan," sprak deze, „wie dit gedaan heefi? Het geheele land weet wie de verkiezingen verijdeld en wie de kiezerslijsten gestolen heeft. De dief, mijtieheeren, is de Minister Baras." Groote op schudding in de zaal en op de tribunes. De Minister Zanartu. Wat deze spreker gezegd heeft, is eene laagheid, zooals slechts een canaille als Puelma, da Afgevaardigde van San Carlos, zeggeu kan (vreeselijke opgewondenheid)Puelma De Minister vau Buitenlandsche Zaken noemt mij eeu canaille. Ik verlang, dat hij dit woord terugneme. Als hij het niet doet, dan is hij even als zijn coilega van Justitie een lafaard. De Minister Zanartu. Ik herhaal, dat de afge vaardigde van San Carlos een canaille is {Een leven dat hooren en zien vergaatPuelma (schreeuwend). Voldoening als Caballero of gij zijt een honderdvoudig canaille! ontzettend schan daal). Da leden schelden elkander uit. De Mi nister van Justitie Baras. Laat de Afgevaardigde Puelma, zoo'u groot canaille en ellendeling hij is, schimpen zooveel hij wil, wij staan te hoog dan dat hij ons kan treffsu. (liet leven gaat nu alle perken te buiten en de zitting werd opgeheven Den volgenden dag had tusschen den Afgevaar digde Puelma en den Minister Zanartu een tweegevecht op den degen plaats, dat zonder bloedstorting afliep. Daarna reikten de beide Caballeros elkander de li and en gingen zij samen dejeuneeren. In eene vergadering van sociaal- democraten te Wolvega hield burger Domela Nieu wenhuis eene rede. Toen hij, volgens de Opr. Steenw. Ct., zeide dat de Bigeering en de Mi nisters opruiers waren, werd, zegt dat blad, de spreker in de rede gevallen door eene stem uit het publiek, waardoor eenige spanning ontstond. De Burgemeester der gemeente had hel woord ge nomen en legde den spreker, onder mededeeliug van zijue ambtelijke betrekking, het zwijgen op, waarop burger Nieuwenhuis autwoordde: „Miju- heer ik ben aan 't woord en straks kunt u de- batteeren". De Burgemeester was echter een ander gevoelen toegedaan en voegde hem de woorden toe: „Mijnheer, de Burgemeester debat teert niet, hij ontneemt u het woord, neemt het zelf om n te kennen te geven, dat hij niet ver kiest, dat de Begeering en de Ministers in deze gemeente door u beleedigd worden, en zoo gij u daarvan niet onthoudt, zal hij onmiddellijk de vergadering doen uiteengaan". Domela Nieuwen huis antwoordde daarop, dat hij de Ministers niet eens kende, en dal het niet zijne bedoeling was, de Begeering en de Ministers te beleedigeu. De Burgemeester zeide na deze verklaring, dat spreker zijne rede kon vervolgen, doch niet an ders dan op de uitdrukkelijke voorwaarden: juis tere woorden te bezigen en gematigd te spreken. Verleden week wilde iemand te Billaud zijn kind op het geboorteregister doen inschrijven onder den naam „Billaudinal" De ambtenaar weigerde de inschrijving zonder toe stemming van den officier van justitie. Laatst genoemde heeft nu den ambtenaar in het gelijk gesteld. Onlangs is gemeld, dat de luite- uaut-kwartiermeester B., van het 8e reg. inf., zonder orde op zijue zaken te stellen spoorloos was verdwenen. Iu verband hiermede deelt men thans mede, dat blijkens opneming, de kas van dezen rakanplichtigen officier iu behoorlijke orde is bevonden. Deze omstandigheid eu het plotse ling verdwijnen van deu kwartiermeester heeft de aanvankelijke gedachte, dat hem een ongeluk overkomen is, meer aauuemelijk gemaakt. Iutus- schen wordt de officier, nu de 27 dagen voor vrij willigen terugkeer