IIV E ML A XI). GEMENGDE BERICHTEN. delingen namens den Khedive voeren zou. Volgens een telegram uit Caïro van 20 dezer, heeft de Engelsche Regeeriug dat voorstel aangenomen, en zal zij eerlang zulk een onderhandelaar als haar verte genwoordiger naar Wady-Halva zenden. Uit Durban verneemt de Times dat de Volksraad van de Zoeloelandsche Republiek de bezoldiging der regeeriugs- beambten verminderd heeft, waarop dezen hun ontslag namen. De Min. van binnonl. zaken heeft aan den Commissaris des Konings in Noord-Brabant me degedeeld, dat ingeval de door dolle honden gebeten personen uit eigen verlangen zich aan de behandeling van prof. Pasteur willen on derwerpen, hij hunne introductie bij dien ge leerde zal bevorderen, en te Parijs een genees heer zal aanwijzen, geneigd voor hen te zorgen, en voorts, dat wanneer de gebeten personen arm zijn, des noods, waar de openbare liefdadigheid te kort schiet, op eenigen financiëelen stean van rijkswege kan worden gerekend. Naar aanleiding van het vorenstaande heeft 's Konings Commissaris voornoemd, den Burge meester der gemeente Made aangeschreven om den onlangs aldaar door een dollen hond ge beten persoon te vragen, of hij geneigd is, zich aan de behandeling van prof. Pasteur te onder werpen. Namens het Ministerie van waterstaat handel en nijverheid, afd. posterijen, wordt in de Staats-Ct. medegedeeld, dat de uitwisseling van postwissels met Bulgarije, die tijdelijk ge staakt was, weder is hersteld. De Staats-Ct. behelst den staat van af koop van tienden, over het jaar 18 85. Van het tactvol beleid van den Burgemeester te Enschedé verhaalt de corres pondent aldaar van de Zutf. Ct. het volgende staaltje: op de voorlaatste socialisten-vergadering vroeg de Burgemeester aan een arbeider naast hem om een weinig vuur voor zijne sigaar. Deze gaf hem dit. Een arbeider achter hem, fluisterde zijn makker in: „Flauwert, die je bent, om den Burgemeester wat le geven." De heer Van Zee deed alsof hij niets gehoord had, maar toen zijne sigaar nog niet goed wilde branden, keerde hij zich eensklaps om en vroeg aan den spreker van zooeveu: Mag ik asjeblieft een beetje vuur van je hebben? Onmiddellijk werd hem de sigaar overhandigd. Hij stac de zijne aan en ztide onder het teruggeven: „Jij bent toch ook een flauwe veut!" Onthutst en beschaamd keek de man voor zich. Volgens de Escaut hebben de Bel- gische schouwburgen in deze winter zoo slechte zaken gemaakt, dat niet minder dan 31 moeten sluiten. Onder de bankroet gegane is ook de Brusselsche opera in het Theatre de la Monnaie. Naar men zegt, heeft een Italiaan lichtgevendeu drukiukt uitgevonden. Wij verlangen al naar het oogenblik, dat zijne vinding ons land bereikt. Men stelle zich eens voor welk genot het zal zijn wann er men in een slape- loozen nacht zoo maar voetstoots eene krant of een boek kan ter hand nemen er. zonder brand gevaar weer kan indutten. Dat zal eerst een revolutie geven ir. ons maatschappelijk leven, want natuurlijk blijft het dan niet bij drukinkt maar zullen alle verfstoffen voor binnen- en buitenwerk wel lichtgevend worden gemaakt. O arme gasfabrieken 1 Het volgende interessante be richt lezen wij in een Arnerik. blad: „Mrs. Springvloed, van 42 Temple str., heeft geen van hare ribben gebroken." Als de berichten omtrent deze en andere personen in dat blad van dien aard zijn, heeft de redactie vooreerst zeker geen gebrek aan stof. D e Chicago Tribunesprekende over het onlangs gesloten huwelijk van Edison, en over zijn inventieven geest, komt tot de con clusie, dat zijne