verstreken zijn, zoolang het tegendeel niet blijkt, als deserteur beschouwd. Bij de jongste onlusten iu Bel gië moeten 1 onderofficier en 7 soldaten gedood eu 1 2e luitenant, 7 onderofficieren en 26 soldaten gewond ziju, terwijl van de oproer lingen 117 gedood en door de militairen begraven worden, eu nog eeu groot aaulal door de burgerwacht vielen. Van de oproerlingen werdeu 237 gewond. Het stoomschip Bohemia, dat i c Februari, m it eene la ling van 3000 ton, en 230 passagiers, van Hamburg naar New-York ver trok, heeft, op zijne zeer stormachtige reis, zeer goede diensten gehad van het meermalen bespro ken gebruik van olie tot bet bedaren vau de woedende golven. Toen de storm op het hevigst was eu het schip bijna onder de hooge golven verdween, liet de kapitein nan den kaut van deu wind, op 50 voeten afstands van elkaar, zakken, met werk en olie gevuld, en vau kleine gaatjes voorzieD, buiten boord hangen, en iu het water sleepen. Spoedig bedaarden nu de golven rondom het schip, zoodat men gelegenheid had, bedaard de averij te herstellen. Nog verscheideue malen werd de proef herhaald, met hetzelfde gunstige gevolg. In 22 uur gebruikte men 130 pond olie. De zakken raakten een pond olie iu vijf kwartier kwijt. Ten Noorden van Kopenhagen wordt een nieuw fort gebouwd, dat dezen zomer 2000 arbeiders werk zal verschaffen. 1500 zullen alleen noodig zijn voor de uitgravingen. Dit fort wordt volgens een geheel nieuw systeem gebouwd. Het wordt niet, zooals de oude lorten, met grachten en muurwerk omringd, maar heeft al leen een systeem van pantssrtoreus, die elkaar ondersteunen en het geheele biunenterrein be strijken. Het is het eerste van dit soort in ge heel Europa, en deskundigen verwachten dat het weldra aller aandacht zal trekken. Volgens de belastingslatistieken staau te Parijs tegenwoordig 47,500 woningen vau meer dan 500 fr. huur ledig, alsmede nog eeu groot aautal kleinere woningen. Men bere kent, dat de bevolking der Fransche hoofdstad in het laatste jaar met 200,000 inwoners is ver minderd. Een man gestolen. Onlangs werd er een opgerold zeil gestolen van het dek van eeu schip, dat bij de Gutschkoff-brug te St.-Peters- burg gemeerd lag. De dieven brachten het zeil iu eeue schuur, maar vergaten de deur te sluiten. Niet weinig verbaasd waren zij deu volgeuden ochtend, toen een jonkman met een wagen voor de schuur stilhield en zonder complimenten het zeil wegnam. „Waar ga je met dat zeil heen?" vroegen zij deu indringer. „Ik ga het terug brengen!" was kortaf het aulwoord. Na eenig over eu weer spreken kwam het uit dat de jonk man, die aan boord vau het schip de wacht had gehouden, wat te diep iu het glaasje had ge keken, en zich toen, met dat natte zeil in het andere, droge, te slapen had gelegd. Hoewel hij wist, dat hij met het zeil opgenomen en wegge bracht was, waagde hij het niet uit zijue schuil plaats te komen voordat de baan vrij was. Nu wilden de schelmen hem voor ziju nachllogies laten betaleu, maar bij nader inzien vonden zij 't maar het best hem met zijn zeil te laten heengaan. Voor het Instituu t-P a s t e u r£, waarvau de inschrijving sedert eene maand geo pend is, werd reeds 800,000 frs. ingeschieven. Vijf kinderen te Lundeborg, Oostenrijk, door eeu dolle kat gebeten, worden te Parijs verwacht. Ook drie door dolle houden te Perugia gebeten personen, zullen zich onder behandeling yju Pas teur stellen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1886 | | pagina 2