geniale gedachten voortaan zullen gerieüt zijn op electrische nachtlampjes, elec- trische zuigfl-sschen, electrische veiligheidsspel den, electrische machines om midden in den nacht zuigelingen uit de wieg te nemen en rond te dragen iu de kamer, electrische mid deltjes om zonder pijn tandjes te trekken en kinkhoest, mazelen en croup te verjagen. Kortom, de Tribune voorspelt aan het mensch- dom, dat dit huwelijk het begin zal zijn van een nieuw tijdvak, waarin de kleine moeilijk- hedtn uit het huiselijk leven voor goed zijn ge bannen. Sinds jaren zijn in Amerika niet alleen op de bureau's maar ook bij particulieren, schrijfmachines in gebruik, die de pennen be ginnen te verdringen. In Europa ziju ze nog lang uiet zoo algemeen bekend, waaraan waar schijnlijk de hooge prijs schuld is. Heden (zegt de Arnh. Ct.) waren wij in de gelegenheid eene schrijfmachine van nieuwe constructie te zien, die ons door haar billijken prijs bizonder geschikt voorkomt, met de oudere Araerikaansche te wed ijveren. Terwijl de laatsten circi ƒ300 kosten wordt de bedoelde nieuwe machine reeds voor ƒ40 verkocht. Het toestel zelf is eenvoudig en elegant, de behandeling er van is zoo gemakke lijk, dat een kind, hetwelk spellen kan, dadelijk met deze schrijfmachine kan werken. Een bizonder voordeel is" nog dat tegelijkertijd met het blad waarop men de letters, cijfers en teekens te voorschijn brengt, circa 15 copitëa kunnen ver vaardigd worden, welke er als gedrukt uitzien. Het toestel is derhalve practisch uitstekend bruikbaar voor hen, die in kleinen getale circu laires, prijslijsten enz. behoeven. Het Kaapsche Volksbladhet orgaan van het Hollandscho element- in de Kaap-kolonie en een der oudste Kaapsche bladeu, dat te Kaapstad ia de Engelsche en Nederlandsche talen verscheen, heeft opgehouden te bestaan. In het nommer v.m 31 Maart., dat de mail eergisteren bracht, neemt de redactie afscheid van hare lezers. Door gebrek aan steun kan zij onder de tegenwoordige ongunstige tijdsomstan digheden de uitgave niet meer voortzetten. Be tuigingen vau sympathie zegt de redactie in haar laatste woord ontvingen wij genoeg; maar daarmede kunnen wij onze letterzetters niet betalen. Evenwel wanhoopt de redactie niet aan de goede zaak, al kan zij die ook niet meer iu hare kolommen verdedigen. Uit het Oostenrijksch Museum te VVeeneu zijn in den nacht van Zondag op Maandag jl. 20 antieke kunstvoorwerpen, ter gezamenlijke waarde van 6000, door middel van inbraak gestolen. Enkele van die voorwer pen waren van koper of brons en ontleenden hunne waarde voornamelijk aan de bewerking; de meeste voorwerpen echter waren van zilver en zuilen wel reeds versmolten zijn. Een der commissarissen van politie te Brussel, de heer BaÜB, is krankzinnig geworden. Reeds voor eeuigeu tijd, toen hij met den Burgemeester over dienstzaken een onder houd had, voerde hij het gesprek over de schoon heden van de Vlaamsche taal. Men vroeg voor hem een verlof aan naar Creuzuack. Om daarheen te gaan, achtte bij 't onvermijdelijk, dat hem de Leopoldsorde werd toegestaan en nu laatste lijk wilde hij een zilvereu kostuum bestellen voor zyuereis. De arme man, sinds 20 jaar een toon beeld van ijver en braafheid, is thans moeten opgesloten worden. Er is weder een nieuw metaal- alliage te verwachten. Met veel ophef wordt aan- gekeudigd, dat A. Aisman Uil tiu een nieuw product heeft gemaakt, waarvan het smeltpunt 18 graden lager ligt, dan dat van zuiver tin. De eigenschappen moeten uitmuntend ziju: het roest niet, kau gegoten, geplet of geperst worden iu eiken vorm; het is geschikt om eene schooue brouskleur aan te nemen, of wel het is zilver wit, en ten slotte is het geschikt voor zilver- soldeer. Omtrent sterkte of onschadelijkheid voor de gezondheid wordt niets vermeld. De naam er van is Assay me. D e 1<igu.ro komt iu een uitvoerig artntel er legen op, dat het kasteel van Charn- bord het oude verblijf der Erausche Koningen, dat iu 1821 door het volk aan den jonggeboren erlgenaam der kroon, den Hertog vau Bordeaux (later Graaf de (Jhambord), werd aangeboden, thans behoort aan twee vreemdelingen: den Her tog van Parma en den Graaf van Bardi, erfge namen van den Graat de Ghambord. Hel blad zou weuscheu, dat eene iuschrijviug geopend worde voor de noodige gelden, om het oude Konings slot terug te koopeu, en het b. v. tot een mu seum in te richten. Te Kilburu hadden de werklie den deu bouw vau een huis volbracht en vierden zij in een der benedenkamers feest, toen de mu ren met donderend geraas instortten. Drie mannen hadden erge verivoudiugeu bekomen, al de ande ren waren licht gekwetst. De slechte plaatsing ian een ijzeren balk moet het onheil hebben ver oorzaakt. I n Juli a. s. zullen i u D u i t s c h 1 a u d twee bakkerij-teutoousielliugen worden gehouden. De eerste te Kaiserslautern, van 4 tot 6 Juli. Er zulleu ingezonden worden machines, gereed schappen en beuoodigdhedeu voor de brood- en bauketbakKerij en de fabrikatie vau pepernoten. Voor plaatsruimte wordt niets iu rekening gebracht. Voor inlichtingen vervoege men zich tot den heer Lud. Christmau in Kaiserslautern. De tweede ten toonstelling te Grefeld, uitgaande van de afdee- ling Rheinland, zal duren van 25 Juli tol en met 1 Augustus. Behalve dat er ook voortbreng selen zullen ingezonden worden, is de tentoon stelling van denzelfden aard als de vorige. De jury wordt gekozen door het teutoonstellings- comité en zal bestaan uit bakkers,banketbakkers en deskundigen van aanverwante vakkeu. Bij de te Lisse gehouden veiling vah te veld staande bloembollen werden, bij zeer goeden kooplust, aanmerkelijk hoogere prijzen besteed dan in 1885, niet alleen voor de courante, maar vooral voor die soorten, welke verleden jaar nagenoeg onverkoopbaar waren. Ook op de veilingen onder Haarlem werden zeer hooge prijzen besteed. Een der laatste nummers van het Deeusche Aardrijkskundige Tij Ischrift bevat het verhaal van een tocht, naar eeuige, bijna ontoegankelijke eilandjes op de kust van het schiereiland Malakka. D.ire behooien aan het Siameesche gouvernement en liggen tusschen 8o en 10 o Noorderbreedte op een afstand van 5 tot 10 geographische mijlen van de kust. Men vindt er de bekende eetbare vogelnestjes, en daarom verpacht de Staat de eilanden aan lieden, die de nestjes naar China uitvoeren. De oogsttijd is gedurende de maanden Maart en April. Zjodra de nestjes gebouwd zijn en voordat de zwaluwen daarin eieren beginnen te leggen, worden zij verzameld. De vogels bouwen opnieuw nesten en ook deze worden weggenomen, maar de derde nesten worden met rust gelaten, opdat de vogels eieren kunnen leggen en broeden. Het door den Deeuscheu schrij 'er bezochte eiland, was ongeveer 500 voet hoog en een kilometer in doorsnede. De holen, waarin de zwaluwen nestelen, zijn alleen toegankelijk door rieten ladders. Toen on geveer 40 jaren geledeu de Muieiers de Siamee- zen voor waren geweest in het uithalen der nestjes, hadden de laatstgenoemden deze lad ders weggenomen, terwijl de Malei-rs in de grotten waren. D-zen moesten toen verhongeren en hunne geraamteu bevinden z ch nog in de holen. Deze zijn kluner, maar tevens woester en gevaarlijker dan de grotten, waarin de salangans in andere gedeelten van den O ost-Lidischen archipel, zoo bijv. bij Gamanton in Noord-B ïrneo, nestelen, maar overigens bestaat er iusschen de uesten zeive weiuig verschil. Te Yzeurey heeft zekere Mile Mourault, eene reDtenierster, haar 100.verjaardag gevierd. Op 35-jarigen leeftijd was Mlie Moa- rault reeds ziekelijk en had zij al hare bezittiu- gen aan hare familie afgestaan tegen eene lijfren te! Als een tegenhanger van goedje- loovigheid bij eenvoudige lieden kan het volgen de dienen: Een koopman te Groningen had voor eenige dagen betalingen te doen in de streken vau Klooster ter Apel. Toevallig, of wil men met opzet, gaf hij eenige nieuwe muntbiljetten van 50 iu betaling. Maar ja wel, daarvan wilde onze goede Klooster ter Apelaar niets weten, hij woigerde ze beslist in ontvangst te nemen. Zelfs toen ze voor den matigeu prijs van 50 centen werden aangeboden, was er niemand te vinden, die de muntbiljetten wilde koopen. Ze kenden die sigaren papiertjes wel: de krant had er vaak ge noeg tegen gewaarschuwd! Uit Amsterdam wordt ons gemeld: De schade, door een ontrouwen gemeente-ambte naar aan de stedelijke kas toegebracht, ad ƒ45,362, is heden vergoed. De gemeente lijdt dus geen schade. Een peperduur stukje vletsch. In den loop der maand Maart kwam de Prins van Wa les, de Engelsche troonopvolger, te Parijs. Hij werd door Baron Rothschild uitgeuoodigd bij hem te komen dejeuneeren. Aan tafel uitte de Prins zijne verwondering, dat de roastbeef pre cies zoo was gereed gemaakt, als hij het te huis gewoon was. Lachend antwoordde de Barones: Het vleesch hebben wij ook te Londen besteld, bij den slachter, die Uwe Hoogheid steeds be dient! Maar, meende de Prins, ook de berei ding is dezelfde. Dat komt waarschijnlijk, zeide de huisheer, doordien ik den kok van de club van Uwe Hoogheid heb laten overkomen, om het vleesch naar uwen smaak klaar te maken. Waarde Baron, wij ziju oude vrienden, zeide de Prins, gelieve mij eens mede te deelsu, hoeveel die roastbeef u ongeveer heeft gekost. De Baron verwijderde zich even en bij zijn terugkeer ant woordde hij: Met het honorarium van den kok, 4000 franks. Riemenleder kan als volgt be- proefd worden: Men snijde een stukje ltêr af van circa 1 streep dikte en legge het iu sterken azijn. Is het hêr goed gelooid en van goede qualiteit, dan wordt het alleer. iets donkerder van kleur. Zijn echter de vezelen niet geheel doortrokken met looizuur, dan zwellen zij sterk op, en binnen korten tijd is het stukje leêr iu eene geleiachtige massa veranderd. Het uitgeperste suikerriet is voor de suikerfabrieken een bezwaar, daar het moeilijk is er een geschikt gebruik voor te vinden. Het is reeds voor tang aanbevolen als eene ge schikte stof om tot papier verwerkt te worden, doch daarvan is verder niets vernomen. Nu weder geeft de Revue Industrielle aan, dat Pellet een werktuig heeft samengesteld, om het riet aan stukkeu te hakken en dan tot koeki n te persen. Hierdoor zou het zóó droog worden, dat het met voordeel onder de stoomketels kon verbrand of tot gas verwerkt worden. Hoewel ook in Engeland de pos t- administratie omzichtig moet beheeren om rond te komen, betracht zij toch, waar zij kan, de humaniteit. De Postmeester-generaal deelue onlangs in het Parlement mede, dat hij de traktementen der postboden telkens laat afwisselen naargelang van de afstanden welke zij moeten dragen, als ook in verhoudiug tot hunne diensturen. De werkzaamheden, welke de postpakketdienst mede brengt, wordeu bij de gewijzigde bepalingen steeds in aanmerking genomen. Naar het Dagblad verneemt, is door het ontslagen personeel van de socialistische drukkerij Exelsior eene vordering ingesteld, om betaling van hun aandeel in het dividend van het afgeloopen boekjaar. Volgens de balans zouden zij u.l., recht hebben op p.m. ƒ100 per persoon meer dan hun is uitgekeerd, het personeel is niet tevreden met de verklaring, daaromtrent door de commissarissen der drukkerij gegeven. Het getal der rechthebbenden is zes persoueu. Volgens een Algerisch blad, is onlangs, in de Orleans-kazeroe te Algiers, een soldaat, die arrest had, door onachtzaamheid zijner bewakers, verhongerd. Hij was opgesloten iu een tamelijk afgelegen cel. In de eerste dagen bracht men hem geregeld ziju brood en zijne soep; maar op zekeren morgen vergat men dat, en niemand dacht verder aan den gevangene voordat het te laat was. De ongelukkige, wien men in 8 dagen niets gebracht had, werd dood in zijne cel gevonden. Ei is een onderzoek inge steld, en als het schandelijk geval waar blijkt te ziju, zullen zeker de schuldigen streng worden gestraft. De ellende onder de van alles be- roofde inwoners der verbrande stad Stry werd nu nog door een sneeuwstorm vergroot. Er werden reeds vele giften ontvangen, maar nog lang niet genoeg tot leniging van den ontzetlenden nood. De stad Weeneu zond ƒ3000, Pest voorloopig ƒ1000, en het Riode Kruis ook ƒ1000. Zooals bekend is heeft de ge- meeut- Arnhem verleden jaar haar 41/2 en 5 pct.'s leeningen geconverteerd in een 4 pct.'s fonds. Iemaiid in het bezit van een vrij aan zienlijk bedrag der oorspronkelijke schuldbrieven en niet toegetre len tot de conversie, heeft zijne stukken tot heden nog niet ter iuwiss ling aau- geboden, bewerende, dat de g:m lente zich niet heeft gehouden aan de voorwaarden bij de uit gifte der laening bepaald. Waarschijnlijk zal de tusschenkomst van deu r c iter worden ingeroepen om uit te maken wie in deze ziak gelijk heeft. Aan den postbode van de route GorinchemHerwijnen is eene driewielige véloci- pè le m:t eene daaraan verbonden mand ver schaft. Met goed gevolg heeft de bode reeds den eersten tocht met deze snelmachiue vol bracht. Een merkwaardig geval van latent leven bij een visch. Den 181en November ontving de vischhandelaar Heydendare, te Parijs, uit Gouda eene groote bezending visch, die in ijs was verpikt. Dj visschen konden niet later dan den 161en, waarschijnlijk echter den 15den, ingepakt zijn. Bij het ontpakken bemerkte men aan een der visschen eene fliuwe beweging van de kieuwen. Men plaatste daarop den visch in frisch water in een vat, en eenige uren later was het dier weder geheel in zijn normalen staat en zeer vlug. Het werd door den heer Heyden dare naar het aquarium gezonden, waar het nu is te zien. Hat is een dier van ruim twee voet lengte. Hier heeft men dus te doen met een visch, die meer dan 58 uren uit het water is geweest (waarschijnlijk 3 etmaleu), zonder bizondere zorg verpakt was, tusschen doode visschen en stukken ijs over 280 mijlen vervoerd is en levend overkwam. Men mag wel aannemen, dat de temperatuur van November in dit geval gunstig is geweest voor het behoud van dit leven. Z a t e r d a g-n acht heeft iemand te Apeldoorn een vischotter geschoten, die eene lengte van ruim een meter had. Het dier had zich reeds ongeveer twee jaar aldaar verscholen voor de lieden, die op zijne vangst uit waren, daar het zich nacht op nacht te goed deed aan de zalmen, forellen en goudvischjes van de zalm- kweekerij „de Zwaansprong", welke dus thans eindelijk vau een gevaarlijkeu vijand is bevrijd. Volgens de Prov. Gron. Ct. heeft de kastelein Kraak, van Paterswolde, eene water-vé- locipèle van nieuwe constructie uitgevonden. Dat een kastelein zich zoo druk met water bemoeit, kan voor zijne consumenten eene bedenkelijke zijde hebbeu. Mousseerende melk. Eene firma te Hildesheim heeft een toestel uitgedacht tot het maken van mousseerende melk. Aan dit toestel ligt het denkbeeld ten groudslag, om door verza diging van afgeroomde melk met koolzuur voor het warme jaargetijde een verfrisschenden en daarbij voedzameu drauk te leveren, en daardoor tevens aan de afgeroomde melk eene hoogere waarde te geven, dan zij bij rechtstreekschen ver koop heeft. De mousseerende melk wordt in so- dawaterlltsschen verkocht. Zij moet aangenaam verfrisschend smaken, en zes of zeven weken goed blijven. Fijne gasten. Volgens den Evenement heeft men 11. Woensdag, te Parijs op de soiree van den Franschen Minister van Landbouw, een aantal gasten buiten de deur moeten zetten, die het buffet onbeschaamd geplunderd en vooral de sigaren bij handenvol iu hun zak hadden gestoken. Met verlangen ziet men tegen deu zomer de nieuwe aardappelen tegemoet en wel eensdeels, omdat zij lekker gevonden worden en anderdeels, omdat men meent, dat zij veel voedzamer zijn dan de oude, wat evenwel niet het geval is. Zooals bekend is, maakt het zetmeel het hoofd-voedingsbestanddeel van den aardappel uit: dit nu neemt toe van het oogenblik, waarop de aardappelen uit den grond gehaald worden, tot iu December, wanneer zij eerst tot volle rijp heid komen, en vermindert dan langzamerhand weer in hoeveelliei.1. De bekende scheikundige Stöekhardt heeft daaromtrent nauwkeurige on derzoekingen gedaan en het volgende geconsta teerd. De aardappelen bevalteu aan zetmeel in Augustus 10 perceut, in September 14, in Oc tober 15, in November 16, iu December 17, in Januari 17, in Februari 16, iu Maart 15, iu April 12 en iu Mei 10 percent. Iu Juni en Juli wordt de hoeveelheid zetmeel nog minder, en de aardappel heeft dan nauwelijks nog eenige voe dingswaarde. Twee Londen sc he poliliediona- ren, gebeten door honden, die vermoed werden dol te zijn geweest, ziju naar Parijs vertrokken om zich le laten inenten iu het laboratorium van Prof. Pasteur. Aan een particulier schr ij ven uit de Molukkeu ontleeueii wij het volgende: „Op Talaur vertoefden wij 10 dagen met lossen en laden. De toestand is daar allerellendigst, want er heerscht hongersnood, en tengevolge vau al lerhande vuil, dat de meuschen als voedsel ge bruiken, is er een soort van gele koorts en rot koorts ontstaan, waardoor reeds een groot deel der bevolking omgekomen is, en die nog over gebleven ziju loopen als geraamten bij den weg. Het ware te wenschen, dat de Rgeering indien toestand verbetering bracht, want dat is dringend noodig. Op Karakeeling begraven ze de lijken niet eaus meer, de geheele lucht moet daardoor verpest zijn, en de moeders eten hare kinderen op van honger dat moet in waarheid bestaan; de zendeling Gunther heeft hol mij voor waar medegedeeld; hij hadt die negory bezocht, doch is vau schrik eu om de pestlucht, die er heerschte, spoedig teruggekeerd." Op de steenfabriek van de firma W. Ary Van Oapelle te Kapelle a/d. Usel, was Maartje OffcrmausBaaneu eergisteren 60 jaren werkzaam. Op de Pruisische Staatsspoorwe- gen zijn sedert 1 April jl. de wettelijke voor-*

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1886 | | pagina 2